kertenkele mustafa / kertenkele mustafa'nın split filmindeki james mcavoya benzemesi - Guldum.net - Caps arama motoru

Kertenkele Mustafa

kertenkele mustafa

Bartın’ın Kertenkele’si bakın nasıl isyan etti!

Bartın’ın Kertenkele’si bakın nasıl isyan etti!
bartinstar

Kırmızı ceketi çekti, papyonu taktı. Gitarı aldı, başladı çalmaya. Beklentisi büyüktü, hayalleri daha da büyük.

BARTINSTAR/YAŞAM

TV’lerde saçma sapan insanlardan duyduğumuz, o herkesin dilindeki şarkı için kameranın karşısına geçti Bartın’ın Kertenkele Mustafası; ‘Benim bu derdim’ diye başladı, ‘İSYAAAAANNNN’ diye devam etti. Hepsinden de güzel okudu…

Peki neye isyan ediyordu, neden o şarkıyı seçmişti? Kertenkele lakabı nereden geliyordu? BartınStar merak etti, bulup konuşturdu Mustafa’yı. Şöyle girdi lafa; ah o kırmızı ceket yok mu? Beni o bitirdi…

İŞTE O KLİP:

Onu kimi zaman caddenin ortasında darbuka çalarken… Kimi zaman bir köşe başında herkesin ezbere bildiği bir şarkıyı yüksek sesle söylerken görebilirsiniz. Kimileri gülümseyerek, kimileri mesafeli, kimileri ise yadırgayarak baksa da… Bartın’da onu tanımayan yoktu. Ya da tanıdığını sanan çoktu.

7 KARDEŞLİ ÖKSÜZ AİLE: Adı Mustafa Barut. Henüz 19 yaşında. 7 kardeşli bir ailenin özsüz evladı. Annesini yıllar önce kaybetmiş. Aladağ Mahallesi’nde yaşıyor. Babası Ahmet Barut hurda toplayarak geçimini sağlıyor. O da kardeşlerin en büyüğü olarak karınca kararında babasına yardımcı olmaya çalışıyor.

‘KERTENKELE’NİN HİKAYESİ: “Neden Kertenkele” diye soruyoruz, anlatıyor: “Zaman zaman insanları eğlendirmek için komik videolar çekiyorduk. Bir an aklıma geldi ‘Kertenkele Mustafa’ diye bir hesap açtım sosyal medyada. Patladı gitti. Kısa sürede binlerce takipçim oldu. Bir gün biri küfretti, video çekmekten vazgeçtim…”

ad826x90

KORONA ASİL BİZİ VURDU: Tam bir darbuka ustası Mustafa. Deyim yerindeyse ters çeviriyor darbukayı çalarken. Değme ustalara taş çıkartacak cinsten. Bu günlerde darbuka taşımıyor yanında. ‘Neden’ diyoruz, “Bu Korona belası asıl bize girdi ağabey. Arada bir üç beş kuruş para kazanıyorduk, artık sokakta çaldırmıyorlar” diye söylendi.

MÜZİK YETENEĞİ DOĞUŞTAN: Peki darbukayı nasıl bu kadar iyi çalıyordu? Onu da sorduk. Aile geleneği diyor, ekliyor; “Bizimkiler daha çocukluğumuzda biz uyurken kulağımıza çalarmış darbukayı…” Gitar, klarnet kısaca ne kadar enstürman varsa kolayca çalıyor Mustafa. Eğitimli olduğundan değil, doğuştan gelen bir yetenekle.

AMA KARDEŞLERİM OKUYOR: Okulu 8. Sınıfta bırakmış. Liseye başlayamamış Kertenkele. “Ama kardeşlerim okuyor” diye gururla anlatıyor. Onların eğitimi için para kazanmak zorunda olduğunu söylerken “İsyan” şarkısına çektiği klibe getiriyoruz konuyu. Neden o şarkıyı seçmişti, beklentisi neydi. Başlıyor anlatmaya…

‘İSYAN’ VE KIRMIZI CEKET OLAYI: Annem vefat etmeden önce çok severdi o şarkıyı. Ben söylerdim, o öylece dinlerdi. Yalı’da Cafe işleten bazı abiler sesimi duyup beğenmişler. Onların fikriydi klip çekmek. Kıyafetleri görünce itiraz ettim, yalvardım kırmızı olmasın diye. Siyah olsun dedim ama böyle daha iyi olacak diye beni ikna ettiler. Rezillik! Ah o kırmızı ceket yok mu, beni o bitirdi…”

BELKİ HAYATIM KURTULUR DİYE UMDUM: Sosyal medyada binlerce kez izlense de beklediğini bulamamış Mustafa isyan klibinden. “Belki hayatım kurtulur diye bir umutla çektik klibi. Ama kısmet, olmadı” diye anlatıyor hayal kırıklığını.

KADİRİZMİ BİR DE ONDAN DİNLEYİN: Çok yetenekli bir genç Mustafa. Sesi harika mesela, repertuarı geniş… O, müzik sesini duymaya görsün, hemen başlıyor söylemeye. Duyup da yerinde durabilene aşkolsun. Hemen çekiyor herkesi… Taklit yapıyor mesela. Bülent Ersoy ve Kadir İnanır’ın taklidini ondan dinlemeyen ‘ben taklit dinledim’ demesin örneğin.

HER ŞEY DİYEBİLİRSİNİZ AMA…: İşte böyle bir çocuk bizim Kertenkele. Onun için “Serseri” diyen de var, “Adamın dibi” diyen de. Pek çok şey söyleyebilirsiniz Mustafa için. Ama kimse “Vatan haini” diyemez. Çünkü o, saçını ay yıldız şeklinde kazıtacak kadar vatansever. Üstelik sokakta üşüyen birini görürse montunu çıkartıp verecek kadar da yardımsever…

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir