en çok doğuran kadın guinness / 10 çocuk doğuran kadın Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi haberi - FinansGümonash.pw

En Çok Doğuran Kadın Guinness

en çok doğuran kadın guinness

10 çocuk doğuran kadın Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi

Gosiame Thamara Sithole isimli 37 yaşındaki kadın, 7 erkek 3 kız olmak üzere 10 çocuk dünyaya getirdi.

Parekende bir mağazada müdür olarak çalışan Sithole, tüp bebek tedavisi görmediğini ve doktorların kendisine 10 çocuk taşıdığını söylediğinde şoka girdiğini söyledi.

Sithole, "Hamileliğim beni şok etti. Başlangıçta zordu. Hala zor ama sanırım alıştım. Sadece Tanrı'nın tüm çocuklarımı sağlıklı bir şekilde büyütmeme yardım etmesi için dua ediyorum. Doktorlar ilk söylediğinde inanamadım. İkiz veya üçüz çocuklarım olacağını düşünmüştüm ama bu kadarını tahmin etmemiştim. Rontgenleri gördüğümde bile inanamadım" dedi.

İlk ultrasonunda 6 bebeğin göründüğünü söyleyen Sithole, doktorların daha sonraki kontrollerde 8, bir sonrakinde ise 10 bebek gördüklerini söyledi.

​Sithole'in şu anda işsiz olan eşi Tsotetsi ise, "Buna inanamadım. Kendimi Tanrı'nın seçilmiş çocuklarından biri gibi hissettim. Dışarıdaki birçok insan çocuk isterken bize böyle bir şey vermesi bir mucize. Bir insanın gerçekten sekiz çocuğa hamile kalıp kalamayacağı konusunda araştırmalar yaptım. İkizleri, üçüzleri ve hatta dördüzleri biliyordum ama böyle bir şeyi bilmiyordum. Ama eşimin tıbbi kayıtlarını gördükten sonra daha da heyecanlandım. Çocuklarımı kollarıma almak için sabırsızlanıyorum" diye konuştu.

Doğumun gerçekleştiği Sefako Makgatho Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Başkan Yardımcısı Profesör Dini Mawela, böyle vakaların nadir olduğunu ve genellikle doğurganlık tedavilerinden kaynaklandığını söyledi.

Sithole'in durumunun çok ender rastlanan bir şey olduğunu belirten Mawela, bu hamileliklerin yüksek riskli olduğunu, bebeklerin anne karnında ve doğumdan sonra da hayati riskler taşıyabileceğini ifade etti.

Sithole'den bir ay önce dokuz çocuk doğuran Faslı Malian Halima Cissé de Guinness Rekorlar Kitabı'na girmişti. Ondan önce ise 'rekor', 7 çocuk doğuran ABD'li Nadya Suleman'daydı.

Japonya’da doğum oranında rekor düşüş

57 numara ayakkabıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi

Guinness’e geçecek boşanma tazminatı

İnanılır gibi değil! 40 değil 50 değil bu kadın tam 69 çocuk doğurdu

&#;nan&#;p inanmamak size kalm&#;&#; ama 69 çocuk do&#;uran kad&#;n rekorlar kitab&#;nda. &#;imdiye kadarki en üretken anne oldu&#;u iddia edilen Valentina Vassilyeva, Rusya'n&#;n Shuya kentinde ya&#;ayan bir kad&#;n.

13

Mahalli manast&#;r&#;n Moskova’daki hükümete yazd&#;&#;&#; rapora göre, y&#;llar&#; aras&#;nda Bayan Vassilyev 16 ikiz, yedi üçüz ve dört dördüz do&#;urdu. 27 kez do&#;um yapan kad&#;n&#;n toplam 69 çocu&#;u oldu&#;u ifade ediliyordu.

60'DAN FAZLA ÇOCUK SAH&#;B&#; OLMAK GERÇEKTEN MÜMKÜN MÜ?

Önce, Vassilyev ile ilgili raporun matematiksel olarak ne kadar do&#;ru oldu&#;una bakal&#;m. 40 y&#;l içinde 27 gebelik mümkün görünüyor. Üçüz ve dördüzlerin erken do&#;du&#;unu biliyoruz. Buna göre, kaba bir hesapla 16 ikizin 37 haftada, yedi üçüzün 32 haftada, dört dördüzün de 30 haftada do&#;du&#;unu dü&#;ünürsek Vassilyev 18 y&#;l&#;n&#; hamile geçirmi&#; diyebiliriz. Ama böyle bir &#;eyin gerçekte mümkün olup olmad&#;&#;&#; ba&#;ka bir konu.

2

DO&#;URGANLIK DÖNEM&#;

Öncelikle, kad&#;n&#;n do&#;urganl&#;&#;&#; bu kadar uzun süre devam edebilir mi? Do&#;urganl&#;k, genel olarak yumurtal&#;klar&#;n her 28 günde bir yumurta üretmeye ba&#;lad&#;&#;&#; 15 ya&#; civar&#;nda ba&#;lar ve 51 ya&#; civar&#;nda menopoza girilmesiyle son bulur.

Fakat menopozdan çok önce do&#;urganl&#;k &#;ans&#; azal&#;r. 45 ya&#;&#;ndan sonra kad&#;n&#;n her ay hamile kalma ihtimali yüzde 1 civar&#;ndad&#;r. Çünkü ya&#; ilerledikçe yumurtan&#;n kalitesi ve say&#;s&#; önemli ölçüde azal&#;r. K&#;z bebekler yakla&#;&#;k bir milyon yumurta üretme kapasitesiyle do&#;ar, fakat yeti&#;kinlikte bunlar&#;n ancak birkaç yüz bini canl&#; kal&#;r. Bunlar&#;n ise ancak tanesi tam olgunlu&#;a ula&#;arak yumurtal&#;klar taraf&#;ndan sal&#;n&#;r. Bu toplam 30 y&#;l kadar bir do&#;urganl&#;k dönemi demektir. Ancak bu dönemin sonuna do&#;ru baz&#; yumurtalar hasarl&#; olabilece&#;inden, döllenme olsa bile bu gebelikler dü&#;ükle sonuçlan&#;r.

4

40’l&#; ya&#;lar&#;n sonlar&#;nda do&#;uran kad&#;n haberlerine arada bir rastlansa da kad&#;nlar&#;n ço&#;u ya&#; sonras&#; hamile kalmaz.

Ayr&#;ca her gebelik kad&#;n&#;n üreme organlar&#; üzerinde tahribata neden oldu&#;u için yeniden gebe kalma &#;ans&#;n&#; da azalt&#;r. Ayr&#;ca emzirme döneminde de gebelik ihtimali yok gibidir. Bu do&#;al do&#;um kontrol yöntemi do&#;urganl&#;k süresini daha da k&#;salt&#;r.

Bu hesaba göre, Bayan Vassilyev 50’lerinde bile çocuk do&#;urmu&#; olmal&#;.

9

DO&#;UM SORUNLARI

&#;leri ya&#;larda gebe kalma &#;ans&#;n&#;n azalmas&#; evrimsel perspektif bak&#;m&#;ndan da oldukça mant&#;kl&#;; çünkü gebelik ve do&#;um ileri ya&#;larda daha da s&#;k&#;nt&#;l&#; olabilen zor süreçlerdir.

Birkaç yüzy&#;l önce Rus k&#;rsal kesim ko&#;ullar&#;nda 69 bebek ta&#;&#;y&#;p dünyaya getirme iddialar&#;n&#;n do&#;rulu&#;unu sorgulatan nokta da i&#;te buras&#;.

Geli&#;mi&#; ülkelerde do&#;umla ilgili sorunlara ba&#;l&#; olarak ölen kad&#;n say&#;s&#; çok az. Örne&#;in Dünya Bankas&#; istatistiklerine göre &#;ngiltere’de her bin canl&#; do&#;umda 8 kad&#;n hayat&#;n&#; kaybederken Sierra Leone’de bu say&#;

Bayan Vassilyev’&#;n 27 do&#;umda ba&#;&#;na hiçbir &#;ey gelmemi&#; olmas&#; inan&#;l&#;r gibi de&#;il. Eskiden özellikle çoklu do&#;umlarda kanama vb sorunlar ciddi bir risk te&#;kil ediyordu.

10

ÇO&#;UL DURUMLAR

Vassilyev’in çok say&#;da ikiz, üçüz ve dördüz do&#;urmu&#; olmas&#; ise iddian&#;n itibar&#;n&#; biraz daha sars&#;yor. Bu tür gebelikler oldukça nadir görülür. Örne&#;in &#;ngiltere’de ’de ikiz gebeliklerin oran&#; yüzde 1,5, üçüz oran&#; on binde 3, dördüz oran&#; ise binde 3 olmu&#;tu.

Bu tür do&#;umlar kal&#;tsal oldu&#;u için belki Feodor’un kar&#;s&#;na a&#;&#;r&#; bir örnek olarak da bak&#;labilir. Fakat di&#;erleri bir yana 16 ikiz gebelik ve sa&#;l&#;kl&#; do&#;um ihtimali fazla astronomik görünüyor. Ayr&#;ca bu 69 çocuktan 67’sinin ya&#;am&#;&#; olmas&#; ihtimali de o dönemin ko&#;ullar&#;na göre fazlaca iyimser geliyor.

16

Bunlar&#;n hepsi do&#;ru ise bu kadar çocu&#;a bakman&#;n yaratt&#;&#;&#; s&#;k&#;nt&#; epey büyük olmal&#; ki Vassilyev çifti onlarca y&#;ll&#;k evliliklerine son vermi&#;. Feodor’un ikinci evlili&#;inden de ‘sadece’ 18 çocu&#;unun oldu&#;u söyleniyor.

YEN&#; UFUKLAR

Günümüze gelince… Gerçekten de limit nedir sorusunu bugün yan&#;tlamak, “do&#;al” s&#;n&#;rlar art&#;k geçerli olmad&#;&#;&#;ndan daha karma&#;&#;k.

’lerde geli&#;tirilen d&#;&#; yard&#;mla do&#;urganl&#;k teknikleri (ART) sayesinde ço&#;ul do&#;umlarda önemli bir art&#;&#; oldu. Ayr&#;ca ta&#;&#;y&#;c&#; anne olgusu da bir aile içinde sahip olunabilecek çocuk say&#;s&#;n&#; art&#;rabilir.

Son dönemlerde yap&#;lan ara&#;t&#;rmalar, kad&#;nlar&#;n yumurtal&#;klar&#;nda “ovosit kök hücreler”, ba&#;ka bir deyimle olgunla&#;mam&#;&#; yumurta hücreleri bulundu&#;unu ve do&#;ru bir &#;ekilde uyar&#;ld&#;&#;&#;nda neredeyse s&#;n&#;rs&#;z say&#;da yumurta üretilmesi ihtimali üzerinde duruyor. Bu hücreler insan d&#;&#;&#;ndaki di&#;er bütün canl&#;larda yeni yumurta üretimini sa&#;l&#;yor. Baz&#; doktorlar bu konuya &#;üpheli yakla&#;sa da baz&#;lar&#; kad&#;nlarda bu mekanizman&#;n i&#;ler hale getirilebilece&#;ini ve kanser tedavisi gibi nedenlerle do&#;urganl&#;&#;&#; erkenden son bulan kad&#;nlara yeni olanaklar&#;n aç&#;labilece&#;ine inan&#;yor.

12

&#;öyle bir ihtimal dü&#;ünün: Yumurtal&#;klar&#;n a&#;&#;r&#; uyar&#;lmas&#; yoluyla kad&#;n&#;n çok say&#;da yumurtas&#; ayn&#; anda olgunla&#;&#;p sal&#;nabiliyor. Sonra bu yumurtalar bir operasyonla al&#;n&#;p vücut d&#;&#;&#;nda döllenerek ta&#;&#;y&#;c&#; annelerin rahmine yerle&#;tiriliyor. Bu sayede kad&#;nlar da erkekler gibi yüzlerce, hatta binlerce çocuk sahibi olabilir.

Ancak uzmanlar bu ara&#;t&#;rmalar&#;n amac&#;n&#;n bu olmad&#;&#;&#;n&#;, çocuk sahibi olamayan kad&#;nlara uygulanmak üzere çal&#;&#;malar yap&#;ld&#;&#;&#;n&#; belirtiyor.

Kaynak: BBC TÜRKÇE

ANASAYFAYA DÖNMEK &#;Ç&#;N TIKLAYINIZ

Güney Afrikalı kadın tek seferde 10 bebek dünyaya getirerek rekor kırdı

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Gauteng eyaletinde, tek doğumda 10 bebek dünyaya getiren Gosiame Thamara Sithole, Guinness rekorunu kırdı.

37 yaşındaki Sithole, geçen ay Fas'ta 9 bebek doğuran Halimae Cisse'nin "tek doğumda en çok sayıda bebek dünyaya getiren anne" unvanının yeni sahibi oldu.

Haberde, 7 erkek ve 3 kız dünyaya getiren rekortmen anne ile bebeklerinin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Ayrıca Sithole çiftinin 6 yaşında ikiz kız çocuklarına sahip olduğu kaydedildi.

Sithole, doğum sonrası basına yaptığı açıklamada şaşkınlığı dile getirdi.

Rekortmen anne, ultrason sonuçlarına göre 8 bebek beklerken, 10 bebek dünyaya getirmiş olmanın kendisi için de inanması güç bir durum olduğunu ifade etti.

Efako Makgatho Sağlık Bilimleri Üniversitesi TIp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Dini Mawela ise yaptığı açıklamada, bunun son derece nadir rastlanabilecek bir durum olduğunu, bu tür vakaların genellikle doğurganlık tedavilerinden kaynaklandığını söyledi.

Mawela, yüksek riskli hamilelik süreci nedeniyle Sithole'un bebeklerinin gelecek birkaç ayı kuvözde geçireceklerini bildirdi.

Ek kaynaklar • AA

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır