kpss 2017 sınavı / ÖSYM'NİN ERİŞİME AÇTIĞI KPSS A GRUBU ÇIKMIŞ SORULAR - Themisuzem

Kpss 2017 Sınavı

kpss 2017 sınavı

&#;SYM Sınav Takvimi ve sınav tarihleri

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilecek sınavlara girecek adayların merakla bekledikleri ÖSYM Sınav Takvimi yayımlandı. Sınav Takviminin yayımlanmasıyla sınavların ne zaman yapılacağı da belli oldu. Uzun süredir bu yılın sınavları için hazırlık yapan adayların merakla beklediği ÖSYM Sınav Takvimi, merak edilen bilgilerin ortaya çıkmasını sağladı. Takvimin açıklanmasıyla birlikte hangi sınavın ne zaman yapılacağı belli olurken, sadece sınavların değil, başvuruların ne zaman başlayıp ne zaman biteceği de takvimde yer alıyor. Adaylar, ÖSYM Sınav Takvimi'nin yayınlanmasıyla konu hakkında detayları öğrenme, tarihleri inceleme fırsatı buldular. Bu yıl e-ALES'in de eklenmesiyle ÖSYM tarafından yapılacak sınav sayısında artış oldu.

İlk sınavlar tamamlandı

ÖSYM Sınav Takvimi'nde yer verilen ilk sınavlar geride kalan aylarda tamamlandı. 21 Ocak ve 25 Şubat tarihlerinde e-YDS, 12 Şubat tarihinde ise e-ALES yapıldı. Yine bu sınavların sonuçları aynı gün içerisinde adaylarla paylaşıldı. Mart ayı içerisinde ise iki sınav daha yapılacak. Adaylar 12 Mart 'de YGS'ye, 18 Şubat 'de ise yine e-YDS'ye girebilecekler.

ÜNİVERSİTELİ GENÇLERDEN KOMİK SINAV ŞARKISI

YGS Şubat'ta, LYS Haziran'da

Üniversitelerin önlisans ve lisans bölümlerinde eğitimlerine devam etmek isteyen adayların bekledikleri üniversiteye giriş sınavlarının ilk ayağı YGS, Mart ayında gerçekleştirilecek. 12 Mart 'de YGS'de puan barajını geçen öğrenciler Haziran ayında yapılacak LYS'lere katılabilecekler. Bu yıl 10 Haziran 'de LYS-4 (Sosyal Bilimler), 11 Haziran 'de LYS-1 (Matematik), 17 Haziran 'de LYS-2 (Fen Bilimleri) ve LYS-5 (Yabancı Dil), 18 Haziran 'de ise LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) yapılacak.

ALES ne zaman olacak?

Son düzenlemelerin ardından e-ALES'ler hayatımıza girdi ancak bu sınavların bazı merkezlerde yapılıyor olmasından dolayı katılım sınırlı sayıda kalıyor. 'de ALES İlkbahar dönemi 7 Mayıs 'de yapılacak. ALES Sonbahar dönemi ise 19 Kasım 'de gerçekleştirilecek. Bu iki dönemin yanı sıra adaylar; 12 Şubat ve 29 Ağustos olmak üzere iki kez e-ALES'e girebilecekler.

YDS tarihleri belli oldu

e-ALES'te bu yıl uygulanan sistem YDS'de ise daha önce uygulanmaya başladı. Bu yıl iki dönem YDS'nin yanı sıra e-YDS'ler sürecek. Adaylar 2 Nisan 'de YDS İlkbahar dönemine, 17 Eylül 'de ise YDS Sonbahar dönemine girebilecek. Öte yandan adaylar 21 Ocak, 25 Şubat, 18 Mart, 29 Nisan, 27 Mayıs, 18 Haziran, 22 Temmuz, 21 Ekim, 25 Kasım ve 23 Aralık tarihlerinde e-YDS'ye girebilecekler.

KPSS tarihleri açıklandı

Bu yıl KPSS'nin ne zaman yapılacağı da ÖSYM Sınav Takvimi'nin açıklanmasıyla belli oldu. KPSS A Grbu ve Öğretmenlik (Genel Kültür-Genel Yetenek, Eğitim Bilimleri) 21 Mayıs 'de yapılacak. KPSS A Grubu ve Öğretmenlik ise 28 Mayıs 'de gerçekleştirilecek. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) ise 16 Temmuz 'de yapılacak.

KPSS İÇİN YENİ SINAV ÜCRETİ AÇIKLANDI

ÖSYM'den uyarı

ÖSYM Sınav Takvimi'ni açıklayan ÖSYM, adayları tarihler konusunda uyardı. Yapılan uyarıda güncel gelişmelere göre ÖSYM Sınav Takvimi'nin yenilenebileceği, bu nedenle adayların zaman zaman takvimi tekrar kontrol etmeleri istendi. İşte ÖSYM'den yapılan açıklama:

"Güncel gelişmelere göre ÖSYM Sınav Takvimi yenilenerek kamuoyuna duyurulacaktır. İlgililerin zaman içinde takvim bilgilerini kontrol etmeleri ve ÖSYM'den yapılan duyuruları takip etmeleri tavsiye edilir.

Sınav sonuçlarının belirtilen tarihlerde açıklanması planlanmaktadır ancak, sınava ilişkin bir dava söz konusu olduğu takdirde mahkemece bir karar verildikten sonra sonuçlar açıklanacaktır.

Elektronik Yabancı Dil Sınavları (e-YDS) ile Elektronik Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavları (eALES), ÖSYM Elektronik Sınav Merkezlerinde (e-Sınav Merkezi) yapılacaktır. Sınava başvuru tarihlerinde, ÖSYM e-Sınav Merkezlerinin aday kapasitesi kadar adayın başvurusu alınacaktır. Kapasite dolduğunda başvuru tarihleri tamamlanmadan başvuru sonlandırılacaktır. Kapasite dolmadığı takdirde başvuru tarihlerinin son günü saat 'a kadar adayların başvuruları alınmaya devam edilecektir."

İşte ÖSYM Sınav Takvimi

ÖSYM Sınav Takvimi ve sınav tarihleri

ÖSYM Sınav Takvimi ve sınav tarihleri

KPSS sınav sonuçlarında son dakika gelişme: Hangi sorular iptal edildi?

Kamu Personel Seçme S&#;nav&#; (KPSS) s&#;nav sonucu, ÖSYM'nin sonuç sorgulama sayfas&#; olan funduszeue.info'de duyuruldu. Son dakika habere göre, KPSS lisans (genel kültür-genel yetenek, e&#;itim bilimleri), KPSS lisans (alan bilgisi) s&#;nav sonuçlar&#; aç&#;kland&#;. Adaylar, sonuçlar&#; ÖSYM'nin "funduszeue.info" internet sitesinden ö&#;renebilecek.

KPSS SINAV SONUÇLARINI SORGULAMAK &#;Ç&#;N TIKLAYINIZ

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruda, 21 May&#;s'ta yap&#;lan KPSS (genel yetenek-genel kültür, e&#;itim bilimleri) ile May&#;s'ta gerçekle&#;en KPSS (alan bilgisi) sonuçlar&#;n&#;n aç&#;kland&#;&#;&#; bildirildi.

KPSS'DE HANG&#; SORULAR &#;PTAL ED&#;LD&#;?

KPSS alan bilgisi madde analizlerinin incelendi&#;i, cevap anahtarlar&#;n&#;n kontrollerinin tamamland&#;&#;&#;, itirazlar&#;n bilimsel aç&#;dan de&#;erlendirildi&#;i ifade edildi.

Bu kapsamda, ÖSYM Yönetim Kurulu karar&#; gere&#;i, KPSS alan s&#;navlar&#; ikinci oturumunda yer alan "iktisat" testindeki 16, 40 ve sorular&#;n iptal edilmesine karar verildi&#;i kaydedildi. &#;ptal edilen sorular&#;n, de&#;erlendirme d&#;&#;&#; b&#;rak&#;larak, i&#;lemlerinin tamamland&#;&#;&#; bildirildi.

Duyuruda, KPSS s&#;nav sonuç belgesinin bas&#;lmayaca&#;&#; ve adaylara gönderilmeyece&#;i belirtilerek, adaylar&#;n s&#;nav sonuçlar&#;na, ÖSYM'nin "funduszeue.info" internet adresinden, T.C. kimlik numaralar&#; ve &#;ifreleriyle ula&#;abilece&#;i belirtildi.

KPSS TERC&#;HLER&#; NE ZAMAN BA&#;LAYACAK?

KPSS sonuçlar&#;n&#; ö&#;renen milyonlarca aday, merakla "KPSS tercihleri ne zaman ba&#;layacak?" diye merak ediyor. Konuyla ilgili ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan çal&#;&#;ma takvimine göre, tercihler 22 Haziran günü al&#;nmaya ba&#;lanacak. Adaylar, 4 Temmuz Sal&#; gününe kadar tercih i&#;lemlerini tamamlayacak ve ard&#;ndan yerle&#;tirme i&#;lemleri için bekleyi&#;e geçecek.

KPSS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

S&#;navda yer alan her test kendi içinde de&#;erlendirilecektir. Her testte, örne&#;in Genel Yetenekte, do&#;ru cevap say&#;s&#;ndan yanl&#;&#; cevap say&#;s&#;n&#;n dörtte biri ç&#;kar&#;larak ham puanlar bulunacak, bu puanlar&#;n ortalama ve standart sapmalar&#; kullan&#;larak standart puanlar hesaplanacakt&#;r.

KPSS, puan&#; hesaplan&#;rken kullan&#;lacak yabanc&#; dil standart puan&#;n&#;n hesaplanmas&#;nda, adaylar&#;n ilgili y&#;l&#;n YDS &#;lkbahar Dönemi s&#;nav&#; s onucu kullan&#;lacakt&#;r. KPSSP puan&#;n&#;n hesaplanmas&#;n&#; isteyen adaylar&#;n YDS puanlar&#;n&#;n ortalama ve standart sapma de&#;erleri, her yabanc&#; dil için ayr&#; ayr&#; hesaplanacak, bu de&#;erler kullan&#;larak adaylar&#;n yabanc&#; dil standart puanlar&#; hesaplanacakt&#;r.

Bir testte, en az bir (1) ham puan&#; bulunmayan adaylar bu test için yap&#;lacak hesaplamalara al&#;nmayacaklar ve bu ad ay lara bu test için standart puan hesaplanmayacakt&#;r. YDS’de en az bir (1) ham puan&#; bulunmayan adaylar&#;n yabanc&#; dil standart puan&#; hesaplanmayacakt&#;r.

S&#;navdan sonra ÖSYM Ba&#;kanl&#;&#;&#; veya yarg&#; mercileri taraf&#;ndan iptaline karar verilen sorular de&#;erlendirme d&#;&#;&#; b&#;rak&#;larak geçerli sorular&#;n puan de&#;erinin yeniden saptanmas&#; suretiyle puanlama yap&#;lacakt&#;r. K&#;lavuzda yer alan Tablo-1'deki testlerden elde edilen standart puanlar a&#;&#;rl&#;kland&#;r&#;larak hesaplanacak olan KPSS puan türleri Tablo- 2’de gösterilmi&#;tir. Kamu kurum ve kurulu&#;lar&#; bu puan türleri aras&#;ndan seçecekleri KPSS puanlar&#;n&#; kullanacaklard&#;r.

K&#;lavuzda yer alan Tablo-2’de gösterilen a&#;&#;rl&#;klara göre, testlerden ve YDS puanlar&#;ndan elde edilen standart puanlar kullan&#;larak a&#;&#;rl&#;kl&#; standart puanlar (ASP) hesaplanacakt&#;r. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu aday&#;n söz konusu ASP’nin hesaplanmas&#;nda kullan&#;lan standart puanlar&#;n tümünün olmas&#; gerekir. Adaylar&#;n ASP’leri kullan&#;larak KPSS puanlar&#; hesaplanacakt&#;r. KPSS puanlar&#;n&#;n hesaplanmas&#;nda a&#;a&#;&#;daki formül kullan&#;lacakt&#;r. Böylece her KPSS puan türü için üzerinden KPSS puan da&#;&#;l&#;m&#; elde edilmi&#; olacakt&#;r. Kamu kurum ve kurulu&#;lar&#;, adaylar&#;, A Grubu Kadrolar için giri&#; s&#;navlar&#;na KPSS puanlar&#;na göre ça&#;&#;racaklar, giri&#; s&#;nav&#; yapmayacak olan kamu kurum ve kurulu&#;lar&#; atamalarda do&#;rudan KPSS puanlar&#;n&#; kullanacaklard&#;r.

KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI (KPSS) NED&#;R?

KPSS, Kamu Kurumlar&#;nda görev alacak personeli belirlemek amac&#;yla yap&#;lan bir dizi s&#;nav&#;n genel ad&#;d&#;r. Bu s&#;nav, “Genel Yetenek”, “Genel Kültür”, “Yabanc&#; Dil”, “E&#;itim Bilimleri”, “Hukuk”, “&#;ktisat”, “&#;&#;letme”, “Maliye”, “Muhasebe”, “Çal&#;&#;ma Ekonomisi ve Endüstri &#;li&#;kiler”i, “Ekonometri”, “&#;statistik”, “Kamu Yönetimi” ve “Uluslararas&#; &#;li&#;kiler” s&#;navlar&#;ndan olu&#;maktad&#;r. Müracaat edece&#;iniz alana göre bu s&#;navlardan bir k&#;sm&#;na girmeniz gerekmektedir. Genel Kültür ve Genel Yetenek s&#;navlar&#; ise herkesin girmesi gereken s&#;nav alanlar&#;d&#;r. Kamu kurum ve kurulu&#;lar&#;n&#;n baz&#; kadro ve pozisyonlar&#;na, “Kamu Görevlerine &#;lk Defa Atanacaklar &#;çin Yap&#;lacak S&#;navlar Hakk&#;nda Genel Yönetmelik” hükümleri uyar&#;nca ÖSYM taraf&#;ndan yerle&#;tirme yap&#;lmaktad&#;r. Yukar&#;da sözü edilen Yönetmeli&#;in 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yap&#;lacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayr&#;lm&#;&#;t&#;r.

KPSS A GRUBU VE KPSS B GRUBU NED&#;R?

a) A Grubu Kadrolar; Ba&#;bakanl&#;k, Bakanl&#;klar, bunlar&#;n müste&#;arl&#;k, ba&#;kanl&#;k ve ba&#;&#;ms&#;z genel müdürlük düzeyindeki ba&#;l&#; ve ilgili kurulu&#;lar&#; ile ba&#;l&#; ortakl&#;klar&#;ndaki, özel yar&#;&#;ma s&#;nav&#;na tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yeti&#;me program&#; sonras&#; yeterlik s&#;nav&#;na tabi tutulan mesleklere ili&#;kin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin tefti&#; kurullar&#;na,

b) B Grubu Kadrolar; kadrolar&#; say&#;l&#; Kanun Hükmünde Kararname'nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara ba&#;l&#; döner sermayeli kurulu&#;lar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sand&#;klar&#;, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurduklar&#; birlikler ile bunlara ba&#;l&#; döner sermayeli kurulu&#;lar ve di&#;er kamu kurum ve kurulu&#;lar&#;nda yukar&#;da (a) bendinde belirtilmi&#; olan meslekler d&#;&#;&#;nda, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yap&#;lacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir

ANASAYFAYA DÖNMEK &#;Ç&#;N TIKLAYINIZ

KPSS sınav giriş yerleri açıklandı

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına personel yerleştirmek amacıyla yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ÖSYM tarafından gerçekleştiriliyor. 

KPSS TARİHLERİ 

ÖSYM’nin yayınlanan sınav takvimine göre Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) tarihleri şu şekilde:

KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür testi 21 Mayıs tarihinde saat 'da gerçekleştirilecek. Sınav dakika sürecek.

KPSS Eğitim Bilimleri testi 21 Mayıs 'de  saat'da gerçekleşecek. Sınav dakika sürecek.

KPSS Alan Sınavları 1. Oturumu (Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) 27 Mayıs Cumartesi günü saat 'da başlayacak.

KPSS Alan Sınavları 2. Oturumu (Hukuk, İktisat, Maliye) 27 Mayıs Cumartesi günü saat 'da başlayacak.

KPSS Alan Sınavları 3. Oturumu (İşletme, Muhasebe, İstatistik) 28 Mayıs Pazar saat 'da başlayacak.

KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi 16 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek. Sınav 'da başlayacak 75 dakika sürecek.

SINAVA GİRİŞ YERLERİ 

ÖSYM'den yapılan açıklamada "Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini ,T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin funduszeue.info internet adresinden saat 11 Mayıs saat 'dan itibaren edinebileceklerdir" duyurusu yapıldı. 

KPSS GİRİŞ BELGESİ İÇİN TIKLAYIN 

KPSS YERLEŞTİRME TAKVİMİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ve Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı (EKPSS) merkezi yerleştirme takvimini açıklamıştı.

Buna göre, KPSS birinci yerleştirmeleri için Devlet Personel Başkanlığınca kamu kurum ve kuruluşlarından yerleştirme talepleri 13 Mart Mayıs arasında toplanacak. Tercih kılavuzu ÖSYM Başkanlığına 1 Haziran'da gönderilecek. ÖSYM Başkanlığınca tercihlerin alınması için ise tarih 21 Haziran-3 Temmuz olarak belirlendi.

KPSS ikinci yerleştirmeleri için Devlet Personel Başkanlığı tarafından kamu kurum ve kuruluşlarından yerleştirme talepleri 7 Ağustos-6 Ekim'de toplanacak. Tercih kılavuzu ÖSYM Başkanlığına 25 Ekim'de gönderilecek. ÖSYM Başkanlığınca tercihler Kasım'da alınacak.

KPSS Öğretmenlik Kursları

KPSS Öğretmenlik Sınavı Hakkında

KPSS-Öğretmenlik, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan eğitim kurumlarında kadrolu olarak öğretmenlik yapmak isteyen tüm adayların girmesi gereken sınavdır. Eğitim Fakülteleri ve Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olan adaylar bu sınava girebilir. Adayların, KPSS’den almış oldukları puan ile öğretmen kadroları için Millî Eğitim Bakanlığına başvurdukları tarihte mezun durumda olmaları şarttır.

KPSS, sadece A Grubu Kadrolar ve Öğretmen Kadroları için yapılacaktır. Sınav, lisans düzeyindedir. Öğretmen kadroları için bu sınava başvuran adayların, sınavın Genel Yetenek-Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri oturumlarına ve alanlarına bağlı olarak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine (ÖABT) katılmaları zorunludur.

Puan Türleri ve Girilecek Oturumlar

Öğretmen adayları için yılından itibaren P10 ve P olmak üzere iki farklı puan türü hesaplanmaktadır.

P puanı; 17 daldaki öğretmenlik için hesaplanan puan türüdür. Bu puan; Genel Kültür-Genel Yetenek+Eğitim Bilimleri+ÖABT bileşenlerinden oluşmaktadır. Adaylar "23 Temmuz  Pazar Sabah (Genel Yetenek-Genel Kültür) + 23 Temmuz Pazar Öğlen (Eğitim Bilimleri) + 6 Ağustos  Pazar (ÖABT)" oturumlarına katılacaklardır.

P10 puanı; kılavuzda belirtilen 17 branş haricindeki öğretmenlikler için tercihlerde kullanılan puandır. Bu puan; Genel Kültür-Genel Yetenek+Eğitim Bilimleri bileşenlerinden oluşmaktadır. Bu adaylarımızın 23 Temmuz  tarihinde yapılacak olan  KPSS (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) Cumartesi Sabah+Cumartesi Öğlen oturumlarına katılmaları yeterlidir.

06 Ocak tarihinde ÖSYM’nin yayımladığı duyuruya göre KPSS Puan Türleri yeniden belirlenmiştir.
Puan Türleri için tıklayın.

NOT: KPSS-Öğretmen adaylarının puanlarının (P10 ve P) geçerlilik süresi tarihinden itibaren 2 yıldan 1 yıla düşürülmüştür. Sınav sonuçları, bir sonraki sınavın sonucunun açıklanmasına kadar geçerlidir.

Ancak 15 Ağustos tarihli Resmi Gazetede yayımlanan düzenlemeye göre, öğretmenlerin KPSS puanlarının 1 yıl olan geçerlilik süresinde değişiklik yapıldı.

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik'in  maddesi şu şekildedir:

"Madde 11 - KPSS, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için KPSS'de elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yıldır. Yeni bir sınavın yapılamaması durumunda ise sınav sonuçları, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder."

15 Ağustos tarihli Resmi Gazetede şu düzenleme yayımlanmıştır:

"Madde 1- 18/3/ tarihli ve / sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 11 inci maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır."

Soru Dağılımı

KPSS Öğretmenlik sınavında, Genel Yetenek bölümünde 60, Genel Kültür bölümünde 60 soru olmak üzere toplam soru bulunur. Sınav süresi ise dakikadır. Eğitim Bilimleri sınavında 80 soru bulunur ve sınav süresi dakikadır.

Eğitim Bilimleri derslerinin konu dağılımları değiştirildi!

Öğretim İlke ve Yöntemleri %20 den %26'ya arttırılmıştır.

Sınıf Yönetimi %5’ten %6’ya arttırılmıştır.

Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı %5’ten %6’ya arttırılmıştır.

Program Geliştirme %5’ten %6’ya arttırılmıştır.

Öğrenme Psikolojisi %20’den %15’e düşürülmüştür.

Gelişim Psikolojisi %15’ten %13’e düşürülmüştür.

Rehberlik %15’ten %13’e düşürülmüştür.

KPSS’de Uygulanan Testlerin Kapsamları

Genel Yetenek

Soruların Testteki Yaklaşık Ağırlığı

1) Sözel Bölüm

Sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini, dil bilgisi ve yazım kurallarını ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır.

%50

2) Sayısal Bölüm

Sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır.

%50

Genel Kültür

1) Tarih

%45

a) Osmanlı Öncesi Türk Devletleri Tarihi (Siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeler)

(%5)

b) Osmanlı Tarihi (XIII. yüzyıldan XX. yüzyıl başlarına kadar yaşanan siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeler)

(%15)

c) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (XX. yüzyıl başından XX. yüzyılın 
ortalarına kadar, Osmanlı Devleti’nin yıkılışından İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar 
Türkiye tarihinde yaşanan siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeler) 

(%20)

d) Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi (XX. yüzyılın başlangıcından günümüze
kadar Dünyada; İkinci Dünya Savaşı’ndan günümüze kadar
Türkiye’de yaşanan siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeler)

(%5)

2) Türkiye Coğrafyası

%30

a) Türkiye’nin fiziki özellikleri

(%12)

b) Türkiye’nin beşerî özellikleri

(%5)

c) Türkiye’nin ekonomik özellikleri

(%13)

3) Temel Yurttaşlık Bilgisi

%15

a) Hukuk başlangıcı

(%5)

b) Anayasa

(%5)

c) İdare

(%5)

4) Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel, Kültürel ve Güncel Sosyoekonomik Konular

%10

Eğitim Bilimleri

1)

Öğretim İlke ve Yöntemleri

%26

2)

Sınıf Yönetimi

%6

3)

Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı

%6

4)

Program Geliştirme

%6

5)

Ölçme ve Değerlendirme

%15

6)

Öğrenme Psikolojisi

%15

7)

Gelişim Psikolojisi

%13

8)

Rehberlik ve Özel Eğitim

%13

Öğretmenlik Alan Bilgisi

1)

Alan Bilgisi

%80

2)

Alan Eğitimi

%20

Öğretmen Atamalarında 40 Yaş Sınırı Kalktı Mı?

MEB öğretmenliğe ilk kez atanacaklar için 40 yaş sınırı kaldırdı. Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, 6 Mayıs tarihli ve sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 11'inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi yürürlükten kaldırıldı.

Kaldırılan maddede; "Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak. Ancak, sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (B) bendi kapsamında sözleşmeli öğretmen pozisyonunda h'len görev yapanlar ile daha önce bu kapsamda en az bir yıl fiilen görev yaptıktan sonra mesleki eğitimde başarılı olup da ayrılmış olanların kadrolu öğretmenliğe başvurularında 40 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaz" ifadeleri yer alıyordu.

Her branşın taban puanı, atama döneminde bakanlıkça ilan edilir, bu taban puanlar genel olarak ataması yapılacak öğretmen sayısına ve branşa bağlı olarak değişmektedir.

Atamalar

Öğretmenlik kadrolarına yapılacak atamalar için nasıl başvurulacağı ve atamaların nasıl yapılacağı, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından adaylara duyurulur.

KPSS Lisans (ÖABT ve ÖABT-İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği) Testlere Ait Sayısal Bilgiler

KPSS Lisans (Genel Yetenek - Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi) Testlere Ait Sayısal Bilgiler

KPSS Lisans (ÖABT ve ÖABT-İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği) Testlere Ait Sayısal Bilgiler

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası