laguna 3 inceleme / Renault Laguna 3 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları - Otomobil Dünyası

Laguna 3 Inceleme

laguna 3 inceleme

Renault Laguna 3 Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

D segmenti otomobiller arasında özel bir yeri olan Laguna'nın 3. nesil olanı nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt ararken kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Laguna 1 ve 2 ile istediği satış rakamlarını bir türlü yakalayamayan Renault yılında 3. nesil Laguna'yı Türkiye'de satışa sundu. yılında ise yerini Latitute bırakarak üretimi sonlandırıldı.

Renault Laguna 3 Nasıl Bir Araba?

yılında piyasaya çıkan laguna 3'ün tasarımından söz edecek olursak, ön farkları köşeli ve eğimli bir açıya sahip. Arka stop farları ise yukarıda ve çamurluklara doğru uzanan bir görüntüsü var. Çıktığı zaman hakkında bir otomobil ne kadar çirkin yapılabilir diye düşünseler laguna 3, gibi tasarım olurdu diye söylenirdi. Neyse tasarımını o kadar takmadığınızı farz ederek Laguna'dan biraz bahsedelim. İlk olarak motor seçeneklerine biraz göz atalım.

DCİ : Dizel olan bu motor beygir ve Nm tork güç üretiyor. Şehir içinde , şehir dışında ise litre yakıt tüketiyor. Laguna'nın D segmenti bir otomobil olduğunu düşünürsek bu motor biraz zayıf kalıyor. Yine de ekonomi için tercih edilebilir bir motor.

Benzinli : Dizel motor istemeyenler için tercih edilebilir. Şehir içinde 11, şehir dışında ise litre yakıt tüketiyor. LPG ile uyumlu olmasına rağmen motor arıza lambası yanıyor bu motorda. Gücü ise beygir ve Nm tork. Performans olarak laguna 3.'e zayıf kalıyor.

DCİ : Pek fazla tercih edilmeyen eski bir Renault motorudur. Hatta satıldığı dönemlerde Renault'un bu motoru neden hala kullandığı çokça söyleniyordu. beygir ve Nm tork güç üreten motorun şehir içi , şehir dışı ise 5 litre yakıt tüketimi var. Performans olarak tatmin edici. Laguna 'nın kasası ile uyumlu bir motor. Ancak çok fazla tutulmamıştır

DCİ : Laguna 3.'ü adeta uçuran motor diyebiliriz. Bu motora sahip bir Laguna'yı öyle kolay kolay kimse kalkışta veya uzun yolda geçemez. beygir ve Nm tork güç üreten motor gaza köklediğiniz zaman sizi koltuğa yapıştırıyor. Şehir içi 10, şehir dışı ise 6 litre yakıt tüketiyor.

T : Turbo beslemeli benzinli motor yüksek hız sevenler için ideal. beygir ve Nm tork güç üreten motor, rahatlıkla km/s hızın üstüne çıkabiliyor. Ancak LPG ile uyumlu değil. Şehir içinde , şehir dışında ise 8 litre yakıt tüketiyor.

Manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri mevcut. EDC şanzıman kullanılan Laguna 3'ün otomatik vites geçişleri sarsıntısız ve sessiz. Ayrıca sorunsuz bir şanzıman. 

Donanım paketlerine göz atacak olursak

Authentique: En boş donanım paketidir. Ön camlar otomatik ve 2 hava yastığı vardır. ABS standart olarak gelmektedir. 

Expression : Authentique donanımına ek olarak, arka cam otomatiği, dijital klima, elektrikli aynalar, yol bilgisayar, anahtarsız çalıştırma, soğutmalı topido ve start stop gibi özellikler bulunuyor.

Dynamique : Expression donanımına ek olarak ESP, ASR, Yokuş kalkış desteği, yan hava yastıkları, hız sabitleyici, elektrikli ö koltuklar, far yıkama, yağmur ve far sensörü gibi donanımlar bulunuyor.

Privilege : Dynamique donanım paketiyle aynıdır. Ancak içerisinde bej renkli kaplama kullanılmıştır.

Executive : En full donanım paketidir. Privilege paketine ek olarak, deri koltuk, Türkçe yarı ekranı, elektronik el freni, Sunroof ve panoramik cam tavan gibi özellikleri vardır.

Renault Laguna 3 Kullanıcı Yorumu

Daha önce passat, mondeo ve avensis kullanan birisi olarak kendi segmentinde bir arabayla kıyaslayacağımı bilerek Laguna III'e yaklaştım. Dışarıdan küçük bir araba gibi görünse de içine oturunca dev bir alan sizi karşılıyor. Aracı çalıştırmadan önce içerisinde kullanılan malzeme kalitesinin üstün olması dikkatimi çekti. Premium bir otomobilin içindeymiş hissi veriyor. Laguna 3'ü çalıştırmak için start-stop düğmesine bastığımda motorun çalışıp çalışmadığını hissetmedim bile. Ses yalıtımı harika. Daha sonra şehir içinde biraz turlamak için çıktım. DCİ motor yüksek devirlerde iyi, ancak ara hızlanmalarda zayıf kalıyor. Ancak DCİ motor Laguna 3'ü resmen uçuruyor. Ön koltukları 'lik kendi boyuma göre ayarladığımda arka diz mesafesi yeterince kalıyor. Ayrıca makam arabası edası var. Uzun yol ve yüksek hız performansını test etmek için otobana çıktım. İnanın km/s hıza çıkmama rağmen en ufak bir güvensizlik hissi vermedi. O kadar yüksek hızda bile aracın içine en ufak bir yol sesi almıyor. Çok keskin virajlara km/s gibi yüksek hızlarla girdim. Yol tutuşu bir passat ve mondeo'dan daha iyi buna emin olabilirsiniz. Engebeli yollarda sert süspansiyonları biraz hissettiriyor, ama konfordan çok ödün vermiyor. Kliması saniye içerisinde laguna 3'ün içini buz gibi soğutuyor. 

Renault Laguna 3 Alınır Mı

D segmenti, otomobil piyasasının en acımasız olduğu segment. Nice kaliteli arabalar sırf bu segmentte diye pazarda yer edinemeyerek üretimden kaldırıldı. Laguna'da bunlardan bir tanesi. Bugün aynı model bir Laguna 3 ile aynı model bir passat'ı karşılaştırdığınızda arasında ciddi fiyat farkı var. Laguna'nın kendi sınıfındaki modellerden hiç bir eksiği yok. Ama gel gelelim piyasada fazla tutulmuyor. Yedek parça ve usta sıkıntısı çekmezsiniz. Çünkü Türkiye'nin her yerinde bir renault servisi var. Ama parçaları biraz pahalı. Özellikle de kaporta aksamının parçaları. Ama d segmentinde her aracın parçası pahalı. Bu fiyatlara kaliteli bir d segmenti araca binmek istiyorsanız Laguna 3 rahatlıkla tercih edilebilir. Alırım kısa sürede kâr eder satarım mantığı güderseniz size göre bir otomobil değil. Alınıp uzun yıllar konforlu ve sorunsuz bir şekilde binmek için ideal bir aile otomobili.

Açıklama

Renault Laguna 3 Turbo 

Hızlı ve emin adımlarla büyüyerek müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek ve taleplere daha hızlı cevap verebilmek adına  seafoodplus.infoul   Türkiye’de online oto yedek parça satışı yaparak perakende oto yedek parça satışına hız kazandırmıştır. Hedefinde tüm araç gruplarının oto yedek parçalarını da bünyesine kazandırarak Türkiye’nin en kapsamlı online oto yedek parça deposu olmak, konusunda uzman ve yetişmiş personeliyle, Türkiye’nin tüm illerindeki müşterilerine en kaliteli hizmeti sunmaktır.

Renault Laguna 3 Turbo 

Tekerlek ve süspansayon sistemeleri;

Aks kafası, Aks, Helezon Yayı, Aks Körüğü, Salıncak, Z rot, Viraj Demir Lastiği, Aks Burcu ve Taşıyıcı, Travers Takozu, Aks Keçesi v.b

Filtre sistemleri;

Yağ Filtresi, Hava Filtresi, Yakıt Filtresi, Polen Filtresi, Filtre Takımı, Filtre Kiti v.b

Triger ve Gergi Sistemleri;

V Kayışı, Triger Kayışı, Triger Kayış Seti, Triger Rulmanları, V kayışı Rulmanı, Amortisör, Krank Kasnağı, Eksantrik Kapağı v.b

Şarj Sistemi;

Renault Laguna 3 Turbo

Debriyaj Merkezi, Debriyaj Rulman ve Yatakları, Prizdirek Rulmanı, Debriyaj Baskısı, Debriyaj Diski, Debriyaj Teli, Debriyaj Seti v.b

Motor ve Parçaları;

Egzos ve Contası, Egzos Manifolt Contası, Piyano Tuşu, Takım Conta, Piston Gömlek, Motor ve Şanzıman Takoz, Amortisör, Külbütör Contası v.b

Egzos Sistemi;

Egzos Borusu, Egzos Contası, Basınç Konvertörü, Lastik ve Takozlar, Egzos Askı Lastiği, Katalizör, Katalitik Konvektör  v.b

Direksiyon Sistemi;

Renault Laguna 3 Turbo

Aydınlatma Aksamı;

Far Camı, Sis Far Kapağı, Far, Sinyal ve Stop Lambaları, Far Eleman, Sis Farı, Far Tutucu, Ampul, Korna, Sis Farı ve Parçaları  v.b

Isıtma ve Soğutma Sistemi;

Termostat, Devirdaim, Radyatör, Valf, Role, Kilit, Pervane, Pompa Çeşitleri v.b

Basınçlı Hava Sistemi;

Debriyaj Merkezi, Kurutucu, Pedal Merkezi v.b

Marş Sistemi;

Akü, Marş Motoru, Salterler ve Müşürler, Alternatör v.b

Yakıt ve Enjeksiyon Sistemi;

Amortisör, Enjektör, Stop Müşürü, Potansiyemetre v.b

Renault Laguna 3 Turbo

Ateşleme Sistemleri;

Distribütör, Buji Kablosu, Buji, Platin Seti, Ateşleme Bobini,  Tevzi Makarası, Distribütör Kapağı, Buji Başlığı v.b

ve daha bir çok ürün çeşitleri mevcuttur.

Renault Laguna 3 Turbo

Renault Laguna 3 Turbo  Gördüğünüz resimler, orjinal görsel olarak eklenmiştir. Seçtiğiniz ürünler aracınıza ait şase numarası ile kontrol edilmektedir. Sitemizde bulamadığınız parçalar için iletişime geçebilirsiniz..

LAGUNA 3 TEST SÜRÜŞÜ ( sayfa)

• quote:

Orjinalden alıntı: Muhendis06

Laguna III'u gectigimiz hafta bayide inceleme firsatim oldu. Aracin iscilik kalitesi kabul edilebilecek seviyede. Dis tasarimi icinden daha vurucu gorunuyor. Ancak, hosuma gitmeyen tek nokta direksiyon simidinin geometrisi oldu. Megane III'de de ayni simidin kullanilacagini fotograflardan gordugumuz bu seride ozellikle uzun yolda direksiyonun yorucu olup olmadigini merak ediyorum. Ayni soru koltuklar icin de gecerli, acaba koltuklar km gibi bir mesafeden sonra uzun yolda rahatsizlik yaratiyor mu? Cunku bu kadar para verip alacagim bir aracta uzun yol konforu benim icin onem arz ediyor. Diger yandan, dci motorda sanirim otomatik vites secenegi yok, dogru mudur? Oysa ki Megane II'lerde ayni motorun otomatik versiyonunun bulundugunu biliyoruz? Kullanicilarina iyi surusler dilerim

direksiyon &#;ok rahat buna emin olabilirsin hi&#; bir şekilde yormuyor otomatik viteside lagunada 1 yıla kadar satışa sunulur tahminimce

• Teğmen
    dostum daha &#;nce de belirttim. Bir&#;ok dergide okudum araştırdım. Laguna 3 uzun yolculuklar i&#;in &#;ok ideal bir ara&#;. Bunu s&#;yleyen birtek ben değilim bir&#;ok yabancı otomobil dergisinde de belirtilmiş. Laguna ile 2 defa Ankara-İstanbul yaptım. Direksiyonu yorucu felan değil. Koltuklar aksine &#;ok iyi tasarlanmış ve uzun yolculuklarda &#;ok rahat seafoodplus.info bizim ara&#;ta privilege ve business paketiyle deri d&#;şeme var b&#;t&#;n donanım seviyelerinde aynı rahatlık varmı bilmiyorum ama aynıdır bence. Benim toyota aurisle uzun yolculuktan sonra hertarafım ağrıyor. Samimiyetimle s&#;yl&#;yorum lagunayla km yol yaptıktan sonra sanki hi&#; araba s&#;rmemiş gibiydim. Zaten ara&#; d segmenti rahat olmak zorunda &#;te yandan dci de otomatik se&#;eneği yok. Megane 2 lerde aynı dizel motor s&#;z konusu değil. Megane 2 de beygirlik biri otomatik ve biri manuel olmak &#;zere nm tork &#;reten bir motor kullanılıyor. Laguna 3 de ise tamamen farklı 6 ileri vitesli beygir g&#;&#; &#;reten daha teknolojik bir motor kullanılıyor.
    quote:

Laguna III'u gectigimiz hafta bayide inceleme firsatim oldu. Aracin iscilik kalitesi kabul edilebilecek seviyede. Dis tasarimi icinden daha vurucu gorunuyor. Ancak, hosuma gitmeyen tek nokta direksiyon simidinin geometrisi oldu. Megane III'de de ayni simidin kullanilacagini fotograflardan gordugumuz bu seride ozellikle uzun yolda direksiyonun yorucu olup olmadigini merak ediyorum. Ayni soru koltuklar icin de gecerli, acaba koltuklar km gibi bir mesafeden sonra uzun yolda rahatsizlik yaratiyor mu? Cunku bu kadar para verip alacagim bir aracta uzun yol konforu benim icin onem arz ediyor. Diger yandan, dci motorda sanirim otomatik vites secenegi yok, dogru mudur? Oysa ki Megane II'lerde ayni motorun otomatik versiyonunun bulundugunu biliyoruz? Kullanicilarina iyi surusler dilerim

• Yüzbaşı
    Yeni bir arac almak icin henuz arastirma safhasindayim. Sene basinda megane II dci HP aldik ve aractan su ana kadar bir sikayetimiz olmadi. Yakit sarfiyati acisindan da gayet ekonomik. Eger servisinden de sorun cikmazsa yine bir renault dusunebiliriz. Almayi planladigim aracin mutlaka bir dizel otomatik olmasi on sartim. Laguna III'un beklentilerimi fazlasinca karsilayacagi konusunda bir suphem yok. Aracin maalesef henuz test surusunu yapmaya vakit yaratamadim. Alacagim araci yine en az 8 sene boyunca bir kaza bela olmadigi muddetce satmamak uzere alacagim. Bir daha da bu sure boyunca yeni bir arac alamam. 8 senede de yaklasik km yi devirmis olurum. Renault'daki otomatik sanzimanlar arasinda hic bakim istemeyen tipleri mevcut. Yani yagini bile degistirmeniz gerekmiyor. Ancak hepsi robotize tabir edilen manuel otomatiklestirilmis makinalar degil. Laguna III'de hangisi kullanilir bilmiyorum. Otomatik vites konfigurasyonunda eger hiz sabitleyici de standart sunulursa guzel olur. Koltuklarda yana uzun yolda rahat olmasi iyi. Toyota Auris ile uzun yolda yoruldugunuzu belirtmeniz beni sasirtti. Laguna III dizel icin bakim periyodu araligi hakkinda bilgi verebilir misiniz? Bir de cam suyu haznesi kac lt dir?

quote:

Orjinalden alıntı: monastery

dostum daha &#;nce de belirttim. Bir&#;ok dergide okudum araştırdım. Laguna 3 uzun yolculuklar i&#;in &#;ok ideal bir ara&#;. Bunu s&#;yleyen birtek ben değilim bir&#;ok yabancı otomobil dergisinde de belirtilmiş. Laguna ile 2 defa Ankara-İstanbul yaptım. Direksiyonu yorucu felan değil. Koltuklar aksine &#;ok iyi tasarlanmış ve uzun yolculuklarda &#;ok rahat seafoodplus.info bizim ara&#;ta privilege ve business paketiyle deri d&#;şeme var b&#;t&#;n donanım seviyelerinde aynı rahatlık varmı bilmiyorum ama aynıdır bence. Benim toyota aurisle uzun yolculuktan sonra hertarafım ağrıyor. Samimiyetimle s&#;yl&#;yorum lagunayla km yol yaptıktan sonra sanki hi&#; araba s&#;rmemiş gibiydim. Zaten ara&#; d segmenti rahat olmak zorunda &#;te yandan dci de otomatik se&#;eneği yok. Megane 2 lerde aynı dizel motor s&#;z konusu değil. Megane 2 de beygirlik biri otomatik ve biri manuel olmak &#;zere nm tork &#;reten bir motor kullanılıyor. Laguna 3 de ise tamamen farklı 6 ileri vitesli beygir g&#;&#; &#;reten daha teknolojik bir motor kullanılıyor.
    quote:

• Teğmen
    61 Mesaj
  • Yüzbaşı

Ulkemizde satilan versiyonlarin gosterge paneli de asagidaki ornekle ayni midir? Sanirim resimdeki direksiyon simidinde hiz sabitleyici dugmeleri de var ??

LAGUNA 3 TEST SÜRÜŞÜ

arkadaşım direksiyonda aynı g&#;stergede aynı yalnız fotoğraftakinde navigasyon var o bizimkilerde yok
  • Çavuş
    61 Mesaj
    YANİ LAGUNA DA DYNAMIC VE EXPRESSİYON MODELLERİ VAR
    DYNAMIC TE FIYAT DEĞİŞMİYOR ZATEN DONANIM LİSTESİNE BAKILINCA BİR FARK G&#;R&#;LM&#;YOR.
    EXPRESSİYONUN FİYATI YAKLAŞIK YTL OLUR.
    BURADA VERDİĞİM REKLAM SADECE LAGUNA İ&#;İN DEĞİL T&#;M RENAULT MODELLERİ İ&#;İN FİYAT MEVCUT OLUP MEGANE, LAGUNA, SCENİC VE GRAND SCENİC İ&#;İNDE UYGUN FİYAT SAĞLIYOR. BU VERDİĞİM FİYATLAR OYAK &#;YLERİE VERİLEN FİYATLAR DEĞİLDİR. &#;ST&#;NE BELLİ BİR MİKTAR EKLEMEKTEYİM.
  • Çavuş
    61 Mesaj
    quote:

Orjinalden alıntı: emregulec_

quote:

Ulkemizde satilan versiyonlarin gosterge paneli de asagidaki ornekle ayni midir? Sanirim resimdeki direksiyon simidinde hiz sabitleyici dugmeleri de var ??

LAGUNA 3 TEST SÜRÜŞÜ

arkadaşım direksiyonda aynı g&#;stergede aynı yalnız fotoğraftakinde navigasyon var o bizimkilerde yok

BİZAAT GALERİSİNDE PRİVİLAGE MODELİNİ İNCELEDİM. DİREKSİYON VE G&#;STERGELER BİREBİR AYNI SADECE TR MODELLERİNDE NAVİGASYON EKRANI YOK ONUNYERINE ORADADA MAVİ &#;ST&#;NE BEYAZ KARAKTERLİ &#;ALIŞAN BİR EKRAN VAR. hız sabitleme tusları birde elektronik el freninin hemen yenında orta konsolda var

• Onbaşı
    36 Mesaj
    Aracın koltuklarının yanal destekleri yetersiz. Uzun yolculuklarda yoruyor. Oturma pozisyonu da ergonomik değil. Ayrıca direksiyonu aşırı sert. Manevra yapmak adeta işkence oluyor. M&#;zik sistemi de vasat. Ara&#;la yaklaşık km uzun ve kısa yol tecr&#;beme dayanarak s&#;yl&#;yorum. Genel ge&#;er yorumum budur ara&#; hakkında.

Sorularınızı bekliyorum
  • Teğmen
    bunu daha &#;nce de tartıştık. Kesinlikle katılmıyorum. Onlarca dergide okudum, bu ara&#;la 3 defa uzun yola gittim. Direksiyonu sert değil hala idda ediyorsunuz bence sizin aracınızda sorun var. Koltukları privilege +business ile deri d&#;şemede &#;ok rahat. Uzun yolda kesinlikle yormuyor. M&#;zik sistemi daha iyi olabilirdi. S&#;r&#;ş pozisyonu y&#;ksek fakat alışmak kısa s&#;r&#;yor.
  • Yüzbaşı
    Laguna 3 DCI modellerin direksiyon sisteminin detayi nedir? Yani sistem sadece elektrik destekli mi, elektrohidrolik mi yoksa sadece hidrolik midir? Motor bolmesinde direksiyon hidroligi yag rezervuari var midir?
  • Onbaşı
    36 Mesaj
    Monastery, dediğin gibi s&#;r&#;ş pozisyonu y&#;ksek ona zamanla alışılabilir ama, yanal destekleri &#;ok yetersiz bunu inkar edemezsin. İnsanı oturduğunda sarmıyor. Bak ve C5 in koltuk yapılarına farkı gayet iyi anlarsın. Koltukları rahat diyorsun buna katılmam m&#;mk&#;n değil. Ayrıca direksiyonu sert olmasa sert demem. Kendi aracım dışında başka laguna 3 de s&#;rd&#;m. Aynı derece sertlikteydi. Sahiden hidrolik ve yumuşak direksiyonu bilmesem lagunaya sert demezdim. Direksiyon malesef sert. Keşke olmasaydı da b&#;yle bir iddada bulunmasaydım. &#;ok yazık
  • Teğmen
    peki arkadaşım &#;ok samimi s&#;yl&#;yorum biz direksiyon ile ilgili sıkıntı yaşamadık. Koltukların yanal destekleri v&#;cudu sarmadığı doğrudurda uzun yolda nasıl rahatsız dersin onu anlamıyorum. Yanal desteği yeterli değil diye rahatsız tanımlaması yapılamaz. Sana bir&#;ok otomobil dergisinde yayınlanan lagunanın uzun yollar i&#;in ger&#;ekten iyi bir otomobil olduğunu kanıtlayabilirim. Hadi ben uyduruyorum profesyonel kişilerin bile yorumu benim ile aynı.
  • Yüzbaşı
    Koltuk konusunda yapilan yorumlar acisindan, konunun kisiden kisiye degisebilecek bir algi oldugu kanaatindeyim. Koltuklar ayakkabi gibidir bence, kimi insanin rahat ettigi bir koltukta, rahat edemeyenler de cikabilir. Ancak burada degerlendirme yaparken, gercekten koltuk konumlarinin olmasi gerekene yakin bicimde ayarlandigindan da emin olmak lazim. Ornegin benim GP'da koltuk sirtligini biraz dik konuma getiirirsem uzun yolda cok rahatsiz ediyor. Koltugun en rahat konumu, sirtligin dikeyle yaklasik 20 derece kadar geriye dogru aci yapmis hali. Eger koltuk yatik kullanilmazsa rahat edemiyorum.

Benzer durumlar laguna icin de gecerli olabilir. Ancak, yine de aracin segment itibariyle koltuk yapisinda ergonomiyi hedefleyen tasarim ve malzeme detaylari belirleyici olur. Simdiye kadar gordugum en rahat koltuklar volvo koltuklaridir. km sonunda bile sirt agrisina yol acmiyorlar. Eger koltuklar bu kadar uzun yolda sirt agrisi yapmiyorsa, o araba alinir ;)
  • Yüzbaşı

Konu: Laguna 3 Coupe Sport Emotion T HP BVA inceleme

Laguna Coupe Sport Emotion T bg BVA: ‘Genç işi Laguna!’

10 Nisan Fransız üreticinin ilk kez yılında tanıttığı ve şu anda üçüncü jenerasyonu yollarda olan Laguna ailesinin ilk Coupe versiyonu üçüncü jenerasyonla beraber tanıtıldı. Araç cesur tasarım çizgilerini yılında tanıtılan Fluence konseptinden almış. Laguna Coupe markanın bu segmentteki ilk temsilcisi olma özelliğini taşıyor ve bir diğer Fransız üretici Peugeot’nun Coupe modeli ile rekabet etmesi için üretilmiş.

Tasarım
Laguna Coupe alçak tavanı, 18 inçlik jantları ve akıcı çizgileriyle çok dikkat çekici bir otomobil. Ön tasarımı sedan modelle benzerlik gösteriyor. Farklı olarak tampondaki geniş havalandırma ve far tasarımı sayılabilir. Ön tasarımın başarısı tartışılabilir, ancak sıra dışı olduğu kesin. Yandan bakıldığında direksiz gibi görünen B sütunu göze çarpıyor. Laguna Coupe’nin en çok beğendiğimiz kısmı ise arka tasarımı oldu. Tavandan gelen çizgilerle oluşturulmuş spoyler, ince stop grubu ve çift egzoz çıkışı aracın arka kısmını şekillendiren öğeler.

İç tasarım
Renault tasarımcılarının sınıfta kaldığı nokta iç tasarım. Çok mu kötü? Kesinlikle değil fakat insan böyle bir araç aldığında sedan kardeşinden daha farklı bir iç mekan istiyor. Sportiflik adına dikkat çeken tek şey alt kısmı düz direksiyondan daha fazlası değil. İç mekan sade, fakat kullanışlı. Kullanılan malzemeler kaliteli ve yumuşak. Ses sisteminin kontrolleri alışkanlık gerektiriyor ancak ses kalitesi yüksek. Deri koltukların konforu çok iyi ve yan destekleri yeterli. Kol dayamanın önünde, elektronik park freni ve bizce yanlış yere konumlandırılmış hız sabitleyici kontrol düğmeleri yer alıyor. Kol dayamanın iç kısmında 12 V bağlantı soketi ve ses girişleri bulunuyor. Arka koltuklardaki diz mesafesi yetersiz. litrelik bagaj hacmi ise spor bir model için fazlasıyla büyük.

Performans
Test aracımızda F4RT kodlu litrelik turbo beslemeli motor görev yapıyordu. Bu motor devirde hp güç ve devirde Nm tork üretebiliyor. 6 ileri klasik otomatik şanzıman aracın gücünü törpülese de yeterli hızlanmayı sağlayabiliyor. Otomatik şanzıman yavaş vites geçişleri yüzünden eksi puan alıyor. Bu motorun Renault’nun yeni çift kavramalı şanzımanıyla çok daha iyi işler çıkaracağını düşünüyoruz. Laguna Coupe km/s hızlanmasını 9,2 saniyede gerçekleştirirken maksimum km/s hıza ulaşabiliyor. Testimiz süresince ortalama 11 litre yakıt tüketen araç performanslı kullanımda 13 litre sınırını aşabiliyor.

Konfor ve yol tutuş
Laguna Coupe klasik Fransız hissini Coupe araçta yaşatmayı hedefleyerek tasarlanmış. Görüş açılarının problemsiz olduğu araç iç kısma rüzgar sesi ve az miktarda motor sesi alıyor. Laguna Coupe, sedan kardeşinden daha sert süspansiyon sistemi nedeniyle daha konforsuz. Fakat çok daha iyi yol tutuyor. Aracı yoldan çıkarmanız için oldukça fazla uğraşmanız gerekli. Hızlı girilen virajlarda arka kısımdan kayma yapan araç, devre dışı bırakılamayan ESP sayesinde kendisini çok hızlı bir şekilde topluyor.

Güvenlik
Renault Laguna ikinci jenerasyonu ile EuroNcap’ten beş yıldız olan ilk araç olma ünvanını kazanmıştı. Üçüncü nesil Laguna’da bu testlerden beş yıldızla ayrıldı. Laguna Coupe’nin bu teste ayrı bir katılımı bulunmuyor.

Yorum-Selim ERKEK
Laguna Coupe görüntüsü itibariyle hoş görünen bir otomobil. Yandan ve arkadan görünümü kusursuz denilebilecek aracın iç mekanı da bir o kadar sıkıcı. Birkaç ufak dokunuşla sportiflik katılabilecek iç mekan, sedan kardeşinden farksız. hp’lik motor bir buçuk tonluk aracı kaldırmakta zorlanmıyor ancak otomatik şanzıman özellikle vites düşürürken ‘acaba ne zaman bir alt viteste olacağım?’ diye düşündürüyor. Ayrıca otomatik vites kolunu çoğu Renault modelinde olduğu gibi bu otomobilde de anormal boyutta yapan Renault tasarımcılarına da buradan sitemlerimi iletirim. Yol tutuş konusunda çok hoşuma giden aracın 4WS sistemi ile donatılmış versiyonunun ne kadar daha iyi olabileceğini merak ediyorum. Bu sistem belirli bir hızın üzerinde direksiyondan gelen direktifleri arka lastiklere de ileterek aracın viraj içinde ön ve arka lastiklerini beraber yönlendiriyor. Sonuç olarak bu sınıfta Coupe tarzı araç düşünenlerin çok fazla alternatifi yok. Laguna Coupe de tasarım anlamında çok iyi bir alternatif. Fakat ben bu otomobilden daha fazla sürüş zevki vermesini bekliyordum.

Yorum – Tulu DARICAN
Ben Laguna Coupe’nin tasarımını beğenmeyenler arasındayım. Arka bölüme bu konuda çok söz söylemek haksızlık olur. Ancak ön tasarımın beni heyecanlandırdığını söyleyemeyeceğim. Keza iç mekanda da sportif öğe bulunmaması rahatsız ediyor. Renault’nun Clio RS gibi daha ucuz, spor modellerinde iç mekan konusunda çıkardığı işi düşününce Laguna Coupe’de bunun neden atlandığına anlam veremedim. Otomobilin motoru yeni teknoloji öğeler taşımasa da eleştireceğim performanstaki en suçsuz parça olarak dikkat çekiyor. Laguna Coupe’nin performansını perdeleyen en büyük unsur otomatik şanzıman… Vites düşürmekte geciken şanzıman sebebiyle ani hızlanma istekleri hayal kırıklığı ile sonuçlanıyor. Ayrıca viraj çıkışlarında ani hızlanma isteğinde gücün gecikmeli olarak bir anda ön tekerleklere iletilmesi otomobilin önden kaymasına yol açıyor. Direksiyon sisteminin de çok hisli olmadığını belirtmeliyim.

Teknik veriler
Motor: cc, sıralı 4 silindirli
Yakıt tüketimi
Maksimum güç: HP d/d
Şehiriçi: 13 lt
Maksimum tork: Nm d/d
Şehirdışı:
lt
Maksimum hız: km/sOrtalama:
lt

Renkler
km/s hızlanma: sn
Siyah
Uzay Mavi
Platin Gri
Kül Beji
Kekova Mavi
Bulut Gri
İnci Mavi
Beyaz
Nar Kırmızı
Boyutlar (u/g/y): / / mm
Ağırlık: kg
Aktarma: Önden çekiş

Laguna Coupe Sport Emotion T bg BVA
Şanzıman: 6 ileri Otomatik
Lastikler: /45 R18

Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/Disk
Depo hacmi: 66 litre

Not: Alıntıdır

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir