gs sivas hakem / Galatasaray-Sivasspor maçının VAR hakemi belli oldu- Son Dakika Spor Haberleri | NTVSpor.net

Gs Sivas Hakem

gs sivas hakem

Sivasspor-Galatasaray maçının VAR hakemi Özgüç Türkalp kariyerini noktaladı

Özgüç Türkalp, yaptığı yazılı açıklamada, Sivasspor'un ofsayt gerekçesiyle golünün iptal edildiği pozisyonla ilgili yapılan hatanın futbol kamuoyu, kulüpler, TFF, Merkez Hakem Kurulu ve sahadaki hakem arkadaşlarını telafisi zor bir duruma düşürdüğünü, hatanın kendisinden kaynaklandığını belirterek, "Aktif hakemlik görevime 04.01.2023 tarihi itibarıyla veda ettiğimi kamuoyunun bilgisine sunarım." ifadesini kullandı.

Hakemlik kariyerine 1995 yılında başlayıp birçok klasmanda görev yaptığını, 28 yıla sığan süreçte Türk futboluna katkıda bulunmaya çalıştığını vurgulayan Türkalp, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Futbolun tüm paydaşlarının başarılı olmak için sahaya çıktığı bir arenada, ben de başarılı olmak için sahaya çıktım. Verdiğim karalar, bir tarafı mutlu ederken diğer tarafı da mutsuz etti.

29 Aralık 2022 tarihinde oynanan Demir Grup Sivasspor-Galatasaray müsabakasında yaşadığımız talihsiz bir pozisyon, futbol kamuoyunu, kulüpleri, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetimi Kurulunu, Merkez Hakem Kurulunu, sahadaki hakem arkadaşlarımı telafisi zor bir duruma düşürdü. Güven erozyonu yarattı. Yaşanan bu pozisyonun arkasında mesnetsiz sebepler arayanlar olduğu gibi, basit ve acemice bir gerekçesinin olduğu, VAR kayıtlarının açıklanmasıyla ortaya çıkmıştır. Yapılan bu hata şahsımdan kaynaklanmıştır.

Her güzel şeyin bir başlangıcı olduğu gibi, bir de sonu vardır. İnişli çıkışlı bu süreçte her zaman yanımda olan aileme, dostlarıma, hakem arkadaşlarıma ve üzerimde emeği olan yöneticilerime şükranlarımı sunuyorum."

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

Galatasaray - Sivasspor maçı sonrası eski hakem patladı! 3 kırmızı kart kararı

Haberin Devamı

Seçim Demirel: Kafa seviyesindeki topa ayağını sokuyor. Endirekt serbest vuruş kararı doğru. Sonrasındaki itirazlarını tolore etmeye çalıştı hakem. Uyarıda başarılı olamadığını düşünemiyorum.

Deniz Çoban: İki kişi karşı karşıya gelmiş, birinin galip gelmesi lazım. Net bir tavırla bu tarz hareketleri istemediğini, tekrarladığında kart göreceğini söylemiş olsa hakem limitini koydu deyeceğim. Limitini koyamadığı açıkça belli.

Galatasaray - Sivasspor maçı sonrası eski hakem patladı 3 kırmızı kart kararı

"Hakan Arslan'ın Torreira'ya faulünde kart gerekir mi?"

Seçim Demirel: Arda Kardeşler'in bu akşam en büyük eksisi bu. Uzaktan, kayarak geliyor. Bu bir kontrolsüz hareket, sarı kart olması gereken bir hareket.

Bülent Yıldırım: Benim açımdan da tartışmasız bir sarı kart. Hakan dizini kırmış olmakla beraber tırpan gibi biçiyor. Müsabakanın hakemi top sol kanada atılmış, yerleşik bir hücum var. O zaman hiç düdük çalmayınız. Hiç tartışmasız bir sarı kart.

Deniz Çoban: Standart olsun, geçen hafta Sivasspor'un maçını burada konuştuk. Bir takım bir önceki hafta oynuyor, uçana kaçana sarı kart çıkıyor maçında. Bizde bir standart yok. Şu maç neticede 2 sarı kartla tamamlandı. Sarı olmalı.

"Boey'ın Gradel'e faulünde kart gerekir mi?"

Bülent Yıldırım: Bir sarı kartlık pozisyon daha. Her ne kadar topa yükselmiş gözükse de Sacha Boey'un arkadan diz çıkartarak... Bu kontrolsüz bir darbe. Bu darbeyi arkadan gelip yapamazsınız. Diz çıkartıp, Max Gradel'in beline vuruyor. Bu pozisyon sarı kart gerektirir.

Seçim Demirel: Dizini çıkartmasa daha farklı bir yorum yapabilirdik. Dizini çıkararak rakibinin sırtına o müdahaleyi yaptığı için burada mutlaka bir sarı kart kullanması gerekiyordu hakemin.

Deniz Çoban: Top Gradel'in kontrol edeceği seviyede geliyor. Sarı verse çok daha doğru olurdu.

"Robin Yalçın'ın Torreira'ya faulünde sarı kart doğru mu?"

Seçim Demirel: Bu tarz pozisyonlarda bizim öncelikle baktığımız nokta rakibin sağlığını tehlikeye sokuyor mu, sokmuyor mu? Ben ilk izlediğimde 'eyvah' dedim. Pozisyonun yakın çekimlerine baktığımızda da beyazlı oyuncu topla oynama şansı olmadan, rakibin bileğine, topuğuna, tendonuna tabanıyla basıyor ve sağlığını tehlikeye sokuyor. Ben burada bir kırmızı kartı çok daha doğru bulurdum.

Bülent Yıldırım: Düdüğü biraz geç çalıyor. Hakem ihlal noktasına dik açıda kalmış, arkada ne olduğunu görmüyor. Düdüğü geç çalması, ihlalin türünden hakemin haberi olmadığını gösteriyor. Robin Yalçın'ın topla oynama şansı var mı? Yok. Ayağının krampon bölgesine vuruyor. Diz de oldukça gergin gözüküyor. Bu pozisyon bence de tartışmasız ciddi faullü oyun. Güç transferi var, oyuncunun bileği dönüyor. VAR gözüyle bakalım; Hakem görmedi, muhtemelen ekibinden geldi bu sarı kart. Hiç sarı kart göstermeseydi ben VAR'ı çok defa eleştirirdim. VAR için gri alanlar vardır. Burada sonradan da olsa verilmiş bir sarı kartı görüyor VAR. VAR burada karışmamayı tercih ediyor. Hakem sarı kart gösterdikten sonra VAR'ın müdahil olmamasına saygı duyuyorum. Bu pozisyon kırmızı kart.

Deniz Çoban: Hakem bu pozisyona hazır değil. 90 dakika boyunca Arda Kardeşler çok kolay bir yol tercih etti. En kolay yolu seçti. Kırmızı mı? Sarı kartı seçti. Sarı mı? Kart vermedi. Bir hakem sınırları zorlayan bir faulü görmüşse elini karta atar. Böyle bir ihlali gören bir hakem yönü bile lütfen gösteriyor. Halen bir kart gösterme niyeti yok. Görmedi, faulü bile sonradan değerlendirdi. Benim en baştan itibaren yorumculuk yaptığım dönemlerde de ben bu tarz faullerde derim ki, 'rakibin sağlığını tehlikeye sokuyorsa kırmızı karttır' Rakibin sağlığını tehlikeye sokuyor mu? Bence ciddi anlamda tehlikeye sokuyor. Benim açımdan bu tartışmasız kırmızı kart. Hakemi de VAR'ı da eleştirmiyorum. Hakemlere verilen talimat bu. UEFA bu tarz pozisyonları böyle yorumluyor.

"Mertens'in Gradel'e faulünde sarı kart kararı doğru mu?"

Bülent Yıldırım: Hakem önlem almayınca tartışmalı pozisyonlar oldu. Burada ben Mertens'in şanslı olduğunu düşünüyorum. Bu ayak sekip de rakibin bacağına oturan derecede ciddi faullü oyun... Bu tamamen Mertens'in şansı olmuş, ayağın yanı gelmiş. Sarı da verse, kırmızı da verse söyleyecek hiçbir şey söyleyemem. Ayağının yanı gelmiş, sarı kart kararına saygı duyarım.

Deniz Çoban: İlk yarıda Mertens'e göstermediği bir sarı kart var. Belki de oyuncu ondan cesaretleniyor. Orada bir yaptırımı olsaydı hakemin, burada bu hareketi yapar mıydı? Oyuncunun kontrolden çıkarak bu hareketi yaptığı belli. Ayak zeminde kalmaya devam etse, sarı kart. Zeminden kalkıyor, ısrarla oyuncu geçmesin diye uzatıyor. Maçın hakemi kolay yolu tercih etti. Oyun her geçen dakika sertleşti. Oyuncular birbirlerine karşı kötü niyetli mücadele etmeye devam ettiler. Kırmızı diyene sözümüz olmaz, hakemin belki de maçtaki en masum kararlarından bir tanesi.

Seçim Demirel: Mertens topla oynama şansını kaybettikten sonra rakibini durdurmak istiyor. Yaptığı hareket asla kabul edilebilir derecede değil. O krampon bacağa tam otursa, hiç tartışmazdık. Dize yandan bir teması geliyor. Hakemin sarı kartını kabul ediyoruz. Bu sınırda bir pozisyon. Hakem buna kırmızı kart da verse 'evet doğru' derdik.

"Caner Osmanpaşa'nın yardımcı hakeme itirazı..."

Seçim Demirel: Hala aynı tavırlar devam ediyor, yaptığı hareketler asla kabul edilemez. Yardımcı hakem bayrakla hakemi uyarsaydı o kadar hareketi yapamayacaktı. Kartla cezalandırılması gerekiyordu.

Bülent Yıldırım: Faul tartışmasız. Yardımcı hakem bayrağı gösteriyor. Buna rağmen itiraza devam ediyorsunuz, burada kesinlikle sarı kart çıkmalıydı.

Deniz Çoban: Faulde şüphe yok. Hakemin burada statik kalması normal mi? Değil. Burada bir gerginlik yaşandığında anında ateşe sizin su dökmeniz lazım. Burada iki tane oyuncu olur, inmez. Buranın kalabalıklaşacağı belli. Hakem hiç oralı değil. Yardımcının elinde bayrağından başka hiçbir şeyi yok, yardımcınıza bunu yaptırmayacaksınız. Bunun sarı kartla cezalandırılması lazım.

"Mertens'in rakibine faulünde sarı kart gerekir mi?"

Bülent Yıldırım: Sahalarda ender görülebilecek pozisyonlardan. Burada karta gerek olup, olmayacağına karar vereceğimiz husus rakibini görererek mi bu hamleyi yaptı yoksa kazara mı? Rakibin yerde olduğunu gördü. Alaaddin'den kurtulmak için Mertens kendi koluna çarpacak. Görerek bunu yapsa yüzde yüz kırmızı kart olurdu. Bu pozisyon kontrolsüz fauldür. İkinci sarı karttan Mertens'in ihracı gerektiğini düşünüyorum.

Seçim Demirel: Mertens rakibini görüyor. Bacak arasından beyazlı oyuncu topla oynayınca, dönmek istiyor. Kaldırdığı ayağı hiç masum gelmiyor. Oradan döndüğünde devam edebilir ama rakibine bastığını düşünüyorum. Sarı karttır bu. Kırmızıyı düşünmem. Normal bir adımlama dönüşü değil bu. Mutlaka bir sarı kart kullanması gerekiyordu hakemin burada.

Deniz Çoban: Basmaktan kendini alıkoyabileceği bir alan. Oyuncu kaydı, ayağını kaldırdı, rakibi görüyor. Basmak istese basacak zeminde çok yer bulur ama gidip ayağına basıyor. Mertens'in üç faulünü topladığınız zaman 1 sarı kart çıktı. Mertens'in bu dakikadan sonra kırmızı kartla oyundan ihraç edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

"Alaaddin'in Kerem'e müdahalesi..."

Seçim Demirel: Rakibini görüyor beyazlı oyuncu, hiçbir şekilde ayağını sakınmadan ayağına basıyor. Bu sarı kart olması gereken bir pozisyon.

Bülent Yıldırım: Amaç belli, bu net bir sarı kart.

Deniz Çoban: Net sarı kart, yine hakem göstermemeyi tercih etti.

"Leke James'in Torreira'ya müdahalesi..."

Bülent Yıldırım: Kesinlikle sınırda olduğunu düşünüyorum. Bayağı sert bir kol müdahalesi var. Sarı kartta hiçbir şüphem yok. Temas noktasını tam görsem, yoğunluğundan hızından bahsedeceğim. Ben bunun minimum sarı kart olduğu fikrindeyim.

Seçim Demirel: Sarı kart kesin.

Deniz Çoban: Hakem bunu görüp sarı kart çalıyorsa buna... Buna düdük çalıp kart göstermemek pek anlaşılabilir değil.

"Mehmet'in Torreira'ya faulünde kart gerekir mi?"

Seçim Demirel: Yine atlanmış bir sarı kart, kontrolsüz bir hareket. Arda Kardeşler bence bu maçı tekrar izlesin ve kaç tane sarı kart çıkarmadığına baksın.

Bülent Yıldırım: Hakem buna kırmızı kart gösterse kimse bir şey diyemez. Torreira bugün dayak yedi sahada.

"Leke James'in Berkan Kutlu'ya müdahalesi..."

Bülent Yıldırım: Bu kemiksiz bir sarı kart. Berkan'a James'in enteresan bir basma var. Topuğu yerde olmasa kartın rengi değişir. Bu da çok tartışmasız bir sarı kart. James, Torreira'nın yüzüne vurmuştu. 86'da Mehmet, Torreira'ya yaptı. James'in de ihracı gerekirdi bu maçta. James'in de 2 tane sarı kart görmesi gerekiyordu.

Deniz Çoban: 10 tane sarı kart göstermedi.

"Berkan Kutlu'nun yerde kaldığı pozisyonda devam kararı doğru mu?"

Seçim Demirel: Futbolun içindeki müdahaleler mi bunlar? Futbolla, topla hiçbir alakası yok. Buna hakem penaltı çalsaydı eğer kabul ederdim. Berkan kendini kolay bırakıyor gibi gözükse de hiçbir defans oyuncusunun bu tutmaya izin vermemesi gerekiyor.

Bülent Yıldırım: Berkan oyundan düştü mü? Düştü. 1 kişi eksilttiniz. Hakem tekniği açısından ben bir penaltının atlandığını düşünüyorum. Penaltıya ilaveten ben sarı kart da verirdim.

Deniz Çoban: Oyuncu pozisyon almaya çalışıyor. Şu fotoğrafa bakıp da penaltı değil dersem kendimi ispatlamam gerekiyor. Oyuncu burada nasıl kurtulacak. Top arkada, Sivaslı oyuncu hedefine Galatasaraylı oyuncuyu almış. Arda Kardeşler bu maçı bir daha izlesin.

Sivasspor - Galatasaray maçının olay hakemleri için kader günü!

Türkiye Futbol Federasyonunda başkan Mehmet Büyükekşi'nin katılımıyla gerçekleşecek olan yönetim kurulu toplantısında, Demir Grup Sivasspor - Galatasaray maçının VAR hakemi Özgüç Türkalp ve maçın orta hakemi Erkan Özdamar'ın verdikleri skandal karar ele alınacak.

Erkan Özdamar ve Rıza Çalımbay

NE OLMUŞTU?

Spor Toto Süper Lig'in 16. haftasında oynanan ve Galatasaray'ın 2-1 galip geldiği karşılaşmada Sivasspor'un kaydettiği golde başta müsabaka hakemi Erkan Özdamar gol kararı verdi.

Ancak VAR hakemi Özgüç Türkalp'ten gelen uyarı üzerine VAR incelemesine giden Özdamar, 5 dakikayı bulan inceleme sonrasında ofsayt kararı vererek golün iptal edildiğini belirtti.

Büyük ses getiren karşılaşmadan hemen sonra Mehmet Büyükekşi, yönetim ve Merkez Hakem Kurulu tarafından bilgilendirildi.

Bu bilgiler ışığında bazı yönetim kurulu üyeleri, vakit geçirmeksizin karar alınmasını ve özellikle Özgüç Türkalp'in hakemlik hayatının bitirilmesini istediler. Ancak başkan Mehmet Büyükekşi öncelikle VAR kayıtlarını dinlemek istediğini ifade etti. Büyükekşi ayrıca MHK'den ayrıntılı bir rapor istedi.

Erkan Özdamar

HAKEMLER İÇİN KADER GÜNÜ!

Hürriyet'te yer alan habere göre, bugün yapılacak toplantı sonrasında, özellikle VAR kayıtlarının dinlenmesinin ardından, önce iki hakem için karar verilecek.

Haberde yer alan bilgiye göre, Sivasspor'un golü için hakem Erkan Özdamar'ı görüntüyü izlemesi için çağıran ve golü ofsayt gerekçesi ile iptal ettiren Özgür Türkalp'e artık görev verilmeyecek ve hakemlik hayatı sona erecek.

Özgüç Türkalp

Özgüç Türkalp'ın uyarısı ile ikna olmadan golü iptal eden Erkan Özdamar için de ciddi bir ceza verilecek. Özdamar sezon sonuna kadar görev alamayacak.

demir grup sivassporgalatasaraySpor Toto Süper LighakemErkan Özdamar

SON DAKİKA: TFF, VAR kayıtlarını açıkladı: Sivasspor-Galatasaray maçında hakem hatası yapıldı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından Gaziantep FK-Beşiktaş ve Sivasspor-Galatasaray maçlarının VAR kayıtları açıklandı.

TFF'den yapılan açıklamada; "Gaziantep FK - Beşiktaş ve Sivasspor - Galatasaray maçlarının VAR kayıtları incelendi ve bahsi geçen maçlarda hakemlerin, önemli hakem hatası yaptıkları tespit edilmiştir. Bu maçların VAR kayıtlarının yayınlanmasına karar verilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

"ÖNEMLİ HAKEM HATASI YAPILDI"

TFF'nin açıklamasında şöyle denildi:

"Son dönemde meydana gelen hakem hatalarıyla ilgili olarak, Türkiye Futbol Federasyonu ilgili kurulları ile gerekli incelemeleri yapmıştır. Bu kapsamda Gaziantep FK A.Ş. - Beşiktaş A.Ş. ve Demir Grup Sivasspor - Galatasaray A.Ş. maçlarının VAR kayıtları incelenmiştir ve bahsi geçen maçlarda hakemlerin "önemli hakem hatası" yaptıkları tespit edilmiştir.

Şeffaflık ilkemiz gereği kamuoyunda oluşan spekülasyonları da ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun kararıyla; söz konusu maçlardaki tartışılan pozisyonlara ait VAR kayıtlarının yayınlanmasına karar verilmiştir.

Göreve geldiğimiz ilk gün sözünü verdiğimiz şeffaflık ilkemiz gereği kamuoyunda en küçük soru işareti bırakmadan çalışmalarımızı sürdürürken, hakemlik müessesesinin de zarar görmemesi için maksimum hassasiyeti göstereceğimiz konusunda kamuoyunu temin ederiz. Bazı hakemler tarafından yapılan hataların tüm futbol camiasına mal edilmesine de izin verilmeyecektir.

Bu iki maç ile ilgili hatalı bulunan hakemler hakkında Merkez Hakem Kurulu gerekli yaptırımları uygulayacaktır."

SON DAKİKA: TFF, VAR kayıtlarını açıkladı: Sivasspor-Galatasaray maçında hakem hatası yapıldı - 1

"VAR HAKEMİNE BUNDAN SONRA GÖREV VERİLMEYECEK"

Merkez Hakem Kurulu (MHK), Sivasspor-Galatasaray ve Gaziantep FK-Beşiktaş maçlarının VAR hakemleri için kararını açıkladı.

MHK, Sivasspor-Galatasaray maçının VAR hakemi Özgüç Türkalp'e bundan sonra görev verilmeyeceğini duyurdu.

Ayrıca Gaziantep FK-Beşiktaş karşılaşmasının hakemi Atilla Karaoğlan ile Sivasspor-Galatasaray maçını yöneten Erkan Özdamar'a uzun süre görev verilmeyeceğini belirtti.

MHK'nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Gaziantep Futbol Kulübü A.Ş. - Beşiktaş A.Ş., Demir Grup Sivasspor - Galatasaray A.Ş. maçlarının hakemleri ve Demir Grup Sivaspor - Galatasaray A.Ş. maçının VAR hakemi ile ilgili olarak Merkez Hakem Kurulu gerekli incelemelerini gerçekleştirmiştir.

Demir Grup Sivasspor - Galatasaray A.Ş. maçında ofsayt gerekçesiyle golün iptal edildiği, bu kararın hatalı bir karar olduğu, ayrıca Gaziantep FK A.Ş. - Beşiktaş A.Ş. maçının hakeminin, VAR hakeminin izleme önerisine rağmen ihlali yapan oyuncuyu ihraç etmeyerek “önemli hakem hatası” yaptıkları tespit edilmiştir.

Demir Grup Sivasspor - Galatasaray A.Ş. maçının VAR hakemine bundan sonra görev verilmeyeceğini, söz konusu iki maçın hakemlerine ise uzun süre görev verilmeyeceğini kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız."

SON DAKİKA: TFF, VAR kayıtlarını açıkladı: Sivasspor-Galatasaray maçında hakem hatası yapıldı - 2

HAKEMLERİN KONUŞMASI BELLİ OLDU

Sivasspor-Galatasaray maçında VAR ile Erkan Özdamar arasındaki konuşma da yayınlandı. 

VAR'dan gelen uyarıda; "Erkan, Sivaslı futbolcu topa dokunmuyor ama Nelsson'u itiyor" deniliyor.

Erkan Özdamar ise; "Evet, çok net. Robin Yalçın'ın Nelsson'a teması var. Ofsayt var mı, bana onu söyleyin" cevabını veriyor.

VAR'dan; "Evet, pozisyonda ofsayt var" cevabı geliyor. 

N'KOUDOU'NUN POZİSYONUNDA YAŞANAN KONUŞMA

VAR/AVAR: "Atilla ne gördün sen?"

Atilla Karaoğlan: "Hafif bir dokunuyor şiddet yok. Vurma yok."

VAR/AVAR: "İttiriyor diye mi görüyorsun? Sahada inceleme öneriyorum."

Atilla Karaoğlan: "Şiddet yok diye gördüm."

VAR/AVAR: "Kafa vurduğunu görüyorum ben de."

Atilla Karaoğlan: "Evet ama şiddet var mı?"

VAR/AVAR: "Var, kafayla vuruyor."

Atilla Karaoğlan: "Tamam geldim."

VAR/AVAR: "Bariz vurduğunu görüyorum ben."

Atilla Karaoğlan: "Teması gördüm normal hızlı oynat. Burnuna dokunuyor. Abi abartıyor ya ben sarıda kalacağım."

VAR/AVAR: "Karar senin tamam."

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

TwitterFacebook

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası