parmaksız zeki kimdir / ŞEMDİN SAKIK - Faruk Bildirici

Parmaksız Zeki Kimdir

parmaksız zeki kimdir

Neden 'Parmaksız Zeki'?

Şemdin Sakık’ın PKK içinde faaliyette bulunduğu dönemlerde kendisiyle görüşen ve röportaj yapan tek gazeteci olan DHA muhabiri Ferit Demir o dönem yaşadıklarını ve şahit olduklarını funduszeue.info için anlattı.

Bir dönem PKK’nın en önemli adamlarından olan Şemdin Sakık’ın Ergenekon Davası'nda gizli tanık olduğunu açıklamasından sonra yaptığı açıklamalar gündeme bomba gibi düştü. Ancak özellikle Diyarbakır Jandarma bölge komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesi ile ilgili yaptığı açıklamalar çelişkiler ile dolu.

'BAHTİYAR AYDIN'I DEVLET ÖLDÜRDÜ' DEDİ

Sakık, Ergenekon duruşmasındaki ifadesinde, "Bahtiyar Aydın cinayetini örgütün üzerine attılar. Bir tuğgenerali vursak bunu dünyaya yayınlarız. ’Örgütün burada herhangi bir rolü yoktur’, dedim. Paşayı devletin içinde bir ekip vurdu. Şüphem yok. Paşayı devlet vurdu. Hatta duyduğuma göre vuran asker de öldürüldü" demişti. Oysa yıllar önce 'Biz öldürdük. Acayip güzel bir eylem oldu' diyordu.

Şemdin Sakık’ın PKK içinde faaliyette bulunduğu dönemlerde kendisiyle görüşen ve röportaj yapan tek gazeteci olan DHA muhabiri Ferit Demir o dönem yaşadıklarını ve şahit olduklarını funduszeue.info için anlattı.

yılının sonbahar aylarında PKK’nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde görev yapan gazetecileri tehdit etmesinden sonra bölgede gazetecileri hedef alacağını açıklaması ile birlikte özellikle Diyarbakır'da bulunan bütün gazetelerin büroları kapatmış, bölgedeki birçok ilde de gazeteciler görev yapamamıştı.

yılında Tunceli’de Milliyet gazetesi için muhabirlik yapan Ferit Demir, Tunceli’yi terk etmeyerek gazetecilik yapmaya devam etmesi üzerine PKK’lılar tarafından 19 Ekim yılında Pertek ilçesinde kaçırılmıştı.

O ZAMANLAR 'BİZ ÖLDÜRDÜK' DİYORDU

19 Ekim günü PKK’lılar tarafından Pertek ilçesi yakınlarında kaçırıldıktan sonra Ovacık ilçesi kırsal alanına götürülen Ferit Demir o dönem PKK’lıların telsiz ile kendi aralarında yaptığı bir konuşmayı şöyle aktırdı;

“Bölgede gazetecilerin çalışmasını PKK yasaklamıştı, o dönem bölgemizde hiçbir gazeteci kalmamıştı ancak ben Tunceli’yi terk etmeyerek Milliyet gazetesi için çalışmaya devam ettim. PKK’lılar da beni takip ederek 19 ekim günü Pertek ilçesi yakınlarında kaçırdılar. 2 günlük yürümeden sonra Ovacık ilçesine kadar gittik. Burada o dönem örgütün Tunceli sorumlusu olan Dr. Baran kod isimli Müslüm Durgun ile görüştürülecektim ama bir aksilik çıktığı için örgütün iki numaralı ismi olan ve daha sonra örgütün sözde Dersim eyalet komutan yardımcısı olan Ekrem kod isimli Hıdır Sarıkaya ile görüştürüldüm. Ovacık ilçesi dağlık alanında Ekrem Kod isimli PKK yöneticisi Hıdır Sarakıya’nın yanında yaklaşık örgüt militanı bulunuyordu. 22 Ekim günü Ekrem kod isimli PKKlı ve yanındakiler radyodan Diyarbakır Jandarma bölge komutanının PKK’lılar tarafından öldürüldüğünü duyunca birgün sonra saat sularında büyük telsiz ile Diyarbakır sorumlusu olan sözde Amed eyalet komutanı Şemdin Sakık ile telsiz görüşmesi yaptı. Telsiz görüşmesi hemen yanımda yapıldı ve konuşmaları duydum. Şemdin Sakık PKK’nın sözde dersim eyalet komutan yardımcısı olan Ekrem kod isimli Hıdır Sarıkaya’ya şunları söyledi; Lice’de çok büyük bir eylem gerçekleştirdik, Kanasçı arkadaş Tuğgeneral

Bahtiyar Aydın’ı tek kurşun ile öldürdü, acayip güzel bir eylem oldu. Biz bölgeden uzaklaştık şu an güvenli noktadayız, Amed’den Dersim’deki arkadaşlara selam ve sevgiler yolluyoruz başarılar diliyoruz” Telsiz konuşması bittikten sonra Ekrem kod isimli PKK’lı yakınında bulunan bütün PKK’lıları yaklaşık kişiyi bir araya toplayarak Bahtiyar aydının PKK’lılar tarafından Kanas marka silah ile öldürüldüğünü ve Parmaksız Zeki'nin herkese selamı olduğunu söyledikten sonra bütün PKK’lılar alkış çalarak bu durumu kendilerince kutladı.

Yılında Tunceli bölgesine gelen Şemdin Sakık o dönem hem Türkiye içindeki PKK’lıların komutanı hem de sözde Dersim eyalet komutanı olarak görev yaptı. Ben de o dönem Tunceli’de BBC Türkçe servisi, Reuters ve Milliyet için haberler yapıyordum. Semdin Sakık’ın vurulduğuna ve yaralandığını dair duyumları gelmişti, ben de bunları haberleştirdiğim için Sakık beni takip ettirerek gönderdiği silahlı adamlarıyla kaçırttı. 30 Nisan günü PKK’lılar tarafından kaçırıldım ve Tunceli il merkezi yakınlarındaki Kırmızı dağ bölgesine götürüldükten kısa bir süre sonra büyük bir çatışma çıktı. Kırmızı dağ bölgesinde 24 saat yaşanan çatışma alanında Şemdin Sakık ve civarında PKK’lı vardı. Çatışmada 1 Mayıs sabahına kadar sürmüş ve 2 PKK’lı ölmüştü. Çatışma sonrası 1 Mayıs akşamı yaklaşık 5 saatlik bir yürüyüşten sonra Çiçekli köyü yakınlarındaki Zergavut ormanları bölgesine gittikten sonra 3 Nisan sabahı Semdin Sakık beni yanına çağırtarak, beni neden kaçırdığını anlattı ve şunları söyledi; “ Kaç zamandır basında benimle ilgili haberler çıkıyor, hatta öldürüldüğümü söylüyorlar işte yaşıyorum, ben buradayım savaşmaya devam ediyorum. Benimle röportaj yapacaksın dedi ve bana soracağın soruları yaz ve yarın gönder bana” dedi. 6 Mayıs günü Şemdin Sakık ile Zergavut ormanları bölgesinde röportaj yaptıktan sonra 8 Mayıs günü beni serbest bıraktılar Serbest kaldıktan sonra Sakık ile yaptığım röportaj 13 Mayıs günü Milliyet gazetesinde manşetten yayınlandı.

Sakık ile röportaj yaptığım sırada bana yaptığı açıklamalarda aklımda kalan önemli bilgilerden bazıları şöyle;

“ Bu devlet hala PKK’nin gücünün farkında değil, PKK güçlü bir örgüttür, biz Türkiye içinde istediğimiz eylemi yapabiliriz, bak bir örnek vereyim Bahtiyar Aydın’ı Diyarbakır’da vuran grubun içinde ben vardım, Bahtiyar Aydın'ı biz tek kurşunla öldürdük, hem de kanas ile vurduk, istersek başka generalleri de vururuz. Ben zaman zaman telsiz ile generallere de söylüyorum, PKK’nin her istediği eylemi yapabileceğini açıkça belirteyim, istersek vali de vururuz, kimse bizi küçümsemesin”

PARMAĞI NASIL KOPTU?

Sakık’a "Neden Parmaksız Zeki diyorlar" sorduğumda şu cevabı vermişti; “ Aslında benim parmağım dağa çıktığım zaman koptu, bir eylemde böyle oldu. Kullandığım roketatarda sorun çıktı Mühimmatı sıkıştırmak gerekiyordu ve baş parmağımı oraya sıkıştırarak roketi hedefe attım, bir baktım roket ile birlikte benim parmak da kopup gitmiş ve o günden sonra bana Parmaksız Zeki diyorlar”

Abdullah Öcalan ile aranızda çekişme olduğu, onun emirlerini dinlemediğiniz söyleniyor sorusuna da şu cevabı vermişti; “ Biz hep hatalar yaparız, yanlışlıklar da yaparız, bizim en büyük eksikliliğimiz Öcalan’ı anlamamak, bize çok şey anlatıyor ama biz hala onu anlayamıyoruz ve bu durumda da hatalar yapıyoruz, bizim tek sorunumuz onu iyi anlamamak, bunun dışında önderimizin emirlerini dinlemememiz düşünülemez bile Onu anladığımız anda hatalarımız da ortadan kalkar”

Örgüt içinde sizin bazı kadınlar ile ilişki yaşandığınız basında sıkça çıkıyor sorusuna da şu cevabı vermişti; "Bu Türk basınının psikolojik bir propagandasıdır, bakın burada birçok bayan gerilla arkadaşımız var rahatlıkla sorabilirsiniz benim öyle bir durumum olmaz ve örgütün işleyişi içinde mümkün de değil. Ben bir şey daha söyleyeyim benim dağa çıkmadan önce memleketimde sevdiğim, aşık olduğum bir hemşire vardı ona sadık kalıyorum ve bir gün mutlaka onunla evlenmeyi düşünüyorum”

Kaynak: funduszeue.info

2

Şemdin Sakık kimdir? Şemdin Sakık nerede, ne zaman yakalandı?

Kod adı ile Parmaksız Zeki, eski üst düzey PKK militanı olan Şemdin Sakık, Bingöl saldırısı olmak üzere PKK'nın gerçekleştirdiği çeşitli eylemleri planlamış ve yönetmiştir. Ergenekon davasında ise ''Deniz'' kod adı ile gizli tanıklık yapmıştır. İşte Şemdin Sakık hakkında detaylar

ŞEMDİN SAKIK KİMDİR?

Şemdin Sakık kod adı ile Parmaksız Zeki (d. , Yörecik, Muş), PKK militanı ve yazar.

PKK'ya katılış nedenlerini "aile baskısı, ağalığa isyan ve devlet baskısı" olarak sıralayan Sakık, örgütün dağ kadrosunda 18 yıl kaldı. 15 Mart 'de örgütten ayrılıp KDP peşmergelerine sığındı.

13 Nisan 'de Kuzey Irak'ın Duhok kentinde düzenlenen bir askeri operasyonda kardeşi Arif Sakık ile birlikte yakalanarak Türkiye'ye getirildi. Operasyonda "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın kullanıldığı yıllar sonra Millî İstihbarat Teşkilatı tarafından doğrulanmıştır.

Sakık, Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesinde "devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik eylemler yapmak" suçundan yargılandı ve idam cezasına çarptırıldı.

Cezası daha sonra ömür boyu hapse çevrildi. 28 Şubat andıcını zorla imzalaması için Astsubay Ali Kaya tarafıdan ağzına tabanca namlusunun sokulduğunu dile getirmiştir. Astsubay Kaya, daha sonra Şemdinli olayından mahkûm olmuştur.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde kalan Sakık'ın, Pişmanlık Yasası ve Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlanmak için yaptığı başvurular mahkeme tarafından reddedildi'da bir suikast girişimine hedef olmuştur.

Ayrıca Ergenekon Davası'nda gizli tanık olarak "Deniz" kod adı ile ifade veren kişinin Sakık olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yazdığı "Apo" isimli kitapta Abdullah Öcalan'ı ağır bir dille eleştirmiştir. yılında İmralı'da Bir Tiran: Abdullah Öcalan adlı deneme türündeki kitabını yayımladı.

Sırrı Sakık'ın kardeşidir.

funduszeue.info - Gündem

Şemdin SakıkSırrı SakıkNisanIrakGündemGüncelHaberler

Şemdin Sakık Biyografisi

Şemdin Sakık Kimdir ?

Şemdin Sakık kod adı ile Parmaksız Zeki (d. , Yörecik, Muş), PKK militanı ve yazar.

PKK'ya katılış nedenlerini "aile baskısı, ağalığa isyan ve devlet baskısı" olarak sıralayan Sakık, örgütün dağ kadrosunda 18 yıl kaldı. 15 Mart 'de örgütten ayrılıp KDP peşmergelerine sığındı.

13 Nisan 'de Kuzey Irak'ın Duhok kentinde düzenlenen bir askeri operasyonda kardeşi Arif Sakık ile birlikte yakalanarak Türkiye'ye getirildi. Operasyonda "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın kullanıldığı yıllar sonra Millî İstihbarat Teşkilatı tarafından doğrulanmıştır.

Sakık, Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesinde "devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik eylemler yapmak" suçundan yargılandı ve idam cezasına çarptırıldı.

Cezası daha sonra ömür boyu hapse çevrildi. 28 Şubat andıcını zorla imzalaması için Astsubay Ali Kaya tarafıdan ağzına tabanca namlusunun sokulduğunu dile getirmişfunduszeue.infoay Kaya, daha sonra Şemdinli olayından mahkûm olmuştur.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde kalan Sakık'ın, Pişmanlık Yasası ve Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlanmak için yaptığı başvurular mahkeme tarafından reddedildi'da bir suikast girişimine hedef olmuştur.

Ayrıca Ergenekon Davası'nda gizli tanık olarak "Deniz" kodadı ile ifade veren kişinin Sakık olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yazdığı "Apo" isimli kitapta Abdullah Öcalan'ı ağır bir dille eleştirmiştir. yılında İmralı'da Bir Tiran: Abdullah Öcalan adlı deneme türündeki kitabını yayımladı.

Sırrı Sakık'ın kardeşidir.

Şemdin Sakık Haberleri İçin Tıklayınız!

Şemdin Sakık

Kurdistan Workers' Party militant (born )

Şemdin Sakık (born Muş Province, Turkey ), nicknamed Semo[2] or Parmaksiz Zeki (fingerless Zeki) for having lost a finger while firing a rocket,[1] is a former commander of the Kurdistan Workers' Party (PKK)'s military forces. He is best known for ordering the May 24, PKK ambush. He has been imprisoned since his capture in Iraqi Kurdistan by Turkish forces in , shortly after his defection to the Kurdistan Democratic Party. He was a key witness in the Ergenekon trials.

Background[edit]

In statements to the Ergenekon trials in , he said that he became a PKK sympathizer in , and joined after the Turkish coup d'état as a way of leaving the country[3] after a dispute with his father in which he shot and wounded him.[4]

His brother Sırrı Sakık was a member of the Grand National Assembly of Turkey for the Peace and Democracy Party (BDP).

Bingöl massacre[edit]

Main article: Bingöl massacre

Sakık later claimed that military commanders were aware of his planned Bingöl massacre, and deliberately left the soldiers unarmed and unguarded.[3] He identified a group within the military called the East Study Group (Doğu Çalışma Grubu), saying it had used the ambush as part of its coup plans.[5]Abdullah Öcalan claims Sakık ordered the ambush as part of an Ergenekon attempt to sabotage the peace process then ongoing between the PKK and the Turkish government,[6] saying that Sakık had been used by Ergenekon.[7]

Defection and capture[edit]

In the late 90s, he had an argument with the other commanders within the PKK, such as Duran Kalkan and Murat Karıyilan in which he told them they were not experienced enough in warfare. He himself was known for his warfare skills, and there was not much what they could do about it except complaining about to Öcalan.[8] This led to a tense power struggle within the PKK.[8] Then in , he was ordered by Öcalan to lead the PKK in the Hatay province, an area not suitable for PKK guerrilla warfare as it was in a leveled environment. He therefore refused to enter deeply into the province and stayed with his troops just at the border. Öcalan then called him back to Damascus, and as he refused to obey his orders, later sent him into detention to the Gare camp in the Dohuk Governorate, Iraqi Kurdistan. From there he escaped and was received by Masoud Barzani who provided him protection.[9] But the Turkish armed forces were made aware of his presence in the region, and captured him on 13 April [9]

Some sources said that the Operation Murat, launched shortly after Sakık's capture, was based in part on information obtained from Sakık.[10] He was prosecuted and sentenced to death being involved in the killing of members of the security forces and civilians, but the sentence was commuted to life imprisonment following Turkeys abolition of the death penalty.[11]

Ergenekon testimony[edit]

Initially serving as secret witness in the Ergenekon Trials he later gave up on his anonymity voluntarily.[11] The military leaders prosecuted in the trials were opposed to the fact that a former PKK leader would testify against them.[11] Sakık says that Iran took back weapons it had provided to the PKK after the PKK declared a ceasefire in [12] He said that Veli Küçük gave training to PKK militants. He also claimed that the PKK had prior notice of the coup.[3]

Sakık has written a book about supposed PKK's executions of internal dissidents - people who challenged the leadership or later renounced violence - which he says amounts to about people.[13]

Former Secretary-General of the National Security CouncilTuncer Kılınç has been reported as saying that Sakık's word could be trusted.[14]

Books[edit]

• Apo, Şark Yayınları,
  • Şemdin Sakık anlatıyor&#;: Kobralar üzerimize gelince aklımızı kaçırıyorduk / Tuncer Günay, Doğan Kitap
  • Eski Bir Militanın Kaleminden Şiddetin Sefaleti, Lagin Yayınları / Araştırma-İnceleme Dizisi
  • İhanetin Tarihi, Yakın Plan Yayınları / Türkiye Siyaseti Dizisi
  • İmralı'da Bir Tiran: Abdullah Öcalan, Togan Yayıncılık

References[edit]

1. ^ abMichael M. Gunter (), Historical Dictionary of the Kurds, Scarecrow Press, 4 November p
  2. ^Marcus, Aliza (). Blood and Belief: The PKK and the Kurdish Fight for Independence. NYU Press. p.&#; ISBN&#;.
  3. ^ abcToday's Zaman, 6 November , Secret witness reveals identity, shady ties between PKK and ErgenekonArchived 3 March at the Wayback Machine
  4. ^Hurriyet, 17 April , Sakık, babasını bile vurmuş
  5. ^Today's Zaman, 1 June , Ex-PKK commander Sakık blames military junta for deaths of 33 soldiersArchived 29 October at the Wayback Machine
  6. ^Today's Zaman, 25 December , Sakık questioned over killings of 33 soldiersArchived 4 April at the Wayback Machine
  7. ^Today's Zaman, 6 December , ‘Sakık plotted killings of 33 soldiers upon Ergenekon order'Archived 4 March at the Wayback Machine
  8. ^ abMarcus, Aliza (). –
  9. ^ abEntessar, Nader (). Kurdish Politics in the Middle East. Rowman & Littlefield. pp.&#;– ISBN&#;.
  10. ^Hurriyet Daily News, 2 May , Semdin Sakik interrogated by Jitem
  11. ^ abcButler, Daren (8 November ). "Turkish generals angered by Kurd militant testimony". Reuters (in French). Retrieved 14 December [dead link]
  12. ^Today's Zaman, 11 June , Sakık: Iran took weapons back after PKK declared cease-fireArchived 16 June at the Wayback Machine
  13. ^Today's Zaman, 22 February , Diyarbakır prosecutor hears testimony from PKK’s Şemdin SakıkArchived 4 March at the Wayback Machine
  14. ^Orhan Miroğlu, Today's Zaman, 8 November , Unsettling witness in Ergenekon caseArchived 10 November at the Wayback Machine

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası