mersin şehir hastanesi çalışma saatleri / Doktor Çalışma Programı

Mersin Şehir Hastanesi Çalışma Saatleri

mersin şehir hastanesi çalışma saatleri

,">

Bu sayfadaki bilgiler sizin için faydalı oldu mu?

Şehi̇r Hastanesi̇ Şubesi̇ Müşteri Yorumları

size:normal

Mersin’de sağlık skandalına soruşturma açıldı…

Mersin Şehir Hastanesi’nde ameliyat sırasında verilen narkoz işlemlerinde usulsüzlük ve sahtecilik yapıldığı iddiası ile ilgili inceleme ve soruşturma açıldı. Hastane bünyesinde tutulan kayıtlarda bir mesai gününde bazı doktorların 49, 36, 30, 28, 22 ve 20 hastaya narkoz verdiği iddia edilmişti.

Ali Ekber ŞEN

Yayınlanma: - 18 Nisan Güncellenme:

Mersin’de sağlık skandalına soruşturma açıldı…

7 yıl önce hizmete açılan Mersin Şehir Hastanesi'nde anestezi uzmanları tarafından ameliyat sırasında verilen narkoz işlemlerinde usulsüzlük ve sahtecilik yapılarak, döner sermaye üzerinden haksız kazanç elde edildiği iddiasıyla ilgili soruşturma açıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü'ne başlatılan inceleme ve soruşturma ile ilgili muhakkik atandığı öğrenildi.

SAHTECİLİK İDDİASI

Anestezi doktoru ayrımcılığının hat safhada olduğu belirtilen Mersin Şehir Hastanesi'nde, döner sermayeden fazla pay alabilmek için de sahtecilik yapıldığı öne sürüldü.

Ameliyat sırasında narkoz veren doktorun kendi ismini yazmayıp, başka bir doktorun ismini yazarak, narkoz işlemini diğer doktor yapmış gibi göstererek döner sermayeden fazla pay almasının yolu açılıyor.

Ameliyatı yapan görevli doktor ‘Ameliyat notu' yazarken, narkoz veren anestezi uzmanının evrakta yazıldığından başkası olduğunu görmesine rağmen, bir işlem yapmayarak sessiz kalıyor.

Cerrahların yapılan sahteciliği şikayet etmemesinin asıl nedeni ise 6 yıldır başhekimlik koltuğunda bir anestezi uzmanının görev yapmasına bağlanıyor.

Yapılan sahtecilik sonucunda hastanede yaşanabilecek herhangi bir adli olay veya ihmal iddiasında ise ameliyata giren gerçek kişi değil, evraklara ismi yazılıp yerine başkası tarafından imza atılan doktorun sorumluluğu bulunuyor.

Yaşanabilecek adli olaylarda bu durumun hukuksal açıdan büyük sıkıntı yaratacağı ifade ediliyor.

RAKAMLAR DUDAK UÇUKLATTI

Mersin Şehir Hastanesi'nin kayıtlarına göre 'te 8 saatlik mesai dilimi içinde Dr.A.Y, 49 hastaya narkoz verdi.

Narkoz verilen 49 işlemin 21'i Genel Cerrahi, 12'si Kadın Doğum, 16'sı ise diğer ameliyathanelerde gerçekleşti.

'de Dr. S.Y, bir mesai gününde 36 hastaya narkoz verdi. Bu işlemin 24'ü Genel Cerrahi, 12'si ise Çocuk Cerrahi bölümünde yapıldı.

'te Dr. E.H.H'de yine bir mesai gününde 30 hastaya narkoz, 'te Dr.H.Ö, tarafından da 20 hastaya narkoz verildiği kayıtlarda yer aldı.

Bu işlemler, büyük ve riskli ameliyatların yapıldığı kadın doğum, çocuk ve kalp cerrahisinin de aralarında yer aldığı tüm ameliyathanelerde gerçekleşti. 'de Dr. H.S tarafından bir mesai gününde 22 hastaya narkoz verildi.

Bu işleminin 14'ü çocuk cerrahisi, 8'i ise üroloji ameliyatı sırasında gerçekleşti.

Narkoz vermedikleri halde diğer doktorların narkoz vermiş gibi gösterilmesiyle usulsüzlük ve sahtecilik yapılarak idareye yakın olduğu öne sürülen anestezi uzmanlarının, hak etmedikleri yüksek meblağlara ulaşan fazla döner sermaye payı almalarının sağlandığı belirtiliyor.

Geriye dönük inceleme ve soruşturmaların sahtecilik ve usulsüzlük boyutunun görünenden büyük olduğunu ortaya çıkaracağı ileri sürülüyor.

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü'nün valilik oluruyla başlattığı soruşturma ve incelemenin devam ettiği öğrenildi.

“AYNI ANDA FARKLI BİNADA BİR DEĞİL İKİ HASTAYA BİLE ANESTEZİ VEREMEZ”

Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Ali Fuat Erdem, kendisine telefonla ulaşan SÖZCÜ muhabirine konuya ilişkin açıklama yaptı. Erdem'in açıklaması şöyle:

* “Bir anestezi uzmanı aynı anda farklı binada bir değil iki hastaya bile anestezi veremez. Aynı ameliyathane ünitesinde bir anestezi uzmanı birden fazla ameliyat odasından sorumlu ise (Ülkemizde birçok ameliyathaneler bu şekilde çalışmaktadır), aynı gün mesai saatleri içinde, hastaların ameliyat süresinin kısa veya uzun olmasına bağlı olarak birden fazla, hatta çok sayıda hastaya anestezi verebilir.

* Bir anestezi uzmanı 4 ameliyat odasına baktığı gün her odada da hasta ameliyat olduğu düşünüldüğünde hastaya anestezi verebilir.  Özellikle üniversite veya eğitim ve araştırma hastanelerinde eğitim almakta olan anestezi asistanları ile bu sayı çok daha fazla olabilir. Bunun nedeni de yapılan tüm muayene ve girişimsel işlemler için hastanelere SGK ödemesi için uzman bilgisinin girişi gerektiği için bu ödemeler asistanların bilgisi ile yapılamaz. Öğretim üyesinin veya uzmanın sorumluluğu, bilgisi ve denetimi ile asistanların uyguladığı anestezi işlemleri de öğretim üyesine veya uzmana giriş yapıldığında bu sayı çok daha fazla olabilir.

* odada işlem yapılan bir endoskopi ünitesinde, her odada hastanın alındığı düşünüldüğünde, bir öğretim üyesi veya uzman asistanla birlikte o gün hastaya anestezi uygulaması yapabileceği ve işlemler ilgili öğretim üyesine veya uzmana yazılacağından ilgili öğretim üyesi veya uzman hastaya anestezi uygulaması yapmış olacaktır. Aynı şekilde nasıl bir öğretim üyesi adına 3 poliklinik açılabiliyor, bu poliklinikte asistanlar görev yapıyor ve hastanın poliklinik işlemi öğretim üyesine yazılabiliyorsa (normalde tek bir uzman hastaya mesai saatleri içinde muayene etmiş gibi görülmektedir) asistanların uyguladığı anestezi uygulamaları da öğretim üyesine veya uzmana yazılabilmektedir.”

Sağlık çalışanları: Canımızdan endişeliyizİlginizi ÇekebilirSağlık çalışanları: Canımızdan endişeliyiz

ameliyatÇocukdoktorKadınMersinSağlık

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası