erkek taharet nasıl alınır / TAHARET (TEMİZLİK) - Abdest : Din İşleri Yüksek Kurulu : Dini Bilgilendirme Platformu

Erkek Taharet Nasıl Alınır

erkek taharet nasıl alınır

Nasıl taharet almam lazım küçük ve büyük tuvalette temizlik nasıl yapılır?

Nasıl taharet almam lazım küçük ve büyük tuvalette temizlik nasıl yapılır?

Kayıtsız Üye
hocam nasıl taharet almam lazım küçük ve buyuk tuvallete bana bır yardımcı olurmsuusn hangısını önce yapmam lazım nasıl yapılr

Cevap: nasıl taharet almam lazım küçük ve buyuk tuvallete temizlik nasıl yapılır?

imamhatipli42
Dinimizde Taharet / Tuvalet adabı

Dinimizde temizliğin çok önemli bir yeri vardır. Peygamber Efendimiz (s) Temizlik imanın yarısıdır. sözüyle bu hususa dikkat çekmiştir. (Müslim, Taharet 1) Taharet kelimesinin Yüce Kitabımızda değişik şekilleriyle 31 yerde geçmesi de İslam&#;ın temizliğe verdiği önem ve ehemmiyeti göstermesi adına oldukça önemlidir.

Temizlik, dinimizde imandan sonra en büyük hakikat olan namaz ibadetinin sıhhatiyle doğrudan alakalıdır.
Çünkü namazın altı şartından ikisi (hadesten taharet ve necasetten taharet) temizliğin temin edilmesine yöneliktir.

İşte temizlik adına bir Müslüman&#;ın dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan birisi de tuvalet adabıdır.
Allah Resûlü, tuvalet ihtiyacıyla ilgili onlarca hadisi şerifinde ve uygulamalarında bu işin adab-ı erkanını göstermiştir ki, bunlara riayet etmek, temizliğin sağlanması ve neticesinde de Allah ve Resûlü&#;nün rızasını kazanma adına oldukça önemlidir.

Günümüzde def-i hacetiçin/Tuvaltteyken mümkünse:

-Girmeden besmele çekmeli ve tuvalete giriş duasını okumalı
-Kıbleye yüzünü ve arkasını dönülmemeli
-İhtiyaç sırasında konuşmamalı
-Temizlikte sol elini kullanmalı

Büyük ve Küçük Temizlik yapılış şekli

Temizlik imandandır. Allah&#;a ibadet ancak zahiri ve manevi temizlikle yapılır. Bu sebeple kalbin huzurlu olması, abdestte de kalbin huzurlu olmasına sebep olacaktır. Abdest alırken ise; her âzâsını yıkarken Allah&#;ın günahları affettiğini düşünerek adaba ve sünnetine uygun bir şekilde abdest alacaktır
.

BÜYÜK ABDEST: Büyük abdesti sol el ile önce peçete ile daha sonra bol su ile kayganlık gidene kadar yıkamalı mümkünse taharretten sonra yine peçete ile kendini kurutmalıdır.
KÜÇÜK ABDEST: Küçük abdestte ise, damlama bitene kadar beklemeli, kamışını iyice sıkmalı ve su ile yıkamalıdır.

Cevap: Nasıl taharet almam lazım küçük ve buyuk tuvallete temizlik nasıl yapılır?

Kayıtsız Üye
Tahrete buyuk abdeste arkadan one dogrumu yikanilacak önce buyuk abdestmin yerimi yoksa küçük abdestmi hangisi önce yikanilacak bayanda mahrem yerini iki dudak arasida yikanilacakmi lufen cevap yolayin bide ozurlu kimse banyo yaparken sicak su doktugunde tahret alirken idrari mecburi geliyor her defasinda banyoda gunah oluyormus ne yapabilrim engeliyim elimde olmadan geliyor neolur nasıl hareket edecem saygilanimi iletirim

Cevap: Nasıl taharet almam lazım küçük ve büyük tuvalette temizlik nasıl yapılır?

Şema
kadınlarda taharet nasıl alınır

Taharette önce ön taraf yıkanılır sonra arka taraf yöntem budur

Kayıtsız Üye
Ben taharet almayı bilmiyorum internette okudugum taharet tariflerinden hiç bisey anlamıyorum nolur bana yardımcı olun

Selam2
Pisliği alıp su ile yıkamaya taharet deniyor. Sen temizlen makat bölgesini iyice yıka temiz olsun taharet odur.

Kayıtsız Üye
adamsın Allah seni alasın cennetin en güzel yerine koysun

Kayıtsız Üye
Yanliz idrardan sonra idrar yolunda idrar kalmamasi için istinca yapılır o da kez öksürülür sagligi bozuk olanlar 40 adim atarak veya yerinde sayarak yapar sonra tahret alinir

Kayıtsız Üye
Onun doğrusu istinca değil istibra. Tuvaletten çıktıktan sonra abdest alınacaksa abdest almadan önce 40 adım atmak veya dk beklemek ama sadece erkekler için geçerli bayanların beklemesine gerek yok diye biliyorum

Kayıtsız Üye
selamun aleykum
kusura bakmayin ama bir sorum olacakti.
bayanlrda tahartette vajinanin ic kismi yikanmaz seafoodplus.info bu ic kisimdan kasit organin gercekten ici mi yoksa yine biraz disarda kalan ice doğru olan kisim mi?Cunku taharetlenme adabinda iki parmakla onden arkaya deniyor sanirim ama bu sekilde vajina girisindeki necaseti yok seafoodplus.info fazla taharetleniyorum ve kurulayislarimda yine de bir miktar kalmis seafoodplus.info de acaba vajina girişi dahil değil mi diye düşündüm? Kusura bakmayin tekrardan ama benim için önemli bir konu

Kayıtsız Üye
Buçok önemli. Aksi takdirde tenasül yollarına mikrop, mantar vb. bulaşır. İstenmeyen hastalıklar ortaya çıkabilir.

arifselim
Aleykum selam. Vajinanın açıkta kalan kısmını temizlemek şarttır. Biraz dışarıda kalan ve el ile rahatlıkla temizlenebilen yerleri temizlenmelidir. Aşırıya kaçarak iç kısmı temizlenmez.

Esma
Merhaba hocam

Lutfen bana yardim edin hocam benim derdim budur : çok vesveseliyim mesela namaz kilmak için temizlenmem ve abdestimi alirken çok zaman kaybediyorum diyelim bir namaz için nerdeyse 1 saat aliyorum hastalik haline geldi ve çok korkuyorum namazı birakicam diye &#; Onceden namazı çok güzel ve rahat kiliyordum ve simdi niye boyle hiç bilmiyorum..
Acaba benim gibileri için bazi namazlari kazaya birakmayi ihtimali Var mi çunku bide derslere baslicam ve zamana ihtiyacim var &#;

Hoca
Vesvese, şeytanın insanın kalbine üflediği boş fısıltılardır. Amaç işi daha iyi yaptırmak olsa da aslında insana bir ibadeti defalarca yaptırıp bıktırmaktır.
Temel hedef insanı ibadetten ve imandan etmektir.
Şayet şeytanın dediklerine kulak verlirse maalesef ilerde aynen istenilmeyen şeyler olur ve ibadetten uzaklaşılır.

Tavsiyem size yakın olan bir hocadan bilgi alın tavsiye alın ve onun kontrolünde abdest alıp ibadet edin.

Esma
Ben fransada yasiyorum burda hoca bulmak zor maalesef &#; Peki namazlarimi cem edebilir miyim ? Biliyorsunuz ben boyle bir zor durumda olmasaydim namazlarimi tam 5 vakit rahatlikla kilardim Ama simdi hep stressliyim namaz yaklasinca&#; Namazlarimi cem edebilir miyim ?

Cevabiniz için simdiden teşekkürler

Hoca
Namazı cem etmek sadece seferde/yolculuklarda geçerlidir maalesef.

Kayıtsız Üye
Arkadaşlar bir sağlıkçı olarak söylüyorum kesinlikle taharet alırken çıplak elle alınmamalı. Bu çok çok önemli. Su ve peçete yardımıyla el değmeden taharet alınmalı. Ve silme işlemi önden arkaya doğru yapılmalı. Aksi taktirde enfeksiyona sebebiyet verebilirsiniz. Ayrıca elde bir çok bakteri bulunur. Tuvalete girmeden önce eller 30 saniye boyunca köpürtülerek yıkanmalıdır. Hayırlı günler.

Esma
Hocam benim idrar tutamama diye problemim de var her namaz için tekrar abdest almak zorunda kaliyorum yatsi namazı için bazen oluyo bazen olmuyo o zaman her namaz için abdestimi tekrarliyorum ozurlu sayilir miyim ? Diyelim abdestimden sonra gaz oldu abdestimi tekrar almali miyim ?

Cevabiniz için simdiden teşekkürler

Hoca
< Su ve peçete yardımıyla el değmeden taharet alınmalı. >
önce kaba peçete ile alınır sonra el ıslatılır ve bol su ile yıkanılır sonra yine peçete ile kurutulur. Bunun dışında nasıl temizlik alınır el değmeden ne demek anlamadım:)

abdest konusunda kim özürlü sayılır ?

< Kişinin özürlü sayılabilmesi için, abdest bozucu bir hâlin, tam bir namaz vakti boyunca devam etmesi, yani, abdest alıp namaz kılacak kadar kısa bir süre dahi olsun kesilmemesi şarttır. (Bu özrün başlamasının şartıdır.) Bundan sonra da, her namaz vaktinde, en az bir kere aynı hâl ortaya çıkmalıdır. (Bu da özrün devamının şartıdır.)

Bunu bir misalle îzah edelim: Bir kimsenin burnu, öğle vaktinin başlangıcından itibaren kanamaya başlasa ve bu hal, öğle vakti geçinceye kadar hiç kesilmeden devam etse, bu kişi için özür hâlinin başlama şartı gerçekleşmiş olur. Artık bundan sonraki her namaz vakti içinde en az bir kere bu kanama hâli görülse, o kimse "ÖZÜRLÜ" sayılır. >
konunun devamı buarada: seafoodplus.info

Esma
Hocam ben tuvaletimi yapinca affedersiniz pipim çok yerime sarsiliyor ve temizlenmem için çok zaman harciyorum ve nerem tam olarak kirlendi anlayamiyorum ve stresse giriyorum tabi kirli bildigim yerleri silerim. hocam bu temizlenmemi bütün namazlarimda yapmaliyim ama çok zorlaniyorum Lutfen hocam bir kolaylik yok mu ? Ozurlu sayilir miyim ? Ben bildigim yerleri yikarim ama tam Emin olmadigimda ne yapmaliyim ?..

Esma
Hocam bazi sitelerde namazlari cem etmek mumkunmus benim gibileri için ve namazlari cem etmeye gercektende ihtiyacim var boylece kolaylik olur hocam namazlari birakmaktansa daha iyi değil mi ? :(( Benim gerçek bir problemim var tuvaletim ustume sarsiliyor onceden bu derdim yoktu ve namazlarimi rahatlikla kiliyordum ama simdi boyle bir koylaliga ihtiyacim Var &#;

ACİLSERVİS
Cem etmek sadece ve sadece seferi olma durumları için geçerlidir. Her istediğin zaman cem edemezsin.

esmaserin
hayırlı günler arkadaşlar

taharet ile ilgili iki siteye de aynı soruyu sordum ancak farklı cevaplar aldım. sizce sebebi nedir?

soru şu şekildeydi: tuvalette hortum kullanıyorum. idrarı yaptıktan sonra suyu açıyorum ve hortumu yaptığım bölgeye birkaç kez tutuyorum. ardından peçete ile kuruluyorum. elimi hiç kullanmıyorum. idrar yaptıktan sonra elimizi kulanma şartımız var mıdır? kulanmasak sorun olur mu? su tutarak taharet yapıp ardından peçete ile kurulayabilir miyiz?

cevaplar
sorularla islamiye : 1. Eli kullanma şartı yok. 2. Su tutarak peçete ile temizlemek uygundur. 3. Bu durum abdeste de namaza da zarar vermez.

dinimiz islam : hortumla taharet falan olmaz. Elinizle yıkayacaksınız. Sonra peçete ile falan kurularsınız.

soruyu internette de araştırdım ve sorularla islamiye sitesinin cevabının benzerlerini okudum. el kullanma şartının olmadığını öğrendim ama dinimiz islam sitesinin katı cevabı da beni düşündürdü. hangi cevaba daha yakın hissediyorsam ona göre davranmamda sakınca var mıdır?

yardımlarınızı bekliyorum.

Hoca
Bu cevap doğrudur. Büyük abdestte ise elinizi kullanınız

Kayıtsız Üye
Hocam konu başlığınız çok guzel. Cok onemli bir mevzuya deginmissiniz fakat sonuc çok genel ve ayrintili degil. İnsanlar zaten tam bu noktadaki ayrintiyi spriyorlar. Aro. Hadislere deginmissiniz ama sonuc çok zayif olmus. Ne nasıl olmali, kamış sıkmayı tarif etmeli ilim ayıp değil üsluba göre. Buyuk abdest taharet tarifi daha ayrintili olmali. En önemli yerler. Geçilmiş.

&#;&#;&#;&#;&#;&#;

Abdestliyken tuvalete girdiğimizde taharet yapsak bile çıktığımızda yeniden abdest almalıyız değil mi ? Taharetin tam ne için olduğunu bir türlü anlayamıyorum. Sadece temizlik açısından mı taharet yapılır yoksa abdestle bir alakası var mıdır ?

mum
Abdesti bozan tuvalete girmek değildir abdesti bozan şeyler bellidir ön ve arkadan bir şeyin çıkması gibi abdestli olan kişinin tuvalete girip Hiçbir şey yapmadan çıkması abdestini bozmaz taharet ön ve arka iyice temizlemektir

Kayıtsız Üye
Selamun aleykum bir sorum seafoodplus.info taharet ve kislik taharet varmis duyunca sasirdim ama hocalar oyle diyolar ama anlatmiyolar bu konuya lütfen aciklik getirir anlatirsaniz çok sevinirim simdiden Allah razı olsun.

imam
Yazlık ve kışlık taharet de nedir:)
Temizliğin/Necaseti gidermenin yazı kışı olmaz yanlış anlamışsınız

Kayıtsız Üye
Selamun aleyküm
Sadece Kücük abdest ile Taharet bozulduktan sonra, tekrar tahret almak için hem ön hem arkayı yıykamak mejburimi yoksa sadece ön tarafı yıkamak yeterlimi

Allah razı olsun

mum
< ön tarafı yıkamak yeterlimi >
Kirli olmadığı sürece abdestten önce taharet alma şatı yoktur. Ancak hiç bir kir olmasa bile ön ve arkayı yıkamak sünnettir.

Kayıtsız Üye
Ben taharetlenirken çok tuvalet kağıdı harcıyorum neredeyse bir rulonun yarısı. Önce su sıçramasın diye içine tuvalet kağıdı koyuyorum sonra abdestim bitince önce temizleniyorum çokca tuvalet kağıdı harcayarak sonra su ile yıkanıyorum ve en son yine tuvalet kağıdı kullanıyorum kurulanmak ve yeniden bir şey kalmadığından emin olmak için. Yani aşırı derece israfa kaçıyor. Hem içim rahat olsun hem de israfa kaçmamak için ne yapmalıyım ?

mum
Bir hafta boyunca kağıt kullanmayın vesvese gitsin sonra normale dönünce devam edin

Yorgun kul
Hocam gusül için avret yeri yani makat istincadaki gibi mubagala edilerek mi seafoodplus.infolar ici ile yikanir diye seafoodplus.info izah diye bir kitapta gusulde disindan yikamak farz seafoodplus.info faz seafoodplus.infoa gusule niyet edip avret yeri basta yikaniyor ve her yerimizi yikarken tekrar yikamak gerekmiyor diye biliyorum ama icim rahat etmiyor ve gusül sirasinda ikinci kez tekrardan ustudunden seafoodplus.info bir sekilde abdestimden emin seafoodplus.infoadaki gibi mubagala ederek yikamam gusulun sihatini etkiler mi.?

mum
< makat istincadaki gibi mubagala edilerek mi seafoodplus.infolar ici ile yikanir diye biliyorum >
Mubalağa derken nasıl anlıyorsunuz bilmiyorum, kayganlık geçinceye kadar yıkanır, parmaklarla derken sadece avuç içi ile yıkanır yoksa parmak sokulmaz.

Gusülden hemen önce avret yerini yıkayan kişi artık gusül alırken bir daha yıkaması gerekmez.

Kayıtsız Üye
Makat temizliği ıcın sormuştum suyun ulastıgına emın olmak ıcın parmak uclarının ıce bakan kısmıyla yıkıseafoodplus.infoıncada yapıldığı gıbı. Yanlıs mı yapıyorum gusule zararı var mı. Ikıncı kez yıkamamın bır zararı var mı.

mum
ikinci kez yıkamanın zararı yok ama istincayı yanlış yapıyorsun, makada parmak sokulmaz, sadece dış tarafı yıkanır..

seafoodplus.info
Esselamu seafoodplus.info çocuklarım daha kendileri temizliklerini yapamıyorlar.kızım 5 yaşında,oğlum da 1buçuk yaşıseafoodplus.infoın temizliyini yaptığım zaman abdestim bozulurmu? Mesela namaz vaktinde abdest alıyorum ama namazımı kılmaya fırsat vermiyorlar. Çocuğu yıkadıktan sonra tekrar abdest almam gerekirmi?

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ellerimi çocuğu yıkadıktan hemen sonra yıkıseafoodplus.infot kalmıseafoodplus.info de elleri ve ya necasete bulaşmış bir tabağı ve ya kazanı yıkarken Allahumme salli duasını okumalımıyız?

Ebû Mansur
Çocuğun altını temizlerken ve onun bezini değiştirirken abdest bozulmaz. Çünkü necâsete dokunmak, abdesti bozmaz. Fakat namaz kılmak istediğinizde necâseti yıkamanız gerekir.

duzgunomer
Küçük abdest yaptıktan sonra organın baş kısmı mı yıkanır yoksa delik kısmı mı?
Yıkama derken eli ıslatıp silsek olur mu?

Büyük abdest yaptıktan sonra ilk önce kuru peçeteyle silsek sonrasında bir kaç tane ıslak peçeteyle temizleyip en sonda kuru peçete ile tekrar silsek olur mu? (En son kuru peçete ile silince peçetede necaset kalmıyorsa)

mum
< bir de elleri ve ya necasete bulaşmış bir tabağı ve ya kazanı yıkarken Allahumme salli duasını okumalımıyız? >
Hayır hiç bir şey söylenmez.

Kayıtsız Üye
Ebu Mansûr kardeşim yanlış bilgi verip vebal alma. Şafii mezhebine göre avret yerine değmek abdesti bozar. Yani çocuğun altını değiştirirken elin içi çocukların avret yerine değerse abdest bozulur bildiğim kadarıyla. Hocam da onaylayabilir mi ?

mum
< elin içi çocukların avret yerine değerse abdest bozulur bildiğim kadarıyla. Hocam da onaylayabilir mi ? >
Doğru yazmışsın lakin ebu mansur necasete dokunursa bozulmaz yazmış.
Şafii mezhebine göre başkasının avret yerine dokunmak abdesti bozar.

Kayıtsız Üye
Merhaba kanamalı olmayan basur memesı dısından mı yıkamalı cunku bıraz bastırınca ıcını de yıkamak da mümkün. Ben bıraz bastırıp yıkıseafoodplus.infoıl davranmalıyım.

ACİLSERVİS
Sadece dışından yıkaman yeterli olur. İçinden sorumlu değilsin. Zaten o şekilde davranmak ona zarar verir. Bastırma işini de yapma. En zararsız şekilde yıka yeterlidir.

Kayıtsız Üye
Selamün aleyküm. Ben taharet konusunu kafaya takmaktan hasta olacağım. Sorum şu küçük abdestten sonra yıkamak mı lazım sıvazlamak mı . Yıkamak tıbben iyi değil kaşıntı yapıyor sürekli 5 vakit yıkamak. Peki diyelim idrardan sonra yıkadık o yıkadığımız şu çamaşıra damlarsa abdest bozulur mu???? Teşekkür ederim

arifselim
Aleykum selam. Takıntı vesvese ile hareket edilmez. Önce tuvalet kağıdı, sonra su ve tekrar tuvalet kağıdı ile kurulayarak taharetini alabilirsin. Su ile yıkanıp temizlendikten sonra akan sular necis değildir.

kayıtsız üye
Selamın Aleykum hocam. Ben tahareti anladım da süreklilik konusunda şüpheye düştüm. Mesela her küçük abdest sonrası kamışı yıkamak şart mı ? Eğer bu şartsa zor olmaz mı her defasında..? Küçük idrarımızı yaptıktan sonra sadece peçete ile iyice damlama bitene kadar sıkıp kurulasak olmaz mı yetmez mi? Abdestte sıkıntı olmasın diye tuvaletten çıktıktan sonra 40 adım vs öksürme gibi şeyleri yapıp herhangi bir damlama tehtidini ortadan kaldırıp öyle abdest alsak olmaz mı ?

arifselim
Aleykum selam. Taharette idrardan sonra peçete ile kurulamak da yeterli olur ama önce su ile yıkamak en faziletlisidir. Tuvaletten sonra eğer damlama ihtimalin varsa elbette bir süre yürümek yada bekledikten sonra kontrol edip abdest almak gerekir.

Kayıtsız Üye
Merhaba hocam tuvalette yanlışlıkla taharet hortumuna idrar değdi suyla iyice yıkadım dine göre temizlenmiş midir yenisini mi almak lazım

ACİLSERVİS
İdrar da bizim organımızdan çıkıyor haliyle ona da bulaşıyor. Onu sürekli değiştiriyor muyuz yoksa yıkıyor musun? Elbette sadece yıkıyoruz. Hortumu da değiştirmen gerekmez. YIKA

Talg
Merhaba ben tuvaletimi yaptığımda temizlediğimde baktığımda dübür temiz görünüyordu. Aradan süre geçtikten sonra tekrar kirleniyormuş. Ben bunu bilmeden namaz kıldım geçmiş namazları kaza etmem gerekir mi?

Ensar
Tahareti yaparken emin oluncaya kadar temizlenin ve öylece abdest alıp namaz kılınız. Taharet yaptıktan sonra ertesi gün çamaşırda bir necis olmuş olursa o halde namazı tekrar kılmanız gerekir.
Çamaşırınızın tekrar kirleniyor olduğu tüm zamanlar için se daha önce buna dikkat etmediniz mi? Bundan sonra dikkat edin ve öylece abdest alın. Geçmişte yapmış olduğunuz taharet temizliğinden eminseniz namazları tekrar kılmanız gerek yoktur.

taharet nasıl alınır, taharet nasıl alınır resimli, taharet nasıl yapılır

Bu kategoride yer alan Amentü duası kaçıncı cüzdedir ve kaçıncı sayfadadır başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Benzer Yazılar:

Taharet nasıl alınır? Büyük tuvalet sonrası temizlik nasıl yapılır? Peçeteyle taharet

Taharet nasıl alınır? Büyük tuvalet sonrası temizlik nasıl yapılır? Peçeteyle taharet

Büyük ve küçük abdesti bozduktan sonra dinimize uygun şekilde tuvalet temizliğinin nasıl yapılacağını biliyor muydunuz? ''Temizlik imanın yarısıdır'' buyuran Peygamber Efendimiz (SAV), beden temizliğine son derece önem vermiştir. Peki taharet ne demek? Dinimize göre doğru taharet alma şekli nasıldır? Küçük ve büyük tuvaletten sonra temizlik

'Ebû Mâlik el-Eş’arî (r.a)'un rivayetlerine göre Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'in buyurduğu “Temizlik imanın yarısıdır.” (Müslim, Tahâret 1.) hadisinden de anlaşılacağı gibi her Müslümanın beden temizliğine dikkat etmesi gerekir. Temizlik ölçüsünün dinimizde önemli bir yerinin olduğunu gösteren hadis-i şerifler, bizlere temizlik konusunda azami derecede hassas ve dikkatli olmamızı gözler önüne sermektedir. Günümüzde tuvalet adabı olarak nitelendirdiğimiz durum ise fiziksel anlamda temizlenme ve temiz kalma iradesini içeren bir algıdan ibarettir. İbadetlerimiz için ön hazırlık olarak düşünülebilen temizlik hakkında dinimizde büyük abdest sonrası taharetlenmeye yani temizlenmeye “istincâ”, küçük abdestten sonra temizlenme ise “istibrâ” olarak geçmektedir. Peki tuvalet temizliği adabı nasıl olmalı? Kişisel temizlikte dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken hususlar

Necaset nedir ve necaset ile namaz kılınır mı? İdrar damlamış çamaşırda necaset miktarıİLİŞKİLİ HABERNecaset nedir ve necaset ile namaz kılınır mı? İdrar damlamış çamaşırda necaset miktarı

DİNİMİZDE TUVALET ADABI NEDİR? TUVALET TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI?

Taharet nedir? Taharetlenme nasıl yapılır?

Taharet nedir? Taharetlenme nasıl yapılır?

Alemlerin Efendisi Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), temizliğin her zaman önemli olduğunu ve pis olunmaması gerektiği konusunda ümmetini uyarması ile bilinmektedir. Tuvalet adabı ile ilgili bile ümmetine ders veren Peygamber Efendimiz için Müşrikler, Hazret-i Selmân-ı Fârisî’ye;

''Peygamberiniz sizlere her şeyi, hattâ tuvalet âdâbını da­hi öğretmişti, değil mi?” diye sormuşlardı.

Hazret-i Selmân-ı Fârisî de "Evet, öğretti." cevabını verdi. Bizlerde İslamiyette tuvalet adabı ile ilgili bilinmesi gereken bazı durumları sizlere sıralamaya çalışacağız

Tuvalete girerken ve çıkarken okunacak dua

Tuvalete girerken ve çıkarken okunacak dua

Allah'ı anmanın uygun görülmediği yerlerden olan tuvaletler tabiri caizse şeytanların yuvasıdır. Şeytanlar en çok burada insanlara musallat olur. Şeytanların şerrinden korunmak için tuvalete girerken muhakkak besmele çekilmelidir. Avret yerleri açıldığı zaman cinler ve şeytanlar o kişiye bakar. Bu gibi durumlardan korunmak için WC'ye girerken içinden besmele çekilmeli böylece Allah, aralarında bir perde çeker de, Allah'ın ismi bereketiyle avret mahallini o mahlûklar bakamazlar.

Genel olarak sıralayacak olursak tuvalet adabı ile ilgili bilinmesi gerekenler:

- Tuvalete girerken Euzü besmele çekilip "Allahümme innî eûzü bike minel hubsi vel habâis" duası okunabilir.

-Tuvalete girerken içinde Allah lafzının bulunduğu nesne ve Kuran-ı Kerim yazılı bir şey sokulmamalıdır. Cepte ya da kapalı ise mahzuru görülmediği bilinmektedir. Allah yazılı kolye bulunmamalı varsa da bluz içine koyulmalıdır

-Tuvalete sol ayakla girip, sağ ayakla çıkılmalıdır.

-Tuvalette zikredilmez, selam verilse dahi alınmaz. Hapşıran ise, kalbinden Elhamdülillah demelidir.

-Tuvalette abdest bozarken, önü ve arkayı kıbleye getirmemeli, sağa ve sola dönülmelidir.

doğru taharet alma şekli

doğru taharet alma şekli

-Tuvalet sonrası temizlikte pisliği parmakla alınıp el yıkanmalı. Sonunda pislik kalırsa oda su ile yıkamalı.

-Erkekler, taharet temizliği yaparken arkadan öne; kadınlar da önden arkaya doğru yıkamalıdır.

-Temizlendikten sonra, erkekler istibra (idrar kanalında idrar bırakmama) yapmalı. Kadınlar istibra yapmaz. İstibra, yürüyerek, öksürerek ya da sola yatarak yapılır.

-İstibrasız tuvaletten çıkmak, idrarın bulaşmasına sebep olacağından idrar deliğine, pamuk konularak idrarın dışarı çıkması önlenmelidir.

-Tuvaletten çıkınca eller güzelce yıkanmalıdır.

TAHARET NEDİR? TAHARET NASIL ALINIR? BÜYÜK TUVALET SONRASI

Taharet nasıl alınır? Büyük tuvalet sonrası temizlik

Taharet nasıl alınır? Büyük tuvalet sonrası temizlik

Sözlükte temizlenmek, temiz olmak manasına gelen ''taharet''in alınış şekli ile ilgili bazı tavsiyelerde bulunulmuştur. Tuvalete girecek olan kişi, girdiği tuvaleti nasıl temiz buluyorsa yine aynı şekilde temiz olarak bırakmalıdır. Evde tuvalet hijyenine ne kadar dikkat ediliyorsa umumi yerlerde ki açık tuvaletlerde o kadar temiz kalmalıdır.

Tuvalette taharetlenme su ile yapılabileceği gibi su olmadığı vakit küçük taşlarla da alınabilir. Değerli olmayan bez parçası ya da pamuklu, emici olmayan tuvalet kağıtları ile taharetlenme yapılabilir.

Su ile temizlik yapıp bez gibi suyu emici bir nesne ile kurulanmak temizlik açısından daha etkilidir. Tuvalette mecburi olunmadığı sürece konuşmamaya ve tükürmemeye dikkat etmeli, tahareti sol el ile yapmalısınız.

KÜÇÜK ABDEST NERELERDE BOZULMAMALI?

Tuvalet nerede yapılmamalı?

Tuvalet nerede yapılmamalı?

Peygamber Efendimiz (SAV, banyoda küçük abdest bozmaktan sakınmamız gerektiği konusunda bizleri şöyle uyarmaktadır:

“Hiçbiriniz yıkanacağı yere küçük abdest bozup da orada yı­kanmaya kalkmasın! Çünkü vesveselerin çoğu bundan ileri ge­lir." buyurur (Tirmizî, Tahâret, 17)

Bir başka hadîs-i şerifte: “Yemek hazırken bir de büyük veya küçük abdeste sıkışmış­ken namaz kılınmaz." buyurulur. (Müslim, Mesâcid, 67)

istibra ve istinca nedir?

istibra ve istinca nedir?

Peygamberimiz nasıl uyur ve otururdu? Yüz üstü yatmak günah mı? Oturma ve uyuma adabı

İLİŞKİLİ HABER

Peygamberimiz nasıl uyur ve otururdu? Yüz üstü yatmak günah mı? Oturma ve uyuma adabıSelamün kavlen min rabbir rahim zikri ve anlamı! Selamün kavlen duası neden okunur?

İLİŞKİLİ HABER

Selamün kavlen min rabbir rahim zikri ve anlamı! Selamün kavlen duası neden okunur?

İstinca (taharet / temizlik) ve istibra nedir, nasıl yapılır; bilgi verir misiniz?..

Değerli kardeşimiz,

Fıkıhtaki ölçülerle istibra yaptıktan sonra hala akıntı veya damla geliyorsa, bu durumda kişi özürlü kabul edilir ve özürlü şartlarına göre abdest konusunu ayarlamalıdır.

İstincâ Nedir?

İstinca, lügatte, pisliklerden temizlenmeyi istemek demektir. Dinî ıstılahta ise, büyük ve küçük hâcetini yaptıktan sonra, avret yerlerini temizlemek mânasına gelmektedir. Buna dilimizde, "tahâretlenmek" denilir. Bu temizlik, müekked sünnettir.

İstincanın Allah indindeki kıymet ve ehemmiyetini göstermesi bakımından İbn-i Abbas ve Ebu Hüreyre'den gelen şu rivâyet dikkat çekicidir:

"Kubalılar hakkında "Orada temizlenmeyi seven adamlar var." (Tevbe, 9/) meâlindeki âyet-i kerîme nâzil olunca Resûl-i Ekrem (asm) onlara sordular:

- Allah sizi neden övüyor?

Onlar da bu suâle:

- Biz def'-i hâcetten sonra su ile temizlenir, istinca yaparız, cevabını verdiler."

İstinca Ne ile Yapılır?

İstinca su ile yapılacağı gibi, su olmadığı takdirde ufak taşlarla da yapılabilir. Ancak, kemik, cam parçası, yazılı kâğıtlar, ipek gibi pahalı kumaş parçaları ve zemzem suyu ile istinca yapılması mekruhtur. Temiz boş kâğıda da hürmet lâzımdır.

Su bulunmadığı takdirde, kıymetsiz bez ve pamuk, yazıda kullanılmayan suyu emici kâğıtlar (tuvalet kâğıtları) ile de istinca yapılabilir. Aslında su ile istinca yapıp bez gibi suyu emici bir nesne ile kurulanmak temizliğe daha uygundur.

İstibra Nedir?

Erkeklerin idrardan sonra, idrar sızıntısının tamamen kesilmesini beklemelerine istibra denir. Bunu yapmak vâcibdir.

İdrar sızıntısı her insanda olur. Ancak bâzı kimselerde çabuk kesilir; bâzılarında ise, akıntı bir müddet daha devam eder. Herkes durumunu bilerek, abdest almadan önce, sızıntının kesilmesine çalışmalı, sonra abdest almalıdır.

İdrar Sızıntısını Durdurmak İçin Ne Yapılabilir?

İstibranın, yani, idrar sızıntısını durdurmanın çeşitli yolları vardır: Tuvaletten çıktıktan sonra hemen abdest almayıp biraz yürümek veya öksürmek veya ayakları biraz kımıldatmak gibi hareketlerle, idrar yollarında kalmış olan sızıntıların dışarı çıkması temin edilebilir. Herkes kendi durumunu bilerek bu yollardan birini tatbik eder. Mühim olan sızıntının kesilmesidir.

İstibra Yapılmadan Abdest Alınca Ne Olur?

Küçük su döktükten sonra istibranın yapılması durumu, abdestin sıhhatına mâni olan idrar sızıntısını kesmek içindir. İdrarını yaptıktan hemen sonra, istibra yapmadan abdest alan ve bu sırada da kendisinden idrar akıntısı gelen kimsenin aldığı abdest, haberi olmadan bozulur ve bu abdestle kılınan namaz da sahih olmaz. Bu bakımdan istibra konusunda oldukça titiz davranmalıdır.

Bir hadîs-i şerîfte:

"İdrardan sakınınız. Çünkü kabir azâbının çoğa ondandır." (Ibn Mâce, Tâhâret 26; Nesâî, Sehv 88)

buyrularak, Müslümanların, küçük su döktükten sonra temizliğe (istibraya) son derece dikkat etmeleri istenmiştir. Kadınlara istibra gerekmez. Onların idrar yaptıktan sonra hemen abdest almayıp bir süre beklemeleri kâfidir.

İstinca istibranın sıhhî faydaları da vardır.

İstinca ve İstibranın Âdâbı:

Önce istinca ve istibraya sebeb olan tuvalete girme ve hâcet giderme âdâbını bilmek gereklidir. Şöyle ki:

* Tuvalete girileceği zaman parmağında lâfza-i celâl yazılı yüzük veya ceplerinde âyet yazılı sayfa veya Kur'an'dan bir parça var ise, bunların çıkarılması, tuvalete sokulmaması, yahut da muşambaya veya naylona sarılı vaziyette cepte taşınması gerekir. Yüzüğün ters çevrilerek avuç içine alınması da kifâyet eder.

* Daha tuvalete girmeden bismillâh deyip: "Allahümme innî eûzü bike mine'l-hubsi ve'l-habâis.." diye dua edilmesi müstehabdır.

* Tuvalete sol ayakla girilir ve sağ ayakla çıkılır.

* Tuvalette kıbleye karşı oturulmamalı ve kıble tarafına arka da dönülmemelidir. Bunlar mekruhtur. Fakat evlerdeki tuvaletler kıbleye karşı yapılmışsa, artık zarurete binaen bunda bir beis yoktur. Şâfiî ve Mâlikî'ye göre kapalı bina içindeki tuvaletlerde kıbleye karşı dönmekte hiçbir mahzur yoktur. Kıbleye dönmemek mecburiyeti, kırlarda def'-i hâcet yapılacak zamanlara aittir.

* Tuvalette iken mecbur kalmadıkça konuşulmaz, zikredilmez, selâm alınmaz.

* Tuvaletlere tükürerek veya sümkürerek nahoş bir görüntüye sebeb olmamak da âdâbdandır.

* Özürsüz ayakta idrar yapmamak da âdâbdandır.

Hazret-i Ömer (ra)'in bildirdiğine göre, bir keresinde ayakta su dökerken Resûlüllah Efendimiz (asm) onu görmüş ve: "Ya Ömer, ayakta su dökme." demiştir. Hz. Ömer (ra) bundan sonra bir daha ayakta su dökmemiştir. Fakat zaruret halinde ve idrar sıçrantılarından da korunmak mümkün olduğu takdirde, ayakta da su dökülebilir. Çünkü ashabdan bâzıları, Resûlüllah (asm)'ın ayakta da su döktüğünü görmüşlerdir. Bu durum zaruret ve idrarın sıçramaması haline hamledilmiştir. Oturarak idrar etmek, temizlik yönünden de daha iyidir. Bu şekilde idrar torbası daha iyi boşalır. Akıntı ve sızıntı da azalır.

* Def'-i hâcet yaparken, avret mahalline ve vücuttan çıkan pisliğe bakılmamalıdır.

* Tuvaletten çıkıldığında: "Elhamdü lillâhi'llezî ezhebe annî'l-ezâ ve âfânî" denilmesi âdâbdandır.

İstincanın Mekruhları Nelerdir?

* Rüzgâra karşı, durgun ve akar sulara doğru idrar yapmak mekruhtur. Meyve ağacı altlarına, gölgelik yerlere, ekin tarlalarına, karınca ve haşerat yuvalarına, yollar üzerine def'-i hâcet etmek de mekruh sayılır. Bilhâssa insanların gideceği yolları ve oturacağı gölgelikleri kirletmek, hadîste şiddetle men'edilmiş, bu hâlin insanların eziyet duymalarına, dolayısıyla da lânet ve sövmelerine sebeb olacağı bildirilmiştir.

Sakınılması gereken bir husus da, umumî tuvaletlerde büyük hâcetini yaptıktan sonra, tuvaleti tam temizlemeden, kıyısında köşesinde pislikler bırakarak çıkmaktır. Bu durum da insanlara eziyet verir, nefretlerini mûcib olur. Hadîs'teki nehyin şümûlüne girer.

İstinca ve istibrada temizlik hep sol el ile yapılır. Hadîs-i şerîf'te,

" "Hiç biriniz  küçük abdest bozarken  erkeklik uzvunu kesinlikle sağ eliyle tutmasın, sağ eliyle silinmesin, bir şey içerken kabın içine solumasın!" (Buhârî, Vudû 19)

buyurulmuştur. Âlimler, bu hadîse binaen, sağ el ile temizlenmeyi mekruh saymıştır.

* İstincada suyu kullanırken şiddetle suyu çarpmamalı, sıçrantı yapmamaya çalışmalıdır.

* Avret yerlerinin gözükmesinden korkulan hallerde, istinca terk edilir.

* Gusledilen yere küçük su dökülmesi de caiz görülmemiştir. "Umum vesveseler bundandır." denmiştir. Ancak akıntı varsa ve idrar, gusledilen yerde kalmayıp akıp gidiyorsa, caiz olur diyenler de olmuştur. İhtiyâta riâyette fayda vardır.

* İstinca yapamayacak kadar hasta olan bir kimse, zevcesi yoksa istincayı terkeder. Hasta olan kadın da kocası yoksa o da istincayı terkeder. Yabancıların bunlara taharet vermesi câiz olmaz.

İlave bilgi için tıklayınız:

- ÖZÜR

- İSTİBRA

Selam ve dua ile
Sorularla İslamiyet

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir