rüzgar hızı tahmini / Mycielski Algoritması ile Rüzgar Hızı Tahmini

Rüzgar Hızı Tahmini

rüzgar hızı tahmini

Yazdır
� Copyright 2010 RITM

Yazılımlar

Rüzgârdan Üretilen Elektriksel Güç İzleme ve Tahmin Sistemi Projesi

Ülkemizin enerji talebini karşılamak için sınırlı olan doğal kaynaklarımızın rasyonel bir şekilde kullanılması, enerji üretiminin çeşitlendirilmesi, mevcut teknolojilerin verimliliğinin arttırılması ve alternatif enerji kaynaklarının değerlendirilmesine büyük önem verilmektedir. Bu kapsamda, enerji arzımız içerisinde rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarımızın payının artırılmasına yönelik politikalar kararlılıkla sürdürülmektedir.

Son yıllarda rüzgar enerjisi teknolojilerinde ve verimliliklerinde yaşanan hızlı gelişmelerin ilk yatırım ve işletme maliyetlerini düşürmesi, uygulanan teşvik mekanizmaları ve belirlenen ulusal veya uluslararası hedeflere ulaşmak için gösterilen azami gayretler rüzgar enerjisi yatırımlarının daha rekabetçi şartlarda ve piyasa fiyatları ile rekabet edebilir pozisyona taşımış ve bu gelişmeler rüzgar enerjisinin genel enerji arzındaki payının artmasına vesile olmuştur.

Yer seviyesinden 50 metre yükseklikteki yıllık ortalama rüzgar hızının 7,0 m/s ve üzerindeki kullanılabilir alanların değerlendirilebilmesi halinde asgari 48.000 MW gücünde olacak şekilde rüzgar enerji santrallerinin kurulabileceği belirlenmiştir. Bu kapasitenin mümkün olan en yüksek oranlarda değerlendirilebilmesi için kurulacak elektrik üretim tesislerinin daha güvenilir bir şekilde elektrik iletim veya dağıtım sistemine entegrasyonunun sağlanması ve bu sistemin en uygun şartlarda yönetilmesi önem arz etmektedir.

RİTM projesi kapsamında, kesintili bir enerji kaynağı olan rüzgâr enerjisi ile işletilen elektrik üretim tesislerinde üretilecek elektriksel gücün tahmin edilmesi ve böylece elektrik iletim veya dağıtım sisteminin daha kolay yönetilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, serbest piyasada elektrik ticareti yapan lisans sahibi tüzel kişilerin de tahmin verilerini kullanarak daha öngörülebilir piyasa faaliyetlerinde bulunması sağlanmış olacaktır.

RİTM’in genel işleyişi şu şekilde özetlenebilir:

RİTM’e bağlantısı gerçekleştirilen rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim tesislerinde (RES) yer alan rüzgar türbinlerine ait ünite gücü, rüzgar hızı, rüzgar esme yönü, ünite çalışma durumu, vb. bilgiler SCADA aracılığıyla 10 dakika aralıklarla merkeze aktarılır. Ayrıca, tesislerin bağlantı noktalarında bulundurulan Güç Kalitesi Çözümleyici cihazları üzerinden güç, akım ve gerilim gibi elektriksel değerler de 3 saniye aralıklarla merkeze iletilir. RİTM’e ulaşan bilgiler ile birlikte santral sahasını temsil eden bölge için temin edilen orta ölçekli sayısal hava tahmin modeli verileri (rüzgar hızı, rüzgar yönü, sıcaklık, basınç, vb.) kullanılarak elektriksel güç tahminleri yapılmaktadır.

Bu kapsamda, bağlantısı yapılmış her bir RES ve Türkiye geneli için 0-48 saatlik elektriksel güç verisi tahmini ile 0-6 saatlik Türkiye geneli elektriksel güç tahmini verisi üretilmektedir.

Hakkında

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası