doğalgaz ilk abonelik için gerekli belgeler / Doğal Gaz İlk Abonelik İşlemleri ve Ücreti

Doğalgaz Ilk Abonelik Için Gerekli Belgeler

doğalgaz ilk abonelik için gerekli belgeler

Doğal Gaz Aboneliği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? Doğal Gaz Abonelik Nasıl Yapılır, Gereken Evraklar Listesi

Doğal gaz aboneliği başvurusu yapacak olan vatandaşların bulundukları ildeki İGDAŞ, BAŞKENTGAZ, İZMİRGAZ, GAZDAŞ gibi doğal gaz abonelik şirketlerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca doğal gaz aboneliği yaptırmak isteyen vatandaşlar, şubeye gitmeden de e-devlet üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirler. İlk kez abonelik oluşturacak vatandaşların iç tesisat için projelendirme yaptırması, ardından da doğal gaz servis kutusunun bağlanması gerekmektedir. Sokağınızdan hat geçmiyorsa eğer hat çekilmesi için mutlaka başvuru yapmanız gerekmektedir. Doğal gaz abonelik başvurusu nasıl yapılır? Doğal gaz aboneliği için gerekli belgeler nelerdir?

Doğal gaz aboneliği için gerekli belgeler nelerdir?

Doğal gaz kullanmak için kullanım sözleşmesi yapmanız gerekmektedir. İç tesisatınız yapıldıysa bu sözleşmeyi abonelik bağlantı sözleşmesiyle beraber yapabilirsiniz. Doğal gaz aboneliği; konut, iş yeri, resmi kurum vb. Yerler için yapılmaktadır.

Konut için doğal gaz aboneliği evrak listesi:

• Nüfus cüzdanı
  • T.C. kimlik numaralı resmi kimlik beyanı
  • Tapu veya kira kontratı fotokopisi
  • Tesisat numarası

İşyeri, Resmi Kurumlar vb. Yerler için doğal gaz aboneliği evrak listesi:

• Nüfus cüzdanı
  • T.C. kimlik numaralı resmi kimlik beyanı
  • Tapu veya kira kontratı fotokopisi
  • Tesisat numarası
  • Kaşe
  • Vergi levhası fotokopisi
  • Ticaret Sicili gazetesinin ilgili sayfasının fotokopisi
  • İmza sirküleri ve yetki belgesi fotokopisi

Doğal gazın kullanıma açılması işlemi kesinlikle yetkililer tarafından yapılmalıdır. Abone cihaz bağlantılarını kendi başına yapmamalıdır. Bu durum yasak olduğu gibi para cezası uygulanmaktadır.

Elektrik aboneliği için gerekli belgeler nelerdir? Elektrik aboneliği için gereken evraklar listesi ve işlem adımları

e-Devlet üzerinden doğal gaz aboneliği başvurusu nasıl yapılır? e-Devlet doğal gaz aboneliği

Doğal gaz aboneliği yaptırmak isteyen vatandaşlar, e-devlet üzerinden bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirler. e-Devlet üzerinden doğal gaz aboneliği başvurusu şu şekilde yapılmaktadır:

• Öncelikle doğal gaz aboneliği başvurusu yapacak olan vatandaşlar T.C. kimlik numarası ve PTT'den almış olduğu e-devlet şifresi ile funduszeue.info adresine giriş yapması gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne doğal gaz şirketinizin adını yazıp, 'Abonelik Sözleşmesi Başvurusu'na tıklayıp şartnameyi kabul etmeniz gerekmektedir. Daha sonra yapacağınız işlemler sırasıyla; Tüketim Noktası Sorgulama, Başvuru Formu, Başvuru Onayı, İşlem Sonucu aşamalarıdır. Bu işlemlerin ardından e-devlet üzerinden doğal gaz aboneliği başvurusunda bulunmuş olacaksınız.

Doğal gaz abone ücreti ne kadardır? Doğal gaz abone ücreti nasıl hesaplanır?

Doğal gaz abone ücreti, tüketici tarafından 1 kereye mahsus ödenir ve iade yapılmaz. Bu ücret sayaç ve bağlantı masrafları için kullanılır. Bu ücret EPDK tarafından belirlenir. Abone bağlantı ücreti alana göre değişkenlik gösterebilir. Abone bağlantı ücreti konutun alanına göre değişkenlik gösterebilir. Bu bedel hesaplanırken BBS'den (Bağımsız Bölüm Sayısı) faydalanılır. metrekarelik brüt bir alanda ortalama (Bağlantı bedeli + KDV + Damga Vergisi) TL gibi bir ücret ödersiniz.

Enerji kimlik belgesi için gerekli belgeler nelerdir? Enerji kimlik belgesi çıkartırken gereken evraklar listesi ve işlem adımları

Doğal gaz güvence bedeli neden alınır? Doğal gaz güvence bedeli ne kadardır?

Doğal gaz dağıtım şirketleri, tüm tüketicilerden sözleşme sırasında güvence bedeli yani depozito alır. Bu bedel doğal gaz aboneliği başında alınır ve tüketicinin borcunu ödememesi durumunda teminat olarak gösterilir. Bu ücret EPDK tarafından belirlenir ve doğal gaz dağıtım şirketlerine göre değişmez. Aboneliğinizi iptal etmeniz durumunda ise bu bedel TEFE / TÜFE oranlarına göre güncellenerek iade tüketiciye iade edilir. EPDK'nın belirlediği doğal gaz güvence bedeli yılı itibarıyla TL oldu. Kombi için TL, doğal gaz sobası için TL, ön ödemeli sayaç değişim bedeli ise TL oldu. Bunlara ek olarak damga vergisi (güvence bedelinin binde 'i) alınmaktadır. Dosya masraf bedeli ise doğal gaz dağıtım şirketleri tarafından belirlenir.

Doğal gaz abonelik iptali nasıl yapılır?

Mevcut doğal gaz aboneliği bulunan iş yeri ya da konutun taşınma vb. nedenlerle doğal gaz aboneliklerini iptal etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde sizden sonra taşınacak olan kişilerin doğal gaz faturalarını da sizin ödemeniz gerekmektedir. Doğal gaz abonelik iptali için gerekli belgeler şunlardır:

• Sözleşme feshi yapacak kişinin TC Kimlik Numaralı resmi kimlik beyanı
  • Sözleşme feshi yapılacak yerin tüketim noktası numarası
  • Sözleşme fesih işlemi üçüncü şahıslar tarafından yapılacaksa eğer noter onaylı vekaletname fotokopisi
  • Yabancı uyruklu müşteriler için pasaport beyanı ve fotokopisi
DASK için gerekli belgeler nelerdir? DASK çıkartırken gereken evraklar listesi ve işlem adımları

Elektrik, Su, Doğal Gaz Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni bir eve taşınma fikri heyecan verici olsa bile bir o kadar da yorucu bir süreç, farkındayız. Güvenilir bir nakliyat firması bulmak, evin temizlenmesi, eşyanın taşınması, mobilyaların yerleştirilmesi derken koşturmanın bol olduğu bir dönem sizi bekliyor. Fakat bu süreçte çok önemli olan ve mümkünse eve taşınmadan önce halletmeniz gereken bir konu var: Elektrik, su, doğal gaz açtırma!

Şimdi, hem hiç aboneliği olmayan konutlar için abonelik işlemlerinde hem de abonelik değiştirme sürecinde neler yapmanız gerektiğini anlatalım!

• Elektrik Aboneliği Açtırma

Elektrik Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer sıfır daireye taşınıyorsanız bu durumda ilk abonelik işlemlerini yaptırmanız gerekiyor. Bulunduğunuz ilin ilgili elektrik dağıtım şirketinin şubelerine giderek abone bağlantı işlemlerini yaptırabilirsiniz. Tabii ki burada elektrik aboneliği için gerekli belgelerin eksiksiz olması oldukça önemli. Sıfırdan elektrik aboneliği açmak için gerekli evrak şu şekilde:

• Onaylı elektrik projesi
  • İskan raporu
  • Mülkiyete ait bir belge (tapu, ikametgah, kira kontratı vb)
  • Nüfus cüzdanı
  • Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi

Elektrik Aboneliği Nasıl Alınır?

Evinize elektrik bağlıysa ama aboneliği üzerinize almak istiyorsanız yapmanız gereken oldukça basit: İnternetten abonelik işlemlerinizi yaptırabiliriz. Dağıtıcı elektrik firmasının internet sitesi, gerekli adımlar konusunda sizi bilgilendirebilir.

Bunun yanı sıra dağıtıcı firmanın şubelerine giderek de elektrik açtırma işlemini yaptırabilirsiniz. Elektrik aboneliği değiştirme için gerekli evrak ise şu şekilde:

• Nüfus cüzdanı
  • Mülkiyeti belirten belge (kira kontratı, tapu kaydı, lojman tahsis belgesi vb.)
  • Daireye ait tesisat ya da abone numarası
  • DASK poliçesi veya poliçe numarası ile poliçe sahibinin T.C. kimlik numarası
  • IBAN numarası

İnternetten Elektrik Aboneliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Taşınacağınız konuta, adınıza elektrik enerjisi bağlatabilmek için öncelikle ilgili firmaya başvuru yapmanız gerekiyor. Fakat ülkemizde bu konuda yetkili tek bir firma yok. Başvurmanız gereken firma, yaşadığınız şehre göre değişiklik gösterebiliyor. Hiç merak etmeyin; hem bulunduğunuz bölgede hizmet veren elektrik dağıtım şirketini bulmak hem de online elektrik aboneliğine başvurmak çok kolay.

• e-Devlet üzerinden elektrik aboneliği başvurusu için öncelikle “Elektrik Görevli Tedarik Şirketlerinin Sunduğu e-Hizmetler” sayfasına gitmelisiniz.
  • Bu sayfaya gittiğinizde sisteme giriş yapmanız istenecek. Giriş seçeneklerinden birini belirleyip e-Devlet sistemine girin.
  • Aboneliğin gerçekleştirileceği ili seçin.
  • Ardından “Bireysel Abonelik Başvurusu” sekmesini tıklayıp buradan yeni başvuruda bulunabilirsiniz.

Ayrıca elektrik abonelik sözleşmesi yapmak için hizmet alacağınız elektrik firmasının internet sitesinde bulunan “Online İşlemler” bölümünden de gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Su Açtırma

Su Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir konut için ilk kez su aboneliği başvurusu yapacaksanız su dağıtım firmasının şubesine bizzat başvuru yapabilirsiniz. İlk kez abonelik açtırma için gerekli belgeler ise şunlar:

• Nüfus cüzdanı
  • Tapu veya kira kontratı
  • İskan belgesi
  • Binaya ait şantiye su numarası

İstenilen bazı belgelerin dağıtım firmasına göre değişiklik gösterebildiğini de not düşelim. Gerekli tüm belgeleri, bölgenizin su dağıtım firmasının internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Su Aboneliği Nasıl Alınır?

Aboneliği üzerinize almak istiyorsanız şubelerden bizzat başvuru yapabilir ya da internetten su açtırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin İstanbul’da yaşıyorsanız e-devlet’ten online su aboneliği işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kişisel başvuru yapacaksanız aşağıdaki belgelerin eksiksiz olduğuna emin olmalısınız:

• Nüfus cüzdanı
  • Mülkiyeti belirten belge (kira kontratı, tapu kaydı, lojman tahsis belgesi vb.)
  • Sayaca ait eski bir fatura veya sayaç seri numarası
  • Sayacın güncel işareti

İnternetten Su Aboneliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Su aboneliğine online başvurmak için e-Devlet uygulamasından yararlanabilirsiniz. Tabii elektrikte olduğu gibi su aboneliğinde de yaşadığınız yerde hizmet veren firmaya başvuru yapmanız gerekiyor.

• e-Devlet’ten su aboneliği başvurusu için öncelikle “Su ve Kanalizasyon Tedarik Şirketlerinin Sunduğu e-Hizmetler” sayfasına gitmelisiniz.
  • Sisteme giriş seçeneklerinden birini seçip e-Devlet’e girin.
  • Abonelik işleminin yapılacağı şehri seçin.
  • Açılan sayfada size hizmet edecek firmayı seçtikten sonra “Yeni Abonelik Başvurusu ve Takibi” sekmesini seçerek yeni başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet’e ek olarak bulunduğunuz ilde hizmet veren su tedarik şirketinin internet sitesinden de gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Doğal gaz Açtırma

Doğal Gaz Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Abonelikler içerisinde en meşakkatlisinin ilk kez doğal gaz aboneliği açtırmak olduğunu söyleyebiliriz. Eğer konutunuz için ilk kez abonelik oluşturacaksanız öncelikle iç tesisat için yetkili tesisat firmalarından projelendirme yaptırmanız gerekiyor. Bunun ardından doğal gaz servis kutusu bağlanması ya da sokağınızdan hat geçmiyorsa hat çekilmesi için başvuru yapabilirsiniz. Kontrollerin ardından doğal gaz bağlantısı gerçekleştirilir.

İlk kez doğal gaz açtırmak için gereken belgeler ise şu şekilde:

• Nüfus cüzdanı
  • Daire tapusu
  • Eğer apartmana hat çekiliyorsa ve apartman 8 bölüm ya da fazlasından oluşuyorsa noter tasdikli apartman karar defterine kayıt notu
  • Yapı ruhsatı
  • Numarataj belgesi
  • Bina metrekare cetveli

Daha önce doğal gaz bağlantısı olmayan bir konuta ya da apartmana doğal gaz bağlatmak için ihtiyaç olan belgeler, dağıtım firmalarına ya da evinizin bulunduğu yerde hat olup olmadığına göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle bölgenizin dağıtım firmasının internet sitesini inceleyerek gerekli detayları öğrenmenizi öneririz.

Doğal Gaz Aboneliği Nasıl Alınır?

Doğal gaz aboneliğini üzerinize alacaksanız işiniz zor değil; merak etmeyin. Doğal gaz abonelik değiştirme için gerekli evrak ile birlikte dağıtım firmalarının şubelerinden başvuru yapabilirsiniz. Dilerseniz dağıtımcıların internet sitelerinden de online başvuru yapabilirsiniz.

Şubelerden bizzat başvuru yapacaksanız ihtiyacınız olan belgeler şöyle:

• Nüfus cüzdanı
  • Daireye ait tesisat ya da abone numarası

Doğal gaz açtırma ücreti ise hangi doğal gaz elemanlarını (kombi, ocak gibi) açtıracağınıza göre farklılık gösterebiliyor.

İnternetten Doğal Gaz Aboneliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğal gaz abonelik başvurusunu e-Devlet üzerinden yapmanız mümkün. Peki, sözleşme yapacak kişinin başvuru yapması gereken bu online işlemler nasıl gerçekleştirilir?

• Online doğal gaz abonelik başvurusu yapmak için e-Devlet’te “Doğal Gaz Dağıtım Şirketlerinin Sunduğu e-Hizmetler” sayfasına gidin.
  • Sisteme giriş seçeneklerinden birini seçip e-Devlet’e girin.
  • Doğal gaz abonelik hizmeti almak istediğiniz il seçimini yapın.
  • Ardından “Bireysel Abonelik Başvurusu” sekmesini tıklayın ve başvurunuzu gerçekleştirin.

e-Devlet’in yanı sıra bulunduğunuz şehirde doğal gaz dağıtımını sağlayan firmanın internet sitesinden de abonelik başvurusunda bulunabilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası’nı Yaptırmayı Unutmayın

Abonelikleri açtırırken olmazsa olmaz belgelerden olan ve her yıl yenilenmesi gereken Zorunlu Deprem Sigortası, ülkemizin gerçeklerinden biri olan depremden maddi olarak en az şekilde etkilenmenizi amaçlıyor. Deprem sırasında ya da sonrasında, deprem nedeniyle zarar gören dairenizin maddi hasarının bir kısmı, bu Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) tarafından karşılanabiliyor. Dilerseniz “DASK nedir, teminatları nedir?” gibi önemli soruların cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak istiyorsanız da sizi hemen DASK teklif sayfamıza alabiliriz!

Yeni evinizde mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileriz.

Doğalgaz Aboneliği İçin Gerekli Evraklar Neler?

Doğalgaz aboneliği açtırılması için diğer aboneliklerde de olduğu gibi belirli miktarda bir para ödenmesi gerekir. Aynı zamanda gaz açımı yapılırken binada doğalgaz tesisatının olup olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Bu nedenle daha öncesinde bir aboneliğin yapılıp yapılmadığı da önemlidir. Bu nedenle de doğalgaz aboneliği için gerekli evraklar değişiklik gösterebilir.

• Doğalgaz aboneliği yapmak için hangi evraklar gereklidir?
  • Abonelik işlemleri sırasında nelere dikkat etmek gerekir?
  • Doğalgaz açtırma işleminin aşamaları nelerdir?
  • Taşınma durumunda doğalgaz nasıl açtırılır?
  • Doğalgaz açım ücreti nasıl belirlenir?
  • Doğalgaz kullanımı nasıl iptal edilir?

Abonelik Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüketicilerin yeni bir eve taşınması halinde bazı yükümlülükleri yerine getirmeleri gerekir. Bu durumda da yapılması gereken işlemlerden biri de abonelik açma veya kapama işlemleridir. Kullanıcıların abonelik işlemleri sırasında özellikle doğalgaz aboneliği için gerekli evraklar konusunda dikkatli olması gerekir. 

Doğalgaz aboneliği sırasında binada doğalgaz tesisatının olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Mesela Eğer binada mevcut bir doğalgaz tesisatı varsa daha öncesinden açma işlemi yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Çünkü bu durum doğalgaz aboneliği için gerekli evraklar ve ödenecek olan ücretlerde değişiklik gösterebilir.

güvence bedeli bursagaz

Doğalgaz Aboneliği İçin Gerekli Evraklar?

Tüketicinin taşınacağı binada doğalgaz tesisatı mevcutsa adres değişikliği yapan kişinin, bağlı olduğu gaz dağıtım şirketine doğalgaz aboneliği için gerekli evraklar ile birlikte başvurması gerekir. Aynı zamanda belirli bir abonelik ücretini ilgili kanallar aracılığıyla yatırmalıdır.

Gerekli tüm adımlar yerine getirildikten sonra gaz açım işlemi gerçekleştirilir. Peki doğalgaz aboneliği için gerekli evraklar nelerdir?Doğalgaz başvuru işlemleri sırasında gerekli olan belgelerin tamamı şu şekildedir;

• Tüketicinin abonelik açtıracağı adres kendisine aitse tapu fotokopisi
  • Kiralık bir daire için abonelik başvurusu yapılıyorsa kira kontratının fotokopisi
  • T.C. nüfus cüzdanı ile nüfus cüzdanın fotokopisi
  • Abonelik açılacak olan doğalgaz tesisatının numarası (doğalgaz tesisat numarası için eski aboneye ait bir doğalgaz faturasını yanınıza alabilirsiniz)

Eğer bir işe yeri için abonelik açılacaksa yukarıda yer alan doğalgaz aboneliği için gerekli evraklara ek olarak, vergi levhasının bir nüshası ve kaşe gibi belgelerinde mutlaka başvuruda yer alması gerekir. 

Doğalgaz Açtırma İşlemleri

Doğal gaz açtırma işlemleri genel olarak aynı amaca bağlıdır. Ancak bazı durumlarda doğalgaz aboneliği için gerekli evraklar değişiklik gösterebilir. Bu nedenle tüketicilerin öncelikle nasıl bir tesisat için abonelik başvurusunda bulunduklarını anlaması gerekir. 

İlk Kez Kullanım Durumunda Gaz Açtırma

İnşaatı yeni tamamlanmış veya doğalgaz şebekesine bağlantısı yapılmamış bir kulanım yeri için yapılacak olan işlem diğerlerine göre farklıdır. Bunun için doğalgaz aboneliği için gerekli evraklar toplanmadan önce gaz dağıtım ve bağlantı anlaşmasının yapılması gerekir. Bağlantı anlaşması için gerekli belgeler bir araya getirilerek gaz dağıtım firmasının hizmet merkezine başvuru yapılması gerekir. 

Gaz açımı yapılacak olan binanın yakınlarında servis kutusu bulunmuyorsa dağıtım şirketinin abone merkezine gidilerek gaz hattının çekilmesi veya servis kutusu koyulması talep edilmelidir. Gaz dağıtım şirketleri tüketici talebi halinde, binayı dağıtım ağına dahil etmekle yükümlüdür. Bunun için dağıtımın ekonomik ve teknik açıdan mümkün olması gerekir. 

Aynı zamanda bu aşamada bilinmesi gerekenlerden biri de hat çekme işleminin dağıtım şirketlerinin programına göre yapıldığından zaman almasıdır. Gaz dağıtım şirketi doğalgaz aboneliği için gerekli evraklar ile başvuru işleminin gerçekleştirilmesinin ardından başvuruyu 15 gün içerisinde değerlendirmesi gerekir. Başvuru uygun bulunmadığı taktirde de yine bu süre içerisinde gerekçesi konusunda bilgi vermelidir.

doğalgaz açtırma

İlk Kez Gaz Açımında İzlenecek Adımlar

1. Abonelik yapılacak sokakta gaz hattı bulunuyorsa başvuru işlemleri gaz dağıtım firmasının hizmet merkezinde yapılabilir. Eğer binada bir servis kutusu yoksa gaz dağıtıcı firma bir servis kutusu koyabilir. Bunun yanı sıra başka bir kutudan bağlantı izni verebilir. 
  2. Aboneliğin yapılacağı sokakta gaz hattı bulunmuyorsa tüketici dağıtım firması ile iletişime geçerek hat çekilmesini talep edebilir. Sonrasında doğalgaz aboneliği içi gerekli evraklar toplanarak abonelik işlemi başlatılabilir. 
  3. Dağıtım bağlantı anlaşmasının tamamlanabilmesi için başvuru yapan kişiden bir defaya mahsus olmak üzere abonelik bedeli tahsis edilir. Bu bedelin içerisinde de bağlantı ücreti, bağlantı ve sayaç bedeli de yer alır.
  4. Doğalgazın kullanılacağı yerde iç tesisat yoksa dağıtım şirketinin sertifikalı firmaları tarafında proje çizimi yapılır ve bu proje uygulanır. Projeyi çizen ve uygulamayı gerçekleştiren firma daha sonrasında gaz dağıtım şirketinden randevu alır ve tesisatın yetkililer tarafından kontrol edilmesini sağlar. Sonrasında doğalgaz aboneliği için gerekli belgeler ile birlikte tüketici kullanım sözleşmesi gerçekleştirilir.

Taşınma Durumunda Doğalgaz Açtırma

Tüketicinin taşınacağı mülkte öncesinde doğalgaz kullanılmışsa, kullanım yerinin daha önce dağıtım şebekesine bağlantısı yapılmış demektir. Bu durumda yapılması gereken tek şey bölgenin gaz dağıtımını sağlayan firmaya doğalgaz aboneliği için gerekli evraklar ile birlikte kullanım sözleşmesi yapılması gerekir. 

Doğalgaz başvurusunu yapacak olan kişi söz konusu belgelerin tamamı ile birlikte gaz dağıtım firmasının müşteri merkezine giderek başvurusunu gerçekleştirebilir. Sonrasında bu işlem için doğalgaz sayaç değişimi için gerekli evraklar toplanmalıdır. Bazı dağıtım şirketleri başvuruları internet sitelerinde yer alan başvuru formuyla da alabilir. 

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken başvuruyu doğalgazı kullanacak olan kişinin kendi adına yapmasıdır. Tüm işlemler sonrasında dağıtım şirketi tarafından tesisatın kontrolü ve gaz açımı için randevu alınır. 

Geçici Gaz Kapatma İşleminden Sonra Yeniden Gaz Açtırma

Belirli bir süre zarfında doğalgaz kullanmak istemeyen abonenin yapması gerekenler. Gaz dağıtım firmasına başvuruda bulunarak gazın kesilmesini talep edebilir. Bu başvurunun ardından doğalgaz sayacı mühürlenir. Abone sonrasında yeniden gaz kullanmak isteyebilir. Bu durumda ise doğalgaz aboneliği için gerekli evraklar değişiklik gösterir. 

Gazını yeniden açtırmak isteyen abonenin yapması gerekenler. Kimlik fotokopisi ve kapattırdığı gazın yeniden açılmasını talep ettiği bir dilekçe ile gaz dağıtım firmasına başvurması yeterlidir. Bu işlem için ise aboneden yalnızca gaz açma kapama bedeli talep edilir. 

Doğalgaz Açım Ücreti

Doğalgaz nasıl açılır sorusuna cevap arayan kullanıcılar doğalgaz açımının ücretini de merak etmektedir. Açım ücreti, kullanım sözleşmesinin yapılması sırasında alınan güvence bedeline verilen isimdir. Bu bedel, doğalgazın meskendeki kullanım amacına veya tüketim elemanlarının sayısına göre değişiklik gösterebilir. 

Isınma amacıyla kullanılan ekipmanlar kombide olsa doğalgaz sobası da olsa aynı ücret tahsil edilir. Tüketicinin daha rahat ödeme yapabilmesi için abonelik ücretinin taksitlendirilmesi veya doğalgaz faturasına eklenmesi oldukça yaygındır.

Doğalgaz aboneliği için gerekli evraklar da dahil olmak üzere söz konu gaz açım ücreti Enerji Piyasası Denetleme Kurumu tarafından belirlenir. Yer yıl belirlenen ücretler ulusal düzeyde tüm gaz dağıtım şirketleri tarafından uygulanır. 

Gaz Açım İşlemi Ne Kadar Sürer?

Kullanım sözleşmesinin ardından yaz dağıtım şirketi yetkilisinin tesisatı kontrol etmesi gerekir. Bu işlemin süresi ise firmanın yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca kontrol sırasında şartnameye uygun bulunmayan tesisatlar için firma yetkilisi revizyon talep edebilir. Bu işlemlerin uzamasında neden olur. 

Doğalgaz Abonelik İptali Nasıl Yapılır

Doğalgaz nasıl açılır sorusunun yanında gaz iptalinin de nasıl yapılacağı, tüketiciler tarafından önemli bir konudur. Mevcut doğalgaz aboneliği bulunan konutlarda taşınma gibi nedenlerle doğalgaz aboneliği iptali gerekebilir. Bu işlem yapılmadığı taktirde konuta tüketiciden sonra gelen kullanıcının doğalgaz faturalarını tüketici ödemek zorundadır. Doğalgaz aboneliğinin iptali için gerekli olan belgeler ise şunlardır;

• Sözleşme feshi yapacak olan kişinin TC Kimlik Numaralı kimlik beyanı
  • Feshinin yapılacağı mülkün tüketim noktası numarası
  • Sözleşme feshi üçüncü kişiler tarafından yapılacak ise noter onaylı vekaletname fotokopisi
  • Yabancı uyruklu aboneler için pasaport beyanı ve fotokopisi

Doğal Gaz İlk Abonelik İşlemleri ve Ücreti

Bu yazı, doğal gaz ilk bağlantı anlaşması ve iç tesisat projesi onayı almak için gereken belge, sözleşme ve işlemler konusunda bilgilendirir.

Başvuru için gerekli belgeler

Doğal gaz ilk bağlantı ya da ilk aboneliği için öncelikle kullanım yapılacak konutun adres bilgisi ve resmi kimlik ile birlikte dağıtım şirketine başvuru yapılır. Abonelik talepleri; bağımsız bölüm maliki, binanın veya tesisin sahibi ya da bunların yetkili temsilcilerince edilebilir. Abonelik talebinin uygun bulunursa talep sahibi ile "Bağlantı Sözleşmesi" imzalanır.

Abone ilk bağlantı sözleşmesi

Dağıtım şirketleri, sorumluluk alanlarında bulunan tüketicileri talep etmeleri halinde, dağıtım şebekesine bağlamakla yükümlüdürler. Talebinize istinaden doğalgaz dağıtım anlaşması da diyebileceğimiz abone bağlantı sözleşmesi imzalanır.

• Gerekli Belgeler
  • TC Kimlik Numaralı resmi kimlik
  • Mülk sahibi ise tapu veya yapı ruhsatı fotokopisi, kiracı ise abone olabileceğine dair mülk sahibinin onayladığını gösteren imzalı dilekçe
  • Binanızda daha önceden abonelik yaptırılmışsa binaya ait tesisat numarası
  • Binada 8 ve üzerinde bağımsız bölüm var ise; noter onaylı apartman karar defteri (%51 çoğunlukla alınmış doğal gaz talebini ve kullanım şeklini içeren karar),

İç tesisat proje onayı

Doğal gaz piyasası dağıtım ve müşteri hizmetleri yönetmeliği’ne göre, iç tesisatın projelendirilmesi ve yapımı, bağımsız bölüm maliki, binanın veya tesisin sahibi ya da bunların yetkili temsilcileri tarafından yetkili tesisatçı şirketlere yaptırılır. Bu bağlamda; firma ile başvuru sahipleri arasında işin kapsam ve koşullarını belirleyen bir sözleşme imzalanır. Bu sözleşmenin bir sureti sertifika sahibinin projenin onayı için, dağıtım şirketine vereceği dosyada bulunur.

Projesi onayından sonra, iç tesisat firması sözleşme kapsamındaki tüm sorumluluğunu sigortalatır. Sigortayla ilgili evraklar, dağıtım şirketine teslim edilmeden iç tesisat yapımına başlanamaz. Sigortanın bu maddede yer alan iç tesisatın devreye alınması işleminden başlamak üzere, bir yıl boyunca yapılan iç tesisat ile ilgili çıkabilecek tüm sorunları da kapsaması zorunludur.

Dağıtım şirketi, tesisatın kontrol ve onayı için, müracaat tarihinden itibaren en geç on gün içinde kendi teknik personeline veya iç tesisatı yapan firma dışında kendi adına çalışan sertifika sahiplerine kontrol ettirir ve uygun bulması halinde onaylar. Dağıtım şirketi tesisatı uygun bulmazsa, tespit edilen hata ve eksiklikler giderildikten sonra, kontrol ve testler yeniden yapılır.

İç Tesisatın İşletmeye Alınması

İlk abonelik anlaşmasının imzalanmasının ardından kolon sistemi ya da kombinin çalışır durumda olması koşuluyla, dağıtım şirketi yetkilisi, iç tesisatı yapan firma yetkilisi ve müşterinin birlikte imzaladığı bir tutanak ile kayda alınır.

İlk abonelik ücreti ne kadar ?

yılı için uygulanacak doğal gaz abonelik bağlantı bedelleri EPDK tarafından belirlenmiştir. Tüm dağıtım şirketleri aynı tarife üzerinden ücretlendirme yapar.

Bağlantı Bedelleri (KDV Hariç)
Konutlar İçin
m2'ye kadar Abone Bağlantı Bedeli (Sayaç dahil),7 TL
İlave m2 için ek Abonelik Bedeli,5 TL
Bağlantının Sertifikalı Kişiye Yaptırılması Halinde (Konut Harici)
İlk m2 için Bağlantı Kontrol Bedeli,5 TL
Her ilave 1m için Bağlantı Hattı Kontrol Bedeli3,5 TL
G4 Sayaç Bedeli45,3 TL
Güvence Bedelleri
Kombi,9 TL
Soba TL
Merkezi Sistem (1BBS) TL
Şofben (Sıcak su)60,8 TL
Ocak29,8 TL
Servis Kutusu Söküm Bedeli ,8 TL
Açma-Kapama Bedeli26,5 TL

yılında geçerli EPDK ücret tabloları baz alınarak hazırlanmıştır ve KDV hariç ücretleri göstermektedir.

Bağlantı işlemleri tamanlandıktan sonra kullanım sözleşmesi imzalanarak kullanım yerine ilk gaz verilişi gerçekleştirilir. Kullanım sözleşmesi sırasında; ayrıca güvence bedeli adı verilen bir depozito alınmaktadır. Detaylı bilgiyi doğal gaz abonelik ücreti yazısında bulabilirsiniz."

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası