nükleer sesi / Gerçek Nükleer Patlama Sesi İlk Kez Yayınlandı - Son Dakika Haberleri

Nükleer Sesi

nükleer sesi

fazla oku

Hindistan, 'te yayımladığı nükleer doktrini çerçevesinde, nükleer silahları sadece ülke topraklarına ya da herhangi bir yerdeki Hindistan ordusu personeline karşı yapılacak muhtemel bir nükleer saldırı karşısında misilleme amaçlı kullanmayı hedefliyor.

Doktrin, kimyasal ya da biyolojik saldırılara karşı misillemeyi de hak olarak kabul ediyor.

Peki, Hindistan'ın kadim "Hindutva" ideolojisi açısından kutsal metinler olan Upanişatlar'da "en eski, her şeye rağmen ve bilen, en küçükten de küçük, belirsiz olan her şeyin desteği, düşün bu gerçeği, güneş kadar parlak, karanlık ötesi'' ifadelerinde yer alan küçükten de küçük ifadesi atomu çağrıştırıyor olabilir mi?

Bu elbette ki post-teolojik bir tartışma olur. Ancak kadim devlet ve ulusların savunma stratejilerinin, mitolojik ve ikonografik öğelerden ilham alması da doğal bir durum. 

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Daha önceki yazılarımda Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin nükleer güçlerine ilişkin bir envanter ve güç konfigürasyonu değerlendirmesi yapmaya çalışmıştım.

Bu kez, Asya'daki bir diğer bölgesel güç olan Hindistan'ın nükleer güç kapasitesini irdelemeye çalışacağım.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün bu konudaki son raporuna göre, Hindistan'ın elinde civarında nükleer başlık mevcut.

Bu rakam çerçevesinde, Hindistan en çok nükleer başlığa sahip yedinci devlet. Hindistan'da nükleer gücü aktif hale getirme yetkisi başbakana ait.

Başbakan aynı zamanda, düşmana karşı nükleer saldırı yetkisine sahip yegane organ olan Nükleer Komuta Merkezi'ne de başkanlık ediyor. 

Hindistan'ın elindeki nükleer başlıkların büyük kısmı balistik füze veya roketlerden (yani uzun mesafeyi vurabilen stratejik nükleer silahlar) oluşuyor.

Zaten muhtemel bir üçüncü dünya savaşı çıkarsa bunlar kullanılacaktır. 

Hindistan'ın elindeki balistik füzelerin envanteri şu şekilde:

Agni

Hindistan'ın nükleer alandaki en büyük kozu olan Agni füzesinin, , , , , ve kilometrelik olmak üzere 6 türü bulunuyor. Dünyanın en iyi balistik füzeleri arasında gösteriliyor.

Prithvi 

kilogramlık savaş başlığına sahip bu füzeler; , ve kilometrelik olmak üzere üçe ayrılıyor. Karadan karaya hedefleri vurabilen füzede, sıvı yakıt kullanan itiş gücüne sahip ikiz motorlar kullanılıyor.

Prahaar

Prahaar hem bir taktik füze sistemi hem de muharebe sahası destek sistemi olarak öne çıkıyor. kilometre menzile sahip ve hedefi maksimum 4 dakikada vurabiliyor. Tek salvoda 6 füze fırlatabiliyor. 

Shaurya

Shaurya bir hipersonik taktik füze sistemi. kilogramlık nükleer savaş başlığı taşıyor ve kilometre menzile sahip.

Tüm bu nükleer balistik füze sistemleri Hindistan Hava Kuvvetleri ve Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO) tarafından geliştiriliyor.

DRDO son olarak yeni bir füze sistemi daha geliştirmeye başladığını geçtiğimiz günlerde duyurdu. Bu yeni füzenin adı; Pralay.

Hindistan'ın savunma kuvvetlerindeki en uzun menzilli taktik silah sistemi olacak olan Pralay füzesi, kilogram ağırlığında nükleer başlık taşıyabiliyor ve kilometre menzile sahip.

Dünyadaki ve Hindistan ordusundaki diğer benzerlerinden farkı ise şu; manevra kabiliyetine sahip yeniden giriş aracı kullanarak havada manevralar yaparak anti-balistik füze önleyicilerinden kaçma kabiliyetine sahip.  

Kuşkusuz, Hindistan'ın nükleer silahlarının taktiksel ve stratejik gücü, yukarıdaki veriler çerçevesinde ele alındığında ciddi bir askeri potansiyele sahip.

Dolayısıyla Hindistan'ın nükleer silah kabiliyetlerini tatbik edebileceği muhtemel bir nükleer savaşta kısa sürede milyonlarca insanın yaşamını kaybetmesi, ekosistemin büyük zarar görmesi ve küresel iklim düzeninin tamamen değişmesi gibi riskler söz konusudur.

Eğer Çin veya Pakistan ile muhtemel bir nükleer savaş gerçekleşirse ve ilk etapta sadece belirli bir bölge ile de sınırlı olsa, böyle bir savaş kısa zamanda büyük ölçekli bir nükleer savaşa dönüşebilme riskini de barındırıyor.

Elbette, Pasifik ve Asya'da nükleer felaket senaryoları açısından ileride neler yaşanabileceğini tamamen kestirebilmek zor olsa da ilerleyen süreçte, güncel veriler çerçevesinde bu konuyu irdelemeye devam edeceğim.

Nihayetinde, diplomasi süreçleri de muhtemel felaketleri önleyebilme potansiyeline sahip.

*Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

Gazete haberlerini hatırladım: "Nükleer santrallerimiz çok güvenli, öyle ki Kızıl Meydan’a bile bir tane yapılabilir, bir semaverden daha zararsızlar. Yıldızlar gibiler, onlarla bütün dünyayı aydınlatacağız."

Radyasyon neye benzer? Belki filmlerde gösterirler. Hiç gördünüz mü? Beyaz mı? Ne renk? Bazıları ne kokusu, ne de rengi olduğunu söylüyor; başkaları ise siyah olduğunu. Toprak gibi. Ama eğer renksizse o zaman Tanrı gibi bir şeydir. Tanrı her yerdedir ama O’nu göremezsiniz.

Yağmurdan korkuyorum. Çernobil böyle bir şey. Kardan, ormandan korkuyorum. Bu bir soyutlama, bir akıl oyunu değil, insanca bir duygu. Çernobil evimin içinde. En kıymetli şeyimin, yılında doğan oğlumun içinde. Şimdi o hasta.

Eve döndük. Orada giydiğim bütün giysileri çıkarıp çöpe attım. Kasketimi küçük oğluma verdim, onu çok istiyordu. Hep o kasketi giydi. İki yıl sonra oğluma beyin tümörü teşhisi koydular Hikayenin sonunu siz de yazabilirsiniz. Artık konuşmak istemiyorum.

Bu topraklarda kalmaktan korkuyorum. Bana bir radyasyon cihazı verdiler, onunla ne yapacağım? Çamaşır yıkıyorum, çamaşırlar sakız gibi oluyor ama cihaz tıkırdıyor. Yemek yapıyorum, turta pişiriyorum, yine tıkırdıyor. Yatağı yapıyorum, yine. Buna neden ihtiyacım var? Çocuklarımı doyurup ağlıyorum. "Neden ağlıyorsun, anne?"

Suç kimin? Nasıl yaşayacağımızı araştırmak yerine, suçun kimde olduğunu merak ediyoruz Bütün atom santrallerinin kapatılmasını, bütün nükleer fizikçilerin hapse atılmasını mı istiyoruz? Onları lanetliyoruz! Ama bilgi tek başına suçlu olamaz. Bugünün bilim adamları da Çernobil’in kurbanları oldular. Çernobil’den sonra yaşamak istiyorum, Çernobil’den sonra ölmek değil. Anlamak istiyorum.

Washington'da B&#;y&#;k Patlama Sesi

Washington'da B&#;y&#;k Patlama Sesi

ABD’nin Washington eyaletinde d&#;n akşam saatlerinde g&#;&#;l&#; bir patlama sesi duyuldu.

- D&#;nya haber -

Tesnim Haber Ajansı- ABD'nin Washington eyaletinde akşam saatlerinde güçlü bir patlama sesi duyuldu. Şehirde duyulan sesin dışında, herhangi bir patlamaya dair başka belirti olmazken, panik içindeki insanlar sesle ilgili farklı düşüncelere kapıldı.
ABD'nin başkenti Washington DC'de duyulan patlama sesinin nedeni ortaya çıktı. Başkent üzerindeki uçuşa yasak bölgeyi ihlal eden Cessna Citation tipi uçağı takip için havalanan savaş jetlerinin sonik patlamaya neden olduğu öğrenilirken, küçük uçağın başkenti güneyinde bulunan Virginia'daki dağlık araziye düştüğü açıklandı.
Sesin duyulup olayın sosyal medyada yayılmasından kısa bir süre sonra, olayın aslı anlaşıldı. Sesin, bölgede tatbikat yapan Amerikan Hava Kuvvetleri'ne ait F'lardan çıktığı anlaşıldı. İlk verilere göre sesin, F'ların belli bir hızı aştıktan sonra yarattığı 'sonik patlama' etkisinden kaynaklandığı öğrenildi.

En &#;ok Okunan D&#;nya Haberler

1

Putin'den Ayaklananlara Sert Tepki

2

İran-Rusya Yakınlaşmasının Başlıca Nedenleri

3

Rusya'da Wagner &#;zel Silahlı Grubu Orduya Karşı Ayaklandı

4

Pakistan Dışişleri Bakanı'ndan İran A&#;ıklaması

5

D&#;nyada Koronavir&#;s &#;l&#; Sayısında Japonya Zirvede

6

T&#;rk SİHA'lar Ukrayna Semalarından Kayboldu

7

İngiltere'de Kral Karşıtları Tutuklandı

8

Amerika, Irak'taki Mali Yolsuzluğun Sebebidir
En &#;nemli D&#;nya Haberler

Emir Abdullahiyan: Fars K&#;rfezi &#;lkeleri İşbirliği Mekanizması Kurmalı

Washington, AB ve BM'den Siyonist Rejim Yerleşimleri ile İlgili Uyarı

En &#;ok Okunan Haberler
Rusya'da İsyan ve Darbe Krizi Sona Erdi

İslami Cihad: Ayetullah Hamanei, Filistin Konusunda Akıl Ve Basiret İle Konuşur

İran, Siyonistlerin Kuran-ı Kerim'e Saygısızlığını Kınadı

UAEK ile İran Arasındaki G&#;veni Artırmak Amacıyla Sorunları &#;&#;zmesi

UAEK ile İran Arasındaki G&#;veni Artırmak Amacıyla Sorunları &#;&#;zmesi

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Genel M&#;d&#;r&#; Rafael Grossi’nin İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı M&#;hendis Muhammed İslami ile g&#;r&#;şt&#;.

- İran haber -

Tesnim Haber Ajansı- Atom Enerjisi Kurumu'nun internet sitesinin verdiği haberde, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Genel Müdürü Rafael Grossi, ülkenin üniversite profesörleri, araştırmacıları ve nükleer teknoloji uzmanlarıyla yapılan bu samimi toplantıda yaptığı konuşmanın başında şunları söyledi: "Bu davet için ev sahibim ve yakın arkadaşım, Sayın Başkan Yardımcısı ve İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Sayın Muhammed İslami'ye teşekkür etmek istiyorum. Dışişleri Bakanlığındaki meslektaşlarıma ve İran İslam Cumhuriyeti'nin Viyana'daki muhterem büyükelçisine ve dinleyiciler olarak hepinize ayrıca minnettarım."
Üniversite profesörlerine, araştırmacılara ve nükleer endüstri aktivistlerine seslendi ve şunları söyledi: "Bu toplantının düzenlenmesinden etkilendim ve Tahran'daki çok önemli gezim ve toplantım sırasında barış için çalışan siz İranlı erkek ve kadınlarla bu toplantıyı başlattığım için mutluyum."
Rafael Grossi, "Bu çok önemli kurumda görev yapanlar temelde ilim ve barış erbabı ve kadınlarıdır ve bu şartlar benim çalışmalarımı daha enerjik sürdürmemi ve İran'la işleri daha ileriye götürmemi sağlıyor." dedi.
Devamında şu şekilde bahsetti: "Durum çok zor ve bilim camiasının ve diğerlerinin sorunların ortasında büyümek ve gelişmek istemesinin çok zor olduğunu biliyorum. Ancak İran büyüyebileceğini zaten gösterdi ve umarım bunu gelecekte tekrarlayabilir."
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Genel Müdürü sözlerine şöyle ekledi: "Esas mesele bu yolda ilerlemek ve yeni kapılar aralayabilmektir. Kısıtlamaları kaldırabiliriz ki İranlılar daha da ilerlesin, halklar arasındaki bilimsel, kültürel ve işbirliği hak ettiği şekilde artsın." 
Nükleer teknolojiyi kullanarak inanılmaz küresel fırsatlar yaratması 
Grossi, "Nükleer alanda, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ve İran olarak kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik bu çabaların bir parçasıyız ve eminim ki işimizi hakkıyla yaparsak etkileri tüm toplumda hissedilecektir. Denildiği gibi zor şartlar altında yaşıyoruz ve dünyada gerilim, savaş, çaresizlik gibi şeyler gözlemleniyor. Ancak bilinmelidir ki nükleer teknoloji ve kullanımı; bize inanılmaz fırsatlar sunuyor."
"Artık her yerde neler yapıldığı, enerji, gıda güvenliği ve insan sağlığı güvenliğinde sorunların neler olduğu görülüyor çünkü bildiğiniz gibi tüm bu sektörlerde nükleer alan çok önemli bir rol oynuyor." dedi.
Grossi, "Enerji deyince nükleer alanın rolü daha da öne çıkıyor ve İran bu yolla temiz bir enerji olarak nükleer enerjinin ülkenin enerji portföyündeki payını artırmaya çalışıyor." açıkladı.
"Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Genel Müdürü olarak görev yaptığımdan bu yana nükleer enerji alanında çalışanların sesi olmak için elimden geleni yaptım;
Bunu tüm önemli uluslararası konferanslarda yaptık, böylece iklim ve iklim değişikliği konferanslarında meslektaşlarımın sesi olmaya çalıştım ve bu şekilde ayrımcılıkla mücadele etmeye çalıştım." ifadesini kullandı. 
Küresel gıda güvenliğinin oluşturulmasında nükleer bilim ve teknolojinin önemli rolü 
Grossi, dünyadaki önemli gıda güvenliği konusuna değinerek şunları söyledi: "Gıda güvenliğinden bahsettiğimizde, nükleer bilim ve teknoloji sayesinde kuraklığa, zararlılara ve böceklere karşı daha dirençli, etkinliği ve bağışıklığı daha yüksek ürünler üretebileceğimiz söylenmelidir. Dünyanın en iyi pirinci İran'da yetişiyor ve pirinç ekiminde verim ve verimliliği artıran Myanmar ve Tayland'da bu ürün konusunda yardımda bulunduk. Bunlar nükleer enerji kullanımının basit örnekleridir." 
Nükleer enerjinin insan sağlığının korunmasındaki önemli rolü
"Nükleer enerjinin insan sağlığının korunmasında da rol oynadığı söylenmeli ve nükleer ilaçların varlığından bahsedebiliriz." vurguladı.
Grossi şöyle devam etti: "Geçen yıldan bu yana Afrika ülkelerinde radyoterapiye erişimi artıran "Umut Işınları" adlı bir programı Afrika'da başlattık. Tüm kanser türleri radyoterapi ile tamamen tedavi edilebildiği için; neyse ki İran'da radyoterapiye erişim iyi durumdayken, bazı ülkelerde bu tür bir tedaviye erişimleri yok."
Grossi, İran'ın nükleer uzmanlarının yüksek kapasitesini komşu ve az gelişmiş ülkelerin programlarını geliştirmek için bir fırsat olarak nitelendirdi ve İran'ın iş birliği ile nükleer ilaçlar üretebileceğimizden ve komşu ülkelere yardım edebileceğimizden emin olduğumu kaydetti.
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Genel Müdürü vurgulayarak, "İran bilgisini barışçıl amaçlar için kullanmalıyız. Bunlar size sunmuş olduğum bazı örneklerdir." dedi. 
Ajans ile İran arasındaki güveni artırmak amacıyla zorlukları çözmesi 
İran Atom Enerjisi Kurumu başkanının CPF'nin hazırlanmasına ilişkin açıklamalarına atıfta bulunarak şunları söyledi: "İran'dan temel olarak bir ülkenin ajansla ne yapacağına ilişkin programını tanımlayan ve bilimsel alanda uluslararası ajansla ne yapılması gerektiğini gösteren CPF'yi (Ülke Program Çerçevesi) aldık."
Grossi, "Yol boyunca zorluklarla da karşılaşacak olsak da her alanda ilerleme göreceğimize eminim ve İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu arasında güven inşa edebilmek için birlikte çözmemiz gereken bazı sorunlar var."
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Genel Müdürü, "İran'ın nükleer programının barışçıl doğası hakkındaki şüpheleri ortadan kaldırmalıyız ve o ve benim birlikte yaptığımız şey de budur." söyledi.
Grossi, "Şu anda Tahran'da yaptığım bu görüşmenin İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Sayın Başkan Yardımcısı ve İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı'nın gelindiğini söylediği dönüm noktası nedeniyle eminim ki unutulmaz bir anı olacaktır." belirtti.
"Umarım bu dönüm noktası, bazı karşılıklı anlayışlar ve anlaşmalarla gerçekleşir." dedi. 
Nükleer alanda toplumsal cinsiyet eşitliğine tanık oluyoruz. 
Grossi, "Size minnettarım ve siz sevgili varlıklarla birlikte olduğum için kendimi iyi hissediyorum ve genç bilim insanlarıyla tanıştığım için mutluyum; Bu toplantıda çok sayıda kadın gördüm, bu da nükleer alanda daha fazla toplumsal cinsiyet eşitliğine tanık olduğumuzu gösteriyor ve gelecekte nükleer alana giren daha fazla kadın bilim insanı görmeyi umuyorum ki bu çok önemli bir noktadır." söylediğini aktardı.
"Ortak bir taahhüdümüz olmalı." dedi.
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Genel Müdürü, şehit bilim adamı Dr. Dariyuş Rezai Necat'ın kızı Armita Rezai Necat'a bu toplantının konuşmacılarından biri olarak seslenerek, içtenlikle şunları söyledi: "Benim de neredeyse seninle aynı yaşta birkaç kızım var ve bu kızlar maalesef babalarını kaybetmenin yasını tutuyor ve bu bir daha olmamalı. Barış için çabalamalıyız ve genç kadınların geçmişin gölgesinde yaşamadığı bir geleceği inşa etmeliyiz; gerekli araçlara sahibiz ve bunu gerçekleştirmek bize düşüyor."
Sonunda sözlerine şöyle son verdi: "İran ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun bunu birlikte başaracağına eminim."

En &#;ok Okunan İran Haberler

1

İran-Rusya Yakınlaşmasının Başlıca Nedenleri

2

3

Son 3 Ayda İran-&#;in Ticaret Hacmi 4 Milyar Doları Ge&#;ti

4

İranlı Bakan: &#;lkede 50 Sahil Şehri İnşa Edilecek

5

6

İranlı Başm&#;zakerecinin Katar Temasları S&#;r&#;yor

7

İmam Hamanei: Filistin'deki M&#;min Gen&#; Neslin M&#;cadele Sahnesine &#;ıkması Bir Geleceğin Habercisidir

8

Uluslararası Para Fonu'nun İran Ekonomisi İ&#;in Yılı Tahmini
En &#;nemli İran Haberler

Emir Abdullahiyan: Fars K&#;rfezi &#;lkeleri İşbirliği Mekanizması Kurmalı

İran-T&#;rkiye Ortak Ekonomik Komisyonu Yakında Aktif Hale Getirilecek

En &#;ok Okunan Haberler

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası