iki yıllık diyetisyenlik var mı / HACETTEPE UNÄ°VERSÄ°TESÄ° BOLOGNA AKTS BÄ°LGÄ° PAKETÄ°/DERS KATALOĞU

Iki Yıllık Diyetisyenlik Var Mı

iki yıllık diyetisyenlik var mı

- Puan Tablosu ve Kontenjanları

Program
KoduProgram AdıÖğrenim Süresi (Yıl)Puan Türü KontenjanıTaban Puanı Başarı SırasıFen Edebiyat FakültesiFizik (İngilizce) (Burslu)4SAY2Fizik (İngilizce) (%50 İndirimli)4SAY8İngilizce Mütercim ve Tercümanlık (Burslu)4DİL10İngilizce Mütercim ve Tercümanlık (%25 İndirimli)4DİL55Matematik (İngilizce) (Burslu)4SAY3Matematik (İngilizce) (%50 İndirimli)4SAY19Psikoloji (İngilizce) (Ücretli)4EA45Psikoloji (İngilizce) (Burslu)4EA12Psikoloji (İngilizce) (%25 İndirimli)4EA26Sosyoloji (İngilizce) (Burslu)4EA4Sosyoloji (İngilizce) (%50 İndirimli)4EA25Güzel Sanatlar ve Tasarım FakültesiEndüstriyel Tasarım (İngilizce) (Burslu)4SAY7Endüstriyel Tasarım (İngilizce) (%50 İndirimli)4SAY42Görsel İletişim Tasarımı (İngilizce) (Burslu)4SÖZ5Görsel İletişim Tasarımı (İngilizce) (%50 İndirimli)4SÖZ30İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (İngilizce) (Ücretli)4EA40İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (İngilizce) (Burslu)4EA12İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (İngilizce) (%25 İndirimli)4EA28Mimarlık (İngilizce) (Burslu)4SAY7Mimarlık (İngilizce) (%25 İndirimli)4SAY42Tekstil ve Moda Tasarımı (İngilizce) (Burslu)4EA3Tekstil ve Moda Tasarımı (İngilizce) (%50 İndirimli)4EA20Hukuk FakültesiHukuk Fakültesi (Burslu)4EA26Hukuk Fakültesi (%50 İndirimli)4EAİletişim FakültesiHalkla İlişkiler ve Reklamcılık (İngilizce) (Burslu)4SÖZ8Halkla İlişkiler ve Reklamcılık (İngilizce) (%50 İndirimli)4SÖZ45Sinema ve Dijital Medya (İngilizce) (Burslu)4SÖZ4Sinema ve Dijital Medya (İngilizce) (%50 İndirimli)4SÖZ25Yeni Medya ve İletişim (İngilizce) (Burslu)4SÖZ5Yeni Medya ve İletişim (İngilizce) (%50 İndirimli)4SÖZ30İşletme FakültesiEkonomi (İngilizce) (Burslu)4EA4Ekonomi (İngilizce) (%50 İndirimli)4EA25İşletme (İngilizce) (Burslu)4EA9İşletme (İngilizce) (%50 İndirimli)4EA54 Lojistik Yönetimi (İngilizce) (Burslu)4EA4Lojistik Yönetimi (İngilizce) (%50 İndirimli)4EA25Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) (Burslu)4EA6Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) (%50 İndirimli)4EA37Uluslararası Ticaret ve Finansman (İngilizce) (Burslu)4EA9Uluslararası Ticaret ve Finansman (İngilizce) (%50 İndirimli)4EA54Mühendislik FakültesiBilgisayar Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)4SAY12Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli)4SAY66Biyomedikal Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)4SAY3Biyomedikal Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli)4SAY20Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)4SAY9Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli)4SAY54Endüstri Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)4SAY11Endüstri Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli)4SAY65Genetik ve Biyomühendislik (İngilizce) (Burslu)4SAY6Genetik ve Biyomühendislik (İngilizce) (%50 İndirimli)4SAY37Havacılık ve Uzay Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)4SAY6Havacılık ve Uzay Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli)4SAY37İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)4SAY3İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli)4SAY20Makine Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)4SAY6Makine Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli)4SAY33Mekatronik Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)4SAY6Mekatronik Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli)4SAY33Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)4SAY12Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli)4SAY67Sağlık Bilimleri FakültesiFizyoterapi ve Rehabilitasyon (Burslu)4SAY5Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (%50 İndirimli)4SAY25Hemşirelik (Burslu)4SAY6Hemşirelik (%50 İndirimli)4SAY37Tıp FakültesiTıp Fakültesi (İngilizce) (Burslu)6SAY10Tıp Fakültesi (İngilizce) (%50 İndirimli)6SAY40Uygulamalı Yönetim Bilimleri YüksekokuluGastronomi ve Mutfak Sanatları (İngilizce) (Burslu)4SÖZ7Gastronomi ve Mutfak Sanatları (İngilizce) (%50 İndirimli)4SÖZ42Adalet Meslek YüksekokuluAdalet (Ücretli)2TYT30Adalet (Burslu)2TYT6Adalet (%25 İndirimli)2TYT7Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık (Burslu)2TYT3Bankacılık ve Sigortacılık (%25 İndirimli)2TYT22Bilgisayar Programcılığı (Ücretli)2TYT28Bilgisayar Programcılığı (Burslu)2TYT7Bilgisayar Programcılığı (%25 İndirimli)2TYT10Bilgisayar Programcılığı (İÖ) (Ücretli)2TYT12Bilgisayar Programcılığı (İÖ) (Burslu)2TYT3Bilgisayar Programcılığı (İÖ) (%25 İndirimli)2TYT8Dış Ticaret (Burslu)2TYT6Dış Ticaret (%25 İndirimli)2TYT37Grafik Tasarımı (Ücretli)2TYT15Grafik Tasarımı (Burslu)2TYT6Grafik Tasarımı (%25 İndirimli)2TYT19Grafik Tasarımı (İÖ) (Ücretli)2TYT10Grafik Tasarımı (İÖ) (Burslu)2TYT3Grafik Tasarımı (İÖ) (%25 İndirimli)2TYT10İç Mekan Tasarımı (Ücretli)2TYT22İç Mekan Tasarımı (Burslu)2TYT6İç Mekan Tasarımı (%25 İndirimli)2TYT15İnşaat Teknolojisi (Burslu)2TYT4İnşaat Teknolojisi (%25 İndirimli)2TYT25İş Sağlığı ve Güvenliği (Burslu)2TYT3İş Sağlığı ve Güvenliği (%25 İndirimli)2TYT17Mimari Restorasyon (Ücretli)2TYT15Mimari Restorasyon (Burslu)2TYT4Mimari Restorasyon (%25 İndirimli)2TYT10Radyo ve Televizyon Programcılığı (Burslu)2TYT3Radyo ve Televizyon Programcılığı (%25 İndirimli)2TYT17Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Ücretli)2TYT20Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Burslu)2TYT5Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (%25 İndirimli)2TYT10Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (Ücretli)2TYT39Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (Burslu)2TYT7Turizm ve Otel İşletmeciliği (Burslu)2TYT3Turizm ve Otel İşletmeciliği (%25 İndirimli)2TYT20Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik (İngilizce) (Ücretli)2TYT15Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik (İngilizce) (Burslu)2TYT5Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik (İngilizce) (%25 İndirimli)2TYT15Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi (Ücretli)2TYT25Çocuk Gelişimi (Burslu)2TYT4Fizyoterapi (Ücretli)2TYT37Fizyoterapi (Burslu)2TYT6İlk ve Acil Yardım (Ücretli)2TYT30İlk ve Acil Yardım (Burslu)2TYT5Optisyenlik (Ücretli)2TYT30Optisyenlik (Burslu)2TYT5Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik (Burslu)2TYT3Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik (%25 İndirimli)2TYT17Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (Ücretli)2TYT25Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (Burslu)2TYT4Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (Ücretli)2TYT25Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (Burslu)2TYT4Yaşlı Bakımı (Burslu)2TYT3Yaşlı Bakımı (%25 İndirimli)2TYT20,**AÇIKLAMALAR(*) Bu program için yılında yerleşen en son öğrencinin puanı gösterilmiştir.

EĞİTİM DİLİ VE İNGİLİZCE HAZIRLIK EĞİTİMİ BİLGİSİ
  • Lisans (4 yıllık) programlarımızın ve Tıp Fakültesi lisans programının eğitim dili İngilizce'dir, zorunlu İngilizce Hazırlık Programı bulunmaktadır.
  • Hukuk Fakültesi'nde eğitimin en az %30'u İngilizce olarak verilmektedir ve zorunlu İngilizce Hazırlık Programı bulunmaktadır.
  • Hemşirelik ve Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümleri'nin eğitim dili Türkçe olmakla birlikte isteyen öğrencilere kontenjan dâhilinde 1 yıl süreli İngilizce Hazırlık Programı sunulur.
  • Ön lisans (2 yıllık) programlarımızın eğitim dili Türkçe'dir, isteyen öğrencilere kontenjan dâhilinde 1 yıl süreli İngilizce Hazırlık Programı sunulur.
  • Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik ön lisans programının eğitim dili İngilizce'dir, zorunlu İngilizce Hazırlık Programı bulunmaktadır.

TYT 2 Yıllık Sağlık Bölümleri ve Taban Puanları (Önlisans)

Özel Kız Yurdu ve Erkek Yurdu Fiyatları için Tıklayınız.

2 Yıllık Sağlık Bölümleri Nelerdir?, Önlisans Sağlık Bölümleri Nelerdir ?, 2 yıllık sağlık bölümleri hangisi iyi ?, 2 yıllık sağlık bölümleri 2019

TYT ‘ye girecek üniversite adayları için 2 yıllık bölümler başarı sıralamaları ÖSYS sonuçlarına göre elde edilmiş olan ve YÖK tarafından yayınlanmış olan en son yeni puanları sitemize ekledik. Aşağıdan ÖSYM Önlisans 2 Yıllık Bölümlerin taban puanları ile başarı sıralamaları bilgilerine ulaşabilirsiniz. Sitemizde yayımlanan puanları YÖK tarafından açıklanmış olan en son yerleştirme sonuçlarına göre elde edilmiştir. Üniversite adayları gönül rahatlığı ile sitemizdeki puanları kullanabilirler.

Adaylar 2 Yıllık Sağlık Bölümlerini tercih edebilmeleri için TYT ye girmeleri yeterlidir.

EN GÜNCEL Taban puanları için tıklayınız 

👉Üniversite Taban Puanları 

Ayrıca her bölümün altında ilgili bölümü okumakta olan öğrencilerin ya da tercih yapmayı düşünen adayların düşüncelerini yazdığı yorum bölümünün olması. Adaylar yorumları okuyarak ve kendi düşüncelerini, sorularını da paylaşarak daha sağlıklı bir tercih süreci geçiriyor.

En Enn Ennn Güncel TYT 2 Yıllık Sağlık Bölümleri ve Taban Puanları için şuradaki linke tıklayabilirsiniz 

TYT 2 Yıllık Sağlık Bölümleri ve Taban Puanları

2 Yıllık Önlisans Üniversite Bölümleri Taban Puanları ve Başarı Sıralaması Şu Şekilde:

Beslenme ve Diyetetik Bölümü beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin bilinmesi, sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi ile ilgili çalışmaların uygulanması için çalışacak beslenme uzmanları yetiştirmeyi amaçlar. Çağımızda özellikle kent yaşamının beslenme üzerindeki olumsuz etkileriyle birlikte bu alanda uzmanlaşma öne çıkmıştır. Beslenme ve Diyetetik programı; Fakülte olarak LYS puan türü ile Yüksek Okul olarak ise YGS puan türü ile öğrenci almaktadır.

Kişisel Özellikler
Diyetisyen olmak isteyenlerin; doğa bilimlerine meraklı ve bu alanda iyi yetişmiş, sabırlı, başkaları ile işbirliği yapabilen, düşüncelerini aktarıp karşısındakini etkileyebilen kimseler olması gerekmektedir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi dört yıldır. Öğrenim süresince; Temel Kimya, Biyoloji, Fizik, Matematik, İstatistik, Psikoloji, Sosyoloji, Beslenme Biyokimyası, Beslenme Hastalıkları Epidemiyolojisi, Kişisel ve Toplumsal Sağlık, Aile Planlaması, Toplum Beslenmesi, Besin Kimyası ve Analizi, Ana-Çocuk Beslenmesi, Kurum Beslenmesi, Besin Kontrolü, Yönetim Ekonomisi gibi derslerden oluşan bir program uygulanır.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Mezunlara, Diyetisyen unvanı verilir.

Çalışma Sahaları
Mezunlar; sağlık kuruluşlarında yataklı tedavi kurumları diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği, yemek üretim ve dağıtım şirketlerinde diyetisyen, eğitim kurumlarında beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak çalışabilirler. Ayrıca, gıda üzerine üretim yapan kuruluşlar ve endüstri kuruluşlarında görev yapabilirler.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir?

Beslenme ve diyetetik alanında eğitim almış, bireylerin ve toplumların beslenme alışkanlıklarını değerlendirerek onlara uygun diyet tedavisini belirleyen, uygulayan, beslenme plan ve politikaları üreten ve eğitim yapan diyetisyenler yetiştirme gayesi ile kurulmuş olan bir lisans programıdır.

Beslenme ve Diyetetik Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Girilmesi Gereken Sınavlar: YGS, LYS-1 ve LYS-2
Bölümün Tercih Puan Türü: MF-3
Bölüm Eğitim Süresi Kaç Yıllık: 4

Beslenme ve Diyetetik İş Olanakları – Mezunları Nerede Çalışır?

Beslenme ve Diyetetik mezunları gerek kamuda gerekse de özel sektörde çalışma olanağı bulmaktadır. İş bulma konusunda en az zorlanan bölümlerden bir tanesidir. Dileyenler KPSS ile kamuya atanırken, dileyenler özelde faaliyet göstermektedir. Başlıca çalışma alanları şunlardır:
-Ana-Çocuk Sağlığı Merkezleri
-Besin Pazarlama Hizmetleri
-Deniz Ulaşım Hizmetleri
-Diyabet Üniteleri
-Enteral-Parenteral Beslenme Destek Grupları
-Hava Ulaşım Hizmetleri
-Huzurevleri
-Kamu / Özel Yataklı ve Yataksız Tedavi Kurumları
-Okullar, Kreşler
-Onkoloji Üniteleri
-Rehabilitasyon Üniteleri
-Renal Bakım Üniteleri
-Spor Kulüpleri Oteller
-Transplantasyon Üniteleri
-Yemek Fabrikaları
-Zayıflama Merkezleri

4 Yıllık Beslenme ve Diyetetik Bölümü Ne İş Yapar?

Diyetisyen; besini ve beslenmeyi en iyi şekilde bilen, besin ve beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarını araştıran, var olan besin kaynaklarını ekonomik, sağlık ve hijyen kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlayan bir meslek grubu olup aynı zamanda bu konularda bireyi ve toplumu bilgilendiren, bilinçlendiren, hastalıklarda ve diğer özel durumlarda tıbbi ve cerrahi tedavilere uygun beslenme programı planlayan, eğitim veren, uygulatan ve izleyen yetkili tek meslek alanıdır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Maaşları Ne Kadar ?

Beslenme ve Diyetetik maaşları kamuda farklı, özel sektörde farklıdır. Devlet kurumlarında çalışan Beslenme ve Diyetetik mezunu maaşı lira civarında iken özel sektör için daha düşük veya daha yüksek olabilmektedir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Kamu kurumlarına atanmak için son yıllarda 80 ve üzeri puan almak yeterli gelmiştir. Her KPSS atamasında taban puanlar değiştiği için kesin bir KPSS atma puanı vermek mümkün değildir.

Beslenme ve Diyetetik Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Birçok bölümde olduğu gibi Beslenme ve Diyetetik bölümünden de mezun olup öğretmen olma şansı bulunmaktadır. Bölümü bitirenler pedagojik formasyon da alıp KPSS ve öğretmenlik mülakatlarında yeterli puanı alırca Yiyecek İçecek Hizmetleri öğretmeni olarak görev yapabilecektir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Yorumları – Beslenme ve Diyetetik Nasıl Bir Bölüm İyi mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi şu an için hem ataması iyi olan hem de maaş konusunda da yeterli sayılan ender bölümlerden bir tanesidir. Özellikle özelde çalışan diyetisyen maaşları yüksektir. Adınızı duyurabilir, reklamınızı iyi yapabilirseniz aklınıza gelmeyecek kazançlar elde edebilirsiniz.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası