araba kapı fitili nasıl takılır / Kapı Fitili Değişimi - Fiesta - Oto Club Türkiye

Araba Kapı Fitili Nasıl Takılır

araba kapı fitili nasıl takılır

Sürüş esnasında konforunuzu önemli ölçüde etkileyen bazı ufak ayrıntılar bulunuyor. Çoğu zaman göz ardı edilen araç fitili de bunlardan biri. Kapı kenarlarında bulunan bu fitiller, bazı modellerde motor kaputunun ve bagaj kapağının altında da kullanılıyor. Üstlendiği görev ise son derece önemli. Temelde titreşim ve akustiği en düşük seviyede tutmak için kullanılan araç kapı fitilleri, yatılım noktasında kritik öneme sahip. Bu parçalar deforme olduğunda ve bakımı düzenli olarak yapılmadığında da farklı sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Araç Fitillerinin Deformasyonu

Araç kapı fitilleri, kapıların kenarlarını boylu boyunca sarıyor. Darbe ve ses sönümleyici absorbe elemanı olarak görev yapan bu parçalar, yoğun güneş ve soğuktan etkileniyor. Bu hava değişimleri uzun dönemde fitillerin çatlamasına sebep oluyor. Sertleşen ve elastikiyetini kaybeden araç kapı filtreleri çatladığında yalıtım noktasında da yetersiz kalmaya başlıyor. Arabanın dışarı ile temasını kesen bu parçalardaki deformasyonların farklı olumsuz sonuçları da mevcut. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak;

• Yetersiz ses yalıtımı
  • Su sızıntıları
  • Toz sızıntıları
  • Rüzgar sesi
  • Kapı kilit sisteminden düşük randıman alınması
  • Yetersiz ısı yalıtımı

Kapı fitili, ses yalıtımı noktasında oldukça önemli bir eleman. Bu parçada meydana gelen bozulmalar, sürüş esnasında rüzgar sesinin duyulmasına sebep olabiliyor. Ayrıca fitiller deforme olduğunda içerideki ısı dengesi de bozulabiliyor. Kapı aralarından hava sızdığında araç içerisindeki ısıyı koruyabilmek oldukça güç. Bu durum, aracın yakıt sarfiyatını da artırabiliyor. Düzenli bakımlarla bu sorunların önüne geçebilmek mümkün. Hem fitil bakımı hem de temizliği için piyasada pek çok farklı ürün bulunuyor. Ayrıca profesyonel hizmet alabileceğiniz farklı merkezler de mevcut.

araç fitili nasıl değiştirilir

Araçlarda Fitil Bakımı

Zaman içerisinde, dış etkenler sebebiyle sertleşen araba kapı fitilleri görevini yerine getirememeye başlıyor. Yollardaki engebeler ve yüksek kasisler sebebiyle de bu yıpranan fitillerde boşluklar oluşuyor. Araba kapısını açıp kaparken oluşan sesler de genellikle fitil boşluklarından kaynaklanıyor. Ayrıca eskiyen fitillerde sık karşılaşılan bir kısır döngü mevcut. Fitillerde oluşan boşluklar sebebiyle bu aralıklara kir ve toz doluyor. Akabinde de bu bölümlere dolan tozlar, fitilin deformasyon hızını artırıyor. Böylece ürünün kullanım ömrü hızla sona eriyor.

Sprey formdaki fitil bakım ürünlerini kullanarak fitil bakımını kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu spreyi cm mesafeden fitillerin üzerine püskürtmeniz gerekiyor. Sonrasında bir iki dakika kurumasını bekleyip mikrofiber bir bezle silebilirsiniz. Bazı uygulamalarda spreyi sıktıktan sonra kapıyı birkaç defa kapatıp açarak ürünün fitile daha iyi nüfuz etmesi sağlanabiliyor. Son derece basit olan bu bakımların altı ayda bir periyodik olarak yapılması tavsiye ediliyor. Böylece fitil, yumuşaklığını ve esnekliğini koruyabiliyor. Bu sayede kapıya sıkıca tutunarak yüksek yalıtım sağlıyor. Fitilleri nemli bir bezle düzenli olarak silerek temizliğini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra köpük formdaki temizleyicilerle yüzeylerini detaylıca temizleyebilirsiniz.

araba fitili nasıl takılır

Araba Fitili Nasıl Değiştirilir?

Düzenli bakımlarla aracınızdaki fitilleri uzun yıllar kullanabilmeniz mümkün. Fakat zamana yenik düşen ve sorun yaratan araç fitilleriyle de vedalaşmayı geciktirmeyin. Bu tür durumların yol açtığı olumsuz sonuçları yukarıda sıralamıştık. Bunların yanı sıra değişim noktasında pek çok hata yapılabiliyor. Kalitesiz ürün seçiminin yanı sıra sürücüler, fitilde oluşan boşlukları tel ve plastik hortum gibi malzemelerle doldurabiliyor. Fakat kullanım ömrünü uzatmak için yapılan bu tür hatalar, aracınıza daha büyük zararlar verebilir. Kullanılan yanlış malzemeler sebebiyle kapının tam oturmaması, en sık karşılaşılan problemler arasında. Ancak bu tür yollara başvurmak yerine, yeni bir fitil satın alarak sorunu kalıcı olarak çözmenizde fayda var.

Eğer siz de fitil nasıl değiştirilir merak ediyorsanız takip etmeniz gereken adımlar son derece basit. Arabanıza uygun olan araç kapı koruma fitilini seçtikten sonra üst taraftan başlayarak ürünü yuvasından çıkarabilirsiniz. Bunun için fitili güçlü bir şekilde çekmeniz yeterli. Bazı modellerde kapı eşiğinin bulundu kısımda plastik bir kapak yer alıyor. Fitili sabitlemeye yarayan bu kapağı, yanlarında bulunan cıvataları çıkararak açabilirsiniz. Sonrasında fitil kolayca yerinden çıkacaktır. Aracın yuvalarını güzelce temizledikten sonra yeni fitili yerine takabilirsiniz. Ürünün yumuşak tarafının dışarıya bakması gerekiyor. Direkt olarak yuvalarına oturan araba fitillerini sabitlemek için harici bir ürün kullanmanız gerekmiyor. Fitili tüm kapı girişine yerleştirdikten sonra bastırarak yerine sabitleyebilirsiniz.

Bu yazımızda, araç kapı fitili nasıl takılır ve bakımında nelere dikkat etmek gerekir sizin için derledik. Araç yalıtımına dair merak ettiğiniz ayrıntıları, ses yalıtımını ele aldığımız blog yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Şeyda Çınar

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunuyum. Küçük yaşlarda başlayan yazma merakım, bugün mesleğim haline geldi. Otomotiv dünyasına dair tüm bildiklerimi, yeni öğrendiklerimi ve yaşanan gelişmeleri Arabam Blog'da sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Kapı fitilleri icin neler yapmak lazım ? (3. sayfa)

• quote:

Orijinalden alıntı: Klimur

Ge&#;en sene şu pembe kutuda olan jel vazelinler var onlardan s&#;rd&#;m kapı lastiklerine lastikler pamuk gibi oldu benim kapı altında r&#;zgar alırdı hafiften kesti hemen bide araba sessizleşti s&#;per oluyo vazelin, bu senede dedim s&#;reyim diye yanlıuşlıkla sert vazelin almışım s&#;r&#;lm&#;yo, Bende arko krem varya ondan aldım s&#;rd&#;m hatta bol s&#;rd&#;m biraz vazeline g&#;re eziyetli oluyor ama arko kremde işe yaradı bilginize bidahaki kışla gene vazelin s&#;receğim arko zor s&#;r&#;l&#;yo, arabam 98 model ve &#;ncesinde kapı lastiklerinin durumu i&#;ler acısıydı yırtılma yoktu ama taş gibiydi soğukta yapışırdı şimdi hi&#; &#;yle problem yok hatta soğukta arabaya binince arabanın i&#;i okadar buzgibi bile olmuyor.

Alıntıları Göster
    w&#;rth'&#;n slikon spreyini aldım kullanıyorum. tavsiye ederim

• Onbaşı
    20 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: kayipbalikmemo

Ankarada fitil tamiri işi yapan bi usta var. fiyatlar gayet cazip. ben kendi audi a3&#;me yaptırdım. gayet memnunum ses toz kesildi isteyen olursa ustanın adresini telefonunu verebilirim.

ben serum ge&#;irme işlemi yaptrdm hemde yırtık tamiri

Alıntıları Göster
    Bu ustanın adresini verebilirmisin?
  • Onbaşı
    22 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: berkan40

Bu ustanın adresini verebilirmisin?

Alıntıları Göster
    -contada yırtık yoksa, su yada r&#;zgar almıyorsa kesinlikle değiştirmeye gerek yok. enaz 15 yıl &#;mr&#; var zaten.
    -W&#;RTH silikon sprey alacaktım ama tesad&#;fen BEST SILICONE g&#;rd&#;m ve eski fabrikadan tanıdık geldi hemen aldım. w&#;rth ml. 25 tl, best ml 5 tl. best silicone u plastik enjeksiyon kalıplarını değiştirirken plastiği s&#;kmede kullanırdı ustalar. &#;ok etkili bir yumuşatıcı. t&#;m contalara sıktım. artanı raid b&#;ceksavarın uzun namlu başlığıyla conta arasında hava deliklerinden i&#;ine sıktım. ilk g&#;nk&#; gibi oldu. &#;n g&#;ğ&#;s ve i&#; aksama y&#;zeysel sıktım yepyeni oldu. binen değiştirdinmi diyor:) aracı hemen otobana &#;ıkardım da bile ses yok! deyince vızıldama başlardı kapılarda.
    -bide conta arasına serum yada fitil sokmayı deneyenler &#;ok mantıklı. benim araba hrv ve kapıların belirli yerlerinde contanın i&#;i dolgulu. bir s&#;re sonra fitilin i&#;ine serum veya 10 mm s&#;nger dolgu yapıcam kesin &#;&#;z&#;m olacak.
    -diğer &#;r&#;nler makyaj dersek silikon v&#;cuttaki d&#;vme gibi. plastiğin i&#; yapısına işliyor eski haline getiriyor.

• Teğmen

Orijinalden alıntı: muendiz

-contada yırtık yoksa, su yada r&#;zgar almıyorsa kesinlikle değiştirmeye gerek yok. enaz 15 yıl &#;mr&#; var zaten.
    -W&#;RTH silikon sprey alacaktım ama tesad&#;fen BEST SILICONE g&#;rd&#;m ve eski fabrikadan tanıdık geldi hemen aldım. w&#;rth ml. 25 tl, best ml 5 tl. best silicone u plastik enjeksiyon kalıplarını değiştirirken plastiği s&#;kmede kullanırdı ustalar. &#;ok etkili bir yumuşatıcı. t&#;m contalara sıktım. artanı raid b&#;ceksavarın uzun namlu başlığıyla conta arasında hava deliklerinden i&#;ine sıktım. ilk g&#;nk&#; gibi oldu. &#;n g&#;ğ&#;s ve i&#; aksama y&#;zeysel sıktım yepyeni oldu. binen değiştirdinmi diyor:) aracı hemen otobana &#;ıkardım da bile ses yok! deyince vızıldama başlardı kapılarda.
    -bide conta arasına serum yada fitil sokmayı deneyenler &#;ok mantıklı. benim araba hrv ve kapıların belirli yerlerinde contanın i&#;i dolgulu. bir s&#;re sonra fitilin i&#;ine serum veya 10 mm s&#;nger dolgu yapıcam kesin &#;&#;z&#;m olacak.
    -diğer &#;r&#;nler makyaj dersek silikon v&#;cuttaki d&#;vme gibi. plastiğin i&#; yapısına işliyor eski haline getiriyor.

Alıntıları Göster
    funduszeue.info

yukarıdaki adresteki firmadan İkitelli sanayide yaptırdım 10 numara oldu 4 kapı TL. peugeot model, ne ses var nede hava akımı

• Binbaşı

Orijinalden alıntı: huseaz

pudra en son

Alıntıları Göster
    Buraya da koyuyorumki C5 i olanlar faydalansın. Bir&#;ok ara&#;ta işe yarayabilir deneyin..

Arkadaşlar yeni kasa Citroen C5 i olan arkadaşlar bilirler belli bir zaman ge&#;tikten sonra Camlardan camlar tamamen kapalıyken ara&#; t&#;mseklerden ya da &#;ukurlardan ge&#;erken esnediği i&#;in gıcırtı &#;ıtırtı veya buna benzer esneme sesleri gelir ve bu ses bir s&#;re sonra &#;zellikle geceleri sessiz ortamda insanı rahatsız eder.

Bu sorunu Citroen forumlarında 30 sayfaya yakın tartıştı arkadaşlar. Ben oraya &#;ye olmadığım i&#;in buradan yazıyorum &#;&#;z&#;m&#; googleda aratınca direk &#;ıkar zaten..

&#;&#;z&#;m i&#;in &#;oğu C5 sahibi ilk &#;nce camın tamamen kapandığında i&#;ine girdiği fitillere silikon sprey-pudra-arap sabunu ve buna benzer bir&#;ok spreyi uyguladılar ama başarısız oldular. Ben de aracı ilk aldığımda bu uygulamaların tamamını o b&#;lgeye yani camın kapandığında i&#;ine girdiği fitillere uyguladım. Sesler daha da k&#;t&#; duruma geldi. Daha &#;ok &#;ıkmaya başladı. Bu ses daha &#;ok yazın &#;ıkmakla birlikte nezaman &#;ıkacağı da belli olmuyor. Aracı sıfır aldığınızdan bir s&#;re sonra &#;ıkanı da duydum sene sonra &#;ıkanı da..

Ben de ilk aldığımda mevcut değildi ses ama yazın gelmesiyle birlikte havalar ısındığı i&#;in ses yapmaya başladı aracım.. Birg&#;n aracımı kendim yıkarken ara&#; yıkandıktan sonra belli bir s&#;re seslerin tamamen gittiğini farkettim. Suyun temas etmesiyle sesin gidişini farkedince bunca zaman yanlış yere silikon sprey sıktığımı (camların girdiği yer) aslında temizlenmesi ve yumuşatılması gereken yerin başka bir yer olduğunu g&#;rd&#;m.

Ve o seslerden tam bıkmaya başlamışken (malesef bir&#;ok ara&#;tan bu sesi duyuyorum C5lerde daha belliydi) aşağıdaki resimdeki kapının en &#;st&#;ndeki fitilleri iyice temizledim ve bir s&#;ngere az miktarda arap sabununu yedirdim. Ve bu s&#;ngerle bu fitili iyice yumuşattım. Ve ardından teste &#;ıktım. Az &#;nce aracın t&#;m kapılarından ses gelen c5 fabrika &#;ıkışı sessizliğine bir anda b&#;r&#;nm&#;şt&#;. Aracın hi&#;bir kapısından ses gelmiyordu. İnanamadım. Bunca zamandır serviste ustalarla y&#;zg&#;z olduğumamı forumları, netin altını &#;st&#;ne getirmememi yanayım bilmiyorum. Ama &#;&#;z&#;m bukadar basit aslında. Ben bu uygulamayı aşağı yukarı bir hafta &#;nce yaptım ve bir haftadır hi&#; bir kapımdan ya da camımdan tık ses gelmiyor.

Bir&#;ok C5i olan arkadaş bu sesler gitsin diye kapılarını s&#;kt&#;rd&#;, yeniden ayarlattı, silikon sprey sıktırmadık yer bırakmadı. Ama temizlenmesi ve yumuşatılması gereken yeri bulamadı..

Sonu&#; olarak yeni C5iniz varsa ve camlar tamamen kapalıyken aracınızla kasislerden &#;apraz ge&#;tiğinizde aracın esnemesinden kaynaklanan ve camlardan gelen gacırtı gucurtu sesi geliyorsa az miktarda arap sabunuyla s&#;ylediğim fitili g&#;zelce temizleyin ve nemlendirin. Aracınızda hi&#;bir ses gelmemesi lazım..

Kapı fitilleri icin neler yapmak lazım ?

• Onbaşı
    30 Mesaj
    mutu07m kullanıcısına yanıt
    &#;ok g&#;zel paylaşım olmuş teşekk&#;rler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -- 21 Eylül ; >
  • Onbaşı
    30 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: mutu07

Buraya da koyuyorumki C5 i olanlar faydalansın. Bir&#;ok ara&#;ta işe yarayabilir deneyin..

Arkadaşlar yeni kasa Citroen C5 i olan arkadaşlar bilirler belli bir zaman ge&#;tikten sonra Camlardan camlar tamamen kapalıyken ara&#; t&#;mseklerden ya da &#;ukurlardan ge&#;erken esnediği i&#;in gıcırtı &#;ıtırtı veya buna benzer esneme sesleri gelir ve bu ses bir s&#;re sonra &#;zellikle geceleri sessiz ortamda insanı rahatsız eder.

Bu sorunu Citroen forumlarında 30 sayfaya yakın tartıştı arkadaşlar. Ben oraya &#;ye olmadığım i&#;in buradan yazıyorum &#;&#;z&#;m&#; googleda aratınca direk &#;ıkar zaten..

&#;&#;z&#;m i&#;in &#;oğu C5 sahibi ilk &#;nce camın tamamen kapandığında i&#;ine girdiği fitillere silikon sprey-pudra-arap sabunu ve buna benzer bir&#;ok spreyi uyguladılar ama başarısız oldular. Ben de aracı ilk aldığımda bu uygulamaların tamamını o b&#;lgeye yani camın kapandığında i&#;ine girdiği fitillere uyguladım. Sesler daha da k&#;t&#; duruma geldi. Daha &#;ok &#;ıkmaya başladı. Bu ses daha &#;ok yazın &#;ıkmakla birlikte nezaman &#;ıkacağı da belli olmuyor. Aracı sıfır aldığınızdan bir s&#;re sonra &#;ıkanı da duydum sene sonra &#;ıkanı da..

Ben de ilk aldığımda mevcut değildi ses ama yazın gelmesiyle birlikte havalar ısındığı i&#;in ses yapmaya başladı aracım.. Birg&#;n aracımı kendim yıkarken ara&#; yıkandıktan sonra belli bir s&#;re seslerin tamamen gittiğini farkettim. Suyun temas etmesiyle sesin gidişini farkedince bunca zaman yanlış yere silikon sprey sıktığımı (camların girdiği yer) aslında temizlenmesi ve yumuşatılması gereken yerin başka bir yer olduğunu g&#;rd&#;m.

Ve o seslerden tam bıkmaya başlamışken (malesef bir&#;ok ara&#;tan bu sesi duyuyorum C5lerde daha belliydi) aşağıdaki resimdeki kapının en &#;st&#;ndeki fitilleri iyice temizledim ve bir s&#;ngere az miktarda arap sabununu yedirdim. Ve bu s&#;ngerle bu fitili iyice yumuşattım. Ve ardından teste &#;ıktım. Az &#;nce aracın t&#;m kapılarından ses gelen c5 fabrika &#;ıkışı sessizliğine bir anda b&#;r&#;nm&#;şt&#;. Aracın hi&#;bir kapısından ses gelmiyordu. İnanamadım. Bunca zamandır serviste ustalarla y&#;zg&#;z olduğumamı forumları, netin altını &#;st&#;ne getirmememi yanayım bilmiyorum. Ama &#;&#;z&#;m bukadar basit aslında. Ben bu uygulamayı aşağı yukarı bir hafta &#;nce yaptım ve bir haftadır hi&#; bir kapımdan ya da camımdan tık ses gelmiyor.

Bir&#;ok C5i olan arkadaş bu sesler gitsin diye kapılarını s&#;kt&#;rd&#;, yeniden ayarlattı, silikon sprey sıktırmadık yer bırakmadı. Ama temizlenmesi ve yumuşatılması gereken yeri bulamadı..

Sonu&#; olarak yeni C5iniz varsa ve camlar tamamen kapalıyken aracınızla kasislerden &#;apraz ge&#;tiğinizde aracın esnemesinden kaynaklanan ve camlardan gelen gacırtı gucurtu sesi geliyorsa az miktarda arap sabunuyla s&#;ylediğim fitili g&#;zelce temizleyin ve nemlendirin. Aracınızda hi&#;bir ses gelmemesi lazım..

Benim hikayem de sizinkine benzer
    de 0 km aldığım ford mondeo aracımdan yaklşık 6 ay sonra anormal gıcırtı ve tıkırtılar gelmeye başladı.
    kasislerden ve t&#;mseklerden ge&#;erken sesler artmaya başlayınca aracı tam 5 kez Amasya Oru&#;lar servisine g&#;t&#;rd&#;m.
    her seferinde kapıları ayarladık deyip fitillere sprey sıkarak beni g&#;funduszeue.info&#; g&#;n sonra sesler yeniden &#;oğalmaya başladı her seferindeyapamayacaklarını anlayınca siz sesleri abartıyorsunuz beyefendi dedi kendini m&#;d&#;r zanneden bir adamcinayetin anlık bir mesele olduğunu o an anladım.
    Ford genel merkezi m&#;hendislik desteği filansunacağız dedi ama maalesef ilgilenen hi&#; olmadı.Tam arabayı TL zararla satmyı d&#;ş&#;n&#;rken Allah'In rahmeti imdadıma yetişti.
    Yağmurdan sonra seslerin kesildiğini fark funduszeue.info resimdeki g&#;sterdiğin gibi ben de o b&#;lgeyi nemli bezle funduszeue.info iyice kesildi.Şİmdi w&#;rth silikon spreyle takviye temizlikk yapmayı d&#;ş&#;n&#;yorum.
    Ama arap sabunu ilgin&#; geldi funduszeue.infoı mayıs ayında yayınlamışsın.4 ay ge&#;miş funduszeue.info tekrar başladı mı? Cevaplarsan sevinirim

• Binbaşı

Orijinalden alıntı:

quote:

Benim hikayem de sizinkine benzer
    de 0 km aldığım ford mondeo aracımdan yaklşık 6 ay sonra anormal gıcırtı ve tıkırtılar gelmeye başladı.
    kasislerden ve t&#;mseklerden ge&#;erken sesler artmaya başlayınca aracı tam 5 kez Amasya Oru&#;lar servisine g&#;t&#;rd&#;m.
    her seferinde kapıları ayarladık deyip fitillere sprey sıkarak beni g&#;funduszeue.info&#; g&#;n sonra sesler yeniden &#;oğalmaya başladı her seferindeyapamayacaklarını anlayınca siz sesleri abartıyorsunuz beyefendi dedi kendini m&#;d&#;r zanneden bir adamcinayetin anlık bir mesele olduğunu o an anladım.
    Ford genel merkezi m&#;hendislik desteği filansunacağız dedi ama maalesef ilgilenen hi&#; olmadı.Tam arabayı TL zararla satmyı d&#;ş&#;n&#;rken Allah'In rahmeti imdadıma yetişti.
    Yağmurdan sonra seslerin kesildiğini fark funduszeue.info resimdeki g&#;sterdiğin gibi ben de o b&#;lgeyi nemli bezle funduszeue.info iyice kesildi.Şİmdi w&#;rth silikon spreyle takviye temizlikk yapmayı d&#;ş&#;n&#;yorum.
    Ama arap sabunu ilgin&#; geldi funduszeue.infoı mayıs ayında yayınlamışsın.4 ay ge&#;miş funduszeue.info tekrar başladı mı? Cevaplarsan sevinirim

Alıntıları Göster
    W&#;rth silikon spreyi basın ve sesten sonsuza kadar kurtulun..

ben sadece sesin oradan geldiğini kanıtlamak i&#;in her evde bulunan sabun tipi şeylerle deneme yapılabilir diye s&#;ylemiştim onu. İşin aslı kaliteli olan spreyler kullanmak tabi..

Benim resimde g&#;sterdiğim yere silikon sprey uygularsanız sesten kurtulucaksınız b&#;y&#;k ihtimalle. Arkadaşımın Bmw d sinde de aynı ses meydana geldi kmde ona uyguladık onda da ses gitti. BU seslerin ara&#;lardaki &#;ıkış yeri resimde g&#;sterdiğim b&#;lge.. Başka yerlere sprey uygulamadan &#;nce buraya uygulamak lazım.. Ses komple gidiyor zaten..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mutu07 -- 22 Eylül ; >

• Er
    8 Mesaj
    quote:

W&#;rth silikon spreyi basın ve sesten sonsuza kadar kurtulun..

ben sadece sesin oradan geldiğini kanıtlamak i&#;in her evde bulunan sabun tipi şeylerle deneme yapılabilir diye s&#;ylemiştim onu. İşin aslı kaliteli olan spreyler kullanmak tabi..

Benim resimde g&#;sterdiğim yere silikon sprey uygularsanız sesten kurtulucaksınız b&#;y&#;k ihtimalle. Arkadaşımın Bmw d sinde de aynı ses meydana geldi kmde ona uyguladık onda da ses gitti. BU seslerin ara&#;lardaki &#;ıkış yeri resimde g&#;sterdiğim b&#;lge.. Başka yerlere sprey uygulamadan &#;nce buraya uygulamak lazım.. Ses komple gidiyor zaten..
    W&#;rth &#;r&#;n&#;n&#; ben kullanmadım ama TUNAP '&#; kullandım Citroen C4 aracım da, şimdi yenisini sipariş verdim &#;&#;nk&#; lanet fitil sesi DS5 aracımda da oluştu, &#;r&#;n geldiğinde yeniden kullanacam. TUNAP'ı kullandığım C4 'de aylarca ses duymadım sonrada aracı sattım zaten.

• Binbaşı

Orijinalden alıntı: glodnit

W&#;rth &#;r&#;n&#;n&#; ben kullanmadım ama TUNAP '&#; kullandım Citroen C4 aracım da, şimdi yenisini sipariş verdim &#;&#;nk&#; lanet fitil sesi DS5 aracımda da oluştu, &#;r&#;n geldiğinde yeniden kullanacam. TUNAP'ı kullandığım C4 'de aylarca ses duymadım sonrada aracı sattım zaten.

Alıntıları Göster
    W&#;rth ya da diğer pahalı markalar kullanmanıza gerek funduszeue.infoa gidin en ucuz silikon spreyi alıfunduszeue.info son Best marka spreyi 5 liraya aldıfunduszeue.info aynı işi yapıfunduszeue.info kadar marka bağımlısı olmayıfunduszeue.info kolay kazanılmıyor yazık g&#;nah.

• Onbaşı
    18 Mesaj
    Ara&#; Kapı Fitil Yenileme yada Kapı Fitili Hortumu.

91 model toyotam var ve mal&#;m aracın yaşı itibariyle fitilleri &#;ok yıpranmış ve deforma olmuş durumdaydı.

İceriye hem g&#;r&#;lt&#; hemde ciddi r&#;zgar almaktaydı.
    Ayrıca kapı kapanırken sesi cat cut diye gelmekteydi.
    Şuan kapı sesi değişti ve r&#;zgar kesildi.
    10 yıl gen&#;leşti. :)

Yağlamaya yada sabunlamaya gerek olmadan t&#;m kapıları ve bagaj dahil saatte yapabilirsiniz.

Bendeki fitil elektirik işlerinde kullanılan &#;ok yumuşak ve esnek bir hortum.

Akvaryum hortumları tavsiye edilmiyor. &#;&#;nk&#; sert ve yumuşak değil.
    Ayrıca yeni modelli araclarda tavsiye edilmiyor c&#;nk&#; aracın fitilleri iyi durumda oldugu i&#;in kapı acıp kapamalarda sıkıntı oluyormuş.
    Tabi tavsiye edip yaptıranlar da var.

Bu hortumdan bende yaklaşık 60 metre var dileyene satabilirin. :)

funduszeue.info

funduszeue.info

funduszeue.info

funduszeue.info

funduszeue.info

• Binbaşı

Orijinalden alıntı: civanpls

91 model toyotam var ve mal&#;m aracın yaşı itibariyle fitilleri &#;ok yıpranmış ve deforma olmuş durumdaydı.

Yağlamaya yada sabunlamaya gerek olmadan t&#;m kapıları ve bagaj dahil saatte yapabilirsiniz.

Ayrıca yeni modelli araclarda tavsiye edilmiyor c&#;nk&#; aracın fitilleri iyi durumda oldugu i&#;in kapı acıp kapamalarda sıkıntı oluyormuş.

funduszeue.info

funduszeue.info

funduszeue.info

funduszeue.info

funduszeue.info
    hocam metresini ne kdardan veriyorsunuz. . .

• Yarbay

Orijinalden alıntı: uçanBalık

hocam metresini ne kdardan veriyorsunuz. . .
    Şimdi kapı fitil tamiri ve g&#;&#;lendirmesi i&#;in şunlar tavsiye edilmiş:
    Silikonlu sprey bu tamam.

Fitil i&#;ine birşey ge&#;irme:

1- Serum hortumu: Soğukta sertleşir, işe yaramaz, fitilleri yırtabilir, eskiyince daha k&#;t&#; olur.
    2- Akvaryum hortumu: ?
    3- Makaron denilen kablo yalıtımında kullanılan malzeme: Bu da ısınınca b&#;z&#;şen bir &#;zellikte.
    4- Pimapenlerde kullanılan siyah şerit conta

Bu malzemelerden hangisi uzun &#;m&#;rl&#; olur ve sıcak - soğuk havalarda &#;zelliğini kaybetmez.
  • Yarbay

Orijinalden alıntı: civanpls

funduszeue.info

funduszeue.info

funduszeue.info

funduszeue.info

funduszeue.info

Hocam bendede 97 corolla var kapılardan o tok sesin gelmesini ve r&#;zgar sesinin azalmasını istiyorum bu işlemi tam olarak nasıl yapıyoruz &#;ok basit mi yani

Kapı fitillerine vazelin s&#;r&#;nce olay bitecek mi ger&#;ekten

• Yarbay

Orijinalden alıntı: Alphace

1- Serum hortumu: Soğukta sertleşir, işe yaramaz, fitilleri yırtabilir, eskiyince daha k&#;t&#; olur.
    3- Makaron denilen kablo yalıtımında kullanılan malzeme: Bu da ısınınca b&#;z&#;şen bir &#;zellikte.

Bu malzemelerden hangisi uzun &#;m&#;rl&#; olur ve sıcak - soğuk havalarda &#;zelliğini kaybetmez.

1-Bu slikonlu sprey'in etkisi nedir 97 corollam var ger&#;ekten r&#;zgar sesini kesecek ve kapıların kapanmasındaki o tok sesi verecek mi (bir link verirseniz sprey i&#;in sevinirim )
    2-Serum hortumu konusunda kimse aydınlatmamıs burayı uzun vadede kullanan gercekten varmı yaptırmakta fayda varmı

• Yarbay

Orijinalden alıntı: tcdd

quote:

Orijinalden alıntı: Alphace

1-Bu slikonlu sprey'in etkisi nedir 97 corollam var ger&#;ekten r&#;zgar sesini kesecek ve kapıların kapanmasındaki o tok sesi verecek mi (bir link verirseniz sprey i&#;in sevinirim )
    2-Serum hortumu konusunda kimse aydınlatmamıs burayı uzun vadede kullanan gercekten varmı yaptırmakta fayda varmı

Alıntıları Göster
    Silikon spreyim var.
    Fitilin genleşmesini i&#;in havaların biraz ısınmasını bekliyorum.B&#;yle birşey g&#;rd&#;m.

Fitilleriniz yırtılmadıysa &#;ncelikli olarak fitili s&#;k&#;p Sıvı silikon spreylememiz. Ben senede iki kez silikon sprey (torpido cilası değil) ile t&#;m fitilleri silerim. &#;&#;nk&#; lastiklerin hep yeni ve dolgun kalmasını saylar. Aslen silikon sprey kau&#;uk yağlayıcısı olarak ge&#;er. Bauhause ta 15tl idi sanrım. Aman dikkat d&#;şemeye filan gelmesin &#;ok zor &#;ıkar.

Ek &#;&#;z&#;m olarak fitilin i&#;erisine akvaryumcularda satılan silikon hava hortumu nu fitilin i&#;erisine sokun. Metresi 1 tl gibi birşeydi. Ama hortumu &#;zellikle silikon alın &#;&#;nk&#; sertleşme yapmaz.
    Yalnız &#;ercevesiz kapıları bir incelemek lazım, bu bahsattiklerim normal kapılar i&#;in.

• Yarbay

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası