lpg ne kadar yakar 2018 / Hangisi daha avantajlı? Benzin mi, Dizel mi yoksa LPG mi?

Lpg Ne Kadar Yakar 2018

lpg ne kadar yakar 2018

Toyota Corolla Sedan Lpg Yakıt Tüketimi 2019+

Toyota Corolla Sedan Lpg Yakıt Tüketimi 2019+

E210 kasa kodlu 2019 model toyota corolla sedan almayı düşünüyorum.Benzinde 9 - 10lt karma yakıt tüketimi söz konusu.
Ülke şartlarında maalesef ki bu çok büyük bir rakam.
Lpg ile şehir için / şehir dışı ve karma yakıt tüketimi nedir ?

Gaz da ve benzinde ne kadar fiyat yada litre farkı oluyor ?

Misafir tarafından tarihinde soruldu.

Yeni corolla sedan sizinde bildiğiniz gibi 1.6 132hb atmosferik bir motora sahip.Eski nesil olmasından kaynaklı olarak benzinde yakıt tüketimi banada biraz fazla geldi.

Bu sebepten lpg taktırıp kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.
Gaz da benzine nazaran daha ucuza daha fazla KM yapabiliyorum.
Size detaylı olarak km hesabı veya kuruş hesabı yapmayacağım.Ben size kendi rutinim üzerinden
km ve yakıt tüketimimi paylaşayım siz hesaplayın.

Benim aracım Toyota Corolla Sedan 1.6 MDS
Aracımı genelde şehir içi kullanıyorum.Günlük ortalama 50 - 60km yol yapıyorum.
Haftada içi ortalama ~300km yol yapıyorum.
1 Depo gaz ile çok rahat bir şekilde haftayı tamamlıyorum yani 300km yol yapıyorum.

Yukarıdaki tüketim verileri yol ve araç kullanma şeklinize göre değişebilir.
Benim kullandığım yol orta - yoğun trafik arası değişen bir güzergah.Düz yol.
Aracı sabahları agresif, akşamları normal kullanırım.(Özetle az yaksın diye özen göstermem)

Ek olarak hava sıcaklığınında bir etken olduğunu belirteyim, kışın lpg geç devreye girer bu sebepten araç gaza geçene kadar benzin yakar.Buda size az gaz yakıyor diye düşündürebilir.

Özetle gaz tüketimi benzine nazaran kesinlikle daha az yakıyor.Aracınızı aktif olarak kullanıyor iseniz lpg taktırmanızı öneririm.

Misafir tarafından tarihinde cevaplandı.

Bende de yeni corolla sedan var.
Corolla 1.6 mds yakıt tüketimi benzinde 8 litre, lpg de 14~15 litre ortalama.

Depoyu doldurdum tam 415 km yol yaptım.Bitti ve uyarı verdi araç.Yeni doldurdum.
120 tl aldı ve 40 litre yakıt (lpg) aldım bu kullanım hep şehir içi.

Cevaplarınız için teşekkürler.Acaba şunu da cevaplayabilir misiniz ?
Bir depo LPG ile Benzin tüketimi kaç LT gidiyor.
Örnegin bende Magene 4 benzin var.Lpg taktırdım.
Şehir içinde 1 depo ile 340 km giderken 3LT de benzin tüketiyor.
Toyota da bu oran nedir ?

Benim araç henüz 660 km de LPG de 55 kuruş yakıyor sizce normal mi? Rodajdan sonra tüketim düşer mi acaba?

---- Cevap ----
2020 Corolla rodajdan sonra tüketim düşer mi
Başlığı altından cevaplara ulaşabilirsiniz.

Kendi aracımın yakıtını kendi kullanım standart ve yol güzardahımda ölçtüm.

2019 manuel 1.6 motor. 104TL lik LPG ile 286km gittim. 36kuruş yani. En yoğun istanbul trafiğinde sürekli dur kalk. Ve kısa mesafe.

1.2tdi polom da 35 kuruş yakıyordu boş trafikte. Gayet iyi geldi bana.
Uzun yolda 25-27 kuruşlara kadar iner diye düşünüyorum

merhaba yorum yazan arkadaşlar ya ölçmeyi bilmiyor,ya da kasıtlı yanlış bilgiler veriyor.2019 vision brc toyota kit takılı aracım (12500 km.de) 5500 km.dir kullandığım lpg ile 6.7 litre yakıt tüketimine sahip....gerisi yalan dolan....

Selam ilgi alanına giren dostlarım merak ettiğim konu otomatik vites 2019 model sedan korollama BRC komfort LPG kit takdırdım .öğrenmek istediğim konu net olarak iyi tecrübe edinmiş dostlarımdan ortalama şehir içi ve şehir dışı litre bazında kaç litre LPG tüketiyor teşekkürler.

Benzer Yardım Talepleri

Toyota Corolla BRC Platinum LPG

2020 Model Toyota Corolla 1.6 Flame X Pack Benzin Yakıt Deposu Kaç Litre?

2020 1.6 Vision Corolla ile 2023 1.5 Dream X-Pack Arasındaki Farklar

Corolla yol bilgisayarında benzin ibresinde düşüş lpg kullanımında

Ford Focus 1.6 otomatik LPG çok yakıyor

Toyota Corolla EPB ve Vites Ortak Kilit İşlevi Etkinleştirildi

soru sor

Dizel mi, benzin mi, otogaz mı?

Trafikteki toplam araç sayısı 22.7 milyon, bunun yüzde 54.3’ü yani 12.3 milyonu otomobillerden oluşuyor. Otomobillerin 3.1 milyonu benzinli, 4.5 milyonu dizel, 4.7 milyonu ise otogazlı (LPG).

Posta'da yer alan habere göre; son 5 yılda en büyük artış dizel araçlarda görüldü. 2013’te dizel araç sayısı 2.5 milyondu. Yani 2 milyon adetlik artış söz konusu. Sıfırlanacaksa aynı dönemde benzinli araç sayısı sadece 234 bin, otogazlı araç da 765 bin adet arttı. Talebin benzinden ziyade dizel ve otogaza dönmesinin en önemli nedeni akaryakıt maliyeti. Ancak benzin, araç alırken bir avantaj olarak görülüyor. Sıfır araçta bu avantaj daha belirgin.

Örneğin; şu anda aynı donanıma sahip araçlardan benzinli olan, dizele göre 22 bin lira daha ucuz. 105 bin Km sonra 1.6 veya 1.2 turbo benzinli bir araç şehir içinde ortalama 8.5 litre yakıyor. 1.6 dizel bir araç da şehir içinde 100 km’de yaklaşık 6 litre tüketiyor. Km’de benzinli araç 58 kuruş, dizel ise 37 kuruş yakıyor. Fark 21 kuruş. Yani 6 litre yakan dizel aracı tercih eden bir kişi benzinli ile farkı ancak 105 bin kilometrede veya hergün yaklaşık 50 kilometre yol yapıyorsa 6 yılda kapatabiliyor. Dizelde artıya geçmek için 105 bin km’nin aşılması şart. 6 yıldan uzun kullanmayacaksanız baştan 22 bin lira fazladan ödemeyin.

LPG'DE DURUM NE?

LPG’li araçlar, km’de benzinliye göre yüzde 20 fazla yakıyor. Benzin 6.88 lirayken, otogaz ise 3.79 lira. 100 km’de 8.5 litre tüketen benzinli araç 58.48 lira, tüketimi 10.2 litre olan LPG’li araç 38.65 lira yakıyor. LPG’li de 100 km’de 19.82 liralık avantaj var. Otogaz sistemlerinin maliyeti 1600-3500 lira arasında. LPG şu haliyle avantajlı gibi. Ama soğuk havalarda aracın benzinden LPG’ye geçmesi 4-5 Km’yi buluyor. LPG benzinliye göre avantajlı gibi görünse de dizelin gerisinde kalıyor.

PRATİK BİLGİLER
Rölantide ısıtma yapmayın
Ani fren ve kalkıştan kaçının
Yokuş aşağı gaza dokunmayın
Fazla ağırlıklardan kurtulun. Örneğin stepne yerine lastik tamir kiti (hava spreyi gibi) taşıyın
Üreticinin tavsiye ettiği lastik ebatını kullanın
Araç bakımını zamanında yaptırın
Hava ve yakıt filtresini her bakımda değiştirin
Vitesi boşa almayın
Sık sık camları indirip kaldırmayın, tüketim artar
Sis farlarınızı zorunlu olmadıkça yakmayın
Klimayı gerek duymadıkça kullanmayın. Kullanmak yakıt tüketimini yüzde 3 arttırır
Açık camlar 100 km/saat hızda yüzde 3-4 ekstra yakıt tüketimine yol açar
Lastik hava basıncını fabrika verilerinde tutun. Doğru hava basıncı yüzde 5 tasarruf etmenizi sağlar
Düz yolda ara ara ayağınızı gazdan çekin, araç kendi kuvvetiyle yol alsın. Yakıt tüketiminde çok fark eder
Camlar açık gitmek tüketimi artırır. İlle de açacaksanız 2 parmak aralık bırakın
Aracınızda start-stop özelliği varsa yoğun trafikte ve ışıklarda açık tutun
Uzun yolda hız sabitleyici (cruise control) kullanın
Gaz pedalı yakıt tüketiminde kilit öneme sahip. Dur-kalklarda gaz pedalına çok basmayın
İkince el otomobillerde düşük km’li ve garantisi devam eden dizel araçlara talep olsa da km arttıkça benzinli araçlar öne çıkıyor

LPG Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

LPG Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

HABERİ PAYLAŞ

Eklenme tarihi : 02 08 2021

Yakıt fiyatlarında oluşan artış sebebiyle LPG olan ilgi gün geçtikçe artıyor. LPG sistemi artık sıfır araçlarda da tercih ediliyor. Araçlarda yakıt ücretinden tasarruf sağlamak için LPG en çok tercih edilen seçenekler arasındadır. LPG’nin bilinen birçok özelliği bulunuyor. Benzin fiyatları gün geçtikçe artış göstererek kişileri LPG’ye yönlendiriyor.

LPG Tasarrufu Nasıl Gerçekleşir?

LPG’ nin güvenilir ve kalite bir markadan alınması çok önemli bir husustur. Benzin fiyatları göz önüne alındığında LPG ile yakıt fiyatından tasarruf etmek mümkündür. LPG fiyatları benzine kıyasla daha uygun fiyatta satışı yapılır. Belirli bir orana kadar tasarruf etmeniz mümkündür. Aracı ne kadar sakin kullanırsanız yakıt tüketiminiz o kadar azalacaktır. Uygun devirde kullanılması daha fazla tasarruf edilmesine neden olur.

LPG her zaman benzine kıyasla daha ekonomiktir. Her ne kadar LPG’li araçların yakıt tüketimi % 20 kadar fazla olsa da, litre fiyat bakımından yapılan hesaplarda LPG’nin çok daha ekonomik olduğu görülmüştür. LPG’li araç kullanmak isteyen kişiler artık ilave montaj yaptırmadan, fabrikadan LPG’li olarak çıkış yapan araçları tercih edebilir.

LPG Tasarruf Oranı

Araç almayı düşünen kişiler tasarruf oranını hesaplamak istiyor. LPG kullanmak isteyenler benzine göre kıyaslama yapıyor. Akaryakıttaki fiyat farkı insanların LPG kullanmasına neden oluyor. Bu sebepten dolayı LPG li araçlar ilgi gören araçlar arasına giriyor. Benzin fiyatları LPG’ye göre daha yüksektir. Yapılan oran hesaplarında LPG %50 oranında daha düşük maliyette olduğu görülüyor. Bu hesap dikkatli incelendiğinde LPG’nin büyük oranda tasarruf sağladığı görülüyor.

Yapılan araştırmalara görebenzinli araçlar 100 kilometrede yaklaşık 10 litreyakıttüketirken LPG’li araçlarda 12 litre hesaplanıyor. Litre olarak LPG daha fazla tüketildiği görülse de iki yakıt arasındaki yarı yarıya fiyat farkı nedeniyle en az % 40 tasarruf yapabiliyorsunuz. Aracın yaşı, kullanım tarzı ve periyodik bakımlar bu oranın değişmesine neden oluyor. Düşük devirde kullanılan araç motoru aracı fazla yormayacağı ve zorlamayacağı için aracın yakıt tüketimi oranını düşürür.

LPG Fiyatları

LPG fiyatları benzine oranla çok düşüktür. LPG petrol yataklarının üzerinde yer alan doğal gazın ayrışması sonucunda oluşan ve             basınca karşı sıvılaşarak, rengi olmayan ve kokusuz bir gazdır. Türkiye’de kullanılan bu gazın, %70’i bütan geri kalan %30’ u propandandır.  LPG - sıvılaştırılmış petrol gazı olarak tanımlanır. Benzinin litre fiyatı çok pahalıdır. Fakat LPG’nin litre fiyatı benzine göre daha ucuzdur ve bu yüzden tercih edilir.

LPG Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Basit bir formül yapılarak net bir sonuç elde edilebilir. LPG olan araçlar benzinli araçlara göre %40 daha tasarruflu km yapıyor. LPG yakıt tüketiminin hesaplanması kolay bir şekilde yapılabilir. Benzin fiyatının 7,72 TL / LT ve LPG’nin 4 TL / LT varsayılarak bir hesap yapılabilir.

Benzinli aracın 100 kilometrede 10 litre yakıt tükettiğini düşünelim. Belirlenen litre fiyatıyla hesaplama yapıldığında 77,2 TL yakıt kullanılmış olunur. LPG’li bir aracın 12 litre yakıt harcadığı düşünüldüğünde 48 TL yakıt kullanılmış olunur. Aradaki fark LPG’nin ekonomik olduğunu gösterir.

77,2 TL – 48 TL = 29,2 TL daha ucuza 100 km yol gitmiş olursunuz.

LPG İle Daha Fazla Tasarruf Nasıl Sağlanır?

LPG kit markasının kaliteli olması LPG’den en iyi performans alınmasına neden olacaktır. BRC markası LPG kit sistemleriyle ön plana çıkan ve birçok ilimizde hizmet veren bir markadır. Kış aylarının gelmesiyle birlikte LPG’ye bakım yapılıp yapılmayacağı çok merak edilen konular arasındadır. Havaların soğumasıyla birlikte mutlaka antifriz bakımı yapılmalıdır.

Yapılan bu bakımlar LPG’nin daha iyi çalışmasını ve yakıtta büyük bir tasarruf edilmesini sağlar. BRC markası birçok marka araçlarını LPG konusunda destekliyor ve hizmet veriyor. Geliştirilen kit ürünleri kullanılarak daha fazla tasarruf edilmesi sağlanıyor.

LPG Tasarrufu İçin Marka Önemi

LPG benzine göre her zaman daha tasarrufludur. Fakat LPG konusunda uygulanan montaj ve marka çok önemlidir. BRC bu konuda uzun yıllardır en iyi hizmetleri gerçekleştiren bir firmadır. BRC markası sürekli olarak yeni kitler geliştirerek daha yüksek performans sağlamayı amaçlıyor. BRC markasının yeni modeli olarak BRC Platinum ve BRC Comfort kitleri sunuluyor.

BRC Platinum sıfır veya ikinci el araçlarda kolaylıkla kullanılabiliyor. Bu sayede aracın performansı en iyi şekilde korunuyor ve tasarruf sağlanıyor. Aracın hiçbir şekilde orijinalliği bozulmadan işlemler gerçekleştiriliyor. Kablo kesim işlemlerine ihtiyaç duymadan gerekli montaj işlemleri yapılabiliyor.

Araç performansı ve yakıt tüketimine önem vererek kendine ait patentli ürünleri geliştiriyor. Her zaman LPG’li araçların daha fazla tercih edilebilmesi adına çalışmalar gerçekleştiriyor. Otomobil sahipleri LPG kitlerini arabalarına sonradan taktırarak kullanıyorlardı. Fakat günümüze bakıldığında fabrikadan çıkışlı araçların LPG’li olduğu görülüyor.

BRC firması birçok araç markasıyla anlaşarak sıfır ve ikinci el araçlara LPG hizmeti sağlıyor. Yapılan tüm işlemlerle yetkili servisleri tarafından garanti veriliyor. Yapılan tüm işlemlerin garantili bir şekilde sunulması otomobil sahiplerini heyecanlandırarak LPG’yi tercih edebiliyor.

Blog Arşivi

Tümünü göster

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası