rasim özdenören gül yetiştiren adam özet / Gül Yetiştiren Adam

Rasim Özdenören Gül Yetiştiren Adam Özet

rasim özdenören gül yetiştiren adam özet

Gül Yetiştiren Adam Rasim Özdenören kitabını Türkçe olarak Edebiyat Kitapları Kategorisi altında PDF olarak indirebilirsiniz. Ayrıca funduszeue.info arşivlerinden PDF, ePUB, Rar ve Zip formatlarında da indirebilir online olarak okuyabilirsiniz.

Sayfa içindekiler

Gül Yetiştiren Adam Rasim Özdenören KİTAP AÇIKLAMASI

&#;Bir meselesi olduğu için&#; yazan, yazdıklarınıda daima &#;insanın yücelmesini, yüceltilmesini&#; hedefleyen, elli yıl boyunca kaleme aldığı her yazıda &#;sahih&#; olmaya özen gösteren usta bir yazar&#;
Büyük Doğu, Diriliş ve edebiyat dergisi geleneğinin içinde yetişip, Manevra&#;yı da o geleneğin devamı kılan sıkı bir ekibin içinde yer almış örnek bir şahsiyet&#;
Maraş&#;ta başlayıp, İstanbul ve Ankara&#;da devam eden; sanatla, edebiyatla. Öyküyle. Düşünceyle dopğdolu bir hayat&#;

O, dillere destan dosrluğun başaktörlerinden biri&#; &#;Yedi Güzel Adam&#;ı&#;

Gül Yetiştiren Adam Rasim Özdenören KİTABINI PDF, EPUB İNDİR OKU

Gül Yetiştiren Adam Rasim Özdenören yayınını online olarak okumak için indirmeniz gerekmektedir. PDF formatındaki dosyaları Adobe programı ile ePUB formatındaki dosyaları Microsoft EDGE ile açabilir yada kindle&#;ınızda okuyabilirsiniz.
İndirme linkine ulaşabilmek için sosyal medya paylaşım yöntemlerini kullanabilir yada 90 saniye beklemelisiniz. Eğer beklemek istemiyorsanız yada indiremiyorsanız lütfen konuya yorum bırakın

PDF İndirme ButonuePUB İndirme Butonu

Gül Yetiştiren Adam Rasim Özdenören İLE İLGİLİ TÜRDE FARKLI YAYINLAR

Edebiyat Kitapları türleri hakkında diğer yayınları göz atmak için buradan.

Gül Yetiştiren Adam Rasim Özdenören kitabını PDF, ePUB, RAR, ZIP formatlarında indirmeye çalışırken herhangi bir sorun ile karşılaştıysanız lütfen sorunu anlatan yorumunuzu bırakın.

Konusu: Kurtuluş Savaşından sonra Fransızlar ve diğer batılı ülkelere karşı savaşanların anlaşılmaz bir şekilde uğruna savaştıkları insanlar tarafından asılmış olmaları.  Bu durumu protesto etmek için 50 yıl evine kapanıp bir kasaba da dünya çapında Gül Yetiştiren Adam. Bir taraftan da İstanbul gibi büyük şehirlerde pervasızca değişen sosyal yaşam, mutsuzluk, otel, banka, kumar. 

Kitabın tarihi bir roman olması ve milletimizin hazin kaderini ifade etmesi açısından manidardır. Özgürlüklerini kazandıklarını zannettikleri bir anda arkalarında brütüs’lerin acımasız ihanetlerini siyasal devlet erki olarak gördüklerinde büyük bir hayal kırıklığı yaşanmış. Bu yüzden kitap bir taraftan neye uğradığını anlayamamış bir neslin trajedisini fısıldarken diğer taraftan da modern yaşamın cilalanmış yüzünü ortaya koymaktadır.

Kitaptan bazı kesitlere baktığımızda,

Toplumsal değişimin öncelikle dil de başladığını görürüz. Yaşam tarzı olarak  bir batılılaşma almış başını gitmiş. Engel olunamayan, içerisinde yüzeysel ilişkilerin olup ama mutluluğun bulunmadığı bir tarz. Sitare ve eşi Çarli’nin evinde bir gece eğlencesinde “ Herkes yiyor, içiyor, gülüyor, eğleniyor, Sitare yeni sevgilisini kolluyor. Bir ara gidip onun oturduğu koltuğa ilişiyor “(s)

Kumar, eczane de pastane de kısaca yaşamın tam ortasına konuşlanmış.  “Şehir tüm gezginlerle dolu. Ev, apartman yok sanki kentte. Her taraf otel yahut motel. Banka ilanları. Korkunç ışıklı reklamlar. Kentin özeti: otel ve banka. Adım başı eğlence yerleri. Ünlü şarkıcılar. Yalnız gezginler için gazetelerde ilanlar: “Yalnız kalmayın beni çağırın.”Altında bir telefon numarası. Bir eczaneye giriyorum. Aspirin. Sonra aspirini bedavaya getirebilir miyim düşüncesiyle makineye para atıyorum. Fakat makine o parayı da yutuyor. Çıkıyorum” (s)

“Her otel ayrı bir kenttir burada. Yıllarca hiç dışarıya çıkma ihtiyacını duyumsamadan kalabilirsiniz aynı otelde. İsterseniz elbet. Giyimevlerinden berberine, kuaförüne, lokantasından bakkalına, manavına, kafeteryasından eğlence yerlerine kadar, ne istersen var. Tek eksiği güneş ışığı  Hep elektrik ışıkları. Sanki böyle ışıklarda doğduk ve sanki böyle ışıklar içinde yaşamaya mecburuz. İyisi mi bundan da tat almaya bakmalı.”(s)

“Şehirde değişen binalar, tiyatro, sinema, otomobil, aile çay bahçesi, tekel bayi ve sarhoş naraları şehrin tabiatına müdahale edemedi.

Poyraza mesela.

Yazın bağlara çıkıp kışlık şıraların yapılmasına, Fırınlara rağmen yufka ekmeklerin yapılmasına, Şapkacıya rağmen şalvar giyilmesine. Kiremit çatılara rağmen toprak damlarda tarhana kurutulmasına. Şubatta kar yağmasına. Martın ayaz. Isıran soğuğuna. Temmuz Ağustos ahır dağından kopan poyraz’ın tozu dumana katmasına. Kara bol şalvarın üstüne kırmızı mintan giyilmesine. Ve beyaz ipekten bir kuşak takılmasına” (s)

Aslında değişmeyen tabii yapılardan birisi de Gül Yetiştiren Adamdır. “Bir şey yapmamanın da bir eylem olduğunu çoktan anlamıştı. Protesto için evinden dışarı çıkmıyordu. İnsanlar arasına katılmanın istemediği düzeni meşrulaştıracağı inancındaydı. Kuran okuyarak, ibadet ederek yalvararak, havf ederek somut protestosunu sürdürüyordu.”(s)

Romanın başkahramanı Gül Yetiştiren Adam,

Peygamberimiz güzel kokuyu sevdiğinden gül yetiştiriyordu. Kitap okuyor, düşünüyor, Yaradan’ını anıyor, tespihle uğraşıyor. Kendisine ilke bellediği söz: Bir kimse zalim bir padişaha adildir dese kâfir olur. Ve susuyordu adil dememek için zalime.

Kendi hayatını sürdüren bir derviştir o, kimseye kendisi gibi yaşamsını öğütlemez ama kimseyi de kendi hayatına karıştırmaz.(s)

Elli yıldır ilk kez şimdi fikrini değiştiriyordu. Eve kapanıp kalmakla insan değiştirmek istediği dünyayı değiştiremez. Ama bunu anlamak için elli yıl gerekiyormuş.(s)

Bir sabah namazına torunuyla beraber camiye gidince hayreti iyice arttı. Cami cemaati de fötr şapkasıyla cemaati gafilin olmuş giyimiyle Hıristiyanlara ve Mecusilere benzediklerini söylemişti.(s)

Gül Yetiştiren Adam, 80 yaşında halkı ayaklanmaya kışkırttığı iddiasıyla tutuklanıyor.

Romanın diğer kahramanı

Sitare intihar ederek modern yaşamın son büyülü hediyesini(!) alıyor.

Gül Yetiştiren Adam, psikolojik olarak yüceltme savunma mekanizmasını kullanarak protestosunu yine de insanların hoş karşılayacağı meşru zemin üzerine oturtuyor. Her ne kadar iç çatışmalar yaşasa da kendisini gerçekleştiriyor.

Gül Yetiştiren Adam, “Sanat bunalımlı toplumlarda daha çok gelişir.” tezini Dünya çapında yetiştirdiği güllerle doğruluyor.

Gül Yetiştiren Adam, bir Ömer Muhtar gibi İtalyalılara karşı 30 yıl fiili bir direniş göstermese de Gandi gibi belki bir çeşit pasif direnişle hep var oluyor, kendisini 50 yıl diri tutmayı beceriyor.

Gül Yetiştiren Adam, Sezai Karakoç’un 'Masal' şiirinde yedi oğlunu Batı'ya gönderen Doğulu bir babanın altıncı oğlu gibidir. İlk altısı kendi özlerini yitirerek kaybolur Batı'da. Yedinci oğul gelir en son, değişmemeye yeminlidir. Bu yüzden kendine bir mezar kazar ve seslenir:

Batılılar!
Bilmeden
Altı oğlunu yuttuğunuz
Bir babanın yedinci oğluyum ben.
Gömülmek istiyorum buraya hiç değişmeden.
Babam öldü acılarından kardeşlerimin,
Ruhunu üzmek istemem babamın.
Gömün beni değiştirmeden,
Doğulu olarak ölmek istiyorum ben.
Sizin bir tek ama büyük bir gücünüz var:
Karşınızdakini değiştirmek
Beni öldürseniz de çıkmam buradan
Kemiklerim değişecek toz ve toprak olacak belki
Fakat değişmeyecek ruhum.

Sezai KARAKOÇ

Cemil İLBAŞ

Kitap adı: Gül Yetiştiren Adam

Yazarı: Rasim Özdenören

Yayınevi: İz Yayıncılık

Baskı: funduszeue.info ; bs

Kitabın türü: Roman

AddThis

Gül Yetiştiren Adam

Gül Yetiştiren Adam - Rasim Özdenören

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Din / Tasavvuf

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Gül Yetiştiren Adam Özet

Gül Yetiştiren Adam kitabı, hikâyede farklı iki kesimdeki insan ve bunların kendileri ve çevreleriyle olan çatışmalarından oluşan yaşantıları ele alınmaktadır. Bunlardan biri gül yetiştiren adam, öteki ise modern cağı temsil eden genç bir yazardır.

Gül yetiştiren adam, kurtuluş Savaşı yıllarında mücadele etmiş, arkadaşlarının şehadetine tanıklık etmiş, savaş sonrasında ise kendisi ve arkadaşları neyin uğrunda savaş verdiyse onun tam tersi istikametinde gelişen bir dünyanın oluşuna tanıklık etmiştir. Ancak bu yeni dünyaya karşı kendi çapında sessiz bir protesto geliştirmiş ve evinden dışarı çıkmadan kendisini ibadete ve gül yetiştirmeye vermiştir. Mütevazı evinin bahçesinde kokusu eşsiz güller yetiştirmekte ve bunları evine uğrayan torunları ve diğer isteyenlere vermektedir. Halk onun bu sessiz protestosuna karşı saygı duymuş ve zamanla hakkında değişik hikâyeler uydurulan ve akıllı deli diye anılan kimselerden olmuştur.

Hikâyenin diğer kısmında ise yeni dünyanın modern yaşantısının temsilcileri anlatılmaktadır. Sitare, Zelda, Tansel ve diğerlerinden oluşan bu grupta çarpık ilişkiler yer almaktadır. Bir bankada çalışmaktayken babası yaşında bir adam olan Çarli ile evlenen Sitare, savurgan biçimde para harcamakta, kumar oynamakta, herkesçe bilinen bir sevda oyunun içinde olan ve kocası hastanede yatmaktayken bile arkadaşlarıyla birlikte tatile çıkıp bu eğlencelerine devam etmekte olan bir kadındır. İsmi verilmemekle birlikte Sitare’yi sevmekte olan yazar bir gencin gözüyle anlatılan bu diğer yaşamda hayatin tüm doğal renkleri insan elinin değmesiyle değişip insanların oluşturduğu sahte bir renge bürünmüştür. Konuşmalar arasına sıkıştırılmış yabancı sözcüklerle, giyim kuşamdaki açıklığıyla, değişmiş şehir adabı ve yüksek katli binalarıyla insanların kalabalık gruplarda kendini unuttuğu bir dünyadır içinde yasadıkları. Herkes eskiye dair ne varsa unutmuş ve yeni dünyanın yaşam biçimine ayak uydurmuştur.

Ahlaki düzeni tümden değişmiş olan dünyanın kahramanlarından Sitare, kocasını hastaneye yatırıp arkadaşlarıyla eğlence için gittikleri otelde tuhaf davranışlar sergilemeye başlar. Arkadaşlarınca pervasız, kocasını aldatan ve gamsız görünen Sitare, arkadaşlarıyla birlikte sohbet ettikleri bir akşam oldukça ümitsiz bir biçimde arkadaşlarının hakkındaki düşüncelerinin doğru olmadığını, sanılanın aksine kocasını aldatmadığını söyler ve aynı gece intihar eder.

Tam 50 yıl boyunca evinden dışarı çıkmaksızın yalnız ibadetle meşgul olup gül yetiştiren adam, bir gün torunun oğluyla birlikte sabah namazını camide kılmak üzere ilk kez dışarı çıkar. Evinde geçirdiği 50 yıllık protestosunun ardından yeni dünyaya bu ilk çıkışında her şeyin tam da istenilenin aksine değişmiş olduğunu fark eder. Yanından hızla geçip giden taksiye öfkelenirken zamanında mevcut olan derenin artık olmadığını görür. Yüksek katlı binalar, renkli ışıklarla süslenmiş vitrinlerde kıyafetlerin sergilenişi…her şey ona yabancı ve bozulmuş gelmektedir. Camiye gittiklerinde hayal kırıklığı daha da artar. Arkadaşları boşu boşuna can vermişçesine fötr şapka takan birinin olduğunu görür. İçinde biriken sitemini saklayarak diğer insanların kıyafetlerini ve onların nasıl da değişmiş olduklarını gözlemlemeye devam eder. Derken içeri cübbesi ve sarığıyla giren imamı görür ve onun bu giyiminden ötürü adeta bir kahraman olduğunu düşünür. Ancak namaz bittiğinde imamın cübbe ve sarığını çıkararak cemaate benzer bir kıyafet giydiğini görünce dayanamaz ve herkesin duyacağı şekilde içinde biriken suskunluğunu bozar. Cemaatin meraklı bakışları arasında onları İslam’a çağırır. Kimse tarafından tanınmayan bu yaşlı adam, Gül Yetiştiren Adam, cemaati derinden etkileyen sözler söyler. İmanın gizli, İslam’ın ise aşikar olması gerektiğini, dışı kafire benzeyen insanın içinin de kafire benzemeye başlayacağını söyleyerek onları uyarır. Cemaat dağılırken fötr şapkalı adamın şapkasını elinde buruşturduğu ve onu atacak bir çöp aradığı görülür.

Sitare’nin intiharının ardından onu sevmekte olan yazar Sitare’nin de arkadaşı olan Tansel ile evlenme hazırlığındadır. Gül Yetiştiren Adam ise mahkemeye çıkarılmıştır.

Gül Yetiştiren Adam Soruları ve Cevapları

gül yetiştiren adam kimin eseri?

Gül Yetiştiren Adam Rasim Özdenören'in bir eseridir.

Gül Yetiştiren Adam Yorumları

güzel bir kitaptı yazarın diğer kitaplarını da okumak istiyorum hangisini tavsiye edersiniz

ismi baska ne olabilir

çözülme öyküsü çok iyi tavsiye ederim

bayıldım bu kitaba cok ögretici tavsiye ederimmm

çok güzel bir hikaye dir ben beyndim

harika çok güzel bir roman merak edenlere tavsiye ederim

ceylan •

okudum çok akıcıydı

bu kitap çok etkiliyici

gerçekten çok güzel ve etkileyici bir kitap

hic guzel deyildi bisey anlayamadim

iğrenç bi kitap hiç bişey anlatmıyor. hikayeden hikayeye geçiyor. zorunlu olduğum için zar zor bitirdim. çok saçma

kitap gerçekten güzel lakin bazıları anlamamış sanırım evet biraz karışık ama dikkatli okumak lazıfunduszeue.info yapboz gibi parçalar birleşince bie bütün oluşuyor

kitap kurtuluş savaşını ve anadoluyu ele almış çok güzel bir kitap

kitap çok funduszeue.infoı yerler karışık ama dikkatli okunması gerekiyor. herkese tavsiye ediyorum

kitap çok mükemmel herkesin okumasını tavsiye ediyorum

kitap güzel ama gerçekten çok karışık. okurken sıkılabiliyorsunuz anlayarak okuduğunuz zaman siz de beğeneceksiniz emin olun 😊

bu kitap gerçekten çok karışık zorunlu olduğum için okuyorum maalesef

başta sıkıcı olmakla birlikte çok güzel bir funduszeue.infoırlı insanlar okuyabilir :)

bende zorunlu olduğum halde okuyorum birşey anlamadim of

iki farklı hayatın farklı olmasına rağmen bu denli bir ikilik kavramı mühteşem olmuş. yzarın zihnine sağlık

gayet güzel bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim 😉

beğenerek okuduğum bir kitaptı herkese öneririm

arkadaşlar, postmodern tarzda yazılan eserlerin özelliğidir karışık gibi görünme. ama aniden bilinçaltına yollanan sahneler keyif veriyor insana bu tarz eserlerde.

gül yetiştiren adam, üzerinde çokça düşünülmesi gereken bir kitaptır. sayfa sayısı çok az olmasına rağmen okuyup anlaması uzun zaman almaktadır. çok anlamlı mesajlar vermektedir ve kitabın isminin konusuyla kurduğu bağlantı takdire şayandır. basit bir romandan çok daha fazlasını içermekte olup, çok acı olan birçok gerçeği günümüz insanının yüzüne çarpmaktadır.

okursayazar •

arkadaşlar gül yetiştiren adam kimin eseri yazarı hakkında bilgi bulamadım

gül yetiştiren adam kaç sayfa söyleyebilir misiniz

kompozisyon ödevi için okudum çok da beğendim başarılı bir eser

olayın geçtiği yer sorusunun cevabı nedir

Çok Sesli Bir ÖlümGül Yetiştiren Adamen iyi kitaplaryeni çıkan kitaplaren çok satan kitaplarokunması gereken kitaplaren çok okunan kitaplar temel eserbedava kitapeditör olkitap bağışıGün Olur Asra BedelTutunamayanlarAcımakCamdaki KızHayvan ÇiftliğiSokrates'in SavunmasıUzun HikayeAlice Harikalar DiyarındaHaritada KaybolmakKraliçeyi Kurtarmakİçimdeki MüzikÇalıkuşuÇocuk KalbiKüçük Kara BalıkİntibahBülbülü ÖldürmekBeyaz Zambaklar ÜlkesindeDon KişotSineklerin TanrısıToprak Anaİnce MemedSatrançİki Şehrin HikayesiVadideki Zambakİçimizdeki ŞeytanSergüzeştBeyaz GemiAraba SevdasıYabanİnsan Ne İle YaşarKüçük PrensDönüşümBeyaz DişSaatleri Ayarlama EnstitüsüFareler ve İnsanlarSol AyağımSuç ve CezaSefillerSimyacıŞeker PortakalıKürk Mantolu MadonnaMadalyonun İçiEsir Şehrin İnsanlarıÜç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, AlageyikYeraltından NotlarSait Faik Seçme HikayelerRüzgarı Dizginleyen ÇocukSabahattin Ali Bütün ÖyküleriSadako ve Kağıttan Bin Turna KuşuAhmet ÜmitAhmet BatmanAyşe Kulinİskender PalaCanan TanDostoyevskiElif ŞafakJojo MoyesKahraman TazeoğluMemduh Şevket EsendalOrhan KemalPeyami SafaSabahattin AliSarah JioTarık BuğraVictor HugoZülfü LivaneliÇocuk KitaplarıYabancı RomanlarTarihi KitaplarErotik KitaplarÖykü Hikaye KitaplarıYerli RomanlarRomantik Aşk KitaplarıKomik KitaplarMacera KitaplarıKişisel Gelişim KitaplarıPolisiye KitaplarKorku KitaplarıGizem KitaplarıPsikoloji KitaplarıFantastik KitaplarBilim Kurgu KitaplarıKadın Erkek İlişkisiDin / Tasavvuf KitaplarıŞiir KitaplarıFelsefe KitaplarıTiyatro & Oyun KitaplarıBiyografi KitaplarıGerilim KitaplarıPolitik KitaplarBeslenme Diyet KitaplarıDeneme KitaplarıGünlük Anı Kitapları

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası