elektrik elektronik mühendisliği yurtdışı iş imkanları / İş Olanakları | Elektrik-Elektronik Mühendisliği | ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu

Elektrik Elektronik Mühendisliği Yurtdışı Iş Imkanları

elektrik elektronik mühendisliği yurtdışı iş imkanları

Sık Sorulan Sorular

1-    Elektrik ve Elektronik Mühendisliği nedir?
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, elektrik üretim, iletim ve dağıtım ağlarının projelendirilmesinde ve denetlenmesinde rol alır. Ayrıca elektrik motorlarının, elektronik aletlerin, gömülü sistemlerin ve iletişim sistemlerinin belirli prensipler, yöntemler ve araçlar kullanılarak tasarlanması, geliştirilmesi, sınanması ve bakımı konularını ele alan sistematik ve çok disiplinli bir mühendislik dalıdır. 

2-    Elektrik ve Elektronik Mühendisi kimdir?
Elektrik ve Elektronik Mühendisi, başta elektrik-elektronik sanayi, enerji, savunma teknolojileri, otomotiv, telekomünikasyon gibi sektörler olmak üzere her alanda ihtiyaç duyulan elektrik ve elektronikle ilgili sistemlerin tasarımını, uygulamasını ve bakımını yapan kişidir.

3-    Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Programında nasıl bir süreç beni beklemektedir?
Programın ilk senelerinde elektrik ve elektronik mühendisliğinin temelleri öğretilmeye başlanır ve program boyunca öğrencilerin bolca uygulama yapmaları beklenir. Program, teknik derslerin yanında öğrencilerin sosyal becerilerinin ve takım çalışmasına yatkınlığının geliştirilmesi amacıyla sosyal dersleri de kapsamaktadır. Teknik dokümantasyon, sunumlar, raporlar ve ekip çalışması sayesinde öğrenciler güçlü iletişim becerilerini geliştirirler.

4-     Bölüme başlamadan önce elektrik-elektronik alanında herhangi bir teknik bilgi bilmem gerekiyor mu?
Hayır, bilmenize gerek yoktur. Lisans programımızın ilk senelerinde elektrik ve elektronik mühendisliği temelleri öğretilmeye başlanır. Ancak bir ön bilginiz olması alacağınız bölüm derslerinde faydalı olacaktır.

5-    Bölümünüze başvurabilmek için ne yapmam gerekiyor?
Bölümümüze girebilmek için YKS Sayısal puan türünden yeterli puanı almanız gerekmektedir. 

6-    Kimler Elektrik ve Elektronik Mühendisi olmalıdır?
Matematiksel düşünme yönü kuvvetli olan, ikna yeteneği olan, yaratıcı, yenilikçi, detaylara özen gösteren, iletişim becerileri kuvvetli ve ekip çalışmasına uygun kimseler Elektrik ve Elektronik Mühendisliği için ideal kişilerdir.

7-    Elektrik ve Elektronik Mühendisliği eğitim süresi ne kadardır?
Eğitim süresi, 1 yılı İngilizce hazırlık olmak üzere toplam 5 yıldır. Hazırlık sınıfını direkt geçen öğrenciler için bu süre 4 yıldır. Hazırlık sınıfı muafiyet koşulları için: funduszeue.info

8-    Bölümün eğitim dili nedir?
Bu bölümü tercih eden öğrenciler eğitimlerini İngilizce almaktadır.

9-    Elektrik ve Elektronik Mühendisliği lisans programını bitirenler nerede iş bulabilirler?
Bölümümüz mühendisleri pek çok alanda iş bulabilmekte veya kendi işlerini kurabilmektedirler. İstihdam sağlayan sektörler arasında başta enerji, teknoloji, savunma sanayi ve üretim sanayi olmak üzere hemen her türlü kuruluş bulunmaktadır. Bu kuruluşlar kamu veya özel sektörde yer alabilmekte, yurt içi ve dışında faaliyet gösterebilmektedir. Ayrıca Elektrik ve Elektronik Mühendisleri kariyerlerine akademik alanda da devam edebilmektedirler.

Neden BAU Elektrik ve Elektronik Mühendisliği?
•    Dünya Üniversitesi ve Uluslararası Program İmkanları
•    Hazırlık Okulunu Yurtdışında Okuma İmkanı
•    Güçlü Eğitim Kadrosu ve Nitelikli Eğitim
•    Sektör Temsilcileri Tarafından Verilen Markalı Dersler
•    CO-OP ile Staj ve Part-Time Çalışma İmkanı
•    Son Teknolojilerle Geliştirilmiş Araştırma Laboratuvarları
•    MÜDEK Akreditasyonu
•    BAU-EDR Modeli Eğitim
•    Yan Dal-Çift Anadal Yapma İmkanı
•    Bursluluk İmkanları
•    BAU Girişimcilik Programı
•    Çeşitli Kamu Kuruluşları ve Özel Şirketlerle Çeşitli Proje İmkanları

Erasmus kapsamında yurt dışı başka bağlantınız var mı?
Bahçeşehir Üniversitesi 35 farklı ülkeden üniversite ile iş birliği yürütmektedir. Bunun yanında öğrencilerimiz BAU yurtdışı kampüslerimizde de ders alabilmektedirler. Detaylı bilgi için:  funduszeue.info

Çift Anadal ve Yan Dal Programları var mıdır?
Üniversitemiz belirli not ortalamasını sağlayan öğrencilere çift anadal ve yan dal programları ile ikinci bir diploma veya sertifika olanağı sağlanmaktadır. 

Bölümünüz akredite edildi mi?
Bölümümüz MÜDEK tarafından 30 Eylül tarihine kadar akredite edilmiş ve Avrupa’da geçerli EUR-ACE etiketi almaya hak kazanmıştır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği / ODTÜ / YURTDIŞI / (BİTTİ)

• Çavuş
    79 Mesaj
    Konu Sahibi
    Merhaba arkadaşlar, ge&#;miş olsun.
    Seneler &#;nce ben de burda sınav sonucumu &#;ğrenmiştim.Şimdi size yardımcı olmak istiyorum.
    Başlıktaki konularla ilgili saygı &#;er&#;evesinde sorularınızı alabilir ve cevaplayabilirim.

Ankara nasıl, T&#;rkiye nasıl gibi genel sorular yerine daha &#;zele indirgeyerek sorarsanız sevinirim.

Sorular i&#;in teşekk&#;rler herkese, &#;oğu soruya cevap verdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kaliforniya Yolcusu -- 20 Temmuz ; >

• Çavuş
    79 Mesaj
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  • Yüzbaşı
    79 Mesaj
  • Çavuş
    79 Mesaj
  • Yüzbaşı
    79 Mesaj
  • Yüzbaşı
    79 Mesaj
  • Binbaşı
    79 Mesaj
    Konu Sahibi
    CentaureeaC kullanıcısına yanıt
    kimya m&#;hendisliği iyi bir b&#;l&#;m ger&#;ekten, yurtdışı i&#;in en iyi b&#;l&#;mlerden bir tanesi.
    odt&#;'deki akademik kadrosundan bihaberim fakat kimya m&#;hendisleri genelde hoş &#;alışkan kadınlardan oluşuyor ve pakistanlı &#;ğrenciler var &#;ok&#;a .binalarının yeri de &#;ok g&#;zel ve sakin yeşillik i&#;inde.

odt&#;'deki &#;ğrenci profilini genel olarak a&#;ıklamak zordur, her okul &#;ğrenci kitlesi gibi.
    okulda &#;ok spor yapılıyor, yurtlar okul i&#;inde ve evlerde kalanlar da okulun hemen yanındaki yıl mahallesinde kaldığı i&#;in okula herkes evi gibi davranıyor &#;&#;p falan yok her yer yeşil ağa&#;.(&#;zel g&#;nlerde &#;zel yerler hari&#;)
    &#;ok fazla yardımseverlik var, bir şeyin mi eksik? hemen bir facebook grubuna yaz &#;d&#;n&#; al funduszeue.info&#;a &#;ok "verilik" ilanı g&#;r&#;rs&#;n okulda.eğer birinin kullanmadığı bir şey varsa ihtiyacı olana veriyor.
    &#;ok fazla hayvanseverlik var, odt&#; pati dostları,kuş g&#;zlemcileri gibi gruplar var s&#;rekli hayvanlar i&#;in kermesler yapılıyor vs.
    m&#;hendislerin genelde işi başından aşkın, ders &#;alışıp aralarda da devrim stadyumunda "chill" yapıyorlar
    kul&#;pler aktif olduğundan herkesin başka b&#;l&#;mlerden arkadaşı baya var, kendi b&#;l&#;m&#;nle sınırlı değil sosyal yaşantın.
    okulda herkes mizahş&#;r
    &#;ok eleştirel insanlar, b&#;l&#;mde aşmış t&#;rkiye'de aynı konudaki diğer hocaların bile b&#;y&#;ks&#;n abi &#;ektiği adamları bile eleştirme kapasiteleri vardır bu &#;ok iyi bi şey.
    s&#;rekli herkes bir iş peşinde, laylaylom yapan az insan funduszeue.info&#; beklemediğin kişiler bile değişik şeyler başarabiliyor.

aklıma gelenler bunlar.

bu arada okuldaki "hocam" k&#;lt&#;r&#;ndne bahsetmeden ge&#;emeyeceğim.
    hi&#; tanımadığın birine yaklaş kadın erkek fark etmez "hocam" dediğin anda arkadaşınmış gibi konuşabilirsin.
    ben 1. sınıfı bitirirken(ilk senem) finaller bittikten sonra memlekete d&#;nmeye hazırlanırken &#;atı denen odt&#;n&#;n en pop&#;ler restoranında bir doktora &#;ğrencisiyle konuşmuştum.
    adamı o zaman 2. sınıf falan sanıyordum fakat doktora yapıyormuş, ben d&#;md&#;z hocam ya bi s.. git tarzında o zamanki entelekt&#;el kapasitemle konuşuyordum.
    aradan seneler ge&#;ti o adamın bana orda verdiği tavsiyeyle şu an yurtdışı i&#;in &#;n&#;mde engel yok.

@Centaureea

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kaliforniya Yolcusu -- 19 Temmuz ; >

• Yüzbaşı
    Odt&#; ve Boğazi&#;i kıyası isteyeceğim ben de, tabi yapmaktan sıkılmadıysanız artık, ben sormaktan baygınlık ge&#;ireceğim ama tercih d&#;nemi işte affola
  • Binbaşı
    &#;ncelikler yurtdışı konusunda &#;n&#;n a&#;ık olsun

mf4 20k gibi bi sıralamam var. sonu&#;lardan &#;nce odt&#; kimya m&#;h d&#;ş&#;n&#;yordum ama tek sıkıntım ankarayı istememe funduszeue.info de şuan it&#; uzay m&#;h. d&#;ş&#;n&#;yorum oda 20k gelirse tabi.

uzay muhendisliğine daha &#;ok ilgim var kimyaya nazaran. yani kimya biy den &#;ok fizik seviyorum. ve tabi istanbulu &#;ok istiyorum. anlıyacagın acayip kararsızım. hangisinde daha iyi bir kariyer bekler beni bilemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Centaureea -- 19 Temmuz ; >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çavuş
    79 Mesaj
    Konu Sahibi
    quote:

Orijinalden alıntı: Jruapic

Hocam yurt dışınamı gidiyorsunuz? Gidiyorsanız hangi okul?

Berkeley, Johns hopkins, Stanford ve Georgia tech'e başvurcam.
    kalper johns hopkins'ten funduszeue.info ay var tabi de son sene sıkıntı &#;ıkmaz akademik başarımda
  • Yüzbaşı
    elektrik elektronik b&#;l&#;m&#; okumak istiyorum yanlız odt&#; funduszeue.infoı daha d&#;ş&#;k elektrik elektronikte iyi eğitim veren &#;niversiteler biliyormusun.
    B&#;l&#;m&#; okurken % ingilizce şart mı ?
    &#;niversiteden beklentim bilgi olarak beni karşılaması Proje olanağı sunması.bir yıl erasmus veya yurt dışında &#;alışabilecek adam olmak istiyorum.
    Sizce Hangi &#;niversitelere bakmalıyım.Şuan sıralamam 62 bin Ama gerekirse mezuna kalmayı d&#;ş&#;n&#;funduszeue.info bu alanda bilgili bi abiye benziyorsunuz .
    Tavsiyelerinizi bekliyorum.
  • Çavuş
    79 Mesaj
    Konu Sahibi
    quote:

Orijinalden alıntı: Centaureea

&#;ncelikler yurtdışı konusunda &#;n&#;n a&#;ık olsun

mf4 20k gibi bi sıralamam var. tercihlerden &#;nce odt&#; kimya m&#;h d&#;ş&#;n&#;yordum ama tek sıkıntım ankarayı istememe funduszeue.info de şuan it&#; uzay m&#;h. d&#;ş&#;n&#;yorum oda 20k gelirse tabi.

uzay muhendisliğine daha &#;ok ilgim var kimyaya nazaran. yani kimya biy den &#;ok fizik seviyorum. ve tabi istanbulu &#;ok istiyorum. anlıyacagın acayip kararsızım. hangisinde daha iyi bir kariyer bekler beni bilemiyorum.

bence kamp&#;sleri bir gez, bi kokla doya doya.
    insanlarla konuş bi sana tavırlarına bak.
    muhtemel kalacağın bir yeri g&#;r.

şimdi arkadaşlar şu ankara konusunda birka&#; lafım var.
    erzurumda tıp okuyan adam ankaraya laf atar olmuş.evet haklısınız istanbulda kadar eğlendirici bir şehir değildir tamamen doğru.
    fakat kaldı ki işletme okumuyorsunuz ki doya doya gezip partilerde boy g&#;sterin.

it&#;'yle odt&#; arasında ger&#;ekten fark var, eğer iki okulu da yeteri kadar gezersen kendine uygun olanı se&#;ersin bence.
    bu arada kalacağın yer &#;ok &#;nemli, ne yurdu kimin yurdu oda arkadaşın kim vb.

bir de son lafım var.
    kimya ve fizik olduk&#;a yakın branşlardır (kimya aslında fiziktir???) Fizikokimya diye ders var yahu
    sen b&#;l&#;mleri bol bol bol araştır.
    yurtdışına mı gideceksin, burda havayollarında mı &#;alışacaksın tai'ye mi gideceksin yoksa ila&#; fabrikalarında parf&#;mc&#;lerde mi &#;alışacaksın bir gelecek planı yap kendine T&#;rkiye'nin durumunu g&#;ze alarak.

&#;oğunuz zeki insanlarsınız, yurtdışına &#;ıkmak &#;ok zor değil.
    ben ne yaptım? ortalamamı y&#;ksek tuttum, &#;ok fakrlı bi branştan yandal yaptım, hocalarla aramı iyi tuttum, kul&#;plerde g&#;rev aldım, spor yaptım, g&#;n&#;ll&#; işler yaptım.
    bunları seneye sığdırmak &#;ocuk oyuncağı.
    o y&#;zden şu maaşlı işe gircem vizyonunu genişletin l&#;tfen.

• yeni mesaja gitYeni mesaj

Benzer içerikler

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası