ebelik yüksekokul ve fakülte arasındaki fark / Girne American University | Girne Amerikan Üniversitesi

Ebelik Yüksekokul Ve Fakülte Arasındaki Fark

ebelik yüksekokul ve fakülte arasındaki fark

Ön Koşulu Olan Ders( ler )NoneDilienTürüElectiveSeviyesiBachelor&#;sÖğretim Elemanı( ları )Öğretim SistemiFace to FaceÖnerilen HususlarNoneStaj DurumuNoneAmacı Know and understand yourself and the people, interactions between health care disciplines, midwife-patient relationship and communication, information, attitudes and of communication skills and use them for professional practices and social life.İçeriğiMidwife-Patient communication facilitating techniques-I, non-therapeutic techniques, effective parent-child interaction, destructive and constructive responses (you language, I language), assertiveness-I, communication in some special cases-I.
#Öğrenim Çıktıları1Apply which makes it easy to Midwife-patient communication therapeutic communication techniques (observations forward, to encourage conversation, explore, accepting treatment, concentration of feelings clarification, summarizing, listening, reflecting the scope, reflecting feelings, giving information, repeating his words, checking the perceptions).2Analyze the differences between therapeutic and non-therapeutic communication skills.3Define parent-child interaction. 4Apply active listening techniques.5Communicate with patients and healthy individuals constructive communication with “I language”.6Describe the term of assertiveness.7Classify the basic behavior patterns. 8Explain the link between assertiveness and human rights.
#KonularÖğretim Yöntem ve Teknikleri1Midwife-patient communication facilitating techniques-I. Therapeutic communication skills; observations forward, to encourage conversationLecture, discussion, rol play2Explore, accepting treatment, concentration of feelings, clarification, summarizing, listening, reflecting the scopeLecture, discussion, rol play3Reflection of feelings, giving information, repeating his own words, checking the perceptions.Lecture, discussion, rol play4Approaches to the blocking communication Non-therapeutic techniques. Differences between non-therapeutic and therapeutic techniques.Lecture, discussion, rol play5Effective Parent-Child Interaction. The role of parent. The adoption of the child.Lecture, discussion, rol play6Active listeningLecture, discussion, rol play7Destructive and constructive responses (you language, I language)Lecture, discussion, rol play8Mid-term examExamination9The link between assertiveness and human rights The importance of assertiveness for midwifesLecture, discussion, rol play10The purpose of assertiveness training. Assertiveness levels. Elements of assertive behavior.Lecture, discussion, rol play11Communication in Some Special Cases-I. The role changes and psychological changes of the individual&#;s hospitalization and take on the role of the patientLecture, discussion, rol play12Conduct effective communication when the the patient crys.Lecture, discussion, rol play13Establish cooperation with the patient and indicate a positive recommendationLecture, discussion, rol play14Conduct effective communication when the patient asks specific questions.Lecture, discussion, rol play15 Assertiveness-I Assertiveness term. Able to distinguish between the basic behavior patterns.Lecture, discussion, rol play16Final examExamination
#Malzeme / Kaynak AdıKaynak Hakkında BilgiReferans / Önerilen Kaynak11. Özcan, A. ; Hemşire Hasta İlişkisi ve İletişim, Sistem Ofset. Ankara. 22. Terakye, G; Hasta Hemşire İlişkileri, Zirve, funduszeue.info33. Üstün, B., Akgün, E., Partlak N. ; Hemşirelikte İletişim Becerilerinin Öğretimi, Okullar Yayınevi,İzmir44. Velioğlu, P., Pektekin, Ç., Şanlı, T; Hemşirelikte Kişilerarası İlişkiler, Eskişehir. 55. Dökmen, Ü. ; İletişim Çatışmaları ve Empati , Sistem Yayıncılık, İstanbul. 66. Baltaş, Z., Baltaş, R. ; Bedenin Dili, Remzi itabevi, İstanbul77. Dökmen, Ü. ; Varolmak Gelişmek Uzlaşmak, Sistem Yayıncılık, İstanbul.
#Öğrenim ÇıktılarıProgram ÇıktılarıÖlçme ve Değerlendirme1Apply which makes it easy to Midwife-patient communication therapeutic communication techniques (observations forward, to encourage conversation, explore, accepting treatment, concentration of feelings clarification, summarizing, listening, reflecting the scope, reflecting feelings, giving information, repeating his words, checking the perceptions).19͵241͵22Analyze the differences between therapeutic and non-therapeutic communication skills.191͵23Define parent-child interaction. 191͵24Apply active listening techniques.191͵25Communicate with patients and healthy individuals constructive communication with “I language”.191͵26Describe the term of assertiveness.191͵27Classify the basic behavior patterns. 191͵28Explain the link between assertiveness and human rights.1͵191͵2
#EtkinlikAdetSüre (Saat)İş Yükü0Course Duration141141Course Duration Except Class (Preliminary Study, Enhancement)14002Presentation and Seminar Preparation0003Web Research, Library and Archival Work0004Document/Information Listing0005Workshop0006Preparation for Midterm Exam1337Midterm Exam1118Quiz0009Homework00010Midterm Project00011Midterm Exercise00012Final Project00013Final Exercise00014Preparation for Final Exam16615Final Exam11125

funduszeue.info

• Nesne
  • İçindekiler

Fakülte ve yüksek okul arasındaki fark nedir?

yüksekokul, lisans eğitimi veren ve bunu da göya uygulama ağırlıklı veren kurumdur. fakülte, lisans eğitimi verene ve bunu teorik/akademik olarak verdiğini iddia eden eğitim kurumudur. mezunları mezun oldukları bölüme göre ünvan alır.

Üniversite bölümlerinde fakülte ne demek?

Fakülte: Üniversitelere bağlı lisans eğitimi veren kurumlardır. Tıp fakültesi, Eğitim Fakültesi vb gibi. Yüksekokuldan farkı mesleğe yönelik uygulamalı eğitim vermek yerine akademik eğitim vermeye yöneliktir. Teknoloji fakültesi: Üniversitelere bağlı lisans eğitimi veren kurumlardır.

4 yıllık yüksekokul nedir?

Önlisans veya iki yıllık üniversite olarak bilinen kurumlar meslek yüksekokulu olarak adlandırılırlar. Lisans veya 4 yıllık üniversite olarak bilinen kurumlar uygulamalı bilimler yüksekokulu olarak adlandırılır, fakülteler ile eşdeğer özelliğe sahiptirler.

Fakülte YO MYO ne demek?

Meslek yüksekokulu, üst düzeyde uygulayıcı meslek elemanı yetiştiren yükseköğretim kurumlarıdır. İki yıl süreli eğitim verilmektedir. Mezun olma hakkı kazanan öğrencilere, bağlı bulunduğu üniversiteden ön lisans derecesinde diploma verilir. Teknik bölümlerden mezun olan öğrenciler tekniker unvanı kazanır.

Fakülte Kaç yıllık olur?

Fakülteler ise dört yıl eğitim vermektedirler. Bu okulların da üç yılı teorik olarak eğitim yapmaktır.

Sağlık yüksek okulu ne demek?

Yüksekokulumuz, ülkemizin en çok gereksinim duyduğu önemli sağlık dallarından “Hemşirelik”, “Odyoloji”,“Çocuk Gelişimi” , &#;Fizyoterapi ve Rehabilitasyon&#;, &#;Beslenme ve Diyetetik&#;, &#;Ebelik&#; bölümlerinde eğitim vermektedir.

Fakülte 2 yıllık mı?

Yüksekokullar iki yıllık bir eğitim aşaması bulunmaktadır. Fakülteler ise dört yıl eğitim vermektedirler. Bu okulların da üç yılı teorik olarak eğitim yapmaktır.

Yüksekokul lise mi?

Yüksekokul genellikle iki yıllık bölümlerden oluşan ve bireylerin en hızlı şekilde eğitim almasını sağlayan eğitimi kuruluşları olmaktadır. Her yıl binlerce kişi yüksekokul eğitimi almaktadır. Bu okulları tercih eden bireyler daha çok sağlık meslek lisesi veya düz Anadolu meslek lisesi mezunu öğrenciler olmaktadır.

Fakülte 4 yıllık mı?

Meslek yüksek okullarını kimler tercih edebilir?

Özellikle mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından öğretim yılından önce mezun olanlar, meslek yüksekokullarında yeterli kapasite, kontenjan artışı ve mesleki ve teknik liseler ile meslek yüksekokulları arasında program bütünlüğü sağlandıktan sonra sınavsız girebilecekler.

Fakülte ve yüksekokul arasındaki fark nedir sorusunun cevabını genellikle çoğu insan bilmemekte ve tam açıklamasını yapamamaktadır. Aldığınız cevap en basit şekliyle; ikisi de aynı üniversitede okumak olur. Oysa doğru cevap bu değildir.

Fakülte ve Yüksekokul Arasındaki Farklar

Fakülte; 4,5 veya 6 yıllık üniversite eğitimi veren ve tek bir alan içerisinde yoğunlaşan üniversite birimleridir. Yani kısaca lisans eğitimi verip dört yıllık olarak bilinen eğitim okullarıdır.

Fakülte ve yüksekokul arasındaki farka bir de şu şekilde açıklık getirelim. Üniversitelere bağlı lisans eğitimi veren kurumlar olan fakülteler, yüksekokuldan farklı olarak mesleğe yönelik uygulamalı eğitim vermek değil de daha çok akademik eğitim vermeye yöneliktir. Yüksekokullar da üniversitelere bağlı lisans eğitimi veren eğitim kurumlarıdır fakat fakültelerden farkı uygulamalı eğitim amacı ile kurulmuşlardır.

Fakülte Ve Yüksekokul Arasındaki İşleyiş Farkı

Yüksekokullar da, dört yıllık eğitim vermektedir fakat işleyiş bakımından fakültelerden ayrılan eğitim veren okullardır. Unvan ve diploma açısından yüksekokul ile fakülte arasında herhangi bir farklılık yoktur. Fakültelere yüksekokullar üniversitelere ait birimler olmakla birlikte verilen eğitim ve işleyiş açısından birbirlerinden farklıdırlar.

Yüksekokullar üst düzeyde uygulayıcı olma niteliği taşıyacak meslek elemanı yetiştiren yükseköğrenim kurumları statüsündedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğitim yılı fakültelerdeki gibi 4 yıldır. Meslek yüksekokulları da çok karıştırıldığından hatırlatalım; yüksekokul eğitim süresi 4 yıl fakat meslek yüksekokulların eğitim süresi 2 yıldır.

Lisans ya da 4 yıllık üniversite olarak bilenen eğitim kurumları uygulamalı bilimler yüksekokulu diye adlandırılıp, fakülteler ile aynı özelliklere sahiptirler.

Fakülteler üst düzeyde eğitim ve öğretim veren, bilimsel araştırma ve yayın yapan ayrıca kendisine yüksekokul ve benzeri kuruluşlar bağlanabilen yükseköğretim kurumlarıdır. Her biri ayrı bir eğitim programı yürüten bölümlerden oluşmaktadır. Fakülte eğer bir eğitim programı uyguluyorsa bir bölüm bulunur. Yüksekokullar belirli bir meslek dalına yönelik eğitim ve öğretime ağırlık vererek, her biri farklı eğitim öğretim programı yürüten bölümler ile ana sanat – ana bilim dallarından oluşur.

Fakülte ve Yüksekokulların Amacı

Nitelik ve kapsam yönünden bir bütün oluşturan, lisans düzeyi içeren ve en az bir öğretim &#; eğitim ile sanat ve bilim dallarına araştırma ve uygulama yapmaktır.

EBELİK BÖLÜMÜ

Ebelik Bölümü 4 yıllık (8 yarıyıl) lisans programı uygulayan Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin bir bölümü olarak lisans eğitimi faaliyetini sürdürmektedir.

Öğrencilerde Bulunması Gereken Özellikler

• Ruhsal ve bedensel yönden sağlıklı olmak, mesleği yerine getirmeyi engelleyen önemli bir bedensel özrü olmamak,
    • Sürekli olarak kendini yenileyen, gelişime açık ve ahlaklı bir kişilik yapısına sahip olmak,
    • Yaratıcı, kendini yenileyen, değişik görüşlere ve yeniliklere açık olmak,
    • Sorumluluk sahibi, sabırlı ve sakin olmak
    • Empati yapabilmek (başkalarını anlamak, kendini onların yerine koyabilmek),
    • Kişiler arası iletişime açık olmak, bir ekip içerisinde çalışabilir olmak, eleştiriye açık olmak,
    • İnsanları sevmek, insana hizmet götürmeye istekli olmak, hoşgörülü olmak, insan haklarına saygılı olmak,
    • Hızlı ve doğru karar verebilmek, tertipli ve düzenli olmak.

Eğitim-Öğretim Olanakları
    Bölümümüzde 2 öğretim üyesi, 2'si doktoralı toplam 7 öğretim görevlisi ve 1 araştırma görevlisi ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam edilmektedir.

eğitim öğretim yılından itibaren Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ebelik Anabilim Dalında yüksek Lisans eğitimine başlanmıştır.

Mezuniyet Koşulları
    Ebelik lisans diploması, “Ebelik Bölümü Ders Programı”nın sekiz sömestrinde yer alan tüm dersleri ( AKTS) ve aşağıda belirtilen kriterleri  tamamlayan öğrencilere verilir. Mezunlarımız Yükseköğretim Kurulu Yürütme Kurulunca Sayılı Kanun gereğince “Ebe” unvanını kullanırlar.

Ebelik Mezuniyet Kriterleri

• En az prenatal (doğum öncesi /gebe) izlem
    • 40 normal spontan doğum,
    • 1 ya da 2 makat doğuma yardım etme veya gözlem,
    • 40 normal gebe izlemi,
    • 40 riskli gebe izlemi,
    • En az normal lohusa izlemi,
    • En az normal yenidoğan (bebek) izlemi,
    • 50 riskli yenidoğan izleminin tamamlanması gereklidir.

Öğrencilerimizden Kazanmasını İstediğimiz Nitelikler;
    • Profesyonel ebenin yerini, önemini ve konumunu anlamalı,
    • Ebelik hizmetinin bir süreç olduğuna inanmalı,
    • İnsana, insan sağlığına, insanın çevresi ile etkileşimine önem vermeli,
    • Hizmetin bilgiye dayalı ve akıcı bir biçimde sunulmasına önem vermeli,
    • Sağlığın önemli bir değer olduğuna, sağlık hizmetinin toplumun her kesimine adil olarak sunulması gerektiğine inanmalı,
    • Hizmeti ile ilgili diğer sektörlerle işbirliği yapmalı,
    • Hizmetini sunarken insancıl değerlerin, bireyin bütünlüğünün ve sağlığın korunmasına dikkat etmeli,
    • Bilgi birikimini insan ve toplum yararına kullanmalı,
    • Ebeliğin kendine özel bilgisinin genişletilmesine, bilginin bilimsel araştırmalara dayalı olarak kazanılmasına değer vermeli,
    • Kadın ile pozitif ilişki içinde çalışmalı,
    • Doğal doğumun savunucusu olmalı,
    • Ebelik hizmetlerinin sunulmasında etik değerlerin hizmetine rehberlik etmesini sağlamalı,
    • Yasal ve etik kriterler doğrultusunda hizmeti alanların temel haklarını korumalı,
    • Hizmetini yerine getirirken yasal ve etik sorumluluklarını hep göz önünde bulundurmalı,
    • Değişime ve gelişime açık olmalı,
    • Bilimsel yenilikleri ve teknolojik gelişimleri takip etmeli, hizmetine uyarlayabilmeli,
    • Bilgi, görgü, yeteneğini ve problem çözme ve eleştirel düşünme becerisini geliştirmeli,
    • Sunduğun hizmetin her türlü sorumluluğunu alabilmeli,
    • Öğrenmenin coşkusunu ve keyfini yaşabilmeli,
    • Geniş bir dünya görüşüne sahip olmalı,
    • Etrafındaki olaylara karşı duyarlı, atılımcı ve girişken olmalı,
    • Kendi sağlığının sorumluluğunu alabilmeli,
    • Topluma kapsamlı bir ebelik hizmeti verebilecek bilgi ve beceri donanımı olmalı,

Mezunların İstihdam Alanları
    Mezunlarımız, Sağlık Bakanlığı hastanelerinde, Üniversite hastanelerinde, Sağlık ocaklarında, Sağlık evlerinde, Ana-çocuk sağlığı ve Üreme sağlığı merkezlerinde, Aile hekimliği birimlerinde, Toplum sağlığı merkezlerinde, akademisyen olarak üniversitelerde özel sektörde çalışabilirler.

Duyurular

Formlar ve Önemli Belgeler

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası