lg televizyon ekran kayması / Masaüstünün Televizyon Ekranına Oturmaması/Taşması Sorunu enpedi-Anasayfa

Lg Televizyon Ekran Kayması

lg televizyon ekran kayması

Masaüstünün Televizyon Ekranına Oturmaması/Taşması Sorunu

Masaüstünün yüksek çözünürlüklü panel televizyonların ekranına oturmaması, Görev Çubuğu'nun ekran dışına taşması veya sadece bir kısmının görünmesi çok sık karşılaşılan bir problem. Bu konuda sık sık sorular alıyorum. Bu yazıda bu sorunu nasıl aşabileceğinizi anlatacağım

Konuyla ilgili daha önce yazdığım yazılar var:  Bilgisayarı 2. Monitöre yada Panel Televizyona (LCD/Plazma) Bağlamak (Windows 7 - Windows 8)

Öncelikle şunu söyleyeyim: Yanılıyorsunuz! Çok büyük bir ihtimalle bu durumun bilgisayarınızla, ekran kartınızla, ekran kartı sürücünüzle, HDMI kablonuzla veya kullandığınız işletim sistemi ileuzaktan yakınan bir alakası yok. Bu durum Panel TV'nizin (LCD/Plazma) ayarları ile ilgili.

Birçok Panel TVTV programlarındaki metin ve kanal logoları gibi resimlerin kenarlarında oluşabilecek görüntü bozukluklarını saklamak için, video görüntüsüne yüksek tarama uygular ve kenarları gizlemek için görüntüyü büyütür. Bu durum ise oyunlar ve Windows masaüstügibi, yüksek tarama gerektirmeyen başka içerikleri görüntülerken, görüntünün bir bölümünün ekran dışına taşmasıyla sonuçlanır.Örneğin Görev Çubuğuekranın dışına taşarak tamamı görünmeyebilir. Altta bu durumun benim televizyonumdaki tezahürünü görüyorsunuz; (Kenarlara dikkat edin)

Bu durumla karşılaştığınızda uygulayabileceğiniz çözüm adımlarını içeren bir yol haritasını aşağıda bulacaksınız. Sırasıyla -sorun çözülünceye kadar-çözüm adımlarını uygulayın

TV Ayarları

İlk denemeniz gereken çözüm yukarıda bahsettiğim yüksek tarama özelliğini devre dışı bırakmakolmalı. Bu ayarın ismi ve TV ayar menüsünde bulunduğu kısımüreticiye göre, farklı farklı olabilir. Doğru kontrolleri bulmanıza ve uygun ayarları uygulamanıza yardımcı olması için aşağıdaki adımları izleyin:

İşin ABCsinin doğru olduğundan emin olun;

1. Uzaktan kumanda üzerinde veya kullanıcı menüsünün görüntü bölümünde, Resim, R. Modu, En Boy Oranı, Format Aspect veya Aspect Ratio başlıklı bir ayar arayın. 
  2. Ayarı, , Sadece Tara, Tam Piksel, Ölçeklenmemiş, Tam veya Ekrana Sığdır yapın. 
  3. İşe yaramazsa veya kontrolleri bulamazsanız, sonraki bölüme bakın. 

Gelişmiş Ayarları Kontrol Edin;

1. Kullanıcı menüsünün Görüntü bölümünde, HD Boyutu, Resim üstü Tarama veya Görüntü Alanı adlı bir ayar arayın. Bu ayar, bir alt menü içinde veya Gelişmiş menüsünde olabilir. Ayrıca üreticiye/modele bağlı olarak farklı isimlendirilmiş olabilir. 
  2. Ayar seçeneklerini değiştirerek, hangisinin en iyi sonucu verdiğine bakın.

*Ayarı değiştirdikten sonra, önceki bölümde yapılmış olan ayarları yeniden yapmanız gerekebilir.
** Altta benim televizyonumda bu ayarın sorunu nasıl düzelttiğini görüyorsunuz;

Giriş Modunu belirleyin

Bazı ekranlarda, ekrana bağlı olan kablo ne olursa olsun, ekran bağlantısını tanımlayan bir giriş modu ayarı veya başlığı vardır.

1. Giriş modu ayarı veya başlığını arayın ve giriş modu olarak ya PC veya HDMI'ı seçin.

*Ayarı değiştirdikten sonra, önceki bölümlerde yapılmış olan ayarları yeniden yapmanız gerekebilir.

PC Ayarları

Çeşitli farklı çözünürlükleri kalitede düşüklük olmadan işleyen eski katot ışın tüplü (CRT- Bildiğimiz tüplü TV)monitörlerden farklı olarak yeni LCD, Plazmaveya OLEDekranlar sabit çözünürlüğe sahiptirve en ideal görüntü için yüksek çözünürlükte kullanılmalıdır. Çoğu üretici en yüksek çözünürlükte alınan çözünürlüğü değiştirmek için ekranlara görüntüyü ölçeklendirmeve yeniden boyutlandırmaözelliğini katmıştır. Ancak bazı ekranlar bu seçeneği desteklemez. Bu sorunu çözmek amacıyla ekran kartı üreticileri çözümler sunarlar.

Şu anda bilgisayarlarda kullanılan ekran kartlarının neredeyse tamamı AMD (ATI), Intelveya Nvidia markalıdır. Bu kartların sürücülerini yüklediğinizde ayarları kontrol edebilmeniz amacı ile sürücüyle beraber karta ait bir denetim masası da bilgisayarınıza yüklenir. Bu denetim masası AMD için Catalyst Center, Nvidia için Nvidia Denetim Masası ve Intel için Intel HD Grafikleri Denetim Paneliolarak adlandırılırlar. Altta Nvidia Denetim Masasıve Intel HD Grafikleri Denetim Paneli'ni görüyorsunuz;

Intel HD Grafikleri Denetim Paneli 
Nvidia Denetim Masası

Bu denetim masalarına ise Windows Denetim Masası\Donanım ve Sessekmesinden, Masaüstü sağ tuş menüsündenveya Bildirim Alanı'ndan ulaşabilirsiniz;

Sistem yapılandırmanıza bağlı olarak bu seçeneklerin 1 veya 2'si bulunmayabilir veya hepsi bulunabilir.

Çözüm adımlarına gelince; Bunu net bir şekilde resimlerle tarif etmeyi isterdim ancak bu ekran kartlarının her aynı yeni bir sürücüsü çıkıyor, her sürücüde de denetim masasındaki seçenekler ve/veya arayüz değişiyor. Yani yazıyı güncel tutmak mümkün değil. Bu yüzden ben neyi değiştireceğinizi söyleyeceğim siz de biraz kurcalayıp ilgili ayarı bulacaksınız.

1. Panel TV ve PC bağlantısını yaptıktan sonra o anda kullandığınız ekran kartının denetim masasını açın. (Optimus veya Switcable Graphics kullanan bilgisayarlarda 2 ekran kartı bulunur. O anda hangisinin çalıştığından emin olun)
  2. Denetim masasında doğru ekranı seçtiğinizden emin olun. (Doğal olarak hem PC monitörü/Yerleşik ekranı hem de Panel TV görünecektir. Panel TV'yi seçmelisiniz)
  3. Denetim masasında Görüntü Ölçekleme, Ölçeklendirme veya Ölçekleme Modu adında bir ayar arayın. Bu genelde Ekran ana ayar sekmesinin altında bulunur.
  4. Bu ayarı en iyi görüntüyü alıncaya kadar değiştirin. 

*Ayarı değiştirdikten sonra, önceki bölümlerde yapılmış olan ayarları yeniden yapmanız gerekebilir.

Yardım Kılavuzu

Yazdır

İlgili ayar ekranına atlamak için metin içindeki öğesini seçin.

[Ekran Kontrolü] sayfasına giderek görüntü boyutunu ayarlayabilirsiniz.
HOME düğmesine basın, ardından [Ayarlar] — [Görüntü ve Ses] — [Ekran Kontrolü] öğesini seçin.

• Kanal veya video girişini değiştirirken, [Ekran Kontrolü] içindeki [Otomatik Format] öğesi etkinleştirilirse, geçerli [Geniş Mod] ayarı giriş sinyaline göre otomatik değişir. [Geniş Mod] ayarını kilitlemek için, [Otomatik Format] öğesini devre dışı bırakın.
  • [Geniş Mod] sayfasına giderek görüntü boyutunu elle ayarlayabilirsiniz.

[Geniş Mod] ayarı örneği (orijinal görüntü en boy oranı iken)

• [Normal]
    Orijinal görüntüyü olduğu gibi görüntüler. görüntüdeki farkı dolduran kenar çubukları ekranın sol ve sağ taraflarında görüntülenir.
    Example of setting
  • [Zoom]
    Doğru en boy oranında harf kutusu biçimine dönüştürülen görüntüyü görüntüler.
    Example of setting
  • [Geniş Zum]
    Orijinal görüntüyü mümkün olduğu kadar koruyarak görüntüyü büyütür.
    Example of setting

[Geniş Mod] (orijinal görüntü en boy oranı iken)

Görüntü, en boy oranına sahip olsa bile istendiği gibi görüntülenemeyebilir. İstenen görüntüye geçmek için ayarları değiştirin.

• [Normal]
    Doğru en boy oranında yatay olarak boyutuna genişletilen bir görüntü görüntüler.
    Example of setting
  • [Zoom]
    Doğru en boy oranında harf kutusu biçimine dönüştürülen görüntüyü görüntüler.
    Example of setting
  • [Geniş Zum]
    Orijinal görüntüyü mümkün olduğu kadar koruyarak görüntüyü büyütür.
    Example of setting

Not

• [Otomatik Format], [Ekran Kontrolü] ve [Geniş Zum] veya [Zoom], kanalı/girişi değiştirinceye veya [Geniş Mod] ayarını tekrar manuel olarak değiştirinceye kadar etkili olur.
  • [Ekran Kontrolü] içinde [Otomatik Format] içerik bilgileri kanal sinyali sağlayıcısı tarafından düzenlendiği için içerik değişirken resmi genişletmeyecektir. [Geniş Mod] ayarını isterseniz manuel olarak değiştirebilirsiniz. Bu, kanalı/girişi değiştirinceye veya [Geniş Mod] ayarını tekrar manuel olarak değiştirinceye kadar etkili olur.
  • Görüntü boyutu sinyal içeriğine bağlıdır.
    • Sağlayıcının içeriği yayınlamak için kullandığı yöntem sebebiyle, reklamlar sırasında resim küçülür. HD içerik kanalları SD içeriğe (reklamlar) geçtiğinde, resim küçülebilir ve siyah kenarlık görüntülenebilir.
    • Bazı geniş ekran programlar 'dan daha büyük en-boy oranında kaydedilmiştir (Bu özellikle sinema sürümlerinde sıkça görülür). Televizyonunuz bu programları ekranın üst ve altında siyah çubuklarla birlikte görüntüler. Daha fazla ayrıntı için BD/DVD'nizle verilen dokümantasyona başvurun (veya program sağlayıcınıza danışın).
    • HD formatlarında (p ve i) yayınlanan içerikli programlarda normalde ekranın solunda ve sağında yayıncı tarafından eklenmiş siyah çubuklar görüntülenir.

İpucu

Bazı kablolu veya uydu set üstü kutuları da resmin boyutunu kontrol edebilir. Bir set üstü kutu kullanıyorsanız, daha fazla bilgi için set üstü kutunun üreticisine başvurun.

Sayfa Başına Git

Lg tv ekran kayması nasıl düzeltilir?

Gast Üyenin Avatarı
    Gast Üyenin Avatarı

Gast

Varsayılan Lg tv ekran kayması nasıl düzeltilir?

Sorum şu:
    Lg tv ekran kayması nasıl düzeltilir?