bir erkek faceden neden engeller / Beni engelledi, ne yapmalıyım? – Erkek Adam

Bir Erkek Faceden Neden Engeller

bir erkek faceden neden engeller

İnsanları Engellemek Ya Da Silmek: İlişkileri Bitirmede Soğuk Strateji

5 dakika

İnsanları Engellemek Ya Da Silmek: İlişkileri Bitirmede Soğuk Strateji

Son Güncelleme: 14 Aralık,

Hepimiz bir şekilde sosyal medya platformlarında “kişiyi engelle ya da sil” seçeneğine tıklamışızdır. Kimi zaman bu eylem faydalı ve hatta gereklidir. Ancak bu tür bir davranış biçiminin, bir aşk ilişkisini ya da bir arkadaşlığı bitirmek için soğuk strateji olarak kullanıldığında faydalı olduğunu söylememiz pek de mümkün değildir. Öyle ki herhangi bir açıklama yapmadan, sadece tek bir dokunuşun kişinin sizin için yok olması, araya mesafe koymanız ve onu sessizleştirmeniz anlamına geldiği bir gerçektir.

Beğensek de beğenmesek de sosyal medya platformları aslında gerçek hayatımızın birer yansıması niteliği taşımaktadır. Bunun da ötesinde yapılan her like, yazılan her sözcük ya da yüklenen her fotoğrafla kişiliğimize ilişkin bir fırça darbesi daha vurmuş oluruz. Aslında bu sanal algoritmalar, ruhumuz ve davranışlarımızın birer yansıması durumundadır. Bu tür programları geliştirenler bunu bilirler ve biz de esasında bizler de bunun farkındayız. Bu nedenle, bu tür senaryolarda olup biten hiçbir şey aslında bir tesadüf sonucu ortaya çıkmamaktadır.

İnsanları sosyal medyada saf dışı bırakmak gittikçe büyüyen bir trend haline gelmektedir. Ancak bu sanal strateji ile aynı zamanda birçokları çok ciddi ve yakın ilişkilerini de sonlandırma yolunu seçmektedir.

O yüzden, bir kişiyle arkadaşlığı bitirmek ya da sosyal medya platformlarından bir kişiyi engellemek ya da silmek anlamına gelen “arkadaşlıktan çıkarma” olgusu, psikologlar ve bilgisayar dünyasının bu boyutunu yaratanlar tarafından gittikçe artan bir ivmeyle ve derinlemesine araştırılan konular arasına girmiştir. Peki bunun sebebi nedir? yılında Facebook tarafından takipten çıkarma (unfollow) seçeneği sunulduktan sonra bu seçeneğin kullanımını sürekli olarak artmıştır. Bu tür platformlarda aslında hayatımızı çevreleyen aynı sosyal olgu taklit edilmemektedir. Buna ek olarak bu programlar birbirimizle olan ilişkilerimizi de değiştiren bir özelliğe bürünmüşlerdir.

Şimdi bu konuyla ilgili daha fazla detayı birlikte inceleyelim.

Aşağıya işaret eden parmak

İnsanları Engellemek Ya Da Silmek Kimi Zaman Faydalı Bir Davranıştır

Son yıllarda Facebook ya da Twitter kullanıcılarının davranışlarında çeşitli değişimler gözlenmektedir. Bir bakıma bu kullanıcıların olgunlaştıklarını söylemememiz de mümkündür. Günümüzde artık fazla sayıda arkadaşa sahip olmak çok değer verilen bir durum değildir. Kısa bir süre öncesine kadar popüler olan sosyal medya platformlarında yüzlerce arkadaşa sahip olma yaklaşımı artık sona gelmektedir. Bu durum özellikle 30 yaş ve üzeri kişilerde daha belirgin bir biçimde gözlenmektedir. Bu kişiler sosyal medya platformlarını daha ciddi ve profesyonel olarak kullanmayı tercih etmektedirler.

Bu yüzden, insanları bu platformlarda engellemek ya da silmenin sadece yeterli olduğunu söylemek eksik bir kanı anlamına gelecektir. Bu aynı zamanda birçok durumda gerekli bir davranış biçimi haline de dönüşmektedir. Bu hareketle klasik anlamdaki spam mesaj gönderen kişileri önlemiş olursunuz. Bu kategorideki kişilerin temel olarak diğer insanları rahatsız edenler olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca onlara kendilerini rahat hissedebilecekleri kadar yakın olmayan ya da herhangi bir biçimde sevmedikleri kişiler de bu kategoride değerlendirilir. Yani bu şekilde sapla samanı birbirinden ayırmaya çalışırız. Buna ek olarak, bu hareketimizle Dunbar sayısı teorisi olarak bilinen teoriyi de onaylamış oluruz.

Bu teori, antropolog Robin Dunbar tarafından 90’lı yıllarda geliştirilerek ortaya atılmıştır. Dunbar’a göre insanlar, ciddi ya da daha belki de az önemli olan ’den fazla sayıda kişi ile ilişkiye sahip olamazlar. Bu sayıya, gerçek hayatta tanımadığımız ancak sosyal medya aracılığı ile düzenli olarak etkileşim içerisinde bulunduğumuz kişiler de dahil bulunmaktadır.

Bu nedenden dolayı, artık günümüzde sanal dünyalar ile kendi hayatlarımızı bir uyum içerisine sokabilmek için bu tür filtrelerle daha sık karşılaşmaktayız. Bu konuda ileriye doğru bir adım atmış durumdayız. Birçok kişi de böylelikle gerçek hayat ile sosyal medya platformları arasında benzer bir denge bulma arayışı içerisine çoktan girmiş durumdadır.

Sosyal medya resimleri

Kişiyi Engellemek Ya Da Silmek: Bir Dokunuşla Ciddi Arkadaşlıkları Sonlandırmak

Biraz önce belirttiğimiz gibi genel olarak artık siber alanlarda temas içinde olduğumuz insanlarla gerçek hayat arasında benzer bir denge bulmak için bu insanların sayısını azaltma arayışı içinde bulunuyoruz. İlk başta oldukça olumlu görünen bu arayış aslında o kadar da iyi bir şey olmayabilir. Bunun nedeni de şundan kaynaklanmaktadır: Sık sık sanal dünyada yaptığımız eylemleri aynı şekilde gerçek dünya ile birleştirme eğilimine sahip olmaktayız.

Bu yüzden, bir iş arkadaşı ile yaşadığı anlaşmazlık sonrası bu kişiyi sosyal medyada engellemeyi ya da tamamen silmeyi tercih eden insanlara rastlamak artık hiç de zor değildir. Kimileri de buna benzeyen hareketleri arkadaşlarına yönelik olarak yapmaktadır. Dahası bu dinamik gittikçe daha etkin ve hayatı etkileyen seviyelerde gerçekleşmektedir. Bu bağlamda diğer bir olgu da ghosting olarak bilinen kavramdır. Bu eylemin, bir kişinin karşısındaki insanı ya da partnerini herhangi bir açıklama ve hatta bir kelime bile olmaksızın terk etmesi anlamına geldiğini hatırlayalım. Bu sessiz sürecin neredeyse hemen sonrasında o kişi, (eski) arkadaşı ya da partnerinin sosyal medya ağlarında artık görünmediğinin farkına varır.

Bazı insanlar, bu sanal dünyalardan silinen kişilerin sanki bir sihir yapılmışcasına her gün ortadan öylece kaybolduklarını düşünmektedir. Bu insanlar, belki de karşı taraftaki kişinin bu durumdan hemen kurtulacağını ya da bu hareketi anlayabileceğini öngörmektedirler. Ancak ghosting gibi eylemlerin insanların acı çekmelerine neden olduğu bir gerçektir. Bu durumdaki mağdurlar, hayatlarında duygusal bir boşluğa düşmektedir. Ayrıca bu boşlukta mücadele etmeleri için gerekli güce ulaşmaları da son derece zor olmaktadır.

Ghosting

Bu davranışlar ne kadar çaresizce ve çocukça gibi görünse de, şimdi bu konu üzerinde dikkatlice düşünmemizi gerektiren önemli bir detay bulunmaktadır. Bu bağlamda, hiçbirimiz teknolojiyi suçlamamalıyız. Günlük olarak kullandığımız sosyal medya platformlarının ne yaratıcılarını ne de geliştiricilerini suçlamak doğru bir davranış şekli olmayacaktır. Bu tür ortamlarda yaşanan sanal senaryoların, insanoğlu ile özdeşleşmiş olan iletişim zorluklarının birer yansıması olduğu bir kez daha kanıtlanmaktadır.

İnsanları bir dokunuşla engellemek ya da silmek hayatlarımızı daha kolay hale getirmektedir. Hızlıdır ve bunu yapanlar için oldukça güvenlidir. Ayrıca tüm bunlardan belki de daha önemlisi, karşıdaki kişiye “Seni artık sevmiyorum”, “Umurumda bile değil” ya da “Seni şu sebeplerden ötürü artık hayatımda istemiyorum” demek için yüz yüze gelmek zorunda kalmazsınız. Aslında insanoğlu ve iletişim kurmak için sahip olduğu kabiliyetler arasında öteden beri birçok çatlaklar ve sorunlar bulunmuştur. Şimdi ise gelişen teknoloji ile birlikte bu ikili arasında çok daha büyük boşluklar yaratıyoruz.

O zaman problemlerimizle kişisel olarak başa çıkmayı öğrenmenin vakti gelmiş demektir. Çünkü akıllı telefonlarımızda bulunan silme seçeneği hayatımızdaki sorunların büyük kısmını çözmek için yeterli olmayacaktır.

İlginizi çekebilir

Flört ettiğim kişi/eski sevgilim/sevgilim beni engelledi, ne yapmalıyım?

Ayrıntıya girmeden önce kısa cevabı hemen vereyim:

Sizi engelledi ise bu engeli aşmaya çalışmayın!

Bu kişi sizi bir iki kanaldan engellediyse sizi ENGELLEMİŞTİR! Başka kanallar açık olsa bile. &#;Whatsapp&#;da instadan engelliyim ama Facebook açık oradan yazayım&#; demek, kapıyı pencereyi kilitledi ama bacadan gireyim demek gibidir.

Sizi engelleyen birine ulaşmaya çalışmayın! Özellikle sanal ulaşım yollarından tamamen engellendiyseniz, malum kişi ile konuşmak için evine ya da iş yerine gitmeyin!

Durumunuzu anlıyorum. Başınıza böyle bir şey geldiğinde duygularınızın esiri olursunuz ve hemen bir şey yapmanız gerektiği konusunda aşırı bir kaygı tüm benliğinizi sarar. Malum kişiyi tamamen kaybettiğiniz ve eğer şimdi bir şey yapmazsanız onun sizden sonsuza kadar uzaklaşacağı fikri zihninizi esir alır. Hemen bir şey yapma ihtiyacı hissedersiniz. Onunla hemen şimdi konuşmanız gerektiğini düşünürsünüz. Ve eğer onunla sosyal medyadan ya da telefonla konuşamıyorsanız aklınıza onun evine veya iş yerine gitmek gelebilir.

Fakat eğer bu düşüncelere yenilip malum kişinin kapısında biterseniz, onun size karşı öfke ve hatta tiksinti duymasına neden olabilirsiniz. Bazı durumlarda sizi polis çağırmakla tehdit edebilir hatta size karşı şiddete başvurabilir.

Neden?

Her şeyden önce sizi engelleyene ulaşmaya çalışırsanız, bu sizi insanların peşinde koşan ezik bir kaybeden gibi gösterecek. Karşınızdaki size beni rahat bırak deyip azıcık nefes bile alamıyor. Karşınızdaki kim olursa olsun sizi böyle ezik biri olarak görmesini istemezsiniz. Karşınızdaki kim olursa olsun sizin kendini kontrol edemeyen, zayıf ve başkalarına saygısı olamayacak kadar kendisine saygısı olmayan biri olarak görmesini istemezsiniz. AMA DAHA ÖNEMLİSİ siz kendinizi böyle kontrolsüz, zayıf ve ve başkalarına saygısı olamayacak kadar kendisine saygısı olmayan biri olarak görmek istemezsiniz.

Malum kişi sizi engellediğinde bu engelin etrafından dolaşmak için e-posta göndermek, el yazısı mektup yazmak, araya birini koyup ona ulaşmaya çalışmak veya fiziksel olarak onunla konuşmaya çalışmak kesinlikle yapmamanız gereken şeyler. Zira sizi engellemesinin amacı, sizin onunla irtibata geçmenizi engellemek. Sizi engellemesi, “bana ulaşma seninle görüşmek istemiyorum” demek. Bu engeli aşmak malum kişinin size olan saygısını daha da azaltacak. Ayrıca böyle ezik ve muhtaç davranmak sizi daha da itici yapacağı için malum kişinin içinde hala bir miktar ilgi varsa bile bu ilgi de ciddi oranda azalacak.

Neden engellendiniz?

Çoğu insan fazla peşinden koştuğu, hayırdan anlamadığı, karşısındakini bunalttığı için engellenir.  Bu durumda engeli aşmaya çalışmanın ne kadar aptalca olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Delilik, aynı şeyi yapıp durmaya devam edip farklı sonuçlar beklemektir. &#; Albert Einstein

Engellenme nedeniniz malum kişinin acı çekmesi de olabilir. Mesela eski sevgilinizdir ve ayrılık acısı çekiyordur.

“Eğer durum buysa, bunu düzeltmek kolay. Ona ulaşayım ve acısını hafifleteyim.”

HAYIR!

Eğer sosyal medyada veya mesajlaşma uygulamasında sizi çevrimiçi görmek onun canını acıtıyorsa, artık sizin hayatınızda olmadığınız gerçeği de onun canını acıtacak. Sizi engellemek bu acıyı dindirmeyecek. Ve eğer siz engellendiğinizin farkına varsanız bile ona ulaşmazsanız, ayrılık acısını daha da şiddetli hissetmeye başlayacak. Ayrılığın bedelini daha da şiddetli hissetmeye başlayacak. Bu nedenle ONA ULAŞMAYA KALKMAYIN! Ona ayrılık acısını yaşama fırsatını verin. Bu sizin için iyi bir şey.

Malum kişi sizi ona başka yollardan ulaşmanız için engellemiş olabilir, sizin üzülmemeniz için sizi engellemiş olabilir, size ders vermeye çalışıyor olabilir, vs. vs.

Aslına bakarsanız engelin nedeni sizin için bir iki istisnai durum hariç önemli değil. Siz, sizi engelleyene ulaşmayın.

Engellemelerin Birçoğu Geçicidir.

Eğer siz engeli aşmaya çalışmazsanız, engel sıklıkla geçici bir şeydir. Malum kişi engeli aşırı tepki verdiğini ya da fazla ileri gittiğini düşünerek geri kaldırabilir. Bir hareketinizi daha sonra yeniden düşünüp ondan pişman olabilirsiniz. Özellikle karşınızdaki kişiyi yanlış değerlendirdiğinizi düşünürseniz. Eğer malum kişi sizi engellediğinde ona ulaşmak için harekete geçmezseniz, ona istediği uzaklaşmayı verirseniz, bu durumda ona ve kendinize gerçeklikle bağı sağlam ve duygusal olarak güçlü biri olduğunuzu gösterirsiniz.

Gerçeklikle bağı kopuk ve duygusal olarak zayıf bir insan, engelleme ile karşılaşsa bile, genellikle kapıyı yumruklamaya ve beni içeri al diye yalvarmaya devam eder. Karşısındaki “şu an seninle konuşmak istemiyorum” dese de “hayır, beni içeri alacaksın” diye bağırır ve kapıyı yumruklamaya devam eder. Böyle davranmak çok itici ve zayıflık göstergesi. Aynı zamanda gerçekten de rahatsız edici.

Sırf bu ısrarcılık, hayırdan anlamama, engellensen bile kapıyı yumruklama yüzünden, karşınıdaki sizi geri dönüşsüz silebilir. Kim gerçeklikten kopuk ve yapışkan birini hayatında ister ki? Kim gerçeklikten kopuk ve yapışkan biri olmak ister ki?

Yapışkan, kendini zorla kabul ettirmeye çalışan insan zayıf ve iticidir. Mesafesini koruyan, karşısındakine yapışmayan ve onun sınırlarını ihlal etmeye gerek kalmayacak şekilde kendine güvenen ve istenmediği halde başkasının peşinde koşmak zorunda hissetmeyen insan ise çekicidir.

Eğer engellendiğinizde engel kalkana kadar malum kişiye ulaşmazsanız bu sizin olgunluğunuzu ve kendine güveninizi yansıtır. Engeli aşmaya çalışmazsanız, ondan uzak durabilmeyi başarırsanız, onun saygısını ve ilgisini çekersiniz. Kendi özsaygınızı güçlendirirsiniz. Bu da sizi daha çekici biri yapar.

Siz bu olaya böyle bakmamış olabilirsiniz ama filmlerden öğrendiğiniz şekilde yapışmak tacizcilik  ve yapışkanlık olarak görünür. Filmlerde romantik bir şey gibi yutturulmaya çalışılsa da acınası bir şeydir. Kendinizi zorla kabul ettirmeye çalışmak, zorla konuşmaya çalışmak, kapılar yüzünüze kapanınca bacadan girmeye çalışmak çok itici bir şey.

Duygularınızın ve muhtaçlığınızın üzerine çıkıp mantığınızı kullanabilmeniz ve kısa süreli korku ve güvensizliklerinizin esiri olmak yerine uzun vadeli düşünüp hareket etmeniz sizin lehinize harikalar yaratabilir.

Engelleyen Eski Sevgiliye Ulaşmanın Tek Bahanesi

Engeli aşmanızı gerektirecek tek bir bahane var : Eğer malum kişi sizi yapmadığınız bir şey için engellediyse, ona ulaşıp olayı anlatabilirsiniz. Örneğin malum kişi sizin onu aldattığınızı sanıyor ama siz böyle bir şey yapmadınız. Ya da başka bir iftiraya maruz kaldınız. Ya da dediğiniz bir şeyi tamamen yanlış anladı. Bu durumda ona başka yollardan ulaşıp olayın aslını açıklamalısınız. Fakat bu durumda bile engellenir engellenmez ona ulaşmaya çalışmayın. Ona birkaç gün süre verin ve sinirinin soğumasını bekleyin.

Engel Sizin İçin Bir Testtir

Malum kişi sizi engellerse, olaya şöyle bakmanızı tavsiye edeceğim. Bu sizin için bir test. Bu test sizin aslında olgun, kendine güvenen, kendine saygısı olan, duygularını kontrol edebilen ve kendi hayatına devam edebilen güçlü bir insan olduğunuzu gösterme fırsatı. Malum kişiye gösterme fırsatı tamam AMA ASIL KENDİNİZE GÖSTERME FIRSATI!

DAHA DA İYİSİ, zihin ve duygular davranışları takip edeceği için, eğer engeli aşmaya çalışmazsanız bu test sizin daha olgun, daha kendine güvenen, daha kendine saygısı olan, daha duygularını kontrol edebilen ve kendi hayatına devam edebilen daha güçlü bir insan olmanızı sağlayacak!

Yani engel sizin kendinize ve dünyaya çekici ve arzu edilir bir insanın özelliklerine sahip olduğunuzu göstermeniz için bir test ve arzu edilir bir insanın özelliklerine sahip olmanız için bir egzersiz.

Karşınızdaki sizi test etmek için sizi engelliyor demiyorum. Muhtemelen böyle bir şey aklından bile geçmiyor. Aslına bakarsanız eğer bilinçli bir şekilde sizi engelleyerek test etmeye çalışıyorsa bu gerçekten hastalıklı bir şey ve onu neden istediğinizi ciddi ciddi düşünüp onu bırakmanın daha iyi bir fikir olabileceğini değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Ama siz engellendiğiniz süreçte ona ulaşmaya çalışmaz ve kendi hayatınıza bakarsanız, malum kişi geriye dönüp baktığında sizin kendinizi ispatladığınızı görecek. Bu ise size olan saygısını arttıracak ama daha önemlisi sizi daha çekici ve arzu edilir bulacaktır. Bu sıklıkla, malum kişinin sizi araması ile sonuçlanır.

Bu konuda daha genel bilgi için Eski Sevgili Nasıl Geri Döner &#; İletişimi Kes Kuralı kitabına bakabilirsiniz.

Terk eden eski sevgiliyi sizin engellemeniz gereken durumlar için: terk eden eski sevgiliyi engellemek

Share this
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir kız faceden durduk yere neden engeller ?

• Yüzbaşı
  • Kendine g&#;vensiz sevgilisi vardır. Ben de sevgilimin benden başkalarıyla benden daha &#;ok samimi olmasını istemem lakin b&#;yle &#;ocuk gibi Facebook'tan engellemek bilmem ne yapmak sa&#;ma. Sen Facebook'tan engellersin o Twitter'dan g&#;r&#;ş&#;r. Bunun sonu yok.

Ayrıca sevgilisi varsa senin yaptığın da adilik. Doğruya doğru şimdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ettunc -- 19 Mayıs ; >
  • Yüzbaşı
    42 Mesaj
    Kendisi de yapmış olabilir hocam.D&#;ş&#;nce sistemleri bizim gibi değil anlaşılmıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Timur33s

quote:

Orijinalden alıntı: Ottoman_PoweR

Yaş olmalı.

O zaman kız olgunlaşmamıştır ya da manitası varsa terso attı vs.
  • Konu Sahibi
    quote:

Orijinalden alıntı: Ride The Lightning

Facebook tan engellemek

Sosyal medya bu kadar mı ele ge&#;irdi insan ilişkilerini yahu ?

normalde de tanıyorum zaten sanalcı değilim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    quote:

Orijinalden alıntı: Timur33s

quote:

Orijinalden alıntı: nekrofili mahmut

ergen dolu gibi yapisip 24 saat nbr nasilsin modundasindir silmistir olur boyle seyler.

yok ne 24 saati bi g&#;nde toplasan g&#;n boyu 1 saat konuşmuyoruzdur

konu acacak kadar kafaya taktigina gore var biseyler hadi yeme bizi, 24 saat isin espirisi ama yazma yazilma, yazici tarayici durumlarina kiz cakmiyo sanip girmisindir, kizlar cakiyor, emin olun.
  • Yüzbaşı
    la kız seni engellemiş hala neden engellemiş diye soruyorsun, fiktir et gitsin engeller engellesin.. 5 dk &#;nce cevap veripte sonra siliyorsa zaten engellesin, dengesizmiş.. ama illa neden neden diye soruyorsan bunu burada bizlere değil git kıza sor.. mantıklı bir a&#;ıklamada bekleme, yalan s&#;yleyecektir.. hatta ben seni silmedim diyebilir, aaa seni mi silmişim ben başkasını silecektir diyebilir, kuzenim-arkadaşım silmiş diyebilir, kısaca bir s&#;r&#; yalan s&#;yleyebilir..
  • Konu Sahibi
    quote:

Orijinalden alıntı: kahtalı_mı&#;ı

la kız seni engellemiş hala neden engellemiş diye soruyorsun, fiktir et gitsin engeller engellesin.. 5 dk &#;nce cevap veripte sonra siliyorsa zaten engellesin, dengesizmiş.. ama illa neden neden diye soruyorsan bunu burada bizlere değil git kıza sor.. mantıklı bir a&#;ıklamada bekleme, yalan s&#;yleyecektir.. hatta ben seni silmedim diyebilir, aaa seni mi silmişim ben başkasını silecektir diyebilir, kuzenim-arkadaşım silmiş diyebilir, kısaca bir s&#;r&#; yalan s&#;yleyebilir..

anlaştık mı&#;ı
  • yeni mesaja gitYeni mesaj

Benzer içerikler

AYRILIK ÜZERİNE SERBEST TAVSİYELER

Share

Share

Share

Email

Geçtiğimiz ay yayınlanan ilişkilerinize ve kendinize karşı empati kurabileceğiniz, okurken kendiniz ile sohbet edeceğiniz, başucu niteliğindeki kitabı “Ben En Çok Kendim Olmayı Sevdim” ile ilgi gören Gamze Berberci Çelik, yayınlandığı yazısında tüm sosyal medya hesaplarından engelleyen sevgilileri anlatıyor.

Lifecoaching ve ilişki koçluğu alanında uluslararası sertifikasını aldıktan sonra bu alanda danışman olarak çalışmaya başlayan, on beş senelik kariyeri süresince kişisel gelişim alanında birçok eğitim ve seminere katılan, Türkiye’nin önde gelen kişisel gelişim uzmanları ile birebir çalışan Gamze Berberci Çelik, deneyimlerini ve çalışmalarını yazmaya devam ediyor.

Günlük hayatta sıkça tanık olduğunuz kendinize sorular sorarak ilişkinizin analizini de yapabileceğiniz ve çözebileceğiniz konuyu ele alan Berberci’nin yazısı&#;

Sorularla Çözüyorum

‘Sevgilim tüm sosyal medya hesaplarından beni ENGELLEDİ, artık ona ulaşamıyorum!’ Ne yapacağım?’ Son günlerin en çok sorulan sorusu&#;

Bir sevgiliyi engellemek,

¨Seni görmek istemiyorum.

Ne yaptığın beni ilgilendirmiyor.

Seni artık hayatımda istemiyorum.

Umurumda değilsin.

Seni unuttum.

Beni izlemeni, nereye gittiğimi, kimlerle buluştuğumu görmeni istemiyorum&#; mu demektir?

Yoksa sizi iyice kızdırıp tüm dikkati üstüne çekmek isteyen, sizi merakta bırakarak kendisine gizemli bir hava yaratıp yeniden sevginizi kazanmak isteyen bir sevgiliniz olabilir mi?

Gerçekten sizinle hayatına devam etmek istemiyorsa, ‘engelleyerek’ irtibatı kesmiş olabilir.

Niçin bunu yapar?

Çünkü sıkılmıştır, kaçmanın bir yolu da saklanmaktır. Hesap vermekten, anlaşılamamaktan, hesap sorulmasından, kendini anlatmaktan, attığı her adıma kulp takılmasından, aşk sözcüklerinin yerini suçlamaların almasından sıkılmıştır. Çareyi ulaşılamamakta bulur. Size son zamanlarda yukarıdaki cümleleri kuruyorsa duyguları baskın ve gerçektir. Yeni denizlere yelken açmaya istekli olabilir. Üstüne varmayın, aşırı ilgi gösterisinde bulunmayın.

Mümkünse dinleyin, anlayın, duygularını hissedin ve anlaşma yoluna gidin. Geri dönerse sizindir, dönmezse sızlanmayın&#; Son günlerde neler yaşadığınızı bir gözden geçirin.

Ancak anlaşmazlığa düştüğünüzde sizden kaçışının ana sebebi, kendisini merak ettirerek ilgi çekmekse, o an için başarılı olacaktır. Siz meraklandıkça ilgiyi artırır, her istediğini kabul eder, ona ulaşılmaz olanı yaşatmaya başlarsanız keyiflenir ancak mutlu sona ulaşmayacaktır. Bu durumda siz onun şartlarını koşulsuz şartsız kabulleneceğiniz için kısa süre sonra her konuda onu suçlarsınız ve ikinizde mutsuz olursunuz. Bu sebeple anlamaya çalışın. Belki de sizden değil kendinden kaçıyordur. Gitmeyen bir ilişkiyi bitirmekte zorlanıyor, hislerine söz geçiremiyor, kararlarına güvenemiyor olabilir. Üstüne varmayın, aşırı ilgi gösterisinde bulunmayın. Mümkünse dinleyin, anlayın, duygularını hissedin ve anlaşma yoluna gidin. Yöntem hep aynı, sadece siz gideceğiniz yolu belirleyin.

Gerçekten istiyorsa bu ilişki bitmez, dönecektir. Anlamlı bir şarkı duyduğunda, bir gece yarısı dolunayda,  gündüz burnuna doğru esen bir parfüm kokusunda yani sizi özlediğinde geri dönmek isteyebilir. Önce engeli kaldırır, sonra bir merhaba diyebilir. ‘Özledim’ demese de bir bahaneyle, sudan bir sebeple ve bitmeyen bir hasretle geri dönebilir. Şimdi sıra sizde, sizinle birlikte olmak isteyen bu insan geri geldiği zaman ne yapıp ne yapmayacağınıza karar verin&#; Değer veriyorsanız, önemsiyorsanız bu şansı değerlendirin. Mutluluğu elinizle geri çevirmeyin.

Sizin ilişkinizin boyutu bu seçeneklerden hangisi? Bilmiyor musunuz? Her ikisi de olabilir. İşte bu sebeple önce aşağıdaki soruları cevaplamanızı ve ilişkinizin analizine göre kararınızı verebilirsiniz.

Niçin tartıştınız, konu neydi? Son noktayı nasıl koydu?&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;..

Daha önce sizi engelledi mi? O zaman konu neydi? &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;..

Siz hep aynı konularda tartışan bir çift misiniz? &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;..

Engellediğini anladığınızda ne tepki verdiniz? &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;..

Ne hissettiniz? Siz de onu engellediniz mi? &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;..

Sizi engelliyorsa mahrum kalacağı neler var? &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;..

Şimdi aynı soruyu kendinize sorun. Onu engelleyerek onu kimden ve neden mahrum bırakıyorsunuz? &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;..

Son soru: Birbirinizi üzmeye değer mi? &#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;&#;..

Değmez diyorsanız, şunu da cevaplayın&#; Birbirine aşık bir çift hayatı birbirine zehir eder mi?

Hem kendinize hem sevgilinize son bir şans daha verin. Gerçekten tekrar beraber olmak istiyorsanız nedenleri ve niçinleri aramaktan vazgeçin. Önce zihninizdeki ‘engellendim’ imajını kaldırın, sağlıklı bir iletişime geçin. Ona ulaşmayı deneyin. Kadınız biz, çareler tükenmez, siz yeter ki isteyin. Duygularınızı anlatın, hatalıysanız özür dilemeyi bilin. Bundan sonra ne yapmayacağınızdan bahsedin. Eğer halen sizi istiyorsa ve size inanıyorsa dönecektir. Deneyin, olmaz demeyin, denemeden bilemezsiniz.

Yukarıdaki soruları cevapladığınızda içiniz rahat etmiyorsa, anlaşılamadığınızı hissediyorsanız, sizinle bir yaşamı hak etmediğini düşünüyorsanız ve bu ilişkinin iyiye gitmeyeceğine karar veriyorsanız ısrarda etmeyin. Seçim sizin&#;

Son tahlilde eğer sizi engelliyor, sonra açıyor, eklemiyor, kendi kapalı hesabını açığa çeviriyorsa gülümseyin&#; İlişkinin sahibi sizsiniz.

Gamze Berberci Çelik

İletişim ve İlişki Koçu

Gamze Berberci Çelik, ilişkiler, internet, Öne Çıkanlar, sevgili, sevgiliyi engellemek, sosyal medya

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası