hacettepe elektrik elektronik dersleri / Yaz Okulu Hakkında | YTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü

Hacettepe Elektrik Elektronik Dersleri

hacettepe elektrik elektronik dersleri

elektrik ve elektronik mühendisi süslüler ankarada hangi okulu seçmeliyim? neden ?

6. bilkentte elektronik okuyarak ömrünü kısaltmış biri olarak söylüyorum, bilkent yaz. yakında mezun olacağım, okula karşı negatif duygularım saymakla bitmez ama 1 2 sene sonra iyi ki bilkentte okumuşum demeye başlayacağım.

bir kere bence bu listede bilkentle kıyaslanabilecek tek okul odtü (gizlinot: seçenekler arasında istanbul olsaydı koç, itü ve belki sabancı da konuşulabilirdi). hacettepe, tobb düşünmeye gerek yok. odtü konusuna gelirsek, köklü ve teknik bir okul, orası doğru. tübitak ve savunma sanayisinde birçok bilkentli ve odtülü var, öğrenciyken bile kıyaslama yapabiliyoruz bu sayede. odtülülerin zorlandığı giriş sınavlarında bilkentlilerin daha başarılı olduğuna çok denk geldim. tersi de oluyordur belki, onu bilemem. yalnız asıl önemli fark şurada, odtü ve bilkentin sistemi farklı. bölümde zorunlu dersler ve teknik seçmeli dersler var. zorunlu dersler zaten elektrik elektronik bölümlerinde az çok aynı. fark, seçmeli derslerde ortaya çıkıyor. bilkentte alman gereken seçmeli ders sayısı belli, alabileceğin seçmeli ders sayısı belli. istediğin dersi (gizlinot: dersin müsaitlik durumu ve ders programına uygunluğuna bağlı elbette) alabilirsin. odtüdeyse sistem daha farklı. bir alan seçmen gerekiyor ve bu alanın derslerini alman gerekiyor. örnek vermek gerekirse, odtüde telekomünikasyon alanında çalışmaya öğrenciyken karar verip bu alanda izin verilen dersler alman gerekiyor. bilkentteyse telekom al, machine learning al, bilgisayar bölümünden dersler al, istiyorsan yanına da ağır elektrik dersleri al. bilkentte olmak sana daha farklı alanlar görme şansı sağlıyor. ne istediğini bilmiyorsan (gizlinot: mezun olana kadar buna karar vermeyen, sektöre girdikten sonra iş değiştiren insanlar da çok var) çeşit çeşit ders almak daha avantajlı. alanı erkenden seçip o alanın bütün derslerini almak ve uzmanlaşmak daha iyi de olabilir bu kararı verebilen bir insan için elbette. ama bunu bilkentte de yapabilirsin. alana uyacak dersleri seçip kendin de bu dersleri alabilirsin yani. bunları düşünmek için çok erken olsa da seçim yaparken böyle farklılıklar önem kazanıyor. burslu burssuz konusuna gelince, okulda sözel veya eşit ağırlık bölümlerinde burssuz okuyanlar genelde düşük sıralama yapmış oluyor, bu doğru. ama mühendislikler, temel bilimlerin çoğu ve "iyi" eşit ağırlık bölümlerinin burssuz sıralamaları fazlasıyla yüksek. bölümde okurken zaten pek sorulmuyor burslu musun, kaçıncı oldun diye. okulda bir kişinin burslu olup olmadığımı sorduğunu hatırlıyorum. dışarıda birkaç kişi sormuştu. bunu soranlardan biri, ben o kadar sıralama yapsam kesin tıp yazardım demişti (gizlinot: kendisi başka bir okulda ee okuyordu, ilk 30 bine giremediği için tıp okuyamamış), bir diğeri de okulun ücretine bakıp onun yerine tarla almak daha akıllıca bir yatırım olurdu demişti. dışarının ne dediği de çok önemli bir konu değil yani, bazı insanlar salak oluyor ama farkında olmuyorlar. kampüse gelirsek, iki kampüs de çok güzel. zaten kendin gidip görme şansın olur ya da olmuştur, kesinlikle git bak, gez. burada biraz okuldan ne beklediğin önem kazanıyor. odtü daha büyük, daha hareketli, belki daha hayat dolu. ve elbette bilkentten daha ekonomik. ama bilkent özel okul, odtü devlet okulu. ve bunu özellikle hissettiğin yerler oluyor (gizlinot: odtüde tuvalet kağıdı bulamadığımı unutamadığım için biraz "taraflı"yım :)) bilkentin kampüsü de çok güzel. dediğim gibi, bir şekilde gez gör okulları. ama bölüm çok zor, okul daha da zor (gizlinot: en azından bilkent ee çok zor, odtü ne kadar zordur bilmiyorum) bölüm zaten zor olduğu için kampüsün tadını başkaları kadar çok çıkartamayabilirsin. hocalar konusuna gelirsek, bilkentteki hocaların önemli bir kısmı ankara fenden, sonrasında da odtüden dereceyle mezun olup amerikada zaman geçirmiş insanlar. kesinlikle çok bilgililer, çok başarılılar. dolayısıyla egoları da yüksek insanlar. başka yerlerde göremeyeceğimiz insanlar tanıdım okulda. uzun yazdım ama daha neler neler söylenir aslında okula dair, ama şöyle özetleyeyim: bilkent çok iyi bir okul, insanı çok yoruyor ama bir süre sonra değiyor. odtüyü elbette bu kadar iyi bilmiyorum ama gidersen çok şey kaybetmezsin, belki daha güzel olur, tabii bunu şimdiden bilemezsin. ama odtü ve bilkent seçenekleri varken tobb veya hacettepe yazarsan çok şey kaybedersin, yazma :) bir de şunu söyleyeyim, bölüm gerçekten çok zor. meslek öğrenmek de zor bir iş. ama çok önemli bir alan. ister elektronikte devam et, ister elektriğe kay, istersen bilgisayara geç, odtü veya bilkentte okuduğun zaman dünyanın her yerinde hem yaşayabilecek hem çalışabilecek bir şekilde mezun olacaksın. umarım istediğin gibi olur (gizlinot: ve umarım bilkent yazarsan arkamdan çok kötü şeyler söylemezsin ahshah)

Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Bölümümüz, yılında kurulmuş ve ilk mezununu yılında vermiştir. Halen, lisans ve yüksek lisans ve doktora öğrencisi öğrenim görmektedir. Bölümümüzün eğitim dili İngilizce'dir. İngilizce yeterlik sınavını aşamayan öğrencilerimiz bölümümüzde okumaya başlamadan önce hazırlık sınıfına devam etmektedirler.

Misyonumuz, elektrik ve elektronik mühendisliğinin farklı alanlarında bilim ve teknoloji üretimine katkıda bulunmak, çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatılmış, problem çözme ve analitik düşünme yeteneğine sahip üstün nitelikli mühendisler yetiştirmek ve sanayi ile işbirliği içerisinde yürütülen mühendislik faaliyetleriyle ülkemizin teknolojik gelişimine destek olmaktır.

Bölümümüzün vizyonu, "elektrik ve elektronik mühendisliğininde eğitim ve öğretim; bilim ve teknoloji üretimi; araştırma, geliştirme ve uygulama alanlarında en iyi olmak" şeklinde ifade edilebilir.

Bölümümüzün Devre ve Sistemler, Elektromanyetik Dalgalar ve Mikrodalga, Elektronik, Elektrik Makinaları, Elektrik Tesisleri, Kontrol Sistemleri ve Telekomünikasyon Anabilim Dalları bulunmaktadır.

Bölümümüzde öğretim ve araştırma konuları Haberleşme Sistemleri, Sinyal İşleme, Elektromanyetik ve Mikrodalga Teknikleri, Kontrol ve Kumanda Sistemleri, Bilgisayarlar ve Bilgisayar Ağları, Mikroelektronik, Biyomedikal Elektronik, Elektrik Makinaları ve Güç Sistemleri ana başlıkları altında yoğunlaşmıştır.

Öğrenciler ilk üç yıl elektrik ve elektronik mühendisliğinin tüm alanlarında kuramsal ve deneysel dersler almakta, son yılda ise seçmeli dersler ile yukarıda anılan konularda uzmanlaşma olanağı bulmaktadırlar.

Bölümümüzde çeşitli öğretim ve araştırma laboratuvarlarının yanı sıra, yüksek erişim hızlı Internet bağlantısına sahip iki bilgisayar laboratuvarı da sürekli olarak öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur.

Öğrencilerimiz, üniversite giriş sınavlarında ilk %1 ve %2'lik dilimde puan alarak bölümümüzde okumaya hak kazanmaktadırlar. Örneğin, YGS-LYS sınavında bölümümüze giren öğrencilerin puanları MF-4 kategorisinde ile aralığındadır. Bölümümüzün bu sınavla alınan yıllık öğrenci kontenjanı yılı için kişidir. Gözlemlerimiz, öğrencilerimizin büyük bir kısmı tarafından bölümümüzün ilk üç tercihleri içinde yer aldığı yönündedir.

Mezunlarımız özel sektörde ve kamuda kolaylıkla iş bulmakta, özellikle yüksek teknoloji şirketlerinde, araştırma ve geliştirme alanlarında tercih edilmektedirler.

Hacettepe Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü hakkında öğrenmek istedikleriniz (2. sayfa)

• Er
    2 Mesaj
    furkan1zek kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam teşekk&#;rler İstanbulda oturuyorum malesef tanıtım g&#;n&#;ne gidemedim
  • Teğmen

Orijinalden alıntı: limon

İt&#; ile arasında &#;ok fark var mı annemgil ankarada okumamı istiyor
    senesinde bende &#;ok kararsız kalmıştım. sıralamam vardı ve sadece eem okumak istiyordum. Sıralamanı bilemediğimden se&#;enekleri tam bilemiyorum ancak it&#; de elektrik, kontrol ve otomasyon , elektronik - haberleşme m&#;hendislikleri var. Elektronik - haberleşme y&#;ksek yanılmıyorsam bu y&#;zden eğer hacettepe eem , it&#; elektrik , it&#; kontrol ve otomasyon arasından eğer kontrol veya elektriğe &#;zel bir ilgin yoksa hacettepeyi yazmanı &#;neririm. Sebebi ise eem b&#;l&#;mlerinden &#;ok az bir kesim kontrol ve elektrik alanına y&#;nlenir. Genelde insanlar mikroelektronik , haberleşme, elektromanyetik gibi alanlara y&#;nelirler. Tabi bu se&#;im biraz bitirme projeni hangi alanda yaptığın ve son sınıfta alınan se&#;meli dersler ile şekillenir. Kontrol olduk&#;a spesifik bir alan ya nefret edersin ya da seven azınlıktan olursun bunu kestirmek zor. Mesela şuan tek alttan dersim kontrol :) ben pek sevemedim. Olduk&#;a zor bir ders ve zor hocanın elinde &#;ekilmez olabiliyor :). Elektrik aslında olduk&#;a fazla iş imkanı sunan bir dal ancak elektrik m&#;hendisliği imza yetkisine sahip olmak i&#;in alınan birka&#; ders bizim okulda yok . Y&#;ksek gerilim teknikleri gibi. Bu y&#;zden bence bu 3 alanı araştır ve senin ilgini hangisi daha &#;ok &#;ekerse ona y&#;nel. İT&#;'de de &#;ok g&#;zel eğitim alırsın , g&#;r&#;nen tek dezavantajı % ingilizce olmaması bana kalırsa.
    Şuan bu alanlara &#;ok yabancı olduğun i&#;in hangisini daha &#;ok seveceğini kestirmen zordur. Bu y&#;zden aslında eem yi yazıp daha sonra bir se&#;im yapman senin i&#;in daha kolay olabilir ama spesifik bir alana gidip o alanda ger&#;ekten iyi kendini yetiştirirsen de a&#;ıkta kalmazsın. Zor bir se&#;im.

• Yüzbaşı

Orijinalden alıntı: furkan1zek

senesinde bende &#;ok kararsız kalmıştım. sıralamam vardı ve sadece eem okumak istiyordum. Sıralamanı bilemediğimden se&#;enekleri tam bilemiyorum ancak it&#; de elektrik, kontrol ve otomasyon , elektronik - haberleşme m&#;hendislikleri var. Elektronik - haberleşme y&#;ksek yanılmıyorsam bu y&#;zden eğer hacettepe eem , it&#; elektrik , it&#; kontrol ve otomasyon arasından eğer kontrol veya elektriğe &#;zel bir ilgin yoksa hacettepeyi yazmanı &#;neririm. Sebebi ise eem b&#;l&#;mlerinden &#;ok az bir kesim kontrol ve elektrik alanına y&#;nlenir. Genelde insanlar mikroelektronik , haberleşme, elektromanyetik gibi alanlara y&#;nelirler. Tabi bu se&#;im biraz bitirme projeni hangi alanda yaptığın ve son sınıfta alınan se&#;meli dersler ile şekillenir. Kontrol olduk&#;a spesifik bir alan ya nefret edersin ya da seven azınlıktan olursun bunu kestirmek zor. Mesela şuan tek alttan dersim kontrol :) ben pek sevemedim. Olduk&#;a zor bir ders ve zor hocanın elinde &#;ekilmez olabiliyor :). Elektrik aslında olduk&#;a fazla iş imkanı sunan bir dal ancak elektrik m&#;hendisliği imza yetkisine sahip olmak i&#;in alınan birka&#; ders bizim okulda yok . Y&#;ksek gerilim teknikleri gibi. Bu y&#;zden bence bu 3 alanı araştır ve senin ilgini hangisi daha &#;ok &#;ekerse ona y&#;nel. İT&#;'de de &#;ok g&#;zel eğitim alırsın , g&#;r&#;nen tek dezavantajı % ingilizce olmaması bana kalırsa.
    Şuan bu alanlara &#;ok yabancı olduğun i&#;in hangisini daha &#;ok seveceğini kestirmen zordur. Bu y&#;zden aslında eem yi yazıp daha sonra bir se&#;im yapman senin i&#;in daha kolay olabilir ama spesifik bir alana gidip o alanda ger&#;ekten iyi kendini yetiştirirsen de a&#;ıkta kalmazsın. Zor bir se&#;im.

Alıntıları Göster
    Anladım teşekk&#;rler sıralamam it&#; T&#;rk&#;e elektronik haberleşme tutabilir gibi ama Ankara daha okunabilir bi şehir gibi sanki

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yarbay

Orijinalden alıntı: xasger

Elektrik ile elektrik elektronik i kıyaslarmisiniz
    Elektrik m&#;hendisi olmak i&#;in DC elektrik makineleri , AC elektrik makineleri , y&#;ksek gerilim teknikleri gibi dersler alır . 1 kilovolt &#;zeri y&#;ksek gerilim &#;zerine &#;alışırlar. Bu dışarıda g&#;rd&#;ğ&#;n&#; trafolar vs tamamı bu m&#;hendisliğin alanına girer. (3 fazlı trafo tasarımı vs).
    Elektrik elektronikte yukarıda yazdığım 3 alanın tamamını kapsar. Hepsinin temel derslerini alır ve son sınıfta alacağın se&#;meli dersler ile bu alanlardan birine veya birka&#;ını kapsayacak şekilde dersler alırsın.
  • Yarbay

Orijinalden alıntı: limon

Anladım teşekk&#;rler sıralamam it&#; T&#;rk&#;e elektronik haberleşme tutabilir gibi ama Ankara daha okunabilir bi şehir gibi sanki

Alıntıları Göster
    Evet &#;ğrenci a&#;ından kesinlikle Ankara daha iyi ve yaşanabilir. Hacettepe beytepe kamp&#;s&#;nde sıkıntı &#;ekmezsin &#;&#;nk&#; aradığın her şeyi bulabilirsin olduk&#;a b&#;y&#;k ve g&#;zel bir kamp&#;s belki gezme fırsatın olmuştur. Kamp&#;s i&#;erisinde kalmayacaksan ulaşım i&#;in &#;oğu yerden metro ile beytepeye gelip otob&#;s ringi ile dakikada kamp&#;ste olabiliyorsun. Eğer Ankara da kaldığın yer metroya yakınsa &#;ok yorulmadan gidip gelebilirsin.
    T&#;rk&#;e programa yerleşmek bir dezavantaj &#;&#;nk&#; okuyacağın her kaynak ingilizce olacak ve ilerde de işe girerken ingilizceyi aktif kullanman istenebileceğin i&#;in bahsettiğim gibi yeterlilik sahibi olman gerekir. İngilizce kolay unutulduğundan ne kadar &#;ok maruz kalırsan o kadar aklında kalır . %30 ingilizce b&#;l&#;mlerde hocalar dersi T&#;rk&#;e anlatırlar. % olan yerlerde ise İngilizce. Hacettepe'nin bu y&#;nde bir artısı var. Tabi it&#; de eğer elektronik haberleşme alanı istiyorsan kesinlikle iyidir.

• Yüzbaşı
    Soru sormak isteyen arkadaşlar bana da sorabilirler 2 sene &#;nce lisanstan mezun oldum su an yuksek lisans yapmaktayım.

• Yarbay

Orijinalden alıntı: goygoy06

Hacettepe eem deki en baba ders kontrold&#;r. Lisanstaki kontrol dersi de cok fazla ayrıntılı olmamasına rağmen hocalar y&#;z&#;nden cok zorlastirilmakta. Ama kontrol seviyorsan ve sabırlıysan yuksek lisansta da kontrol derslerini alırsan kontrol&#;n şahı olursun. Hocalar cok iyi ama kazikci malesef.
    Bilgilendirme i&#;in sağolun hocam. Vizem 43 olmasına rağmen ortalaması 19 olan dersten 45 in altı herkes bırakılınca artık şansımı b&#;t&#;nleme de deneyeceğim :). Dersi sanırım kişi ge&#;ebildi bizim d&#;nemden . Kontrolden ders y&#;z&#;nden biraz soğudum ancak ileride tabi her şey olabilir. Bitirme projemi de g&#;r&#;nt&#; işleme &#;zerine aldığımdan o alana y&#;nelmek gibi bir hedefim var ama zor bir alan olduğu s&#;yleniyor ger&#;i kolay alan yok tabi :).
  • Çavuş
    87 Mesaj
    Konu Sahibi
    Arkadaşlar, hele mezuniyetinizin &#;zerinden birka&#; sene ge&#;sin, o hocaydı bu kazıktı diye ne d&#;ş&#;neceksiniz ne de hatırlayacaksınız. Mesela ben de kontrol aldım. Ama başka bir hocadan. En sevdiğim dersti. Hocalar değişir, not dağılımları değişir. Ama m&#;him olan size iyi bir m&#;fredat i&#;inde konuyu &#;ğretip &#;ğretemedikleridir. Bunu da şimdi en g&#;zel abet garanti ediyor olmalı. Kontrol sadece ee m&#;hendislerinin değil kimya, makina, otomotiv, fizik gibi başka alanların da temel branşıdır. Kontrol&#;n temellerini iyi anlamamış kişi iyi m&#;hendis olamaz bana g&#;re. Bakın, konuların her biri &#;ok derin. &#;ğrenilecek &#;ok şey var. Zor diye &#;z&#;lmeyin. Keşke ben okurken daha da zorlasalarmış dediğim zamanlar oldu. İnsan &#;alışma hayatında bunu sonradan anlıyor. Hacettepe eem’nin kolay olduğunu kimse s&#;ylemiyor. Ama bırakın da buranın mezunlarının her sene mezun olan binlerce eem m&#;hendisinden farkı olsun. Sonra iş olanakları falan soruluyor. İş tepeden inmez. Hi&#;bir okulun mezunu da sırf okullarının adı y&#;z&#;nden iş bulmaz. Bu etiket yıllar i&#;inde kaliteli mezunlar vererek tırmalaya tırmalaya elde edilir. Hacettepe eem’nin şu an sekt&#;rde ve akademide &#;ok prestijli bir yeri varsa bunun sebebi eğitim politikasından onca yıl taviz vermemesindendir. B&#;l&#;m&#;n ilk başvuruda pat diye abet’i alabilmesi, hem de koşulsuz tam s&#;re alabilmesi bundandır. Abet’e başvurup alamayan b&#;l&#;mler o kadar &#;ok ki. Onların da şimdi yok abet’le m&#;dek’in farkı yok, aslında &#;nemi yok gibi laflarına asla kanmayın. Aslında t&#;m m&#;hendisliklerin almak i&#;in can attığı bir şey o. Neyse.. Yoksa koskoca adamların hocaların işinin g&#;c&#;n&#;n size kapris yapmak falan olduğuna inanmayın sakın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turna50 -- 5 Ağustos ; >

• Çavuş
    87 Mesaj
  • Yüzbaşı
    Bilgisayar ve eem den birini yazmayı d&#;ş&#;n&#;yorum. Sıralamam ikisine de yetiyor. İkisine de ilgim var. Yurt dışı odaklı olarak okuyacağım. Eemde abet varmış. Ne gibi avantajları olur? Hangisi yurt dışı i&#;in daha mantıklı bir b&#;l&#;md&#;r? Ve bu sıralamaya bah&#;eşehir ve yıldız teknik de geliyor. İstanbulda oturuyorum. Hacettepeye değer mi?

• Çavuş
    87 Mesaj
    Konu Sahibi
    quote:

Orijinalden alıntı: denizyildizi

Bilgisayar ve eem den birini yazmayı d&#;ş&#;n&#;yorum. Sıralamam ikisine de yetiyor. İkisine de ilgim var. Yurt dışı odaklı olarak okuyacağım. Eemde abet varmış. Ne gibi avantajları olur? Hangisi yurt dışı i&#;in daha mantıklı bir b&#;l&#;md&#;r? Ve bu sıralamaya bah&#;eşehir ve yıldız teknik de geliyor. İstanbulda oturuyorum. Hacettepeye değer mi?
    Ne meslek ne de şehir tercihi yapmanı etkileyemem. Bunlar &#;nemli kararlar ve tamamen sana ait olmalı. Sorunun i&#;inde benim yardımcı olabileceğim tek konu abet. Onunla ilgili olarak da ge&#;en sene yazdıklarım aşağıda. Belki yardımı olur:

funduszeue.info?fromMobile=yes&fromZero=yes&m=

• Er
    0 Mesaj
    Merhaba. Bu sohbeti tesad&#;fen buldum ve hemen yazmak istedim. Malum, yine bir tercih telaşesi &#;ncesindeyiz. 15 yıl kadar &#;nce mezun olduğum Hacettepe EE hakkında, b&#;l&#;m&#; ile yakın irtibatta kalmayı başarmış bir mezun olarak ben de sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarım. Herkese şimdiden başarılar.
  • Yüzbaşı

Orijinalden alıntı: Hellseher

Merhaba. Bu sohbeti tesad&#;fen buldum ve hemen yazmak istedim. Malum, yine bir tercih telaşesi &#;ncesindeyiz. 15 yıl kadar &#;nce mezun olduğum Hacettepe EE hakkında, b&#;l&#;m&#; ile yakın irtibatta kalmayı başarmış bir mezun olarak ben de sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarım. Herkese şimdiden başarılar.
    Hocam şuan hangi sektordesiniz pozisyonunuz nedir ? 15 yıl tecr&#;beli bir m&#;hendis T&#;rkiye'de ortalama ne kadar maaş alır ? ( &#;zellikle savunma sanayisinde)

• Er
    0 Mesaj
    Mazur g&#;r&#;rseniz kendime ait detayları yazmaktan ka&#;ınmak isterim.

Sorunuzun diğer kısmına gelirsek; "T&#;rkiye'de 15 yıl tecr&#;beli m&#;hendis" başlığı altında bir genelleme yapmanın m&#;mk&#;n olmadığını d&#;ş&#;n&#;yorum. Bu kapsamı biraz daraltacak olursak; T&#;rkiye'nin &#;nde gelen &#;niversitelerinin EE b&#;l&#;m&#;nden mezun m&#;hendisler, &#;zellikle akademik anlamda da makul seviyede başarılı iseler &#;lkemiz şartlarında ortalamanın &#;zerinde maaşlarla işe başlamaktadırlar. Savunma sanayii bildiğimiz &#;zere y&#;ksek sayıda m&#;hendis istihdam etmektedir. Bu m&#;hendislerin &#;ok &#;nemli bir kısmı Bilkent, Hacettepe ve ODT&#; mezunlarından oluşuyor desem yanlış olmaz sanırım. Her firmanın kendine has y&#;kselme ve maaş politikaları olduğunu d&#;ş&#;n&#;rsek yine bir genelleme yapmak &#;ok zor. &#;zetle tatmin edici maaşlar olduğunu s&#;yleyebilirim.

Yeri gelmişken &#;nemli olduğunu d&#;ş&#;nd&#;ğ&#;m bazı noktalardan kısaca bahsedeyim. Mezuniyet sonrası &#;alışma koşulları ve alınacak &#;cret elbette &#;nemlidir. Ancak meslek se&#;imi i&#;in en &#;nemli kriter olmamalıdır. Mesleğinizi &#;m&#;r boyu icra edeceğinizi d&#;ş&#;n&#;rseniz, keyif almadığınız, sizi heyecanlandırmayan, devam etmeniz i&#;in motive etmeyen bir işte kazanacağınız &#;ok &#;ok y&#;ksek meblağlar dahi sizi mutlu etmeyecek, hatta bir s&#;re sonra eziyete d&#;n&#;şecektir. Benzer bir yorum &#;ğrencilik hayatı i&#;in de s&#;z konusu. &#;rneğin problem &#;&#;zmekten, analiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız m&#;hendislik size g&#;re bir meslek olmayabilir, veya fizik ve matematik ile aranız iyi değilse elektrik-elektronik m&#;hendisliği eğitimi size hayatı zehir edebilir. İnsan ile ilgilenmeyi, insan ile &#;alışmayı sevmeyen birisinin tıp okuduğunu, daha da k&#;t&#;s&#; sizin hasta olarak b&#;yle bir doktorun karşısında olduğunu hayal edin. Kısacası herkese tavsiyem, meslek se&#;iminde 4 yıllık &#;ğrencilik d&#;neminin &#;tesine, hatta mezuniyet sonrası o meslekte ge&#;ireceğiniz uzun yılları hayal ederek, yatkın olduğunuz y&#;nleri iyi irdeleyerek ve meslek mensuplarından m&#;mk&#;n olduğunca &#;ok bilgi edinmeye &#;alışarak tercihlerde bulunmanızdır. Benim g&#;zlemime g&#;re bu aşamada en sık yapılan ve en &#;z&#;c&#; hatalardan biri aldığınız puan ile b&#;l&#;m satın alır gibi tercih yapmak ve "puanların ziyan olması" gibi anlamsız kavramlara kanmaktır.

Sosyal medya aracılığıyla g&#;rd&#;m ki, bu yıl Hacettepe &#;niversitesi tanıtımları Temmuz tarihlerinde yapılacakmış. &#;nceki yıllarda tercih yapacak bir yakınım sebebiyle bu etkinlikleri yerinde g&#;zlemleme fırsatım olmuştu. Her b&#;l&#;m&#;n &#;ğretim &#;yeleri tarafından temsil edildiğini ve ziyaret&#;ilerle yakından ilgilenildiğini g&#;rd&#;m. Fırsatı olanlara mutlaka tavsiye ederim.

• Çavuş
    42 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Hellseher

Mazur g&#;r&#;rseniz kendime ait detayları yazmaktan ka&#;ınmak isterim.

Sorunuzun diğer kısmına gelirsek; "T&#;rkiye'de 15 yıl tecr&#;beli m&#;hendis" başlığı altında bir genelleme yapmanın m&#;mk&#;n olmadığını d&#;ş&#;n&#;yorum. Bu kapsamı biraz daraltacak olursak; T&#;rkiye'nin &#;nde gelen &#;niversitelerinin EE b&#;l&#;m&#;nden mezun m&#;hendisler, &#;zellikle akademik anlamda da makul seviyede başarılı iseler &#;lkemiz şartlarında ortalamanın &#;zerinde maaşlarla işe başlamaktadırlar. Savunma sanayii bildiğimiz &#;zere y&#;ksek sayıda m&#;hendis istihdam etmektedir. Bu m&#;hendislerin &#;ok &#;nemli bir kısmı Bilkent, Hacettepe ve ODT&#; mezunlarından oluşuyor desem yanlış olmaz sanırım. Her firmanın kendine has y&#;kselme ve maaş politikaları olduğunu d&#;ş&#;n&#;rsek yine bir genelleme yapmak &#;ok zor. &#;zetle tatmin edici maaşlar olduğunu s&#;yleyebilirim.

Yeri gelmişken &#;nemli olduğunu d&#;ş&#;nd&#;ğ&#;m bazı noktalardan kısaca bahsedeyim. Mezuniyet sonrası &#;alışma koşulları ve alınacak &#;cret elbette &#;nemlidir. Ancak meslek se&#;imi i&#;in en &#;nemli kriter olmamalıdır. Mesleğinizi &#;m&#;r boyu icra edeceğinizi d&#;ş&#;n&#;rseniz, keyif almadığınız, sizi heyecanlandırmayan, devam etmeniz i&#;in motive etmeyen bir işte kazanacağınız &#;ok &#;ok y&#;ksek meblağlar dahi sizi mutlu etmeyecek, hatta bir s&#;re sonra eziyete d&#;n&#;şecektir. Benzer bir yorum &#;ğrencilik hayatı i&#;in de s&#;z konusu. &#;rneğin problem &#;&#;zmekten, analiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız m&#;hendislik size g&#;re bir meslek olmayabilir, veya fizik ve matematik ile aranız iyi değilse elektrik-elektronik m&#;hendisliği eğitimi size hayatı zehir edebilir. İnsan ile ilgilenmeyi, insan ile &#;alışmayı sevmeyen birisinin tıp okuduğunu, daha da k&#;t&#;s&#; sizin hasta olarak b&#;yle bir doktorun karşısında olduğunu hayal edin. Kısacası herkese tavsiyem, meslek se&#;iminde 4 yıllık &#;ğrencilik d&#;neminin &#;tesine, hatta mezuniyet sonrası o meslekte ge&#;ireceğiniz uzun yılları hayal ederek, yatkın olduğunuz y&#;nleri iyi irdeleyerek ve meslek mensuplarından m&#;mk&#;n olduğunca &#;ok bilgi edinmeye &#;alışarak tercihlerde bulunmanızdır. Benim g&#;zlemime g&#;re bu aşamada en sık yapılan ve en &#;z&#;c&#; hatalardan biri aldığınız puan ile b&#;l&#;m satın alır gibi tercih yapmak ve "puanların ziyan olması" gibi anlamsız kavramlara kanmaktır.

Sosyal medya aracılığıyla g&#;rd&#;m ki, bu yıl Hacettepe &#;niversitesi tanıtımları Temmuz tarihlerinde yapılacakmış. &#;nceki yıllarda tercih yapacak bir yakınım sebebiyle bu etkinlikleri yerinde g&#;zlemleme fırsatım olmuştu. Her b&#;l&#;m&#;n &#;ğretim &#;yeleri tarafından temsil edildiğini ve ziyaret&#;ilerle yakından ilgilenildiğini g&#;rd&#;m. Fırsatı olanlara mutlaka tavsiye ederim.
    İnternetten Hacettepe EE yi araştırdım genel hatlarıyla. Fakat bir t&#;rl&#; bulamadığım bazı bilgiler oldu. İzninizle size sorayım.
    1) İzmirde yaşıyorum. Ankara hakkında pek bilgim yok fakat haritadan g&#;rd&#;ğ&#;m kadarıyla Hacettepe, ODT&#; ve Bilkent yan yana olan &#;niler. Bu 3 &#;ni ortak &#;alışmalar, projeler yapıyor mu? Hacettepe'de okurken bu &#;nilerdeki projeleri g&#;zlemleyebilir veya katılabilir miyiz? Sadece kendi okulum ile yetinmeyip kendimi m&#;mk&#;n olduğunca geliştirmek istiyorum.
    2) Akademisyen ve araştırma g&#;revlilerinin yanında &#;alışmak veya &#;alışmalarını g&#;zlemleme şansımız var mı?
    3) Hacettepe EE den mezun birinin yurtdışı y&#;ksek lisans veya doktora yapabilme şansı hakkında ne d&#;ş&#;n&#;yorsunuz?

• yeni mesaja gitYeni mesaj

ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ PROGRAMI (İNG.)

D Program Hakkında Genel Bilgi

Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Lisans Programı yılında başlamış ve ilk mezununu yılında vermiştir. Bölümümüze ÖSYM kanalıyla öğrenci alınmaktadır. Halen, lisans ve yüksek lisans ve doktora öğrencisi öğrenim görmektedir.

Bölümümüzün Devre ve Sistemler, Elektromanyetik Dalgalar ve Mikrodalga, Elektronik, Elektrik Makinaları, Elektrik Tesisleri, Kontrol Sistemleri ve Telekomünikasyon Anabilim Dalları bulunmaktadır.

Bölümümüzde öğretim ve araştırma konuları Haberleşme Sistemleri, Sinyal İşleme, Elektromanyetik ve Mikrodalga Teknikleri, Kontrol ve Kumanda Sistemleri, Bilgisayarlar ve Bilgisayar Ağları, Mikroelektronik, Biyomedikal Elektronik, Elektrik Makinaları ve Güç Sistemleri ana başlıkları altında yoğunlaşmıştır.

Öğrenciler ilk üç yıl Elektrik ve Elektronik Mühendisliği'nin temellerini oluşturan alanlarda dersler almakta, son yılda ise seçmeli dersler ile kendi belirlediği konularda uzmanlaşma olanağı bulmaktadırlar. Kuramsal derslerde konunun kuramsal altyapısı ve temelleri öğretilmekte, bu dersleri destekleyen laboratuvar derslerinde ise öğrencilerimiz öğrendiği bilgileri bire bir uygulama fırsatı bulmaktadır.

Bölümümüzün eğitim dili İngilizce'dir. İngilizce yeterlik sınavını aşamayan öğrencilerimiz bölümümüzde okumaya başlamadan önce hazırlık sınıfına devam etmektedirler.

D Kazanılan Derece

Geri Dön

Lisans Derecesi

D Öğrenim Düzeyi

Geri Dön

YÇ-AYA: 1
AYÇ-YBÖ: 6

D Kayıt Kabul Koşulları

Geri Dön

Aday öğrencilerimizin ÖSYM'nin her sene düzenlemiş olduğu ulusal sınavda MF-4 alanında yeterli puanı almış olmaları gerekmektedir.

Uluslararası öğrencilerin kabul şekli Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından belirlenir.

D Kazanılan Derece Gereklilikleri ve Kurallar

Geri Dön

Bölümümüzden lisans derecesini elde etmek için öğrencilerin aldıkları tüm zorunlu ve seçmeli derslerde başarılı olarak en az AKTS'yi (en az ulusal kredi) tamamlamış olması gerekmektedir. Tamamlaması gereken ders programı ektedir. Diğer koşullar için Hacettepe Üniversitesi, Önlisans - Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği geçerlidir.

funduszeue.info?grp=y&dir=&file=lisans__&filetype=html&submenuheader=3

D Önceki Öğrenmelerin Tanınması

Geri Dön

Daha önce yurtiçi veya yurtdışındaki başka bir yükseköğretim kurumunda öğrenim görmüş bir öğrencinin aldığı eğitimin Bölüm tarafından tanınması Hacettepe Üniversitesi, Önlisans - Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği'nde belirlenen usullere göre yapılır.

D Programın Amacı

Geri Dön

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin farklı alanlarında bilim ve teknoloji üretimine katkıda bulunmak, çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatılmış, problem çözme ve analitik düşünme yeteneğine sahip üstün nitelikli mühendisler yetiştirmek ve sanayi ile işbirliği içerisinde yürütülen mühendislik faaliyetleriyle ülkemizin teknolojik gelişimine destek olmaktır.

D Mezunların Mesleki Profili

Geri Dön

Mezunlarımız özel sektörde ve kamuda kolaylıkla iş bulmakta, özellikle yüksek teknoloji şirketlerinde, araştırma ve geliştirme alanlarında tercih edilmektedirler. Halen pek çok mezunumuz kamu kurumlarının yanı sıra ASELSAN, HAVELSAN, TAI, ROKETSAN, Türk Telekom, vs. özel şirketlerde mühendis, TÜBİTAK'ın çeşitli enstitüleri, ulusal ve yurtdışı üniversiteler ile ulusal ve uluslararası araştırma kurumlarında araştırmacı ve akademisyen olarak görev almaktadır.

D Bir Üst Öğrenime Geçiş

Geri Dön

YÇ-AYA: 2
AYÇ-YBÖ: 7

D Öğretim Programının Yapısı

Geri Dön

Bölümde verilen tüm derslerin süresi bir dönemdir. Bazı derslerde önkoşul bulunmaktadır. Önkoşullu dersler ve önkoşulları Ders Bilgi Paketlerinde belirtilmiştir.

Bölümümüz lisans programı bölüm içi ve bölüm dışı dersler olarak sınıflandırılabilir. Bölüm dışı dersler üniversite çapında zorunlu olan

• TKD Türk Dili I, TKD Türk Dili II,
  • AIT Atatürk Ä°lkeleri ve Inkılap Tarihi I, AIT Atatürk Ä°lkeleri ve Inkılap Tarihi II,
  • BEB Temel Bilgi ve Ä°letiÅŸim Teknolojileri Kullanımı

ile yine zorunlu olan

• ING Dil Becerileri I, ING Dil Becerileri II,
  • MAT Matematik I, MAT Matematik II,
  • MAT Mühendislik MatematiÄŸi I, MAT Mühendislik MatematiÄŸi II,
  • FIZ Fizik I, FIZ Fizik II,
  • FIZ Fizik Laboratuvarı I, FIZ Fizik Laboratuvarı II,
  • KIM Temel Kimya,
  • ECO Ekonomiye GiriÅŸ,
  • MAN Yönetime GiriÅŸ

dersleridir.

İlk yıl derslerinin çoğunluğu bölüm dışı zorunlu derslerden oluşmaktadır. Bölüm içi derslerin birinci, ikinci ve üçüncü sınıfta alınanları zorunlu dersler, dördüncü sınıfta alınanları ise seçmeli derslerdir (ELE ve ELE dışında).

Programın ilk üç yılındaki dersler öğrenciye alan ile ilgili temel bilgileri verir iken dördüncü yıldaki dersler öğrenciye ileride yönelmek isteyebileceği özel alanlara ait bilgi , beceri ve yetkinlikleri kazandırmaya yöneliktir.

Bazı kuramsal derslere bir laboratuvar dersi de eşlik etmektedir. Bu durumda kuramsal ders ile bağlantılı laboratuvar dersinin birlikte alınması zorunludur.

Öğrencilerimiz toplamda 30 işgünü olmak üzere stajlarını ikinci ve üçüncü sınıfların arkasından gelen yaz aylarında yapmaktadır. Mezun olabilmek için en az 30 iş günü stajın başarıyla tamamlanması gereklidir.

Mezun olabilmek için en az ulusal kredi ve en az AKTS kredisi ders almak gereklidir.

Seçmeli derslerin toplam AKTS kredileri: 2. sınıfta minimum 4, 3. sınıfta minimum 3, 4. sınıfta minimum 54 olmak üzere toplam minimum 61 AKTS kredisidir. Toplam programın minimum 61/=%25 AKTS kredisi seçmelidir.

Seçmeli derslerin toplam ulusal kredileri: 2. sınıfta minimum 3, 3. sınıfta minimum 2, 4. sınıfta minimum 28 olmak üzere toplam minimum 33 ulusal kredidir. Toplam programın minimum 33/=%22 ulusal kredisi seçmelidir.

Üçüncü yarıyılda 4, beşinci yarıyılda 3 AKTS olmak üzere iki "alan dışı seçmeli ders" alınır. Alan dışı seçmeli derslerin tüm seçmeli dersler içindeki oranı 7/61=%11'dir.

D Sınavlar, Değerlendirme ve Notlandırma

Geri Dön

Her ders için uygulanan ölçme ve deÄŸerlendirme yöntemleri ilgili öğretim üyesi/leri tarafından hazırlanan ve Bilgi paketinde yer alan “Ders Öğretim Planı”nda tanımlanmıştır. Sınavlar ve ders baÅŸarı notları ile ilgili olarak H.Ãœ. Önlisans, Lisans EÄŸitim-Öğretim ve Sınav yönetmeliÄŸinin ilgili maddeleri uygulanır.

D Mezuniyet Koşulları

Geri Dön

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Lisans Programı'ndan mezun olmak için ekte verilen ders programına uygun olarak en az AKTS ( ulusal) krediyi başarıyla tamamlamış olmak gerekmektedir.

D Eğitim Türü

Geri Dön

Tam Zamanlı 1. Öğretim

D Program Sorumlusu

Geri Dön

funduszeue.info Birsen Saka

Bölüm Başkanı

E-Posta: [email protected]

Tel: +

Fax: +

Adres: Hacettepe Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Müh.Böl., Beytepe, Ankara

Web Adresi: funduszeue.info

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası