yılmaz erdoğan ferhan şensoy / YILMAZ ERDOĞAN BU YAZIYI OKUSUN - Kültür - Sanat - ODATV

Yılmaz Erdoğan Ferhan Şensoy

yılmaz erdoğan ferhan şensoy

ferhan şensoy vs yılmaz erdoğan

• ferhan şensoy kavuk sahibidir, yılmaz erdoğan değildir.

ferhan şensoy kavuk için yeni sahip aramaktadır, aradığı kişi yılmaz erdoğan değildir.

• ferhan şensoy 80'lerin sonu - 90'ların başı döneminin komedyenidir.
    yılmaz erdoğan 90'larn sonu - 'lerin başı döneminin komedyenidir.

ikisi de komedisini güncel dil ve metotlarla yeniden üretememiş, şöhret olduğu zamanda kalmışlardır.

• bazıları yılmaz erdoğan'a hoca, usta falan filan diyor. yılmaz erdoğan nasıl büyük usta ya. ne zaman usta oldu, ne zaman hoca oldu, ne zaman ferhan şensoyla kıyaslanacak kadar değerlendi. hayır bunu yapan daha sonra mahsun kırmızıgül'den yılmaz güney çıkartıyor.

bu vesiyleyle doğum gününü kutlayayım gerçek ustanın. doğum günün kutlu olsun ferhan şensoy!!!!

adam gün geçtikçe fidel'e benziyor.

funduszeue.info

• kıyaslama yapabilmek karşılaştırma yapabilmek için tarafların eğitim kültür vs konusun da eşit olması gerek.

sebeb-i entry'm yılmaz erdoğan'ı boklamak için değil fakat kardeşim ferhan şensoy diyorsan tiyatro'nun türkiye de dedesi bu adam ,yılmaz erdoğan yeni yetme kalmıyor mu ferhan'dede ye ayıp değil mi.

• kavuk vs. lavuk
    kült vs. kürt

edit: bir yıla yakın bir zaman sonra şöyle bir açıklama yapayım: yukarıda sadece bir kelime cambazlığı yapmaya çalıştım. yoksa, ne yılmaz erdoğan bir lavuktur ne de kürtlüğü bir tartışma konusudur.

• bazıları gaza gelip adamı gömmüş ama bence yılmaz erdoğan ferhan şensoy'la kıyaslanamayacak kadar başarısız bir yazar değildir. aksine mizah yazarlığı başlığı altında illa birileri şensoy'la kıyaslanacaksa bana göre erdoğan da listede olmalıdır.

ama mevzu tiyatro oyunculuğu olduğunda böyle bir karşılaştırmayı yapmak elbette doğru olmayabilir.

• yılmaz erdoğan kendi anlatımına göre ferhan şensoy karşısında, küçük sahnede deneme oyununa çıktıgında büyük sıçmış ve sınavı geçememiştir. yine bahsettiğine göre ferhan şensoy ile elektriklerinin tutmadığından bahsetmektedir. kısacası çok manasız bir versustur.

edit: edebi birikimleri ayrı tutulmuştur zira ben yılmaz erdoğan okumadım.

• ferhan şensoy iktidarda kim olursa olsun atarlanır. mizahını kullanır.
    yılmaz erdoğan sadece soğuk ve şehirler arası otobüslerde vazgeçer sevmekten..

• baştan olmamış tartışma.

• (bkz: messi vs sabri)

• YILMAZ ERDOĞAN BU YAZIYI OKUSUN

Önce sizlere “Hem bilge, hem çocuk” tanımlamasına uyan büyük bir edebiyatçıdan söz edeceğim.

Türkiye´de laik, aydınlanmacı düşüncenin yayılmasına özgün yapıtları, çevirileri ile katkıda bulunan bir yazar, çok değerli hocam Vedat Günyol’u anlatacağım… Benim kendisiyle tanışmam yılıydı. Ölene kadar da hemen hemen her hafta ziyaretine gittim.

Vedat Günyol, sayı çıkan Yücel Dergisi’nde Fransız romanlarını özetler halinde tanıtan yazıları ve kitap eleştirileri yaptı uzun yıllar. Yücel´den sonra yılında Yeni Ufuklar Dergisi’ni çıkardı.

Adnan Adıvar, Halide Edip, Sabahattin Eyüboğlu gibi Türk Edebiyatı’nın önemli yazarlarıyla yakın arkadaştı. Sadece bu saydıklarım değil… Kimler yok ki… Kimi zaman gözleri dolardı anlatırken, kimi zaman da gülerdi.  

Ne zaman Cahit Sıtkı’dan laf açılsa ağlardı. Cahit Sıtkı’nın kız kardeşine aşık olduğunu çok sonra öğrenmiş. Öğrendiğinde Cahit Sıtkı yaşamıyormuş.

Nazım’ı çok severdi. Hiç unutmuyorum, Nazım Hikmet’in Kadıköy’deki evinde kuru fasulye yediklerini kahkahalarla anlatmıştı. Nazım Hikmet kuru fasulyeyi çok severmiş.

Türk Edebiyatı’na Kafka’yı çeviren ilk Vedat Günyol’dur. Daha bir çok çevirileri var ama Kafka ile ilgili bana anlattığı bir anısını sizinle paylaşayım:

Vedat hocanın yeğenine edebiyat öğretmeni bir ödev verir. Ödevin konusu da yabancı bir yazardan roman ya da hikaye özeti. Tabi yeğeni de fikir almak için hocaya gelir. Tam o sıralarda Vedat hoca “Kafka” nın romanlarının çevirisini yapıyormuş. “Kimse bilmiyor, Kafka’yı götür, iyi bir yazardır” diyerek Kafka’yı önerir.

Uzatmayalım…

Ödev hazırlanır ve öğretmene sunulur. Gelin görün ki, hocanın yeğeni o ödevden kötü not alır.

Neden mi?

Sıkı durun anlatayım. Öğretmeni aynen şöyle söyler. “Kafka komünist bir yazar. Nerden buldun bu adamı…”

Herkese, özellikle de öğrencilerine sevgiyle yaklaştı Vedat Günyol. Desteğini ve emeğini hiç esirgemedi.

Yılmaz Erdoğan bu yazıyı neden okusun dediğime gelirsek… Kuşkusuz Yılmaz Erdoğan da benim gibi böyle bir hocanın öğrencisi olmaktan gurur duyuyordur.

Bilirsiniz… Yılmaz Erdoğan -kendisi de söylemiştir-   Ferhan Şensoy’un tiyatrosuna Vedat Günyol göndermiştir. Ferhan Şensoy, Günyol’un öğrencisidir ve bu teklifi reddetmez ve Yılmaz Erdoğan tiyatroda çalışmaya başlar…

Bir gün Vedat hocayla oturuyoruz, tiyatrodan söz açıldı. Benim tiyatro ve sinema tutkumu bildiği için bir ara kalktı bana dedi ki: “Ben Yılmaz’ı Ferhan’a gönderdim. Şimdi sen de git Yılmaz’ın yanına, beraber çalışın. İyi anlaşırsınız… Gittiğinde beni söyle, bakalım ne diyecek?”

Bir türlü gidemedim Yılmaz Erdoğan’ın yanına. Öylece kalmıştı.

Yazımın sonunu 94 yaşında ölen Vedat Günyol’un ölümünden 2 ya da 3 gün önce yazdığı, “Hepinizi Çağırıyorum” başlıklı mektubuyla bitiriyorum:

"Hiçbir mülküm yok zamandan başka" diyor şair Süreyya Berfe; bu dizeler benim yaşamımı özetliyor. Evet, bugüne dek hiçbir mülküm olmadı, beni 94 yaşıma taşıyan zamandan başka. Ben bu zamanla neredeyse özdeşleşmiş durumdayım. Her ne kadar o sözünü ettiğim zaman kimi kez benliğimi elimden alıp beni yüzüstü bırakıyorsa da, bugün 94 yaşımı, tek mülküm olan zamana borçluyum. Sizlere sesleniyorum; zaman denen mülkünüzü iyi kullanın, çünkü onun kaypaklığını ancak dirençle önleyebilirsiniz benim gibi. Hepinizi mülkünüz olan zamana sarılmaya çağırıyorum. Çünkü, gün olur, zamanın kendisi gibi hayali de cihan değer. Sevgiler(im)le. Bana uğurlar ola

Uğurlar ola hocam…

Ayhan Bozkurt

funduszeue.info

Yılmaz Erdoğan torpilliydi

Yılmaz Erdoğan’a hiçbir zaman "Senden tiyatrocu olmaz’ diye bir laf etmediğini söyleyen Ferhan Şensoy, Erdoğan’ın yazar Vedat Günyol’un torpiliyle yanında tiyatroya başladığını iddia etti.Yılmaz Erdoğan, bir süre önce tiyatroya
    Yılmaz Erdoğan torpilliydi
    başladığı ilk yıllarda Ferhan Şensoy’la ilgili bir anısını anlatırken "Ferhan Şensoy’un tiyatrosuna gitmiştim. Sınavdan geçtim. Fakat sahneden iner inmez sonuç açıklandı: ’Senden tiyatrocu olmaz’ denildi" açıklamasını yapmıştı. Önceki akşam Sky Türk’te yayınlanan ’Aykırı Sorular’ programına katılan Şensoy, "Bir kere sınav ortamında öğrenci ile böyle bir diyaloğunuz olamaz. Nerede olursanız olan, öğrenciye ya da oyuncu adayına böyle bir şey demezsiniz. Onun başarısız olduğunu bilseniz bile teşekkür eder, gönderirsiniz. Yılmaz Erdoğan tiyatroya torpilli bir şekilde, bizim ’Nöbetçi Tiyatro’da başlamıştı. Vedat Günyol’dan torpili vardı. Yanımıza aldık fakat birkaç ay sonra yapamadı. Gitti, kendi tiyatrosunu kurdu" diye konuştu.
    Cem Yılmaz’ı izlemedim
    Bir stand-up’çının asla tiyatrocu olarak anılamayacağını da söyleyen Ferhan Şensoy, bugüne kadar Cem Yılmaz da dahil olmak üzere hiçbir stand-up gösterisini izlemediğini söyledi. Şensoy, "Bizim stand-up’çılarımız, benim ’Ferhangi Şeyler’ oyunumu izleyerek büyüdükleri için gösterilerini iki saat ve iki perdeden oluştururlar" dedi.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası