çukurova üniversitesi yatay geçiş kontenjanları / Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

Çukurova Üniversitesi Yatay Geçiş Kontenjanları

çukurova üniversitesi yatay geçiş kontenjanları

Çukurova Üniversitesi yatay geçiş yoluyla öğrenci alım ilanı

Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Yatay Geçiş Başvuru Koşulları

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN

Üniversitemiz Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarına Yatay Geçişler Yükseköğretim Kurumları Arasında Ön Lisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş Esaslarına İlişkin Yönetmelik Hükümleri ve Üniversitemizin Yönetmeliklerine uygun olarak yürütülür. Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında yatay geçişle alınacak öğrencilerde aranılacak şartlar, gerekli belgeler, başvuru tarihi ve ayrılan kontenjanlar aşağıda belirtilmiştir.

Başvuru Koşulları

Yatay Geçişler ancak eşdeğer eğitim programları uygulayan Yükseköğretim Kurumları arasında yapılır.

Ara sınıflara veya yarıyıllara geçiş için öğrencinin;

Ayrılacağı kurumdaki bütün sınavlarını başarmış olması,

Gireceği sınıftan veya yarıyıldan önceki öğretim süresinde sağladığı genel not ortalamasının (gireceği sınıfa veya yarıyıla geçiş notu dahil) en az %60 veya eşdeğeri, 4 tam not üzerinden en az olması gereklidir.

Öğrencinin son sınıfa kadar sağladığı not ortalamasının (son sınıfa geçiş notu dahil) en az %65, son sınıf geçiş notunun en az %70 olması gerekir.

Yabancı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarından yurdumuzdaki yükseköğretim kurumlarına geçiş için, öğrencinin yabancı ülke yükseköğretim kurumunda, yabancı dil hazırlık sınıfı hariç en az bir yıl (iki yarıyıl ) okumuş, yıl sonu sınavlarını başarı ile vermiş ve yönetmeliğin 5. ve 6. maddelerindeki diğer hususları yerine getirmiş olma şartı aranır.

Öğrenci Seçme Kılavuzunda yer alan ülkelerde bulunan (İtalya, Macaristan, İrlanda Cumhuriyeti hariç) Yükseköğretim Kurumlarında öğrenimlerine başlayıp yatay geçiş yapmak üzere başvuranlardan ÖSS sonucuna göre yerleştirildiklerini gösteren kazandı belgesi istenir.

- ÖSYM tarafından yerleştirilmeyen öğrencilerin yatay geçiş başvuruları kabul edilmez. - Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alınan programlara KKTC ve diğer ülke üniversitelerinden yatay geçiş başvurusu kabul edilmez.

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği programında öğretim dili İngilizcedir. Bu programa Türkçe programdan başvuracak adaylar, Yadim İngilizce muafiyet sınavına girmek zorundadır.

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Konaklama İşletmeciliği ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği Normal Öğretim bölümlerine başvuran adaylar için YADİM İngilizce muafiyet sınavı, yazılı; 22 Ocak saat ?da, sözlü 24 Ocak tarihinde saat ?da YADİM Balcalı/ADANA? da yapılacaktır.

Vakıf Yükseköğretim Kurumları veya Yabancı Ülkelerdeki Yükseköğretim Kurumlarından Normal veya İkinci Öğretime geçiş yapan öğrenciler geçiş yaptıkları kurumun İkinci Öğretim ücretini ödemek zorundadırlar.

İstenilen Belgeler

Başvuru dilekçesi

Not Belgesi aslı (Öğrencinin ayrılacağı kurumdan alacağı izlediği dersleri ve bu derslerden aldığı notlarını, genel akademik not ortalamasını, kredi saatini ve not değerlendirme sistemini gösteren belge )

Öğrencinin kayıtlı olduğu Yükseköğretim Kurumundan disiplin cezası almadığını belirten belge.

ÖSS veya ÖYS Sınav Sonuç Belgesinin onaylı fotokopisi.

Başvuru Tarihi ve Yeri

Başvurular, istenilen belgeler tamamlanmış olarak Makine Mühendisliği, Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Gıda Mühendisliği ve Spor Yöneticiliği bölümleri için >21 Ocak ; diğer bölüm ve programlar için 25 Ocak tarihine kadardır.

Başvurular, Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu için Karataş Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürlüğü?ne, Adana, Ceyhan, Ceyhan Sağlık Hizmetleri, Karaisalı, Kozan, Yumurtalık Meslek Yüksekokulları için Yüksekokul Müdürlüklerine yapılacaktır.

Eğitim, Fen Edebiyat, İlahiyat, Mühendislik-Mimarlık, Su Ürünleri, Ziraat Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu için başvurular Çukurova Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı BALCALI/ADANA adresine bizzat veya posta ile yapılabilir. Postadaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.

YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI

Çukurova Üniversitesi Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Normal Öğretim ve İkinci Öğretim Yatay Geçiş Kontenjanları

NORMAL ÖĞRETİM İKİNCİ ÖĞRETİM
 YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI
PROGRAMLARfunduszeue.info funduszeue.info funduszeue.info  funduszeue.info funduszeue.info funduszeue.info 
 funduszeue.infoY.ÜLfunduszeue.infoY.ÜLfunduszeue.infoY.ÜL funduszeue.infoY.ÜLfunduszeue.infoY.ÜLfunduszeue.infoY.ÜL
EĞİTİM FAKÜLTESİ             
Almanca Öğretmenliği333333 ------
FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ            
Biyoloji--2-2- --2-2-
Fizik--3131 --3131
İstatistik1-1-1- ------
Türk Dili ve Edebiyatı2-2-2- 2-2-2-
GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ            
İç Mimarlık----1- ------
Seramik----1- ------
İLAHİYAT FAKÜLTESİ            
İlahiyat--5-5- ------
İlköğfunduszeue.info Küfunduszeue.info Ahlak Bil.Öğ----3- ------
MÜfunduszeue.infoÜLTESİ            
Çevre Müh.------ 5-5-5-
Endüstri Müh.--1-1- ------
Jeoloji Müh.1-1-1- 2-2-2-
Maden Müh.------ 5-5-5-
*Makine Müh.------ 2-2-2-
Mimarlık------ --3-3-
Tekstil Müh.------ --1-1-
SU ÜRÜNLERİ FAK.5-5-5- 5-5-5-
ZİRAAT FAKÜLTESİ            
Ziraat Mühendisliği6-6-6- ------
**Gıda Mühendisliği3-3-3- ------
Peyzaj Mimarlığı2-2-2- ------
BED.EĞfunduszeue.info SPOR YÜfunduszeue.info             
Antrenörlük6----- ------
Bed. Eğfunduszeue.info Spor Öğretmenliği5-5-2- ------
**Spor Yöneticiliği3-3-3- ------
KARATAŞ TURİZM İŞfunduszeue.info OTEL.YÜfunduszeue.info             
**Konaklama İşletmeciliği--4-4- ------

* Makine Mühendisliği Bölümünün öğretim dili İngilizcedir.

Bu Programa başvuracak öğrencilerden İngilizce Yeterlilik Sınavını başarmış olanların başvuruları değerlendirmeye alınacaktır.

** Bu Programlara başvuracak öğrencilerin YADİM muafiyet sınavını başarmış olmaları gerekmektedir.

Çukurova Üniversitesi Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Normal Öğretim ve İkinci Öğretim Yatay Geçiş Kontenjanları

NORMAL ÖĞRETİM İKİNCİ ÖĞRETİM
 YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI
BÖLÜM/PROGRAMLARfunduszeue.info funduszeue.info    funduszeue.info funduszeue.info   
 funduszeue.infoY.ÜLfunduszeue.infoY.ÜL   funduszeue.infoY.ÜLfunduszeue.infoY.ÜL  
ADANA MYO             
Bilgisayar Teknolojisi ve Prog.4----- 4-----
Bilgisayar Teknolojisi ve Prog.(Uzaktan Eğitim)------ 10-----
Cilt Bakımı ve Güzellik ()------ 2-----
Çocuk Gelişimi ()------ 4-----
Kuaförlük ()------ 2-----
İklimlendirme-Soğutma3----- 3-----
Radyo-Televizyon Yayımcılığı2----- 2-----
Tekstil4----- 4-----
Elektrik2----- 2-----
Endüstriyel Elektronik3----- 3-----
Makine-Resim-Konstrüksiyon------ 2-----
Makine------ 2-----
Muhasebe5----- 5-----
Mobilya ve Dekorasyon------ 4-----
Otomotiv2----- 2-----
SAĞLIK HİZMETLERİ MYO             
Anestezi22---- ------
Radyoloji22---- ------
Tıbbi Labaratuvar22---- ------
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekrt.22---- ------
CEYHAN MYO             
Tarım Alet ve Makineleri2----- 2-----
Elektrik2----- 2-----
İnşaat2----- 2-----
Pazarlama2----- 2-----
Bilgisayar funduszeue.infomlama2----- 2-----
Büro Yönetimi ve Sekreterlik2----- 2-----
Muhasebe2----- 2-----
CEYHAN SAĞLIK HİZ. MYO             
Ambulans ve Acil Bakım2----- ------
Diş Protez2----- ------
KARAİSALI MYO             
funduszeue.infoojisi ve Programlama2----- ------
Harita Kadastro2----- ------
Seracılık2----- ------
İşçi Sağl.İş Güvenliği Programı2----- ------
Makina2----- ------
KOZAN MYO             
Bilg. Teknolojisi ve Programlama2----- 2-----
Büro Yönetimi ve Sekreterlik2----- 2-----
Muhasebe2----- 2-----
Mobilya ve Dekorasyon2----- 2-----
Bankacılık2----- 2-----
Tohumculuk2----- 2-----
Yerel Yönetimler2----- ------
YUMURTALIK MYO             
Seracılık1----- ------
Su Ürünleri1----- ------
Turizm ve Otel İşletmeciliği1----- ------

Benzer belgeler

Kurumlar Arası Yatay Geçiş İşlemleri

Kurumlar Arası Yatay Geçiş İşlemleri ALANYA ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ Kurumlar Arası Yatay Geçiş İşlemleri KURUMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ BAŞVURU ESASLARI Üniversitemiz Yükseköğretim Kurumlarının ara sınıflara veya yarıyıllara yatay geçiş

Detaylı

UŞAK ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ

UŞAK ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ KARAR / Üniversitemiz Yatay Geçiş Yönergesinin aşağıdaki şekliyle kabulüne; UŞAK ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 a) Uşak Üniversitesi önlisans

Detaylı

tarihli Senato toplantısında onaylanmıştır.

tarihli Senato toplantısında onaylanmıştır. İBN HALDUN ÜNİVERSİTESİ KURUM İÇİ ve KURUMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1) Bu yönergenin amacı, diğer yükseköğretim kurumları veya İbn Haldun

Detaylı

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar T.C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ ÖN LİSANS DÜZEYİNDEKİ DİPLOMA PROGRAMLARINDA KURUMİÇİ, ÖN LİSANS VE LİSANS DÜZEYİNDEKİ DİPLOMA PROGRAMLARINDA KURUMLARARASI (YURTİÇİ-YURTDIŞI) VE MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANI

Detaylı

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN SAKARYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin

Detaylı

ULUSLARARASI ANTALYA ÜNİVERSİTESİ

ULUSLARARASI ANTALYA ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ANTALYA ÜNİVERSİTESİ LİSANS DİPLOMA PROGRAMLARINA YATAY GEÇİŞ YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç MADDE 1 - (1) Bu yönergenin amacı; lisans düzeyindeki öğrencilerin Uluslararası Antalya Üniversitesi

Detaylı

Yatay geçiş, bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olan öğrencinin belirlenen esaslar çerçevesinde, aynı düzeydeki diğer diploma programlarında öğrenime devam etme hakkı kazanmasını ifade eder.

Kurumlararası Yatay Geçiş, Kurumiçi  Yatay Geçiş ve Merkezi Yerleştirme Puanına Göre (Ek-Madde 1) Yatay Geçiş başlıkları altında yatay geçiş türleri ile ilgili genel bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Kurumlararası ve Kurumiçi Yatay Geçiş:

Kurumlararası Yatay Geçiş kontenjanları Yükseköğretim Kurulu, Kurumiçi Yatay Geçiş kontenjanları ise Üniversite Yönetim Kurulu tarafından belirlenmektedir. Önlisans ve lisans diploma programlarının hazırlık sınıfına; önlisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Aynı ya da eşdeğer bir programa gerekli koşullar sağlandığı takdirde başvuru yapılabilir. Kurumlararası ve Kurumiçi yatay geçiş başvuruları, her yıl yayınlanan yatay geçiş takviminde belirtilen tarihlerde, Üniversitemiz Senatosu tarafından kabul edilen Yönergelerde belirtilen ilkeler çerçevesinde alınarak ilgili birimler tarafından değerlendirilir ve sonuçlar ilan edilir. Yurt dışı yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler için yurt dışı yatay geçiş kontenjanımız bulunmamaktadır.

Merkezi Yerleştirme Puanına Göre Yatay Geçiş (Ek-Madde 1):

Kısaca ek-madde 1 diye tanımlanan yatay geçiş türünde başvuru yapılabilmesi için, bir yükseköğretim kayıtlı olan öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği diploma programının taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir. Üniversitemizde merkezi yerleştirme puanına göre yatay geçiş güz yarıyılları için Ağustos Ayı’nda yapılmaktadır. Ara dönemde bahar yarıyılı için başvuru alınmamaktadır.

Web sayfamızdaki Akademik Takvimler sekmesinden Yatay Geçiş Takvimi'ni, Yönetmelik, Yönerge ve İlkeler sekmesinden yatay geçiş yönergelerini inceleyebilirsiniz.

- Bahar Dönemi Yatay Geçiş Başvuru İşlemleri için lütfen tıklayınız.

Lütfen güncel duyurular için web sayfamızı takip ediniz.

Üniversitemiz Meslek Yüksekokullarına Yatay Geçişler tarih ve sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” Hükümleri ve Üniversitemiz Yönetmelik/Yönergesine uygun olarak yürütülür.

BAŞVURU KOŞULLARI 

1. Bahar yarıyılında Genel Not Ortalaması ile sadece Ön Lisans Programlarında yatay geçiş yapılmaktadır.
  2. Üniversitemize kurumlar arası yatay geçiş, aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında ve Yükseköğretim Kurulu tarafından yayımlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılır.
  3. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına yatay geçiş yapılamaz.
  4. Üniversitemiz ön lisans programlarına başvuracak öğrencilerin, kayıtlı oldukları diploma programında sorumlu oldukları tüm dersleri başarmış olması, ayrıca bitirmiş oldukları olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının üzerinden 70 olması şarttır.
  5. Yatay geçiş başvurusu yapacak öğrencilerin daha önce her hangi bir disiplin cezası almamış olması şartı aranır.

İSTENEN BELGELER

1. Başvuru dilekçesi (Örnek Dilekçe için tıklayınız.)
  2. Not Belgesi (Transkript) (Öğrencinin ayrılacağı kurumdaki derslerden aldığı notlarını, genel not ortalaması, not değerlendirme sistemini gösteren belge)(Islak İmzalı veya E-Devlet üzerinden alınmış barkodlu olabilir)
  3. Kredi transferi ve intibak işlemlerinin yapılabilmesi için öğrenim süresince alınan derslerin ders içerikleri
  4. Öğrencinin kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan disiplin cezası almadığını gösterir belge (Transkriptte veya öğrenci belgesinde de yazabilir. Başvuru ekranında ilgili alana transkript veya öğrenci belgesi yüklenmelidir.)
  5. Öğrencinin ÖSYM tarafından yerleştirildiği yıla ait yerleştirme sonuç belgesi (Belge üzerinde doğrulama kodu bulunmalıdır. funduszeue.info adresinden alınabilir.)
  6. İkinci öğretim öğrencisi olup, birinci öğretime başvuranlar için %10’a girdiğine ilişkin belge.

BAŞVURU TARİHİ VE YERİ

Başvurular, istenen belgeler tamamlanmış olarak; 20 Ocak tarihine kadardır.

Başlangıç  Bitiş 
Başvuru Tarihi
Değerlendirme Tarihi
Sonuç İlan Tarihi
Kesin Kayıt Tarihi
Yedek Kayıt Tarihi

Genel Not Ortalaması Yatay Geçiş Kontenjanları İçin Tıklayınız.

Online Başvuru için Tıklayınız

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası