amerika ülkesinin ingilizce tanıtımı / Yurt Dışı Programları | Anadolu Üniversitesi

Amerika Ülkesinin Ingilizce Tanıtımı

amerika ülkesinin ingilizce tanıtımı

kaynağı değiştir]

New England kıyılarının Vikingler tarafından çok erken dönemlerde kolonize edildiği iddiası ihtilaflıdır. Avrupalıların Amerika Birleşik Devletleri'ne ilk belgelenmiş varışları, 'te Florida'ya ilk seferini yapan Juan Ponce de León gibi İspanyol konkistadorlar tarafından gerçekleştirilmiştir. Daha önce, Christopher Columbus, yolculuğunda Porto Riko'ya inmişti ve San Juan, on yıl sonra İspanyollar tarafından kolonize edildi.[22] İspanyollar, Florida ve New Mexico'da genellikle ülkenin en eski şehri olarak kabul edilen Saint Augustine ve Santa Fe gibi ilk yerleşim yerlerini kurdular.[23] Fransızlar, özellikle New Orleans olmak üzere Mississippi Nehri boyunca kendi yerleşimlerini kurdular.[24]Kuzey Amerika'nın doğu kıyısının İngilizler tarafından başarılı kolonizasyonu, 'de Jamestown'daki Virginia Kolonisi ve 'de Plymouth'daki Pilgrimler kolonisi ile başladı.[25][26] Kıtanın ilk seçilmiş yasama meclisi, Virginia'nın Burgesses Evi, 'da kuruldu. Mayflower Sözleşmesi ve Connecticut'ın Temel Emirleri gibi belgeler, Amerikan kolonilerinde gelişecek olan temsili özyönetim ve anayasacılık için emsaller oluşturdu.[27][28] Birçok yerleşimci, din özgürlüğü için gelen muhalif Hristiyanlardı. 'te Ruslar, Alaska'da Three Saints Koyu'nda bir yerleşim kuran ilk Avrupalılardı. Rus kolonizasyonu bir zamanlar bugünkü Alaska eyaletinin çoğunu kapsıyordu.

Kolonizasyonun ilk zamanlarında, birçok Avrupalı ​​yerleşimci yiyecek kıtlığına, hastalığa ve Yerli Amerikalıların saldırılarına maruz kaldı. Yerli Amerikalılar da komşu kabileler ve Avrupalı ​​yerleşimcilerle sık sık savaş halindeydi. Ancak birçok durumda, yerliler ve yerleşimciler birbirlerine bağımlı hale geldi. Yerleşimciler yiyecek ve hayvan eti, yerliler ise silahlar, aletler ve diğer Avrupa malları karşılığında ticaret yaptı.[29] Yerliler birçok yerleşimciye mısır, fasulye ve diğer gıda maddelerini yetiştirmeyi öğretti. Avrupalı ​​misyonerler ve diğerleri, Yerli Amerikalıları "uygarlaştırmanın" önemli olduğunu hissettiler ve onları Avrupa tarım uygulamalarını ve yaşam tarzlarını benimsemeye çağırdılar.[30][31] Ancak, Kuzey Amerika'da artan Avrupa kolonizasyonu ile Yerli Amerikalılar yerlerinden edildi ve sıklıkla öldürüldü. Amerika'nın yerli nüfusu, Avrupa'nın gelişinden sonra çeşitli nedenlerle başta çiçek hastalığı ve kızamık gibi hastalıklar olmak üzere azaldı.[33][34][35][36][37]

Avrupalı ​​yerleşimciler ayrıca Atlas Okyanusu'ndaki köle ticareti yoluyla Afrikalı kölelerin Kolonik Amerika'ya kaçakçılığına başladı.[38] Tropikal hastalıkların daha düşük prevalansı ve daha iyi tedavi nedeniyle, kölelerin Kuzey Amerika'da Güney Amerika'dan çok daha yüksek bir yaşam beklentisi vardı ve bu da sayılarında hızlı bir artışa yol açtı.[39][40] Koloni toplumu, köleliğin dini ve ahlaki sonuçları konusunda büyük ölçüde bölünmüştü ve birkaç koloni, uygulamanın hem aleyhinde hem de lehinde yasalar çıkardı.[41][42] Bununla birlikte, yüzyılın başında, Afrikalı köleler, özellikle Amerika'nın güneyinde, tarım isçiliği olarak Avrupalı senetli kölelerin yerini almıştı.[43]

Amerika Birleşik Devletleri'nin temelini oluşturacak olan On Üç Koloni (New Hampshire, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New York, New Jersey, Pensilvanya, Delaware, Maryland, Virjinya, Kuzey Karolina, Güney Karolina ve Georgia) İngilizler tarafından denizaşırı sömürgeler olarak yönetildi.[44] Yine de hepsinde seçimlerin, çoğu özgür erkeğe açık olduğu yerel yönetimler vardı.[45] Son derece yüksek doğum oranları, düşük ölüm oranları ve istikrarlı yerleşim ile sömürge nüfusu hızla büyüdü ve Kızılderili nüfusunu gölgede bıraktı.[46] 'ların ve 'ların Büyük Uyanış olarak bilinen Hristiyan diriliş hareketi, hem dine hem de dini özgürlüğe olan ilgiyi ateşledi.[47]

ABD'de Fransız-Kızılderili Savaşı olarak bilinen Yedi Yıl Savaşı () sırasında İngiliz kuvvetleri Kanada

YURT DIŞI PROGRAMLARI

Anadolu Üniversitesi; yarım yüzyılı aşan köklü geçmişiyle, kurumsallaşmasını tamamlamış, yenilikçi, atılımcı, dinamik bir Üniversite olarak Türkiye Cumhuriyetinin önde gelen kurumları arasında yer almaktadır. Anadolu Üniversitesi, Batı Avrupa'da yirmi yılı aşkın açıköğretim deneyimi ile de Türk yükseköğretim sistemi içinde "eğitimde fırsat eşitliği" ilkesini ger­çekleştirerek yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da eğitim hizmeti veren bir Türk üni­versitesidir.

Üniversitemiz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Batı Avrupa ülkelerinde­ki eğitim ve öğretim hizmetlerinin ardından üçüncü olarak, öğretim yılından itiba­ren dost ve kardeş ülke Azerbaycan vatandaşlarına, öğretim yılından itiba­ren Kosova, Makedonya ve Bulgaristan, öğretim yılından itibaren Bosna Hersek ve Arnavutluk, öğretim yılından itibaren Kuzey Amerika’daki vatandaş ve soydaşlarımıza,  öğretim yılından itibaren de Suudi Arabistan Programı ile Arap Yarımadasındaki vatandaşlarımıza öğretim hizmeti ulaştırmaktadır.

Yurt dışı eğitim hizmetleri hakkında seafoodplus.info adresinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Açıköğretim Sistemi Genel Tanıtım Broşürü  (İngilizce)

Açıköğretim Sistemi Tanıtım Broşürü (Türkçe)

Açıköğretim Sistemi Tanıtım Broşürü  (İngilzce)

Açıköğretim Sistemi Tanıtım Broşürü  (Almanca)

Açıköğretim Sistemi Tanıtım Broşürü (Rusça)

Açıköğretim Sistemi Tanıtım Broşürü  (Özbekçe)

Açıköğretim Sistemi Tanıtım Broşürü (Kazakça)

Açıköğretim Sistemi Tanıtım Broşürü  (Fransızca)

Açıköğretim Sistemi Tanıtım Broşürü  (Farsça)

Açıköğretim Sistemi Tanıtım Broşürü  (Bulgarca)

Açıköğretim Sistemi Tanıtım Broşürü  (Boşnakça)

Açıköğretim Sistemi Tanıtım Broşürü  (Arapça)

Açıköğretim Sistemi Tanıtım Broşürü (Makedonca)

Açıköğretim Sistemi Tanıtım Broşürü (Sırpça)

Açıköğetim Sistemi Tanıtım Broşürü (Batı Avrupa Programları -Türkçe)

kaynağı değiştir]

Ana madde: Amerika Birleşik Devletleri tarihi

Yerli halklar ve Kolomb öncesi tarih[değiştir

Çin ve Hindistan sonra dünyanın en kalabalık 3. ülkesi olan Amerika Birleşik Devletlerinin İngilizce Tanıtımı adlı yazımızda İngilizce ve Türkçe olarak bu ülkeyi daha yakından tanıyacağız.

Amerika&#;nın İngilizce Tanıtımı

İngilizce &#;Türkçe

Capital : Washington
Başkent : Washington

Population : ,1 Million
Nüfus : ,1 Milyon

Language : English
Dil : İngilizce

Geographical Size : 9,, km²
Coğrafi Büyüklük : 9,, km²

Continent: North America
Kıta: Kuzey Amerika

The name &#;America&#; comes from the Italian explorer Amerigo Vespucci. The term the &#;United States&#; was officially used in the Declaration of Independence in and then again in the Articles of Confederation in

&#;Amerika&#; ismi İtalyan gezgini Amerigo Vespucci&#;den geliyor. &#;Amerika Birleşik Devletleri&#; terimi &#;da Bağımsızlık Bildirgesi&#;nde ve daha sonra &#;de Konfederasyon Makalelerinde resmen kullanılmıştır.

Description of Flag: The current flag of the United States was adopted on July 4, The original star version was adopted on June 14, The flag has 13 horizontal red and white stripes. There are seven red stripes and six white. In the upper left corner there is a blue square (field) with 50 five-pointed white stars. The thirteen stripes represent the thirteen original British colonies that formed the country. The 50 stars represent the current 50 states.

Bayrak Tanımı : The current flag of the United States was adopted on July 4, The original star version was adopted on June 14, The flag has 13 horizontal red and white stripes. There are seven red stripes and six white. In the upper left corner there is a blue square (field) with 50 five-pointed white stars. The thirteen stripes represent the thirteen original British colonies that formed the country. The 50 stars represent the current 50 states.

Borders : Canada, Mexico, maritime (water) border with Russia, Atlantic Ocean, Pacific Ocean, Arctic Ocean
Sınırlar : Kanada, Meksika, Rusya, Atlantik Okyanusu, Pasifik Okyanusu, Arktik Okyanusu ile deniz (su) sınırı

Major Cities : New York,Los Angeles,Chicago,Miami,Washington
Büyük Şehirler : New York,Los Angeles,Chicago,Miami,Washington

Famous Places : Statue of Liberty, Times Square in New York City, Yosemite National Park,Golden Gate Bridge, The Grand Canyon
Ünlü Yerleri : Özgürlük Heykeli,New York Times Meydanı,Yosemite Ulusal Parkı,Golden Gate Köprüsü,Büyük Kanyon

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir