isimlerin karakter üzerindeki etkileri / İsim kaderi etkiler! - Sarmaşık Haberleri

Isimlerin Karakter Üzerindeki Etkileri

isimlerin karakter üzerindeki etkileri

İsim kaderi etkiler!

Manası zor olan isimlerin insan kaderi için de zorlayıcı olduğunu gözlemledim. Örneğin: Savaş, Tunç, Mecnun, Ares, Sarp gibi isimler mana zorluğu verir

ERCAN AKGÜN

Bir insanın kaderi kendi ismine göre şekillenebilir mi? Numerolog, yazar ve spiritüel danışman Mercan Özgür'e göre bu mümkün. Uzun yıllar bu konu üzerine araştırmalar yapan Özgür, harflerin birbiri ardına yazılış şekline göre ve kişilere verilen isimlere göre kaderlerinin iyi ya da kötü etkileneceğini gördü. Her harfin ayrı bir enerjiye sahip olduğunu ancak bir isim veya soyisim içerisinde hangi harften kaç tane ve ismin neresinde olduğuna göre etki yaptığını öğrenen Mercan Özgür, bu bilgilerini "İsmin kaderini nasıl etkiliyor!" adlı kitapta topladı.

- Bu kitabı yazmaya nasıl karar verdin?

İsimlerin hayatımızı ne kadar derinden etkilediğini hep bilir ve fark ederdim. Baktım ki hepimizin bir veya birkaç adı var. Bu isimle bilinip tanınıyor insan ve ismin her zikredilişinde o enerji daha da güçlenerek derinleşiyor. Örneğin ismi Sarp olan birini düşünün, ne kadar uçurum ve zor bir kişilik tohumunun zamanla daha da derinleşeceğini anlayabilirsiniz. O kişiye Sarp diye diye o daha da sarplaşacak. Yazmaya başlamadan evvel kendi adımı yeniledim. Tamamen sezgisel olarak ismime Şi'ra ismini ekledim. Bir kızım olsa adını Şi'ra koyardım. Sonra içimdeki ses, "Bir kızın olmayacak, o isim senin" dedi. O ismin hayatıma girmesiyle birlikte kaderimde çok hızlı bir değişim ve dönüşüm süreci oldu.

- Bir insanın ismi o kişinin kaderini nasıl oluyor da etkiliyor? İsmin kaderle bağlantısı nedir?

Manaları ayrı etki eder; harf titreşimleri ayrı; rakam değerleri de ayrı tesir eder kaderimize. Bu üçünün toplamından ortaya çıkan şekilde kaderimizin gizemli kapısının anahtarıdır adeta. Kitapta 'e yakın örnek isim analiz edildi. Ama her isme yer vermek mümkün değildi doğal olarak. Güzel olan şu ki bilgim olan her şeyi geldiği gibi okuyucumla paylaştım. Herkes oradaki bilgileri kullanarak kendi adını analiz edebilecek. Harflerin enerjisini öğrenip hayatını ona göre şekillendirebilecek. İsmi "Kader" olan biri genelde olumsuz bir kader yaşar, tereddütlü ve med- cezirli bir hayatı olur. "Ka" hecesiyle kariyerinde başarı taşıma potansiyeline rağmen, manadaki ağırlık nedeniyle genelde melankolik ve acılı olabilir.

- Bir çocuğa isim verilirken genellikle hangi harfler dikkate alınmalı?

Bunun için genel geçerli bir kural yok. Ailenin özel durumunu bilmek gerekir yorum yapabilmek için. Aile soy ağacı ile ataları ve bugünkü ebeveynlerinin kader döngülerini görüp bunlar içerisinden dünyaya yeni gelecek bu canı en iyi kısmetle yaşatacak ismi seçmeye özen göstermeliyiz.

- Hangi harfler veya isimler sakıncalı?

Aslında hiçbir harfe iyi ya da kötü demek doğru değil. Çünkü hepsi enerji değerleri taşıyor. Bu enerjilerin yüzde 50'si pozitif ise yüzde 50'si de negatiftir. Yani tek başına hiçbir harf yeterince iyi ya da kötü tanımlamasını hak etmiyor. Ama bazı harflerin daha zor bir kader yaşattığını biliyoruz. Örneğin; Ü,Ö,Ğ biraz daha zor harflerdir. Ama bazı kişilerin hayat yolundan ders alıp güçlenerek yürüyebilmesi için de o enerjiye ihtiyacı vardır. Manası zor olan isimlerin insan kaderi için zor olduğunu gözlemledim bu süreçte. Örneğin: Savaş, Tunç, Mecnun, Ares gibi isimler mana zorluğu verir.

- Bir kişi doğduğunda kendisine verilen ismi sonradan değiştirse kaderi de değişir mi?

Evet değişir.

- Evlenen bayanların soyadlarının değişmesi kaderlerine de etki yapıyor mu?

Soyadı değişimi hayatlarımızı tahmin bile edebileceğimizden daha fazla etkiler. Sizin isim ve soyisminizin enerjisine göre yeni alacağınız soyismin harfleri ve titreşimi farklı etkiler verecektir. Yani bunun için bir genel geçer kanun yoktur. Konuyu bir örnekle açıklamaya çalışayım. Melda Özbüker adındaki bir danışanım evlendikten sonra Melda Karahan olmuştur. Kızlık soyadındaki Ö ve Ü harflerinin zorlayıcı enerjilerinden kurtulmuştur. Yeni aldığı soyadıyla da kariyer enerjisini arttıracak KA hecesi ve ona güç katan HAN hecesi iyi bir uyum sağlamıştır. Kader sayı değeri de 7'den 8'e yükselmiştir. Sonuç olarak bu soyadı danışanıma çok iyi geldi. Kariyerinde yükseldi, çok başarılı oldu. Oluşturduğu projelerle pek çok ödül kazandı. İçinde Ö, Ü, Ğ, harflerini içeren soyadları bir nebze daha zordur diyebiliriz, ama belki sizin adınızdaki eksiklikle bu harflere bile ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. O nedenle yeni alınacak soyadının sizin adınızdaki eksik enerjileri tamamlayıp tamamlamadığına, içinde zorlayıcı harfler olup olmadığına bakmak gerekir. Bazen iki soyadını birlikte kullanmak iyi çözüm olurken bazen de çok daha yorucu ve kısmetsiz bir enerji ortaya çıkarabiliyor.

Evlilikle beraber eşlerin rızkı yeniden yazılıyor. Bazı evlilikler bolluk ve bereketle sonuçlanırken bazıları da maddi kayıplar ve fakirlikle sonuçlanabiliyor.

- Kişilere isimlerini değiştirme konusunda yardımların oldu mu?

Çevremde pek çok yakınıma yeni isimler konusunda yardım etmeye çalıştım. Attığımız her adım inanılmazdı. Kader döngüleri değişmeye başladı. Enerji frekansları yenilendi.

- İsim değiştirmeyi açıklar mısın? Bu konuda sana ulaşmak isteyenler ne yapabilir?

Bir kişiye ismi ağır geldiği takdirde zaman içerisinde ikinci bir isim alabilir veya mevcut ismini tamamen değiştirip yeni bir ad konulabilir. Eski Türk devletlerinde, Hz. Muhammed döneminde, daha eski uygarlıklarda, günümüzde Anadolu'da bu çok bilinen ve uygulanan bir konudur. Bu konuda benimle irtibat kurmak isteyenler; [email protected] ve [email protected] mail adresleri ile funduszeue.info ve funduszeue.info sitelerinden yararlanabilirler.

İsimlerin başında ve sonundaki harflerin etkisi

-A: İlk harfi olanlar çığır açanlar, hareket öncüleri, rehberler, yol göstericiler ve meşale taşıyıcılardır.

Son harfi olanlar yürüttükleri bir işi veya projeyi hızla tamamlarlar.

-B: İlk harfi olanlar hayatta karşılaştıkları fırsatlara karşı temkinli yaklaşırlar. Ağır hareket eden bir enerjiyle, ince eleyip sık dokuyarak bir işe başlarlar.

Son harfi olanlar başladıkları bir işi veya projeyi titizlikle ve ağır ağır bitirirler.

-C: İlk harfi olanlar bir iş veya projeye başlarken hevesli olurlar. Ama aynı anda pek çok şeye ilgi duymaları nedeniyle ilgileri kısa sürede dağılabilir.

Son harfi olanlar başladıkları projeyi sıkıldıkları için sonlandıramazlar. İşi yarım bırakma eğilimleri vardır.

-D: İlk harfi olanlar bir işe ilk adımı atarken faydalı ve pratik olup olmadığına önem verirler.

Son harfi olanlar başladıkları işi sorumlulukla ve başarıyla sonlandırırlar.

-E: İlk harfi olanlar güvenilmez ve zaman zaman zorlayıcı olabilirler. Bu kişiler bir fırsatla karşılaştıklarında hemen o fırsatı yakalamak isterler.

Son harfi olanlar herkesle harika iletişim kurmak, iletişim için çaba sarf etmek ve yazmak konusunda başarılıdır. Yazarlık, gazetecilik, şairlik ve iletişim onların işidir.

-F: İlk harfi olanlar doğal bakıcıdır. Çocuklara, hastalara ve yaşlılara bakar ve korurlar.

Son harfi olanlar başladıkları bir işi yardımseverlik enerjileri nedeniyle başkaları içinse zamanında bitirirler.

-G: İlk harfi olanlar genelde hayalperest, yardımsever ve yaratıcı olurlar. Kendi yolunda ilerleyen, kimseyle bağdaşmayan bir yönü vardır.

Son harfi olanlar başladıkları işi mükemmel bir şekilde bitirirler. Rezil olmak ve küçük düşmekten korktukları için titiz ve zamanında sonuçlandırırlar.

-H: İlk harfi olanlar genelde iş hayatında başarılı, iş zekası yüksek ve sebatkar insanlardır.

Son harfi olanlar başladıkları işi azimle sonuçlandırırlar. Sorumluluk bilinci gelişmiştir.

-I-İ: İlk harfi olanlar genelde duygusal olurlar. Bir işe adım atarken duyguları ve sezgileri belirleyici olur.

Son harfi olanlar başladıkları işi bitirmeden yeni bir işe geçebilirler. Aynı anda pek çok işe ilgileri olabilir.

-J: İlk harfi olanlar kontrol etmeye severler ve genelde kendilerinden çok emindirler. Atılgan ve cesur izlenimleriyle her işte önde koşarlar.

Son harfi olanlar başladıkları bir işi başarıyla tamamlarlar.

-K: İlk harfi olanlar işlerini dengeli ve uyumlu bir şekilde yürütmeye özen göstermelidirler. Yüksek arzuları olan ve etkili kişilerdir.

Son harfi olanlar başladıkları bir işi başarı ve azimle sonlandırırlar.

-L: İlk harfi olanlar dost canlısı, hayırsever ve iyi niyetlidirler.

Son harfi olanlar yaratıcılık ve yeteneklerini iyi ifade edebilirlerse başladıkları bir işi kolaylıkla bitirirler.

-M: İlk harfi olanlar bir fırsatla karşılaştıklarında veya projeye başlarken kendinden emin ve zekice adım atarlar.

Son harfi olanlar başladıkları işi zekice ve sorumluluk bilinci ile tamamlarlar.

-N: İlk harfi olanlar sezgisel ve konuşkandırlar.

Son harfi olanlar aynı zamanda birçok işe ilgi duyarlar. Yeni bir işe başlayınca eski işinden sıkılıp onu yarım bırakabilirler.

-O-Ö: İlk harfi olanlar yeni bir girişim yapmak ve risk almak konusunda sabırlı, kendinden emin ve çok dikkatli adım atarlar.

Son harfi olanlar başladıkları bir işi uzun bir süreçte ve sabırlı bir şekilde bitirirler. İnatçılıklarından dolayı başladıklarını tamamlama konusunda da inat ederler.

-P: İlk harfi olanlar hayatın gizemleri konusunda çok meraklıdırlar ve manevi konularda düşünürler.

Son harfi olanlar başladıkları işi titizlikle ve mükemmel bir şekilde tamamlamaya çalışırlar.

-R: İlk harfi olanlar iyi bir olay için zaman ve enerji harcamaya hazırdırlar.

Son harfi olanlar başladıkları bir işi bazen kolay kolay bitiremezler. Tereddütlü halleri, duygusal ve zihinsel gelgitleri, işlerini veya ilişkilerini tamamlamakta da onları kararsız yapabilir.

-S-Ş: İlk harfi olanlar bir fırsatla karşılaştıklarında ve yeni bir işe adım atarken çok güçlü, istekli ve enerjiktirler. Para çekme özellikleri vardır.

Son harfi olanlar başladıkları bir işi başarıyla sonuçlandırırlar. Azimlidirler.

-T: İlk harfi olanlar genellikle ruhsal sorunların cevaplarını arayan, huzursuz bir kişilik sergilerler.

Son harfi olanlar ele aldıkları bir işi geç de olsa tamamlarlar. Süreci uzatabilirler.

-U-Ü: İlk harfi olanlar bir işe başlarken ağır ve temkinli hareket edebilirler.

Son harfi olanlar başladıkları bir işi geç de olsa bitirirler. İdealist yapılarıyla her şeyi kusursuz yapmak isterler ve bunun için çaba harcarlar.

-V: İlk harfi olanlar bir işe başlarken veya yeni bir fırsat karşılarına çıktığında eğer sıra dışı ve ilginç bir iş ise güvenle adım atar ve yapı kurmaya yönelirler.

Son harfi olanlar başladıkları bir işi kendilerine özgü bir tavırla ve tek başına bitirirler.

-Y: İlk harfi olanlar bir fırsatla karşılaştıklarında veya bir işe adım atarken heyecanlı, umutlu olurlar. Hızlı hareket ederler. Hayal dünyaları çok zengindir.

Son harfi olanlar bir işi tek başına çalışmaları halinde başarı ve titizlikle bitirirler.

-Z: İlk harfi olanlar güçlü ve zekidirler. Bir fırsata yaklaşımları veya bir projeye başlama enerjileri yüksektir.

Son harfi olanlar başladıkları bir iş eğer başkalarına verdikleri bir sözle ilgiliyse geç de olsa mutlaka tamamlarlar. Çünkü sorumluluk bilinçleri yüksektir.

Hangi isim neyi ifade ediyor

Ali: Çok özel ve zor bir isimdir. Üzerinde büyük bir güç barındırır. Keskin kılıcı ile ünlü Hz. Ali'nin ismidir ve ismi taşıyanlar muazzam bir güce sahiptir. Ancak herkes bu gücü tam taşıyamayabilir ve ne yapacağını bilemeyen, sağa sola saldıran Ali isimli pek çok kişi tanıyabilirsiniz.

Ayşe: Her işte öncü, atılgan ve cesurdur. Geçmişle sürekli bir hesaplaşma içindedir. Başına buyruk ve asi ruhludur.

Berna: Önsezileri kuvvetli ve değişimden hoşlanmayan bir dışsal enerjiye sahiptir. Duygusal ve hassas yapısı nedeniyle hayatının belli dönemlerinde utangaçlık yaşar.

Derya: Bir kaba sığamayacak kadar coşkulu hayatları olur. Bu ismin derinliği karşısında ezilenler sığ düşünüp kısıtlı yaşarlar. Halbuki özden çağırdıkları enerji uçsuz sucaksız okyanusların derinliğidir.

Engin: Toplumsal ve çevresel sorunlarla derinden ilgilidirler. Herkesin şifa bulacağı fikirleri vardır.

Fatma: Patron enerjili olan bu kişiler etraflarındaki herkesi yönetmeye çalışırlar. İdeallerine sıkı sıkıya bağlıdırlar. Toplum içinde en iyi konumda olmayı dilerler.

Filiz: Adeta sahnede parlayan bir yıldız gibi olup herkesin dikkatini çekmek isterler. Kendilerine ve zekalarına güvenleri tamdır.

Gökhan: Hayatın gizemleri konusunda meraklı ve güçlü bir kişilik enerjisi taşırlar. Titreşimi etrafı sarıp sarmalar ama uzun süre devam edemez.

Leyla: Nazlı ve sakin enerjileri vardır. Ruhsal dünyaları oldukça narindir.

Özlem: Hayat boyu hep ulaşamayacağı bir şeylerin özlemi ile dopdoludurlar. Noktalı harflerle başlayan diğer isimlerde olduğu gibi. Özlem de enerji kayıpları yaşayan, kendi içine dönük ve benmerkezcidir.

Pınar: Prestijli ve güçlü bir hayat sürdürmek arzusundadır. Toplum içindeki statülere ve çevrelerinin fikirlerine önem verirler.

Sezen: Derin sezgilere sahip, hayatın özenle olgunlaştırdığı kişiler olurlar. Karşılaştıkları zorluklar onları yıldırmaz aksine geliştirir.

Ufuk: Hayatları temkinli ve ağır bir tempo içinde ilerler. Gereksiz hareketler, hızlı edinimler onlara göre değildir.

Yasemin: Hayattan ne istediklerini çok iyi bilirler. Geçmişleriyle sürekli bir hesaplaşma halinde olup bugünü yaşamak noktasında da eski deneyimlerinden referans alırlar.

Ana Sayfa1 milyon Türkiye fotoğrafı

Giriş Yap

Taşıdığım İsim Hayatımı Etkiliyor mu?
« önceki   123   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz

sayfa 3
Kadir Can Dedeoğlu
15 yıl önce - Cum 02 Ksm ,

Alıntı:
Anlamı da unutmamak lazım; aklıma gelen anlamları -genelde- bilinmeden konulan isimler: 'Rabia': 4.kız çocuğu

annemin adı Rabia ve kendisi 4. kızıymış dedemin. bir öğretmenimin adı da Rabia'ydı. o da 4. kızmış. Dedelerimiz ve atalarımız genelde anlamına göre koyarlarmış isimleri. dershanedeki bir kızın da adı Rabia fakat 2 kardeşler. Artık isimler genelde kulağa hoş geldiği için konulur oldu.

Konu başlığına gelince; çok önemli etkisi olduğu kesin. sınıf arkadaşımın dayısının adı "satılmış yenice". Bana böyle bir isim verseler ölmek isterdim herhalde.

mesajı beğendiniz mi?

Onur BALCI

Onur, Fransızca (honneur) kökenli bir isim; fakat Türkçeye yerleşmiş, anlamı çok şey ifade eden, taşıması bir o kadar zor olan bir isim.

TDK'ye göre,

Alıntı:
1. İnsanın kendine karşı duyduğu saygı, şeref, öz saygı, haysiyet, izzetinefis.
2. Başkalarının gösterdiği saygının dayandığı kişisel değer, şeref, itibar.

anlamlarına geliyor.

Bahsettiğim gibi; "onur"un birçok anlamı var ve üzerinde taşıyan kişinin, bütün bu anlamları kendisinde barındırması gerekiyor.

"Onur"u hayat bana öğretti, ben de hayata öğretiyorum. Hayat, onurlu olmam gerektiğinden bahsetti, ben de hayata karşı kendimde bir "onur" barındırarak ona sunuyorum.

mesajı beğendiniz mi?

Hüseyin Çimrin

Taşıdığım İsim Hayatımı Etkiliyor mu?

Hayatta hiçbir şeyin tesadüf olmadığını söyleyebiliriz. 'İsimler yeni doğan bebeğe verilirken bile, farkında olmadan kişiler bebeğin geleceği üzerine karar verdikleri görüşündeyim. Numörolojide tıpkı rakamların insanların üzerinde etkisinin olması gibi, harflerin de insanlar üzerinde çok büyük etkisi olduğunu yaşamımda gözlemledim. İnsanların kişilere isimlerine göre, önyargılı yaklaştıklarını da söylemek pek yanlış olmaz. Ayrıca insanların yakın çevresinde karşılaştıkları olumsuz kişilerin isimlerinin bu önyargıda etkisi olabiliyor. Dolayısıyla bu durum aynı isimde kişiler için önyargılı bir yaklaşımı da doğurabiliyor. Belki basit bir örnek ama, &#;Şaban&#; ismi verilen bir çocuk, ister istemez dalga geçilebilen bir konuma maruz kalabiliyor.

İsim, harfler gibi bir takım sembollerden oluştuğu icin doğduğumuz andan itibaren sahibini etkisi altına alır. Kişi isminin özelliklerini taşır. Bu nedenle çocuklarımıza isimler verirken, bazı isimlere dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hele hele büyükanne ve büyükbabaların isimlerin çocuklara verilmesi, kişilerin yaşamlarında olumsuz etkileri olduğuna inanıyorum. Ben kendi çocuklarıma isim verirken buna çok dikkat ettim. Çocuklarımdan doğacak çocuklarına benim ve annelerinin isimlerini vermemeleri için söz aldım. Torunuma isim verilirken, kızım ve damadımı isimlerin karakter üzerindeki etkisi konusunda bilgilendirdim. Sağ olsunlar. Onlar da buna uydular.

Şimdi size her harfe yüklenen etki ve anlamı sunayım ki, sizler de isimlerinizde gizli karakterinizi öğreniniz. Hani derler ya; &#;Fala inanma, falsız da kalma!&#; yani öyle bir şey.

A: Algılama gücü ve mantık yürütme kabiliyeti yüksek kişilerdir.
B: Ön sezileri kuvvetli kişilerdir, olaylar karşısında hiçbir zaman umutlarım kaybetmezler.
C: Güzel sanatlara yatkınlıkları vardır. Duygusal kişilerdir.
Ç: Zevkine ve sefaya düşkün kişilerdir.
D: Üstün gücü temsil eder; hırslı ve zorluklara direnen kişilerdir.
E: Ruhsal karışıklığı temsil eder, bu kişiler üzüntü ve sevinci bir arada yaşarlar, ruhsal gel gitleri vardır.
F: Sakin kişiliği ifade eder, uysal ve güvenilir kişilerdir.
G:İnatçı kişilik, gerginlik ve üstün güçlere sahip olma arzusu.
H: Sakin, durağan kişilik.
Iİ: Hassas, duygusal ve kırılgan kişilik.
J: Kaprisli, kıskanç kişilik.
K: Başarılı, unvan sahibi, daima yükselen kişilik.
L: Sanatsal yönleri olan kabiliyetli kişilik.
M: Ticarete yatkın, zeka seviyesi yüksek kişilik.
N: Üstün güçleri olan ve sağduyu sahibi kişilik.
OÖ: Gizemli kişilik, gizliliği sever, duygularını kolay kolay açığa vurmaz.
P: Kendinden emin kişilik, girdikleri ortamda kendine güvenli davranışlarıyla dikkat çekerler.
R: Tereddütlü kişilik, karar vermekte sürekli zorlanırlar.
S Ş:Aşırı hayalperestlik, sık sık hayal kurarlar.
T: Ketumdurlar, duygularım karşısındakine çok zor açarlar.
UÜ: Durgun görünümlü, çok ağır hareket eden kişilerdir. İşlerini yavaştan alırlar.
V: Kendi içine dönük, umursamaz kişilik, bana dokunmayan yılan bin yıl yasasın diye düşünürler.
Y: Geçmişteki İzleri, üzüntü ve diğer olayları sürekli yaşarlar, geçmişlerini asla unutmazlar, ancak güçlü kişilik yapıları vardır.
Z: Bilimle uğraşan, okumayı seven, akademik anlamda başarılı kişilik.

İsimlerinizde yer alan harflerin bu listedeki karşılıklarını bulun. Belki siz de, isimlerin insan üzerindeki etkileri konusunda benim gibi farklı düşünürsünüz. Kim bilir?

Hüseyin Çimrin

mesajı beğendiniz mi?: &#;+1

kürşat dede

Alıntı:
isim bence hayatı etkiliyor.güzel bi ismin varsa bence 1 adım öndesin

Bu görüşe ben de katılıyorum,isimler yaşamın bir yerinde kısmen de olsa etkiliyor kişiyi. Küçücük oğlum bile okulda Perisu ya da Sıla isimli arkadaşlarıyla aynı sırada oturmak isterken ismini burada yazmayayım başka bazı arkadaşlarıyla oturmayı istemiyor.

Toplumda da bazı sosyo-kültürel sınıflarda bazı isimler daha makbul görülüyor,yanlış anlaşılmasın diye örnek vermek istemiyorum. Hihayelerimizde bile bunu görebiliriz,eğer ihtiyar bir bayandan bahsediyorsa hikaye "hatice nine,zehra ana,keziban hala vs."anılır,eğer küçük bir kız ise anlatılan"Lale,sema,buse,gizem,seçil,vs." ile anlatılır.
Ayşe,Fatma,Hatice,Meryem,Sıddıka,Zehra gibi bayan adları ve Ahmet,Mehmet,İsa,Hakkı,Abdurrahman,Veysel,Durmuş, gibi bay adları daha eskiye dönük,köylü-kırsal,geleneksel aile yapısına sahip insanların koydukları isimler gibi görülmektedir.
Buna karşın; Sıla,Sezgi,Buse,Gizem,Gözde,Jale,Handan funduszeue.info bayan adları ile Berk,Berke,Yiğithan,Tolga,Emre gibi isimler daha yeni,kentli,modern insan tiplerinin koyduğu isimler olmaktadır.
Bu yargılarım ne kadar doğrudur bilmiyorum ama benim düşüncem bu şekilde olduğu yönüfunduszeue.info Çocuklarıma isim koyarken Türkçe olmalarına özen gösterdim,birine "Onur Çağrı" diğerine "Ozan Alp" ismini koydum.
Ben şahsen kendi adımdan dolayı siyasi manada hem sıkıntı yaşadım ve hemde iltifat verahatlık yaşadıfunduszeue.info yaşadıklarımın müsbet ya da menfi olarak asla yaşanmamasını dilerdim. Bu ülkede inşallah bir gün insanlar liyakatlarına göre belli yerlere gelirler,isimler ve cisimlerden önce o isim ve ismin sahibi cismin yaptıklarına bakılır,bilgisi-becerisi ve ürettikleri değerlendirilir.

CAN

Unutmadan bir de sırf TÜRK adı taşıyor diye Amerika'da tutuklanan dostlarımız olmuştu.

-Muhaffak
-Cemşit
-Hurşit
-Şafak

gibi

Oktay Kasman

Ben taşıdığım ismimin hayatımı etkilediğini sanmıyorum. Bir insanın adından dolayı hayatının etkileneceğine de pek ihtimal vermem. Soyadı zaten o aileye mensup olanların sahib oldukları ortak bir isimdir. Kendi adı da çok ilgi çekici,mizah konusu yapılacak kadar aykırı bir isim değilse zaten problem yoktur. Ayrıca adı Zeki olan kişilerin hepsi Zeki mi, adı Korkmaz olanların hepsi cesur mu, adı Muvaffak olanların hepsi hayatta başarılı mı olmuşlar? Bence aydın ve uyanık gençler olarak daha Pozitif konularla ilgilenmeliyiz, sırlar dünyasını da erbabına bırakmalıyız.

En son Oktay Kasman tarafından Cum 02 Ksm , tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Ahmet Cenan

Etkilediğine ben inanıyorum.Şöyle ki Ahmet kelimesi zaten belli ediyor kaynak olarak Peygamber efendimizin (sav) isimlerinden biri. Cenan kelimesi ise sevebilen karşısındakine karşı sevgisini gösterebilen anlamına funduszeue.info Canan yar sevgili iken cenan ise onun karşısındaki kişidir. İsimlerimin anlamlarını öğrenmeden önce tabiri caizse ot gibi yaşarken öğrendikten sonra onların anlamlarına göre yaşamaya başladım desem yalan olmaz.

ahmet

çocuklara koyulacak isimlerin doğru seçilmesinin önemli olduğu fikrindeyim.. bu din'ende desteklenmektedir.. çocuğun kişiliğine, karakterine olumlu-olumsuz etkileri olabilmektedir..şiddet içeren isimler ileriki yaşlarda çocukta negatif davranış biçimleri görülmesine sebep olabilmektedir.. ben ismimi manevi boyutundan dolayı çok seviyorum..

mesajı beğendiniz mi?

asumandilekaltun

mesajı beğendiniz mi?

Ayseni Toker

15 yıl önce - Cmt 03 Ksm ,

(Ay)bike-(Se)rap-(Ni)yazi
Ablam, annem ve babamın isimlerinin ilk heceleri. (Biz mutlu bir aileyiz, herbirinin bir parçasını bende birleştirmişler ) İsmimin anlamını hiç bilemedim, çünki adaşım olan kimseye rastlamadım, sözlüklerde de geçmiyor. (Benzerleri var Ayseli, Aysen, Ayşen gibi) Ben hangisinin anlamına bakmalıyım sizce, ona göre hayatımı etkileyip etkilemediğine karar vereceğim

Bizde bir aile geleneği haline geldiği için söylüyorum, kızımın adı Maral Nazay, (Naz)ım Eşim - (Ay)seni Bendeniz.

Not. Diğer ismim Şahende bunun da anlamını tam bilene rastlamadım.
Ama bana çok şey kattığını ve bana yakıştığını düşünüyorum isimlerimin.
Anlamlarını bilen varsa paylaşmanız beni sevindirir.

mesajı beğendiniz mi?

sayfa 3

cevap yaz

« önceki   123   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı
Çocuğunuzun ismini belki de yıllar önce henüz ortada çocuk planı bile yokken belirlemiştiniz kafanızda. Ya da belki yaya gelmesine sayılı günler kaldı, ama hala karar veremediniz. Geleneksel isim tercih edenler için karar vermesi biraz daha kolay gibi, modern ve farklı isimler isteyenler içinse isim koyma işi biraz zor sankiEn çok da şu sorular kafaları meşgul ediyor: Acaba isimler çocuklar üzerinde gerçekten etkili mi? Etkiliyse ne kadar etkili? Bu soruları uzmanlarına yönelttik ve konunun hiç de hafife alınmayacağını fark ettik. Çünkü uzmanlara göre isimler; kişilik, karakter ve hatta cinsel kimlik gelişimi üzerinde bile etkili. Üsküdar Üniversitesi Rektörü-Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan değerlendirdi.

İsimler kişilik gelişiminde önemli

İsim seçiminin, çocuğun kişilik oluşumunda ve ilerleyen yıllardaki tavır ve tutumlarında etkileri neler?

Çocuğa koyulan isimler, çocuk için aynı zamanda ona bir hitaptır. İsimlerin anlamlarının çocuğun kişiliğinin gelişmesinde önemli bir yeri vardır.
İsimle ilgili duygusal çağrışımlar, çocuklar üzerinde etiketlendirme etkisi oluşturur. Psikolojideki tabirle stigmatize (damgalamak) eder. Bunun üzerine çocuk, yüceltilen bir isme sahipse ona uygun roller ve pozisyonlar alıp bu şekilde tepkiler verir. Olaylar arasında ona uygun anlam bağları kurar. Bunun sonucunda da sahip olduğu ismi, kendisine tanımlama haline getirir. Bu nedenle çocuğa isim vermek aslında ona "Böyle ol" demektir. Çocuğa; vurmak, savaşmak, kırmak gibi agresyon içeren isimler vermek risk taşır. Mesela erkek çocuksa, öfkeli olan halini teşvik eder. Kız çocuksa, onun erkek gibi davranmasına sebep olur. Bu özellikler nedeniyle cinsel kimlik göz önünde bulundurularak isim verilmelidir. Barış ve Deniz gibi bilinen unisex (hem kız hem erkeğe kullanılabilen) isimlerin çok sakıncası yoktur. Bilinmeyen unisex isimler, çocukta cinsel kimlik değişimine sebep olabilir. İsim, çocuk için sadece bir rutin tekrar haline gelmez, özellikle arkadaşlar arasında isim konuşulduğu zaman o isimle ilgili rol tanımlamasına girilmesine de neden olur. Ayrıca isim, çocuğun sosyal rollerini de etkiler. Yeni yeni konulmaya başlanan bazı isimler, hem kız hem de erkek çocukta kullanılmaya başlanmıştır.

Her iki cinsiyette kullanılabilen isimler aslında çocuk için sakıncalı olabilir. Ancak, bu isimleri çocuğun cinsiyetine uygun bir başka isimle beraber koymak, bu sakıncalı durumun etkisini azaltır. Erkekse,
Ahmet Deniz ya da kız çocuğu ise Ayşe Deniz gibi. İsimde cinsiyet tanımlamasının olmaması ile çocuğa insan ilişkilerinde gereksiz sosyal engel verilmiş olur. Çocuk, insan ilişkilerine garip bir isimle ya da sorgulanan bir isimle başlarsa, bu onun bir engelle başladığı anlamına gelir. Anne ve babanın çocuğun sosyal uyumunu kolaylaştıracak roller ve isimler vermesi, çocuğun hayatını kolaylaştırır ve sosyal uyumuna katkı sağlar. Olumsuz anlamlı isimler ise, çocuğun özgüven gelişimini kötü yönde etkiler. Çocuğa kendi kültürünü çağrıştırmayan isimler koymak, bir-iki nesil sonra o çocuğu başka kültürün çocuğu yapmak demektir. Kültürel entegrasyon (bütünleşme) olursa, çocuk kendi kültürünü koruyarak bir bütünün parçası olur. İsim aynı zamanda kimliktir. İsim koyarken o kişinin kimliği de belirlenmiş olur.

İsim koyarken nelere dikkat edilmeli?

İsmin çocuğun kendi kişiliğini ve karakterini gölgelememesi gerekir. Çocuğun ismi; sosyal rolünü, kişiliğini gölgeliyorsa ve ismiyle diğer insanlar uğraşıyorsa (dalga geçme, küçümsenme) bu durum çocuğun sosyalleşmesini olumsuz etkiler. Bir çocuğun özeline, kutsalına ve varsa özürlerine dokunulmamalıdır. Çünkü çocuğun özeline ve kutsalına dokunulursa, incinir ve olumsuz bir diyalog geliştirir. Bu durum ismi için de geçerlidir. Çocuğun isminde bir tuhaflık varsa, bir topluma girdiğinde sorun yaşayabilir ve bu da sosyal fobiyi artırıcı bir etki olabilir. Ayrıca marjinal bir isim seçimi olmamasına da dikkat etmek gerekir. Çocuğa marjinal bir isim konulduğunda, taşıyamayacağı bir isim olursa çocuk onu değiştirmek zorunda kalır ya da bu durum çocuğu sosyal kaçınmalara iter.

Çift isim koymanın olumsuz bir etkisi var mı?

Çocuklara çift isim koymanın psikolojik açıdan herhangi bir sakıncası bulunmaz.

Çocuğa, kaybedilen bir yakının isminin ya da anne ve babanın kendi isminin verilmesi doğru mudur?

Anne ve babanın çocuklarına kendi isimlerini vermesi ego tatmini olarak değerlendirilebilir. Çift isim olarak belki verilebilir, ama alışılmış bir şey değildir. Anne ve babanın çocuğun kimliğine saygı duyması gerekir. Çocuk, onların çocuğudur ama onlara ait değildir. Çocuk bireydir ve kendi gemisinin kaptanı olmalıdır. Anne ve babalar kendi isimlerini koyarak çocuğa derin bir aidiyet yükledikleri zaman, çocuk bir müddet sonra rahatsız olabilir. Bu sorunla büyüyen çocuklardan mahkemeye başvurarak ismini değiştiren kişilerin olduğu bilinir. Çok sık karşılaşılan ve geleneklere bağlı olan bir durum da, ailenin yaşlı üyelerinden birinin isminin çocuğa koyulmasıdır. Bu, çocuğu etkilemez. Vefat etmiş birinin ismini ikinci isim olarak vermek de aynı şekilde anne-babanın kendi ismini koymasından daha normal bir durumdur.

İsim aidiyet bağı oluşturuyor

Anne ve babalar çocuklarına isim koyarken hayallerini koyuyorlar aslında ve çocuğu düşünmeyerek empatisiz yaklaşabiliyorlar. Çocuğun gelecekte yaşayacağı durum çoğu zaman göz ardı ediliyor. İsim, çocuğun ömür boyu taşıyacağı markasıdır. İsim aynı zamanda aidiyet bağı da oluşturuyor. Çocuğun kendi ismine ve içinde yaşadığı topluma duyduğu aidiyet duygusunu kaybettirmemek gerekiyor. İsim verirken aidiyet duygusunu da göz önüne almak çocuğun uyumunu kolaylaştırıyor.

Bebeğim ve Biz Dergisi/Mart

İsimlerin çocuk üzerinde etkisi var mı? İsim koyarken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Değerli kardeşimiz,

Yeni doğan çocuğa kısa bir süre içinde güzel bir isim koymak anne ve babaların en önemli görevlerindendir. Çocuğa konulan isim hem bu dünyada hem de ahirette geçerlidir. Rasulullah (sav) sadece çocukların değil, büyük insanların ismiyle dahi ilgilenmiştir. Kötü bulduğu bazı isimleri değiştirme yoluna gitmiştir. Yine konulması gereken güzel isimler hakkında bilgiler vermiş, zaman zaman bizzat kendileri çocuklara isimler vermiştir.

Rasulullah (sav) güzel isim koymanın önemini şöyle açıklıyor:

“Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın.”(1)

Bu çağırma işlemini Allah'ın görevlendirdiği bir melek Allah'ın izniyle yapacaktır. Hiç kimse kıyamet günü Allah (c.c.)’ın hoşlanmayacağı isimle O’nun karşısına çıkmak istemez. Öyleyse kötü olan isimlerin çocuklara verilmemesi gerekir.

Rasulullah (sav)’ın isim konusundaki hassasiyetini daha iyi anlamak için şu hadis-i şerifi de görmek lazım. Yahya bin Said (r.a.) anlatıyor:

Hz. Peygamber (sav) bol sütlü bir deve hakkında: “Bunu kim sağacak?” diye sordu. Bir adam ayağa kalkmıştı ki, Rasulullah (sav) adama: “İsmin ne?” diye sordu. Adam:“Mürre (acı)”diyince ona “Otur.” dedi. Hz. Peygamber (sav) tekrar: “Bunu kim sağacak?” diye sordu. Bir başkası ayağa kalktı, ben sağacağım diyecekti. Hz. Peygamber (sav) ona da: “İsmin ne?” diye sordu. Adam: “Harb.” diyince, ona da: “Otur.” dedi. Rasulullah (sav): "Bu deveyi bize kim sağacak?” diye sormaya devam etti. Bir adam daha kalktı. Ona da ismini sordu. O da “Ya’iş” (yaşıyor) cevabını alınca ona “Sen sağ!..” dedi.(2)

Allahü Azimüsşan’ın has isimleri kullara isim olarak verilmez. Ancak sıfatları isim olarak verilebilir. Mesela; Kerim, Halim, Kadir, gibi kelimeleri insanlara isim olarak vermek caizdir. Ancak bu isimlerin başına bir (Abd) kelimesi ilave ederek söylemek ise pek güzel bir dikkattir. Zira (Abd) kelimesini ilave ederek söylediğiniz takdirde Kerim’i Abdülkerim olarak söylersiniz. Bu takdirde Kerim’in kulu demiş olacağınızdan mana pek güzel bir şekil alır.

Nitekim Aziz isminin başına da bir (Abd) kelimesi ilave ederek söylediğinizde azizin kulu manasına Abdülaziz demiş olursunuz. Mecburi olmasa da güzel bir hassasiyet olur.

Rasulullah (sav)’ın açıklamalarına göre en güzel isim olarak adlandırılanlardan bazıları şunlardır:

Erkek ismi olarak, Abdullah, Abdurrahman, Muhammed, peygamberlerin isimleri, Hasan, Hüseyin ve diğer İslam büyüklerinin isimleri tavsiye edilen isimlerdir. Kız isimleri olarak da, Aişe (Ayşe), Fatıma, Zeyneb, Hatice, Cemile, Zehra… gibi isimler güzeldir.

Mahşerde her çocuk, konan ismiyle çağrılacaktır. Şayet çocuğun ismi kötü manaya gelen gayri müslim ismi ise, mahşer halkı önünde isminden dolayı utanan çocuk, "Allah beni doğuştan Müslüman olarak dünyaya gönderdi, sen neden bana kötü manaya gelen ismi koydun?" diye isim koyandan davacı olacaktır. İsmin manasının böylesine ehemmiyetinden dolayıdır ki, Peygamberimiz (sav) kötü manaya gelen yabancı isimleri iyi manaya gelen Müslüman isimleriyle değiştirme örnekleri vermiştir. Mesela (Uzza putun kulu) manasına gelen (abdu'l-uzza)'yı, Allah'ın kulu manasına gelen (Abdullah) ile değiştirmiştir. Ateş parçası manasına gelen (cemre)'yi de güzel kız manasına gelen (cemile ile) ile, Harp ismini de Hasan'la düzeltmiştir. Demek ki, Müslüman isminden maksat, mananın kötü olmamasıdır.

Bununla beraber bazen isimlerde mana açık da olmayabiliyor. (Aleyna) gibi. Son zamanlarda çok rastladığımız bu "Aleyna"nın ne manaya geldiğini pek bilemiyoruz. Çünkü, Kur'an'da geçen "aleyna" isim değildir. Sadece yer aldığı cümlenin içinde "üzerimize" manasına gelmektedir:

- (Vema aleyna) bizim üzerimize, (illel'belağ) tebliğden başka bir görev yoktur, manasına gelebilen (bizim üzerimize)'yi, cümle içindeki yerinden çekip birine isim olarak verdiğinizde, ne manaya geldiğini anlamak zorlaşmaktadır. Belki de Yasin'deki bu (aleyna)'yı isim olarak seçenler, (bu çocuk bizim üzerimize Allah'ın bir ihsanıdır) demek istemekteler.

Bir de kızlarımıza verilen Kezban ismi vardır ki, zannederim yanlış anlaşılan isimlerden biri de budur. Kezban'ı hep yalancı manasına anlayanlar, Kur'an'daki (tükezziban) ile karıştırmışlardır. Çoğu kimseler Farsçadaki (ev hanımı) manasına gelen "Kedban"dan alınma Kezban'ı, Arapçadaki "yalanlayan" manasına gelen tükezziban'dan alınma sanarak bu isimden hep ürkmüşlerdir.

Bununla baraber iyi bir anlamı olmasına rağmen yanlış anlaşılacak isimler koymamaya dikkat etmenin faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle kız çocukları için, Büşra, Beyza, Selma, Esma, Ahsen, Rabia, Saliha, Salime, Adile.. gibi kolay seslendirilen, yanlış yazma ve yanlış söyleme ihtimali olmayan tek isimler tercih edilebilir.

Sözün özü: Ebeveynler yavrularına karşı ilk görevlerini yerine getirirken, gayri müslim kimliğini çağrıştıran yabancı isim koymaktan kaçınmalı ki, mahşerde koydukları isimlerle çağrılan çocuklarının şikayetine muhatap olmasınlar. Bu konuda elbette bizim gibi düşünmeyenler de olabilir: "Tercih size aittir, kim neye layıksa onu bulur." demekten başka sözümüz olamaz onlara da. Müddessir Sûresi'ndeki ayetin ikazı hepimiz için geçerlidir:

-Herkes kendi tercihinin sorumlusudur!

Çocuğa verilen ismin çocuk üzerinde olumlu etkileri olabilir. Ancak Furkan ismindeki bir çocuğun yaramaz olacağı gibi inanışlar doğru değildir.

Kaynaklar:

1. Ebu Davud, Edeb
2. Muvatta, İsti’zan

(Sadık Akkiraz, Ahmet Şahin)

Selam ve dua ile
Sorularla İslamiyet

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası