pamukkale üniversitesi yatay geçiş puanları / Merkezi Yerleştirme Puanı ve Gano ile Yatay Geçiş

Pamukkale Üniversitesi Yatay Geçiş Puanları

pamukkale üniversitesi yatay geçiş puanları

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1 − (1) Bu YönetmeliÄŸin amacı, Pamukkale Ãœniversitesi DiÅŸ HekimliÄŸi Fakültesinde kayıt iÅŸleri, eÄŸitim-öğretim ve sınavlara iliÅŸkin usul ve esasları düzenlemektir.

Kapsam

MADDE 2 − (1) Bu Yönetmelik, Pamukkale Ãœniversitesi DiÅŸ HekimliÄŸi Fakültesinde yürütülen eÄŸitim ve öğretime iliÅŸkin hükümleri kapsar.

Dayanak

MADDE 3 − (1) Bu Yönetmelik, 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 14 üncü ve 44 üncü maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

MADDE 4 − (1) Bu Yönetmelikte geçen;

a) Akademik Takvim: Eğitim-öğretim yılının başlama ve bitiş tarihleri ile sınav tarihleri gibi önemli tarihleri içeren takvimi,

b) Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS): Bir dersin haftalık teorik ve/veya uygulama ders saati ile öğrencinin ders dışı faaliyetlerinden oluşan iş yüküne göre tanımlanan ölçü birimini,

c) Danışman: Öğrencilere, eğitim-öğretim ve üniversite yaşamıyla ilgili konularda rehberlik yapmak üzere Dekanlığın önerisi ve Fakülte Yönetim Kurulu kararı ile görevlendirilen öğretim elemanını,

ç) Dekan: Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanını,

d) Dekanlık: Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığını,

e) Fakülte: Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini,

f) Fakülte Kurulu: Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Kurulunu,

g) Fakülte Yönetim Kurulu: Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Yönetim Kurulunu,

ÄŸ) Klinik Öncesi Uygulama: Dekanlık ve/veya anabilim dalı baÅŸkanlığı tarafından belirlenen bir sürede, anabilim dalı tarafından verilen uygulamalı dersleri ve klinik öncesi laboratuvar Ã§alışmalarını içeren uygulamaları,

h) Klinik Uygulama: Dekanlık ve/veya anabilim dalı başkanlığı tarafından belirlenen bir sürede, anabilim dalı tarafından verilen klinik gözlem, klinik çalışmalar, uygulamalı ders ve seminer çalışmalarını içeren uygulamaları,

ı) Lisans Eğitimi Koordinasyon Kurulu: Eğitimden sorumlu dekan yardımcısı ve dekan tarafından her sınıf için belirlenen sınıf koordinatörlerinden oluşan, lisans eğitim-öğretim işleri ile ilgilenen altı öğretim elemanından oluşan komisyonu,

i) Ortak Zorunlu Dersler: 2547 sayılı Kanunun 5 inci maddesinde belirtilen Atatürk Ä°lkeleri ve Ä°nkılap Tarihi, Türk Dili ve Yabancı Dil derslerini,

j) Rektör: Pamukkale Üniversitesi Rektörünü,

k) Rektörlük: Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğünü,

l) Senato: Pamukkale Ãœniversitesi Senatosunu,

m) Staj: Beşinci sınıflara, Dekanlık ve/veya anabilim dalı başkanlığı tarafından belirlenen bir sürede, anabilim dalı tarafından verilen klinik çalışmalar, uygulamalı ders ve seminer çalışmalarını içeren uygulamaları,

n) Teorik Ders: Yüz yüze veya uzaktan eğitim ile anlatılan dersleri,

o) Uygulamalı Ders: Laboratuvar, klinik öncesi uygulama, klinik uygulama ve staj gibi uygulamalardan oluÅŸan dersleri,

ö) Uygulamalı Teorik Ders: Teorik derslerle birlikte, laboratuvar, klinik öncesi uygulama ve klinik uygulama çalışmalarını içeren dersleri,

p) Ãœniversite: Pamukkale Ãœniversitesini,

r) Yarıyıl: Bir akademik takvimde güz ve bahar yarıyıllarını,

s) Yıl: İki yarıyıldan oluşan bir eğitim-öğretim yılını,

ş) (Ek:RG-29/8/2022-31938) Lisans Eğitimi Komisyonu: Eğitimden sorumlu dekan yardımcısı ve dekan tarafından her sınıf için belirlenen sınıf koordinatörlerinden oluşan, lisans eğitim-öğretim işleri ile ilgilenen altı öğretim elemanından oluşan komisyonu,

ifade eder.

İKİNCİ BÖLÜM

Kayıtlar, Yatay Geçiş ve Öğrenci Değişim Programlarına İlişkin Esaslar

MADDE 5 – (1) DiÅŸ HekimliÄŸi Fakültesinde öğrenim görecek olan öğrencilerin kayıt iÅŸlemleri, Yükseköğretim Kurulu tarafından oluÅŸturulan ve Rektörlükçe ilan edilen kurallara göre yürütülür.

Kayıt yenileme

MADDE 6 – (1) Öğrenciler öğrenimlerine baÅŸlayabilmek, sürdürebilmek ve diploma alabilmek için, her eÄŸitim-öğretim yılı başında 25 inci maddedeki mali yükümlülükleri yerine getirmek suretiyle akademik takvimde belirtilen tarihler arasında bilgisayar ortamında interaktif olarak kayıtlarını yenilemek ve derslere kaydolmak zorundadır. Mazereti nedeni ile süresi içinde kaydını yaptıramayanlar, akademik takvimde belirtilen süre içerisinde Fakülte Dekanlığına bir dilekçe ile baÅŸvuruda bulunur. Fakülte Yönetim Kurulu tarafından mazereti kabul edilenlerin kaydı Fakülte Yönetim Kurulunun belirlediÄŸi esaslar çerçevesinde yapılır. Fakülte Yönetim Kurulu tarafından mazereti kabul edilmeyen veya mazereti kabul edilmesine raÄŸmen süresi içinde kaydını yenilemeyen öğrenciler, o eÄŸitim-öğretim yılında öğrenimine devam edemez, kayıt yenilemediÄŸi dönemlerde öğrencilik haklarından yararlanamaz.

(2) Kayıt yenilememe nedeniyle kaybedilen yıllar öğrenim süresinden sayılır.

(3) Azami süreler içinde katkı payı veya öğrenim ücretinin ödenmemesi ile kayıt yenilenmemesi nedeniyle öğrencilerin ilişikleri kesilmez. Ancak Üniversite yetkili kurullarının kararı ve Yükseköğretim Kurulunun onayı ile dört yıl üst üste katkı payı veya öğrenim ücretinin ödenmemesi ile kayıt yenilenmemesi nedeniyle öğrencilerin ilişikleri kesilebilir.

Kayıt silme

MADDE 7 – (1) 11 inci maddede belirtilen öğrenim süresinin tamamlanıp tamamlanmadığına bakılmadan öğrencinin Fakülte Yönetim Kurulu kararıyla kaydının silineceÄŸi haller ÅŸunlardır:

a) Üniversiteden çıkarma cezası almış olması.

b) Kendi isteği ile kayıt silme dilekçesi vermiş olması.

c) Yatay geçiş ile başka bir üniversiteye geçmesi.

ç) Açık öğretim programları hariç olmak üzere, başka bir yükseköğretim kurumunda aynı düzeyde örgün öğretim yapılan bir programa kayıtlı olduğunun belirlenmesi.

d) Öğrencinin bedensel ve ruhsal rahatsızlıkları nedeniyle öğrenimine devam edemeyeceğinin sağlık kuruluşlarından alınacak sağlık raporuyla belirlenmiş olması.

e) Öğrencinin vefat etmesi.

(2) Üniversite ile ilişiği kesilen öğrenciye isteği halinde not durum çizelgesi verilir.

Danışman

MADDE 8 – (1) Kayıt yaptıran her öğrenci için, ders kaydı öncesinde Dekanlığın önerisi ve Fakülte Yönetim Kurulu kararı ile Fakülte öğretim elemanları arasından bir danışman belirlenir.

(2) Danışmanlık görevi öğrencinin Üniversiteye kayıt olması ile başlar, öğrencinin Üniversiteden mezun olması ya da ilişiğinin kesilmesine kadar devam eder.

(3) Danışmanlıkla ilgili diğer hususlar Senatoca belirlenir.

Yatay geçişler ve öğrenci değişim programları

MADDE 9 – (1) (DeÄŸiÅŸik:RG-29/8/2022-31938) Ãœniversitelerin diÅŸ hekimliÄŸi fakültelerinden Fakülteye yatay geçiÅŸler, 24/4/2010 tarihli ve 27561 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında GeçiÅŸ, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına Ä°liÅŸkin Yönetmelik hükümlerine ve Senato tarafından belirlenen esaslara uygun olarak Fakülte Yönetim Kurulu tarafından yapılır. Belirlenen esaslara uygun olarak, yatay geçiÅŸlere ve intibak programına Fakültenin EÅŸdeÄŸerlik, Muafiyet ve Ä°ntibak Komisyonunun önerisi ile Fakülte Yönetim Kurulunca karar verilir.

(2) Yurtiçi/yurtdışı isteğe bağlı geçici öğrenci değişimleri Yükseköğretim Kurulunun ve Senatonun belirlediği esaslar çerçevesinde Fakülte Yönetim Kurulu kararı ile uygulanır.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Eğitim ve Öğretime İlişkin Esaslar

Eğitim-öğretim programı

MADDE 10 – (1) Fakültede, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen ilkeler çerçevesinde sınıf geçme sistemi uygulanır.

(2) Eğitim-öğretim programı, aşağıda belirtilen iki kısımdan oluşur:

a) Temel diş hekimliği bilimleri düzeyi: Diş hekimliğinin ilk iki yılında verilen eğitimle tamamlanan düzey.

b) Klinik diş hekimliği bilimleri düzeyi: Diş hekimliğinin son üç yılında verilen eğitimle tamamlanan düzey.

(3) Fakültenin eğitim-öğretim ve sınav uygulama esasları Fakülte Kurulu ve Senato tarafından belirlenir.

Eğitim-öğretim süresi

MADDE 11 – (1) Fakültenin eÄŸitim-öğretim süresi beÅŸ yıldır. Azami eÄŸitim süresi sekiz yıldır. Öğrenim süresinin hesaplanmasında, kayıt dondurmada geçen süreler dikkate alınmaz. Ãœniversiteden uzaklaÅŸtırma cezası alan öğrencilerin bu süreleri ise öğrenim süresinden sayılır.

(2) Azami süre içerisinde öğrenimlerini baÅŸarı ile tamamlayarak mezun olamayanlar hakkında 2547 sayılı Kanunun 44 üncü ve 46 ncı maddeleri uygulanır.

(3) Azami öğrenim süresi içinde mezun olamayanların, ders alma ve mezuniyet için gerekli diğer koşulları sağlamaları hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder.

Müfredat

MADDE 12 – (1) Öğrencinin bir programı takip edebilmesi ve mezun olabilmesi için gerekli koÅŸullar müfredat ile tanımlanır. Program müfredatı, Yükseköğretim yeterlilikler çerçevesine göre programın yürütüldüğü birimlerde hazırlanır, Fakülte Kurulu ve Senato tarafından onaylandıktan sonra uygulanır.

(2) Müfredat, öğrencinin mezun olabilmesi için başarmak zorunda olduğu dersler ile tamamlaması gerekli klinik öncesi uygulamalar, klinik uygulamalar, (Mülga ibare:RG-29/8/2022-31938) seminer, tez ve benzeri diğer koşullardan oluşur.

(3) Müfredatta belirtilen her bir dersin yarıyıllık ya da yıllık olduğu, yarıyılı ya da yılı, kredisi, haftalık teorik ve uygulama ders saati, varsa ön koşul ve yan koşullar belirtilir.

(4) Dersler teorik, uygulamalı teorik ya da sadece uygulama dersleri şeklinde olabilir. Müfredatta hangi derslerin zorunlu olduğu, hangi derslerin seçmeli olduğu belirtilir.

(5) Bir eÄŸitim-öğretim yılında öğrencinin almakla yükümlü olduÄŸu ders kredisi toplamı 60 AKTS’dir. BeÅŸ yıllık eÄŸitim-öğretim süresince bir öğrencinin almak zorunda olduÄŸu toplam ders kredisi 300 AKTS’dir.

Eğitim-öğretimin koordinasyonu

MADDE 13 – (DeÄŸiÅŸik:RG-29/8/2022-31938)

(1) Eğitim-öğretimin koordinasyonunu Lisans Eğitimi Komisyonu sağlar.

Öğretim dili

MADDE 14 – (1) Fakültede öğretim dili Türkçedir.

Ortak zorunlu dersler

MADDE 15 – (1) Ortak zorunlu dersler 2547 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin (ı) bendi ile 21/8/2013 tarihli ve 28742 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Pamukkale Ãœniversitesi Ã–nlisans, Lisans EÄŸitim ve Öğretim YönetmeliÄŸi ve ilgili diÄŸer mevzuat hükümlerine uygun olarak yapılır.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Devam Zorunluluğu ve Sınavlara İlişkin Esaslar

Devam zorunluluÄŸu

MADDE 16 – (1) Öğrenciler, teorik derslerin ve uygulamaların en az %80’ine devam etmek zorundadır. Öğrencinin devamsızlığının hesaplanmasında saÄŸlık raporu dahil, mazereti dikkate alınmaz. Derslere devam zorunluluÄŸunu yerine getirmemiÅŸ öğrenci sınavlara giremez. GirmiÅŸ olsa dahi notu iptal edilir. Devamsızlıkları nedeniyle baÅŸarısız sayılan öğrencilerin listesi, en geç yarıyılın/yılın son haftası içinde Pusula Bilgi Sistemi/Öğrenci Bilgi Sisteminde ilan edilir.

Sınavlar

MADDE 17 – (1) EÄŸitimin deÄŸerlendirilmesine iliÅŸkin sınav uygulama esasları, Fakülte Kurulu ve Senato tarafından belirlenir.

Sınavların yapılması

MADDE 18 – (1) Öğrenciler; sınavlara ilan edilen gün, saat ve yerde girmek ve kimlik belgeleri ile istenecek diÄŸer belgeleri yanlarında bulundurmak zorundadır.

(2) Gerekli görüldüğü takdirde, Fakülte Yönetim Kurulu kararı ile derslerin sınavları cumartesi ve pazar günleri de yapılabilir.

Puan, not, derece ve katsayılar

MADDE 19 – (1) Sınavların deÄŸerlendirilmesinde kullanılan puanlar, notlar, dereceler ve katsayılar Fakültenin not deÄŸerlendirme kriterleri ile uyumlu olarak Senato tarafından belirlenir.

Sınav sonucuna itiraz

MADDE 20 – (1) Bir sınavın sonucuna, ilan tarihinden itibaren en geç beÅŸ iÅŸ günü içinde ve sadece maddi hata yönünden itiraz edilebilir. Ä°tiraz, Dekanlığa verilen bir dilekçe ile yapılır. Dekanlık tarafından görevlendirilen dersin sorumlu öğretim elemanı dışındaki bir öğretim elemanı sınav kağıtlarını maddi hata yönünden deÄŸerlendirir. Bu deÄŸerlendirme sadece varsa maddi hataların düzeltilmesi ÅŸeklinde yapılır. Dersin sorumlu öğretim elemanının takdir ettiÄŸi notlar deÄŸerlendirilemez ve deÄŸiÅŸtirilemez. Ä°tiraz sonucu not deÄŸiÅŸiklikleri, Fakülte Yönetim Kurulu kararı ile düzeltilir ve ilan edilir.

BEŞİNCİ BÖLÜM

Çeşitli ve Son Hükümler

Diploma ve sertifikalar

MADDE 21 – (1) Fakültede öğrenim gören öğrencilere aÅŸağıdaki diplomalar verilir:

a) Temel diÅŸ hekimliÄŸi bilimleri düzeyi: Birinci ve ikinci sınıfı baÅŸarı ile tamamlayanların diledikleri takdirde ilgili mevzuat hükümlerine göre Ã¶nlisans diploması alabilecekleri dönemdir.

b) Klinik diş hekimliği bilimleri düzeyi: Diş hekimliğinin son üç yılında verilen eğitimdir. Böylece beş yıllık öğrenim süresini başarı ile tamamlayanlara diş hekimliği diploması verilir.

(2) Öğrencilere; Yükseköğretim Kurulunun ve Senatonun belirlediÄŸi usul ve esaslar ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde AKTS ile kredi notu hesaplanarak diploma eki, ayrıca aldığı baÅŸarı notlarının yıl ve yarıyıl tabanlı olarak gösterildiÄŸi transkript, diplomalar hazırlanıncaya kadar da Senato tarafından belirlenen esaslara göre geçici mezuniyet belgesi verilir.

Tebligat ve adres bildirme

MADDE 22 − (1) Her türlü tebligat, öğrencinin Ãœniversiteye kayıt sırasında bildirdiÄŸi ya da daha sonra otomasyon sisteminde güncellediÄŸi posta adresine taahhütlü olarak yapılmak veya kullanıcı adına e-posta göndermek veya Fakülte web sayfasında ilan edilmek suretiyle tamamlanmış sayılır.

(2) Öğrenci, kullanıcı adıyla tanımlı e-posta adresini aktif durumda tutmak, sürekli e-postalarını takip etmek, Üniversiteye kayıt sırasında bildirdiği adresi değiştiği takdirde yeni adresini otomasyon sistemi üzerinden güncellemek ve Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına yazılı olarak bildirmek zorundadır. Öğrencinin takip etmemesi nedeniyle e-posta adresinin aktif olmaması durumunda e-postanın gönderildiği; yanlış veya eksik adres beyan edilmiş adrese yapılmış tebligatlar da öğrenciye tebliğ edilmiş sayılır.

Disiplin

MADDE 23 – (1) Disiplin iÅŸ ve iÅŸlemleri, 18/8/2012 tarihli ve 28388 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin YönetmeliÄŸi hükümlerine göre yürütülür.

Öğrencilerin dikkat etmesi gereken hususlar

MADDE 24 – (1) Öğrenciler klinik ve laboratuvarlarda diÅŸ hekimliÄŸine uygun kıyafetler giymek, yakalarında isim ve sınıflarını gösteren tanıtma kartları takmak zorundadır.

(2) Öğrenciler Fakülte tarafından kendilerine verilen ve saÄŸlanan her türlü laboratuvar ve diÅŸ hekimliÄŸi cihazlarının temizliÄŸi ve korunmasından sorumludur. Öğrencinin hatalı kullanımından doÄŸan hasarlar ve kayıplar tespit edildiÄŸi takdirde, bu hasar ve kayıplar ilgili öğrenci ya da öğrencilerden tazmin edilir.

(3) Öğrenciler, hastaların gerekli olan tedavilerini bulundukları anabilim dalının göstereceği düzende yapmak zorundadır. Hastaların her türlü tedavi planlamaları ve gerekli malzemelerin belirlenmesi, ilgili anabilim dalı başkanlığı tarafından düzenlenir.

Öğrencilerin mali yükümlülükleri

MADDE 25 – (1) Öğrenciler, öğrenimlerine baÅŸlayabilmek ve devam edebilmek için ilgili mevzuatla belirlenen mali yükümlülükleri yerine getirmek zorundadır.

(2) Katkı payını süresi içerisinde ödemeyen öğrencinin ders kaydı (ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde muaf olan öğrenciler hariç) yapılmaz ve o yıl içinde öğrencilik haklarından yararlanamaz. Bu öğrencilerden derslere ve/veya sınavlara girenlerin devam durumları dikkate alınmaz, sınav evrakı değerlendirilmez ve sınav sonuçları geçersiz sayılır.

(3) Fakülte öğrencilerinin mali yükümlülüklerine ve katkı payı ödeme ÅŸekline iliÅŸkin diÄŸer esaslar 2547 sayılı Kanunun 46 ncı maddesi ve ilgili diÄŸer mevzuat hükümlerine göre Senato tarafından belirlenir.

Hüküm bulunmayan haller

MADDE 26 – (1) Bu Yönetmelikte hüküm bulunmayan hallerde, Senato ve DiÅŸ HekimliÄŸi Fakültesinin ilgili kurullarının kararları ve ilgili diÄŸer mevzuat hükümleri uygulanır.

Yürürlükten kaldırılan yönetmelik

MADDE 27 – (1) 1/11/2016 tarihli ve 29875 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Pamukkale Ãœniversitesi DiÅŸ HekimliÄŸi Fakültesi EÄŸitim-Öğretim ve Sınav YönetmeliÄŸi yürürlükten kaldırılmıştır.

Yürürlük

MADDE 28 – (1) Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 29 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Pamukkale Ãœniversitesi Rektörü yürütür.

Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete’nin

Tarihi

Sayısı

2/9/2019

30876

Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmeliklerin Yayımlandığı Resmî Gazetelerin

Tarihi

Sayısı

1.       

29/8/2022

31938

2022-2023 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANINA  (EK-1 MADDE) GÖRE YATAY GEÇİŞ BAŞVURULARINA AİT DEĞERLENDİRME SONUÇLARI

Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar arasında Geçiş, Çift Anadal, Yandal ile Kurumlararası Kredi Transferi yapılmasına ilişkin Yönetmeliğin Üniversitemizde Uygulama İlkelerine göre 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı için Fakültemiz Bölümlerine yapılan Merkezi Yerleştirme Puanına göre (EK-1 MADDE) Yatay Geçiş Başvurularına ait değerlendirme sonuçları aşağıdadır.

MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANINA GÖRE (EK MADDE 1)YATAY GEÇİŞ SONUÇLARI
SıraTC NoAdıSoyadıYKS

Puan Türü

YKS

Giriş Yılı

YKS PuanıYKS Yılı

Taban Puanı

Başvuru

Sınıfı

ÜniversitesiBaşvurduğu

Bölüm

Eğitim Şekli

(NÖ-İÖ)

SonuçAçıklama
120*******32MU******  EM**ÇO***SAY2021345,046712021-296,921951Pamukkale ÜniversitesiBilg. MühKABUL
246*******00MU******KE***SAY2021342,828092021-296,921951Akdeniz ÜniversitesiBilg. MühKABUL
329*******38YA***  SE***AK***SAY2021329,804182021-296,921951Atatürk ÜniversitesiBilg. MühKABUL
426*******54TU***BU***SAY2021324,407622021-296,921951Başkent ÜniversitesiBilg. MühKABUL
523*******10MU******  BE****EM*****SAY2021323,664382021-296,921951Akdeniz ÜniversitesiBilg. MühKABUL
635*******92ŞE***KA***SAY2021314,692282021-296,921951Kastamonu ÜniversitesiBilg. MühKABUL
712*******08ZE****KA****SAY2021310,119152021-296,921951Karabük ÜniversitesiBilg. MühKABUL
816*******66AH***  YA***ON****SAY2021306,243242021-296,921951Ostim Teknik ÜniversitesiBilg. MühKABUL
920*******06GÜ******ÇAP*****SAY2021303,261762021-296,921951Burdur MAKÜBilg. MühKABUL
1010*******40KA***GÜ*****SAY2021302,164472021-296,921951Sağlık Bilimleri Üni.Bilg. MühKABUL
1148*******60MU******AC****SAY2021300,985492021-296,921951Konya Gıda ve Tarım Üni.Bilg. MühKABUL

SıraTC NoAdıSoyadıÖSS Puan TürüÖSS

Giriş Yılı

ÖSS PuanıÖSS Yılı Taban PuanıBaşvuru

Sınıfı

ÜniversitesiBaşvurduğu

Bölüm

Eğitim Şekli

(NÖ-İÖ)

SonuçAçıklama
111*******46Ka**De**Say2021264.24436247.893502Aydın Adnan Menderes ÜniversitesiBiyomedikal MühendisliğiKabul EK MADDE 1 A/2
233*******88Ut**Kı**Say2018296.16550268.563872Afyon Kocatepe ÜniversitesiBiyomedikal MühendisliğiKabul EK MADDE 1 A/2
344*******54At**Al**MF42016331.99599318.171501Başkent ÜniversitesiBiyomedikal MühendisliğiKabul EK MADDE 1 A/2
421*******76Ka** Mu**Çi**Say2018269.67934268.563872Atılım ÜniversitesiBiyomedikal MühendisliğiKabul EK MADDE 1 A/2
521*******76Ka** Mu**Çi**Say2018269.67934248.244122Atılım ÜniversitesiBiyomedikal MühendisliğiİÖRetAdayın NÖ ve İÖ olmak üzere 2 farklı başvurusu bulunmaktadır. Adayın NÖ başvurusu dikkate alınmış olup İÖ başvurusu değerlendirilmemiştir.
644*******54At**Al**MF42016331.99599269.219561Başkent ÜniversitesiBiyomedikal MühendisliğiİÖRetAdayın NÖ ve İÖ olmak üzere 2 farklı başvurusu bulunmaktadır. Adayın NÖ başvurusu dikkate alınmış olup İÖ başvurusu değerlendirilmemiştir.
710*******60Ey**YA**Say2020285.91917283.394883Namık Kemal ÜniversitesiBiyomedikal MühendisliğiKabul EK MADDE 1 A/2
856*******56Ke**Ça**Say2018252,83237248.244124Beykent ÜniversitesiBiyomedikal MühendisliğiİÖKabul EK MADDE 1 A/2

GirişYılı

ÖSS PuanıÖSS Yılı TabanPuanıBaşvuru

Sınıfı

ÜniversitesiBaşvurduğu

Bölüm

Eğitim Şekli

(NÖ-İÖ)

SonuçAçıklama
121*******76KA*** MU***Çİ****SAY2018269.679266,262Atılım ÜniversitesiElektrik Müh.KABUL
232*******16BE***AK***SAY2020312.399283.521Marmara ÜniversitesiElektrik Müh.KABUL
334*******90AL***AN***SAY2020312283.523Manisa Celal Bayar ÜniversitesiElektrik Müh.KABUL
426*******54TU***BU***SAY2021324.407247.941Başkent ÜniversitesiElektrik Müh.KABUL
573*******72ME****DA******SAY2021282.771247.942Fırat ÜniversitesiElektrik Müh.KABUL
636*******60MÜ****YI******SAY2021260.412247.941İstanbul Atlas ÜniversitesiElektrik Müh.KABUL
726*******32SE***ÇA***SAY2020294283.521Atılım ÜniversitesiElektrik Müh.KABUL

MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANINA GÖRE (EK MADDE 1) YATAY GEÇİŞ SONUÇLARI

Giriş Yılı

ÖSS PuanıÖSS Yılı Taban PuanıBaşvuru

Sınıfı

ÜniversitesiBaşvurduğu

Bölüm

Eğitim Şekli

(NÖ-İÖ)

SonuçAçıklama
1218***976K*** M***Ç***YKS2018269,67934248,238402Atılım Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği (İngilizce)HARİTA MÜH.KABUL
2174***456İ***K***DGS SAY2020299,11781287,863272İstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik MühendisliğiHARİTA MÜH.KABUL
3395***386Ş***Y***SAY MF42015278,71713276,999793İskenderun Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İÖ)HARİTA MÜH.KABUL
SıraTCAdıSoyadıÖSS Puan TürüÖSS Giriş YılıÖSS PuanıÖSS Yılı Taban PuanıBaşvuru SınıfıÜniversitesiBaşvurduğu BölümEğitim Şekli

(NÖ-İÖ)

SonuçAçıklama
121*******76KA**R MU**TÇİ**ÇİY-SAY2018269,67934251,202ATILIM ÜNVKİMYA MÜH.KABUL
221*******24FA**AAK**ŞY-SAY2021253,12790249,202872KONYA TEKNİK ÜNV.KİMYA MÜH.KABUL

SıraAdıSoyadıÖSS Puan TürüÖSS Giriş YılıÖSS PuanıÖSS Yılı Taban PuanıBaşvuru SınıfıÜniversitesiBaşvurduğu BölümEğitim Şekli

(NÖ-İÖ)

SonuçAçıklama
1MUH****D FU***NKI**ÇMF42017379,68843317,274Konya Teknik Üniversitesiİnşaat MühendisliğiKABULAfyon Kocatepe Üniversitesi Yatay Geçiş Yönergesi Madde 15/1’de “Merkezi Yerleştirme Puanına Göre Yatay Geçiş başvuru işlemleri yönergenin 7. maddesine göre yapılır. Disiplin cezası alıp almadığına dair belge istenmez.” ifadesi yer almaktadır. Aynı yönergenin 7. Maddesinde başvuru esnasında istenen belgeler “a) Not durum belgesi (onaylı transkript), b) Ders içerikleri (onaylı), c) Disiplin cezası alıp almadığına dair belge (onaylı), d) ÖSYS/LYS/YKS sonuç belgesi (internet çıktısı).” olarak belirtilmiştir. Ancak Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın 30.07.2022 tarihli duyurusunda başvuru esnasında ibraz edilmesi zorunlu olan belgeler ÖSYS Sonuç Belgesi (internet çıktısı), Online Başvuru Belgesi (İnternet çıktısı), Öğrenci Belgesi (Onaylı) olarak; isteğe bağlı belgeler ise Not Durum Belgesi (Onaylı Transkript), Ders İçerikleri (Onaylı) olarak ilan edilmiştir. Değerlendirmeler Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın duyurusu dikkate alınarak yapılmıştır.

2ŞE**RKA**SAY2021268,53156249,521İstanbul Üniversitesiİnşaat MühendisliğiKABUL
3AB*****HAY**ÇSAY2020296,97263283,723Süleyman Demirel Üniversitesiİnşaat MühendisliğiKABUL
4GÜ**ZER****NSAY2020285,57010283,722Namık Kemal Üniversitesiİnşaat MühendisliğiKABUL

GirişYılı

Sınıfı

ÜniversitesiBaşvurduğu

Bölüm

Eğitim Şekli

(NÖ-İÖ)

SonuçAçıklama
1KA*** MU**TÇİ**ÇİSAY2018269,679252.3312MADEN MÜH.N.ÖKABUL

GirişYılı

Sınıfı

ÜniversitesiBaşvurduğu

Bölüm

Eğitim Şekli

(NÖ-İÖ)

SonuçAçıklama
121*******76KA*** MU***Çi**ÇİSAY2018269,67934250,08782Atılım Üni.GIDA MÜH.KABULŞartları sağlamaktadır.
220*******96 TÜ***R E**İN**SAY2018279,43511250,08782Akdeniz Üni.GIDA MÜH.KABULŞartları sağlamaktadır.

2022-2023 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANI (EK-1 MADDE)  DURUMUNA GÖRE YATAY GEÇİŞ BAŞVURU KAYIT İŞLEMLERİ

Başlama TarihiBitiş Tarihi

Kesin Kayıt  :            22.08.2022                       24.08.2022

Yedek Kayıt :            25.08.2022                       26.08.2022   

2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı (Ek-1 Madde) ile kayıt hakkı elde eden öğrencilerin kayıtları yukarıda belirtilen tarihleri arasında Mühendislik Fakültesi Öğrenci İşleri Birimine şahsen başvurularak yapılacaktır. Belirtilen tarihlerde başvuru yapmayan öğrenciler kayıt haklarından vazgeçmiş sayılacaklardır. Ön kayıt esnasında aşağıda belirtilen belgeleri teslim etmeyen öğrencilerin kesin kayıt esnasında bu belgeleri teslim etmeleri zorunludur.

İstenilen Belgeler:

• Yatay geçiş yapmasında sakınca yoktur belgesi
  • Disiplin cezası almadığına dair belge
  • Transkript
  • Ders İçerikleri

19 Ağustos 2022, Cuma 902 kez görüntülendi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yurt dışı yükseköğretim kurumları diploma denklikleri ile yatay geçiş işlemlerindeki suistimallerin engellemesine yönelik düzenleme yaptı.

YÖK’ün  bir süre önce gündeme getirdiği denklik ve yatay geçiş işlemlerinde yaşanan bazı usulsüz işlemleri önlemeye yönelik 2 yönetmelikteki değişiklik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

TIKLAYIN-YÖK "rahatsız" oldu, yönetmelik değişti

Anadolu Ajansını'n haberine göre; değişiklikler ile başarı sıralaması şartı aranan programlara yatay geçiş süreci ve şartları, YÖK'ün "eğitimde sosyal adalet ve fırsat eşitliği" ilkeleri çerçevesinde yeniden düzenlendi.

TIKLAYIN-YÖK usulsüzlüğü tespit etti, Rektör İpek üstünü örttü

İlk 400'lük dilimde yer almalı

• Düzenleme kapsamında, YÖK tarafından esas alınan sıralama kuruluşlarının dünya sıralamasındaki ilk 400'lük dilimi içerisinde yer alan bir üniversitede kayıtlı öğrenciler, ilgili yönetmeliğin dönem/sınıf, başarı şartlarını taşıması kaydıyla Türkiye'deki bir yükseköğretim kurumunun ilgili programına yatay geçiş yapabilecek.
  • Kayıtlı olduğu üniversitesi, dünya sıralamalarında ilk 400'lük dilim dışında kalan öğrencilerin yatay geçiş şartları ve süreci, yine sosyal adalet ve fırsat eşitliği ilkesi gereği ortaöğretimini tamamladıkları ülkeye göre değişecek.
  • Ortaöğretimini Türkiye'de tamamlayan öğrencilerin merkezi yerleştirme sınavına girmesi ve kayıt yılı itibarıyla başarı sıralaması şartı aranan programın ilgili puan türünde bu koşulu sağlaması zorunlu olacak.
  • Merkezi sınavdaki başarı sıralaması şartını sağlayan öğrenciler, dönem veya sınıf sınırlamasına tabi olmaksızın yatay geçiş yapabilecek.
  • Ortaöğretiminin en az son 2 yılını yurt dışında tamamlayan öğrenciler ise kayıt oldukları diploma programının, hazırlık sınıfı hariç en az 4 yarıyılını başarıyla geçmiş olmaları kaydıyla Türkiye'deki bir yükseköğretim kurumunun ilgili programına yatay geçiş yapabilecek.

TIKLAYIN-Usulsüz atamanın talimatını Rektör Ubeyde İpek vermiş

Başarı sıralaması şartı

Değişikle Türkiye'deki merkezi sınavlarda başarı sıralaması şartını sağlayamayan veya düşük puan alan öğrencilerin, yatay geçiş ile başarı sıralaması şartını yerine getirmeden yurt dışındaki bir üniversiteden denklik almasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

TIKLAYIN-YÖK, Pamukkale Üniversitesi Rektörü hakkında soruşturma açtı

Ayrıca her halükarda ders/sınıf intibakı, yatay geçiş yaptığı Türkiye'deki üniversitesi tarafından yönetmeliğin kredi transferi ilkeleri çerçevesinde yapılacağı için öğrenci, bulunduğu sınıfa göre daha alt sınıflardan eğitim öğretime başlatılabilecek.

TIKLAYIN-Munzur Üniversitesinde adrese teslim kadro ilanı

Başarı sıralaması şartı aranan diploma programlarını, yurt dışındaki üniversitelerin Türkçe programlarında tamamlayanların, denklik alabilmeleri için başarı sıralaması şartını sağlamaları gerekecek.

TIKLAYIN-Pamukkale Üniversitesi Rektörü Açığa Alındı

Başarı sıralaması şartını karşılayan bir öğrencinin diplomasına, yurt dışındaki bir üniversitenin eğitim dili Türkçe programından mezun olması durumunda "Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği"nin aradığı program yeterlilikleri çerçevesinde denklik işlemi yapılacak. Ancak bu kişilerin söz konusu programların "meslek icrası mevzuatı"na ilişkin eksiklikleri tamamlamaları şart olacak.

Yurt dışındaki bir üniversitenin hukuk fakültesini bitirmiş ve Türkiye'de hukuk mesleklerinden birini (avukatlık, hakimlik, savcılık, noterlik) icra edecek kişilerin, mezun olduğu üniversite, dünya sıralamasında ilk 400'de olsa bile program yeterlilikleri çerçevesinde YÖK tarafından belirlenecek eksik hukuk derslerini bir hukuk fakültesinde tamamlayıp başarı göstermeleri gerekecek.​​​​​​​ (RT)

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası