tencere musakka tarifi / Patlıcan Musakka (Tencerede) – Mutfak Sırları – Pratik Yemek Tarifleri

Tencere Musakka Tarifi

tencere musakka tarifi

Tencerede Patlıcan Musakka

Tencerede Patlıcan Musakka

Türk mutfağının en iddialı sebzesi patlıcanla bu kez tencerede patlıcan musakka yapıyoruz. Kızartmadan hazırladığımız patlıcan musakka çok lezzetli ve hafif oluyor.

Kaç kişilik: 4-6 Hazırlık:10 dak. Pişirme:40 dak.

Tencerede Patlıcan Musakka Malzemeleri

• 4 adet patlıcan
  • 300 gr. kıyma
  • 1 adet soğan
  • 2-3 adet çarliston biber
  • 1 adet kapya biber
  • yarım çay bardağından fazla sıvı yağ
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 avuç çeri domates
  • 1 tatlı kaşığı salça

Tencerede Patlıcan Musakka Nasıl Yapılır?

• Kıyma, küp doğranmış soğan biberleri biraz sıvı yağda kavuruyoruz. Doğradığımız biberleri ekliyoruz, kavurmaya devam ediyoruz. Ardından salça tuz ve sıcak su ilave edip karıştırıp hafif pişirip ocaktan alıyoruz.
  • Yayvan bir tencereye alacalı soyduğumuz ve dilimlediğimiz patlıcanları koyuyoruz. üzerine az sıvı yağ gezdiriyoruz.
  • Ardından kıymalı harcı her tarafına gelecek şekilde boşaltıyoruz. Üstüne çeri domates koyup tencerenin kapağını kapatıp kısık ateşte küçük ocakta 50 dakika pişiriyoruz. Afiyet olsun.

Tencerede Patlıcan Musakka Püf Noktaları

- Patlıcanları aynı büyüklükte doğramaya özen gösterin.
- Kıymayı, biberleri ve soğanı güzelce kavurun.
- Yemeği kısık ateşte pişirin.

Tencerede Patlıcan Musakka İçin Pişirme Önerisi

Kısık ateşte pişirin.

Tencerede Patlıcan Musakka İçin Servis Önerisi

Yanına pirinç pilavı ile servis edildiğinde çok yakışacaktır.

Patlıcan oturtma ve patlıcan musakka arasında ne fark vardır?

Aslında malzemeler bakımından birbirine çok benzer ama oturtma yemeğinde patlıcan dilimleri bütün şekilde görünür ve o şekilde servis edilir.

Patlıcan musakka tarifi tencerede kıymasız nasıl yapılır?

Kıymasız elbette pişirebilirsiniz. Fakat o zaman musakka diyemeyiz. Bizim tarifimizde kıymayı çıkararak hazırlayabilirsiniz. Sıvı yağ yerine zeytinyağı tercih ederseniz soğukda tüketebilirsiniz.

Musakka nedir?

Musakka özellikle Türk Mutfağında yer alana sebze ve kıymalı harcın birleşimiyle oluşan yemeklere denir. Patates musakka, kabak musakka, karnabahar musakka gibi tarifler bulunur. Türkiye dışında balkan mutfağında da oldukça fazla tüketilmektedir.

1 porsiyon patlıcan musakka kaç kalori?

Kızartarak yapmadığımız için oldukça hafif olan bu musakka yemeği ortalama bir porsiyonu 200 kcal. dir.

Tencerede patlıcan musakka yanına ne gider?

Tencerede patlıcan musakkanın olmazsa olmazı tane tane dökülen pirinç pilavı ve cacıktır.

Adım Adım Fotoğraflar:

Tencerede patlıcan musakka için yayvan bir tenecereye soğan ve kıyma konuluyor

Biberleri kıymalı harca ilave ediyoruz

Başka bir tencereye patlıcanlar ilave ediliyor

Bahartlarla kıymalı harç pişiriliyor

Kıymalı harcı patlıcanlı tencereye döküyoruz

Kapağı kapalı olarak pişmeye bırakıyoruz

Patlıcan musakkamız servise hazır

Kategoriler:Etli Sebze Yemekleri , Kolay Yemek Tarifleri , Yemek Tarifleri

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Merhabalar Sevgili Dostlar,

Bugün iftar için en sevdiğim tariflerden birini paylaşmak istedim sizlerle. Kıymalı Patlıcan Yemeğini hazırlarken normal patlıcan yerine pazarda denk gelip aldığım Yamula Patlıcanlarını kullandım. Doğruyu söylemek gerekirse bugüne kadar hiç denemeye yeltenmemiş pazarda gördüğümde yanından geçip gitmiştim.

Patlıcan yemeğini hazırlarken farkettim ki kızarması da süper oluyor. Çekirdeksiz, acısız kolay kolay kararmayan süper bir patlıcan cinsi.

yamula patlıcanı

Bu tarifi isteğe göre çiğden yapabilirsiniz yani soğanı sarımsak ve kıymayı kavurduktan sonra küp küp doğradığınız patlıcanları ve biberleri kızartmadan çiğden tencereye ilave edebilirsiniz. Eğer çiğden yapacaksanız bir miktar daha suya ihtiyacınız olabilir. Patlıcanların dağılmaması için fazla kızartmadım. Rengi değişmye başlayınca yağdan aldım ki tencerede pişerken dağılmasın.

Ben bu tarifi hazırlarken su miktarını domateslere göre ayarlayabilirsiniz. Domatesler fazla su bırakırsa su ilave etmeyin eğer pek su kalmazsa 1 çay bardağına kadar ekleme yapabilirsiniz.

Sevgiler…

Patlıcan Musakka (Tencerede) Tarifi İçin Malzemeler

• 4 adet orta boy patlıcan
  • 3-4 adet tatlı sivri biber (isteyen acı kullanabilir)
  • 2 adet orta boy domates
  • 2 diş sarımsak
  • 250 gram kıyma
  • 1 adet orta boy soğan
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • tuz
  • karabiber
  • yarım çaa bardağı kadar su
  • Patlıcanları kızartmak için sıvıyağ

Patlıcan Musakka (Tencerede) Tarifi Nasıl Yapılır?

1. Patlıcanları yıkayın, saplarını kesip kabuklarını alaca soyun.
  2. Soyduğunuz patlıcanları iri küpler halinde doğrayıp kızgınyağda kızartın ve karnara alın.
  3. Biberlerin saplarını kesin ve iri iri doğrayın ve patlıcanları kızarttığınız yağda kızartarak kenara ayırın.
  4. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğrayın. Domatesleri soyup yemeklik doğrayın.
  5. Orta boy bir tencereye zeytinyağını alın, soğanları ekleyip pembeleşinceye kadar kavurun.
  6. Kıymayı ilave edip suyunu salıp çekinceye kadar kavurun.
  7. Domatesleri ve sarımsakları tencereye ilave edin ve 2 dakika kadar kavurun.
  8. Son olarak kızarttığınız patlıcanları, biberleri ve tuzu ilave ederek karıştırın. Yarım çay bardağı kadar su ilave ederek 4-5 dakika kadar pişirin ve ocaktan alarak servis yapın.
Fırında veya tencerede patlıcan musakka nasıl yapılır?

Kıyma ile patlıcanın mükemmel uyumu olan patlıcan musakkayı ister fırında ister tencerede yapabilirsiniz. Patlıcan musakka malzemeleri karnıyarık malzemelerine benzese de tamamen farklı tarif ile farklı lezzetler ortaya çıkmaktadır. Türk mutfağının en leziz yemeklerinden patlıcan musakka tarifi haberimizde.

Yayınlanma: 15:22 - 03 Mayıs 2018 Güncellenme:

Patlıcan musakka tarifi </p>
            <span class=nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır

© 2024 Toko Cleax. Seluruh hak cipta.