kurt ve keçi masalları / Klasik 2 Masal Dizisi - Kurt ve 7 Keçi Yavsusu/Çirkin Ördek (Kolektif) - Fiyat & Satın Al | D&R

Kurt Ve Keçi Masalları

kurt ve keçi masalları

Kurt İle Yedi Keçi Yavrusu Masalı

Türkiye&#;de en beğenilen ve okunan Kurt ile Yedi Keçi Yavrusu Masalı, Grimm Kardeşler tarafından derlenmiş en iyi bir dır. Her yaş gurubuna uygun olan bir güzel bir kurt ve keçi masalı

Kurt ve Yedi Keçi Yavrusu Masalı

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın son bulduğu yerde başlayan o yemyeşil diyarlarda bir anne keçi ile yedi küçük keçi yavrusu yaşarmış.

Anne keçi, 7 küçük keçi yavrusu &#;nu çok sever. Her daim onları korumaya çalışırmış. Evleri ormana çok yakın olan anne Keçi, ormanda yaşayan hain bir kurt olduğunu bildiğinden sürekli olarak yavrularını gözetlermiş.

Bu kurt, o kadar çok kurnazmış ki türlü hilelerle kuzuları kolaylıkla kandırabilirmiş.

Günlerden bir gün anne keçi, evde yiyecek pek bir şey kalmadığından yavrularına yiyecek bir şeyler getirmek bulmak için ormana gitmeye karar vermiş. Ancak Hain kurt yüzünden yavrularını evde tek başına bırakmaya da gönlü el vermediğinden ne yapabilirim diye düşünür dururmuş.

Gece olunca aklına bir fikir gelmişti. Hemen yavrularını etrafında toplayarak onlara şöyle demiş &#;Yavrularım, ben sabah olunca sizlere yiyecek bulmak için ormana gideceğim. Ama sizlerin başına bir kötülük gelmesinden de çok korkuyorum. O yüzden size diyeceklerim dışında bir şey yapmayacağınıza dair bana söz vermenizi istiyorum.&#; demiş.

Yavruların hepsi bir ağızdan “ Söz verince” Anne Keçi, 7 Küçük Keçi Yavrusuna &#;Her ne olursa olsun ben gelene kadar dışarı çıkmayacak ve kapıyı hiç kimseye açmayacaksınız. Ormandaki Kurda da çok dikkat edin. Kılık değiştirerek veya sesini incelterek sizi türlü oyunlarla kandırabilir.&#;

Yedi keçi yavrusu annelerine &#;Sen hiç merak etme gözün arkada kalmasın. Biz dikkatli olacağız ve kendimizi o kurnaz kurttan koruyacağız.&#; demişler.

Yavrularının kendinden emin bir şekilde konuşmaları üzerine biraz olsa rahatlayan anne keçi, ormanın derinliklerine doğru yola koyulmuş.

Bu arada Kurt da karnını doyurmak için yiyecek bir şeyler ararken, bir ses işitmiş ve hemen çalıların arkasında gizlenerek beklemeye başlamış. Bir de bakmış ki anne keçi&#;

Kurt &#;Anne keçi burada, onun yedi keçi Yavrusu da arkasında gözükmediğinden onları evde yalnız bırakmış olmalı. Bu harika bir şey! Hemen gidip o yavruları kandırmalıyım.&#; diye düşünmüş.

Ellerini birbirine sürterek &#;Yaşasın!&#; diye bağıran Kurt yedi keçi yavrusunun evine doğru yola koyulmuş. O kadar hızlı gitmiş ki, tez zamanda anne keçinin evine varmış.

7 Keçi yavrusu ise  kendi kendilerine oyunlar oynayıp, şarkılar söylüyorlarmış. Oyunlara öylesine dalmışlardı ki kapının çalınmasıyla birlikte hepsi birden irkilmişler.

Yavruların en büyüğü kardeşlerine “Sessiz olun ve olduğunuz yerde kalın.” diyerek kapıya doğru yönelmiş.

Annesinin bu saatte dönmesinin neredeyse imkansız olduğunu biliyormuş. O  nedenle gelenin kim olduğunu düşünerek kapıya sessizce yanaşıp: &#;Kimsiniz.&#; diye seslenmiş.

Kurt &#;Beni tanımadınız mı? Annenizim güzel yavrularım.&#; demiş sesini incelterek.

O sesin annelerine ait olmadığını ve kapıda bekleyenin de kurnaz kurt olduğunu hemen anlamışlar.

Yavru Keçi Kurt &#;a &#;Sen bizim annemiz olamazsın. Sesinde annemizin sesine hiç benzemiyor. O konuştuğu zaman hepimizi bir güven ve mutluluk sarar. Ama sen konuştun mu huzursuzluk ve korku sardı. Sen ancak annemizin bahsettiği o hain kurt olabilirsin.&#; demiş.

Bu cevap karşısında epey sinirlenen Kurt &#;Herhalde sesimi tam olarak değiştirmeyi unuttum.&#; demiş.

Kurt İle Yedi Keçi Yavrusu

Etrafı kolaçan ederek eve girecek bir yol arayan kurt bir yol bulamayınca geldiği yöne doğru gitmiş. Ama o yavrulardan vazgeçmekte istemiyormuş.

Ormana doğru yürüyen Kurt, &#;7 Keçi Yavrusunu kandırmak için ne yapabilirim.&#; diye düşünürken bu sefer biraz daha sesini incelterek Anne Keçinin evine gitmeye karar vermiş.

Keçi yavrularının kaldığı eve gitmeden önce defalarca kendi kendine denemeler yapmış ve tam da sesim benzedi dediği vakit evin önüne giderek kapıyı çalmış.

Yine oyun oynamaya dalmış olan keçi yavruları kapıdan gelen tak, tak, tak sesiyle korkuyla irkilmişler.

Büyük yavru kardeş yine kardeşlerine dönerek  “Sessiz olun.” uyarısında bulunduktan sonra kapıya doğru yürümüş. Bu gelenin de anneleri olmadığını tahmin ediyordu. Sessizce kapıya yanaşan büyük keçi yavrusu &#;Kimsiniz?&#; Diye sormuş

Kurt &#;Yavrularım ben geldim haydi açın şu kapıyı! Sizler için birbirinden güzel yiyecekler getirdim.&#; demiş.

7 Küçük Keçi Yavrusu birbirlerine şaşkınlıkla bakmışlar. Gerçekten de bu ses annelerinin sesine çok benziyormuş. Büyük keçi yavrusu kapıyı açmaya yeltenmişti ki en küçük keçi yavrusu &#; Sakın açmayın bu annemiz değil! Bakın kurdun ayağı gözüküyor.&#; demiş

Heyecanlı olan kurt,  ayağını uzattığının farkına bile varmamıştı. O sadece heyecanla keçilerin kapıyı açmalarını bekliyormuş.

En küçük keçi yavrusu &#;Seni gidi kurnaz ve yalancı! Kurt, sen bizim annemiz olamazsın. Bizim annemizin patikleri bembeyaz ve narin. Senin ise ayakların simsiyah ve vahşi&#;&#; demiş.

Kurt &#;Off be! Bu keçiler benim ayağımı nereden gördü. Yine bir hata yaptım ayağımı kapının dibine niye koydum ki sanki&#;&#; Diyerek söylene söylene ormana doğru yürümüş.

Vazgeçmeye de hiç niyeti olmayan Kurdun, karnı da bir hayli acıkmıştı. Bu sefere farklı bir hainlik düşünmüş ve doğruca fırına giderek &#;Yardım edin, ayağımı bir yere sıkıştırdım canım çok yanıyor. Rica etsem üstüne biraz hamur koyabilir misiniz?&#;

Fırıncıda yeni yoğurmuş olduğu hamurdan bir avuç alarak kurdun ayağına sürmüş. Üstüne de biraz un serpmiş.

Böylece kurdun ayakları beyaz bir görünüm almış. Heyecanlanan kurt hamur ayağından düşmeden keçinin evine doğru gitmiş. Yedi küçük Keçi’yi düşündükçe de mutlu oluyormuş.

Kurt üçüncü kez kapıyı çalmış bu sefer sesini dahada incelterek &#;Güzel yavrularım ben geldim kapıyı açar mısınız? Çokta yorulmuşum elimde sizler için getirdiğim yiyecekler var.&#; demiş.

Bu sefer öyle gerçekçi bir şekilde küçük yavru keçilere seslenmiş ki yavru keçiler gerçekten de annelerinin geldiğini zannetmişler.

Hepsi birden kapıya doğru yönelerek kapının arkasına geçmişler. İçlerinden bir tanesi &#;Madem annemizsin ayağını kapının altından göster de bakalım. Sen bizim annemiz misin? Yoksa kurt musun? Anlayalım.&#; demiş.

Ayağını hamurla beyaz hale getiren kurt gönül rahatlığı ile ayağını göstermiş. Kapının altından bakan keçiler beyaz bir ayak görmüşler ve gerçekten annelerinin geldiğini zannederek sevinçle kapıyı açmışlar.

Kapıyı açmışlar açmasına ama karşılarındakinin anneleri değilde kurt olduğunu görünce neye uğradıklarını şaşırmışlar.

Bu şaşkınlıkla her biri farklı bir yere kaçarak kendilerini kurttan gizlemeye çalışmış. Ama kurt öylesine kurnazmış ki keçilerin saklandıkları yerleri bir bir izleyerek 6’sının yerini teker teker bularak kafese koymuş.

En küçükleri ise çalar saatin arkasında gizlendiği için onu bir türlü bulamamıştı.

Yorgun düşen kurdun uykusu gelince evden dışarıya çıkarak ormanın girişinde bulunan bir ağacın altında uzanarak uyumaya başlamış.

Akşam olmak üzereyken geri dönen anne keçi yedi küçük oğlak yavrusu için topladığı yiyecekleri onlara ulaştırmak için sabırsızlanıyormuş.

Eve yaklaştığında evin kapısının ardına kadar açık olduğunu görünce, elindeki yiyecekleri yere atarak eve doğru koşmaya başlamış.

Eve girince evin darmadağınık olduğunu gören keçi, kurdun eve girdiğini anlamış ve yavrularım, yavrularım diye ağlamaya başlamıştı.

Bu sırada onun sesini işiten saatin arkasına gizlenmiş olan küçük yavru keçi saklandığı yerden çıkarak “anne, anne” diye seslenmiş.

Korkudan neredeyse yürüyemeyen yavruyu gören Anne keçi: &#;Ne oldu burada, kardeşlerin nerede?&#; diyerek yavrusuna sarılmış.

Yavru keçi yaşadıklarını annesine anlatmış. Bu esnada anne keçi, yakınlardan gelen bir horlama sesini işitmiş.

Hemen dışarı çıkarak etrafa bakmış bir de ne görsün?  O kocaman gövdesiyle orada uzanmış olan kurt mışıl mışıl uyuyor.

Etrafa bakınmış az ilerde diğer yavrularının kafeste olduğunu görmüş. Hemen sessizce o kafese yaklaşan anne keçi, bir kahraman gibi tüm yavrularını bir bir kurtarmış ve sessizce evlerine dönmüşler.

Yavrularına evde bekleyerek söyleyen anne keçi evden aldığı iğne iplikle kurdun yanına giderek çevrede topladığı taşları karnını yardığı kurdun içine doldurarak, karnını dikmiş.

Sessizce eve dönen anne kapılarını içerden iyice kilitledikten sonra her bir yavrusunu öpüp, koklamış ve onlara getirmiş olduğu yiyecekleri onlara vermiş.

Yedi oğlak yavrusu kurtuldukları için öyle sevinmişler ki kendilerini kurttan kurtaran annelerinin sözünü her zaman dinleyeceklerine ve bundan sonra daha dikkatli davranacaklarına dair ona söz vermişler.

Bu arada, saatler süren uykusundan uyanan kurt, midesinde bir ağırlık hissetmiş ve öyle bir susamış ki gidip şu dereden su içeyim bari demiş.

Midesinde taş dikildiğinden habersiz bir şekilde ayağa kalkıp dereye gidiyormuş, zorlana zorlana dereye varan kurt tam eğilip su içecekmiş ki karnına bağlanan taşların ağırlığı ile birden dengesini yitirip suya düşmüş.

Taşların ağırlığı yüzünden sudan çıkamayan kurdu bir daha gören olmamış&#;

Çocukları uyutmak için onlara zevkle anlatabileceğiniz köylerde anlatılan masallar arasında ilk sırada yer alan Kurt İle Yedi Keçi Yavrusu masalını nı beğendiğinizi umarız.

Başka masal okumak ister misiniz?

Kurt ve Yedi Keçi Yavrusu

En çok okunan ve çocuklar tarafından sevilen Kurt ve Yedi Keçi Yavrusu, Grimm Kardeşler tarafından derlenmiş ünlü bir fabl tarzı masaldır. Her yaştaki çocuk için uygun olan bir kurt masalı&#;İyi Okumalar.

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir anne keçi varmış. Bembeyaz tüylü anne keçinin yedi tane de birbirinden sevimli ve şirin yavrusu varmış.

Anne keçi, yavrularını çok sever, her zaman onları korumaya çalışırmış. Çünkü keçinin evinin yanındaki ormanda hain bir kurt yaşarmış. Bu kurt, türlü hilelerle kandırdığı kuzu, koyun, tavşan gibi hayvanları yermiş.

Günlerden bir gün yiyecek bir şeyleri kalmayınca, anne keçi 7 keçi yavrusu için yiyecek bir şeyler getirmek için ormana gitmeye karar vermiş. Fakat, yavrularını yalnız bırakmak istemiyormuş. O nedenle yavrularını yanına toplayarak onlara şöyle demiş:

&#; Yavrularım, benim ormana gidip, size yiyecek bir şeyler getirmem lazım. Ama başınıza bir kötülük gelmesinden korkuyorum. Sakın ben gelene kadar dışarı çıkmayın ve kapıyı da kimseye açmayın. Kurda da çok dikkat edin. Eve gelip sizi kandırmak için kılık değiştirip, sesini inceltebilir.&#;Demiş

7 Yavru keçi annelerine &#;Anneciğim! Sakın gözün arkada kalmasın. Biz dediklerini yaparak kendimizi koruyacağız,&#; demişler,

Bunun üzerine anne keçi yola çıkmış. Ormanın derinliklerine doğru yol alırken, kurt da karnını doyuracak bir şeyler arıyormuş. Ağaçların arkasına saklanmış, etrafı gözetlerken anne keçiyi görmüş.

&#;Hımmm, evden uzaklara gidiyor herhalde, kendisi buradaysa, yavruları evde yalnızdır. Harika bir şey bu! Gidip onları kandırmalıyım. Bu günkü yemeğim de hazır.&#; diye düşünmüş.

Hiç zaman kaybetmeden yola koyularak yedi küçük yavrunun evine varmış.

Yavru keçileri kendi aralarında oyun oynayıp, şarkılar söylüyorlarmış. Birden duydukları kapı sesiyle oyunlarına ara vermişler. İçlerinden en büyük olanı kapının yanına giderek, sessizce beklemiş. Annelerinin bu saatte dönmesi imkansızmış. Peki, o halde bu gelen kim olabilirmiş?

tekrar kapı çalınınca &#;kim o, diye seslenmiş yavru keçi&#;

&#;Benim yavrularım, anneniz.&#; diye çirkin bir ses duymuş yavrular.

Bunun üzerine annelerinin kurt hakkında söylediklerini hatırlamışlar.

&#;Sen bizim annemiz olamazsın! Annemizin ince ve tatlı bir sesi vardır. Seninki ise çok kalın ve çirkin. Sen ancak hain kurt olabilirsin.&#; demişler.

Kurt aldığı bu cevaba çok sinirlenmiş. &#;Sesimi değiştirmeyi unutmuşum!&#; demiş kendi kendine. Sonra da usulca, geldiği gibi gitmiş.

Ama kurt vazgeçmek istemiyormuş. Karnı o kadar acıkmıştı ki&#; &#;Ne yapsam da bu yavruları kandırsam.&#; diye düşünüyormuş.

Sonunda sesini inceltip tekrar gitmeye karar vermiş. Birkaç kez evin önüne gitmeden denemeler yapmış. Sonra da keçinin evine tekrar giderek, kapıyı çalmış. &#;Tak, tak, tak&#; Oyun oynayan keçi yavruları kapıdan gelen bu sesle irkilmişler.

Anneleri bu kadar kısa sürede dönmüş olamazmış. Yavru keçilerden bir tanesi: &#;Kim o&#; diye sormuş.

&#;Yavrularım benim, anneniz, haydi kapıyı açın!&#;

Yavru keçiler birbirlerine bakmışlar. Bu ses gerçekten de annelerinin sesine benziyormuş. Tam kapıyı açmaya hazırlanıyorlarmış ki içlerinden en küçük olanı, kurdun ayağını görmüş. Kurt ayağını kapının altından uzatmıştı.

Ama bunun farkında bile değilmiş, O heyecanla kapının açılmasını bekliyormuş. En küçük yavru:

&#;Dur bakalım, yalancı! Sen bizim annemiz olamazsın. Senin simsiyah ayakların var. Oysa bizim annemizin patikleri bembeyaz.&#; demiş.

Bunu duyan kurt: &#; Tüh, yine hata yaptım. Ayağımı bu kadar kapıya yanaştırmanın ne gereği vardı sanki.&#; diye kendi kendine söylenmiş. Ama yine vazgeçmeyi düşünmüyormuş. Karnı da o kadar acıkmış ki bu yavruları yemezse açlıktan ölebilirmiş.

Kurt yine bir hainlik düşünerek, fırına doğru gitmiş. &#;Ah sormayın ayağımı bir yere sıkıştırdım, çok acıyor. Üzerine biraz hamur koyar mısınız?&#; diye sormuş.

Fırıncı, kurdun ayağına biraz hamur sürdükten sonra üzerine de un serpince, kurdun ayakları bembeyaz olmuş.

Kurt büyük bir heyecanla, keçinin evinin yolunu tutmuş. Yavru keçileri düşündükçe ağzı sulanıyormuş. Kurt üçüncü kez kapıyı çalmış.

Keçi yavruları &#;Kim o&#; deyince

Kurt sesini incelterek, &#;Yavrularım ben geldim, kapıyı açın. size bir sürü yiyecek getirdim.&#; demiş.

Yavru keçiler bu kez gerçekten de annelerinin geldiğini zannetmişler. Ama yine de önlem olsun diye,

&#;Ayağını kapının altından uzat bakalım.&#; demişler.

Kurt gönül rahatlığı ile ayağını uzatmış. Kapının altında bembeyaz bir ayak gören yavrular kurdu anneleri sanınca, sevinçle kapıyı açmışlar, açmasına ama bir de ne görsünler! Karşılarında duran, anneleri değil! hain kurtmuş.

Ayaklarını dizlerine kadar una bulayan kurt, yavruları bu şekilde kandırmış. Keçi yavruları da aç kurdu karşılarında görünce neye uğradıklarını şaşırmışlardı.

Her biri saklanacak ayrı bir köşe aramış. Keçilerden biri masanın altına gizlenmiş. Üçüncüsü sobanın içine girmiş. kapağını kapamış. Dördüncüsü mutfağa koşmuş. Beşincisi dolabın içine, altıncısı sandığın içine girmiş. Yedincisi de çalar saatin arkasına saklanmış.

Gözü dönmüş kurt keçileri o kadar iyi izlemiş ki hepsini tek tek bulmuş. Hiç acımadan yavru keçileri bir bir yutmuş. Ancak yavruların en küçüğü çalar saatin arkasına saklandığı için onu görememiş.

Kurt, o kadar çok yemişti ki, karnı iyice şişince üzerine bir ağırlık çökmüştü. Biraz dinlenmek için evin ilerisinde bulunan bir ağacın altında giderek uyumaya başlamış.

Çok geçmeden, anne keçi yiyeceklerle beraber eve yaklaşmış, yavrularına getirdiği yiyecekleri onlara vermek için sabırsızlanıyormuş. Ancak evin önüne geldiğinde kapının ardına kadar açık görünce yiyecekleri yere atarak hemen eve koşmuş.

Bir de ne görsün? Ev darmadağınıkmış. evin içinde bir kovalamaca olduğunu hemen anlamıştı. Yavrularını da göremeyince oturup, ağlamaya başlamış. &#;Ah, bu kurt bütün yavrularımı yedi!&#; demiş.

Tam bu sırada, saatin arkasına gizlenmiş olan yavru keçi yerinden çıkmış. Çok korkan yavrucuk, neredeyse yürümeyi unutmuş.

Anne keçi yavrularından birini canlı görünce çok sevinmiş. Hemen onu kucağına alarak, öpüp koklamış.

Yavru keçi gördüklerini ve kurdun kendilerini nasıl kandırdığını bir bir annesine anlatmış.

Tam bu sırada anne keçi, çok da uzaktan gelmeyen bir horlama sesi işitince, hemen dışarı çıkarak sesin geldiği yöne bakmış. Bir de ne görsün? Kurt koskocaman karnıyla mışıl mışıl uyuyor.

Sessizce kurdun yanına gitmiş. Bakmış ki kurdun karnında kıpırdamalar var.

Hemen eve geri dönerek, iğne iplik, makas aldıktan sonra küçük keçi yavrusuna taş toplamasını söylemiş.

Anne keçi kurdun karnını yarınca yavrularının hala yaşadıklarını görmüş. Hepsini aceleyle teker teker dışarıya çıkarttıktan sonra küçük keçi yavrusunun getirdiği taşları taşları kurdun karnına doldurup sonra da kurdun karnını dikmiş.

Anne keçi, yavrularını da alarak hızla oradan uzaklaşmış. Eve geldiğinde her bir yavrusunu öpmüş, koklamış. Onlara aldığı hediyeleri vermiş.

Yavru keçiler, kurttan kurtulduklarına çok sevinmişler. Kendilerini kurdun karnından kurtaran annelerine de sözünü daima dinleyeceklerine ve daha dikkatli davranacaklarına dair söz vermişler.

Bu arada, saatlerce uyuduktan sonra uyanan kurt, midesinde bir ağırlık hissetmiş. &#;O kadar çok yedim ki hala karnım şiş.&#; demiş. sonra da &#;Çok susamışım, gidip şu dereden su içeyim bari&#;&#; diyerek Ayağa kalkmış. Midesinde taş olduğundan habersiz bir şekilde yürüyormuş.

Çok yakın olan ırmak kenarına ulaşması baya sürmüştü. Tam eğilip su içecekmiş ki ağırlık yapan taşlar yüzünden dengesini kaybederek suya düşmüş.

Taşlar onu daha da dibe çekince, Kurt ırmağın azgın sularında gözden kaybolmuş.

Bu Masallar da ilginizi çekebilir.

Hikayeler &#; Hikaye Oku &#; 5 Yaş Masalları

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası