paxera takıntı / Antidepresan kullananlar dikkat! Uzmanı yan etkilerini açıkladı! - Sağlık Haberleri

Paxera Takıntı

paxera takıntı

Antidepresan - Paxera Etkisi

• Konu Sahibi
    Antidepresan, depresyon ya da distimi gibi rahatsızlıkları dindirmek i&#;in kullanılan psikiyatrik ila&#;. "wiki/Antidepresan"

quote:

''Benim de takıntılarım var, obsesif kompulsif kişilik bozukluğundan ş&#;pheleniyorum.

- Aşırı m&#;kemmelliyet&#;iyim, en k&#;&#;&#;k şeyleri bile kafama takıp sorun eden birisiyim.
    - Simetri takıntım var, her şey de orantı arıyorum.
    - Belirli bir kışkırtma yokken bile, olmayan tehlikeleri aradığım huzursuz bir endişe hali i&#;indeyim; bu durum benim i&#;in en ufak dertleri sınırsız derecede b&#;y&#;t&#;yor ve insanlarla ilişkiyi &#;ok zor hale getiriryor.
    - Bazen bildiğim her şeyi unuttuğumu d&#;ş&#;n&#;yorum, aslında unutmadığımın farkında olsamda bu d&#;ş&#;nce beni delirtiyor.
    - G&#;rd&#;ğ&#;m en k&#;&#;&#;k bir toz par&#;ası dahi beni yerimden kaldırıp temizliğe s&#;r&#;klemeye yetiyor.
    - G&#;nl&#;k, aylık ve haftalık rutinlerimden şaşmamaya &#;zen g&#;steririm. Her yerde kendime ait bir k&#;şe arama &#;abalarındayım, kendi d&#;zenimi kurmaya &#;alışırım.''

Konu :seafoodplus.info

Bu takıntılar sinir sistemimi bozdu, b&#;t&#;n huzurumu ka&#;ırdı. G&#;&#;l&#; hissiyat sarsıntıları ge&#;iriyorum, uykusuzluk ve titreme problemleri ile karşı karşıyayım. Bunun i&#;in ge&#;en ay n&#;rolojiden sakinleştirici ve uyku hapı re&#;etesi aldım. Onlarında faydasını g&#;remedim. Sosyal hayatta beni olumsuz etkilemeye başladı.

Psikiyatri'ye g&#;r&#;nmek istedim ama antidepresan yazacağından emindim.
    Bu t&#;r ila&#;lar beyin kimyasını bozmaktan başka bir işe yaramıyorlar.

Psikiyatri'ye gittim bana 'paxera' ve 'dideral' yazdı. Anksiyete bozukluğum olduğunu d&#;ş&#;n&#;yor, ilacın ilk g&#;n&#;ndeyim ve ger&#;ek etkisini g&#;rmem i&#;in aradan yaklaşık 10 g&#;n ge&#;mesi gerekiyor. &#;arpıntılarım ve titremem bir nebze ge&#;ti ama mutsuzum.

Sıkıntılarımı yakınlarıma dile getirmeye, anlatmaya &#;ok &#;abaladım ama derdimi anlatamadım. Kız arkadaşımla aramız k&#;t&#;, annem suratıma bakmıyor, babam ile zaten g&#;r&#;şm&#;yorum.

Antalya'dan 5 yıldızlı bir otele işe &#;ağırıldım, bir hafta oyaladılar ve o bir haftanın sonunda kadro'nun full olduğunu s&#;yleyip lojmandan &#;ıkışımı verdiler. Neredeyse lira zarar yaptım şimdi beş parasız geziyorum, son 50 liram ile oradan kız arkadaşıma hediye aldım şimdi yediğim simit boğazımda kalsa su alacak param yok.

3 Temmuz
    1. g&#;n

Kullanılan ila&#; Paxera - Dideral 10 mg. yarım doz
    Saat sabah Bu sabaha kabusla uyandım. Kabusun şokuyla yatakta hareketsiz bir s&#;re yattım. Nereden geldiği belli olmayan "&#;ıt &#;ıt &#;ıt" seslerinin akabinde yatak sallanmaya başladı deprem olduğunu d&#;ş&#;n&#;p &#;nce kapı eşiğine sonra da balkona ge&#;tim. Annemi ve kız arkadaşımı aradım, son depremlere baktım g&#;r&#;n&#;rde olan hi&#;bir şey yok. Hal&#;sinasyon g&#;rd&#;ğ&#;m&#; d&#;ş&#;n&#;yorum. Sabah ereksiyonum &#;ok kısa s&#;rd&#;.

• Yüzbaşı
    quote:

Orijinalden alıntı: agmerhamto

İlac cozum degil bence hersey sizde bitiyor ruhsal rahatlamak lazim antidepresanlar modern uyusturuculardan baska birsey degil.

"Bu t&#;r ila&#;lar beyin kimyasını bozmaktan başka bir işe yaramıyorlar"
  • Binbaşı

Orijinalden alıntı: agmerhamto

İlac cozum degil bence hersey sizde bitiyor ruhsal rahatlamak lazim antidepresanlar modern uyusturuculardan baska birsey degil.

buna bende katılıyorum. Birka&#; g&#;n şehirden uzaklaşmanı &#;neririm. İmkanın varsa birka&#; g&#;nl&#;ğ&#;ne k&#;y, orman, dağ gibi gidebileceğin yeşillikli doğal yerlere git. Dolaş, temiz hava al.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yeni mesaja gitYeni mesaj
    Bilgi ikonYeni mesajları sizin için sürekli kontrol ediyoruz, bir mesaj yazılırsa otomatik yükleyeceğiz.Bir Daha Gösterme

Benzer içerikler

Paxera Nedir? Ne İçin Kullanılır?

İçindekiler

Paxera Nedir? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Paxera (Paroksetin) Nedir?

Paxera (Paroksetin) Ne İçin Kullanılır?

Paxera (Paroksetin) Nasıl Etki Eder?

Paxera (Paroksetin) Nasıl Kullanılır?

Paxera (Paroksetin) Yan Etkileri 

Paxera (Paroksetin) Kimler Tarafından Kullanılmamalı?

Paxera (Paroksetin) Hangi İlaçlarla Kullanılamaz?

Paxera Nedir? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Paxera, seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) adı verilen antidepresan ilaç grubuna ait reçeteli bir ilaç olup depresyon başta olmak üzere birçok psikolojik rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Etken maddesi paroksetin olan Paxera, eczanelerde Paxil, As-paroks, Nokturn ya da Paxotin gibi farklı markalara ait isimlerle de satılır. Serotonin hormonunun üretimini artırarak tedavi uygulayan ilaç mutlaka doktor reçetesiyle alınır ve kullanımına doktor kontrolünde devam edilir. 

Yaygın kullanılan antidepresan ilaçlardan biri olan Paxera tedavisinin yanı sıra bir terapiye ihtiyaç duyuyorsanız, Psikologofisi üzerinden deneyimli isimlerle görüşmeye hemen başlayabilirsiniz. Sesli ya da görüntülü gerçekleştireceğiniz online terapi seansları ile hayatınızdaki sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Paxera (Paroksetin) Nedir?

Paxera, seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) adı verilen ilaç grubuna ait reçeteli olarak kullanılması gereken etkin bir antidepresandır. Etken maddesi paroksetin olan ilaç, blister ambalajlarda satılır ve ger kutuda 28 ya da 56 adet tablet bulunur. 10 mg, 20 mg, 30 mg ve 40 mg’lık farklı formları mevcut olan ilacın her tabletinde 10 mg paroksetin etken maddesine eşdeğer mg paroksetin hidroklorür bulunur.

Paxera (Paroksetin) Ne İçin Kullanılır?

Paxera, genellikle depresyon, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk (OKB), kaygı bozuklukları ve travma sonrası stres bozukluğu tedavisinde kullanılır. Kullanan kişinin ruh halini ve uyku durumunu dengeleyerek depresyonun hayatı zorlaştırıcı etkisini ortadan kaldırır. Kötücül ruh halinden kurtulmaya destek olduğu gibi kaygıya neden olan düşünceleri azaltır. Kaygılı düşüncelerle baş etmekte zorlanıyor ancak durumunuzu tam olarak anlayamıyorsanız “Anksiyete Nedir? Anksiyete (Kaygı Bozukluğu) Belirtileri, Tedavisi” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Paxera (Paroksetin) Nasıl Etki Eder?

Paxera dahil olduğu, seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler) grubundan diğer antidepresan ilaçlar gibi kişinin beyninde dolaşan serotonin miktarını önemli ölçüde arttırır. Bu da depresyon başta olmak üzere psikolojik rahatsızlıkların iyileşmesinde etkili oldukça etkili olmasını sağlar.

Halk arasından mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin, kişinin zihinsel dengesini korumaya yardımcı olan ve daha iyi hissetmesini sağlayan doğal bir hormondur. Yeterince salgılanamaması halinde depresyon başta olmak üzere birçok psikolojik hastalığa neden olabilir.

Paxera (Paroksetin) Nasıl Kullanılır?

• Paxera, yan etkileri arasında mide bulantısı bulunan bir ilaç olduğu için mutlaka tok karnına ve bol su ile içilmesi gerekir. 
  • Yan etkilerin ortaya çıkmaması için, ilaç kullanıldığı sürece alkol alınması uygun değildir.
  • Paxera laktoz içeren bir antidepresandır. Laktoz intoleransı olan kişilerin mutlaka doktorlarını bu konuda bilgilendirmeleri gerekir.
  • İlacın faydası, diğer antidepresanlarda olduğu gibi, hemen görülemeyebilir. Faydası olmadığını düşünerek ilacı bireysel kararla bırakmak daha kötü hissedilmesine yol açar.
  • Paxera kullanımı, intihar düşüncesi gibi bir yan etki gösterebilir. Bu nedenle 18 yaş altındaki çocuk ve ergenlerde kullanımı önerilmez.
  • Bütün antidepresanlarda olduğu aniden bırakılması zararlıdır. Kötü sonuçlara yol açmaması için psikiyatrist kontrolünde azaltılarak bırakılması gerekir.

Paxera (Paroksetin) Doz Hesabı

İlacın dozu, psikiyatrist tarafından birçok farklı faktör göz önüne alınarak hesaplanır. Hastanın yaşı, hastalığının şiddeti, diğer hastalıkları, vücudun ilk doza tepkisi ilaç dozu hesaplanırken göz önüne alınır.

Depresyon, yaygın anksiyete bozukluğu ve travma sonrası stres bozukluğu tedavisinde başlangıç dozu genellikle günde 20 mg’dır. Devam eden süreçte 50 mg’a kadar çıkabilir ve alınabilecek maksimum doz budur.

Sosyal anksiyete bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde başlangıç dozu 20 mg olarak tavsiye edilir. Ancak hastalığın seyrine göre günde maksimum 60 mg’a çıkartılması da mümkündür.

İlerleyen yaşlarda kullanıldığında başlangıç dozu genellikle günlük 10 mg’dır. Hastanın durumuna göre ilerleyen süreçte yavaş yavaş olmak kaydıyla, maksimum 40 mg’a kadar yükseltilebilir.

Paxera (Paroksetin) Kullanım Süresi

Paxera ile uygulanan tedavinin süresi hastalığın türüne ve şiddetine bağlı olarak değişir. Genellikle 2 haftalık düzenli kullanımdan dona kişi kendini daha iyi hissetmeye başlar ancak semptomların tamamen ve kalıcı olarak ortadan kalkması çok daha uzun sürebilir. 

Paxera (Paroksetin) Yan Etkileri 

Paxera’da da her ilaçta olduğu gibi çeşitli yan etkilerin görülme riski vardır. Her hastada görülmeyen bu etkiler, bazı kişilerde çok şiddetli de seyredebilir. Çoğu yan etki birkaç haftalık kullanımdan sonra geçse de arttığı durumlarda doktorunuza bildirmeniz gerekir. Bireysel kararlarla asla ilacın aniden kesilmemesi tedavinin sürekliliği için çok önemlidir. 

• Mide bulantısı
  • Kötü ruh hali
  • Cinsel istekte azalma
  • Cinsel işlev bozuklukları
  • Sürekli uyku hali
  • Halsizlik
  • Baş dönmesi 
  • Aşırı terleme
  • Kabızlık veya ishal gibi sindirim sistemi sorunları
  • Kilo alma
  • Kolesterolde artış

Paxera (Paroksetin) Kimler Tarafından Kullanılmamalı?

• 18 yaşından küçükler
  • Paroksetin’e ya da içindeki bir maddeye (laktoz gibi) alerjisi olanlar
  • Bipolar bozuluk yaşayanlar
  • Glokom olanlar
  • Nöbet geçmişi olan kişiler
  • Böbrek hastalığı olanlar
  • Karaciğer hastalığı olanlar

Paxera (Paroksetin) Hangi İlaçlarla Kullanılamaz?

Paroksetin, kullandığınız diğer ilaçlar, takviyeler ya da şifalı bitkiler ile etkileşime girmeye son derece açık bir etken maddedir. Bu etkileşim beraberinde ağır yan etkiler getireceği gibi tedavinin seyrini de tamamen değiştirir. Böyle bir sorunla karşılaşmama için tedaviye başlamadan önce doktorunuza kullandığınız her türlü ilaç ve takviye hakkında bilgi vermeniz ve tedavi sürecinde farklı bir ilaç kullanımına başlamamanız gerekir.

• Şizofreni tedavisinde kullanılan Tiyoridazin ve Pimozid
  • Monoamin oksidaz (MAO) inhibitörleri 
  • Serotonerjik ilaçlar
  • Triptanlar
  • Depresyon tedavisinde kullanılan diğer SSRI’lar
  • Amfetaminler
  • Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler)
  • Astım ilacı
  • Antipsikotik ilaçlar
  • Antiaritmikler
  • Fenotiyazinler
  • Trisiklik antidepresanlar (TCA’lar)
  • Epilepsi ilaçları
  • HIV ilaçları
  • Parkinson ilacı
  • Hipertansiyon ilacı

Paxera Formları ve Muadilleri

• As-paroks 
  • Nokturn 
  • Paxil 
  • Paxotin 
  • Xetanor 
  • Zoxapar 

Online terapi almak, uzmanlarımız ve platformumuz hakkında daha fazla bilgi edinmek için 15 dakikalık ücretsiz seanslarımıza hemen başvurabilirsiniz.

Tarih :
Yazar :

SORU VE CEVAPLAR 1

Haberin Devamı

SORU

Merhabalar nasıl başlıcamı bilmiyorum hayatan hiçbirşeyden zevk almamaya başladım ani aglamalar insanlarla görüşmek istememe duygusu sürekli halsızlıseafoodplus.info benzer bir çok olay nasıl bir yol izlemem lazıseafoodplus.info yardımcı olurmusunuz hiçbir doktor desttegi almadım.şimdiden teşekkürler
CEVAP
Bahsetmiş olduğunuz belirtiler depresyon hastalığına ait bulgular olup buda tedavisi olabilen bir rahatsızlıktır. Vakit kaybetmeden psikiyatriste gidip yardım almanız yerinde olacaktır.

SORU

Sayın dr. 20 yaşında öğrenci olan kızımda 2 sene öncesinde kas güçsüzlüğü şikayetleri başlamıştı, nörolojik takiplerinde myastin gravis teşhisi kondu, çapa nöroloji bölümü takip ediyor, geçen sene temmuz ayında göğsünden timus bezi alındı. ilaç olarak da mestinon verildi. başka bir tedavi uygulanmadı. eskiye nazaran daha iyi ama kas güçsüzlüğü devam ediyor, sizin de görüşlerinizi almak istedim. Teşekkür ederim.
CEVAP
Myasthenia Gravis tedavisinde bazen sadece tek başına timus alınması bile yeterli olabilir. Mestinon ise bu hastalıkta güçsüzlüğe karşı verilen bir ilaçtır. Kortizon tedavisine başlanmaması ise daha iyi seyir yönünde bir bulgu olabilir. Hastanın izlendiği klinik bu konuda oldukça yetkin bir kliniktir. Takiplerinizi aksatmamanızı tavsiye ederiz

SORU

Sürekli olarak baş ağrım oluyor gündür de tansiyonum büyük 9 küçük 6 ve çok baş ağrım oluyor. nedeni ne olabilir acaba?bundan ay önce de baş dönmem oluyodu ayaktaysam gözlerim kararıyodu ve bir yere tutunmazsam düşecek gibi oluyordum.şimdi ise baş dönmem yok ama tansiyon problemim var ve baş ağrım nedenini öğrenebilirsem sevinirim. Teşekkürler İyi çalışmalar
CEVAP
Ayağa kalkınca tansiyon düştüğünde göz kararması olabilir. Bunun altında kansızlıktan sinir iltihabına kadar bir çok neden olabilir. Ama anlaşılan baş ağrılarınız şu anda yok. Baş ağrısının yüzlerle ifade edilen nedeni vardır. Bunlardan en sık görüleni de migren ve kronik gerilim tipi baş ağrısıdır. Bu aşamada baş ağrısının hangi nedene bağlı olduğunu anlamak için bir nöroloji uzmanına başvurmanız önerilir.

SORU

İyigünler benim sorum anadolu öğretmen lisesi 3.sınıfta okuyan 17 yaşındaki oğlumla ilgili sorunu yatağa yattığı sıralarda uykuya yeni vardığı sıralarda şiddetli terleme ile birlikte yüksek sesle seslenerek yani çığırarak yatakdan fırlayarak kalkıseafoodplus.infoına giderek ayıktırıseafoodplus.infoni sorduğumuzda genelde cevap seafoodplus.info örümcek türü hayvanların saldırdığını bazende anne babaya karşı saldırı olduğunu nadiren söylüseafoodplus.info hemen hergece tekrar seafoodplus.info konuşseafoodplus.infoğiniz bil.tşk
CEVAP
Uyku döneminin ilk üçte birlik döneminde ortaya çıkan ve genellikle korku içinde çığlık atmayla başlayan, yineleyen duruma uyku terörü adı verilir. Sıklıkla çarpıntı, terleme, hızla soluk alıp verme gibi bedensel belirtiler duruma eşlik eder. Çoğu zaman uyandırılan kişi çevreye karşı tepkisizdir ve ayrıntılı bir rüya anımsamaz. Çoğu zaman korkutucu olan bu durum yaşın ilerlemesi ile ortadan kaybolur ve tıbbi tehlike yaratmaz. Ancak sorunu yaşayan kişi öncelikle bir psikiyatrist muayenesinden geçmeli ve tablonun altında yatan başka bir sebep olup olmadığı araştırılmalıdır.

SORU

Ben kenndím almanyada yasiyorum yakalasik 14 sendedir benede epilepsi var dediler ama benim sorum o degil sorum benim kiriz geldigi zaman bana sanki biri yanimda varmis gibi oluyor ver bana ner zeman bana döneceksin diyor sende hic Allah korkusu yokmu sende diyor bunu bir türlü engilemiyorum bana bu konuda yardimci olursaniz menmun olurum saygilarimla
CEVAP
Anlattığınız şikayet de epilepsi ile ilişkili olabilir. Bazı epilepsi tiplerinde kasılmalar yerine ya da kasılmalardan önce bu tür psikiyatrik sanılabilecek bulgular olabilir. Temporal lob epilepsisi adı verilen bir sara çeşidi vardır ki dediğiniz şikayetler bu tip bir epilepside olur. Bu nedenle bahsettiğiniz şikayetler de bir epilepsi bulgusudur ve epilepsi tedavisi ile gerileyebilir. Şikayetlerinini bir nöroloji uzmanına anlatmanız ve gerekirse EEG ve MR gibi tetkileri yaptırmanız yararlı olabilir.

SORU

Selamlar ilgilerinize teşekkür seafoodplus.info sorunum yaklaşık 2 yıldan beridir bir halsizlik uyuşma güçsüzlük aşırı yorgunluk ve yüzümde yorgunluk belirtisinin aşırı şekilde belli olması
CEVAP
Psikiyatrik sorunlar çoğu zaman kendisini beden diliyle gösterir. Yaşadığınız tablo depresyon da olabilir, başka bir rahatsızlığın habercisi de olabilir. Yorgunluk dahili başka nedenlerle de ortaya çıkabilir (kansızlık, tiroid fonksiyon bozukluğu, tansiyondaki dengesizlik, vit B12 ve folik asit eksikliği, vb.). Organik herhangi bir neden bulunamazsa rahatsızlığınızın psikiyatrik temelli olduğunu belirtebiliriz. Bu açıdan tetkiklerinizin yapılması, gerekli olursa da psikiyatri uzmanıyla görüşmeniz uygun olacaktır. İlginiz için teşekkür eder, geçmiş olsun dileklerimi iletirim.

SORU

Sayın Hocam ;5 yıldır aralıklarla; migren ve erken boşalma proplemi sebebi ile anti depresan(paxil 20mg) kullanıyorum günde 10mg; ilaç iki şikayetimede iyi geliyor, bıraktığım zaman şikayetlerim tekrar artıyor ;sürekli kullandığım zaman ise bazı yan etkileri var(cinsel isteksizlik ve sertleşme problemi)ilaç kullanmak istemiyorum ,fakat bıraktığım zaman şikeyetlerim tekrar başlıyor ne yapmalıyım..Şimdiden ilginize teşekür ederim
CEVAP
Bu konuda paxil tek seçenek değildir. Cinsel işlevlere etki etmeyen benzer tarzda ilaçlar da mevcuttur. Ayrıca migren tedavisinde farklı etki mekanizmasına sahip başka ilaçlar da vardır. Bu konuda her şeyi anlatarak bir nöroloji veya psikiyatri uzmanına başvurmanızı öneririz.

SORU

Ben 33 yaşında evli,çocuğu olan bir erkeğseafoodplus.infoın kıyafetlerine aşırı ilgim seafoodplus.infola başlamadan,annemin ablalarımın çoraplarını ve çamaşırlarını elbiselerini gizlice seafoodplus.infoçlik yıllarımda bunun yanlış olduğunu düşünüp bırakmaya çalıştıseafoodplus.info ne yaptıysam bundan vazgeçseafoodplus.info kendime aldığım çamaşır,kıtafet ve ayakkabıları gizlice seafoodplus.info bir güzel kadın kıyafeti görsem dayanamıyorum,mutlaka alıp giymek istiyorum. içimde inanılmaz bir kadın olma isteği var.
CEVAP
Erkeğinkadın kıyafetleri giymekten haz almasıyla tanımlanan psikoseksüel rahatsızlıklara transvestizmdiyoruz. Bu rahatsızlığın çeşitli nedenleri vardır. ancak bu bir rahatsızlık olduğu için kişinin bunu aşmak için uzman bir psikiyatristen yardım almasında fayda vardıseafoodplus.info başına bırakmaya çalışmaksizde de olduğu gibi başarısızlıkla sonuçlanmaya ve kişinin mutsuzluğuna, umutsuz hissetmesine sebep olur.

SORU

Yazımın devamı eskiden hiçbirşeyi önemsemez güler geçer ve sorunlara çözüm arardıseafoodplus.infoliğimde ve doğum sonrasında bana herkonuda destek olması gerekenler hayatımı bir kağusa çseafoodplus.info takmadığım herşey artık benim için bir sorun oldu ve herkeze bağıran,her olayı kendine bağlayan en ufak bir rahatsızlığın altında(kızımiçin)çok kötü sonuçlar çıkacağına inanan ve çocuğuna artık bakamayacağı kanatını getirmiş bir kadın seafoodplus.infoım dondu ve hareket seafoodplus.infoımcı olursanız sevinirim :(
CEVAP
Doğum sonrasında çevrenizdeki kişilerden yeterli desteği göremediğinizi bunun sonucunda da kendinizi yalnız hissettiğinizi anlıseafoodplus.info yalnızlık duygunuz her sorunu kendinizin çözmek için çaba sarfetmenize neden olmuş. Bu durum bir süre sonra size yardımcı olan insanları görememenize her olaydan olumsuz sonuçlar çıkarmanıza da neden olabilir. bu nedenle sorunlarınızı ve sorumluluklarınızı yaşamınızı paylaştığınız kişilerle paylaşmanız da fayda var. onların sorumluluk almaları sizi rahatlatacaktır. Bir çocuğun en önemli ihtiyaçlarından biri annesiyle duygusal yakınlık oluşturmaktır. Sizin yumuşak ses tonunuz, kucaklamanız onun için oldukça önemlidir ve en temel ihtiyaçlarından biridir. Uyku, yemekve altını temizlemek konusunda da zaman zaman çevrenizden yardım almanız sizi rahatlatır. Bunları yapıyor ama tatmin olmuyorsanız o zaman da kendinizden beklentilerinizi sorgulamanız da fayda var.

SORU

Merhabalar benim sorunum tırnak yemek bundan kurlulmak istiyorum ama yapamıyorum farkında olmadan elim ağzıma gidiyor. insanlar neden tırnak yer bunuda çok merak ediyorum bunu cevaplarsanız sevinirim. birde bundan kurtulmak için ne yapmam gerekiyor teşekkürler
CEVAP
Tırnak yemek, o sırada üstesinden gelmeye çalıştığınız bir sıkıntınızın olduğunu gösterir. Bu sıkıntı, genellikle belli bir durumun, olayın veya kişinin sizde belli bir duyguyu (kaygı, öfkevs gibi) uyandırmasına bağlıdır. Ancak tırnak yemek kaygınızı yatıştırma için etkili bir yol olmadığı gibi belli bir sorunun da çözümünü sağlayamaz. Daha ziyade olaylar veya durumlarla etkili biçimde başedemediğiniz için kendinize eziyet ettiğinizi ifade eder.

Çözüm olarak; tırnaklarınızı yediğinizi fark ettiğiniz her seferinde bunu frenlemeye çalışmanız, sizde sıkıntı yaratan şeyin ne olabileceğini bulmaya gayret etmeniz işe yarar. Neyin sizde sıkıntı uyandırdığını bulduğunuzda da onunla daha etkili ve işe yarar biçimde nasıl başa çıkabileceğinizi, o konu veya durumla ilgili ne yapabileceğinizi düşünüp, harekete geçebilirsiniz.

SORU

Sinirimi kontrol edemediğim zamanlar sık sık olmaya başladı, buna nasıl engel olabilirim?
CEVAP
Sinirlilik, özellikle kontrol edilemeyen patlamalar, tahammüzlsüzlük gizli bir depresyon bulgusu olarak karşımıza çıkabilmektedir. Eğer bu sizin insan ilişkilerinizi, işinizi sekteye uğratıyor ve bunu engelleyemiyorsanız mutlaka bir danışma almalısınız.

SORU

Merhaba,babam uzun yıllardır kronik şizofrenik hastadıseafoodplus.info eşimle ciddi sorunlarım var mutsuz bir evlilik sürdürüyorum.işlerimde istediğim gibi gitmiyor genelde ve çok sık düşüncelere kaptırıyorum kendimi işte şu şöyle olsa bu böyle olsa diye ve uyku düzenimde iyi değil sürekli bir uykusuzluk hali yaşıseafoodplus.info değilim yaşamda doğrusu.çok çabuk sinirleniyorum insanlara tahammül edemiyorum bende bazen acaba şizofren olurmuyum diye içimde bir korku seafoodplus.infoarımıda çözemiyorum
CEVAP
Bahsettiğiniz şikayetler bir şizofreniyi değil depresyonu düşündürmektedir. Babanızda şizofreni olması sizin mutlaka şizofreni olacağınız anlamına gelmemektedir. Ancak depresyon gibi hastalıkları ağır geçirme riskiniz artar. O yüzden vakit geçirmeksizin bir psikiyatri uzmanına görünmelisiniz.

SORU

Ben 37 yaşındayım. bundan altı ay önce bir psikiyatriste gittim. sorunlarımı dinledi ve bana cipram 20 mg ve tolvon adında ilaçlar verdi. tolvonu 15 gün kullandım.çünkü gün içinde beni sersemletiyodu. cipramı 6 aydır kullanıyorum.günde 1 adet. şimdi ilaçları bırakmak istiyorum nasıl bırakmalıyım. günde ne kadar alarak azaltmalıyım. yardımcı olursanız sevinirim. saygılar E.Y
CEVAP
Herhangi bir şekilde herkim tarafından başlanan bir ilacın yine bir hekim kontorlünde bırakılması uygundur. Bu ilaçları yazan hekimle irtibata geçiniz ve durumunuzu belirtiniz, mutlaka size yardımcı olacaktır. Belki kesmeyip doz ayarlamasıyla sorununuz çözülecektir.

SORU

İYİ GÜNLER, BENİM SORUNUM DOĞUMDAN SONRA ELİMDE,YÜZÜMDE VÜCUDUMUN BELLİ BÖLGELERİNDE VEYA BAZEN KISMİ YERLERDE UYUŞMALAR seafoodplus.info UYUŞMA SOĞUKLUK HİSSİ VE ÖR/KOLUNUZUN ÜSTÜNE YATTIĞINIZDA OLUŞAN UYUŞUKLUK+SOĞUKLUK HİSSİ KARIŞIMI BİR UYUŞUKLUK YAŞseafoodplus.info MR'I Çseafoodplus.info SORUN OLMADIĞI SÖseafoodplus.info ÜZÜLÜNCE,YORULUNCA VE BU UYUŞUKLUK AKLIMA GELDİĞİNDE BU SORUNU YAŞseafoodplus.info BAZEN AYNI NOKTAYA BASTIRINCA ÖR/KOLUMA VEYA YÜZÜME ELİMİ KOYUNCA BU HİSSİ YAŞIYORUM
CEVAP
Kolda, bacakta, başta uyuşma, karıncalanma veya ağrı belirtileri maskeli depresyonda görülen bir durumdur. Maskeli depresyonda kişide daha çok sizin yaşadığınız türden uyuşmalar, karıncalanmalar, güçsüzlükler, ağrılar, unutkanlıklar, halsizlikler söz konusu olmaktadır. MR'da bir şeyin saptanamaması da bunu destekler mahiyettedir. Hiç vakit kaybetmeksizin bir psikiyatri uzmanına danışmalısınız.

SORU

Nişanlım depresyonda ona yardım etmek istiyorum ama nasıl yardımcı olacağımı bilmiyorum hayatla olan bağlarını koparmış gibi davranıyor buda beni çok üzüyor ona nasıl yardım edebileceğim konusununsa bana yardım edebilirmisiniz.
CEVAP
Nişanlınızda eğer mutsuzluk, keyifsizlik, hayattan tad alamama, yorgunluk, halsizlik, dalgınlık, unutkanlık, uyku bozukluğu gibi şikayetler varsa bir depresyon atağı düşünülebilir. Bu durumda mutlaka bir psikiyatri uzmanıyla görüşmelidir. Bu durum uygun bir tedaviyle büyük oranda tedavi edilebilmektedir.

SORU

MERHABALAR,BENİM SORUM HEMEN HEMEN HER HAFTA OLAN 1 VEYA 2 GÜN SÜRELİ YOĞUN BAŞAĞRISINDAN MÜZDARİBİM,O KADAR AĞIR GEÇİRİYORUM Kİ BAŞKA BİR KONU ÜZERİNE YOĞUNLAŞAMIYORUM,AYRICA İLAÇ KULLANMAK PEK İSTEMİYORUM NELER YAPABİLİRİM?
CEVAP
Baş ağrısının yüzlerle ifade edilen nedeni vardır. İlk olarak başınızın ağrısının neye bağlı olduğu anlaşılmalıdır. Gerekirse bazı tetkikler de istenebilir. Baş ağrılarının bazılarında ilaç tedavisi dışında akapuntur gibi ilaç dışı yöntemler de mevcuttur. Bu nedenle bir nöroloji uzmanına veya ağrı merkezinebaşvurmanız ve onun çizdiği yolda tetkik ve tedavinin planlanması önerilir.

SORU

Annemin ellerinde uyuşmalar oluyor, ellerini kapatıp sıkamıyor ve aynı zamanda kolları ile beraber ağrılar oluyor.Nöroloji uzmanına ve fizik tedaviye götürdüm. Filim çekip kan tahlili yaptılar. Boyun bölgesinde boyun fıtığı olmuş, ellerde de romatizmal iltihaplanma oluşmuş dediler iğne ve ilaç verdiler geçseafoodplus.info başka doktor da psikolojik olur dedi ,üzülünce böyle ağrılar olur dedi. Sonuç olarak ağrısı halen var,sızlanıseafoodplus.info yapmalıyız.Önerilerinizi bekliyorum
CEVAP
Bu konuda deneyimli bir romatoloji uzmanına başvurmanız uygun olur. Boyun fıtığı da benzer bulguları yapabilir. Hastanın muayene bulguları bilinmeden ve filmleri görülmeden bir şey söylenmesi uygun olmayacağından bir beyin cerrahisi uzmanının da görmesinde yarar olabilir.

SORU
AİLENEVİ PROBLEMİM VAR ŞUANDA DEPRASYONDAYIM ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİK
CEVAP
Şiddetli geçimsizlik; evli çiftlerin sıkça karşılaştıkları sorunlardıseafoodplus.infoıyla bu tür sorunlar hem erkekte hemde kadında ;ruhsal rahatsızlıklara sepep olabiliyor.özellikle kadınlar bu tür duygu durumlarına daha çok maruz kalıseafoodplus.info önerim bir evlilik danışmanından bu konuda yardım almanıseafoodplus.info iletişimi kitaplardanda seafoodplus.info konuda prof .dr. Nevzat TARHAN hocamızın Makul Çözümkitabını öneririm. Ayrıca Evlilikte dört mevsim(Gary CHAPMAN) kitabını öneriyorum.

SORU
Ben yaklaşık 5 aydır kusma problemi yaşıseafoodplus.info cerraha gittim safra kesesinde bişey çıkmadı,ancak ülser olma ihtimali olduğu söylendi ancak,farkında olmadan bişey kızınca,sinirlenince veya üzülünce bulantı başlıyor ve seafoodplus.info son psikolojik dendi ancak sizlerin fikrini alabilirmiyim vede ne yapmam seafoodplus.infoa yaşım teşekkürler şimdiden
CEVAP
Sorununuz evet seafoodplus.infoe sonucunda doktorunuz size gerekli açıklamayı yapacaktıseafoodplus.info konuda seafoodplus.info psikiyatri hekiminden yardım almanız seafoodplus.infoeden baş vurun lütfen.

SORU
İyi günler. Benim sorunum işimle. Evleneli 1 yıl oldu 27 yaşındayım isteksiz ve dolayısıyla ağrılı bir cinsel yaşantımız var. Jinekologlar psikolojik olduğunu söylediler ne yapmam lazım.
CEVAP
Sizin yakınmanız tıp dilinde vajinusmus seafoodplus.info ilişki sırasındakadınlarımızın çoğunda bu tür sorunlar yaşanıseafoodplus.info adresiuzm. bir psikolog veya psikiyatri seafoodplus.info yakınma çok kolay tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. ilgili uzmandan yardım alın lütfen.  

SORU
Anneannemin ani ölümü ile birlikte başlayan bir ölüm korkusu yaşıyorum. Heran anneme, eşime veya kıza bir şey olacak kaygısı duyuyor ve çoğu zaman bu kaygı ağlama krize ile son buluyor. Bu konuda yapabileceğim bir şey var mıdır?
CEVAP
Sevdiklerimizi,yakınlarımızı,tanıdıklarımızı kaza ,deprem doğal afetler sonucu veyahut normal ölümlerinderuh sağlığımızı etkiler ve bu türlü tepkiler göseafoodplus.infoarı depreminde biz bunları hem bireysel olarak,hemde millet olarak yaşadıseafoodplus.info en sevdiğiniz yakınınızı ani olarak kaybetmişseafoodplus.infogünlük hayat içerisinde görülen seafoodplus.info anlattığınız duygu durumu süreklilik arz ediyorsa bir psikiyatri seafoodplus.info yardım almanız gerekiyor.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir