izmir istanbul arası şehirler / İstanbul ile İzmir arasındaki mesafe - funduszeue.info

Izmir Istanbul Arası Şehirler

izmir istanbul arası şehirler

İstanbul ile İzmir Arası Kaç Km?

İstanbul İzmir Kaç Km

İstanbul ile İzmir arası kaç km? yaklaşık olarak toplam Kilometre mesafededir. İstanbul İzmir arası kaç saat sürer sorusunun yanıtı ise; yolculuk süresi arabanız ile yaklaşık 4 saat 41 dakika sürecektir. Yani şimdi yola çıkarsanız saat varış saatiniz bugün olacaktır.

İstanbul İzmir Km Yakıt Hesaplama

İstanbul ile İzmir yol güzergahında benzinli bir araç kullanıyorsanız Km mesafede 31,1 Litre yakıt tüketirsiniz. Size maliyeti de ₺ olur. Dizel bir aracınız varsa 26,3 Litre yakıt tüketimi yaparsınız. Yakıt maliyetiniz ise ₺ olur. Şayet LPG takılı bir araçla yol alıyorsanız ₺ ortalama yakıt maliyetiniz oluşacaktır.

BenzinMotorinLPG

NOT: , tarihli illerin ortalama yakıt fiyatları baz alınarak yapılmıştır. Benzin: TL, Motorin: TL, LPG: TL'dir. Benzinli aracın Km'de 90 km/s hızında ortalama Litre, dizel aracın ise ortalama Litre yakıt tükettiği varsayılmıştır. Yakıt maliyetiniz aracınızın hızına, yol koşullarına veya bulunduğunuz ilin yakıt fiyatlarına göre değişiklik gösterebilir.

İstanbul İzmir Yol Tarifi

İstanbul İzmir Yol Tarifi almak için "Yol Tarifi" butonuna basabilirsiniz. Bu sayede yol haritasına ulaşabilir, yol tarifi ile trafik durumuna bakabilirsiniz. Ayrıca "Google Navigasyon" butonunu kullanabilirsiniz. Web yada uygulamayı açabilir, yol tarifi alabilirsiniz. İstanbul hava durumu veya İzmir hava durumu nasıl görmek için sayfayı aşağıya kaydırabilirsiniz.

İstanbul, Tekirdağ, Yalova, Bursa, Balıkesir ve Manisa gibi şehirlerden gelen ziyaretçiler İstanbul&#; İzmir Otoyolu'nu kullanabilirler. Bu yol ile İstanbul-İzmir arası yolculuk ortalama saat sürmektedir.

İçindekiler

İzmir İstanbul parasız yol kaç km?

İSTANBUL İZMİR ARASI KAÇ KM? O-5 üzerinden Osman Gazi Köprüsünü kullanmadan (eski yoldan km) gidişiler ortalama 90 km fazla yol kat ediyorsunuz.

Istanbuldan izmire gitmek için hangi feribot?

Yenikapı – Bandırma İDO – İzmir : lira İstanbul'da Yenikapı'dan Bandırma'ya İDO arabalı vapurla geçmenin bedeli ila lira arasında değişiyor. Şayet dönüşte de bu yolu kullanırsanız sadece İDO masrafınız lira ila lira arasında değişecek.

Izmir&#;e nasıl?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle İzmire şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı İzmir'e şeklinde olmalıdır.

Izmir&#;e nereden gidiliyor?

İzmir'e nasıl gidilir ✈️ İzmir'e hemen hemen birçok şehirden direkt otobüs seferi bulunuyor. Birçok kentle hava yolu bağlantısı bulunan şehre Denizli, Ankara ve İstanbul'dan trenle de ulaşılıyor. İzmir-Aydın Otoyolu ve İzmir-Bursa-İstanbul Otoyolu İzmir'i Türkiye'nin en gelişmiş bölgeleri ile bağlıyor.

Eski yoldan İstanbul İzmir kaç km?

Otoyol sayesinde İstanbul&#; İzmir arası 8 saat süren yolculuk 3,5 saate düşecek. İstanbul&#;İzmir arasındaki mevcut yol yaklaşık kilometre . Otoyolla iki kent arası kilometreye düşmüş olacak. Böylece İstanbul ile İzmir arasındaki saatlik seyahat süresinin 3,5 saate düşeceği hesaplanıyor.

İzmir İstanbul paralı yol kaç saat?

İstanbul-İzmir arası, otoyolun açılmasıyla kilometre kısaldı. kilometrelik yeni bölümün hizmete girmesiyle saatlik yol, saate indi.

Istanbuldan izmire feribotla gidilir mi?

İstanbul'dan çıkıp Eskihisar, Topçular arasını dolunca kalkan feribotlarla geçenler araç başına İDO'ya kısa bir yolculuk için, hiç de ucuz bir fiyat olmayan 45 YTL ödüyorlar! Yalova, Gemlik, Bursa çevre yolu ile Balıkesir üzerinden Akhisar'a gelebilirler.

İstanbul İzmir feribot seferi var mı?

Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nin üç yıl önce son verdiği İstanbul-İzmir seferini artık bir özel şirket yapacak. İki kent arasında tek yönde 16 saat sürecek karşılıklı seferler, 16 Haziran'da Haydarpaşa Limanı'ndan hareket edecek Samsun gemisiyle başlıyor.

İstanbul ile İzmir arasındaki mesafe

İstanbul ile İzmir arasındaki mesafe, otoyollarda  kilometre dahil olmak üzere karayoluyla  kilometre 'dir. Yol yaklaşık olarak 4 saat ve 10 dakika zaman alır ve Koşuyolu, Büyükbakkal, Sultanbeyli, Atatürk, Dilovası, Altınova ve Ovaakça Çeşmebaşı üzerinden geçer.

Rota üzerinde paralı yollar var.

İnteraktif haritayı yüklemek için burayı tıklayın
Bu rotayı diğer hizmetlerde karşılaştırın:
NoktaMesafeZamanYakıt
İstanbul0 km dk.0,0 L

D 10 km, 08 dk.

Koşuyolu10 km dk.0,7 L

D 15 km, 09 dk.

Büyükbakkal25 km dk.1,8 L

O-4 9 km, 04 dk.

Sultanbeyli33 km dk.2,2 L

O-4 17 km, 08 dk.

Atatürk50 km dk.3,9 L

O-4 14 km, 07 dk.

Dilovası64 km dk.4,9 L

O-5 8 km, 05 dk.

Altınova72 km dk.5,7 L

O-5 64 km, 33 dk.

Ovaakça Çeşmebaşı km s 16 dk.10,9 L

O-5 33 km, 16 dk.

Badırga km s 33 dk.13,3 L

O-5 km, 1 s 19 dk.

Savaştepe km s 52 dk.25,4 L

O-5 km, 1 s 18 dk.

, km s 10 dk.38,2 L
NoktaMesafeZamanYakıt
İstanbul0 km dk.0,0 L

D 10 km, 08 dk.

Koşuyolu10 km dk.0,7 L

D 15 km, 09 dk.

Büyükbakkal25 km dk.1,8 L

O-4 9 km, 04 dk.

Sultanbeyli33 km dk.2,2 L

O-4 11 km, 05 dk.

Hamidiye45 km dk.3,2 L

O-4 6 km, 02 dk.

Atatürk50 km dk.3,9 L

O-4 14 km, 07 dk.

Dilovası64 km dk.4,9 L

O-5 8 km, 05 dk.

Altınova72 km dk.5,7 L

O-5 5 km, 02 dk.

Tavşanlı77 km dk.5,9 L

O-5 5 km, 02 dk.

Kabaklı82 km dk.6,4 L

O-5 3 km, 01 dk.

Kılıç85 km dk.6,7 L

O-5 4 km, 02 dk.

Lâledere89 km dk.6,9 L

O-5 9 km, 04 dk.

Cihanköy98 km dk.7,6 L

O-5 39 km, 19 dk.

Ovaakça Çeşmebaşı km s 16 dk.10,9 L

O-5 33 km, 16 dk.

Badırga km s 32 dk.13,3 L

O-5 17 km, 08 dk.

Harmanlı km s 41 dk.14,2 L

O-5 29 km, 14 dk.

Durumtay km s 55 dk.16,9 L

O-5 6 km, 03 dk.

Çeltikçi km s 59 dk.17,6 L

O-5 6 km, 02 dk.

Adaköy km s 02 dk.18,0 L

O-5 7 km, 03 dk.

Balıklıdere km s 05 dk.18,5 L

O-5 7 km, 03 dk.

Söğütçayırı km s 09 dk.19,1 L

O-5 11 km, 05 dk.

Taşkesiği km s 14 dk.19,7 L

O-5 22 km, 11 dk.

Karakolköy km s 25 dk.20,9 L

O-5 18 km, 08 dk.

Aliağa km s 34 dk.23,2 L

O-5 5 km, 02 dk.

Ertuğrul km s 37 dk.23,7 L

O-5 9 km, 04 dk.

Kuyualan km s 41 dk.23,9 L

O-5 20 km, 09 dk.

Savaştepe km s 51 dk.25,4 L

O-5 26 km, 12 dk.

Kırkağaç km s 04 dk.27,5 L

O-5 13 km, 06 dk.

Selvili km s 11 dk.28,9 L

O-5 15 km, 07 dk.

Ballıca km s 18 dk.30,0 L

O-5 11 km, 05 dk.

Tirkeş km s 23 dk.30,9 L

O-5 6 km, 03 dk.

Koyuncu km s 26 dk.31,7 L

O-5 14 km, 06 dk.

Develi km s 33 dk.32,4 L

O-5 28 km, 14 dk.

Çambel km s 47 dk.34,9 L

O-5 6 km, 02 dk.

Akalan km s 50 dk.35,4 L

O-5 10 km, 04 dk.

Ulucak km s 55 dk.36,4 L

O-5 7 km, 03 dk.

Yeşilçam km s 59 dk.36,8 L

O-5 10 km, 05 dk.

Altındağ km s 04 dk.37,5 L

D 6 km, 04 dk.

, km s 09 dk.38,2 L

Sıkça sorulan sorular

İstanbul'tan İzmir'a araba ile gitmek ne kadara mal olur?

Yakıt fiyatı: ,7 TRY

Bu yakıt maliyeti şu şekilde hesaplanır: (Rota uzunluğu km / km) * (Yakıt tüketimi 8 L/ km) * (Benzin fiyatı TRY / L)

Yakıt tüketimini ve yakıt fiyatını buradan ayarlayabilirsiniz.

İstanbul'tan İzmir'a araba yolculuğu ne kadar sürer?

Sürüş süresi: 4 s 10 dk.

Bu süre, trafik kuralları kısıtlamaları dikkate alınarak izin verilen maksimum hızda sürüş için hesaplanır.

• km maksimum hızla km/s = 3 s 31 dk.
  • 14 km maksimum hızla km/s = 8 dk.
  • 14 km maksimum hızla 90 km/s = 9 dk.
  • 18 km maksimum hızla 80 km/s = 13 dk.
  • 6 km maksimum hızla 70 km/s = 5 dk.
  • 2 km maksimum hızla 50 km/s = 2 dk.

Hesaplanan sürüş süresi, ara durakları ve trafik sıkışıklığını hesaba katmaz.

İstanbul'tan İzmir'a karadan ne kadar var?

İstanbul ile İzmir arasındaki mesafe, otoyollarda km dahil olmak üzere karayoluyla km 'dır.

Bu hesaplama için karayollarının kesin uydu koordinatları kullanılmıştır. Başlangıç ve bitiş noktaları sırasıyla İstanbul ve İzmir'ın merkezleridir.

İstanbul'tan İzmir'a uçakla ne kadar var?

İstanbul ve İzmir arasındaki en kısa mesafe (havayolu, kuş uçuşu) km'dir.

Bu mesafe, bir kürenin yüzeyindeki iki nokta arasındaki büyük daire mesafesi olarak Haversine formülü kullanılarak hesaplanır. Başlangıç ve bitiş noktaları sırasıyla İstanbul ve İzmir'ın merkezleridir. Havaalanları arasındaki gerçek mesafe farklı olabilir.

İstanbul İzmir'dan uçakla kaç saat uzaklıkta?

Boeing uçağının km mesafesini km/s seyir hızında karşılamak için 24 dk. ihtiyacı var.

Küçük uçak "Cessna ", bu mesafeyi ortalama km/s hızla uçurmak için 1 s 29 dk. ihtiyaç duyuyor.

Bu süre yaklaşıktır ve kalkış ve iniş saatlerini, havaalanının yerini ve diğer gerçek dünya faktörlerini dikkate almaz.

İstanbul'tan İzmir'a helikopter yolculuğu ne kadar sürer?

Hızlı helikopter "Eurocopter AS" veya "Hughes OH-6 Cayuse", km/s seyir hızında km mesafeyi kapsayacak şekilde 1 s 22 dk. ihtiyaç duyar.

Popüler "Robinson R44", bu mesafeyi ortalama km/s hızla uçurmak için 1 s 33 dk. ihtiyaç duyuyor.

Bu süre yaklaşıktır ve kalkış ve iniş zamanlarını, havaalanının yerini ve diğer gerçek dünya faktörlerini hesaba katmaz.

İstanbul ile İzmir arasında hangi şehir yarı yolda?

İstanbul ve İzmir arasındaki yarı yol Balıklıdere'tır. Karayoluyla tam orta noktaya yaklaşık 3 km uzaklıktadır.

Balıklıdere'tan İstanbul'a olan mesafe km'dir ve sürüş yaklaşık 2 s 5 dk. sürecektir. Balıklıdere ve İzmir arasındaki yolun uzunluğu km'dir ve yaklaşık 2 s 4 dk. sürecektir.

Yarım noktaya yakın bulunan diğer şehirler:

İstanbul, İzmir'a göre nerede?

İstanbul, İzmir'ın km kuzey doğusunda yer almaktadır.

İstanbul'ın coğrafi koordinatları var: enlem , boylam

İzmir'ın coğrafi koordinatları var: enlem , boylam

İstanbul'tan İzmir'a hangi otoyol gidiyor?

İstanbul'tan İzmir'a giden rota O-5'i takip ediyor.

Diğer küçük bölümler yol boyunca geçmektedir:

İstanbul ve İzmir arasındaki mesafe, sıralama popülerliğinde funduszeue.info sıralandı.

İstanbul - İzmir arası seyahat güzergahları ve deneyimler

Birkaç senedir İzmir-İstanbul gidip geliyorum. Yeni otoban hariç Körfez, Çanakkale yolu, Yalova-Yenikapı, Yalova-Pendik, Eskihisar-Topçular ve Negmar da dahil tüm güzergahlardan gidip geldim.

Son zamanlarda artık sadece Körfezden dolaşıyorum.

Öncelikle yeni otoban hariç bu güzergahlarda zaman sıkıntın olmayacak. Her yere radar koyuyorlar ve her gidip geldiğimde sayı artıyor yerleri de değişiyor.

Eskihisar - Topçular TL'ydi en son. Ben 65 TL falanken bıraktım kullanmayı. Birkaç sene önce gidiş geliş 80'e denk geliyordu fena sayılmazdı. Ama TL de çok. Eskihisar-Topçular arası körfezden dolaşırsan ortalama km mesafe. Benim aracın biri 8 lt/ km LPG tüketimi var bu güzergahta taş çatlasın 45 TL yakar. Diğer aracım lt/ km LPG tüketimli taş çatlasın 30 TL yakar. Feribot yolculuğu ortalama 45 dk sürüyor, 15 dk ortalama bekleme süresi oluyor, çıkışta da D'e çıkış bir dk sürüyor. E zaten körfez de taş çatlasın saat sürüyor. Bu yüzden feribot bence mantıksız bir tercih oluyor. Belki İzmir değil de Bodrum yönünden geliş olursa dinlenme maksatlı feribot tercih edilebilir.

Avrupa yakasına geçeceksem Yalova-Pendik kullanıyordum 75 dk'da falan geçiyorduk karşıya eskiden. Şimdilerde onu da tercih etmiyorum. Zaten izinlerimizi ortalam gün alıyoruz, yaptığımız tasarrufları İstanbul'da gezerken yemek daha mantıklı geliyor.

Çanakkale güzergahı hem yolu hem yolculuk süresini uzatıyor. Bir kere Çanakkale-İzmir arası yorucu ve sıkıcı. Radyo da ha keza çekmiyor. Yunan radyolarında güzel şarkılar yakalarsak dinliyoruz yoksa internetten açıyoruz. Kaz dağları hariç yol zevksiz ve çok fazla şehir merkezinden geçmek gerekiyor. Çanakkale'de veya Lapseki'de feribot beklemek o yorgunluğun üzerine çok sıkıcı. Bazen beklemeden direkt feribota binebiliyorsun ama bazen de fena bekletiyor. Trakya'ya geçince radar çok fazla. Ama sabah gün doğmadan hemen önce yol çok tatlı oluyor. Sırf o keyif için geceden yola çıkılır İzmir'den.

Körfez için İstanbul'dan D veya TEM (E80) kullanılabilir. Ben son zamanlarda TEM'i kullanıyorum hep. TL civarı bir ücreti vardı ama hız sağlıyor. D gibi çok kalabalık olmuyor benim gidiş-dönüş saatlerimde. Kocaeli Batı çıkışından çıkıp kısa süreli Kocaeli merkeze girip Gölcük yönüne dönünce şehir trafiği pek görünmüyor.

Kocaeli çıkışına doğru sahilde oturacak yeşillik alanlar var ama hava da sıcak olunca çok koku oluyor. Bu nedenle sıcak havalarda pas geçiyoruz. Yoksa bulutlu ve serin havada kahveleri çayları alıp tatlı bir mola verilebilir tam güzergah üstü zaten. Oturmayacaksak Opet'ten yakıt ve abur cubur alıp yola devam ediyorum. Sonrası Gölcük, Karamürsel ve hafif Yalova'da trafik olabiliyor. Kocaeli çıkışında oturulmadıysa Karamürsel sahil tercih edilebilir. Bazı mekanların kendi özel ücretsiz otoparkları var. Masa ile deniz arasında sadece yürüyüş yolu kalıyor, güzel tatlı bir esinti eşliğinde yorgunluk atılır.

Karamürsel ve Yalova'dan sonra vur elini Orhangazi ve arkasından Gemlik. Yalova'da hiç durmuyorum bir albenisi yok bana göre. Birkaç kez merkeze inelim dedik pek beğenemedim. (Gölcük'ten çıkarken Değirmendere'de taze fındık satıyorlar yol kenarında, geçen hafta aldım yiye yiye geldik yolda.) Buralardaki trafik İzmir-Çanakkale yolundaki gibi yorucu değil, kısa sürüyor ve yol hem uyutmuyor hem manzarası tatlı. Karamürsel'e battı çıktı yaptılar baya rahatlattı yolu. Yalova çıkışındaki virajlı rampa da çok tatlı oluyor. Fakat Yalova'ya gelişte bu yokuştan inerken dikkat gerekiyor hiç belli etmiyor ama virajlar yoldan çıkarır arabayı.

Gemlik virajları sonrası Bursa'ya dümdüz iniyorsun, Bursa girişi Alaşarköy'den yeşil tabela İzmir yönü sonrasında Görükle'den sonraki çıkışa kadar ücretsiz. Çevreyoluna çıkınca ilk Oksijen tesislerinde wc molası verip Starbucks'tan kahvelerimizi alıyorum. Sonra yine yola devam.

Karacabey civarlarından geçerken şanslıysanız atları görürsünüz koca arazide. Sırf biraz daha seyredeyim diye yavaş geçiyorum oradan.

Yemek vakti geldi. Susurluk'ta bir tostçumuz vardı aile dükkanı. Paralı yol açılınca kapattılar dükkanı. Hem tostumuzu yer ayranımızı içer üstüne de çay keyfi yapardık hem de sohbet muhabbet biraz yorgunluk alırdı. Şimdi başka bir tostçu var. Orada da ne samimiyet var ne de tostu güzel. Hırgür içinde sipariş falan. Birkaç kez girdik bir daha girmedik. Belediye tesisleri eh işte. Yasa desen fiyat şişirmiş çiğ börek 25 TL olur mu ya bir de yarım saat sıra bekliyorsun. Susurluktaki Köfteci Yusuf da pek tercih edilesi değil. Bir tost keyfimiz vardı yalan oldu. Şimdilerde yine çok kalabalık olmayan esnaflığı düzgün başka bir tostçu arıyorum.

Susurluk'tan çıkınca Festiva var büyükçe. Yeme-içme alışveriş ve kahve molası için yol üstü temiz sayılan bir yer. Fakat fiyatlar bir tık yukarıda normale göre. Kalabalık oluyor ben genelde tercih etmiyorum burada durmayı. Bir kahve için 20 dk sırada beklemek hoşuma gitmiyor. Bir de burada durursanız arabayı mutlaka ana yola en yakın noktaya park edin. Dükkanlara yakın park ederseniz arabaları yıkıyorlar bir de durduk yere diskleri yamultmayın.

Yola çıkınca Balıkesir sonrası ara sıra yörük çadırları Oba Otağ Kervan gibi adlarla mekanlar var. Hiç durmadım ama merak ediyorum. Buralarda bir yerde güzel tatlı bir mekan vardı. Çay içelim temiz hava alalım diye durduk ama sahibi herhalde çilingir sofrası kurduracağız zannetmiş çayları asık suratla getirince havamız kaçtı, çay da kötüydü. Kalktık gittik Sonrası zaten Balıkesir, Akhisar ve Manisa, İzmir. Bu yolda ekstra dikkate değer bir şey görmedim hiç. Kavunlar da güzel değil boşuna durmayın. 3 tanesi 10 TL dedikleri kavunlar pörsümüş küçücük 3. sınıf kavunlar. Çöpe atsan için acımaz. Vitrindeki güzel görünümlü kavunlar da maket. Gerçek değil. Şimdiye kadar birkaç kez kavun aldım ama 1 kere ne esnafına denk geldim ne de güzel kavuna.

Akhisar'a da yeni çevreyolu yaptılar, merkezi görmeden kenardan geçip gidiyorsun yol da bomboş.

LPG almak için Saruhanlı civarlarındaki istasyonların fiyatları İzmir'den daha ucuz. Dönüşte yakıt buralarda bittiği için alıyorum bir yamuğunu görmedim.

İstanbul havalimanı tarafı - İzmir yolculuğumuz (veya tersi) duruma göre saat arası sürüyor. Yolda çok duruyorum su, kahve, wc için. Yol durumu, mola sayısı, trafik durumu, hız ortalaması veya varış yerime göre süre değişiyor doğal olarak. Yolculuğu mecburi olarak değil ayrı bir keyif olarak gördüğümden imkanlar çerçevesinde tadını çıkarmaya çalışıyoruz.

İstanbul Havalimanı tarafına gelirsem ortalama km 10 saat, Kadıköy'e gelirsem ortalama km saat yolculuk yapıyoruz. Hangi araçla gittiğimize de bağlı, geçenlerde Twingo ile gittik 10 saatten biraz fazla sürmüştü. Hız kurallarına uyarım, güvenli yolculuk vazgeçilmezimdir. Herkese de sakin sürüş ve kurallara uymayı tavsiye ederim.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası