hangi araçlar kantara girmek zorunda / Türkiye'de Hangi araçların kantara girme zorunluluğu bulunur? - Yaşam Haberleri

Hangi Araçlar Kantara Girmek Zorunda

hangi araçlar kantara girmek zorunda

Ford Transit M Kantar Konusu

Ford Transit M açık kasa kamyonetim var. Ticari taşımacılık yapıyorum. Ford Transit M Kantar zorunluluğu var mı ? kg altında yük taşısam yine de kantara girmeli miyim ? Hasan Yakış / İstanbul

Hangi Araçlar Kantara Girmek Zorundadır ?

Karayolunda gerek ticari; gerekse hususi sebeplerle yük taşımacılığı yapan; Kamyon, Açık ve Kapalı Kasa Yük Taşımacılığı için Tasarlanmış Kamyonetler, Tırlar, Çekiciler, Vinçler gibi yük taşımaya yarayan tüm araçlar; şehirler arası yollardaki; yük denetim istasyonlarına girmek zorundadır.

Ford Transit M Yük Denetim İstasyonuna Girmeli Mi ?

Ford Transit M Kamyonet; azami yüklü ağırlığı kg&#;nin altında olduğu için kantara girme zorunluluğu olmamaktaydı. Kamyonetinizin azami yüklü ağırlığı kg&#;nin altındaysa ve tonaj denetim görevlisi sizi kantara davet etmiyorsa girmenize gerek yoktu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanlığının 02/07/ tarihli sayılı emir yazısı ile; azami yüklü ağırlığı kg ve kg&#;nin altında olan kamyonetlerin kantara girme zorunlulukları kaldırılmıştı.

Fakat; TC ULASTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞININ; Karayolları Genel Müdürlüğü Trafik Güvenliği Daire Başkanlığı&#;na gönderdiği; 27/01/ tarihli sayılı talimatıyla; azami yüklü ağırlığı kg ve &#;nin altındaki tüm kamyonetlerin; istisnasız ( boş veya dolu olsun) olarak yük denetimine alınmasını istemiştir.

Bu nedenle; yol yük denetim istasyonlarına; kamyonetiniz boş da olsa girmeniz gerekir. Azami yüklü ağırlığı kg olan kamyonetlerin; kantara girmesi yönünde davetler başlamış olup; kantara girmeden yoluna devam eden kamyonetlere; funduszeue.info olarak almış olduğumuz ve kesin olmayan bilgiye göre; şu an kg ve altındaki kamyonetlere 1 Haziran &#;e kadar KANTARDAN KAÇMA CEZASI uygulanmayacağı öğrenildi.

Sayılı Kg Kamyonet Kantar Talimatı

27/01/ tarihinden itibaren kg ve kg altındaki kamyonetler ve panelvan tipi araçlar boş veya dolu olsun; TONAJ DENETİM İSTASYONLARINA GİRMESİ ZORUNLUDUR.

Sayılı Kg Kamyonet Muafiyet Emri

Kantara Girmezsem Ne Olur ?

Karayolu kenarındaki tonaj Denetim istasyonlarına girmemeniz halinde sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 65/4&#;den yılı için; Türk Lirası; kantardan kaçma trafik cezası yazılır.

Türk Lirası kantardan kaçma trafik cezasını Ceza&#;nın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde anlaşmalı ödeme noktalarında ödemeniz halinde Türk Lirası trafik cezası; ,25 Türk Lirasına düşecektir.

Türk Lirası kantardan kaçma trafik cezasındaki erken ödeme avantajinız tam olarak Türk Lirası olacaktır.

65/4 Trafik Cezasının Araç Plakasına Yazılması Yasal mı ?

65/4 Trafik Cezasının araç tescil plakasına yazılması sayılı Karayolları Trafik Kanunu&#;na göre yasaldır.

65/4 Trafik Cezasının CezaPuanı

65/4 Trafik Cezasının trafik ceza puanı bulunmamaktadır. Çünkü; bu trafik cezası araç tescil plakasına yazıldığından araç tescil plakasına yazılan trafik cezalarının ceza puanı yoktur.

65/4 Trafik Cezasına İtiraz

65/4 Trafik Cezasına itiraz etmek ve kantardan kaçma trafik cezasını iptal ettirebilme niz için Bulunduğunuz yerdeki Sulh Ceza hakimliği müracaat etmeniz gerekiyor.

Müracaat esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar; Trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde yapılmasıdır.

Tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün geçmişse; kantardan kaçma trafik cezasına itiraz hakkınız yanar.

Ford Transit M, Ford Transit M Açık Kasa, Ford Transit M Kapalı Kasa, Ford Transit M Tonaj, Ford Transit M Ağırlık, Ford Transit M Denetim İstazyonu, Ford Transit M KG,

Ford Transit M Kantar

Türkiye'de Hangi araçların kantara girme zorunluluğu bulunur?

Yollara çıktığında çeşitli sebeplerce asfalta zarar veren fazla tonajlı araçlar çeşitli trafik kazalarına neden olabilmektedir. Bu doğrultuda yol denetim istasyonları devreye girmekte ve ağırlık limitini aşanlara idari para cezası keserek olası kazaları bu şekilde önlemeye çalışmaktadırlar. 

Kantara Hangi Araçlar Girmek Zorundadır?

Kantar, ağırlıkları kaldırmaya yarayan ve aynı zamanda cisimlerin ağırlığını ölçmeye yarayan alete verilen isimdir. Fakat burada kullanılan kantarın anlamı, ulaştırma ve alt yapı bakanlığınca ticari açıdan kullanılan büyük araçların ağırlığını ölçen özel bir alettir. Türkiye’nin 24 tane önemli giriş çıkışlarında yol kenarı denetim istasyonları vardır. Sadece aracın ağırlığını değil ayrıca plaka kontrolünü sağlayarak, sürücü belgeleri kontrol etmekle sorumludurlar. Bu istasyonlar haftanın 7 gün 24 saat çalışmaya devam ederler ve zamanla bu yol denetimi daha sıkı hale getirilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir.

Hangi araçların kantara girme zorunluluğu bulunmaktadır?

Tır

Kamyon

Yük Kamyonları

Nakliye Kamyonları

Yani yüksek tonajlı ticari büyük araçların kantara girmeleri gerekmektedir. Yurtiçi olsun yurtdışı olsun  ticaretlerinde daha fazla kazanç elde edebilmek adına bazen kamyonlar ve tırlar yük olarak limitlerinin üstünde ağırlık almakta ve birçok kazalara sebebiyet sebebiyet verdikleri iddia edilmektedir. Bu durumlara önlem olmak amacı ile yol kenarı denetim istasyonları, her ticari tır ve kamyonu denetime alarak ağırlık, plaka ve belge kontrolü yapmaktadır. Ancak kantara hızlı girip fren yapanlar yüksek ağırlığı çıktığından dolayı ceza yediklerini görülmüştür. Bundan dolayı polisler uyarsa da ilk defa kantara girenler bu hataya düşerek ceza almaktadır.

Bu araçların kantara girme zorunluluğu denetim ve kontrol için önemli olduğundan dolayı denetim istasyonu öncesi uyarı levhaları ile sürücüler bilgilendirilmekte ve ona göre hazır olmaları beklenmektedir.

Kantara Girmeme Cezası Nedir?

Kantara girmeme cezası, Trafik Cezası Yasalarının 65/4 maddesi gereği ağır cezalara tabi tutulmaktadır. Kantar ile yol denetim istasyonu olası kazaları ve çeşitli yasa dışı olayları engellerken, bazı sürücüler yakalanmamak adına kantarı geçiyor. Bazıları ise ilk defa deneyim yaşadıkları için bilgisiz bir şekilde kantarı geçiyor.  Yasada bulunan maddeye göre, yol denetim istasyonlarında ışık, ikaz, levha, ses ya da görevli olan kişilerin dur ikazına karşı sürücü durmuyor ve yoluna devam ediyor ise trafik ceza kanuna göre idari para cezası verilmektedir. Bu idari para cezası TL şeklindedir. Ancak sürücü peşin vermek isterse yaklaşık TL indirim ile ,25 TL ödeme yapabilir.

Bu cezanın yanı sıra kantara giren araçlar ağırlığı ve limitinden fazla 70 kilo fazlalığı var ise TL, kilo fazlalığı var ise TL olacak şekilde ağırlık ne kadar fazla olursa bir o kadar ceza artmaktadır. Bu anlamda sürücülerin daha dikkatli olması gerekmektedir. Bu cezalar için trafik ceza kanunun 65/1 maddesine bakmanız gerekmektedir.

Kara yolları Trafik Yasasının trafik cezası madde 65/4'de; ağırlık ve boyut kontrol mahallerinde işaret, ışık, ses ya da görevlilerin dur ikazına rağmen tartı ya da ölçü kontrolüne girmeden seyrine devam etmek durumunda Trafik Yasasının 65/4 maddesi ihlal edilmiş sayılır.

Yasada bulunan maddeye göre, yol denetim istasyonlarında ışık, ikaz, levha, ses ya da görevli olan kişilerin dur ikazına karşı sürücü durmuyor ve yoluna devam ediyor ise trafik ceza kanuna göre idari para cezası verilmektedir. Bu idari para cezası TL şeklindedir. Ancak sürücü peşin vermek isterse yaklaşık TL indirim ile ,25 TL ödeme yapabilir.

Bu cezanın yanı sıra kantara giren araçlar ağırlığı ve limitinden fazla 70 kilo fazlalığı var ise TL, kilo fazlalığı var ise TL olacak şekilde ağırlık ne kadar fazla olursa bir o kadar ceza artmaktadır. Bu anlamda sürücülerin daha dikkatli olması gerekmektedir. Bu cezalar için trafik ceza kanunun 65/1 maddesine bakmanız gerekmektedir.

Yük kamyonunun kantara girmeme cezası nedir?

Kantar trafiğe çıkan ve ağır yüklenmiş şekilde seyreden kamyonların kilolarının ölçüldüğü alettir. Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı olarak trafikte seyreden büyük araçların ağırlıklarının ölçülmesi görevi kantarlara verilmiştir. Türkiye’de 24 farklı bölgede kantar bulunmaktadır. Bu kantarların ilgili araçlar tarafından kullanılmaması halinde cezai işlem uygulanmaktadır.

Hangi Araçlar Kantara Girmek Zorundadır?

Türkiye’nin 24 farklı yerinde bulunan kantarlar 24 saat boyunca çalışmaktadır. Aşağıdaki kısımda sıralanmış olan araçların bu kantarlara girmeleri zorunlu tutulmuştur. Bu kantarlarda yük taşıyan araçların bakım ve denetimleri gerçekleştirilir.

Neden Kantara Girer?

Yük kamyonlarının kantara girmeleri zorunludur. Taşınmakta olan yükün ağırlığının trafiği tehdit edecek seviyede olup olmadığı kantarlar aracılığı ile belirlenmektedir. Taşıma kapasitesinin üzerinde yük taşımakta olan kamyonlara müdahale edilmektedir. Herhangi bir ceza alınmaması için kantarda yetkililer tarafından verilen talimatlara harfiyen uyulması gerekmektedir.

Kantara Girmeme Cezası Nedir?

Trafik Ceza Kanunu Maddenin 4. Fıkrasına göre yük kamyonlarının kantara girmemelerinin cezası TL olarak uygulanmaktadır. Cezanın ödemesinin peşin şekilde yapılması halinde bu tutar TL seviyesine iner. Kantara girmeyi kabul eden ancak belirlenen sınırlar içerisinde yük almamış olan araçlar için farklı bir ceza tarifesi uygulanır. 70 kg fazla yüklü olan araçlar TL, kg fazla yülü olan araçlara ise TL ceza kesilir.

Haber Port

LOJİPORT

Hafif ticari araçlar kantara girecek mi? Hangi araçlar kantara girecek? Kantara girme sınırı kaç kilogram?

Hafif ticari araç sahiplerinin merak ettiği konular arasında yer alan hafif ticari araçlarının kantara girip girmeyeceğidir. Hafif ticari araç niteliğindeki fabrika çıkışlı kapalı kasa şeklinde yolcu ve yük taşımaya uygun olarak imal edilen kamyonet, panel, van tipi, kombi araçlar vb adlarla piyasaya sürülen hafif ticari araçların kantara girme zorunluğu var mı ? Hafif ticari araçlar kantara girecek mi ? İşte detaylar…

HAFİF TİCARİ ARAÇLAR KATARA GİRECEK Mİ ?

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün 14 Şubat'ta resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama ile hangi araçların, kaç kg üstündeki araçların kantara girme zorunluluğu olduğunu açıkladı. KGM'nin sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "hafif ticari araç niteliğindeki kamyonet olarak tescil edilmiş iki dingilli, kilogram azami yüklü ağırlığın altında olan araçların" kantara girmesine gerek olmadığını belirtti.

HANGİ ARAÇLAR HAFİF TİCARİ SAYILIYOR?

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün de açıkladığı üzere hafif ticari olarak sayılan araç tipleri fabrika çıkışlı olmak şartıyla kamyonet, panel van, van tipi, kombi araçlar vb. brüt ağırlığı kilogramı aşmayan ticari taşıyıcı araçlardır.

Ticari AraçGündemHaberler

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası