yatay geçişle başka bölüme geçmek / Yatay Geçiş Öğrencileri - Kayıt ve Öğrenci İşleri Direktörlüğü

Yatay Geçişle Başka Bölüme Geçmek

yatay geçişle başka bölüme geçmek

Üniversitenizi ya da bölümünüzü nasıl değiştirebilirsiniz?

Üniversitenizi ya da bölümünüzü nasıl değiştirebilirsiniz? Üniversite öğrencilerinin de üniversiteli olmaya hazırlanan YKS adaylarının da en sık sorduğu sorulardan birisini yatay geçiş oluşturuyor. Çünkü yatay geçiş ile hem üniversitenizi hem de bölümünüzü değiştirme şansınız var.

Gelin bu yatay geçişleri nasıl yapacağınıza bakalım:

ÜNİVERSİTESİNİZİ YA DA BÖLÜMÜNÜZÜ NASIL DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ?

Okuduğunuz bölüme ya da ona eşdeğer programa başka bir üniversitede devam edebilirsiniz. Yani diplomanızı başka bir üniversiteden alabilirsiniz. Bölümünüzü başka bir üniversitede bitirme şansınız bulunuyor. Buna kurumlar arası yatay geçiş deniyor.

ÜNİVERSİTENİZİ NASIL DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ?

Bunun için not ortalaması şartı aranıyor. Kurumlararası yani üniversiteler arası  yatay geçiş yapabilmek için kayıtlı olduğunuz programdaki not ortalamanızın üzerinden en az 60 olması gerekir. Başarısızlık veya disiplinsizlik nedeniyle ilişiği kesilenler başvuru yapamıyor.

Kurumlar arası yatay geçişte not ortalamasının yanı sıra taban puan ile de geçiş yapabilirsiniz. Burada da kural programlar arası geçişte olduğu gibi geçmek istediğiniz üniversitede bu bölüme en son giden öğrencinin taban puanına eşit ya da ondan yüksek taban puanına sahip olmak. Ancak burada unutmamanız gereken nokta şu. Kurumlar arası yatay geçişte başvuru yapanların yerleştirilmesi önce not ortalamasına göre yapılacak. Sonra boş kontenjan kalırsa taban puanla yerleştirme olacak. Yani not ortalaması daha önemli.

Daha önce sınırlamalar vardı. Ancak YÖK, Ek-1 Madde değişikliği yaparak burada sınırlamayı kaldırdı. Buna göre öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği diploma programının taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda, öğrenci, hazırlık sınıfı da dahil olmak üzere yatay geçiş için başvuru yapabilir

BÖLÜMÜNÜZÜ NASIL DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ?

Üniversiteye yerleştikten sonra isterseniz tekrar üniversite sınavına girmeden de okuduğunuz bölüm değiştirmek mümkün. Bu geçişlere de programlar arası yatay geçiş deniliyor. Bu geçişi okuduğunuz üniversitede başka bir bölüme geçerek de yapabilirsiniz. Buna da kurum için yatay geçiş deniliyor.

Kurumlar arası yatay geçişte not ortalaması önemli iken bölümler arasında taban puan geçerli. Farklı puan türünden başka bir bölüme de geçebilirsiniz. Bunun için de bu puan türünden de puanınızın hesaplanmış olması gerek. Geçmek istediğiniz bölüme en son giren öğrencinin puanına eşit ya da daha yüksek puanınız olmalı. Eğer eşit ağırlık programıyla örneğin hukuk okuyorsanız ve sayısal puanınız da hesaplandıysa mühendislik okuyabilirsiniz. Yeter ki aranan taban puan şartını tutturun.

PİŞMAN OLANA GERİ DÖNME HAKKI

Bölüm değiştirdikten sonra pişman olanların da bir kez geri dönme hakkı bulunuyor. Hazırlıktan son sınıfa dek istediğiniz anda başvuru yapabilirsiniz. Kayıt dondurmuş olsanız da yararlanabiliyorsunuz. YÖK'ün aldığı son kararla artık bahar döneminde de programlar arası yatay geçiş yapma hakkı bulunuyor. 

Bölümünüzü beğenmiyor musunuz? onun için değiştirmek mi istiyorsunuz? Bu işlemi yapmak için "Yatay Geçiş" işlemini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda aynı işlem ile bölümünüzü değiştirme şansınızda var. 

Üniversitenizi ya da Bölümünüzü nasıl değiştireceğiniz hakkında detayları inceleyelim.

Üniversitenizi değiştirmek istiyorsanız bu işleme (Kurumlar)Üniversiteler arası Yatay Geçiş deniyor. Bölümünüzü değiştirme işlemine ise Programlar arası yatay geçiş işlemi adı veriliyor. 

Üniversiteler (Kurumlar) arası Yatay Geçiş İşlemi

Bu işlem için öncelikle not ortalamanızın yeterli olması gerekiyor. Üniversiteler arası yatay geçiş işlemi yapmak istiyorsanız kayıtlı olduğunuz programdaki not ortalamanızın en az üzerinden 60 olması gerekmektedir. Daha önce başarısızlık ya da disiplinsizlik yüzünden okuldan ilişiği kesilmiş olanlar bu sisteme dahil olamıyor.

Tabi bu geçiş işlemi sadece not ortalaması ile yapılmıyor. Taban puan uygulaması da mevcut. Yani buradaki kural, programlar arası geçişteki gibi geçmek istediğiniz üniversitedeki bölüme, en son katılan öğrencinin taban puanına eşit olması ya da onun puanından yüksek taban puanınızın olması gerekmektedir.

Ancak yine öncelik not ortalamasındadır. Kurumlar arası yatay geçiş işleminde öncelik not ortalamasına verilecektir. Eğer sonra boş kontenjan kalırsa taban puana göre yerleştirme işlemi yapılacaktır. Not ortalaması bu durumda çok önemli. Daha çok çalışıp notlarınızı artırmaya çalışmalısınız.

Üniversite Bölümümü nasıl değiştirebilirim?

Üniversite sınavını kazanıp yerleştikten sonra, tekrar sınava girmeden okuduğunuz bölümü değiştirebilirsiniz. Bu geçiş işlemine programlararası yatay geçiş işlemi denilmektedir.

Ayrıca bu geçiş işlemini okuduğunuz üniversitede başka bir bölüme geçmek için de kullanabilirsiniz. Bu işleme ise kurum içi yatay geçiş işlemi denmektedir. Kurumlar arası geçiş işleminde not ortalaması önemliydi, bölümler arası geçiş işlemlerinizde ise, taban puan geçerli olacaktır.

Farklı bir bölüme de geçmek isteyebilirsiniz. Bu süreçte geçmek istediğiniz bölümün puan türünden puanınızın hesaplanması gerekecek. Geçmek istediğiniz bölüme en son giren öğrencinin puanı ile aynı olmalı ya da daha yüksek puanınızın olması gerekecektir.

Eşit ağırlık programıyla hukuk okuyorsanız, sayısal puanınız da hesaplandıysa o zaman mühendislik okuma şansınız da bulunuyor. Burada önemli olan aranan taban puanı şartını yerine getirmiş olmanız.

Üniversite de Bölümümü ne zaman değiştirebilirim?

Bölüm değiştirmek istedin ama ne zaman yapılacağını bilmiyor musun? Üniversiteler bölüm değişiklğini genelde dönem sonlarında yapar. Ancak bazı üniversiteler dönem aralarında öğrenci kabul etmemektedirler. Bölüm değişkliği için öncelikle ilgili üniversitenin hangi dönemlerde öğrenci kabul ettiğini öğrenmeniz gerekmektedir.

Ben Pişman oldum geri dönmek istiyorum!

Yatay geçiş işlemini yaptınız, herşey çok güzeldi, ancak fikriniz değişti geri dönmek istiyorsunuz.

Çok şanslısın!

Bölümünü değiştirdikten sonra senin gibi pişman olan öğrencilerin bir kez geri dönme hakkınız var. Hadi yine iyisin ? Hazırlık sınıfından son sınıfa kadar istediğin zaman başvuru yapabilirsin.

Kaydını dondurmuş olsan bile bu hakkını kullanabilirsin. YÖK’ün almış olduğu karar ile bahar döneminde bile, programlar arası yatay geçiş hakkına sahipsin.

Görsel:a href=&#;funduszeue.info&#;Business photo created by pressfoto - funduszeue.info

Yatay geçiş nedir, nasıl yapılır?

Yatay geçiş nedir, nasıl yapılır?

Yatay geçiş yapmak için aranan ilk şart yüksek not ortalaması. İstenen en düşük not ortalamasını üniversiteler kendisi belirler ve genelde en düşük ortalama üzerinden ile arasında değişir.

Öğrenciler en erken 1. öğretim yılını tamamladıklarında yatay geçiş başvurusu yapabilir. Hazırlık ilk yıl sayılmaz.

Yatay Geçiş, üniversite sınavı sonuçlarına göre bir programa yerleştirildikten belli bir dönem sonra, aynı ya da farklı bir bölüme ya da başka bir üniversitedeki bir bölüme geçmek isteyen öğrencilere belli kurallar çerçevesinde geçiş imkanı veren bir uygulamadır.

Puan Türü: Öğrencinin okuduğu program ile geçiş yapmak istediği programın puan türü farklı ise, sınava girdiği yıl geçiş yapacağı bölümün puan türünün hesaplanmış olması gerekir (TM-1 den MF-4‘de geçiş yapmak isteyen öğrencinin, sınava girdiği yıl MF4 puanının da hesaplanmış olması gerekir)

Not Ortalaması: Yatay geçiş yapmak için aranan ilk şart yüksek not ortalamasıdır. İstenen en düşük not ortalamasını üniversiteler kendisi belirler ve genelde en düşük ortalama üzerinden ile arasında değişir. Yatay geçiş kontenjanlarının sınırlı olduğu düşünülürse, en yüksek ortalamaya sahip olan öğrencinin şansının daha yüksek olduğu görülür.

Geçiş Zamanı: Öğrenciler en erken 1. öğretim yılını tamamladıklarında yatay geçiş başvurusu yapabilir. Hazırlık ilk yıl sayılmaz, öğrencilerin not ortalamasının hesaplanabilmesi için bölümlerinde bir yılı tamamlamaları gerekir. Önlisans programlarında ilk yarıyıl ya da son yarıyıl için; lisans programlarıda ise ilk yıl ya da son yıl için başvuru yapılamaz.

Başvuru Sayısı: Bir öğrenci 2 kez başvurabilir. Üniversitenin onayı olduğu sürece, bir kez reddedilen bir öğrenci bir sonraki yarıyılda da başvuru yapabilir. Bu kararlar tamamıyla üniversitelere bırakılmıştır. Normalde 2. başvuru, 2. öğretim yılı sonunda yapılır.

Öğrenci Sayısı: Bir bölüme yatay geçişle kaç öğrenci alınacağı genellikle o bölümün öğrenci kontenjanı ile orantılıdır. Bu oran % arası olabilir. kişilik bir kontenjanı olan bölüm 5 öğrenci alabilir. Bu sayılar da üniversiteler tarafından belirlenir ve açıklanır.

Özel Durumlar: Kayıt dondurmuş olanlar yatay geçiş hakkını kaybetmez. Disiplin cezası almış öğrenciler yatay geçiş için başvuramaz.

YATAY GEÇİŞ TÜRLERİ

Kurumlar arası

Kurumlar arası yatay geçiş öğrencinin kayıtlı olduğu üniversitenin bir programından, başka bir üniversitede aynı düzeydeki eşdeğer bir diploma programına geçiş yapması anlamına gelir (ODTÜ Sosyoloji bölümünden, Boğaziçi Sosyoloji bölümüne geçiş).

Kurumlar arası yatay geçiş için öğrencinin, kayıtlı olduğu programda bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının en az üzerinden 60 olması gerekir.

Not ortalaması şartını sağlayamayan ancak merkezi yerleştirme puanı, geçiş yapmak istediği diploma programının taban puanına eşit veya yüksek olan adaylar da yatay geçiş başvurusunda bulunabilir. Bu şekilde başvuran adayların başvuruları not şartına göre başvuran adayların yerleştirmesi bittikten sonra boş kalan kontenjan olması halinde değerlendirilir.

Tamamen veya kısmen yabancı dil ile eğitim yapan yükseköğretim kurumlarına yatay geçiş yapacak adayların:

- Geçiş yapacakları kurumun yapacağı yabancı dil yeterlilik sınavından başarı sağlamaları veya

- Ulusal veya uluslararası geçerliliği bulunan yabancı dil sınavlarından (TOEFL, IELTS gibi) geçiş yapacakları kurumun belirlediği başarı düzeyinde bir puan almaları gerekir.

Kurum içi

Öğrenciler kayıtlı oldukları üniversite içinde ilgili bölümler arasında da belli şartları yerine getirdikleri takdirde yatay geçiş yapabilirler. Bir fakülte, yüksekokul, konservatuvar veya meslek yüksekokulunun kendi bünyesindeki veya aynı üniversite içinde yer alan diğer fakülte, yüksekokul, konservatuvar veya meslek yüksekokulunun bünyesindeki eşdeğer düzeyde diploma programlarına ilgili yönetim kurulu tarafından belirlenen kontenjanlar dahilinde yatay geçiş yapılabilir. Aynı yükseköğretim kurumunda, aynı programlarda birinci öğretimden, ikinci öğretime kontenjan sınırlaması olmaksızın geçiş yapılabilir. Üniversite bünyesindeki aynı düzeyde fakat farklı puan türü ile öğrenci kabul eden diploma programları arasında yatay geçiş başvurusu yapılabilmesi için, öğrencinin merkezi sınava girdiği yıl itibarıyla geçmek istediği diploma program için geçerli olan puan türünde aldığı merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği diploma programına eşdeğer yurt içindeki diğer üniversitelerin diploma programlarının en düşük taban puanından az olmaması şartı aranır.

HANGİ KURUMLAR ARASINDA YATAY GEÇİL YAPILIR?

- Açıköğretim ya da Uzaktan Eğitim Programlarından Normal Öğretime Yatay Geçiş Yapılabilir. Öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının üzerinden en az 80 olması gerekir ya da öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir.

- Açıköğretim ya da Uzaktan Eğitim Programları Arasında Yatay Geçiş Yapılabilir.

- Birinci veya İkinci Öğretim Programlarından Açık veya Uzaktan Eğitim Programları Arasında Yatay Geçiş Yapılabilir. Geçilen programın ücretini ödemek gerekir.

- İkinci Öğretim Programları Arasında Yatay Geçiş Yapılabilir. Bir ikinci öğretimden sadece ikinci öğretim diploma programlarına geçiş yapılabilir. Ancak ikinci öğretim diploma programlarından başarı bakımından bulunduğu sınıfın ilk % 10’una girerek bir üst sınıfa geçen öğrenciler birinci öğretim diploma programlarına kontenjan dahilinde yatay geçiş yapabilirler.

- Merkezi Yerleştirme ile Öğrenci Alan Bir Programdan Özel Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Bir Programa Yatay Geçiş Yapılabilir. Öğrencinin genel not ortalamasının ya da merkezi yerleştirmeden aldığı puanın yeterlilik göstermesinin yanı sıra öğrencinin özel yetenek sınavında da başarılı olması gerekir. Ayrıca özel yetenek sınavı ile öğrenci alınan diploma programlarından, merkezi yerleştirme ile öğrenci alan diploma programlarına yatay geçiş yapılamaz.

- TSK ve Polis Akademisi ile Diğer Yükseköğretim Kurumları Arasında Yatay Geçiş Yapılabilir.

ÜNİVERSİTEEĞİTİM SÜRESİFAKÜLTEPROGRAMY.İÇİ (2)funduszeue.infoŞI (2)Y.İÇİ (3)funduszeue.infoŞI (3)Y.İÇİ (4)funduszeue.infoŞI (4)Y.İÇİ (5)funduszeue.infoŞI (5)KOÇ ÜNİVERSİTESİ6TIP FAKÜLTESİTIP PR. (İNGİLİZCE)168168168168KOÇ ÜNİVERSİTESİ4FEN FAKÜLTESİFİZİK PR. (İNGİLİZCE)168168 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4FEN FAKÜLTESİKİMYA PR. (İNGİLİZCE)168168 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4FEN FAKÜLTESİMATEMATİK PR. (İNGİLİZCE)168168 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4FEN FAKÜLTESİMOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK PR. (İNGİLİZCE)168168 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4HEMŞİRELİK FAKÜLTESİHEMŞİRELİK PR.168168 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4HUKUK FAKÜLTESİHUKUK PR.32163216 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİEKONOMİ PR. (İNGİLİZCE)32163216 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİİŞLETME PR. (İNGİLİZCE)32163216 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİULUSLARARASI İLİŞKİLER PR. (İNGİLİZCE)24122412 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4İNSANİ BİLİMLER VE EDEBİYAT FAKÜLTESİARKEOLOJİ VE SANAT TARİHİ PR. (İNGİLİZCE)168168 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4İNSANİ BİLİMLER VE EDEBİYAT FAKÜLTESİFELSEFE PR. (İNGİLİZCE)168168 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4İNSANİ BİLİMLER VE EDEBİYAT FAKÜLTESİİNGİLİZ DİLİ VE KARŞILAŞTIRMALI EDEBİYAT PR. (İNGİLİZCE)168168 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4İNSANİ BİLİMLER VE EDEBİYAT FAKÜLTESİKARŞILAŞTIRMALI EDEBİYAT PR. (İNGİLİZCE)168168 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4İNSANİ BİLİMLER VE EDEBİYAT FAKÜLTESİMEDYA VE GÖRSEL SANATLAR PR. (İNGİLİZCE)24122412 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4İNSANİ BİLİMLER VE EDEBİYAT FAKÜLTESİPSİKOLOJİ PR. (İNGİLİZCE)24122412 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4İNSANİ BİLİMLER VE EDEBİYAT FAKÜLTESİSOSYOLOJİ PR. (İNGİLİZCE)168168 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4İNSANİ BİLİMLER VE EDEBİYAT FAKÜLTESİTARİH PR. (İNGİLİZCE)168168 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİBİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE)24122412 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE)24122412 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE)24122412 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİKİMYA-BİYOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE)168168 &#; &#; &#; &#;KOÇ ÜNİVERSİTESİ4MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİMAKİNE MÜHENDİSLİĞİ PR. (İNGİLİZCE)24122412 &#; &#; &#; &#;

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası