rüyada hz peygamberi görmek / Rüyada Muhammed mustafa (sav) efendimizi görmek Görmek Ne Anlama Gelir? - Diyadinnet

Rüyada Hz Peygamberi Görmek

rüyada hz peygamberi görmek

Sual: Rüyada Peygamberimizi gören muhakkak Onu mu görmüş olur?
CEVAP
Rüyada Peygamber efendimiz Muhammed aleyhisselamı hakiki şekliyle gören, muhakkak Onu görmüş olur. Çünkü şeytan Onun şekline giremez. Fakat şeytan başka şekle girip görünebilir. Resulullah efendimizi tanımayan kimsenin, bunu ayırması kolay olmaz.

Bazı âlimler de, (Peygamber efendimizi değişik şekilde görmek, yine Onu görmek olur. Fakat bu, o kişinin dindeki noksanlığına alamettir. Peygamber efendimizi rüyada gerçek şekliyle gören ve mümin olarak ölen herkes Cennete gider) buyurmuşlardır.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Beni rüyada gören, gerçekten beni görmüştür. Ben her surette görünürüm.) [Deylemi]

(Beni rüyada gören, gerçekten beni görmüştür. Çünkü şeytan benim şeklime giremez. Ebu Bekri Sıddıkı gören de, gerçekten onu görmüştür. Şeytan onun da suretine giremez.) [Hatib]

(Beni rüyada gören, uyanıkken görmüş gibidir.) [İbni Mace]

(Beni rüyada gören, Cehenneme girmez.) [İbni Asakir]

Abdülgani Nablüsi hazretleri buyuruyor ki:
İbni Sirin'e göre, rüyayı gören, Resulullahı vefatı zamanında bulunduğu şekil üzere görmüşse hakikaten onu görmüş demektir. İbni Arabi hazretleri gibi bazı âlimler ise, (Resulullahı hayatta bulunduğu şekilde görmek şart değildir) dedi. Resulullahı bilinen sıfatları üzere görmek, bizzat Peygamber efendimizi görmektir. Bilinen sıfatlardan başka şekilde görmek, Resulullahın misalini idrak etmektir.

Peygamberlerin cesetleri yer değiştiremez. Bundan dolayı Peygamber efendimizi bulunduğu surette görmek, Onun hakikatini idrak etmektir. Vasıflarından başka bir şekilde görmek ise, misalini idrak etmektir.

Kadi İyad'a göre, Resulullahı bilinen sıfatından başka bir şekilde görenin rüyası tevile, tabire muhtaçtır. İmam-ı Nevevi ise, (sahih olan rüyayı gören her iki surette de Resulullahı hakikaten görmüştür. İster bilinen sıfatı üzere, isterse bilinen sıfatından başka bir surette görsün) dedi.

Resulullahın gençlik, orta yaşlılığı ve ihtiyarlık zamanlarında ve ömrünün sonunda olan bilinen suret ve sıfatlarından biri üzerine görülen rüya tabire muhtaç değildir. Eğer bunlardan birine benzemiyorsa, tabire muhtaç olur. Bunun için bazı tabircilere göre, bir kimse, Resulullahı yaşlı görse, selamete erişmeye; genç görse, bu kimsenin iyi hâlli oluşuna, şöhrete erişmesine ve onun düşmanına galip gelmesine delalet eder. Tebessüm ettiğini görse, rüya sahibinin sünnet-i seniyeye uyduğuna delalet eder.

Resulullahı kızgın bir şekilde görmek, o kimsenin hâlinin kötü olmasına delalet eder. Güzel bir surette görmek, rüya sahibinin dince güzelliğine, mübarek bedeninde noksanlık görmek, rüyayı görenin noksanlığına delalet eder. Çünkü Resulullah gayet parlak bir ayna gibidir ki, o aynaya bakan kendi şeklini görür.

Resulullahı böyle uygun şekillerde görmekte büyük faydalar vardır. Çünkü Resulullahı bu durumda görmekle rüyayı görenin durumu bilinir ve gafletten uyanır. Diğer peygamberleri de rüyada görmek böyledir. Çünkü şeytan, peygamberlerin ve melaikenin suretine giremez. Rüyada Resulullahı görenin durumu iyi ve gönlü şen olur. Eğer o kimse üzüntülü ve kederli ise, üzüntü ve kederinden kurtulur veya hapis ise hapisten çıkar.

Resulullahı görenler, muhasara altında veya kıtlık içinde iseler onlar bu gibi durumlardan kurtulur ve mazlum iseler zafere kavuşurlar. Eğer korku hâlinde iseler emin olurlar.

Resul-i ekremin kendisine teveccüh gösterdiğini veya bir şey öğrettiğini yahut namazında ona iktida ettiğini yahut Resulullah'ın güzel bir şey yedirdiğini veya layık bir elbise giydirdiğini, veya ona hayırlı dua ettiğini gören, iyiliği emreden ve kötülüğü nehyeden kişi olur. Rüyayı gören âlim ise, ilmi ile amel eder. Âbid ise, feyze kavuşur. Günahkâr ise, tevbe eder, kâfir ise, hidayete erer.

Rüya sahibi korku içinde ise, düşmanlarından emin olur. Kendisine şefaat edilir. Çünkü Resulullah efendimiz şefaat sahibidir.

Rüyada Resulullahı görmek, sözünde doğru ve vaadinde durmaya delalet eder. Bazen de büyük bir makama nail olur. Rüya sahibi yolcu ise ve kuraklık çekiliyorsa, yağmurun yağmasına delalet eder. Çünkü su bulunmayan yerde, Resulullahın mübarek parmakları arasından su akmış idi.

Resulullah bir yerde rengi değişmiş veya bir a'zası noksan görülürse, bu rüya o yerde dinin zayıflamasına ve bid'atin meydana çıkmasına delalet eder. Resulullahın üzerinde eski elbise görmenin tabiri de böyledir.

Resulullahın vefat ettiğini görenin kendi akrabasından şerefli bir zatın vefatına delalet eder. Eğer Resul-i ekremin bir yerde cenazesini görse, orada büyük bir musibet olur.

Resulullahın, kendisine dünya malından veya yiyecek ve içecek bir şey verdiğini gören, verilen şeyin şerefi nispetince erişeceği bir hayra delalet eder. Bir kimse rüyada onun mübarek elbiselerinden birini giyse veya Peygamber efendimiz kendisine elbisesini verse, o kimse mülke erişir. Fakir ise, zengin olur, bekârsa evlenir.

Resulullahın sürme çektiğini gören, dininde salih olur. Onun çok güzel olduğunu görmek, rüya sahibinin çok dindar olduğuna delalet eder. Resulullahı buğday benizli gören, heva ve hevesi terk eder, tevbe etmeyi tercih eder. Beyaz tenli olduğunu gören, Allah’a tevbe eder. Güzel amel yapar ve yolunu düzeltir.

Resulullahın sakal-ı şeriflerinin siyah olduğunu ve beyazlık bulunmadığını gören, sevinç ve büyük bir ucuzluğa kavuşur. Sakalına aklık karıştığını görenin kuvvetli oluşuna ve düşmanına galip gelmesine delalet eder.

Resul-i ekremi kendi mescidinde veya harem-i saadetinde gören, kuvvet, izzet ve yüceliğe erişir. Resulullahın kabri şerifini gören, zengin olur, hapis ise kurtulur. Kabr-i şerifi ziyaret ettiğini gören, büyük bir mala erişir.

Resulullahın peşinden yürüdüğünü görenin, sünnete uyduğuna delalet eder. Resulullahı ayakkabısız görse, rüya sahibinin cemaatla namazı terk ettiğinden, ona, cemaatla namaz kılması için emrettiğine delalet eder. Resulullahın mestlerini giydiğini görmesi, Resulullahın o kimseye Allah yolunda cihad yapması için emrettiğine delalet eder.

Resulullah ile müsafeha yaptığını görenin sünnet-i Resulullaha uyduğuna delalet eder. Resulullah kendisine rüyada hurma ve bal gibi güzel ve hoş bir şey ikram etse, Kur'an-ı kerimi ezberler ve ona verilen şey miktarınca ilim elde eder.

Peygamber efendimizin hutbe okuduğunu gören, iyilikle emir ve kötülükten nehyeder. Resulullahın kendisine bir şey verdiğini gören kimse, ilme nail ve hakka tâbi olur. Resulullahın kendisine verdiği şeyi almadığını görse, o kimse bid'at işler.

Resulullahı uzun boylu bir delikanlı suretinde görmek, insanlar içinde çıkacak fitneye delalet eder. Resul-i ekremi yaşlı bir şekilde görse, insanların afiyette olmalarına delalet eder. Resulullahın kendisine kızdığını veya kendisiyle mücadele ettiğini veya sesini onun sesinden daha fazla yükselttiğini görenin, dinde çıkaracağı bir bid'ate delalet eder. Resulullahın herhangi bir yerde vefat ettiğini gören, o sene orada vefat eder.

Peygamber efendimizi rüyada görmek için
Peygamber efendimizi rüyada hakiki şekliyle görebilmek için düzgün itikada sahip olmak, ibadetleri yapıp haramlardan kaçmak ve çok salevat-ı şerife getirmek lazımdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Cuma gecesi iki rekat namaz kılıp, her rekatta bir Fatiha, bir Âyet-el Kürsi, 15 İhlas okuyup selam verdikten sonra bana bin salevat okuyan, öteki Cumaya varmadan beni rüyada görür.) [Şir'a]

Hazret-i Ömer, (Bir mümin, Abher namazını kılıp da Resulullahı rüyasında görmezse, ben Ömer değilim. Yemin ederim ki, Allahü teâlâ, bu namazı kılanın işini görür, dilediğini verir, günahı ne kadar çok olsa da, hepsini affeder, ölürken susamaz, kabrine çiçekler döşenir. Kabrinden kalkarken de, başına keramet tacı konur) buyurdu. Hazret-i Ali de, (Resulullahı görmek istediğim zaman, Abher namazını kılarım) buyurdu.

Abher namazı, 4 rekatlık nafile bir namazdır. İkinci rekatta, oturulunca Ettehiyyatüden sonra salli barik okunur. Her rekatta bir Fatiha, on defa Kadir suresi okunur. Sonra rükudan önce, 15 defa Sübhânallahi velhamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallâhü ekber tesbihi okunur, sonra rükuya varılır, rükuda 3 defa Sübhane rabbiyel azim dendikten sonra 3 defa yukarıdaki tesbih okunur. Sonra doğrulup, kavmede, yani ayakta iken aynı tesbih 3 defa daha okunur. Secdeye varılır, 3 Sübhane Rabbiyel a'ladan sonra, aynı tesbih 5 defa okunur. Daha sonra ikinci secdeye gidilir. İki secde arasında tesbih okunmaz.

Diğer 3 rekat da böyle tamamlanır. Selamdan sonra konuşmadan Kadir suresi on defa okunur. Sonra aynı tesbih 33 defa okunup Cezallahü Muhammeden anna ma hüve ehlühü denir.

Resulullah efendimizi rüyada gören müslüman, ölene kadar o hâlini muhafaza ederse Cennetliktir.

Resulullahı rüyada görmek
Sual:
Bazıları, (Peygamberi rüyada gördüm, bana şöyle bildirdi) diyerek, dine aykırı şeyler söylüyorlar. Şeytan, Peygamberin kılığına giremeyeceğine göre, bu nasıl oluyor?
CEVAP
Birincisi, Resulullahı gördüğü yalan olabilir. İkincisi, dine aykırı olduğuna göre, görülenin Resulullah olmadığı kesindir. Şeytan, başka şekle girip, ben Peygamberim diye yalan söyleyebilir. Peygamber efendimizi tanımayan da, o şekli Resulullah zanneder. İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Resulullahın hakiki şeklini, rüyada tanıyabilmek çok güçtür. Bunun için, rüyalara nasıl güvenilebilir? Şeytan, Resulullahın yüksek şanına yakışacak bir şekilde, o Serverin ismiyle görünemez. Melun şeytan, düşmanlığını burada da gösterebilir. Araya karışarak, olmayan şeyi olmuş gibi gösterebilir. Rüya göreni şaşırtır. Kendi sözlerini ve işaretlerini, onun sözleri ve işaretleriymiş gibi gösterir. Resulullah vefat ettikten sonra, bir kimse uykuda, hisleri çalışmazken ve yalnızken, nasıl olur da, rüyanın şeytanın karışmasından korunduğunu ve onun değiştirmediğini anlayabilir? (1/)

Resulullahı uygun olmayan bir şekilde görmek, zaten o kişinin bid’at veya günah işlediğini gösterir. Bunun için, rüyada söylendi denilen, dine aykırı sözlere itibar edilmez. [Mesela, Şeyh Ahmet vasiyetnamesi isimli yazıda, Resulullahı gördüm denmesi tamamen yalandır.]

Peygamber efendimizi rüyada görmek
Sual: Bazı kimseler, Peygamber efendimizi rüyada görerek bazı şeyleri sorup öğrendiklerini söylüyorlar. Böyle bir şey mümkün müdür ve bunlara itibar edilebilir mi?
Cevap:
Konu ile alakalı olarak, İmâm-ı Rabbânî hazretleri, Mektûbât kitabında buyuruyor ki:
“Resûlullah efendimizin kendi şeklini ve hele rüyada tanıyabilmek çok güç olacağı meydandadır. Bunun için, rüyalara nasıl güvenilebilir? Âlimlerin çoğunun dediğine uyarak ve Resûlullah efendimizin yüksek şanına yakışacak üzere, şeytanın hiçbir şekilde o Serverin ismi ile görünemeyeceğini söylersek, o şekilden emirler almak ve onun beğenip beğenmediğini anlamak kolay değildir. Melun şeytan araya karışarak, olmayan şeyi olmuş gibi gösterebilir. Rüya göreni şaşırtır.

Çoğumuzun bildiği gibi, bir gün Peygamber efendimiz Eshâbı ile oturuyordu. Kureyş'in ileri gelenleri orada idiler. Resûlullah efendimiz onlara Vennecmi suresini okudu. Onların putlarını anlatan âyet-i kerimeye gelince, melun şeytan putları öven birkaç sözü, o Serverin aleyhisselam sözüne ekledi. Dinleyenler, bunları da o Peygamber efendimizin sözü sandılar. Orada bulunan kafirler bağırmaya başlayarak, Muhammed aleyhisselam bizimle sulh yaptı, putlarımızı övdü dediler. Peygamber efendimiz şeytanın sözlerini anlamadı. (Ne oluyorsunuz?) diye sordu. Eshâb-ı kiram, siz okurken bu sözler de araya karıştı dediler. O Server aleyhisselam çok üzüldü. Hemen Cebrâîl aleyhisselam vahiy getirdi. O sözleri şeytanın karıştırdığı, bütün Peygamberlerin sözlerine de karıştırmış olduğunu bildirdi. Allahü teâlâ, o sözleri âyet-i kerime arasından çıkardı.

Görülüyor ki, Peygamber efendimiz hayatta ve uyanık iken, şeytan o Serverin sözüne kendi bozuk şeylerini karıştırıyor ve hiç kimse bunu ayıramıyor. O Server vefat ettikten sonra bir kimse uykuda hisleri çalışmaz ve yalnız iken, nasıl olur da, rüyanın şeytanın karışmasından korunduğunu anlayabilir? Doğru olan rüyalar, çok olur ki, görüldüğü gibi çıkmaz, tabir etmek lazım gelir. Demek ki, rüyalara kıymet vermemelidir. Her şey, insan uyanık iken vardır. Bunları uyanık iken görmeye çalışmalıdır. Uyanık iken görülen, bulunan şeylere güvenilir. Bunlar, tabir etmek istemez. Rüyada ve hayalde görülen şeyler de, rüya ve hayaldir.”

Peygamber görmek rüyaların en hayırlılarından biridir. Hz. Peygamberi­miz bir Hadis-i Şeriflerinde &#;Beni rüyada gören ancak beni görür. Zirâ şeytan benim şeklime giremez&#; bu­yurmuşlardır. Dolayısıyla bu rüyâ her bakımdan çok büyük hayır ve selâmettir. Peygamberleri görmek: Ahir Zaman Peygamberi Allah Rasülü (s.a.v.)&#;i rüyada görmekle ilgili yorumlar, kendi adıyla geçen bölümde geçti.

Rüyada Peygamber Görmek

Rüyada peygamberlerden herhangi birisini görmek anne ve babaya işarettir. Çünkü anne ve babanın çocukları üzerine olan şefkat ve rahmeti, onun dünya ve ahiretin ateşinden ve sıkıntılarından esirgemekte bulunduğunu bedihidir.

Bir peygamberi neşeli görmek zafer ve müjde, asık yüzlü görmek sonu selâmet olacak üzüntü ve hastalıktır. Bir peygamberden bir şey alan ve duyan, onun ilminden hissedâr olur. Sevinir. Bir peygamberi aslından çok iri görmek, halk arasında çı­kacak fitneyi haber verir. Peygamberin dünyâya âit bir şeyle örtündüğünü gören, sünneti ihmâl eder.

• Peygamberlerden birini sevecen bir yüz ifadesi ile gör­mek: Dünyada hak yolundan ayrılmamış ve itikatlarına sadık kalmış biri ol­duğunuza, ahir zamanda da mutluluğu hak edeceğinize işarettir.
  • Kızgın bir ifadeyle görmek: Dünyada ve ahir zamanda lanetleneceğiniz anlamına gelir. Bir başka yoruma göre de; başınızda dolanan büyük bir beladan kurtulmaya ve zor bir işin üstesinden gelmeye yorumlanır.
  • Bir peygamberin size bir şey verdiğini görmek: Çok sevineceğiniz bir habere işarettir.
  • Peygambe­rimiz Hz. Muhammed’i görmek: Dünyada ve ahrette görevlendirildiğiniz her işin üstesinden geleceğinize, hangi işe el atarsanız başarılı olacağınıza, üzüntülerinizden ve sıkıntılarınızdan kurtulacağınıza, hastalıklarınıza şifa bulacağınıza işarettir.

Diyanet Rüya Tabirleri: Ruyada Peygamber Gormek

• İbn-i Şirin adlı rüya yorumcusu şunları söylemiştir: Büyük peygemberleri görmek mevki, makam, kadir ve kıymet sahibi ol­maya, diğer peygamberleri görmek zafere ve başarıya, dinin kuvvetlen­mesine ve emaneti sahibine teslim etmeye delalet eder.(NOT: Büyük peygamberler, kendilerine kitap veya sahife verilenlerdi; diğer peygamberler ise kendilerine kitap ve sahife verilmeyen, sadece Kur’an’da pegamber olarak isimleri geçenlerdir.)
  • Kirmanî adlı rüya tabircisi de şunları söylemiştir: Bir peygamberi ra­hat, sevinçle ve güleryüzlü görmek güç ve kudrete erişmeye, zafere işa­rettir;
  • Bir peygamberi sıkıntılı, yüzü asık bir halde görme, sonunda rahata ve mutluluğa dönüşmesi umulan şiddete ve illete;
  • Bir peygamberden bir şey aldığını ya da duyduğunu görmek, o peygamberin ilminden faydalan­maya ve mutluluğa delalet eder.
  • İster sağ, isterse ölmüş olsun peygamberlerden birini ziyaret ettiğini görmek üç şekilde yorumlanır: Rüya sahibi eğer takva sahibi ise, takva­sı (iyi hali) artar; eğer asi veya günahkârlardan ise Allah onu affeder, ba­ğışlar.
  • Rüya sahibi hayır ve berekete kavuşur, cennete girenlerden ve kurtu­luşa erenlerden olur.
  • Bir peygamberin kendi gerçek boyundan daha uzun, daha şişman ve daha iri olduğunu gör­mek, halk arasında karışıklık meydana geleceğine delalet eder.

İslami Ruya Tabirleri: Rüyada Hz Muhammedi Görmek

• Bir pey­gamberi gayet yaşlanmış görmek o bölge halkının rahat ve huzura kavu­şacağına işarettir.
  • Bir peygamberin kendisine bir şey verdiğini ya da bir el­bise getirdiğini görmek bereket olacağına ve kıyamet gününde şefaate;
  • Peygamberlerden birini dünyaya ait bir eşya ile dürttüğünü görmek sünne­ti ihmal edeceğine; ona mübah olan şeylerden vermek hayra işaret eder.
  • Peygamberlerden birinin kendisine dine aykırı bir emir verdiğini görmek, kişiyi dinin emirlerine ay­kırı davranmaktan men etmektir.
  • Peygamberlerden birinin vücudundan bir uzuv eksik görmek, rüya sahibinin dinde eksiklerinin olduğuna işarettir.
  • Peygamberlerden birini çirkin ve kötü bir şekilde görmek, günahkârlığa ve isyana işarettir.
  • Cafer-i Sadık (r.a.) bu konuda şunları söylemiştir: “Peygamberlerin hepsini veya onlardan bir tanesini görmek, on bir şekilde yorumlanır.
    1. Rah­met,
    2. nimet,
    3. izzet,
    4. iyi kader,
    5. zenginlik,
    6. zafer,
    7. saadet,
    8. hükümdarlık,
    9. inanç,
    10. dünya ve ahirette hayır ve huzur.

Peygamber Efendimizi Hissetmek

Rüyada Allah Rasülü&#;nü hissetmek veya görmek, her bakımdan hayırlara, başarılara, mutluluklara vesile teşkil eder. O&#;nu rüyada gören kimsenin ne muradı varsa hasıl olur.

• Peygamber Aleyhisselamı hissetmek: Sahih bir hadis-i şerifte Allah Rasülü şöyle buyuruyor: &#;Her kim beni rüyasında hisseder veya görürse o, uyanık bir halde de beni görecektir. Çünkü şeytan bana benzer bir sûrete giremez.&#;
  • Bir başka sahih hadis-i şerifte de şöyle buyuruyor: &#;Her kim rüyasında beni görürse muhakkak o, hak ve gerçek olarak beni görmüştür.&#;
  • Enes&#; (r.a.) den bir rivayette: &#;Beni rüyasında gören kimse elbette cehenneme girmeyecek.&#; şeklinde varid olmuş.
  • Bir başka rivayette de: &#;Her kim ki beni rüyasında hissedip görürse, o gerçek olarak beni görmüştür. Çünkü şeytanın benim suretime girmesi mümkün değildir.&#; varid olmuştur.
  • İbn Ebi Cemre göre peygamber efendimizi hissetmek: &#;Allah Rasulü&#;nü güzel bir surette görmek, rüya sahibinin din yönünden güzelliğine, güzel bir surette görememek veya bedeninin bazılarında noksanlık görmek, rüyayı görenin noksanlığına işaret eder&#; demiştir.

Peygamber Efendimizin Cenazesini Görmek

Rüyada peygamber cenazesi görmek; Hoşlanmadığınız kimselerin sizi ziyarete geleceğine, konuşulan konuların sizi sıkacağına işarettir. Peygamber cenazesinde insanların yürüdüğünü görmek bazılarına liderlik edeceğinize delalet eder.

Ebu Sait El Vaiz’e göre, peygamber efendimizin cenaze törenini rüyasında gormek huzurlu olacak bir kimseyle tabir olu­nur. Peygamber cenazesi gören makam sahiplerinden birine bağlanır, ondan mal yönünden yararlanır, sözü geçerli biri olur ve halk ona muhtaç olur.

Rüyada Hz Muhammedi Görmek

O&#;nu rüyada görmekten daha büyük bir bahtiyarlık düşünülemez. Rüyada O&#;nun kabulüne mazhar olmak ise erişilecek şereflerin en yücesidir. (Allah&#;ın selâmı O&#;nun üzerine olsun.) O&#;nu sahabelerinin, aile efradının ve sevdiklerinin arasında görmek, erişilmeyecek şan ve şereflere erişmeye vesiledir.

Rüyasında Peygamber Efendimiz&#;i gören kimse, dünya ve âhiret mutluluğunu elde eder. Hangi işe başlarsa hayırlı ve faydalı sonuç elde eder. Rüyayı gören kimsenin bulunduğu şehir halkı hayırlı işler peşinde koşturur, mutlu ve sevinçli bir ortamı paylaşırlar. Daha önce sıkıntıları varsa o sıkıntıları üzerlerinden kalkar. Fakir ve yoksul iseler, bolluk ve zenginliğe kavuşurlar.

Peygamber Efendimiz&#;i rüyasında gören kimse, devlet başkanı ise,. savaştığı düşmanını yenip, ülkesini genişletir. Ülkesine tabii afet ve felâket gelmez. Emri altındaki insanlar başarıdan başarıya koşarlar. Nitekim Kur&#;an-ı Kerim&#;de şöyle buyurulmaktadır: &#;Ey Muhammedi Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.&#; (Enbiya Sûresi, âyet: )

• Rüyada Peygamberimizi gören iki cihanda aziz olur, her ne işe başlarsa hayırlı muvaffak olur, gam ve kederden kurtulur
  • Fakir ise zengin olur, ümit ettikleri eline geçer,
  • Gurbette ise selametle vatanına döner,
  • Kafir ise ihtida eder, korktuğundan kurtulur.
  • Memur ise mülkü artar, düşmanına galip gelir, evine bela ve afet gelmez. Ailesi rahat ve mesut olur.
  • Bir kimse Allah Rasülü&#;nü rüyasında kederli bir şekilde görse, o bölge halkının sapık bir inanca kapıldıkları şeklinde yorumlanır. Bu durumda tevbe edip inançlarını yenilemeleri gerekir. Öyle yaparlarsa başlarına gelebilecek bir felakete karşı durmuş olurlar.
  • Rüyasında Allah Resulü&#;nü gören kimsenin durumu iyi olur. Kederli ise üzüntülerinden kurtulur. Rüyayı gören hapis ise hapisten kurtulur. Bu rüya, sözünde durmakla da tabir olunur. Bu rüyayı gören kimse fakir ise zengin olur. Bazen de bu rüya, rüyayı gören kimsenin hiç kimsenin yetişemeyeceği bir makama nail olmasına işarettir.
  • Hazreti Peygamber&#;in sakalını taradığının görülmesi, rüya sahibinin üzüntü ve sıkıntılarından kurtulacağına işarettir.

Rüyada Peygamber Devesi Görmek

Peygamber devesi gormek; Kışları sıcak ülkelerde geçireceğinize işarettir. Rüyanızda peygamber devesi gördüyseniz; Yakınlarınızla aranızın iyi olacağına, sıhhatinizin düzeleceğine, çevrenize huzur ve fayda dağıtacağınıza işarettir.

Rüyada Peygamber Mezarını-Kabrini Görmek

Hz. Muhammed (s.a.s.)’in Medinesinde (şehrinde) bulunduğunu görmek (çünkü Hz. Muhammed (s.a.v.) orada gö­mülüdür.), tüccar ve kibarlarla arkadaş olmaya ve onlardan maddi ve ma­nevi fayda görmeye delalet eder. Peygamberden veya velilerden birinin mezarını kazdığını görmek, o zatın yoluna girmeye, onun yolundan gitmeye çalıştı­ğına delalet eder.

Hz. Muhammed’in (s.a.s.) evinde olduğunu görmek iyilik, selamet ve bereket sahibi olmaya; Harem-i Şerifin (Kutsal yer, medine) kapılarından biri önünde veya hücre-i saadet (Hz. Muhammed’in (s.a.s.) kabrinin bu­lunduğu oda)in kapısı önünde durup tövbekâr olduğunu görmek günahla­rın bağışlanmasına hak kazanmaya işarettir.

Hz. Muhammed’in (s.a.s.) nurlu kabrinden nârların fışkırdığını görmek dininde ve kişiliğinde gittikçe artan bir şerefe; Hz. Muhammed’in (s.a.s.) kabri ile mimber arasında bulunduğunu görmek cennet ehlinden olmaya işaret eder. Bir peygamberin mezarını kazdığını gören, onun sünnetine uyar. Eğer kabrinde kemik bulursa muradına erer. Bir peygamberin kabrini kazmak, onun sünnetine tâbir olmaktır. Kabri ziyâret etmek ise herkes için hayırdır.

• Peygamberin (a.s.) kabrini evinde görmek onun şefaatine mazhar ol­mak gibi büyük bir mutluluğa,
  • Peygamber’in (a.s.) kabrini ve mübarek odalarını süpürdüğünü ya da yıkadığını görmek dünya ve ahirette mesut, ömürlü ve övgüye layık olmaya,
  • Hz. Peygamber’in (a.s.) mübarek odala­rına arkasını dönerek oturduğunu görmek Peygamber’in (a.s.) sünnetle­rinden uzaklaşmaya,
  • Hz. Muhammed’in (a.s.) kabri çevresindeki demir kafese yapışıp ağladığını görmek şefaate mazhar olarak dünyada mutlu ve bahtiyar olmaya, gayet ferahlığa ve sevince işarettir.
  • Peygamberimiz&#;in vefat etmesi: Rüyada Hazreti Peygamber&#;in vefat ettiğini gören kimsenin kendi soyundan mertebesi yüksek bir kimsenin vefat edeceğine işarettir.

Ruyada Peygamber Görmenin Rüya Tabiri

1. Peygamberlere has bir elbise giydiğini görmek din ve dünyada iyiliğe;
  2. Kendinin Nebi olduğunu görme şehit olmasına veya sabır, ibadet ve gü­zelliklere erişmeye;
  3. Peygamberlerin fiillerini (hal ve hareketlerini) ve onla­ra mahsus ibadet ve dualardan birini işlediğini görmek dininin sağlam ve yakınlarının dindar olacağına;
  4. Peygamberleri kendilerine yakışmayacak bir halde görmek sapıklığa ve bozgunculuğa delalet eder.
  5. PEYGAMBER ÇİÇEĞİ: Tüm arzularınıza kavuşarak mutlu olacağınız anlamına gelir. Rüyada peygamber çiçeği görmek, her türlü dileğinizin zamanı geldiğinde gerçekleşmesine işaret eder.
  6. Peygamber Efendimiz&#;i ziyaret etmek: Rüyasında Peygamber Efendimiz (s.a.v.)&#;i ziyaret etmek, salih amel işlemeye, ehl-i beyt&#;i sevmeye, hayırlı ilme, olgunluğa ve insanlar arasında mevkiice yükselmeye işarettir.

Rüyada Peygamberle Tartışmak Kavga Etmek

Peygamberlerden biriyle kavga ve mü­cadele ettiğini gören dinde ve sünnette herkesçe beğenilen davranışlarda bulunur. Bir peygamberi öldürdüğünü görmek, kişinin inancını büyük ölçü­de kaybetmesine ve toplumda lanetlenmesine işarettir. Bir peygambere hakaret ettiğini gören, onun pey­gamberliğini kabul etmez ve getirdiklerini inkâr eder. Peygamberlerden biriyle kavga etmek (vb.) din hayâtı için iyi değildir.

Rüyada dua görmek, dua etmek - funduszeue.info
  • Peygamber Efendimiz&#;i kızgın görmek: Bu rüyayı gören kimsenin amellerinin ve yaptığı hareketlerin çirkinliğine işarettir.
  • Peygamber&#;den dayak yemek: Rüyasında bir peygamberin kendisini dövdüğünü gören kimse, ahiretteki arzularına kavuşur.
  • Peygamberi öldürmek: Rüyasında bir Peygamberi öldürdüğünü gören kimse emanete hıyanet eder ve verdiği sözü yerine getirmez.

Peygamber Görmenin Psikolojik Anlamı

Bilgi, deneyim ve yetkinliğine saygı duyduğumuz bi­rinin yardım ve rehberliğine ihtiyacımız olduğunu vurgular.

Rüyada Peygamber Olmak

Peygamber olduğunu görmek: Rüyasında kendisinin peygamber olduğunu gören kimse şehid olur. Gelen musibetlere göğüs gerer ve sonunda zafere ulaşır.

Rüyada Görülen Peygamberlerin Anlamı

• Peygamberimiz&#;in elinden tutmak: Bu rüya o yüce Peygamber&#;in sünnetininin yerine getirildiğine işarettir.
  • Rüyada Hazreti Adem Aleyhisselâm&#;ı görmek; zühd ve takvâya erişmek için vesiledir. Böyle bir şerefe nâil olan kimsenin duası ve tevbesi kabul olur. Adem Aleyhisselâm&#;ı rüyada gören kimse günahtan ve haramdan sakınmayan kimse ise, bir felâketle karşılaşıp, kendisine zulmedilebilir.
  • Rüyasında İbrahim Aleyhisselam&#;ı gören; kimseden Yüce Allah hoşnud olur. Üzerine nimet ve rahmet kapısı açılır, günleri hoş geçer.
  • İsmail Aleyhisselam&#;ı rüyasında gören kimse; Hak emrine bağlı ve saygılı olup, fena iş işlemekten uzak durur.
  • İshak Aleyhisselam&#;ı rüyasında gören kimseye; zalim olan düşmanları musallat olsalar da sonunda o kimse üstün gelip, düşmanlarını yenmeye muvaffak olur.
  • Salih Aleyhisselam&#;ı rüyasında gören kimseye; düşmanı fenalık etmek istese de bunu başaramaz.
  • Yakup Aleyhisselam&#;ı rüyasında gören kimseye; Yüce Allah birçok erkek evlat verir. Bunlardan bir tanesinin başına birtakım felâketler gelmesine rağmen sonunda bütün sıkıntılarından kurtulup önemli bir mevkiye gelir.
  • Zekeriyyâ Aleyhisselam&#;ı rüyasında gören kimsenin; doğacak evlâdı yaşar ve duası kabul edilen bir kimse olur.
  • Yahyâ Aleyhisselâm&#;ı rüyasında gören kimse; Yüce Allah&#;a severek kulluk eder. Ayrıca felaketlerden ve günahlardan korunur.
  • Yunus Aleyhisselam&#;ı rüyasında gören kimse; bir işte acele edip, hapse düşer. Birtakım sıkıntılar çeker. Yüce Allah, o kimsenin dua ve niyazlarını daha sonra kabul buyurup, sıkıntılarından kurtulur.
  • Eyyub Aleyhisselam&#;ı rüyasında gören kimse; sıkıntı ve acılara düşer. Bilhassa eşi hastalanır ve daha sonra da şifaya kavuşur.
  • Süleyman Aleyhisselam&#;ı rüyasında gören kimse; yüksek dereceli devlet hizmetine sâhip olur. Yüce Allah o kimseye yüksek dereceli devlet payesi nasib eder ve uzun süre o yüksek payede hüküm yürütür. Bu kimsenin geçici olarak bir süre mevkii elinden alınsa da, tekrar mevkiine ve yetkisine kavuşur. Cin ve peri gibi varlıkların şerrinden emin olur.
  • Musa Aleyhisselam&#;ı rüyasında gören kimse; düşmanına karşı üstünlük elde edip, şerrinden kurtulur.
  • İsa Aleyhisselam&#;ı rüyasında gören kimsenin; her işi mübarek ve muhterem olur, evladı dünyaya gelir ve düşmanlarına karşı üstünlük elde eder. O kimsenin hem dünyası, hem de âhireti mâmur olur.
  • NUH PEYGAMBER: Gören kimsenin hayırlı uğraşlarının devam etme­sine, çevresindeki insanlar arasında kötülüğünü isteyenlerini olduğuna, ancak başaramayacaklarına işarettir. Diğer değişik yorumlara bakarsak, Nuh pey­gamberi görmek: Bir evlilik teklifi alacağınıza, o senenin çok yağmurlu ola­cağına, uzun yaşayacağınıza işarettir.
Rüyada Allah Görmek

RÜYADA PEYGAMBER EFENDİMİZİ GÖRMEK İÇİN OKUNACAK DUA

Bu dua peygamber (s.a.v.)&#;i rüyada görmeyi arzulayanların okuyacağı salavat-ı şerife duası. Rüyada istediğiniz her ne olursa olsun görmek istediğiniz şeyi rüyanızda görmek istiyorsanız onun için de buraya tıklayabilirsiniz.

Okunacak Duanın Türkçesi:

&#;Allâhümme salli alâ seyyidinâ muhammedin abdike ve rasûliken nebiyyil ümmiyy*&#;

Duanın sırları ve fazileti:

Deyrebi diyor ki: &#;Peygamber (s.a.v.)&#;i rüyasında görmek isteyenler bu salavat-ı şerife&#;yi okumaya on gün boyunca, geceleri abdestli olarak ve kıbleye dönük olarak devam etsinler. Mutlaka o Nebiyy-i Muhterem&#;i göreceklerdir.&#; (S.Dâreyn, )

Kim Kevser Suresi&#;ni geceleyin () defa okur, sonra yatarsa Nebiyyi Muhterem (s.a.v.)&#;i rüyasında görür. Bu sureyi yazıp ta boynunda taşıyan kimse düşmanlarından muhafaza olunur.

Peygamberi görmek için okunacak duanın devamını okumak için buraya tıklayın lütfen.

Kategoriler P, Rüya TabirleriEtiketler diyanet rüya tabirleri, rüyada ibadet

Rüyada Muhammed (s.a.v.) görmek

Hz. Peygamber (a.s.)'ın herhangi bir yerde vefat ettiğini görmek, o yıl içinde orada vefat etmeye delalet eder.

Diyanet: Rüyada Hz. Muhammed (a, s.)'in görülmesi her türlü dert ve sıkıntılardan kurtulmakla yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında Hz. Peygamber (a.s.)'ı görmesi ve O'nunla sohbet etmesi; o kimsenin doğru bir yolda olduğuna işaret funduszeue.info kimsenin rüyasında Hz. Muhammed (a.s.)'ı arkası dönük olarak yürürken görmesi; o kimsenin hayırlı bir yolculuk yapacağına, kişinin rüyasında aksine kendisine doğru geldiğini görmesi; o kimsenin yapacağı işten veya yolculuktan hayır göreceğine yorumlanır. Rüyanızda Hz. Muhammed (a.s.) ile bir sofrada yemek yediğinizi görmeniz; sizin cennet yemeklerinden yiyeceğinize, dünya nimetlerinizin de çoğalacağına ve O'nun şefaatine nail olacağınıza işaretle tabir olunur. Rüyanızda Hz. Muhammed (a.s.) ile bir deve üzerinde yolculuk yaptığınızı ve devenizin Hz. Peygamber (a.s.)'in devesinden her zaman geride kaldığını ve bir türlü de ona yetişemediğinizi görmeniz; sizin Hz. Peygamber (a.s.)'in arzusu hilafına hareket ettiğinize ve bu tutumunuzdan dolayı da tevbe etmeniz gerektiğine delalet eder. Bir kimsenin rüyasında Hz. Muhammed (a.s.) ile birlikte bir camide namaz kıldığını görmesi; o kimsenin dünya ve âhirette başına hiçbir musibetin gelmeyeceğine, işlerinin daima iyi gideceğine ve âhiret-teki makamının da cennet olacağına yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında Hz. Muhammed (a.s.) ile yolculuk yaptığını görmesi; o kimsenin ibâdetlerinin kabul edildiğine, onunla bir yerde oturup sohbet ettiğini görmesi; o kimsenin eğer hasta ise şifa bulacağına, eğer tutuklu ise serbest kalacağına, eğer büyük bir günah işlemişse, tövbe ettiği takdirde, onun şefaatine nail olarak günah kirlerinden temizleneceğine, bir kimsenin rüyasında Hz. Muhammed (a.s.)'in kabrini ziyaret ettiğini görmesi; o kimsenin cennetle müjdelendiğine delalet eder. Bir kimsenin rüyasında Hz. Muhammed (a.s.)'in kabrinden kalkıp yürüdüğünü görmesi; o kimsenin âhiretinin selâmetine ve ecelinin yaklaştığına, kişinin rüyasında Hz. Muhammed (a.s.)'in kabrini içeriye girmeden dışarıdan ziyaret ettiğini görmesi; o kimsenin Hz. Muhammed (a.s.)'in şefaatine nail olmak için ibâdetlerine biraz daha özen göstermesi gerektiğine ve muhtaçlara da yardım yapması lazım geldiğine yorumlanır.

Nablusi: Sahih bir hadiste Hz. Peygamber (S.A.V.) den: «Her kim beni rüyasında görürse o, uyanık bir halde de beni görecektir. Çünkü şeytan bana benzer bir surete giremez» şeklinde varid olmuştur.
Bir rivayette: «Her kim rüyasında beni görürse muhakkak o, hak ve gerçek olarak beni görmüştür.», Hz. Enes (R.A.) den bir rivayette: «Elbette cehenneme girmeyecek beni rüyasında gören.» şeklinde varid olmuş ve bir rivayette de: «Her kim ki beni rüyasında görürse, o gerçek olarak beni görmüştür. Çünkü şeytanın benim suretime girmesi mümkün değildir.» şeklinde varid olmuştur. Burada zikredilen rivayetlerden başka birçok rivayetler de vardır.
Alimler arasında hadisin manasında ihtilaf edilmiştir. Bunlardan bir kısmı hadis-i şerifin ifade ettiği şey rüya sahibinin Hz. Resulullah (S.A.V.) 'i görmesi Resulullah (S.A.V.) 'ın bulunduğu heyet üzere olduğu takdirdedir, bazıları da bunda mübalağa ederek rüyayı gören Hz. Resulullah (S.A.V.)'i vefatı zamanında bulunduğu heyet üzere gördüğü takdirdedir, dediler. İbn-i Şirin (R.H.) de bunlardandır. Çünkü ondan sahih bir şekilde nakledilmiştir ki, peygamberi görme rüyası ona anlatıldığı zaman o «Rüyada gördüğün zatı bana anlat», derdi. Eğer rüya sahibi o zatı tbn-i Sirin'in bilmediği ve Peygamberin hilyesine muhalif görülen bir şekilde anlatırsa, İbn-i Şirin (R.H.) rüya sahibine, «sen Resulullah (S.A.V.)'i görmemişsin» diye cevap verirlerdi.

İbn-i Sirin'in bu görüşünü &#;hakimce senedi Ceyyid sayılan &#; Asım b. Tuleyb hazretlerinin hadisi teyid eder ki o, ben İbn-i Asım (R.A.) a «Rüyada Hz. Resulullah (S.A.V.)'i gördüm» dediğinde İbn-i Asım (R.A.) bana: «Hz. Resulullah (S.A.V.)'ın vasıflarını anlat dedi, ben de Hz. Ali (K.V.)'ın oğlu Hz. Hasan (R.A.)'ı ve onun şekil ve şe-malini anlattığımda funduszeue.info Hasan (R.A.)'ı rüyada gördüğüm zata benzettiğimde İbn-i Asım (R.A.) bana «sen onu (Hz. Hasan (R.A.)'ı görmüşsün.» dedi. Adı geçen hadise: «Rüyada beni gören kimse gerçekten beni görmüştür. Çünkü ben muhtelif surette görünürüm» hadisi-muarız olamaz, çünkü bu hadis zayıftır, dedi.
Alimlerden diğer bir kısmı da Hz. Resulullah (S.A.V.) hayatta bulunduğu şekilde görmek şart değildir, dediler. İbn-i Arabi de bunlar arasmdadır. Hz. Resulullah (S.A.V.)'i bilinen sıfatları üzere görmek, bizsat Hz. Peygamberi görmektir. Bilinen sıfatlardan başka şekilde görmek, Hz. Resulullah (S.A.V.)'m misalini idrak etmektir. Çünkü doğru olan görüşe göre: Peygamberlerin cesedleri yer değiştiremez. Bundan dolayı Hz. Peygamberi (S.A.V.) bulunduğu surette görmek, Hz. Peygamberin (S.A.V.) hakikatini idrak etmektir. Vasıflarından başka bir şekilde görmek ise, misalini idrak etmektir.
Hadis-i şerifte: «Yakında beni görür.» sözünün manası, gördüğünü izah etmektir. Çünkü Resulullah (S.A.V.) mevcuttur. Ancak gözden kaybolmuştur.
«Beni görmüş gibidir.» hadisinin manası: beni rüyada gören uyanıkken görse rüyada gördüğüne uygun bulur, demektir. Bundan dolayı evvelki gördüğü hak ve hakikattir. İkincisinde ise, hak ve temsilidir. Bu da rüyayı gören Hz. Resulullah (S.A.V.)'i bilinen sıfatlarıyla gördüğü takdirdedir. Eğer bilinen sıfatlarıyla görmediyse gördüğü temsilidir.
Bir kimse Hz. Resulullah (S.A.V.) 'in kendi tarafına müteveccihen teşrif ettiklerini görse, bu rüyada hayır yoktur. Hadis-i Şerifin manasında ihtilaf eden Kadı İyaz (R.A.), hadis-i şerif de: «Beni görmüştür» yahut «Hakkı görmüştür» sözündeki görmekten murad bir kimse Hz. Resulullah (S.A.V.)'ı hayatındaki suretinde görürse, rüyası doğrudur.
Bir kimse Hz. Resulullah (S.A.V.) bilinen sıfatından başka bir şekilde görürse, onun rüyası tevile muhtaçtır, dedi. Kadı İyaz'm bu sözünü takiben İmam Nevevi (R.H.): «Kadı İyaz'm bu sözü zayıftır, belki sahih olan rüyayı gören her iki surette de Resulullah (S.A.V.)'ı hakikaten görmüştür. İster bilinen sıfatı üzere, isterse bilinen sıfatından başka bir surette görsün.» dedi.
Buna cevap olarak bazı hadis hafızları: «Kadı İyaz'ın sözü İmam Nevevi'nin sözüne zıt değildir. Belki Kadı İyaz'm sözünün zahiri rüyayı gören iki durumda da hakikaten Hz. Resulullah (S.A.V.)'ı gördü. Ancak bilinen sıfatı üzere görmek, tabire muhtaç değildir.
Bilinen sıfatı üzere görmeyip diğer bir surette görülen rüya ise tabire muhtaçtır, demeyi ima eder, dediler.
Hz. Peygamberi hayatında bulunduğu heyet üzere görmek, şart değildir, diyenlerden İmam Bakillani ve diğerleri evvelki görüşü savunan alimleri ilzam etme zımnında bir kimsenin Hz. Resulullah (S.A. V.)'ı bilinen sıfatları dışında bir sıfatta görse, sizlerin anlattığınıza göre o rüyanın karmakarışık bir rüya olması gerekir, bu ise doğru değildir.
Çünkü bilinen şeylerdendir ki Hz. Resulullah (S.A.V.) rüyada kendisine layık bir halde görünür. Halbuki o hal Resulullah (S.A. V.)'ın dünyada olduğu haline muhalif gelir. Eğer şeytan için Hz. Resulullah (S.A.V.) da bulunan hal ve sıfattan birisine veya zat-ı risa-lete nisbet edilen bir şeye temessül mümkün olsa: «Çünkü şeytan ba
Çünkü rüya sahibinin gördüğü suret, Allah (C.C.) tarafmdan tasvir edilmiştir. Bütün bunlardan anlaşılıyor ki, sahih olan belki de doğru olan hadis-i şerifin manası bazı alimlerin dedikleri gibi «Hangi durumda far-zedilirse edilsin» rüya sahibinin rüyası haktır.
Eğer görenin rüyası Resulullah (S.A.V.)'m gerek gençlik zamanında, gerek orta yaşlılığı zamanında, gerekse yaşlılık zamanlarında ve ömrünün sonunda olan bilinen suret ve sıfatlarından birisi üzere olursa o rüya tabire muhtaç değildir. Eğer zikredilen zamanlardaki şekil ve şemailden birisine benzemiyorsa rüya sahibinin durumuna uygun bir surette o rüya tabire muhtaç olur.
Bundan dolayı bazı tabi *, alimleri, bir kimse, Hz. Resulullah (S.A. V.)'ı yaşlı görse, selamete erişmeye; eğer genç görse harbin nihayet bulmasına; eğer tebessüm ettiğini görse rüya sahibi onun sünnet-i se-niyyesine uyduğuna delalet eder, dediler.
Bu alimlerden bazıları da bir kimsenin Resulullah (S.A.V) 'ı bilinen heyet ve sureti ve kendi hali üzere görmesi o kimsenin iyi halli oluşuna, şöhrete erişmesine ve ona düşman olan kimseye galip gelmesine delalet eder, dediler.
Bir kimsenin rüyada Hz. Peygamberi kızgın bir şekilde görmesi, o kimsenin halinin kötü olmasına delalet eder.
. İbn-i Ebi Cemre Hz.
Peygamberi güzel bir surette görmek, rüya sahibinin dince güzelliğine, güzel bir surette görmemek veya bedenin bazılarında noksanlık görmek, rüyayı görenin noksanlığına delalet eder, dedi. Çünkü Resulullah (S.A.V.) gayet parlak bir ayna gibidir ki, o aynaya bakan kendi şeklini görür. Her ne kadar o ayna güzel bir durumda olsa da karşısında bulunan şey bulunduğu durumda onda görülür. Hz. Peygamberi böyle uygun şekillerde görmekte gören için büyük faydalar vardır. Çünkü Hz. Peygamberi bu durumda görmekle rüyayı görenin durumu bilinir ve gafletten uyanır.
Şurada izah edilenlerin hepsini İbn-i Hacer el-Heytemi, Tirmizi'-nin Şemail şerhinde anlattı. Diğer peygamberleri de rüyada görmek böyledir. Çünkü şeytan, Allah (C.C.)'ın, güneş ve ay gibi ayetlerinin, peygamber ve melaikenin suretine giremez.
Rüyada Hz. Muhammed (S.A.V.)'ı gören kimse daima durumu iyi ve gönlü şen olur. Eğer o kimse üzüntülü ve kederli ise, üzüntü ve kederinden kurtulur veya hapis ise hapislikten kurtulur.
Eğer Hz. Peygamberi görenler muhasara altında veya kıtlık içinde iseler onlar bu gibi durumlardan kurtulurlar ve rayiçte ucuzluk görürler.
Eğer mazlum iseler mansur ve muzaffer olurlar. Eğer korku halinde iseler emin olurlar. Eserde varid olduğu ve vasfettiği şeyler onun güzel sıfatlarını anlatmaya muktedir olmayacağı bir şekilde Resulullah (S.A.V.
) rüyada görmek, rüya sahibinin din ve dünyaca güzel bir sonuçla müjdelenmesine delalet eder.
Kişinin kendisi ve kalb aynasının parlaklığı nisbetince rüya sahibine anlatılan vasıfları rJsbetinde görülmesiyledir. Eğer Resul-i Ekrem (S.A.V.)'in kendisine teveccüh gösterdiğini veya bir şey öğrettiğini yahut namazında veyahut tarikatında ona iktida ettiğini yahut Resulullah (S.A.V.)'ın güzel bir şey yedirdiğini veya layık bir hırka ve elbise giydiğini ya da ona hayırlı dua ettiğini gören kimse, eğer mülke ehilse mülke nail olur. Devrinin adil, iyilikle emreden ve kötülükten nehyeden hakim bir kişisi olur.
Eğer rüyayı gören alim ise, bildiği şeyle amel eder. Eğer abid birisi ise keramet ehlinin makamına erişir. Günahkar ise, tevbe eder ve Allah (C.C.) kafir ise, hidayete ve bazan da: «O halde Allah'a ve onun ümml Nebi olan Resulüne &#;ki kendisi de o Allah'a ve o'nun sözlerine iman etmekte olandır&#; iman edin o'na tabi olun.» ( Sure-i Araf, ayet ) mealindeki ayet işaretince bir şey bilmemekle beraber ilim, kıraat veya batınını imaret ederek maksadına kavuşur.
Eğer rüya sahibi korkunç bir halde ise, saltanat ve devlet sahibinden emin olur. Kendisine şefaat edilir. Çünkü Hz. Peygamber şefaat sahibidir. Eğer rüya sahibi bid'ata saplanmış ise, Allah (C.C.) dan korku üzere bulunsun bahusus Hz. Peygamberin kendisinden yüz çevirdiğini görürse.
Bazan rüya sahibine sevindirici bir şey takdim edilir.
Rüyada Hz. Peygamberi görmek, delilleri açıklamaya, sözünde doğru ve vadinde durmaya delalet eder. Bazan da rüya sahibi ailesi ve akrabaları arasında onların hiçbirisinin yetişemediği bir makama nail olur.
Bazan o kimseye akrabaları ve yakınları tarafından hased ve düşmanlık yapılır. Bazan da o kimse, ailesinden ayrılır ve vatanından başka bir vatana hicret eder. Bazan o kimse ana ve babadan yetim kalır. Bazan da Hz. Peygamberi görmek, keramet izhar etmesine delalet eder. Çünkü geyik Hz. Peygambere selam verdi, deve onun mübarek azalarını öperek göğe yükseldi, ağaçlar kendisine yönelerek geldiler.
Eğer rüyayı gören gözlere ilaç yapan sürmeci ise, o kimse sanatında hiç bir kimsenin yetişemediği bir makama kavuşur. Çünkü Hz. Peygamber Katade'nin görmeyen gözlerini kendisine iade buyurdular.
Eğer rüya sahibi yolculuk yapıyorsa ve halk da çokça susamışsa, yağmurun yağmasına delalet eder. Çünkü su bulunmayan yerde, Hz. Peygamberin mübarek parmakları arasından su aktı.
Yine insanlar kıtlık ve yokluk içindelerse Hz. Peygamberi görmek, bolluk ve ucuzluğa ve hatırlarına gelmiyecek bir şekilde hayır ve bereketin zuhur etmesine delalet eder. Bir kadın rüyada Hz. Peygamberi görse, o kadın büyük bir rütbeye, iyi bir şöhrete, iffet ve emaneti korumaya nail, bazan da o kadın kuma kadınla müptela ve iyi bir nesille rızıklanır.
Eğer o kadın zengin ise, malını Allah (C.C.) uğrunda in-fak eder.
Rüyada Hz. Peygamberi görmek, eziyet ve cezaya sabretmeye delalet eder. Eğer Hz. Peygamberi rüyada gören yetimse, büyük bir dereceye kavuşur. Eğer rüya sahibi garipse yine tabir böyledir. Eğer rüyayı gören doktorsa, insanlar onun doktorluğundan faydalanır.
Bazan da, &#; özellikle ashab ile olursa &#; Hz. Peygamberi görmek, Müslümanların galip, kafirlerin helak olmasına delalet eder. O'nu rüyada gören borçlu ise, borcunu öder. Hz. Peygamberi gören kimse hasta ise, Allah (C.C.) ona şifa verir. Eğer Hac etmemiş bir kimse ise, Beytullah'ı tavaf eder. Eğer muharip olan bir kimse görürse, Allah (C. C.) o kimseye yardım eder. Eğer bela içinde bulunan bir kimse görse, Allah (C.C.) o belayı ondan defeder.
Hz. Peygamber bilinen heyeti üzere kıtlık ve pahalılık olan bir yerde görülürse, o yerde bolluk ve ucuzluk olur. Eğer Hz. Peygamber bir yerde rengi değişmiş veya bazı azası noksan görülürse, bu rüya o yerde dinin zayıflamasına ve bid'atın meydana çıkmasına delalet eder. Hz. Peygamberin üzerinde eski ve çürümüş elbise görmenin tabiri de böyledir.
Hz. Peygamberi bir şeye binmiş olarak gören kimse, bir şeye binerek Hz. Peygamberin Ravza-i Mutahharasını ziyaret eder. Eğer Hz. Peygamberi yaya görürse, o kimse yaya olarak Ravza-i Mutahhara'yı ziyaret eder. Eğer Hz.
Peygamberi uzakta görürse, o kimsenin kendi içinde ve zamanının imam ve halifesinin sadakatli emrinde olduğuna delalet eder.
Hz. Peygamberin vefat ettiğini gören kimsenin kendi neslinden şerefli bir kimsenin vefatına delalet eder. Eğer Hz. Peygamberin bir yerde cenazesini görse, orada büyük bir musibet olur. Hz. Peygamberin cenazesini teşyi ettiğini, hatta kabri şeriflerine koyduğunu gören kimse, bid'ata meyleder. Kabrini ziyaret ettiğini gören kimse, büyük bir mala erişir.
Bir kimse rüyada kendisinin Hz. Peygamberin oğlu olduğunu görse ve kendisi de evlad-i resul olmasa, o kimsenin imanının halis olmasına delalet eder. Bir kimsenin Hz. Peygamberi rüyada görmesinin bereket ve hayrı yalnız o kimseye has olmayıp belki,bütün Müslümanlara şamildir.
Bir kimse rüyada Hz. Peygamberin, kendisine dünya malmdan veya yiyecek ve içecek bir şey verdiğini görse, verilen şeyin şerefi nisbe-tince o kimsenin erişeceği bir hayra delalet eder. Eğer verdiği şey kavun ve karpuz gibi şeyler olursa, o kimse büyük bir şeyden kurtulur. Ancak eziyet, çetinlik ve meşakkata düşer.
Hz. Peygamberin azasından bir uzvunu kendi yanında sakladığını görse, o kimsenin bid'at olan bir işi yaptığına delalet eder. Bir kimse rüyada kendisinin Hz. Muhammed (S.A.V.) şekline girdiğini veya onun mübarek elbiselerinden bir elbise giydiğini veya Hz.
Peygamber kendisine mührü elbiselerini veya kılıcını verdiğini görse ve o kimse de mülk istiyorsa mülke erişir ve o halkı kendisine itaat eder; hor ve ha-kirse, Allah (C.C.) onu aziz eder, talebe ise, ilimden muradına nail olur. Fakir ise, zengin olur veya bekarsa evlenir.
Hz. Peygamberi harap bir yerde görürse, o yer Hz. Resulullah (S. A.V.)'ın bereketiyle tamir edilir. Eğer Hz. Muhammed (S.A.V.)'i bir yerin dahilinde oturduğu halde görse, o yerde ibret alınacak bir şey zuhur edeceğine delalet eder. Bir kimse Hz. Muhammed (S.A.V.)'in bir yerde ezan okuduğunu görse o yerde ucuzluk, bolluk ve adamları çok olur. Eğer Hz. Muhammed (S.A.V.)'in bir yerde namaza durup namaz kıldığını görse, Müslümanların dağınık işlerinin toplanmasına delalet eder.
Rüyada Hz. Muhammed (S.A.V.)'in sürme çektiğini gören kimse, dininde salih ve onun hadislerini toplayarak emniyet içinde olur. Bu rüyayı hamile bir kadın veya kocası görse, hamlinin erkek çocuk olmasına delalet eder. Eğer Hz. Muhammed (S.A.V.)'in haddinden fazla güzel olduğunu görse, bu rüya sahibinin çokça dindar olduğuna delalet eder.
Rüyada Resulullah (S.A.V.)'ın sakal-ı şeriflerinin siyah olduğunu ve beyazlık bulunmadığını gören kimse, sevinç ve büyük bir ucuzluğa kavuşur. Rüyada Resulullah (S.A.V.) sakalına aklık karıştığını görse, o kimsenin kuvvetli oluşuna ve düşmanına galip gelmesine delalet eder.
Eğer Resulullah (S.A.V.
)'ın başının bulunduğu halden daha büyük olduğunu görse, halifenin Müslümanları korumasına delalet eder. Eğer Hz. Peygamberin göğsünü olduğu halden daha geniş ve daha güzel olduğunu görse, halifenin askerine ihsanda bulunmasına delalet eder.
Resul-i Ekrem'in karnının boş olduğunu görse, bu rüya hazinede mal olmayıp boş olduğuna delalet eder. Resulullah (S.A.V.)'ın sağ elinin parmaklarının yumuk olduğunu görse, halifenin erzak vermemesine ve rüya sahibinin hac ve cihad yapmamasına ve çoluk çocuğuna yedirip içirmemesine delalet eder. Eğer Resul-i Ekrem'in sol elinin yumuk olduğunu görse, halifenin, askerlerin erzakını, savaş edevatını ve sadakaları hapsetmesine ve rüya sahibinin de malının zekatını vermemesine, dilenci ve fakirleri alıkoymasına delalet eder.
Eğer Hz. Muhammed (S.A.V.)'ın elinin parmaklarının açık olduğunu görse, halifenin erzak vermesine ve rüya sahibinin de hac ve cihad yapmasına delalet eder. Eğer Hz. Peygamberin parmaklarını avu-cu içinde sıkılmış olduğunu görse, halifenin ve rüya sahibinin işlerinde durgunluk olur ve onlara üzüntü ve keder isabet eder.
Bir kimse Hz. Peygamberin uyluğunun büyük ve güzel ve çok kıllı olduğunu görse, o kimsenin kabilesinin çokluğu ile ve malla ona yardımcı olur.
Bir kimse Resulullah (S.A.V.) 'ın baldırlarının uzun olduğunu görse, halifenin ömrü uzun olur.
Bir kimse Resul-i Ekrem'i silahlı olarak asker içinde bulunduğunu ve askerin de güldüğünü ve böbürlendiklerini görse, o sene Müslümanların askerlerinin hezimete uğramalarına delalet eder.
Eğer Resul-i Ekrem silahla tanı mücehhez olmadığı halde az bir asker içinde bulunduğunu ve askere mütevazi davrandığını görse: «Andolsun ki siz zayıf ve dun iken Allah size (Bedir) de kat'i bir zafer verdi.» (Sure-i Al-i İmran, ayet 3) mealindeki ayet işare tince Müslümanların düşmanlara galip gelmesine delalet eder.
Bir kimse Hz. Peygamberi boş ve sakalını taradığı halde görse, rüya sahibinin üzüntü ve kederinin gitmesine delalet eder. Resul-i Ekrem (S.A.V.)'i kendi mescit veya harem-i saadette veya maruf mekanında gören kimse, kuvvet, izzet ve yüceliğe erişir.
Resul-i Ekrem (S.A.V.)'i ashabı arasında birbirlerini kardeş yaptığını gören kimse, ilim ve fıkıh elde eder. Rüyada Resulullah (S.A. V.)'ın kabrini gören kimse, zengin olur, hapisse kurtulur.
Bir kimse rüyada kendisinin Hz. Peygamberin pederleri olduğunu görse, o kimse fesadcı ve itikadı zayıflar. Bir kimse rüyada Muhammed (S.A.V.)'in hanımlarından birisinin kendisinin anası olduğunu görse, o kimsenin imanı artar.
Bir kimse rüyada kendisini Hz. Peygamberin arkası sıra yürüdüğünü görse, o kimsenin sünnet-i seniyyeye ittiba ettiğine delalet eder.
Bir kimse rüyada kendisinin yaptığı işlerine Hz.
Peygamberin baktığını görse, bunun tabiri Hz. Peygamberin o kimseye hanımının haklarına riayet etmesini emrettiğine delalet eder.
Hz. Peygamberle yemek yediğini gören kimseye, peygamberimizin zekatını vermesiyle emretmesine, Hz. Peygamberin yalnızca yediğini görse, rüya sahibinin dilenciyi menedip sadaka vermediğinden rüya sahibine sadaka vermesi için emrettiğine delalet eder.
Rüyada Resulullah (S.A.V.)'ı takonyasız ve ayakkabısız görse, rüya sahibinin cemaatla namazı terkettiğinden ona cemaatla namaz kılması için emrettiğine delalet eder.
Bir kimsenin Muhammed (S.A.V.)'in mestlerini giydiğini görmesi, Hz. Peygamberin o kimseye Allah (C.C.) yolunda cihad yapması için emrettiğine delalet eder.
Bir kimse rüyada kendisi Hz. Peygamberle musafaha yaptığını görse, o kimsenin Sünnet-i Resulullaha (S.A.V.) uyduğuna delalet eder.
Bir kimse kendi kanını Hz. Peygamberin kanıyla karışmış olduğunu görse, o kimsenin şerefli bir kimseye damat olmasına veyahut alimlerle nikahlanmaya delalet eder.
Hz. Peygamberi kendisine bakla cinsinden bir şey verdiğini gören kimse, üzüntü ve kederden kurtulur. Eğer Hz. Peygamber kendisine rüyada hurma ve bal gibi güzel ve hoş bir şey sunsa Kur'an-ı Kerimi ezberler ve ona sunulan şey miktarınca ilim elde eder.
Peygamberimizin hutbe okuduğunu gören kimse, iyilikle emir ve kötülükten nehyeder.
Hz.
Peygamberin kendisine bir şey verdiğini gören kimse, ilme nail ve hakka tabi olur. Eğer Hz. Peygamberin kendisine bir şey verdiğini ve verdiği şeyi almadığını görse, o kimse bid'ata girer.
Bir kimse Hz. Peygamberi uzun boylu bir delikanlı suretinde görse, insanlar içinde çıkacak fitne ve katle delalet eder. Resul-i Ekremi yaşlı bir şekilde görse, insanların afiyette olmalarına delalet eder.
Hz. Peygamberi buğday benizli olduğu halde gören kimse, heva ve hevesi terkeder. Ve tevbe etmeyi tercih eder. Hz. Peygamberin beyaz tenli olduğunu gören kimse, Allah (C.C.)'a tevbe eder. Güzel amel yapar ve yolunu düzeltir.
Bir kimse rüyada Hz. Peygamberin kendisine kızdığını veya kendisiyle mücadele ettiğini veya sesini onun sesinden daha fazla yükselttiğini görse, o kimsenin dinde ihdas ve icad edeceği bir bid'ata delalet eder.
Hz. Peygamberi öptüğünü gören kimse, Hz. Peygamberden rivayet edilen şeyde sebat etsin.
Hz. Peygamberin herhangi bir yerde vefat ettiğini gören kimse, o sene orada vefat eder.

Seyyid Süleyman: Bu rüya, her bakımdan büyük hayır ve selamettir. Hz. Peygamberimiz, bir Hadis-i Şeriflerinde "Beni rüyada gören, ancak beni görür. Zira şeytan benim şeklime giremez." buyurdular. O'nu rüyada görmek, zaferdir, şifadır, huzurdur. Rüya sahibi borçluysa, bunu eda eder. Fakirse, refaha çıkar. Zenginse, serveti artar. Peygamber Efendimiz (S.A.V.)'i görmek saadet ve emniyet habercisidir. (Sevgili Peygamberimizin Torunları için Bkz. Şerif ve Seyyitler, Dostları için Bkz. Ashab-ı Kiram.)

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası