itü yeterlilik sınavı sonuçları / İTÜ Proficiency Kursu | DDM | Dünya Dilleri Merkezi

Itü Yeterlilik Sınavı Sonuçları

itü yeterlilik sınavı sonuçları

İTÜ Hazırlık Sınavı Bilgilendirme (ÖNEMLİ)

• Teğmen
    Arkadaşlar yardımcı olabilecek var mı? Puanlandırma, b&#;l&#;mler (Reading,speaking vs..). &#;rnek soruların nerde bulunabileceği. Yardımcı olabilirseniz &#;ok Makbule ge&#;er

• Teğmen

Orijinalden alıntı: FlamengoMuhammed

Eywallah hocam gayet detaylı a&#;ıklamışsınız. Listening anladığım kadarı ile note taking formatında sorulmuş. Sormak istediğim sadece note taking mi var yoksa listening in test olan kısmıda mevcut mu?

Test olarak dinlerken yanıtlama gibi yok, yalnızca note taking var

Ne demek
  • Yüzbaşı
    İlk arkadaş her şeyi yazmış ama bende şunu ekliyim eğer ayarlayabilirseniz 75i ge&#;meyin ve ing alın hem kolay ders hem de direk alırsanız sıkıntı &#;funduszeue.info&#;en sene girmiştim kolaydı ilkinden 40 ikincisinde 31 almıştım hi&#; &#;alışmadan tabi &#;nceden iyi bir temelim vardı.&#;zellikle listening extra kolaydı 2 kişiyle sınavda tanışmıştık sınavdan sonra hepimizde listening &#;ok kolaydı demiştik.

Listening kısmı i&#;in sunuda yapabilirsiniz duyduklarınızı t&#;rk&#;e olarak not alıp soruları &#;yle cevaplayabilirsiniz daha kolay gelmişti not tutmak bu şekilde şahsen.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teğmen

hocam note taking beni zora sokacak gibi. Tavsiye debilecegin note taking kaynağı olarak ne &#;nerirsin. Altyapım var ama listening im iyi değil &#;zellikle note taking vVkit de var gibi &#;alışmak i&#;in

funduszeue.info?KitapID=&gear-up-for-proficiency

Ben sınavdan &#;nce bunu &#;&#;zm&#;şt&#;m i&#;inde yeteri kadar deneme var. Ayrıca ge&#;miş sınavları da &#;&#;zersen hemen alışırsın. Bana da &#;ok zor geliyordu başta, deneme &#;&#;z&#;nce sisteme alışıyosun sonra gerisi geliyor

• Teğmen

Orijinalden alıntı: Fleur-de-lys

Sınavın zorluğu ne derece?1 aylık test at&#;lyesinde eğitim almaya ihtiya&#; var mı onsuz &#;alışarak ge&#;irlir mi, 2 senedir ing ile uğraşmıyorum ondan &#;nce ingilizcede ortalamanın biraz &#;st&#; diyebilicek seviyedeydim

ODT&#; , Boğazi&#;i, Bilkent'e g&#;re olduk&#;a kolay bir sınav. Ben hazırlık okurken baktım hazırlık eğitimi &#;ok yetersiz bu nedenle vakit kaybetmeden ge&#;meliyim diye d&#;ş&#;nd&#;m. Verdikleri kitaplardaki kelimeleri &#;ıkardım yaklaşık tane. Sonrafunduszeue.info?v=Y-5LT-dRPpM buradan grammer konularını hallettim, bir &#;ncedeki arkadaşı cevaplarken g&#;nderdiğim kitabı &#;&#;z&#;p &#;yle ge&#;tim. &#;stelik benim ingilizcem o kadar iyi de değildi. B1 ( Pre-Intermediate) başlamıştım. 1 aylık emek ile bence rahat&#;a ge&#;ilir.

• Teğmen
    Teşekk&#;rler hocam ama &#;alışma disiplinini daha iyi sağlayabilmek adına gitmeyi d&#;ş&#;n&#;yorum bir de kitaplarını almak i&#;in falan bakalım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yüzbaşı

YARARLI KONU

UPPPPPPPPPP
    Hocam sınavı ge&#;ebildiniz mi ? Ge&#;tiyseniz hangi kaynakları kullandınız ? Ya da hazırlık okuduysanız &#;nerir misiniz ?
  • Teğmen
    Hocam hazirligi atladim ben temel vardi zaten. tl ye itunun surekli egjtim merkezi sitesinde macka da 8 9 gunluk gunde 6 saatlik bir hizlandirma programi oluyor sinavdan once temelin varsa kesinlikle oneririm git takil 1 hafta sinavi gecebilirsin tavsiye ederim detaylar it&#; nin surekli egitim merkesi adli sitesinde vardir

• Yüzbaşı

Hocam hazirligi atladim ben temel vardi zaten. tl ye itunun surekli egjtim merkezi sitesinde macka da 8 9 gunluk gunde 6 saatlik bir hizlandirma programi oluyor sinavdan once temelin varsa kesinlikle oneririm git takil 1 hafta sinavi gecebilirsin tavsiye ederim detaylar it&#; nin surekli egitim merkesi adli sitesinde vardir
    Hocam derslerde İngilizce anlamak zor oluyor mu ? Daha &#;nce hi&#;bir şekilde İngilizce ders dinlemedim.
  • Teğmen
    B2-C1 seviyesi İngilizcem var. hazırlık okumak klasik olan '1 sene rahatsin' d&#;ş&#;ncesiyle cazip gelse de,bana bir şey katmayacak gibi geliyor. Ayrıca şu 2 ayda sıkıntıdan patladım, tanımadığım bir şehirde eğer arkadaş ortamı kuramazsam iyice bıkarım 1 sene ge&#;mez. Ancak hazırlık okumadan direkt b&#;l&#;me ge&#;meye de korkuyorum acaba yeterli olur mu diye &#;&#;nk&#; akademik olarak hi&#; pratik yok. Bir de b&#;l&#;me başlayınca arkadaşlık konusunda sıkıntı &#;eker miyim diye d&#;ş&#;n&#;yorum. İT&#;n&#;n m&#;hendislik ve hazırlık kamp&#;sleri de farklı o da bir eksi.

Neyse teşekk&#;r ederim, umarım anlayabilmişimdir derdimi.

• Yüzbaşı
    &#;ncelikle sana diyeceğim şu ki ortam istiyorsan hazırlık oku. Hazırlık okumak sana birşey kattı mı dersen ilk d&#;nemden sonra evet ger&#;ekten ingilizcem gelişti ama hazırlık okumasam da sağlam bi &#;alışmayla profu ge&#;ebilirdim heralde. İlk d&#;nem hazırlığı ge&#;en arkadaşlarım oldu. Dediklerine g&#;re lisansta hi&#; arkadaşları yok, tanıdıkları hep hazırlıktan. &#;&#;nk&#; sınıflar sabit değil. Kamp&#;s&#;n farklı olması &#;ok da sorun değil aslında. Metroya atladığın zaman yakın sayılır. Bana soracak olursan, ingilizcen &#;ok iyi değilse hazırlık oku. Başlayabilirsen B1'den başlamanı tavsiye ederim

• yeni mesaja gitYeni mesaj

Benzer içerikler

Tarayıcınız çok eski!

Essay Writing – Yazma Becerisi (30 puan)

Yazma beceriniz, ITU PROFICIENCY sınavının 2. basamağında değerlendirilmektedir. İkinci aşamaya girebilmek için birinci aşamadan 50 puan üzerinden 25 puan alınması gerekmektedir.

Bu bölümde Akademik Kompozisyon ve Entegre Yazma olmak üzere 2 bölüm yer almaktadır.

Akademik Kompozisyon (20 Puan):
Öğrencilerden verilen 2 sorudan birini seçmeleri ve yaklaşık – kelimelik bir akademik kompozisyon yazmaları beklenir. Bir konunun nedenlerini ya da sonuçlarını açıklamaları veya bir argümana dair kişisel görüşlerini yazmaları istenir.

Entegre Yazma (10 Puan):
Bu bölümde öğrencilere kısa bir okuma metni verilir. Sonrasında bir metin dinletilir. Okuma ve dinleme metinlerinden edindikleri fikirleri sentezleyerek bir metin oluşturmaları beklenir.

Kompozisyon kriterleri ve örnekleri için sitemizin DOWNLOAD kısmına bakabilirsiniz.

Writing bölümünde essay yazarken dikkat etmeniz gereken noktaları anlattığımız ve tavır değişikliği yaratmasını hedeflediğimiz eğitim videolarımıza YouTube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Eylül Ayı Yeterlik Sınavı (YDYS) nasıl bir sınavdır?

Eylül Ayı Yeterlik Sınavı (YDYS), zorunlu hazırlık okuyacak öğrencilerin hazırlık programından muaf olmalarını sağlayan iki aşamalı bir sınavdır. Bu sınavın 1. Aşamasında dil bilgisi, okuduğunu ve dinlediğini anlama, 2. Aşamasında ise yazma ve konuşma becerileri ölçülür. Sıanvın her iki aşamasından da 65 ve üzeri puan alan öğrenciler, hazırlık programından muaf olurlar ve doğrudan bölümlerinde derslere başlarlar.

Zorunlu İngilizce Hazırlık sınıfı bulunan bölümler hangileridir?

Eğitim-öğretim yılında Zorunlu Hazırlık Sınıfı bulunan bölümler şunlardır:

Fen-Edebiyat Fakültesi:

İngiliz Dili ve Edebiyatı 

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi:

İngilizce İşletme

Yabancı Diller Yüksekokulu:

İngilizce Mütercim-Tercümanlık

Sınavın içeriği nasıldır?

Sınavın 1. aşaması çoktan seçmeli sorulardan oluşan dinleme, okuma, dil kullanımı (dilbilgisi + kelime) bölümlerinden oluşmaktadır. Bu aşamadan puan üzerinden 65 puan ve üzerinde alan öğrenciler sınavın 2. aşamasına alınırlar.

Sınavın 2. aşamasında yazma ve konuşma becerileri ölçülür. Bu aşamadan da puan üzerinden 65 puan ve üzerinde alan öğrenciler hazırlık sınıfından muaf olurlar.

Yeterlik Sınavı için ne tür kurallar uygulanmaktadır?

Üniversitemizde eğitime yeni başlayacak öğrencilerin sınava gelirken Nüfus Cüzdanlarını/Ehliyetlerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Önceki yıllarda hazırlık okumuş öğrencilerin ise Öğrenci Kimlik Kartlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Sınav sonuçları nasıl ilan edilmektedir?

Sınav sonuçları Yabancı Diller Yüksekokulu web sayfasından duyurulmaktadır.

Eylül Ayı Yeterlik Sınavına girebilmem için başvuru yapmam gerekli midir?

Üniversitemizde Zorunlu İngilizce Hazırlık Sınıfı Bulunan Bölümlere yeni kayıt yaptıran öğrencilerin Eylül ayında gerçekleştirilecek sınava katılmak üzere başvuruda bulunmalarına gerek yoktur.

Geçmiş yıllarda İngilizce Hazırlık Sınıfı Programından başarısız olmuş olup, sınava katılmak isteyen öğrencilerimizin ise İngilizce Hazırlık Sınıfı Akademik Takviminde belirtilen başvuru bitiş tarihine kadar başvurularını Yabancı Diller Bölüm Sekreterliğine iletmeleri gerekmekedir.

Söz konusu öğrencilerin sınav saati ve giriş yerlerini öğrenmek amacıyla funduszeue.info adresli web sitemizi takipte kalmaları gerekmektedir.

Eylül Ayı Yeterlik Sınavına girmezsem ne olur?

Üniversitemizde eğitime yeni başlayacak  ve zorunlu hazırlık okuyacak olan öğrenciler, Eylül Ayı Yeterlik Sınavına girmezler veya başarılı olamazlarsa 1 yıl zorunlu hazırlık programını almak zorundadırlar. 

Yabancı Dil Düzey Belirleme Sınavı (YDBS) nedir?

Yabancı Dil Düzey Belirleme Sınavı (YDBS), zorunlu ve isteğe bağlı hazırlık okuyacak olan tüm öğrencilerin İngilizce dil beceri düzeylerinin belirlenmesi için yapılan bir sınavdır. Bu sınav, öğrencilerin hazırlık programına hangi seviyeden başlayacağını belirler. Sınav sonucuna göre öğrenciler hazırlık programı eğitimlerine kendilerine en uygun düzeyde başlarlar.    

İngilizce Düzey Belirleme Sınavına girmezsem ne olur?

En uygun seviyenin belirlenmesi için bu sınava mutlaka girilmesi gerekir. İngilizce Düzey Belirleme Sınavına girmeyen öğrenciler, en alt seviyeden eğitimlerine başlarlar. Sınav saati ve yeri hakkında duyuruların, Yabancı Diller Yüksekokulu web sayfasındaki duyurular bölümünden takip edilmesi gerekir.

DPÜ'de lisans eğitimine başlamak için karşılamam gereken dil koşulu nedir?

Zorunlu hazırlık okuması gereken öğrencilerin lisans eğitimine başlayabilmeleri için Eylül Ayı Yeterlik Sınavı’nın her iki aşamasında da 65 ve üzeri puan almaları gerekmektedir.

Yabancı Dil hazırlık eğitimi sonrasında lisans eğitimine geçebilmek için karşılamam gereken koşullar nelerdir?

Yıl içinde yapılacak olan Quiz, Vize, Portfolyo, Konuşma Sınavı ve Performans notlarınızın ortalamalarının 65 ve üzeri olması ve devam zorunluluğunu yerine getirmeniz durumunda Haziran Ayı Yeterlik Sınavı’na girebilirsiniz.  Bu sınavın her iki aşamasında da 65 ve üzeri almanız durumunda hazırlık programında başarılı sayılıp lisans eğitiminize başlayabilirsiniz.

Devamsızlık ve yıl içi ortalamasını sağlayıp Eğitim – Öğretim Yılı sonunda yapılan Yabancı Dil Yeterlik Sınavından başarısız olan öğrenciler web sitemizdeki duyuruları takip ederek Bütünleme Yabancı Dil Yeterlik Sınavına katılabilirler. Bütünleme Yabancı Dil Yeterlik Sınavından da başarısız olunması halinde gelecek Eğitim – Öğretim Yılı başında (Eylül) yapılacak Yabancı Dil Yeterlik Sınavı’na akademik takvimde belirtilen başvuru sürecinde başvuru yapmak koşuluyla katılanabilir.

Gelecek Eğitim – Öğretim Yılı başında (Eylül) yapılacak Yabancı Dil Yeterlik Sınavından da başarısız olan Zorunlu Hazırlık sınıfı bulunan bölümlere kayıtlı öğrenciler İngilizce Hazırlık Sınıfı Programı’nı tekrar ederler.

İsteğe bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı programında öğrenim gören öğrenciler Hazırlık Sınıfı Programında başarısız olsalar dahi bölümlerindeki eğitimlerine başlayabilirler.

Hazırlık eğitimi süresi ne kadardır?

Hazırlık eğitimi süresi 1 yıldır.

Hazırlık sınıflarında devam zorunlu mudur?

Evet. Derslerin en az %85’ine devam zorunludur. Bununla ilgili detaylar öğretim yılı başında hazırlık sınıfı öğrencilerine duyurulur.

Devamsızlık sınırını aşınca ne olur?

Yıl içinde belirtilen devamsızlık sınırını aşan öğrenciler, Eğitim – Öğretim Yılı  sonunda  yapılan İngilizce Yeterlik Sınavı ile birlikte Bütünleme İngilizce Yeterlik Sınavı’na giremezler. Ancak daha sonra Eylül ayında yapılan İngilizce Yeterlik Sınavına girebilirler.

Sağlık raporları devamsızlıktan düşer mi ve mazaret sınavlarına girebilir miyim?

Sağlık raporları nedeniyle sadece VİZE sınavları için mazaret talebinde bulunulabilir. Bunun için 3 iş günü içinde Öğrenci İşlerine dilekçe ve raporlar teslim edilmelidir. Diğer sınavlar veya ölçme değerlendirme ögeleri için herhangi bir mazaret sınavı ya da değerlendirmesi yapılmaz. 

Hazırlık sınıfı ders kitaplarını nereden temin edebilirim?

Hazırlık sınıfında kullanılacak olan ders kitapları, ilgili yayınevlerinin derslerin ilk haftasında okuldaki satış masalarından temin edilir. Derslere kitapsız gelinmesine ve fotokopi kitap kullanılmasına izin verilmez. Öğrenciler kullanılacak kitap listesi hakkında akademik yıl başında bilgilendirilir. Ders kitaplarının öğrenciye maliyeti civarında olup net tutar öğrencilerin seviyelerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Üniversite dışındaki kısa süreli yabancı dil kurslarının yalnızca öğrenim/ders saati ücretlerinin yüksek maliyeti düşünüldüğünde, yabancı yayınevlerince basılan ve hazırlık eğitiminde bir akademik yıl boyunca kullanılacak olan eğitim-öğretim materyallerine ödenecek bu tutarın makul seviyede olduğu görülecektir.  Bunun yanı sıra, hazırlık eğitimi ile alacakları yoğun dil eğitiminin gerek akademik gerekse iş yaşamlarında öğrencilere sağlayacağı katkı paha biçilmezdir. 

Hazırlık sınıf listeleri ilan edildikten sonra sınıf değişikliği yapılabilir mi?

Hayır.

Hazırlık eğitimi boyunca aynı sınıfta mı eğitim alınır?

Hayır. Her 8 haftalık periyotlar sonrasında sınıf listeleri tekrar düzenlenir.

Zorunlu hazırlık sınıfı bulunan bölümler haricinde de üniversitemizin pek çok bölümünde öğrenciler İsteğe bağlı hazırlık okumak için müracatta bulunabilir. Bunun için, e-devlet üzerinden kayıt yaptıranların İSTEĞE BAĞLI HAZIRLIK OKUMAK İSTİYOR MUSUNUZ? sorusuna EVET seçeneğini işaretlemeleri gerekmektedir. Şahsen kayıt yaptıranlar ise isteğe bağlı hazırlık okumak istediğine dair bir dilekçe bırakarak başvurusunu yapmış sayılır. 

Başvurular kontenjanlar dahilinde değerlendirilir ve kabul edilen öğrencilerin listesi Yabancı Diller Yüksekokulu web sitesinde duyurulur. İsteğe bağlı hazırlık okuma başvurusu kabul edilen öğrenciler Hazırlık Sınıfına kaydedilir. Bu işlem sonrasında 1 yıllık hazırlık eğitimi süresi tamamlanmadan bölümlerine geçme isteği kabul edilmez.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz , Cumartesi

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası