nuri gökhan bozkır kimdir nerelidir / Vehbi Orakçı Kimdir, Nerelidir? Vehbi Orakçı Hayatı ve Biyografisi | Yama işi, Hayat, Kına

Nuri Gökhan Bozkır Kimdir Nerelidir

nuri gökhan bozkır kimdir nerelidir

Son dakika: Hablemitoğlu cinayetinin kilit ismi Nuri Gökhan Bozkır SABAH’a konuştu: Suikast silahı Mogan Gölü’nde

Giriş Tarihi: Son Güncelleme:

Son dakika haberi: Necip Hablemitoğlu öldürülmeden önceki günlerde Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda olağanüstü bir hareketlilik vardı. Özellikle Tan Dervişoğlu, Altan Bora, Bülent Kutsal ve Ahmet Tarkan Mumcuoğlu görevlerinin dışında sivil görev faaliyetleri içindeydi Suikasttan bir gün sonra Gölbaşı'nda nizamiyede koşuya çıktık. Kutsal ve Mumcuoğlu'nun arkasındaydım. Mogan Gölü'nün kenarından geçerken içinde silah olan siyah bir poşeti göle fırlattılar. Atılan yeri krokide gösterdim. Bölge aranırsa silah bulunur

Son dakika: Hablemitoğlu cinayetinin kilit ismi Nuri Gökhan Bozkır SABAH’a konuştu: Suikast silahı Mogan Gölü’nde

SABAH, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, dün akşam bir televizyon yayınında Türkiye'ye getirildiğini açıkladığı Necip Hablemitoğlu suikastı zanlısı Nuri Gökhan Bozkır'ın itiraflarını yayınlıyor. Bu itiraflar, 20 yıllık karanlık suikastın bilinmeyenlerine ışık tutuyor. Yakalanmadan bir süre önce Ukrayna'nın başkenti Kiev'de röportaj yaptığımız Bozkır, cinayette hangi iki ismin rol aldığını ve suikast silahının nasıl yok edildiğini ayrıntılarıyla anlattı.

Bozkır, tetiği çektiği öne sürülen asker kökenli eski istihbaratçı Tarkan Mumcuğlu'nun, Hablemitoğlu öldürüldükten sonra silahı nasıl yok ettiğini de açıkladı. Buna göre Hablemitoğlu suikastında kullanılan silah Ankara'daki Mogan Gölü'ne atıldı. Nuri Gökhan Bozkır, silahı göle atarken Tarkan Mumcuoğlu'nun yanında eski binbaşı Bülent Kutsal'ın da bulunduğunu açıkladı. İşte Nuri Gökhan Bozkır'ın SABAH'ın sorularına verdiği yanıtların çarpıcı kısımları:

Necip Hablemitoğlu'nun öldürüldüğü gün üzerinize kayıtlı telefonun olay yerinden sinyal verdiği tespit edildi. Siz o gün orada ne yapıyordunuz?
Ben o gün görevdeydim. Ama telefonum, nasıl oradan sinyal vermiş bilmiyorum.

Cinayet günü telefonunuzu neden kapattınız?
Ben hatırlamıyorum, aradan 20 yıl geçmiş.

Savcılığa gönderdiğiniz ihbar mektubunda Tan Dervişoğlu, Altan Bora, Bülent Kutsal ve Ahmet Tarkan Mumcuoğlu'ndan bahsediyorsunuz. Bu kısmı baştan bize anlatır mısınız?
Olayın savcısına, 'te gazeteci Zihni Çakır vasıtasıyla bütün bildiklerimi gönderdim. Bu kişilerin cinayet öncesi ve sonrası hareketlerinin, normal Özel Kuvvetler görevlerinin dışında gerçekleştiğini, çok sık geliş-gidiş ve sivil görev faaliyetleri içinde olduklarını söyledim.

Peki, özellikle neden Tarkan Mumcuoğlu ismini veriyorsunuz? Bir şey mi biliyorsunuz?
Mumcuoğlu, o dönemde Genelkurmay'ın verdiği rapora göre Kazakistan'da resmi görevde. Ama cinayetten sonra gölün orada gördüm, net olarak hatırlıyorum.

'SİLAHI MUMCUOĞLU VE KUTSAL ATTI'
Cinayet silahının atıldığına tanık olduğunuz anı anlatır mısınız?

Biz sabah kalktık. Saat 8'de mesaimiz başlar. O gün koşuya gittik Mogan Gölü'nün nizamiyesine indik. Oradan sonra 11 kilometre Geride kaldığımda Bülent Kutsal ve Tarkan Mumcuoğlu'nun bir siyah poşeti fırlattığını gördüm. Ben metre gerideydim. Benim gördüğümü fark etmediler.

Peki, silah gölün tam neresinde?
Savcı beye çizerek krokide yerini gösterdi. Bu bölgenin aranmasını istedim. Bu dosyayı canlandıran benim.

Silahı attığını söylediğiniz şahıslardan en iyi atış yapan hangisi?
Tarkan Mumcuoğlu. Mesaimize gittiğimizde bir subay beylik tabancasını ya birlikte bırakırdı ya da yanında taşırdı. İki üç silahla gezerdi. Silahı seven bir insandı.

Mumcuoğlu'nun takip eğitimi aldığını duydunuz mu?
Tabii. Bu işin istihbarat birimindeydi. Dudak hareketleri okunmasın diye telefonla konuşurken eliyle ağzını kapatırdı. Bunu normal bir subay niye yapsın?

Öncesinde siz Hablemitoğlu'nu takip ettiniz mi?
Bu cinayetin aydınlanması için benim verdiğim isimler, bilgiler var. Sonra silah bana döndü, benim hiç hak etmediğim bir suçta, katil olarak bugün Türkiye'ye kamuoyunda yargılanıyorum.

Tetiği kim çekti?
Bilmiyorum, bilsem

O ekipten tetiği çekecek adam kimdir sizce?
Bakın ben şu an iftiraya uğruyorum, başkasına atmak istemiyorum.

ALMAN VAKIFLARINI VE FETÖ'YÜ DEŞİFRE ETMİŞTİ
Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 'de evinin önünde uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirdi. Alman vakıfları davalarında hazırladığı raporlarla gündeme gelen Hablemitoğlu, FETÖ'nün CIA ile bağlantısını ortaya koyan "Etki Ajanları, Nüfuz Casusları ve Fethullahçılar" başlıklı raporunda, devlet içine sızarak kritik kadroları tuttuklarına dikkat çekmişti.

Hablemitoğlu, "Köstebek" isimli kitabında, "Gülen cemaatinin" silahlı örgüt halini almaya başladığı tespitini daha o yıllarda yapmıştı. Elebaşı Gülen'in iktidarı ele geçirdikten sonra Türkiye'ye Humeyni gibi dönmeyi planladığını belirten Hablemitoğlu, Türkiye'nin karşılaştığı en önemli tehdit olduğuna dikkat çekmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Nuri Gökhan Bozkır için 'da Kırmızı Bülten çıkarmıştı. Ukranya'dan iltica talebinde bulunan ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimleriyle bu talebi reddedilen Bozkır, ev hapsine mahkûm edilmişti. İki ay önce firar eden zanlı, MİT tarafından kısa süre sonra yakalanmıştı. MİT TIR'ları davası firarisi Can Dündar'ın da Bozkır ile temas halinde olduğu belirtildi.

ARKADAŞINA GÖNDER

SON DAKİKA

Hablemitoğlu&#;nu Nuri Gökhan Bozkır mı öldürdü?

Osman Çakl&#;

DUVAR - Cumhurba&#;kan&#; Recep Tayyip Erdo&#;an'&#;n 26 Ocak ak&#;am&#; kat&#;ld&#;&#;&#; televizyon program&#;nda, Necip Hablemito&#;lu cinayeti &#;üphelisinin M&#;T operasyonuyla Ukrayna'da yakaland&#;&#;&#;n&#; söyledi. 
AK Parti iktidar&#;ndaki ilk faili meçhul cinayet olarak bilinen Habletmio&#;lu cinayetinde y&#;llarca geli&#;me kaydedilmedi. Hablemito&#;lu'nun kim taraf&#;ndan, ne için öldürüldü&#;ü hep s&#;r olarak kald&#;. Peki cinayetin &#;üphelisi olarak yakalanan Nuri Gökhan Bozk&#;r kim? Hablemito&#;lu dosyas&#;nda nas&#;l &#;üpheli oldu? Necip Hablemito&#;lu nas&#;l ve niçin öldürüldü? 20 y&#;ld&#;r ayd&#;nlanmayan cinayetin senaryolar&#; neler? Bozk&#;r cinayetle ilgili ne dedi?

HABLEM&#;TO&#;LU SU&#;KAST&#;NDE ALMAN T&#;MLER&#; &#;DD&#;ASI

Ankara Üniversitesi Ö&#;retim Üyesi tarihçi-yazar Necip Hablemito&#;lu, 18 Aral&#;k y&#;l&#;nda Çankaya Portakal Çiçe&#;i Soka&#;&#;'nda silahl&#; sald&#;r&#; sonucunda öldürüldü. Hablemito&#;lu'nun öldürülmesinden sonra, yürütülen soru&#;turmalarda olay yerinde hiçbir ize rastlanmad&#;. Herhangi bir ismin zikredilmedi&#;i cinayet, faili meçhul olarak kald&#;. Cinayetin sonras&#;nda Hablemito&#;lu'nun mailine ve telefonuna gelen tehditler emniyet taraf&#;ndan incelenmek üzere al&#;nd&#;. Hablemito&#;lu ailesinin, &#;çi&#;leri Bakanl&#;&#;&#;'n&#;n aleyhine açt&#;&#;&#; davada Ankara 5'inci &#;dare Mahkemesi, bakanl&#;&#;&#; 40 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkûm etti. Bakanl&#;k yapt&#;&#;&#; savunmada Hablemito&#;lu cinayetinin "adi bir cinayet vakas&#;" olarak de&#;erlendirdi&#;ini belirtmi&#;ti.

FETÖ MÜ ÖLDÜRDÜ?

Cinayetle ilgili en çarp&#;c&#; say&#;labilecek ifadelerden birisi birinci Ergenekon davas&#;n&#;n duru&#;mas&#;ndaki gizli tan&#;k K&#;skaç'&#;n sözleri oldu. Gizli tan&#;k K&#;skaç, ikinci Ergenekon davas&#;n&#;n tutuksuz san&#;&#;&#; Osman Gürbüz'ün kendisine "S&#;kmasayd&#;m bu kadar para olur muydu? Necip Hablemito&#;lu'nu öldürdüm, paray&#; ald&#;m. Patron benim, jandarmada komutan&#;m var, ad&#; da Levent Ersöz" dedi&#;ini iddia etti.

Cinayetle ilgili bir di&#;er iddia ise Hablemito&#;lu'nun FETÖ taraf&#;ndan hedef al&#;nmas&#;yd&#;. Cinayetle ilgili genel kan&#; da bu yönde oldu. Hablemito&#;lu suikast&#;ndan y&#;l önce Ankara DGM savc&#;s&#; Nuh Mete Yüksel, Fethullah Gülen hakk&#;nda yasa d&#;&#;&#; örgüt kurmak ve yönetmek suçlamas&#;yla iddianame haz&#;rlad&#;. &#;ddianamenin haz&#;rlanmas&#;ndan sonra, Yeni Hayat dergisinde yay&#;nlanan "Etki Ajanlar&#;, Nüfuz Casuslar&#; ve Fethullaç&#;lar" makalesi 4 Ocak günü mahkemeye ek delil olarak sunuldu. Makaleyi haz&#;rlayan isim ise Necip Hablemito&#;lu idi. Ayn&#; dönem Gülen cemaatini eksene alan bir kitap haz&#;rl&#;&#;&#; içerisinde olan Hablemito&#;lu'nun "Köstebek" kitab&#;n&#;n bas&#;lmas&#; engellenmek istendi. Aile avukat&#; Ersan Bark&#;n'&#;n sözlerine göre FETÖ, baz&#; siyasileri araya sokarak böyle bir çaba içerisine girmi&#;ti. Nitekim Hablemito&#;lu'nun kitab&#; kendisi öldürüldükten sonra bas&#;ld&#;.

NUR&#; GÖKHAN BOZKIR C&#;NAYETTE NASIL &#;ÜPHEL&#; OLDU?

Nuri Gökhan Bozk&#;r, y&#;l&#;nda Kara Harp Okulu'ndan mezun oldu. Uzun y&#;llar Özel Kuvvetler Komutanl&#;&#;&#;'nda tim komutan&#; olarak görev yapt&#;. Babas&#; da asker olan Bozk&#;r'&#;n ad&#; kamuoyu taraf&#;ndan ilk kez y&#;l&#;ndaki 'sauna çetesi davas&#;yla' duyuldu. Daha sonra yüzba&#;&#; rütbesiyle görev yapt&#;&#;&#; TSK'den sauna çetesi ba&#;lant&#;s&#; gerekçesiyle at&#;ld&#;. Ordudan at&#;l&#;nca ticarete giri&#;en Bozk&#;r, K&#;rg&#;zistan'da bulunan uluslararas&#; düzeyde silah, patlay&#;c&#; ve bomba sat&#;&#;&#; yapan DNS &#;irketinin sahibi oldu. y&#;l&#;nda Urfa Akçakale'de so&#;an kamuflaj&#;yla bomba yap&#;m&#;nda kullan&#;lan infilakl&#; fitil ta&#;&#;yan bir t&#;r ele geçirildi. Olayla ilgili Bozk&#;r'&#;n ad&#; bas&#;nda "I&#;&#;D'e tonlarca bombay&#; saunac&#; yüzba&#;&#; vermi&#;" sözleriyle tekrar duyuldu. Hakk&#;ndaki soru&#;turmalar devam ederken, Nuri Gökhan Bozk&#;r y&#;l&#;nda s&#;rra kadem bast&#;.

Y&#;llarca suikaste dair yol al&#;namad&#;. Kimin niçin Hablemito&#;lu'nu öldürdü&#;ü teori boyutunu a&#;amad&#;. Suikastle  ilgili 15 Temmuz darbe giri&#;iminden sonra dikkat çekecek geli&#;meler oldu. Gazeteci Zihni Çak&#;r, 15 Temmuz çat&#; davas&#;nda tan&#;k oldu. Çak&#;r ifadesinde Hablemito&#;lu suikast&#; failinin halen kamuda görevli olan biri oldu&#;unu, cinayette kulland&#;&#;&#; silah&#; Mogan Gölü'ne att&#;&#;&#;n&#; öne sürdü. Fakat Çak&#;r'&#;n cinayeti i&#;ledi&#;ini söyledi&#;i ki&#;inin, cinayetin i&#;lendi&#;i tarihte yurt d&#;&#;&#;nda olmas&#; gerekçesiyle, ailenin &#;ikâyeti reddedildi. Hablemito&#;lu ailesinin avukat&#; Ersan Bark&#;n, savc&#;l&#;&#;a ba&#;vurarak gazeteci Çak&#;r'&#;n ifadesinin al&#;nmas&#;n&#; talep etti. Çak&#;r, ifadesinde kendisine bu ismi veren ki&#;inin Nuri Gökhan Bozk&#;r oldu&#;unu söyledi. Nuri Gökan Bozk&#;r ismiyle Hablemito&#;lu dosyas&#;n&#;n seyri de&#;i&#;ti, Bozk&#;r dosyan&#;n &#;üphelisi oldu.

HTS KAYDI C&#;NAYET&#;N &#;&#;LEND&#;&#;&#; SOKAKTAN ÇIKTI

y&#;l&#;nda Ankara Cumhuriyet Ba&#;savc&#;l&#;&#;&#;'nca Hablemito&#;lu'nun öldürülmeden 6 ay önce ve sonras&#;na ait HTS kay&#;tlar&#;, Bilgi Teknolojileri ve &#;leti&#;im Kurumu'ndan istendi. Hablemito&#;lu'nun HTS kay&#;tlar&#;n&#;n oldu&#;u yerlerde ba&#;ka abonelerinde olup olmad&#;&#;&#; incelendi. Soru&#;turma sonucunda Nuri Gökhan Bozk&#;r'&#;n telefonunun cinayet günü Hablemito&#;lu'nun evinin bulundu&#;u bölgede sinyal verdi&#;i tespit edildi. Gazeteci Zihni Çak&#;r'&#;n silah&#;n Mogan Gölü'ne at&#;ld&#;&#;&#;n&#; söylemesi üzerine de yap&#;lan inceleme de Bozk&#;r'&#;n telefonunun gölde sinyal verdi&#;i saptand&#;. Soru&#;turma sonucunda Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi, Bozk&#;r'&#;n "tasarlayarak adam öldürme" suçundan tutuklanmas&#;na karar verdi.

BOZKIR'IN ÇEL&#;&#;K&#;L&#; &#;FADELER&#;

Nuri Gökhan Bozk&#;r, gazeteci Toygun Atilla'ya y&#;l&#;nda Ukrayna'da verdi&#;i röportajda, cinayeti kendisinin i&#;lemedi&#;ini söyledi. Mogan Gölü'ne at&#;lan silah ve HTS kayd&#;yla ilgili de konu&#;an Bozk&#;r, cinayet tarihinde Çankaya'da Oyak sitesinde oturmas&#; ve i&#; yerinin Gölba&#;&#;'nda olmas&#; nedeniyle telefon sinyalinin orada olmas&#;n&#;n normal oldu&#;unu söyledi. Ancak Bozk&#;r, Sabah'ta yay&#;nlanan röportaj&#;nda ise gazeteci Toygun Atilla'ya söylediklerinden farkl&#; olarak, cinayet günü görevde oldu&#;unu, telefonunun nas&#;l oradan sinyal verdi&#;ini bilmedi&#;ini söyledi. Bozk&#;r, Hablemito&#;lu cinayetinde kendisine iftira at&#;ld&#;&#;&#;n&#; ileri sürdü.

&#;nterpol'ün hakk&#;nda k&#;rm&#;z&#; bülten ç&#;kard&#;&#;&#; Bozk&#;r, 10 Temmuz 'da Ukrayna'da yakaland&#;. Ukrayna'da bir süre tutuklu kalan Bozk&#;r, daha sonra ev hapsine ç&#;kar&#;ld&#;. Hablemito&#;lu suikast&#;na ili&#;kin ya&#;anan geli&#;meler &#;&#;&#;&#;&#;nda M&#;T, Ukrayna'da düzenledi&#;i operasyonla Bozk&#;r'&#; Türkiye'ye getirdi. Operasyonu, Cumhurba&#;kan&#; Erdo&#;an duyurdu. Bozk&#;r, 27 Ocak günü Ankara Emniyeti'ne teslim edildi.

Gökhan Nuri Bozkır kimdir, nerelidir? Hablemitoğlu&#;nun katil zanlısı Gökhan Nuri Bozkır kim?

Gökhan Nuri Bozkır kimdir, nerelidir? yılında evi önünde suikaste uğrayan Necip Hablemitoğlu'nun katil zanlısı Gökhan Nuri Bozkır kim? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun katil zanlısı olarak aranmakta olan, Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan ihraç edilmiş 'Karanlık Nuri' lakaplı eski yüzbaşı Nuri Gökhan Bozkır'ın Türkiye'ye getirildiğini açıkladı. Açıklamanın ardından Gökhan Nuri Bozkır kimdir, nerelidir? Hablemitoğlu'nun katil zanlısı Gökhan Nuri Bozkır kim? soruları araştırılmaya başlandı. Konunun ayrıntıları ise yazımızda.

Gökhan Nuri Bozkır kimdir, nerelidir? Hablemitoğlu'nun katil zanlısı Gökhan Nuri Bozkır kim?

Gökhan Nuri Bozkır, 18 aralık 'de katledilen Prof. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının kilit ismi olarak biliniyor.

’de teslim olan Şemdin Sakık’ı, Irak'ın kuzeyinden Türkiye’ye getiren TİM’in üyelerinden olduğu ileri sürülüyor.

Bozkır'ın adı, üst düzey kamu çalışanlarının yer aldığı ‘Sauna Çetesi' içinde de geçiyor.

Gökhan Nuri Bozkır, adının çokça tanınmasını ise, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) görev yaparken silah ticareti yapmasına borçlu.

Ancak Bozkır’ın hikayesi bununla bitmiyor.

TSK’dan ihraç edilen, kirli ilişkileri ve silah ticareti ile gündeme gelen Bozkır, hakkında iddianame düzenlenmişken, devlet ile ilişkilerini ve ticari ortaklığını devam ettirmekteydi.

’da Afyon, Dazkırı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından /38 dosya numarası ile hakkında “Fabrikasyon patlayıcı kaçakçılığı” gerekçesi ile soruşturma hazırlandı.

Gökhan Nuri Bozkır, bu soruşturmanın ardından yurtdışına kaçtı.

Ukrayna ve Kırgızistan’da yer almaya başladı.

Önceki yıl adı MİT ile anılan soğan tırları olayına karışmıştı.

Gökhan Nuri Bozkır, hakkında soruşturma açıldığı tarihlerde, Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile partner olan Delta Defence Savunma Sanayi A.Ş.’nin ortaklarındandı.

#Necip Hablemitoğlu, Gökhan Nuri Bozkır, Sauna Çetesi, MİT, Cumhurbaşkanı, Ukrayna

Akademisyen-Yazar Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu&#;nun 18 Aralık &#;de öldürülmesine ilişkin hazırlanan son iddianame yazılmaya ve tartışılmaya devam ediyor.

Bu iddianamede dikkat çeken bazı tespitleri aktarmadan önce bir konuya açıklık getirmem gerekiyor.

2 Aralık&#;taki “Hablemitoğlu Cinayetinde Dikkat Çekici İddia” başlıklı yazımda, cinayetin kilit isimlerinden olan ve Ukrayna&#;da yakalanarak Türkiye&#;ye getirilen eski Özel Kuvvetler Komutanlığı mensubu Nuri Gökhan Bozkır&#;ın, iddianame çıktıktan sonra “hafta başında cezaevi aracılığıyla Savcılığa ek ifade vermek için dilekçe gönderdiğinin” öne sürüldüğünü belirtip şunları kaydettim:

Dilekçesi ulaştığı takdirde Savcılıkta, aksi halde yargılama süreci başladığında Mahkemede Bozkır’ın, kendisine ait olduğu bildirilen ifadelerin önemli bir bölümünün baskı altında alındığını, özellikle Levent Göktaş adını kesinlikle vermediğini, Göktaş ve Tarkan Mumcuoğlu isimlerinin ifadesine zorla eklendiğini söyleyeceği öğrenildi.”

Bu yazımdan hareketle dün Nuri Gökhan Bozkır&#;ın 30 Kasım tarihli bir dilekçesi yayımlandı. Sözkonusu dilekçede Bozkır&#;ın, cinayetin çözülmesine yardımcı olduğunu bildirerek tahliye talebinde bulunduğu görüldü. Beraberinde ise, “Bozkır’ın, ek ifade vererek ‘kesinlikle Levent Göktaş ve Tarkan Mumcuoğlu’nun ismini vermediği, bu isimlerin ifadesine zorla eklendiği’ iddiasının doğru olmadığı öğrenildiği” yorumu yapılıp, avukatlarının da Bozkır&#;ın hem TEM&#;de hem de Savcılıkta baskı altında ifade vermediğini, ifadesine “zorla ekleme yapıldığı” iddiasının doğru olmadığını söylediği bilgisi aktarıldı.

Kaynaklarımın verdiği bilgiye güvendiğimi vurguladıktan sonra şu hususların altını çizeyim.

Haberimde Bozkır&#;ın Savcılığa dilekçe verdiğini ifade etmiştim.

Oysa dün yayımlanan dilekçenin verildiği yer Ankara Ağır Ceza Mahkemesi.

Burada da şöyle önemli bir detay var.

Bilindiği gibi, iddianame 11 Kasım&#;da tamamlandı&#; 13 Kasım&#;da Ankara Ağır Ceza Mahkemesi&#;ne gönderildi&#; Mahkeme, bunu 22 Kasım&#;da kabul etti, ancak beraberinde, “Bu terör suçudur” diyerek “görevsizlik” kararı verdi&#; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bu karara itiraz etti&#; Bunun üzerine itirazın incelenerek davaya hangi mahkemenin bakacağına karar verilmesi için dosya, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi&#;ne gönderildi.

Bildiğim kadarıyla, davaya hangi mahkemenin bakacağı henüz belli olmadı. Durum bu iken; Bozkır&#;ın, en azından davanın içeriği konusunda yetkili olmayan Ağır Ceza Mahkemesi&#;ne dilekçe vermesinde bir gariplik yok mu?

Levent Göktaş Kendi Ayağıyla Savcıya Gitti

Neredeyse tümü -Ergenekon kumpasları döneminde tanıdığımız- gazeteci Zihni Çakır&#;ın ifadelerine dayandırılan iddianamedeki dikkat çekici tespitlere geçelim.

Malûm; Hablemitoğlu cinayeti, Çakır&#;ın Nuri Gökhan Bozkır&#;dan aldığı bilgilerle Şubat &#;te, İstanbul TEM Şube Müdürlüğü&#;ne verdiği ifadeyle yeniden gündeme geldi. Ardından bu iddialar Ankara&#;da görülen “FETÖ çatı davasına” konu edildi.

Gökhan Nuri Bozkır&#;ın Ukrayna&#;ya kaçmasından sonra Çakır ile Bozkır&#;ın temasları devam etti. Hatta &#;de Savcılık, Çakır üzerinden Bozkır&#;la irtibata geçip e-posta yoluyla ifadesini aldı. İşte bu ifadeyle birlikte cinayet iddiasına yeni isimler eklendi. Sözkonusu isimlerle birlikte Levent Göktaş&#;ın da adı telaffuz edilmeye başlandı.

Ancak o isimler &#;da ifadeye çağrılırken, Levent Göktaş&#;ın bilgisine -kendi talebine rağmen- başvurulmadı.

&#;da ifadeye çağrılan isimlerden birisi de ÖKK&#;dan emekli olup Levent Göktaş&#;la birlikte çalışmaya başlayan Altan Bora&#;ydı. Hazırlanan iddianameden öğreniyoruz ki, Altan Bora o ifadeye Levent Göktaş&#;la birlikte gitmiş.

15 Haziran &#;de şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan Altan Bora&#;ya yöneltilen sorulardan birisi şöyle:

Nuri Gökhan Bozkır&#;ın hakkınızda ilk iddiada bulunduğu ve iddialarına ilişkin bilgileri Ukrayna&#;dan Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderildikten sonra savcılık makamına görüşmek için beraberinizde Levent Göktaş ile neden geldiniz?”

Bora ise özetle şu cevabı vermiş:

Emniyet Müdürlüğünce ilk arandığımda o tarihte beraber çalıştığım Levent Gaktaş&#;a avukat kimliği de olduğu için, &#;Komutanım savcılık makamından beni çağırıyorlar&#; dediğimde, bana &#;FETÖ soruşturmasıdır&#; dedi. Sonra ben kendim soruşturma savcısı olarak sizi internetten araştırdığımda Hablemitoğlu suikastı soruşturmasına baktığınızı öğrenince, bu defa Levent Göktaş&#;a, &#;Komutanım bu FETÖ soruşturması değil, Hablemitoğlu soruşturma olabilir.&#; dediğimde, bana &#;Ben de geleyim.&#; diye cevap verdi. Ben de bu duruma memnun oldum. Normalde bizim hiçbir işimizle ilgilenmezdi. Bunun üzerine birlikte makamınıza geldik. Sizin yanınızdan çıktıktan sonra kendisi bana Nuri Gökhan Bozkır&#;ın iddialarını kastederek, &#;Günah bu, insan silah arkadaşına bunu yapar mı?&#; dedi. Başkaca bu konuda hiç konuşmadık.”

Özetle; demek ki Savcılık, &#;da Levent Göktaş&#;la ilgili iddiaları ciddiye almamış ve -kendi ayağıyla gittiği halde- bilgisine başvurma gereği dahi duymamış.

Tetikçinin” İsmi En Baştan Beri Bilinmiyor muydu?

Cinayetin tetikçisi olduğu açıklanan Tarkan Mumcuoğlu&#;na gelirsek:

Zihni Çakır&#;ın &#;teki ilk ifadesinden itibaren bilinen en net isim bu. Çakır bu ifadesinde, “O dönem Özel Kuvvetler Komutanlığında bulunan hemen herkesin suikastın Yüzbaşı Tarkan Mumcuoğlu tarafından işlendiğini bildiğini, suikast silahını Ankara ilinde bulunan Mogan Gölü&#;nün ODTÜ yakasındaki balçıklı bölgeye atıldığını, Ergenekon süreciyle birlikte Tarkan Mumcuoğlu&#;nun Özel Kuvvetler’den çıkarıldığını öğrendiğini” anlattı.

Yine Çakır, 18 Eylül &#;de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı&#;na tanık sıfatıyla verdiği ifadesinde &#;teki ifadesini tekrarladı.

Bu ifade sonrasında Çakır aracağılıyla iletişim kurulan Nuri Gökhan Bozkır ise Savcılığa e-posta ile gönderdiği 4 sayfalık mektubunda şunları anlattı:

Cinayetten sonraki gün hiç eğitim planında olmamasına rağmen ayrıca normalde Cuma günleri gidilen Eymir (ODTÜ) Gölün etrafındaki 11 km&#;lik koşu parkuruna Perşembe günü gidilmesi, bu koşu programına şimdiye kadar hiç katılmayan Fikret Emek&#;in katılması, Altan Bora&#;nın koşu başında Dnz. Yzb. Tan Dervişoğlu ve yardımcısı P. Ütğm. Bülent Kutsal&#;a siyah poşeti vermesi dikkatimi çekmiş, koşuda geride kalarak kendilerini izledim. Fikret Emek koşu yerine yürümüş, bilerek geride kalmıştı. Bülent Kutsal ve Tan Dervişoğlu ise tim yerine kendileri şahsi koşmuş koşunun bitimine 1 km kalan sazlık alanda elindeki siyah poşeti göle atması bende büyük şüphe uyandırmıştı.”

Bozkır bu mektubuna, olayda kullanılan silahın atıldığı yer olarak belirttiği Eymir Gölü’ne ilişkin çizdiği yüzeysel bir krokiyi de ekledi.

Bozkır&#;ın, Ukrayna&#;da yakalanıp Türkiye&#;ye getirildikten sonra 7 Şubat &#;de Ankara TEM Şube Müdürlüğü&#;nde verdiği şu ifadeye bakalım:

Zihni Çakır dilekçenin (Ukrayna&#;dan gönderdiği mektup) savcı beye ulaştığını söyledi. Dilekçemde bu cinayetin Özel Kuvvetler bünyesinde yılları içerisinde oluşturulan örtülü görev kuvveti ve bu görev timi içerisinde bulunan Piyade Binbaşı Tarkan Mumcuoğlu tarafından işlendiğini ifade etmiştim. Yine bu dilekçemde cinayetle ilgili silahı nereye attıklarını tahminle belirtmiştim&#; Cinayette asıl amacının ne olduğunu açık kaynaklardan ve Zihni Çakır&#;ın da konuşmalarından öğrendim. Zihni Çakır&#;ın anlattığı olayın bu yapı tarafından işlediğine kanaat getirdim. Dilekçemden sonra Zihni Çakır olayla ilgili, olayda kullanılan turuncu renkli Volvo aracın resmini telefonuma whatsapp üzerinden göndererek, &#;Olay zamanı bu aracın Tarkan Mumcuoğlu&#; tarafından kullanılıp kullanılmadığını&#; sordu. Ben de bilgim olmamasına rağmen işlerimin yoğunluğu nedeniyle Tarkan Mumcuoğlu&#;nun akrabasına ait olduğunu, iki üç ay kadar kullandığını söyleyerek konuyu geçiştirdim. Bu süreçten sonra Zihni Çakır ile görüşmemiz azaldı, olayın nasıl sonuçlandığım öğrenemedim. Taa ki, yılında Kiev şehrinde kendimize ait restorantta eşim ile otururken Ukrayna Emniyet güçleri tarafından tutuklanmam sonrasında götürüldüğüm karakolda cinayetle ilgili tutuklandığımı gösterilen belgelerden anladım. Karakolda iken Zihni Çakır&#;ı telefonla aradım. Durumun ne olduğunu sordum. Kendisinin de bilmediğini, hemşehrisi olan Adalet Bakanı ile görüşeceğini söyledi.”

Mogan Gölü “Hikâyesi” Gerçek Değilmiş

İfadesinin devamında 11 Mart &#;de hazırlanan “inceleme raporu”nda adına kayıtlı telefonların cinayetin işlendiği akşam ÖKK yakınlarında baz verdiği bildirilip bunu açıklaması istenince Bozkır şunları anlattı:

günü yukarıda ifademde ayrıntılı olarak anlattığım gibi, hiçbir zaman Gölbaşı&#;na gitmedim. Sağlıklı bir HTS kaydının olduğunu düşünmüyorum. Olayın olduğu gün timlerin eğitimi Gölbaşı&#;ndaydı ancak ben gitmedim.”

Olayda kullanılan silah herhangi bir yere atıldı mı?” sorusuna da şu karşılığı verdi:

Benim bu konuda herhangi bir bilgim yok, bunu Tarkan Mumcuoğlu bilir. Benim size yazmış olduğum dilekçedeki krokiyi o günü inandırıcılık olsun diye yazdım; ancak o hikâye gerçek değildir.”

Savcılık, Bozkır&#;ın bu çelişkili ifadelerini özetle şöyle yorumladı:

Şüpheli Nuri Gökhan Bozkır&#;ın bu ifadesi Cumhuriyet Başsavcılığımızca değerlendirildiğinde, bazı hususlarda doğru beyanlarda bulunduğu, bu zamana kadar toplanan deliller, yapılan tespitlere göre, şüphelinin olay ile ilgili bazı kısımları ise gerçeğe uygun olamayacak şekilde yanlış aktardığı, kasıtlı olarak ÖKK MAK Alayında görev yaptığı dönemde kendisinin Tim Komutanı olan Hakan Büyükçulha, başka bir timde görevli olan Altan Bora, Tan Dervişoğlu, Bülent Kutsal isimlerini de soruşturma dosyamıza dahil etmek amacıyla hareket ettiği, ifadesindeki anlatım kısımlarında bu kişileri olayın içerisindeymiş gibi bir konuma yerleştirerek anlatımlar yaptığı değerlendirilmiştir&#; Şüpheli Nuri Gökhan Bozkır, Ukrayna&#;dan ülkemize getirildikten sonra alınan ifadesinde, Zihni Çakır&#;ın başlangıçtaki ifadesini kendisinin yönlendirmiş olduğunu kabul etmiştir. Şüpheli Nuri Gökhan Bozkır alınan ifadesinde, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu&#;nun maktul Necip Hablemitoğlu&#;nu ateşli silah ile öldüren kişi olduğunu tekrarlamış, ancak bazı detaylara ve kişilere ilişkin yanıltıcı bilgiler vermiş olduğu görülmüştür. Bu şekilde ifade vermesinin sebebi, hakkındaki ceza soruşturma ve kovuşturma sürecinde etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istemesi ile TSK&#;dan ihracına ilişkin süreçte kendisine zarar vermiş olduğunu düşündüğü bazı kişileri bu soruşturmaya dahil etmek istemesi olarak görülmüştür. Ancak alınan ifadelerden şunu ifade etmek gerekir ki, şüpheli Nuri Gökhan Bozkır ile Ahmet Tarkan Mumcuoğlu arasında birlikte görev yaptıkları dönemde ya da sonrasında her hangi bir husumet bulunmadığı gibi, neredeyse aralarında arkadaş olarak bile çok sınırlı bir ilişki kurulmuştur. Dolayısıyla şüpheli Nuri Gökhan Bozkır&#;ın Ahmet Tarkan Mumcuoğlu&#;na iftira atabileceği bir durum söz konusu değildir. ”

Tetikçi” &#;e Kadar Nerede Görev Yaptı?

Hablemitoğlu cinayetinin tetikçisi olduğu açıklanan Tarkan Mumcuoğlu&#;nun ifadeleri ile mesleki safahatına da bakalım.

Çakır ile Bozkır&#;ın iddiaları üzerine ilk olarak &#;da ifade vermek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı&#;na giden Mumcuoğlu, olay tarihinde Kazakistan&#;da görevde olduğunu belirtip buna ilişkin bir dilekçe yazdı ve ayrıldı.

Bozkır&#;ın Türkiye&#;ye getirilmesinden sonra geçtiğimiz Haziran&#;da gözaltına alınan Mumcuoğlu, yine olay tarihinde Kazakistan&#;da olduğunu bildirirken sonraki süreçteki görevleri hakkında şunları anlattı:

yıllan arasında Azerbaycan’da Özel Kuvvet Danışmanlığı görevinde bulundum. Bunlann dışında kısa süreli Nahçivan, Azerbaycan gibi ülkelere görevli olarak gittim. yılında Diyarbakır Lice İlçesine Emniyet Birliği Komutanı olarak tayin oldum, yılında KKTC&#;ye Komando Alayı Harekât Eğitim Subaylığına, &#;de Afyonkarahisar İkmal Komutanlığına atandım. Kasım &#;de Albay rütbesinde kendi isteğim ile emekli oldum&#; yılı Mayıs ayında MİT&#;e geçtim. MİT&#;e geçme sürecinde, ÖKK&#;da tabur komutanım olan Zekai Aksakallı&#;nın yönlendirmesi etkili oldu. Beni Kemal Eskintan&#;a yönlendirdi. Seçim süresi sonunda MİT&#;te çalışmaya başladım&#; Hayatım boyunca TSK&#;nın kanun yönerge ve emirler ile belirlenen hiyerarşik yapısı dışında hiçbir oluşuma dahil olmadım. Aynı şekilde MİT içerisinde de kanun ve emirler dahilinde hareket ettim. Bugüne kadar icra ettiğim görevlerde, ki bunlar Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Bekası ile ilgili olan görevlerdir. Hep en ön saflarda bulundum ve başarılı oldum&#; Adımın yılından beri bu konuda gündemde olması beni ve ailemi ziyadesiyle meşgul etmiş ve yıpratmıştır. Ayrıca MİT’te görev yapmam sebebiyle medya organlarında ifşa edilmem açıkça MİT Kanunu&#;na da aykırı olup, benim ve ailemin emniyetini tehlikeye düşürmüştür. Bunun yanında yaptığım kritik görevlerde kafamı meşgûl ederek konsantrasyonumu ve moralimi bozmuş; şahsımı, emrimdekileri ve yapılan görevi tehlikeye atmıştır&#; Söylediklerime, TSK&#;da ve daha sonra MİT&#;te beraber görev yaptığım insanlar ve tutulmuş kayıtlar şahittir. yılı Eylül ayında kendi isteğim ile MİT&#;ten emekli oldum.”

Mumcuoğlu&#;nun, Gökhan Nuri Bozkır&#;ın iddialarının yalan, hayal ürünü ve çelişkilerle dolu olduğunu öne sürüp Zihni Çakır&#;la ilgili olarak da, “Bu süreçte Zihni Çakır adlı gazetecinin önemli bir rol oynadığını düşünmekteyim. Zihni Çakır isimli şahıs ile Nuri Gökhan Bozkır&#;ı kim irtibatlandırdı? Neden bu iş için Zihni Çakır seçildi? Zihni Çakır&#;ın daha önceki faaliyetleri nedeniyle bu durum şüphe uyandırıcıdır. Ayrıca Nuri Gökhan Bozkır&#;ın nöbetçi iken Özel Kuvvetler Komutanlığına soktuğu Emniyet İstihbaratçılarla olan bağının ve hukukunun ne olduğunun araştırılmasını gerektiğini düşünüyorum.” dediğini de kaydedip soralım:

Adı &#;ten beri gündemde olan Tarkan Mumcuoğlu&#;nun &#;de MİT&#;e girmesi, sonrasında hakkındaki iddialar ayyuka çıktığı halde &#;e kadar burada görev yapması ve nihayetinde kendi isteğiyle buradan emekliye ayrılması başlı başına ilginç değil mi?!

Müyesser YILDIZ
10 Aralık

Kategori:Uncategorized

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası