açık lise 3 dönem kayıt yenileme 2018 / AÖL 3. dönem sınavları ne zaman yapılacak 2023? Açık Lise 3. dönem sınav tarihleri açıklandı mı?

Açık Lise 3 Dönem Kayıt Yenileme 2018

açık lise 3 dönem kayıt yenileme 2018

2018-2019 Öğretim Yılı 3. Dönem Kayıt Yenileme İşlemleri

3. Dönem Kayıt Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Lisesi – AÖL öğrencileri, yılda 3 kez yapılan sınavlar için girecekleri dersleri seçmek amacıyla Kayıt Yenileme işlemi yaparlar.
İçinde bulunulan dönem itibariyle Açık Öğretim Lisesinde öğrencilik durumu Aktif, Donuk ve Silik  durumdaki bütün öğrenciler kayıt yenileyebilirler.
Açık Öğretim Lisesi 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı 3. dönem kayıt yenileme ve ders seçme işlemleri 02 -14 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.  Açık Lise 3. dönem Kayıt Yenileme işlemi için aşağıda adımları uygulayınız.

Kayıt Yenileme Ücretinin Ödenmesi

Açık Öğretim Lisesine Kayıt Yenileme yaptıracak öğrenciler her yıl AÖL Müdürlüğünce belirlenen Kayıt Yenileme ücretini ödemek zorundadır. 2019 yılının 3. dönemi için Kayıt Yenileme katılım ücreti 35 TL.’dir. Bu ücretin;

• Halk Bankası, Vakıflar Bankası yada Ziraat Bankasının herhangi bir şubesinden veya ATM’lerinden ya da internet bankacılığı ile T.C. Kimlik numaranızı beyan ederek MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına 30 TL.’sini ödeyip banka dekontunu alarak muhafaza ediniz.
  • Kayıt yenileme işlemleri Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi Tarafından otomatik olarak yapılan öğrencilerin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne kitap, resmi yazı vb. nedenlerle müracaat ettiklerinde kendilerinden 5 TL kayıt yenileme sınav bedeli alınacaktır. Öğrencilerin ikinci bir defa sınav bedeli ödememesi için bulunulan dönem adına ödenmiş olan 5 TL sınav bedeli makbuzunu mutlaka saklamaları ve yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Kayıt Yenileme işlemin Otomatik yapılması

Öğrencilik durumu “Aktif, Donuk veya Silik” olan öğrencilerin kayıt yenileme sınav bedelini anlaşmalı bankalara yatırmış olanların, kayıt yenileme işlemleri sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Bu öğrencilerin kayıt yenileme işlemlerini tamamlatmak için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine müracaat etmelerine gerek yoktur.
Otomatik kayıt yenileme işlemi için ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında her gün mesai bitiminden sonra Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi çalıştırılacaktır. Sistemin çalıştırıldığı saate kadar kayıt yenileme ücretini anlaşmalı bankalara yatıran öğrencilerin öğrencilik durumları sistem üzerinden “Aktif” yapılarak kayıt yenileme işlemi tamamlanacaktır.

Sınavına Gireceğiniz Derslerin seçilmesi

Sizin için yeni bir dönem açıldıktan ve bu dönem için öğrencilik durumunuz Aktif hale getirildikten sonra,  öğrenci numarası ve şifrenizle sisteme girip derslerinizi seçiniz.

Kayıt Yenileme Ücreti Ödemeyecek Olanlar;

a) Terörle mücadele görevini yaparken yaralanan gazilerimiz ile şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,
b) 1974 Kıbrıs Barış Harekâtında yaralanan gazilerimiz ile bu mücadelede  şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,
c) Mahkeme kararıyla eğitim tedbiri verilmiş olanlar,
c) İstiklal madalyası verilmiş, Vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlanmış olanlar;

Yukarıdaki  şartlardan birini taşıyan öğrenciler durumlarını belgelendirmek  şartıyla diploma harcı dışında, yeni kayıt, kayıt yenileme ve eğitim giderleri alınmayacaktır.

Not:

• Ders seçme işlemleri 14 Mayıs 2019 günü mesai bitimine (saat 18:00) kadar yapılacaktır. Ders seçme işlemi sistemde ,“Ders Seçme ve Kayıt Yenileme İşlemleri” menüsü altında yer alan “Ders Seçme İşlemi“ seçeneğinden yapılır. Ders seçme işleminde öncelikli olarak zorunlu ortak derslerin seçilmesi gerekir. Öğrencinin bir sınavda 35 kredilik ders seçme hakkı vardır.
  • Süresi içerisinde ders seçme işlemini yapmayan/yapamayan öğrencilerin ders seçme işlemleri sistem tarafından yapılır. Öğrenciler seçilen derslerden sınava girmek zorundadır.
  • Sınav giriş yerini değiştirme veya adres bilgilerinde güncelleme işlemleri en geç 14 Mayıs 2019 mesai bitimine (saat 18:00)kadar yapılacaktır.

2018 AÖL 3.dönem kayıt yenileme işlemleri

AÖL kayıt yenileme ne zaman 2018 MEB AÖL 3.dönem kayıt yenileme tarihi açıklandı! AÖL kayıt yenileme nasıl yapılacak? MEB'in açıkladığı 2018 yılında AÖL 3.dönem kayıt tarihi büyük merak konusu oldu. Geçtiğimiz günlerde sınava giren öğrenciler AÖL kayıt yenileme tarihini merak ediyor. Konuyla ilgili resmi tarih belli oldu. AÖL ikinci dönem kayıt yenileme işlemleri geçtiğimiz günlerde başladı. Açık lise öğrencileri şimdi AÖL kayıt işlemlerinin ne zaman biteceğini merak ediyor. 

2018 AÖL KAYIT YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

Açık Öğretim Lisesinde kayıt yenileme yaptıracak öğrenciler, her yıl belirlenen Kayıt Yenileme sınav bedelini ödemek zorundadır. 2018 yılında, bir dönem için Kayıt Yenileme sınav bedeli, 35 TL olarak belirlenmiştir.

AÖL KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

AÖL'de kayıt yaptıracak öğreniler şu adımları izleyecek. Öğrencilik durumu sistem üzerinde aktif veya donuk olan öğrenciler, katılım ücretini anlaşmalı bankalara yatırdığı günün, mesai saatinin bitemesini bekleyecekler. Öğrencilik durumu sistem üzerinde silik olan öğrenciler Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek kayıt yenilme işlemlerini yaptıracaklardır. Öğrencilik durumu Aktif hâle gelen öğrenciler, sisteme girerek sınava girecekleri dersleri seçerler. Ders seçimindeki tüm sorumluluk öğrenciye aittir.

18 yaşından gün almamış olan Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin yılda 2 dönem, 3. Dönem sınavının ilk günü itibariyle 18 yaşından gün almış olanların ise yılda 3 dönem kayıt yenilemeleri zorunludur. Öğrenciler, sınavlara girebilmek için Kayıt Yenileyerek ders seçimi yapmak zorundadırlar. Kayıt Yenileme tarihleri, Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından belirlenen iş takviminde yayınlanır.

Kayıt Yenileme Sınav Bedelini 2 Şekilde Yatırabilirsiniz:

Tüm ödeme kanallarından yapılacak ödemelerde adayların katılacağı ilgili sınavın adıyla ücret yatırmaları gerekmektedir.

1- https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile kayıt yenileme sınav bedelini yatırabilirsiniz.

2- T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının internet bankacılığını kullanarak kayıt yenileme sınav bedelini yatırabilirsiniz. Tahsilat esnasında adaylardan talep edilen telefon numarasının mümkün olduğunca adaya ait olması ve doğru telefon numarası bildirilmesi zorunludur.

3- İlk kayıt sınav bedeli anlaşmalı bankaların ATM'lerinde yatırılmaktadır. ATM'lerden yatıracağınız ücretin mutlaka Açık Öğretim Lisesi kayıt sınav bedeli olarak yatırıldığına dikkat ediniz

BANKAMATİKTEN PARA YATIRMA AŞAMALARI

1-GİRİŞ tuşuna basınız.

2-Dil seçeneklerinden TÜRKÇE tuşuna basınız.

3-Ana sayfadan ÖDEME İŞLEMLERİ tuşuna basınız.

4-EĞİTİMÖDEMELERİ tuşuna basınız.

5-Karşınıza gelen seçeneklerden MEB ÖDEMELERİ ni seçiniz.

6-Ödeme yapmak istediğiniz sınav türünü seçiniz. (AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ/MAOL KAYIT YENİLEME ÜCRETİ)

7-ATM tuşları yardımıyla T.C. KİMLİK NUMARANIZI girin ve GİRİŞ tuşuna basınız.

8-Yatıracağınız 30 TL'yi düzgün biçimde hazırlayın ve DEVAM tuşuna basınız.

9-Paranızı ekranda gösterildiği şekilde bölmeye yerleştirin ve GİRİŞ tuşuna basınız.

10-Para tanımlama işlemi için lütfen bekleyiniz.

11-Yatırdığınız tutarla ekrandaki tutarı karşılaştırın, kabul edilen tutarı onaylamak için DEVAM tuşuna basınız.

12-Ekranda görünen bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra onay için EVET tuşuna basınız.

13-Paranız yatırılırken lütfen ATM'den ayrılmayınız.

14-İşleminiz tamamlandıktan sonra makbuzunuzu almayı unutmayınız.

Önemli Not 1: Türkiye'de ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerimizden T.C. Kimlik Numarası olmayanların kayıt yenileme işlemlerini yaptırabilmeleri için İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından verilen yabancı kimlik numarasını almaları gerekmektedir.

Önemli Not 2: T.C. Kimlik Numarası almak zorunda olmayan kişilerin Sınav Ücretini ödeyebilmek için, kayıt yaptıracakları okul/cezaevi öğretmeni aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne, 0 312 213 01 75 numaralı faks ile veya [email protected] mail adresi ile ulaşmaları gerekmektedir. Bu öğrencilere Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından sınav bedellerini ödeyebilecekleri banka hesap numarası verilecektir.

Açık Öğretim Lisesi Kayıt Tarihleri İş Takvimi

Açık Öğretim Lisesi 3. Dönem Kayıt Tarihleri 2022-2023

AOL MEB Açık Öğretim Lisesi Kayıtları Nerede Yapılacak, Kayıt İçin Aranılan Şartlar Neler, Açık Liseye Kaçıncı Sınıftan Başlanır, Kayıt Ücreti Ne Kadar Ödenir, Başvurular Hangi Tarihler Arasında Alınır, Kimler Açık Öğretim Lisesine Kayıt Olabilir, Tüm Bu Soruların Cevapları İçin Yazımızı Okumaya Devam Ediniz.

Açık Öğretim Lisesi 2. Dönem Sınavı Takvimi Açıklandı.
Açık Lise 2022-2023 Dönemi 2. Dönem Sınavları 24 Nisan 2023 Saat 09:30 İle 30 Nisan Saat 23:59 Arasında Online (Çevrimiçi) Olarak Yapılacak.

Açık Lise Online Sınav Uygulama Esasları İçin Tıklayın.

Açık Öğretim Lisesi İle İlgili Bilgilerinize Ulaşmak Ve Merak Ettiğiniz Konuları Öğrenmek İçin 444 06 32’yi 7/24 Saat Arayabilirsiniz.

Açık Lise 3 Dönem Yeni Kayıt Ve Kayıt Yenileme İşlemleri Başladı.
Açık Öğretim Lisesi 2022-2023 Dönemi 3. Dönem Yeni Kayıt Ve Kayıt Yenileme İşlemleri İçin Son Başvuru Tarihi 23 Haziran 2023.

Kayıt Yenileme İşlemleri 16 Mayıs 2023 İle 23 Haziran 2023 Tarihleri Arasında Yapılacak.

18 Yaşından Bitirmemiş Olanlar Kayıt Ücreti Ödemeyecek.
18 yaşını bitirmemiş öğrencilerden (13 Eylül 2004 tarihi ile 17 Temmuz 2006 tarihleri arası doğumlu öğrenciler) halk eğitimi merkezlerine müracaat etmeleri halinde ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri ücretsiz olarak yapılacaktır.

2022-3 dönemi için yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemlerini 17 Temmuz 2006 dahil ve öncesi doğumlu öğrenciler yaptırabilecektir. Belirtilen yaş sınırından küçük olan öğrencilerin yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemleri yapılmayacaktır.

Açık Öğretim Lisesi bilgi yönetim sisteminde; öğrenci durumu: incelemeye alınmış öğrenci durumundaki öğrencilerimiz kayıt yenileme tarihleri içerisinde halk eğitimi merkezi müdürlüklerine başvurarak inceleme durumlarının kaldırılmasını talep etmeleri gerekmektedir.

Açık Lise Mezun Olma Şartları İçin Tıklayın.

Açık Lise 18 Yaş Ve Üzeri Öğrencilerin Mezuniyet Şartları
Öğrenim Gördüğü Toplam Dönemin En Az 5 Veya Üzeri Olması
Toplam Kazanılan Kredinin En Az 170 Veya Üzeri Olması
Ortak / Zorunlu Derslerin Tamamını Başarması Veya Muaf Olması
(Dil Ve Anlatım / Türk Dili Ve Edebiyatı Dersinden Muafiyet Olmaması Nedeniyle Mutlaka Başarımlısı)
Açık Öğretim Lisesinde En Az 1 Dönem Sınava Girmiş Olması Gereklidir.

Açık Lise 2022-2023 3. Dönem İlk Kayıt İşlemleri

Başvuru Tarihleri
2022 – 2023 Eğitim Öğretim Yılı III. Dönemi için ilk kayıt başvuruları Açık Öğretim Lisesinin resmi internet sitesinde yayımlanan tarihler arasında yapılacaktır.

3. Dönem Kayıtları 23 Haziran 2023 Mesai Saati Bitimine Kadar Yapılabilecek.

Başvuru Yeri
İl ve ilçelerde bulunan halk eğitimi merkezi müdürlükleridir.

İlk Kayıt Sınav Ücreti
Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıracak olan öğrenci; T.C. Kimlik Numarası ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası veya Türkiye Vakıflar Bankasına sınav katılım ücretini yatıracaktır. Sınav katılım ücretini yatıran aday öğrenci, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne müracaat ederek ilk kayıt için gerekli evraklarını teslim edip ön kaydını yaptıracaktır.

Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıran 18 yaş üstü (12 Eylül 2004 ve öncesinde doğanlar) öğrenciler, sınava girmek istediği her dönem için “sınav katılım ücretini” ödemek zorundadır.

Bu dönem için ilk kayıt sınav katılım ücreti olarak 50 TL ve Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği hesabına 10 TL olarak belirlenmiştir. (50 TL Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Sınav Katılım Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacaktır. 10 TL ise halk eğitim merkezi okul aile birliği banka hesabına yatırılacak veya makbuz karşılığında teslim edilecektir.)

Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) ya da ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına (Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Sınav Katılım Ücreti), 50 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir.

İlk kayıt için yatırılan sınav katılım ücreti, sistem üzerinden görülmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kaydınızın gerçekleşmesini engeller. Bunun için sınav katılım ücretinizi doğru T.C. kimlik numarasına ve hesaba yatırdığınızdan emin olunuz.

İlk Kayıt Sınav Ücretini Aşağıdaki Şekillerde Yatırabilirsiniz:
Tüm ödeme kanallarından yapılacak ödemelerde adayların katılacağı ilgili sınavın adıyla ücret yatırmaları gerekmektedir.
1- https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile ilk kayıt sınav katılım ücretini yatırabilirsiniz.

2- T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının internet bankacılığını kullanarak ilk kayıt sınav katılım ücretini yatırabilirsiniz.

3- İlk kayıt sınav katılım ücreti anlaşmalı bankaların ATM’lerinde de yatırılabilmektedir. ATM’lerden yatıracağınız ücretin mutlaka Açık Öğretim Lisesi ilk kayıt sınav katılım ücreti olarak yatırıldığına dikkat ediniz.
Tahsilat esnasında adaylardan talep edilen telefon numarasının adaya ait ve doğru olması gerekmektedir.

• Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerimizden T.C. kimlik numarası olmayanların ilk kayıt işlemlerini yaptırabilmeleri için İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından verilen yabancı kimlik numarasını almaları gerekmektedir.

• T.C. kimlik numarası almak zorunda olmayan kişilerin sınav katılım ücretini ödeyebilmek için kayıt yaptıracakları okul/cezaevi öğretmeni aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne, [email protected] mail adresi ile ulaşmaları gerekmektedir. Bu öğrencilere Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından sınav bedellerini ödeyebilecekleri banka hesap numarası verilecektir.

• Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıran öğrenci; mezun oluncaya kadar sınava girmek istediği her dönem iş takviminde belirlenen tarihler arasında kaydını yenileyerek derslerini seçmek zorundadır.

Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt İşlemleri
-Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıracak olan öğrencilerden 18 yaşını doldurmamış olanların velileriyle birlikte, 18 yaşını doldurmuş olanların ise bizzat kendilerinin veya Noter aracılığıyla vekâlet verdikleri kişinin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.
-Açık Öğretim Lisesine kayıtlarda yaş sınırlaması bulunmamaktadır.
-Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri eksik evrakı ve evrakında eksik bilgisi olan öğrencilerin ilk kayıt evraklarını teslim almayacak ve eksik belgeyle ilk kayıt işlemi yapmayacaktır. İlk kayıt işlemleri ile ilgili yapılan işlemlerdeki sorumluluk işlem yapan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğündedir.
-Öğrenciler, öğrencilikleri devam ettiği sürece; Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünün web sitesinde yayınlanan duyurular ile sistem üzerinden atılan mesajları takip etmeleri gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesine Kimler Başvurabilir?
Açık Öğretim Lisesi 2022-2023 eğitim Öğretim yılı 3. Dönem için, 17 Temmuz 2006 ve öncesi doğanlardan aşağıdaki şartlardan en az birini taşıyanlar ilk kayıt yaptırabilir.
a) İlköğretim Okulu / Ortaokul mezunu olanlar,
b) Ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar,
c) Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar,
ç) Bir yükseköğretim kurumundan ayrılan veya mezun olanlardan, meslek liselerinin 3 yıllık veya 4 yıllık sisteminden mezun olanlar ile genel liselerimizin 3 yıllık veya 4 yıllık alanlı sisteminden mezun olanlar,
d) Yurt dışında öğrenim görmüş olup, il/ilçe millî eğitim müdürlükleri ya da yurt dışındaki eğitim müşavirliği/eğitim ataşeliklerinden, yukarıdaki (a), (b), (c) ve (ç) maddelerindeki şartlardan birine denkliği yapılmış olanlar,

Açık Öğretim Lisesine ortaokul / ilköğretim mezunları ile lise dengi okullardan ayrılan öğrencilerin kayıtları alınmaktadır. Bu nedenle;
Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Mesleki Eğitim Merkezlerinin mevzuatında yapılan değişiklikle 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren Mesleki Eğitim Merkezinin 9. sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak uygulamaya konulan haftalık ders çizelgesine göre Mesleki Eğitim Merkezi lise dengi diploma vermeye başlamıştır. Bu nedenle;

2019-2020 eğitim ve öğretim yılı ve sonrasında Mesleki Eğitim Merkezinin 9. Sınıfına ilk kaydını yapan öğrencilerden Açık Öğretim Lisesine geçiş yapmak isteyenlerin ilk kayıtları Mesleki Eğitim Merkezinin e-okul sistemine dâhil olmaması nedeni e-okul sistemi üzerinden nakil gelen tasdiknameli, ara sınıf öğrencisi olarak yapılamamaktır. Bu durumda olan öğrencilerin e-okul sisteminde bulunan son öğrenim bilgilerine göre ortaokul / ilköğretim mezunu veya lise ara sınıf öğrencisi olarak ilk kaydı alınacaktır. Mesleki Eğitim Merkezinin vermiş olduğu tasdikname ve ekinde bulunan öğrenim belgesine göre gerekli ders denklikleri kayıt işleminden sonra yapılacaktır.

2019-2020 eğitim ve öğretim yılından önce, Mesleki Eğitim Merkezlerine (Çıraklık Eğitim Merkezlerine) ilk kaydını yaptırmış olanlardan ara sınıflarından ayrılan veya bu okuldan mezun olanlar ortaokul / ilköğretim okulu mezunu iseler Açık Öğretim Lisesine ortaokul / ilköğretim mezunu olduğunu gösteren belge ile müracaat edip ortaokul / ilköğretim mezunu olarak kayıtları alınacaktır. Söz konusu öğrencilerden daha önce lise dengi bir okuldan ayrılanlar ise ara sınıf tasdiknameli öğrenci olarak kaydı alınacaktır.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren okullardan;

Özel Eğitim Meslek Lisesi(Bedensel Engelliler), Özel Eğitim Meslek Lisesi(İşitme Engelliler), Özel Eğitim Meslek Lisesi (Ortopedik Engelliler), liseleri ortaöğretim dengi okullar olduğu için bu okullarda öğrenim gören öğrenciler Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptırabilir.

Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu), Özel Eğitim Meslek Okulu (İşitme Engelliler), Özel Eğitim Meslek Okulu (Zihinsel Engelliler), Özel Eğitim Meslek Okulu (Görme Engelliler), Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) (Zihinsel Eng. III. Kademe), Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu) (Görme Eng. III. Kademe) vb. okullar ortaöğretim dengi okullar değildir. Ancak bu okullara kayıtlı öğrenciler ilköğretim/ortaokul mezunu olduktan sonsa söz konusu okullara kayıt yaptırmış olmaları nedeni ile ilköğretim/ortaokul diploması veya mezuniyet belgesi ile Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptırabilirler.

Özel Eğitim Uygulama Merkezi (Okulu), Özel Eğitim Uygulama Okulu (I. Kademe), Özel Eğitim Uygulama Okulu (II. Kademe), Özel Eğitim Uygulama Okulu ( III. Kademe), Özel Eğitim Uygulama Merkezi (Okulu) II. Kademe (Otistik Çocuklar), Özel Eğitim Uygulama Merkezi (Okulu) II. Kademe, Özel Eğitim Uygulama Merkezi (Okulu) I. Kademe (Otistik Çocuklar), Özel Eğitim Uygulama Merkezi (Okulu) I. Kademe vb. okulda eğitim alan öğrenciler özel eğitim programını uygulayan okulu tamamladıkları veya ayrıldıkları için genel veya mesleki ortaöğretim programlarına devam etme hakları bulunmamaktadır. Bu nedenle söz konusu öğrenciler Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıramazlar.

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesinde öğrenim gören öğrenciler Açık Öğretim Lisesine kayıt dönemlerinde geçiş yaptırabilir.

İlk Kayıt İçin Gerekli Evraklar

e-Okulda Kaydı Olan Öğrencilerden
İlköğretimi tamamlayanlar, ortaöğretim kurumlarının ara sınıflarından ayrılanlar, ortaöğretim kurumlarından/bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar ile bir yükseköğretim kurumunda ayrılanlardan;

• Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe,
• T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge istenir.
• Bir adet biyometrik çekilmiş fotoğraf,
Ayrıca sistem üzerinden alınan kayıt raporunu imzalamaları gerekmektedir (18 yaşından küçük öğrencilerin kayıt raporu velileri tarafından imzalanacaktır.)

-Açık Öğretim Ortaokulu, Mesleki Açık Öğretim lisesi veya Açık Öğretim İmam Hatip lisesinden mezun olan öğrencilerden, sistem üzerinde söz konusu okuldan mezun olduğu görülenlerin kayıtları alınırken herhangi bir mezuniyet belgesi istenmeyecektir ancak mezuniyet belgesiyle müracaat eden öğrencilerin belgeleri alınarak sisteme tarandıktan sonra dosyasına konulacaktır.
– Öğrenciler, ilk kayıt işleminde örgün eğitimde geçtiği/okuduğu sınıflardaki derslere ait notlarında eksiklikleri ayrıldıkları okullardan alacakları belgelerle tamamlamakla yükümlüdür. Bu belgelerdeki notların sisteme girişinden tamamen Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü sorumludur. (Örneğin: e-okul sisteminde, 2. sınıf notu olup 1. sınıf notu olmayanların 1. sınıf notları istenerek kayıt yapılacaktır.)

e-Okulda Kaydı Olmayan Öğrencilerden

a) İlköğretim Okulu veya Ortaokul Mezunu Öğrencilerden;

• T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge,
• İlköğretim okulu veya ortaokul diplomasının aslı (diploması kayıp olanlardan Diploma Kayıt Örneğinin aslı),
T.C. Kimlik Numarası olmayanlardan ayrıca ilk kayıt sınav katılım ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
istenir.

b) Ortaöğretim Ara Sınıflarından Ayrılan Öğrencilerden

• Tasdikname/tasdikname kayıp belgesinin aslı ve ekinde okuduğu tüm sınıflara ait not döküm çizelgesinin aslı/onaylı örneği,
• T.C. Kimlik Numarası olmayanlardan ayrıca ilk kayıt sınav katılım ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
istenir.

-Öğrencinin tasdikname / tasdikname kayıp belgesinde sınıfı, okuduğu sınıflardaki notları ve varsa sorumlu olduğu derslerin mutlaka yazması gerekmektedir. Bu bilgilerden biri yazmıyor ise eksik olan bilgiyi tamamlayacak bir belgenin olması gerekmektedir. Belge ve bilgileri tam olmayan öğrencilerin kayıtları alınmayacaktır.
– Tasdiknamenin ekinde olması gereken not döküm belgesinin aslının temin edilememesi durumunda, notları gösteren belgelerin onaylı sureti veya ders geçme defterinin onaylı sureti kabul edilecektir.(Ancak tasdikname / tasdikname kayıp belgesi mutlaka aslı olmalıdır.)
– Öğrencilerin tasdiknamede yer alan bilgilerinin mevzuata uygun olarak sisteme işlenmesinden ilk kaydını alıp veri girişlerini yapan Halk Eğitimi merkezi Müdürlüğü sorumludur.

c) Ortaöğretim Kurumlarından / Bir Yükseköğretim Kurumundan Mezun Olanlar İle Bir Yükseköğretim Kurumundan Ayrılanlardan

• Ortaöğretim diplomasının/diploma kayıp belgesinin onaylı örneği, (söz konusu belge noter onaylı veya kaydı alan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından onaylanmış, olacak. Belgeyi onaylayan Halk Eğitimi Merkezinin mührü ve onaylayan müdür veya müdür yardımcısının ismi/kaşesi olacaktır. Kaşenin okunmaması durumunda onaylayan kişi tarafından Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün adı tükenmez kalem ile yazılacaktır.)
• T.C. Kimlik Numarası olmayanlardan ayrıca ilk kayıt sınav katılım ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
istenir.

Ortaöğretim kurumlarından / bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar ile bir yükseköğretim kurumundan ayrılarak Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıracak öğrencilerin kayıtları lise mezunu olarak alınacaktır.

4 yıllık alansız genel lise mezunlarının diplomaları, Açık Öğretim Lisesinin vermiş olduğu diploma ile aynı olması nedeni kayıtları alınmayacaktır.

Lise mezunu olarak kayıt yaptıranların kayıt işlemleri 3 yıllık veya 4 dört yıllık alanlı sisteme göre yapılacak olup Açık Öğretim Lisesindeki toplam dönemi ve toplam kredisi buna göre belirlenecektir.

3 yıllık sistemden mezun olan öğrencilerin toplam dönemi 6, toplam kredisi 144 olarak, Açık Öğretim lisesine 4 yıllık alanlı veya 4 yıllık meslek lisesi mezunu olarak kayıt yaptıran öğrencilerin toplam dönemi 8, toplam kredisi ise 192 olarak tanımlanacaktır.

3 yıllık sistem mezunu olarak kayıt yaptıran öğrencilerin mezuniyet puanları; Açık Öğretim Lisesinde başardığı dersler ile diplomasında getirmiş olduğu başarı puanına göre hesap edilecektir.

4 yıllık sistem mezunu olarak kayıt yaptıran öğrencilerin ise Açık Öğretim Lisesi başarı puanı diplomasında getirmiş olduğu başarı puanı olacaktır.

Lise mezunu olarak diploma kayıp belgesi ile kayıt olacak öğrencilerin diploma kayıp belgesinde eğitim süresi yazması gerekmektedir. Eğitim süresi yazmayan öğrenciler mezun oldukları liseden; hazırlık sınıfı okumuş iseler hazırlık sınıfı hariç, okumamış iseler eğitim sürelerini gösterir belge almaları gerekmektedir.

Lise mezunu olarak kayıt yaptıracak öğrencilerin kayıt işlemleri hazırlık sınıfı hariç eğitim sürelerine göre yapılacaktır.

Lise mezunu olarak denklik belgesi ile kayıt yaptıran öğrencilerin denklik belgesi 06/06/2005 tarihi ve öncesinde düzenlenmiş ise 3 yıllık sistem mezunu olarak toplam dönemi=6, toplam kredisi=144, 07/06/2005 ve 19/07/2010 tarihleri ve arasında düzenlenmiş ise 4 yıllık lise mezunu olarak dönemi=8, toplam kredisi=192 olarak kayıtları alınacaktır.

Denklik belgesi GENEL LİSE MEZUNU OLARAK 20/07/2010 tarihi ve sonrasında düzenlenmiş olan öğrencilerin kayıtları alınmayacaktır. (Bu öğrencilerin denklik belgeleri 4 yıllık alansız sistem uygulaması kabul edildikten sonra düzenlenmesi nedeni ile denklik belgesi 4 yıllık alansız sisteme karşılık gelmektedir. Bu belge 4 yıllık eğitim sistemine karşılık gelen diplomanın yerine geçen belge olması nedeni ile kayıtları alınmayacaktır.)

Denklik belgesi MESLEK LİSESİ MEZUNU OLARAK 20/07/2010 tarihi ve sonrasında düzenlenmiş olan öğrencilerin kayıtları 4 dört yıllık alanlı sisteme göre yapılacaktır.

Denklik belgesi ile lise mezunu olarak kayıt yaptıran öğrencilerin denklik belgesinde ülkemizde lise düzeyinde kabul edilen yurt dışında okuduğu tüm sınıflara ait başarı puanı yazıyor ise bu puan kullanılır. Başarı puanı yazmıyor ise denklik belgesinde getirdiği başarı puanı 50 olarak alınacaktır. Denklik belgesinde ülkemizde lise düzeyinde kabul edilen yurt dışında okuduğu tüm sınıflara ait başarı puanı yazmayan öğrenciler Açık Öğretim Lisesinde mezuniyet tarihi belli oluncaya kadar yurt dışında okuduğu tüm sınıflara ait başarı puanını gösteren denklik belgesi düzenlemeye yetkili kurumdan alacakları resmî belgeyi teslim etmesi durumunda bu puan kullanılacaktır. Başarı puanının Açık Öğretim Lisesine tesliminde postada ve herhangi bir nedenle meydana gelecek gecikmeler kabul edilmeyecektir.

d) Yurt Dışında Öğrenim Görmüş Olan Öğrencilerden

• Yurt dışında öğrenim görmüş olup İl Millî Eğitim Müdürlükleri ya da yurt dışındaki Eğitim Müşavirliği/Eğitim Ataşeliklerinden “Açık Öğretim Lisesine Kimler Başvurabilir” başlığı altında yer alan (a), (b), (c) ve (ç) maddelerindeki şartlardan birini taşıyan Denklik Belgesinin aslı, (Karneler denklik belgesi yerine geçmez.) denklik belgesini kaybedenler, denklik belgesini düzenleyen kurum tarafından “aslı gibidir” yapılmış denklik belgesi,
istenir.

e) Açık Öğretim Lisesinden Tasdikname Alarak Ayrılan Öğrencilerden (Tasdiknameli Form C işlemi)

• Açık Öğretim Lisesinden tasdikname aldıktan sonra örgün eğitime kayıt yaptırmış ise örgünden aldığı tasdikname veya tasdikname kayıp belgesinin aslı, kayıt yaptırmamış ise Açık Öğretim Lisesinden aldığı tasdikname veya tasdikname kayıp belgesinin aslı,
istenir.

f) Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya Açık İmam Hatip Lisesinden Almış Öğrencilerden (Tasdiknameli Form C işlemi)
Kaydının bulunduğu Mesleki Açık Öğretim Lisesine / Açık İmam Hatip Lisesine müracaat ederek öğrencilik durumunu aktif hale getirilecektir,

Kaydının bulunduğu Mesleki Açık Öğretim Lisesi / Açık İmam Hatip Lisesi yüz yüze eğitim iş ve işlemlerini yürüten okul/kurumlara müracaat ederek öğrencilik durumunu aktif hale getirilecektir,

istenir.

-Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesinde öğrenim gören öğrenciler Açık Öğretim Lisesine kayıt dönemlerinde geçiş yaptırabilir.

– Mesleki Açık Öğretim Lisesinden veya Açık İmam Hatip Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçiş yapacak öğrencilerin e-Okul sisteminde bilgileri yoksa veya ilk kayıt evrakları kayıtlı olduğu okulunun bilgi yönetim sistemine taralı değil ise ilk kayıt evrakları kayıtlı olduğu okulun bilgi yönetim sistemine taranmadan Açık Öğretim Lisesine geçiş işlemi yapılmayacaktır.

Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya Açık İmam Hatip Lisesinden tasdikname almış veya hâlen kayıtlı olan öğrencilerden, Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmak isteyenler; öncelikle il ve ilçelerde bulunan Mesleki Açık Öğretim Lisesi / Açık İmam Hatip Lisesi yüz yüze eğitim iş ve işlemlerini yürüten okul/kurumlara müracaat ederek sistem üzerinden öğrencilik durumunun kayıt yenileme işlemini yaptıracak, “Aktif” hale getirilmesini sağlayacaktır. (Tasdiknameli Form C işlemi tamamlandıktan sonra) Belgenin aslı ile Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne müracaat ederek geçiş dilekçelerini vereceklerdir. Bu öğrencilerin dosyaları kayıtlı oldukları okullardan istenecek ve sistemden de dosya nakli gerçekleştirilecektir ancak dosyası Mesleki Açık Öğretim Lisesi (Ankara) Müdürlüğü arşivinde olan öğrencilerin belgeleri dosyasına konulmak üzere Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne (Ankara) gönderilecektir.

Açık Öğretim Lisesinde Kayıtlı Ancak T.C. Kimlik Numarası Sistemde Olmayan Öğrencilerin Başvuruları;
2003 yılı öncesi Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmış olan öğrencilerin T.C. Kimlik Numaraları Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sisteminde kayıtlı olmayabilir. Bu durumdaki öğrenciler halk eğitimi merkezi müdürlüğüne müracaat edecektir. Halk eğitimi merkezi müdürlüğü aracılığı ile durumlarını anlatan bir dilekçeyi, dilekçesinde öğrenci numarası ve T.C. Kimlik Numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisini [email protected] adresine e-posta göndermeleri gerekmektedir. Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine T.C. kimlik numarası eklenen öğrenciler kayıt yenileyebilecektir.

İlk Kayıt Şartlarına Ait Açıklamalar

Açık Öğretim Liselerinde Kullanılan Terimler
*Ön Kayıt Öğrenci: İlk kayıt yaptıran kaydı kesinleşmemiş öğrenciyi,
*Aktif Öğrenci: İlk kayıt olan veya kaydını süresinde yenileyen öğrenciyi,
*Donuk Öğrenci: Kaydını bir kez yenilemeyen öğrenciyi,
*Silik Öğrenci: Üst üste en az iki kez kaydını yenilemeyen öğrenciyi,
*Mezuniyet İncelemesinde Olan Öğrenci: Mezuniyet aşamasına gelmiş ancak sistemde ilk kayıt evraklarında eksiklik olan öğrenciyi
ifade etmektedir.

Denklik İşlemleri
Denklik belgesi ile Açık Öğretim Lisesine kayıt için başvuran öğrencilerin denklik belgesinde belirtilen düzeylere göre kaydı yapılır.
Yurtdışında öğrenim gören öğrencilerin denklik işlemleri;
a) Yurtdışındaki okullardan alınmış olan karne veya öğrenim belgelerinin, ülkemizde hangi okullara ve bu okulların hangi sınıflara ya da dönemine denk olduğunun ilgili kurumlardan (İl /İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri, Eğitim Müşavirlikleri, Eğitim Ataşelikleri) denkliğinin yaptırılması gerekmektedir.
b) Denklik Belgesi ile Açık Öğretim Lisesine kayıt için başvuran öğrencinin denklik belgesinde belirtilen düzeylerine göre ortaokul mezunu, ilköğretim okulu mezunu, ortaöğretim okulu mezunu veya ara sınıf öğrencisi olarak kaydı yapılır.

Kimlerden Sınav Ücreti Alınmaz?
a ) İstiklal Madalyası verilmiş, vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlandığını,
b ) Şehitlerin eş, çocuk, kardeş, anne veya babası olduğunu,
c ) Gazi ve gazilerin eş, çocuk, anne veya babası olduğunu,
ç ) 15/7/2005 tarihli ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında mahkemeler tarafından üzerine tedbir konulduğunu,
d ) İl/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu kararı ile Açık Öğretim Okullarına yönlendirilen öğrenciler, özel eğitim ihtiyacı olduğunu,
e ) 8/3/2012 tarihli ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında olduğunu,
f ) Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumunda kaldığını,
g ) Sağlık Kurulu raporu ile en az % 40 engelli olduğunu,
ğ ) Tutuklu veya hükümlü olduğunu, (denetimli serbestlik kapsamında olan öğrenciler bu madde kapsamına girmektedir)
belgelendirenler ile örgün eğitim kurumlarının eğitim ve öğretim yılının başlayacağı tarih itibariyle 18 yaşını bitirmemiş (13 Eylül 2004 ve sonrası doğanlar) olan öğrencilerden belge istemeksizin sınav katılım ve kayıt işlem ücreti alınmaz.
Söz konusu belgelerin fotokopileri alınacak ve üzerine “aslı gibidir” ibaresi yazılarak tarandıktan sonra öğrenci dosyasına konulacaktır.

Kayıt Başvurusunun Geçersiz Olduğu Durumlar
a) Kılavuzda belirtilen kayıt kabul şartları sağlanmıyorsa,
b) Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne kayıt için başvurmamışsa,
c) Sınav ücreti ödenmemiş ise,
ç) Kayıt için istenen belgeler ile belgelerde yazması gereken bilgilerde eksiklik var ise,
d) Geçerli bir belge ile müracaat etmemiş (kayıt kabul şartlarını taşımayan veya sahte vb.) ise,
e) Sınav ücretinden muaf olan öğrenciler muafiyet belgelerini teslim etmemişse,
bu öğrencilerin kayıtları kabul edilmez.
Eksik belge veya bilgi olmasına rağmen kaydı alınmış ise bu öğrencilerin kayıtları ilk kayıt iş ve işlemlerinin tamamlandığı tarih itibariyle veya daha sonraki tarihlerde tespit edildikten sonra silinir. Kaydı alan kurum tarafından alınmış olan belge var ise bu belgeler iade edilir.

Askerlik Ertelemesi
Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıran öğrenciler askerlik erteleme iş ve işlemlerini Asker alma Kanunu’na göre yaptırabilir. Bu kanun kapsamında askerlik erteleme hakkı olan öğrenciler halk eğitimi merkezi müdürlüğünden alacakları onaylı “Ek-C 2” formuyla askerlik şubelerine tecil (erteleme) başvurusunda bulunabilirler.

Öğretim Sistemi
a) Açık Öğretim Lisesinde ders geçme ve kredi sistemi uygulanmaktadır. Program ortak ve seçmeli derslerden, öğretim yılı ise birbirinden bağımsız 3 dönemden oluşmaktadır. Öğrenciler yapılan sınavlarda başarılı oldukları derslerin kredisini kazanırlar.
b) Millî Eğitim Bakanlığının Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği kapsamında 2010-2011 eğitim öğretim yılı itibarı ile tüm okullarda öğrenciler Alansız (Alan Yok) olarak eğitim almaktadır. Açık Öğretim Lisesine halen devam eden ve kayıt yaptıracak her öğrenci bu uygulamaya tabidir.
c) Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıran öğrenciler; ilk kayıt oldukları dönem hariç, her dönem kayıt yenileyerek yapılacak olan sınavlara katılabilirler. 3. dönem sınavlarına ise 3. dönem sınav tarihinin ilk günü itibariyle 17 yaşını doldurmuş, 18 yaşından gün almış olanlar kayıt yenileyerek katılabilmektedir.
ç) Açık Öğretim Lisesine kayıtlı olan öğrenciler Açık Öğretim Lisesiyle ilgili resmî veya özel iş ve işlemlerini kendisi/velisi başlatarak takibini yapması gerekmektedir.
d) Açık Öğretim Lisesine kayıtlı öğrenciler bir dönemde en fazla 12 ders seçebilir ve en fazla 12 dersten sınava katılır.

Ortak Dersler
Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için alınması gereken zorunlu derslerdir.
• Öğrenci ortak dersleri başarmak ya da muaf olmak durumundadır. (Öğrenci, bir “ortak” dersten 3 kez sınava girip başarısız olduğu takdirde, o dersten muaf sayılır.)
• Öğrenci muaf olduğu dersin kredisini alamaz, sadece başarma zorunluluğu ortadan kalkar. Muaf olunan ortak ders istenirse tekrar alınabilir.
• Öğrenci “Türk Dili ve Edebiyatı” dersini başarmak zorundadır. Bu dersten muaf olunamaz.

Seçmeli Dersler
• Seçmeli dersler, alınması zorunlu olmayan, gerekli toplam krediyi tamamlamak için ortak derslerin yanında öğrencinin isteğine bağlı olarak alınan derslerdir.
• Seçmeli derslerden başarısız olan öğrenci o dersi istediği takdirde tekrar alabilir veya onun yerine başka seçmeli ders seçebilir.

Kredi
Müfredat programında belirtilen derslerin haftalık ders saati sayısı o dersin kredisini ifade eder.
• Öğrenciler başardıkları derslerin kredilerini kazanmaktadır.
• Toplam Kredi: Öğrencinin tasdikname/denklik belgelerinde getirdiği derslerin kredileri ile Açık Öğretim Lisesi sınavlarında kazandığı kredilerin toplamıdır.

Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet Şartları
• Öğrenim gördüğü toplam dönemin; Yapılacak olan sınavın ilk günü itibarıyla, on yedi yaşını bitirmeyen öğrenciler için en az 8, on yedi yaşını bitiren öğrenciler için ise en az 5 olması,
• Toplam kazanılan kredinin en az 170 veya üzeri olması,
• Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Türk Dili ve Edebiyatı dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
• Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması gerekmektedir.

Ders Seçimi
Öğrenciler, öğrencilik durumu sınava girmek istediği dönemde “Aktif” olduktan sonra sınavına gireceği dersleri seçmek zorundadır. Öğrencilerin ders seçimlerini; öğrenci numaralarını ve kişisel şifrelerini kullanarak “https://aolweb.meb.gov.tr/ogrenci_giris.aspx” internet adresinden yapmaları gerekmektedir. Ders seçiminde tüm sorumluluk öğrenciye aittir.

Ders seçimini çalışma takviminde belirtilen süre içerisinde yapmayan öğrencilerin sınava gireceği dersler Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi tarafından atanır ve öğrenciler seçilen bu derslerden sınava girmek zorundadır.

Ders Kitapları
Öğrenciler; sistem üzerinden seçtikleri derslerin kitaplarının PDF formatlarına http://aokul.gov.tr/Kitaplar/Kitaplar.aspx?type=2 adresinden ulaşabilir. Öğrenciler; basılı kitap almak istemesi hâlinde seçtikleri derslerin listesi ile birlikte halk eğitimi merkezi müdürlüğüne müracaat ederek ders kitaplarını alabilir.

Sınavlar

1. Sınav Merkezinin Belirlenmesi
Öğrencilik durumu Aktif hale gelen öğrenciler çalışma takviminde belirtilen ilk kayıt tarihleri arasında öğrenci numarası ve şifresiyle sisteme girerek isterlerse sınav giriş merkezini değiştirebilir (Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü öğrenciye tanınan sınav yeri değişikliği yapma süresini değiştirme hakkına sahiptir.)
Açık Öğretim Lisesi ve Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gerekli görülmesi durumunda sınav merkezinde değişiklik yapabilir.

-Adres bilgilerinizi değiştirmeniz sınav giriş yerinizin de değişeceği anlamına gelmez. Bu nedenle sınav giriş yerinizi sistemde “Sınav Bölgesi İrtibat Merkezi” ekranından kontrol ediniz ve değişmesi gerekiyorsa değiştiriniz.
– Açık Öğretim Lisesi sistemine giriş şifresini unutan öğrencilerimiz yeni şifrelerini halk eğitimi merkezi müdürlüklerinden veya 444 06 32 nolu Milli Eğitim Bakanlığı iletişim Merkezi (MEBİM) telefonundan alabilirler.

Sınav Şekli ve Tarihi
Açık Öğretim Lisesi sınavları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün belirlediği okullarda merkezi sistemle, çoktan seçmeli test metodu kullanılarak yapılmaktadır.

Sınavlarda;
• Her dersten 20 soru sorulmaktadır.
• Her soru 4 seçeneklidir.
• Her doğru cevabın değeri 5 puandır.
• Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez (götürmez).

Sınav Giriş Belgesinin Alınması
• Öğrenciler, Sınav Giriş Belgelerine https://aolweb.meb.gov.tr/ogrenci_giris.aspx/ adresinden öğrenci numarası ve şifreleri ile giriş yaparak ulaşabilir. Sınav Giriş Belgesine ait bilgisayar çıktısı ile sınava girilmelidir.
• Sınav Giriş Belgesi fotoğrafsız ise irtibat bürolarınca öğrencinin fotoğrafı sisteme eklenerek, fotoğraflı giriş belgesinin alınması gerekmektedir.
• Öğrencilerin adreslerine herhangi bir sınav evrakı gönderilmemektedir.
• Öğrencilerin Sınav Giriş Belgesindeki bilgiler ile açıklamaları dikkatlice okumaları gerekmektedir.
• Sınav Giriş Belgenizde belirtilen okul ve salonda sınava girmeniz gerektiğini unutmayınız.
• Sınav gününden önce sınava gireceğiniz yeri mutlaka görünüz.

Sınav Günü Yanınıza Almanız Gerekenler
• Geçerli Fotoğraflı Kimlik Belgesi (Fotoğraflı ve T.C. Kimlik numaralı Nüfus Cüzdanı, Pasaport veya Ehliyet belgelerinden biri).
• Sistem üzerinden alınan Sınava Giriş Belgesi (Belgenin fotoğraflı olması doğabilecek aksaklıkları gidermesi acısından önemlidir).
• Kurşun kalem ve silgi.

-Kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar (işitme cihazı, insülin pompası, şeker ölçüm cihazı ve benzeri) hariç sınava; çanta, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve benzeri eşyalar ile her türlü elektronik ve/veya mekanik cihazlar, depolama kayıt ve veri aktarma cihazları, data bank sözlük, hesap makinesi, kağıt, kitap, defter, not vb. dokümanlar, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar, ruhsatlı veya resmî amaçlı olsa bile silah ve silah yerine geçebilecek nesneler bulunan öğrenciler sınav binasına alınmaz.

– Açık Öğretim Lisesinin merkezi sistemle yapılan sınavları Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından organize edilmektedir. Merkezî sistemle yapılan sınavların öğrenci mazeretine dayalı olarak telafi sınavı yapılmamaktadır. Bu nedenle öğrencilerimizin mağduriyet yaşamamaları için Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün yayınlamış olduğu duyurular doğrultusunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne mazeretlerini belgelendiren evraklar ile müracaat ederek mazeretin kabul edilmesi durumunda yedek solon, evde veya hastanede vb. verilen sınav hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Sınavların Değerlendirilmesi
– Sınavlar yapıldıktan sonra cevap kâğıtları Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünde optik okuyucularla okunmaktadır ve bilgisayar programı ile değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme programında aynı zamanda “Kopya Analiz Tekniği” kullanılmaktadır. Sınavınızın iptal edilmemesi, maddi ve cezai yaptırıma maruz kalmamanız için cevap kâğıdınızı kimseye göstermeyiniz, kopya çekmeyiniz, çektirmeyiniz. Kopya çekene, kopya çektirene ve kopyaya yardım edene hapis ve para cezası verilmektedir.
– Cevap kâğıtlarını okumak için düzenlenmiş optik okuyucular, hatasız kodlanan cevapları değerlendirdiği için kodlama yaparken dikkatli olunuz.

Sınav Sonuçlarının Duyurulması
Öğrenciler, sınav sonuçlarına https://aolweb.meb.gov.tr/ogrenci_giris.aspx/ ” adresinden öğrenci numarası ve şifreleri ile giriş yaparak ulaşabilir. Sınav sonucunda mezun olamayan öğrencilerin bir sonraki dönem için kayıt yenileme ve ders seçimi zorunludur.

Sınav Sonuçlarına İtiraz Edilmesi
– Sınav sonuçlarına yapılacak olan itirazlar, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne yapılacaktır.
– Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün Ortak Sınavlara İtiraz WEB sayfasına http://odsgm.meb.gov.tr/www/ortak-sinavlara-itiraz/icerik/18 adresinden ulaşabilirsiniz.
-Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne bu yönde yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır. Sınavlarla ilgili olarak yapılacak tüm iş ve işlemler Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün ilan ettiği esaslara göre yapılacaktır.

Açık Öğretim Lisesi Yazışma Adresi

Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü
Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No:21
06500-Teknikokullar-Yenimahalle/Ankara

Mesleki Açık Öğretim Lisesi Yazışma Adresi;
Mesleki Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü
Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No: 21

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi Yazışma Adresi;
Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü
Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No: 21

Açık Öğretim Lisesi Halkla İlişkiler Telefon Numaraları: 444 06 32
Mesleki Açık Öğretim Lisesi Halkla İlişkiler Telefon Numarası: 444 06 32
Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi: 444 06 32
Açık Öğretim Lisesi Faks Numarası: 0 312 213 01 75
Meslekî Açık Öğretim Lisesi Faks Numarası: 0 312 213 01 76
Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi Faks Numarası: 0 312 213 01 76

Açık Lise 2022-2023 2. Dönem İlk Kayıt Kılavuzu İçin Tıklayın.

Açık Lise 2022-2023 2. Dönem Kayıt Yenileme İşlemleri

Başvuru Tarihleri
2022 – 2023 Eğitim Öğretim Yılı III. Dönemi için kayıt yenileme başvuruları Açık Öğretim Lisesinin resmi internet sitesinde yayımlanan tarihler arasında yapılacaktır.
3. Dönem Kayıt Yenileme İşlemleri 16 Mayıs 2023 İle 23 Haziran 2023 Mesai Saati Bitimine Kadar Yapılabilecek.

Kayıt Yenileme İşlemini Kimler Yaptıracak?
3. Dönem sınavlarına Açık Öğretim Lisesine kayıtlı öğrencilerimizden, öğrencilik durumu silik, donuk veya aktif olan öğrencilerimizden 17 Temmuz 2006 ve daha önceki doğumlular kayıt yenileme işlemini yaptırabilecektir.
Kayıt yenileme işlemini yaptırmayanlar III. Dönem sınavına katılamaz.

Başvuru Yeri
İl ve İlçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi müdürlükleri

Öğrencilik durumu “ Silik, Donuk veya Aktif ” olan öğrencilerimizden kayıt yenileme Sınav katılım Ücretini anlaşmalı bankalara yatırmış öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemleri sistem tarafından bir iş günü sonra otomatik olarak yapılacaktır. Bu öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemlerini tamamlatmak için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine müracaat etmelerine gerek yoktur.

Otomatik kayıt yenileme işlemi için ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında her gün mesai bitiminden sonra Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi çalıştırılacaktır. Sistemin çalıştırıldığı saate kadar kayıt yenileme ücretini anlaşmalı bankalara yatıran öğrencilerimizin öğrencilik durumları sistem üzerinden “Aktif” yapılarak kayıt yenileme işlemi tamamlanacaktır.

Kayıt yenileme ücretini anlaşmalı bankalara yatırdığı halde bir iş günü geçtikten sonra halen kayıt yenileme işlemi yapılmamış öğrencilerin kayıt yenileme işlemini yaptırmak için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne müracaat ederek kayıt yenileme işlemini yaptırması gerekmektedir.

Sınav katılım Ücreti muafiyeti olanların (mahkeme tedbiri, şehit yakını, gazi vb.) Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine her dönem için ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında müracaat ederek sınavına girmek istediği dönem için öğrencilik durumunu “Aktif” yaptırıp kayıt yenileme işlemlerini tamamlatmaları gerekmektedir.

Kayıt yenileme işlemi tamamlanan öğrencilerimiz öğrenci numarası ve şifrelerini kullanarak sisteme giriş yapıp ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında sınavına girecekleri dersleri seçmeli ve diğer bilgilerini güncellemelidirler.

Açık Öğretim Lisesi sistemine giriş şifresini unutan öğrencilerimiz yeni şifrelerini Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerinden veya 444 06 32 nolu Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (MEBİM) telefonundan alabilirler.

Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programında Kayıt Yenileme Yaptırmak İsteyen Öğrenciler (Batı Avrupa Programı hariç);

Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programı kapsamında, Kuveyt, Katar, Azerbaycan, İran ve KKTC başkentlerinde bulunan irtibat bürolarından kayıt yenileme işlemlerini yaptırabilir.

Suudi Arabistan’da (Medine, Cidde, Riyad) ilk kayıt yaptırmak isteyenler Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programı web sayfasını takip etmeleri gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programı ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://aokyurtdisi.meb.gov.tr/ adresinden ulaşılabilir.

Açık Öğretim Lisesinde kayıt yenileme işleminiz yapılarak öğrencilik durumunuz sistem üzerinde “Aktif” hale geldikten sonra iletişim bilgilerinizi (Telefon, adres) ve sınava girmek istediğiniz il/ilçe merkezini mutlaka güncelleyiniz. Kayıt yenileme ücretini yatırdıktan en geç bir iş günü sonra öğrencilik durumunuz kayıt yenilediğiniz dönem için halen aktif olmamış ise ( kayıt yenileme işleminiz yapılmamış ise) kayıt yenile işleminizi yaptırmak için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne müracaat ediniz.

2018-2019 eğitim öğretim yılı I. dönemi itibarıyla tüm öğrencilerimiz Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın en son onayladığı haftalık ders programına tabi olmuştur. Örgün ortaöğretim kurumlarında olduğu gibi Açık Öğretim Lisesinde de “Alan” uygulaması kademeli olarak kaldırılmıştır. 2013-2014 eğitim öğretim yılı II. döneminden itibaren tüm öğrencilerimiz Alan Yok (Alansız) olarak eğitimlerine devam etmektedir.

Kayıt Yenileme Sınav Ücreti

Kayıt Yenileme İşlemini Kimler Yaptıracak?
Öğrencilik durumu Silik, Donuk veya Aktif olan öğrencilerimizden dönem sınavına katılmak isteyenler kayıt yenileme işlemi yaptıracaktır.

Açık Öğretim Lisesine kayıt yenileme yaptıracak öğrenciler, belirlenen kayıt yenileme Sınav katılım Ücretini ödemek zorundadır. Bu dönem için kayıt yenileme sınav ücret olarak 50 TL ve Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği hesabına; 5 TL olarak belirlenmiştir. (50 TL Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme Sınav katılım Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacak. 5 TL ise Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği banka hesabına veya makbuz karşılığında teslim edilecektir.)

Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası beyan ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) ya da ilgili bankaların internet bankacılıkları üzerinden “MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü” hesabına 50 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir. (T.C. vatandaşı olmayan öğrenci adayları ise İl Göç İdaresi Müdürlüklerinden alacakları yabancı kimlik numarası ile anlaşmalı bankalara müracaat edeceklerdir.)

Kayıt yenilemek için Sınav katılım Ücretinin ödendiği bilgisi, sistem üzerinden görülmektedir. Sistemde ödemenin görünmemesi kayıt yenilemenizin gerçekleşmesini engeller. Bu nedenle Sınav katılım Ücretinizi doğru hesaba ve doğru T.C. Kimlik numarasına yatırdığınızdan emin olunuz.

Kayıt yenileme işlemleri Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Ancak kayıt yenileme işlemini Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne yaptıran öğrencilerimizden Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce kayıt yenileme Sınav katılım Ücreti olarak makbuz karşılığında veya banka hesap numarası aracılığı ile 5 TL alacaktır.

Öğrencilerimizin ikinci bir defa Sınav katılım Ücreti ödememesi için bulunulan dönem adına ödenmiş olan 5 TL kayıt yenileme Sınav katılım Ücreti makbuzunu mutlaka saklamaları gerekmektedir.

-Öğrencilik durumu aktif veya donuk olan öğrenciler öğrencilik haklarından yararlanır.
– Öğrencilik durumu silik olan öğrenciler ise öğrencilik haklarından yararlanamaz.
– Toplam dönemi 12 ve üzeri olan öğrenciler öğrenimlerine devam eder ancak öğrencilik durumuna bakılmaksızın öğrencilik haklarından yararlanamaz.

Kayıt Yenileme Sınav Katılım Bedeli

Açık Öğretim Lisesine kayıt yenileme yaptıracak öğrencilerden, 18 yaş üstü (12 Eylül 2004 ve öncesinde doğanlar) öğrenciler, sınava girmek istediği her dönem için “sınav katılım ücretini” ödemek zorundadır. 2023 yılında bir dönem için kayıt yenileme sınav ücret olarak 50 TL ve halk eğitimi merkezi okul aile birliği hesabına; 5 TL olarak belirlenmiştir.

50 TL Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme Sınav Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacak.

Kayıt yenileme işlemleri Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Ancak kayıt yenileme işlemini halk eğitimi merkezi müdürlüğüne yaptıran öğrencilerimizden halk eğitimi merkezi müdürlüğünce makbuz karşılığında veya banka hesap numarasına yatırtarak 5 TL kayıt yenileme sınav ücreti alacaktır. Öğrencilerimizin ikinci bir defa sınav ücreti ödememesi için bulunulan dönem adına ödenmiş olan 5 TL kayıt yenileme Sınav Ücreti makbuzunu mutlaka saklamaları ve yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Öğrenci, T.C. Kimlik Numarası beyan ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine giderek ya da ilgili bankaların internet bankacılıkları üzerinden “MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü” hesabına 50 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir. (T.C. vatandaşı olmayan öğrenci adayları ise İl Göç İdaresi Müdürlüklerinden alacakları yabancı kimlik numarası ile anlaşmalı bankalara müracaat edeceklerdir.)

Kayıt yenilemek için sınav ücretinin ödendiği bilgisi, sistem üzerinden görülmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kayıt yenilemenizin gerçekleşmesini engeller. Bunun için sınav ücretinizi doğru hesaba yatırdığınızdan emin olunuz.

Kayıt Yenileme Sınav Bedelini Nasıl Yatırılacak?

1- Kayıt yenileme sınav ücretini anlaşmalı bankaların ATM’lerinde yatırılmaktadır. ATM’lerden yatıracağınız ücretin mutlaka Açık Öğretim Lisesi kayıt yenileme sınav ücreti olarak yatırıldığına dikkat ediniz.

2- https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile kayıt yenileme sınav ücretini yatırabilirsiniz.

3- T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının internet bankacılığını kullanarak kayıt yenileme sınav ücretini yatırabilirsiniz.
Tahsilat esnasında adaylardan talep edilen telefon numarasının mümkün olduğunca adaya ait ve doğru olması zorunludur.

Kimlerden Kayıt Yenileme Sınav Bedeli Alınmaz?
a ) İstiklal madalyası verilmiş, vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlandığını,
b ) Şehitlerin eş, çocuk, kardeş, anne veya babası olduğunu,
c ) Gazi ve gazilerin eş, çocuk, anne veya babası olduğunu,
ç ) 15/7/2005 tarihli ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında mahkemeler tarafından üzerine tedbir konulduğunu,
d ) İl/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu kararı ile Açık Öğretim Okullarına kayıt yaptıracak özel eğitim ihtiyacı olduğunu,
e ) 8/3/2012 tarihli ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında olduğunu,
f ) Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumunda kaldığını,
g ) Sağlık Kurulu raporu ile en az % 40 engelli olduğunu,
ğ ) Tutuklu veya hükümlü olduğunu, (denetimli serbestlik kapsamında olan öğrenciler bu madde kapsamına girmektedir)
belgelendirenler ile örgün öğretim kurumlarının eğitim ve öğretim yılının başlayacağı tarih itibariyle 18 yaşını bitirmemiş (13 Eylül 2004 ve sonrası doğanlar) olan öğrencilerden belge istemeksizin sınav katılım ve kayıt işlem ücreti alınmaz.
Söz konusu belgelerin fotokopileri alınacak ve üzerine “aslı gibidir” ibaresi yazılarak tarandıktan sonra öğrenci dosyasına konulacaktır.

Öğrencinin Yapacağı İş ve İşlemler
a) Öğrenciler kayıt yenileme işlemi sırasında, fotoğrafları sistemde kayıtlı değilse ya da var olan fotoğrafı biyometrik değil ise biyometrik fotoğraflarının sisteme aktarılmasını sağlamak zorundadır.
b) 2003 yılından önce Açık Öğretim Lisesine kayıt olmuş ve bu tarihten sonra hiç kayıt yenileme işlemi yaptırmamış öğrencilerimizin T.C. kimlik numarası, Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine kayıtlı olmayabilir. Bu öğrencilerimizin yatırdıkları ücret sistem tarafından görülmeyeceği için öncelikle T.C. kimlik numaralarının, Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine kaydedilmesini sağlamaları gerekmektedir. Bunun için irtibat bürosuna başvurmalı veya durumlarını anlatan bir dilekçeye (dilekçeye öğrenci numarası ve T.C. kimlik numarası yazılması kaydıyla), nüfus cüzdanı fotokopisini de ekleyerek, [email protected] adresine e-posta yoluyla göndermeleri gerekmektedir.
c) Ders seçme işlemi en geç kayıt yenileme tarihinin son günü mesai bitimine (saat 18:00) kadar yapılacaktır. Ders seçme işlemi sistemde ,“Ders Seçme ve Kayıt Yenileme İşlemleri” menüsü altında yer alan “Ders Seçme İşlemi“ seçeneğinden yapılır. Ders seçme işleminin nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılı açıklama resmî web sitemizde yer almaktadır.
d) Süresi içerisinde ders seçme işlemini yapmayan/yapamayan öğrencilerin ders seçme işlemleri sistem tarafından yapılır. Ancak öğrenci tarafından bir ders dahi seçilmiş ise öğrenci sadece seçtiği derslerden sınava katılır. Öğrenciler seçilen derslerden sınava girmek zorundadır.
e) Sınav giriş yerini değiştirme veya adres bilgilerinde güncelleme işlemleri en geç kayıt yenileme tarihinin son günü mesai bitimine (saat 18:00) kadar yapılacaktır.
f) Açık Öğretim Lisesi, sınav giriş yeri ve sınav sonuç bilgilerini resmî web sitesi aracılığı ile duyurmaktadır. Öğrenciler sınav giriş yeri ve sınav sonuç bilgilerini http://aol.meb.gov.tr/adresinde yer alan “sisteme giriş” öğrenci butonundan öğrenci numarası ve şifresini kullanarak öğrenir. Bu bilgiler posta aracılığı ile gönderilmez.
g) Ders seçimi yapan öğrenci sistem üzerinden seçmiş olduğu derslerin listesi ile halk eğitimi merkezi müdürlüklerine müracaat ederek kitaplarını alacaktır.
h) Öğrencilerimiz, SINAV GİRİŞ BELGELERİNİ sınav giriş yerleri açıklandıktan sonra sisteme giriş yaparak “Öğrenci Genel Bilgiler” menüsü altında bulunan “Sınav Giriş Bilgileri” seçeneğinden görerek çıktısını alacaklardır.

Açık Lise 2022-2023 3. Dönem Kayıt Yenilime Kılavuzu İçin Tıklayın.

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır