rubik küp çözme taktikleri / Zeka Küpü Grup Teorisiyle Nasıl Çözülür? » Kozan Demircan

Rubik Küp Çözme Taktikleri

rubik küp çözme taktikleri

Rubik Küpü çözme konusunda pes mi ettiniz? Ya da daha kötüsü, küplerin yapışkan yüzlerini söküp başka yerlere takarak mı çözdünüz? TheCubeGuru sitesinde karışık küpünüzü çözme yollarını size adım adım anlatacağız. Biliyorsunuz ki Çözmek sizin elinizde!

Rubik Küp parçaları

Rubik Küp (lütfen Rubic, Rubick, Rubrik ya da Rubix yazmayın), (her yüzeyinde) 6 farklı renge sahip mekanik bir 3B yapbozdur ve üç tür parçadan yapılmıştır:

• Rubik Küp çözümleriMerkez parçaları: her yüzün ortasında, farklı renkte 6 adet parçadır (resimde kahverengiyle gösterilmiştir). Kendi etraflarında dönerler ve hiçbir zaman pozisyonlarını değiştirmezler, dolayısıyla her zaman &#;doğru pozisyonda&#;dırlar.
  • Köşeler: 8 tanedirler (resimde morla gösterilmiştir). Her birinin üç farklı rengi vardır.
  • Kenarlar: köşeler arasındaki parçalardır (resimde soluk maviyle gösterilmiştir). Küpte 12 tane vardır, her birinin yüzeyinde iki farklı renk vardır.

Rubik Küp&#;te toplamda 20 &#;hareket edebilen&#; parça (12 kenar ve 8 köşe) vardır ve tüm parçalar birbirinden farklıdır. Eğer bir yüzü çevirirsek köşeler, köşelerle; kenarlar kenarlarla yer değiştirirken merkez parçaların kendi yerlerinde kaldığını görürüz. Yani demek istediğim, bir parçanın tipi her zaman aynı kalır ve değişmez (köşe her zaman köşedir).

Amaç: Rubik Küpü çözmek

Amacımız tüm parçaları doğru yerine ve doğru oryantasyon*la yerleştirmek. Parçaların kendi yerlerini tespit edebilmek için, sabit olduğunu söylediğimiz merkez parçalarına bakmalıyız. Örneğin, yeşil merkezle kırmızı merkez arasındaki kenardaki parça yeşil-kırmızı kenar olmalı. Ve yeşil yüzeyi yeşil merkezin olduğu tarafa, kırmızı yüzeyiyse kırmızı merkezin olduğu tarafa bakmalıdır. [*Kendi yerinde olan bir parçanın yüzeylerinin doğru tarafa bakmasına &#;doğru oryantasyon&#; denir.] Benzer şekilde, bir köşenin ait olduğu yer ise üzerinde bulunan renklere sahip yüzlerin arası olmalıdır.

Rubik Küp - Adım

Hadi şimdi başlayalım Rubik Küpü çözmeye!

Adım 1&#;ye gidin »

[yasr_visitor_votes]

Karmaşık Görünen Rubik Küpleri Aslında Birkaç Basit Adımda Çözmek Mümkün: Peki ama Nasıl?

Oyuncaklar genel olarak çocukların eğlenmesi ya da zeka gelişimlerine yardımcı olması için kullanılır. Bu çoğu zaman doğru olsa bile son zamanlarda çıkan oyuncakların büyük bir kısmının aslında yetişkinlere yönelik olduğu dikkatinizi çekmiştir. Üstelik bunlar yalnızca eğlence amaçlı değil, koca koca adamların bulmaca çözme yeteneğini geliştirme amaçlıdır. Tüm bunların atası ise rubik küp oyuncağıdır.

Yaşınız kaç olursa olsun eminiz elinize bir kez olsun rubik küp aldınız ve büyük ihtimalle de bu ne ya deyip bir kenara attınız. Haklısınız çünkü bir rubik küpü çözmek için kullanılacak sayısız kombinasyon var ve deneye yanıla yapmak yüzyıllar sürebilir. Tabii bu noktada bilim devreye giriyor ve bazı çözüm algoritmaları sunuyor. Gelin önce rubik küp oyuncağının ortaya çıkış hikayesine bakalım ve daha sonra da rubik küp nasıl yapılır sorusunun yanıtı ile en etkili çözüm yöntemlerinden birini görelim.

Şöyle bir tarihe bakalım; Rubik küp ne zaman icat edildi?

Erno Rubik isimli Macar bir heykeltıraş, derslerine gelen öğrencilerin üç boyutlu nesneler arasında bir türlü ilişki kuramadıklarını fark etti. Birkaç küçük küp ve biraz mıknatıs kullanarak eline oturan bir küp yaptı. Fakat bir sorun vardı, bu küp eski haline zor dönüyordu. İşte o an bunun bir yapboz oyuncağı olduğunu anladı ve 30 Ocak tarihinde rubik küp patentini aldı.

Elbette rubik küp henüz tamamlanmış değildi. Çünkü Erno Rubik, küp yapımında mıknatıs kullanmıştı ve bu tür bir manyetik alan yapbozun çözümüne hile karışmasına neden oluyordu. yılına kadar pek çok farklı tasarım yapıldı. En sonunda yalnızca insan zekasına ve el becerisine dayalı bir tasarım, yani bugün bildiğimiz tasarım ortaya çıktı. 

Rubik küp 80’lerin dünyasına damga vuruyor:

Erno Rubik, bu küçük oyuncağına sihirli küp adını vermişti. Yerel üretim sürerken Tibor Laczi isimli bir iş insanı bu küpü aldı ve Almanya’nın Nürnberg şehrinde yılının Şubat ayında yapılan oyuncak fuarında sergiledi. İdeal Toys firması tarafından beğenilen oyuncak hemen seri üretime başladı. Fakat adı artık sihirli küp değil, marka değeri daha yüksek olan rubik küptü.

yılında başlayan seri üretim süreci hızla meyvelerini verdi. yılında rubik küp, Almanya’da yılın en sevilen oyunu seçildi. Ünü önce İngiltere, Fransa, İsveç gibi Avrupa ülkelerinde hızla yayılan rubik, okyanusu aşıp da Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yaptıktan sonra inanılmaz bir hızla tüm dünya tarafından tanınan bir oyuncak haline geldi. 

rubik küp

Rubik küpün yapısını tanıyalım:

Günümüzde artık pek çok farklı versiyonu olsa da orijinal rubik küp, standart olarak da tanımlanır, 3 x 3 x 3 rubik küptür. Toplam 27 küpten oluşur ve bu küçük küpler, büyük küpün üçte biri boyutundadır. Altı yüzün her biri farklı renktedir ve bu yüzlerin merkezi küpün içinde bulunan bir iskelet çekirdeğe bağlıdır. Rubik küp kutudan ilk çıktığı zaman küpün yüzleri kendi renklerindedir. Oyuncu küpü karıştırır ve yeniden eski haline getirmeye çalışır.

rubik küp

Peki bu küçük oyuncağı çözmek neden bu kadar zor?

Standart 3 x 3 x 3 rubik küpü çözmek için (3 8 x 8!)(2 12 x 12!) yani farklı kombinasyon var. Bunları küpün dönüş imkanlarına göre elediğimiz zaman bile elimizde yani 43 kentilyondan fazla kombinasyon kalıyor. 7 milyon insanı bir araya getirip hadi şunu çözelim derseniz yaklaşık yıl sonra belki rubik küp eski haline gelebilir. 

Tabi aklı başında hiç kimse böyle bir şeyle uğraşmayacağı için bazı algoritmalar geliştirildi. Ne kadar karışık olursa olsun bir rubik küp en fazla 20 hamlede çözülebilir. Karışık bir rubik küpü en hızlı eski haline getirme rekoru Çinli Yusheng Du’ya aittir. Du, rubik küpü saniyede çözmüştür. Du’nun kullandığı algoritma, Dr. Jessica Fridrich tarafından geliştirilmiş olan Fridrich Yöntemidir. Bugün pek çok oyuncu bu algoritmanın benzerlerini kullanmaktadır. 

Rubik küp nasıl yapılır? İşte en kolay çözüm yöntemi:

• Adım #1: Bir yüzü üst yüzey kabul edin.
  • Adım #2: Ortasındaki rengi tespit edin.
  • Adım #3: Ortadakini merkeze alarak bir artı işareti oluşturun.
  • Adım #4: Köşeleri düzelterek artı işaretinin rengiyle tüm yüzeyi oluşturun.
  • Adım #5: Küpü baş aşağı çevirin.
  • Adım #6: Üst yüzeyde yine bir artı oluşturun.
  • Adım #7: Sol üst köşede L oluşturmaya çalışın.
  • Adım #8: Üst köşeler düzeltin.
  • Adım #9: Ardından sağ yüzü tamamlayın. 
  • Adım # Alt yüzü tamamlayın.
  • Adım # Kalan son köşeleri düzeltin.
  • Adım # Rubik küp tamamlandı.

Rubik küp nasıl yapılır, nasıl çözülür sorusunun yanıtı olarak uygulayabileceğiniz en basit çözüm yöntemi bu şekilde. Eğer daha önce hiç rubik küp çözmeye çalışmadıysanız çıldırtacak kadar karışık görünebilir ancak acele etmeyin. Rubik küpü elinize alın, iyice tanıyın, sonra da başlayın adım adım ilerlemeye. Merak etmeyin kimse sizden ilk seferde birkaç saniye içinde çözmenizi beklemez. Tabii belki bir dahisinizdir ve ilk seferde olur. 

rubik küp

Yahu alt tarafı bir oyuncak, çözsek ne olur çözmesek ne olur?

Aslında pek de haksız sayılmazsınız. Sonuçta bu bir oyuncak ve günlük hayatında matematik kullanmayan ya da problem çözme becerisini sayısal anlamda kullanmayan biri için rubik küp tamamen anlamsızdır. Ancak işin bilimsel, özellikle de matematiksel yönüne baktığımız zaman durum hiç de öyle değil.

Matematik tamamen soyut bir bilimdir. Kağıtlar üzerine bir şeyler yazılır çizilir ve kuantum teorisini ispatlasanız bile ortada elle tutulur bir kanıt olmadığı için açıkçası sıradan bir insanı pek de ilgilendirmez. İşte rubik küp tam da bu noktada devreye giriyor. Soyut bir bilim olan matematiği en basit haliyle elle tutulur bir nesne haline getiriyor.

Rubik küp çözümleri için geliştirilen algoritmalarda grup teorisi ve geometri bir arada kullanılıyor. Dikkat ettiyseniz algoritma dediğimiz kavramı bilgisayarlarda da kullanıyoruz. Şöyle özetleyebiliriz; rubik küp, sayısal değerler kullanarak somut bir sonuç elde edebileceğimizin en basit ve en eğlenceli kanıtıdır.

Dünyanın en popüler yapboz oyuncaklarından bir tanesi olan rubik küp nasıl yapılır, nasıl çözülür sorularını yanıtlayarak tarihinden ve günlük hayatımızdaki yerinden bahsettik. Instagram keşfet sayfasında saatlerinizi harcamak yerine bir rubik küp alıp podcast dinlerken onun üzerinde bir şeyler denemek emin olun beyninizde uykuda olan pek nöronu bir anda harekete geçirecektir. 

Kaynak : funduszeue.info

Emoji İle Tepki Ver

13

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası