palamut balığı konservesi nasıl yapılır / ARICI ALİ TÜRK VE ARICILIK BİLGİLERİ: PALAMUT BALIĞI KONSERVESİ, TON BALIĞI

Palamut Balığı Konservesi Nasıl Yapılır

palamut balığı konservesi nasıl yapılır

Vişnap

funduszeue.info

Merhabalar..
Palamut konserve tarifini ilk sevgili arkadaşım İnci'mde yılında bloğunda görmüştüm." inciyemek " 
Yapmak ise ancak bugüne nasip funduszeue.info için çok teşekkür ederim zarif arkadaşım..

Ben iki yıldır üst üste lakerdasını yaptım hatta bu yılda nasip olursa yine yeniden palamut lakerda yapmak istiyorum.

Palamut konserve yapışım ise anide gelişti.
Aşağı sahile gittiğim gün tanıdık balıkçı sandalını kıyıya çekiyordu.
Muhakkak taze tutulmuş olta balığı vardır dememe kalmadan olta ile tuttuğu palamutları gördüm.
Hemen o an aldım 6 adet taze olta palamutları bundan daha alâ bir balık olabilir mi?
Sonuçta mis gibi taptaze olta balığı.!

Eve geldim buzdolabında bir gün önce alınan çinekoplar akşam yemeği için pişmeyi bekliyorlar.

Palamutların çokluğu çinekopların göz kırpması ben bu kadar balığı kısa süre de tüketemem ki düşüncesine daldım ve aklıma neden bir kısmı ile konserve yapmıyorum ki.!

Hemen kafasını kuyruğunu kestim benim palamutların o heybetli hali gitti ufaldılar:)
Olsun kafama koydum bir kere konserve yapacağım diye:)
Yıkadım su da beklettim iyice kanının gitmesi şart.!

Hemen sevgili İnci'min bloğuna gittim ve başladım hazırlıklara..

Benim çektiğim fotoğraflar evet güzel değiller hatta hiç güzel hiç albenili değiller farkındayım ama bu şartlarda ancak bu kadar alabildim görsellerini,zira kavanozları açma şansım yok.

Burada  önemli olan tarif diyelim ve ilerleyen günler de elbet kavanozu açtığımda tabakta sunum pozunu da ekleyeceğim.

Malzemeler:

3 Adet palamut balığı

Her bir kavanoz için

1 Çay kaşığı tuz

1 Çay kaşığı toz şeker

1 Yemek kaşığı fındık yağı veya "ayçicek yağı"

Bir kaç tane defne yaprağı ve tane karabiber "opsiyonel"

Tarif:

Kavanozları yıkayıp içlerini iyice kurulayalım hazırda beklesinler.

Kapakları mutlaka yeni olsun ve başlayalım konserve hazırlıklarına.

Palamutların kafa ve kuyruklarını kesip attım.

İç organlarını temizleyip bol su ile yıkadım.

Bütün halde iken kanlarının tamamen gitmesi için yarım saat kadar soğuk suda beklettim.

Arada bir iki defa sularını değiştirdim.

Kanlarından arınan palamutları süzgece alıp iyice süzülmelerini temin ettim.

Süzülen palamutları iki üç cm enliğinde kesip dilimleri düzgünce kavanoza yerleştirdim.

Her kavanoza birer çay kaşığı tuz ve toz şeker koyup bir yemek kaşığı fındık yağı ilave ettim.

Her bir defne yaprağını ikiye bölüp her bir kavanoza iki tane defne yaprağı ve bir kaç adet tane karabiberi hafif kırıp içine kattım.

İsteğe göre bunları "defne yaprağı ve tane karabiber" ilave eder veya etmezsiniz tercih sizlerin..!

Kavanozların kapağını çok sıkı kapatalım.Şayet benim gibi kuvvetiniz yetmezse yardım alın.

Kavanozları kapakları üstte olacak şekil de derin tencereye koydum.

Üzerlerine su ilave edelim, suyun miktarı kavanoz kapaklarını kapatsın.

Kaynarken kavanozların zarar görmemesi için aralarına temiz bir mutfak havlusu koyup sardım.

Ateşin altını yaktım,ilk kaynama noktasına kadar harlı ateşte daha sonrası orta harlı ateşte yaklaşık bir buçuk saat pişmeye bıraktım.

Bir diğer yanda da sıcak suyu hazır bulundurdum ki kaynayıp piştikçe suyu azalır kapaklar açıkta kalırsa sıcak su ilave ederim diye.

Bir buçuk saat sonra ateşin altını kapatıp kendi tenceresinde soğuttum.

Mutfak tezgahının az kullandığım kısmına bir mutfak havlusu serdim.

Soğuyan palamut konservelerini kapaklarından tutmadan orta kısımlardan kavrayıp tutup alıp tezgahta hazırladığım yere kapakları altta kalacak  şekilde ters çevirerek koydum.

24 saat hiç ellemeden beklemeye aldım.

Süre sonunda sızıntı olup olmadığını kapakların bombe yapıp yapmadığını kontrol edip dolap içine diğer turşuların reçellerin olduğu kısma aldıfunduszeue.info artık kapaklı kısmı yukarıda olarak yenecekleri zamana kadar beklesinler.

İşte ne zaman açılıp ne zaman yenir onu da bilmiş değfunduszeue.info işim İnci'me sormak daha sonra o kısmını da buraya yazmak olacak.

Tadına lezzetine baktıktan sonra seversek ki büyük ihtimal seveceğimizi tahmin ediyorum.

Karadeniz Görele'nin Palamutları ile de yapmayı düşünüfunduszeue.info de aklımda olan "HAMSİ" var.!

İnci'min dediklerine yüzde yüz inanırım tariflerine yüzde yüz güvenirim.

Diyorsa eğer tadı tıpkı dardanel ton balığı lezzetinde oluyor diye.

Bizler de ben de dardanel ton balığını çocukluğumdan bu yana hep artan büyüyen bir sevgi aşk ile çok sevmişimdir.

Şimdi sabırsızca beklemek düşer bizlere.!

SEVGİLERİMLE..

Not:

Dediğim gibi palamutlarım kafa kuyruk gidince ufaldılar hesap tutmadı ben sandım bir kavanoza bir palamut hesabı ondan her iki kavanozda yarım oldu.

Varsın olsun zaten bu alıştırmalık ben daha sonra yine yeniden ve daha büyük palamutlardan yapacağım.

Hatta öyle büyük olacak ki o Karadeniz palamutları bir tanesi bir kavanoza sığmayacak:)

funduszeue.info

Palamut Bal&#;&#;&#;: Oltadan Sofraya!

Gerek besin de&#;eri gerekse lezzeti ile kendine hayran b&#;rakmay&#; ba&#;aran bal&#;klardan olan palamut, hem en yüksek besin de&#;erine sahiptir, hem de do&#;ru tariflerle pi&#;irildi&#;i zaman damaklar her daim onu arar. Sonuçta her yi&#;idin ayr&#; yo&#;urt yemesi oldu&#;u gibi her bal&#;&#;&#;n kendi lezzetini ortaya ç&#;kan ayr&#; tarifleri vard&#;r.

palamut nas&#;l pi&#;irilir

Palamut Nas&#;l Pi&#;irilir?

• Gelelim ‘Palamut nas&#;l yap&#;l&#;r?’, ‘Palamut tuzlama nas&#;l yap&#;l&#;r?’, ‘Palamut nas&#;l k&#;zart&#;l&#;r?’ sorular&#;n&#;n cevaplar&#;na.
  • Palamut tarifleri f&#;r&#;nda, tavada, bu&#;ulama, pilaki gibi bir çok çe&#;it içermektedir.
  • Torik ve büyükleri biraz daha fazla ya&#;l&#; olduklar&#; için lakerdas&#; ve tuzlamas&#; en çok tercih edilenler aras&#;nda yer alsa da di&#;er palamut pi&#;irme tarifleri ilave edilen palamut sosu sayesinde damaklar&#;n&#;zda muhte&#;em anlar ya&#;atmaktad&#;r.
  • En lezzetli zamanlar&#; eylül ba&#;&#; ve &#;ubat aylar&#; aras&#; oldu&#;u gibi Marmara ve Karadeniz’den avlananlar&#; da lezzeti aç&#;s&#;ndan en çok tercih edilenleridir.
  • Palamut bal&#;&#;&#;n&#; pi&#;irmek için birçok yöntem vard&#;r. Damak zevkinize göre tercih edece&#;iniz tarifleri uygulayarak palamut lezzetini doya doya alabilirsiniz.
  • Izgarada, tavada, f&#;r&#;nda pi&#;ti&#;inde i&#;tah açan bir bal&#;k sunumu yapabilirsiniz.
  • Haftada 2 defa bal&#;k tüketimini ihmal etmemeniz, palamut bal&#;&#;&#;na da sofran&#;zda yer vermeniz önerilir.

Palamut Bal&#;&#;&#;

En Lezzetli Palamut Tarifleri

1) Pratik ve H&#;zl&#; Palamut Tava Videolu Anlat&#;m&#;

Palamut nas&#;l yenir, en pratik &#;ekilde nas&#;l haz&#;rlan&#;r diyorsan&#;z, tavan&#;z&#; ya&#;&#;n&#;z&#; haz&#;rlay&#;n! Takoz kesim sonras&#; tuzla marine edilerek lezzetine lezzet kat&#;lan palamutlar&#;n ya&#;daki ç&#;t&#;rt&#;lar&#;n&#; duyarak i&#;tah&#;n&#;z&#;n artaca&#;&#; bir tarifle kar&#;&#; kar&#;&#;yas&#;n&#;z. Yan&#;na salata ilavesi ile ak&#;am yeme&#;inizin en h&#;zl&#; ve en lezzetli hali palamut tava tarifinde sakl&#;. Tavada palamut nas&#;l pi&#;irilir diye merak edenler için, en kolay tarif burada! Palamut Tava

2) Baharat ve Zeytinya&#;&#; ile Bütünle&#;mi&#; F&#;r&#;nda Palamut

Palamut tarifi ararken özellikle küçük ve havaland&#;rmas&#; zor bir mutfa&#;&#;n&#;z varsa, f&#;r&#;nda palamut seçenekleri favorileriniz aras&#;na girecektir. F&#;r&#;nda palamut nas&#;l pi&#;irilir ve tad&#; nas&#;l olur acaba diyorsan&#;z, tarifimizi deneyin, pi&#;man olmayacaks&#;n&#;z. Bol baharatlar, limon ve zeytinya&#;&#;, i&#;te f&#;r&#;nda palamutun s&#;rr&#;. Palamut marine sonras&#; so&#;an, sar&#;msak, biber ve maydanozla birle&#;tirilir ve a&#;&#;r kokusu olmaks&#;z&#;n sofralar&#;n&#;zda yer alm&#;&#; halini bir hayal edin. F&#;r&#;nda Palamut

3) Restoranlar&#; Aratmayacak: Ka&#;&#;tta Palamut Kebab&#;

Pi&#;irme ka&#;&#;d&#;nda zahmetsiz pi&#;irebilece&#;iniz palamutlar sebzeler ile bütünle&#;ince hem besin içeri&#;i katlan&#;yor hem lezzeti. Palamutlar üzerinde domates, so&#;an gibi arzu etti&#;iniz sebzeler ve limon dilimleri ile hem gözünüze hem damak zevkinize hitap edecektir. K&#;zartma kokusunun a&#;&#;rl&#;&#;&#; olmadan sebzeler ile bütünle&#;mi&#; ve dakika içerisinde haz&#;r olabilecek tarifiniz tam da burada. Palamut bal&#;&#;&#; yap&#;m&#;nda profesyonel bir dokunu&#; ar&#;yorsan&#;z ka&#;&#;tta palamut kebab&#;n&#; denemelisiniz. Ka&#;&#;tta Palamut Kebab&#;

4) Salata E&#;li&#;inde Soslu K&#;zarm&#;&#; Palamut Dilimleri

Sar&#;msak, salça ve baharatlar&#; içeren sos içerisinde marine edilmi&#; palamutlar&#; dolapta bekletirken içiniz içinize s&#;&#;mayacak ve bir an önce yiyebilmek için dakikalar&#; sayacaks&#;n&#;z. Pratik oldu&#;u kadar lezzetle donanm&#;&#; dilimleri çok be&#;eneceksiniz. Palamut bal&#;&#;&#; nas&#;l pi&#;irilir,dilim palamut nas&#;l pi&#;irilir, klasik tariflerin ötesinde farkl&#; bir bal&#;k yap&#;m&#; seçene&#;i ar&#;yorum diyenleri buraya alal&#;m! Soslu Palamut K&#;zartma

5) Evde En Kolay Palamut Bu&#;ulama Nas&#;l Yap&#;l&#;r?

F&#;r&#;n zahmeti olmaks&#;z&#;n haz&#;rlayabilece&#;iniz, en çabuk olabilecek palamut bu&#;ulama tarifi tavada yap&#;lan&#; olsa gerek. Üzerine eklenen limon dilimleri ile hem lezzet hem de görselli&#;i de sa&#;layabileceksiniz. Bu&#;ulama palamut nas&#;l pi&#;irilir, en pratik yöntem nedir diye merak ediyorsan&#;z, do&#;ru yerdesiniz. Palamut Bu&#;ulama Nas&#;l Yap&#;l&#;r?

6) &#;ip&#;ak Haz&#;r: Galeta Unlu Ç&#;t&#;r Palamut Dilimleri

Lezzetin s&#;rr&#; yo&#;urt ve taze palamut bal&#;&#;&#;nda sakl&#;. Yo&#;urt, domates sosu ve baharatlar içerisinde dinlenen palamut dilimleriniz galeta unu ile buland&#;ktan sonra f&#;r&#;ndan ç&#;t&#;r ama yumu&#;ac&#;k olarak ç&#;kan palamutlar&#;n&#;z&#; büyük be&#;eni ile tüketeceksiniz. Galeta Unlu Ç&#;t&#;r Palamut Dilimleri

7) Favoriniz Olacak: F&#;r&#;nda Palamut Fileto Izgara

Fileto palamut nas&#;l pi&#;irilir diye dü&#;üncelere mi dald&#;n&#;z, derin dü&#;ünce sular&#;ndan sizi ç&#;kartal&#;m ve tarifimizle zihninizi parlatal&#;m. Ç&#;t&#;r ç&#;t&#;r olacak palamutlara haz&#;r olun. F&#;r&#;ndan ç&#;kt&#;&#;&#; anda nefis kokusu tüm mutfa&#;&#; saracak fileto palamutlar&#; yemek size çok keyif verecek! Bal&#;k yemeyen çocuklar&#;n&#;z varsa harika bir çözüm, kaç&#;rmay&#;n. F&#;r&#;nda Palamut Fileto Izgara

8) Nar Gibi K&#;zaran Ç&#;t&#;r Palamut Tava

D&#;&#;ar&#;dan geldiniz, çok yorgunsunuz. &#;&#;te size palamut pi&#;irme süresi en k&#;sa ama bir o kadar leziz tarif palamut tava. Sadece 3 malzeme ile yap&#;lan ç&#;t&#;r palamutlar&#;n tad&#;na var&#;n. Palamut Tava

9) Güveçte &#;&#;k Sunumu ile F&#;r&#;nda Palamut

Zeytinya&#;&#; ile özde&#;le&#;en palamutlar&#;n&#;z&#; patates ile taçland&#;rd&#;&#;&#;n&#;z bir tarif. Güveç sunumu ile ba&#;tan gönülleri fethetmesi yetmedi&#;i gibi tad&#;n&#;n hafifli&#;i de yeme iste&#;inizi art&#;racak. Palamut bal&#;k nas&#;l pi&#;irilir sorusuna verilebilecek en &#;&#;k cevaplardan biriyle sofray&#; &#;enlendirmeye haz&#;r olun. F&#;r&#;nda Palamut

10) Böyle Pilaki Görülmedi: Palamut Pilaki

Takoz dilimler üzerine teker teker dökülmü&#; olan sebzeli soslar&#;n f&#;r&#;nda özde&#;le&#;ti&#;i, sebzelerin aromas&#;n&#; ve enfes sosu çekti&#;i palamut dilimleriniz tam da a&#;z&#;n&#;za lay&#;k. Görünümü ile daha da i&#;tah açt&#;ran f&#;r&#;nda palamut pilaki tarifi en sevdi&#;iniz tarifler aras&#;nda yer alacak. Palamut Pilaki

11) Karadeniz’in &#;ncisi Bol Sebzeli Palamut Ek&#;ilisi (Trabzon)

Palamut bal&#;&#;&#;n&#; bir de böyle deneyin, bay&#;lacaks&#;n&#;z! Karadeniz mutfa&#;&#;ndan esinlenerek haz&#;rlanan bu tarif oldukça besleyici ve çok doyurucu. Patates, so&#;an, domates ve limon dilimleriyle f&#;r&#;nlay&#;n ve hafif lezzetin tad&#;na var&#;n… Karadeniz’in &#;ncisi Bol Sebzeli Palamut Ek&#;ilisi (Trabzon)

12) Dama&#;&#;n&#;zda &#;enlik Yaratacak: F&#;r&#;nda Soslu Palamut

&#;çinde çe&#;it çe&#;it aromatik lezzetler bar&#;nd&#;ran nefis bir sosla pi&#;irilmi&#; palamut bal&#;&#;&#;na hay&#;r demek imkans&#;z! Üzeri nar gibi k&#;zarm&#;&#;, lokum k&#;vam&#;nda yumu&#;ac&#;k f&#;r&#;nda soslu palamut bal&#;k sevmeyenleri bile etkileyecek türden. F&#;r&#;nda Soslu Palamut

Palamut Nedir? Cinsleri Nelerdir?

• S&#;cak ve &#;l&#;k denizlere sevdal&#;, hem k&#;y&#;larda hem de aç&#;klarda denk gelinebilen, sürü halinde dola&#;an, bal&#;kç&#;lar&#;n velinimetleri içerisinde yer alan avc&#; bir bal&#;k türüdür.
  • S&#;rt taraf&#; mavimsi ve kar&#;n bölgesine do&#;ru gümü&#;i renk olan palamut bal&#;&#;&#;n&#;n boyu 1 metreye kadar uzanabilir.
  • Palamut bal&#;klar&#; boylar&#;na göre farkl&#; isimler ile an&#;l&#;r.

Et ve Süt Kurumu Verilerine Göre Palamut Cinsleri

• cm aras&#; palamut venozu
  • cm aras&#; çingene palamudu
  • cm aras&#; palamut
  • cm aras&#; kestane palamudu
  • cm aras&#; torik
  • cm aras&#; sivri
  • cm aras&#; alt&#;parmak
  • 70 cm’den büyükleri zindandelen olarak palamut türleri isimlendirilir.

Malta Palamudu (Naucrates ductor) ve Torik Palamudu (Sarda sarda) olmak üzere iki palamut cinsi bilinir.

• Malta palamudu köpek bal&#;klar&#;na e&#;lik etmesi ile pilot bal&#;k olarak bilinir ve ortalama 40 cm uzunlu&#;undad&#;r. Burada dikkat edilmesi gereken as&#;l konu ise sonbahar-k&#;&#; mevsimlerinde ürerler, dolay&#;s&#;yla ilkbahar-yaz aylar&#;nda besin de&#;erinin olmad&#;&#;&#;na dair kaynaklar&#;n olmas&#;d&#;r.
  • Torik palamudu ise may&#;s-temmuz aylar&#;nda yumurtlarlar, yüksek oranda protein ve D vitamini içerir.

Palamudun ba&#;tan kuyru&#;a kadar uzanan ve düzenli olarak yerle&#;im gösteren dördü koyu, üçü aç&#;k renkte 7 adet siyah&#;ms&#; band&#; vard&#;r.

Bahar aylar&#;nda palamut bal&#;&#;&#;na Karadeniz’de rastlan&#;rken, sonbahar sonras&#;nda Marmara, ilerleyen zamanlarda Ege hatta Akdeniz’de rastlayabilmek mümkündür.

Bal&#;k Mevsimi Listesi – Hangi Ayda Hangi Bal&#;k Yenir? 12 Ay 12 Tarif

Palamut Bal&#;&#;&#;

Palamut Kalori ve Besin De&#;erleri

• Palamut protein ve D vitamini aç&#;s&#;ndan en zengin bal&#;kt&#;r ve ayn&#; zamanda bol miktarda A vitamini, folik asit, potasyum, fosfor, demir ve Omega 3 ya&#; asidi kayna&#;&#;d&#;r.
  • Sa&#;l&#;kl&#; beslenmeye özen gösteren bireyler için hem yüksek protein içeri&#;i hem de kalori miktar&#; ile günlük beslenmelerinde önemli yere sahiptir.
  • Pi&#;memi&#;  gram a&#;&#;rl&#;&#;&#;nda olan bir palamut bal&#;&#;&#; kcal de&#;erine sahiptir. Kalorisinin %63’ünü ya&#; ve %37’sini protein olu&#;turmaktad&#;r.
  • Palamut yeme&#;i pi&#;irme yöntemlerine göre farkl&#; kalori de&#;erlerine sahiptir. Ayr&#;ca yemeklerin ya&#; oran&#; ve içerdi&#;i besin maddelerine ba&#;l&#; olarak kalori de&#;erleri art&#;&#; gösterebilmektedir.

Ortalama palamut yemek kalorileri:

• F&#;r&#;nda palamut yemekleri: kalori
  • Izgarada palamut: kalori
  • Palamut bu&#;ulama: kalori
palamut bal&#;&#;&#;

Palamut Faydalar&#; Nelerdir?

• &#;çerisinde yüksek miktarda fosfor, sülfür ve vitaminler bar&#;nd&#;r&#;lmas&#;na ba&#;l&#; olarak saçlar&#;n güçlenmesine yard&#;mc&#;d&#;r. Belirli ve düzenli aral&#;klarla palamut tüketenlerin saç dökülmelerinin azald&#;&#;&#; bilinmektedir.
  • S&#;k tüketilmesine ba&#;l&#; olarak di&#; yap&#;lar&#; düzgünle&#;ir ve di&#; eti kanamalar&#; azal&#;r.
  • Omega 3 ya&#; asitleri sayesinde kolesterolü düzenler, kalp krizi riskini azalt&#;r, düzenli tüketimleri sonucu kilo yönetimine olumlu katk&#;lar yapmaktad&#;r.
  • Hücre yenileyici özelli&#;e sahip olmas&#; sayesinde aç&#;k yaralar&#;n k&#;sa zamanda iyile&#;mesini sa&#;lar, cildi gençle&#;tirir ve onar&#;r.
  • A vitamini ve di&#;er içerikleri sayesinde göz rahats&#;zl&#;klar&#;na kar&#;&#;l&#;k olumlu katk&#;lar yapar ve gözlere, görme fonksiyonuna iyi gelir.
  • Kas ve iskelet sisteminin düzgün geli&#;mesine yard&#;mc&#; olur ve özellikle geli&#;me ça&#;&#;ndaki çocuklar&#;n boylar&#;n&#;n uzamas&#;nda önemli etkiye sahiptir.
  • Yüksek miktarda protein ve vitamin içeri&#;i sayesinde düzenli tüketen bireyler kendilerini daha dinç hissederler ve vücut dirençleri artar.
  • Palamut bal&#;&#;&#; faydalar&#; aras&#;nda tüm bal&#;klarda da olan haf&#;zay&#; güçlendirme ve ba&#;&#;&#;&#;kl&#;k sistemi direncini art&#;rma özellikleri de vard&#;r.
palamut nas&#;l pi&#;irilir?

Palamut Av&#; Nas&#;l Yap&#;l&#;r?

• Palamut bal&#;&#;&#; sürüler halinde dola&#;t&#;&#;&#; için hem olta hem de özellikle palamut a&#;&#; ile yakaland&#;klar&#;nda bal&#;kç&#;lar&#;n büyük sevinç kayna&#;&#; olmaktad&#;r. Marmara ve Karadeniz’de en çok avlanan bal&#;k türleri aras&#;nda yer al&#;r.
  • Baz&#; bal&#;kç&#;lar&#;n yanl&#;&#; zamanda ve çok say&#;da avlamalar&#;na ba&#;l&#; olarak say&#;lar&#;n&#;n azald&#;&#;&#; bildirilmi&#; ve yasal düzenlemeler getirilmi&#;tir.
  • Yasal olarak avlanma büyüklü&#;ü 25 cm ve üzeridir. Bunun sebebi ise palamutlar&#;n olgunlu&#;a eri&#;ip en az bir kere yumurtlamalar&#;n&#;n sa&#;lanmas&#;d&#;r. Olgunlu&#;a eri&#;mi&#; di&#;i bir palamut °C s&#;cakl&#;&#;a sahip sularda ’den bir kaç milyona kadar varan say&#;larda yumurta yumurtlarlar.
  • Yasal düzenlemeler öncesinde av mevsimine A&#;ustos ay&#;nda ba&#;larlar ve bu aylarda sürüye daha çok palamut venozu ile çingene palamut hakim oldu&#;u görülür.
  • Yasal düzenlemeler sonras&#;nda ise avlanma zaman&#; eylül ay&#;nda ba&#;lar ve eylül ay&#;ndan itibaren sürüye palamut ve palamut büyü&#;ü hakimdir.
  • Dolay&#;s&#;ylapalamut mevsimi tam anlam&#;yla k&#;&#; mevsimidir.
  • Palamutlar kendilerinden küçük olan hamsi vb. bal&#;klar ile beslenmektedirler. Buna ra&#;men palamut yemi olarak hamsi avc&#;l&#;kta olta at&#;l&#;rken da&#;&#;l&#;p dü&#;mesi nedeniyle pek tercih edilmemektedir.
  • Bu yüzden palamut avc&#;l&#;&#;&#;nda en yayg&#;n olarak palamut çaparisi, palamut rapalas&#; ve palamut ka&#;&#;&#;&#; kullan&#;l&#;r ve en etkili yöntem at-çek yöntemidir.
  • Palamut çok h&#;zl&#; bir bal&#;k oldu&#;u için palamut avc&#;l&#;&#;&#; daha fazla dikkatli ve h&#;zl&#; olmay&#;, hassasiyeti gerektirir.
  • Çapari yönteminde en s&#;k beyaz palamut çaparisi tercih edilmektedir. Çapari için mart&#; tüyü, kaz tüyü ve haz&#;r naylondan yap&#;lm&#;&#; çe&#;itleri bulunmaktad&#;r.
  • Bu yöntemde palamut oltas&#; k&#;y&#;dan uza&#;a at&#;l&#;r ve sert hareketlerle sar&#;m&#; yap&#;l&#;r.
  • Bal&#;&#;&#;n oltaya geldi&#;i hissedildi&#;i anda h&#;zl&#; hareket edip kaçmamas&#; veya dönerek olta ucunun dolanmas&#;na sebebiyet vermemesi için hiç bekleme yap&#;lmadan h&#;zl&#; bir &#;ekilde çekilir.
  • Rapala yönteminde ise en çok gümü&#; ve s&#;rt&#; mavimsi-sar&#;ms&#; renklerde olanlar&#; tercih edilmelidir.
  • gram yüzdürmek kur&#;unu klipse ba&#;lan&#;r, uzun ve iyi kalitede olan misina ile rapala eklenir.
  • Bu yöntemde ara ara sert ve tur &#;eklinde hareketler yap&#;larak sanki gerçek bir bal&#;k hareket ediyormu&#; hissi olu&#;turulur ve bal&#;klar&#;n dikkati çekilmeye çal&#;&#;&#;l&#;r.

Palamut Bal&#;&#;&#;

Palamut Bal&#;&#;&#; Nas&#;l Temizlenir?

• Palamut bal&#;&#;&#; pulsuz yap&#;s&#; ve yumu&#;ak etleri sayesinde palamut temizleme çok daha kolay ve dilimlenmesinde di&#;er bal&#;klara göre çok daha rahatt&#;r.
  • Palamut bal&#;&#;&#; güzelce y&#;kand&#;ktan sonra kesme tahtas&#;na s&#;rt üstü olarak konulur ve bo&#;alt&#;m organ&#; üzerinden yatay kesik at&#;l&#;r.
  • Daha sonra iste&#;e ba&#;l&#; olarak yüzgeçleri ayr&#;l&#;r ve ba&#; bölgesi kesilir, iç organlar ç&#;kart&#;l&#;r ve kan p&#;ht&#;lar&#; ile organ kal&#;nt&#;lar&#;n&#;n temizlenmesi ad&#;na bol su ile içi d&#;&#;&#; y&#;kan&#;r.
  • Yeme&#;in özelli&#;ine göre fileto veya takoz &#;eklinde dilimlenmesi yap&#;l&#;r.
  • Takoz kesimde halka halka kesilir ve genel olarak uzakla&#;t&#;r&#;lmamaktad&#;r.
  • Fileto kesimde ise bal&#;k kesim tahtas&#;na yan yat&#;r&#;l&#;r ve boydan boya k&#;lç&#;klar&#;n üzerinden yatay biçimde kesilir, ayn&#; &#;ekilde bal&#;&#;&#;n di&#;er taraf&#;na da i&#;lem uygulan&#;r.
  • Fileto kesim sayesinde bal&#;k k&#;lç&#;klar&#;ndan ar&#;nd&#;r&#;lm&#;&#; olur. &#;ste&#;e ba&#;l&#; olarak palamut bal&#;&#;&#;n&#;n kafas&#;n&#; de&#;erlendirebilmek ad&#;na ense eti ayr&#;labilmektedir.
  • Temizlenen palamutlar, kal&#;n dilimler &#;eklinde buzdolab&#;nda saklanabilir. Dilerseniz bütün halde de muhafaza edebilirsiniz. Derin dondurucuda koruma süresi 3 ay, buzdolab&#; raf&#;nda ise 1 gece bekletmeniz en iyi saklama kural&#; olacakt&#;r.

palamut nas&#;l pi&#;irilir

Palamut Fiyatlar&#; Ne Kadar?

• Bunca faydal&#; özelli&#;ine kar&#;&#;l&#;k ‘Palamut ne kadar?’ sorunuzu duyar gibiyiz. Palamut bal&#;klar&#; büyük bal&#;klar oldu&#;u için genelde kilo yerine tane tane sat&#;lmaktad&#;r.
  • Palamut bal&#;&#;&#; fiyat&#; mevsime ve aya göre de&#;i&#;mekle birlikte kilogram&#; ortalama TL, tanesi ise TL’dir.
  • Ekonomik olmas&#; ve yüksek besin de&#;eri ile lezzete sahip olmas&#; sayesinde k&#;&#; aylar&#;nda en çok tüketilen bal&#;k türlerindendir.
palamut bal&#;&#;&#;

Hamsili Tarifler: En Leziz 11 Öneri

Alabal&#;k Tarifleri: Sa&#;l&#;kl&#; ve Pratik 11 Yemek

Somon Bal&#;&#;&#; Tarifleri: Pratik ve Sa&#;l&#;kl&#; 20 Lezzet

Bal&#;&#;&#;n Yan&#;nda Ne Yenir? Bal&#;kla &#;yi Giden 11 Enfes Meze

Bal&#;k Pi&#;irme Teknikleri: 9 De&#;i&#;ik Yöntem, Fark Yaratan Püf Noktalar&#;

Palamut konservesi nasıl yapılır? Palamut ne kadar süre saklanabilir?

Palamudun A vitamini yönünden zengin olduğunu belirten Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sarı, sezonunda bol bol tüketilmesi gerektiğini söyledi. Sarı, palamut tüketirken dikkat edilmesi gereken noktalara da değindi.

Yayınlanma:

Palamut konservesi nasıl yapılır? Palamut ne kadar süre saklanabilir?

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, A vitamini yönünden zengin palamudun dengeli bir besin kaynağı olduğunu belirterek, “Bunun için vatandaşlarımıza, çıktığı aylarda palamudu bol bol tüketmelerini tavsiye ediyoruz.” dedi.

Sarı, yaptığı açıklamada, palamudun Türkiye denizlerinde en bol bulunan balıklardan olduğunu söyledi. Esas yaşam alanı Karadeniz olan palamudun kışı geçirmek için Marmara Denizi’ne geldiğini ifade eden Sarı, Karadenizli balıkçıların Hopa’dan Marmara’ya kadar bu balığı takip ettiklerini dile getirdi. Tüm balıklar gibi palamudun da sağlıklı bir besin kaynağı olduğunu vurgulayan Sarı, şöyle devam etti:

Protein oranı yüzde 20’nin üzerinde, yağ oranı yüzde 10 civarında, arasında değişen enerjisi söz konusu. Kalsiyum, sodyum, demir gibi mineraller de bol bulunur. A vitamini yönünden zengin palamudun besin değeri dengelidir. Bunun için vatandaşlarımıza, çıktığı aylarda palamudu bol bol tüketmelerini tavsiye ediyoruz.”

Farklı yöntemlerle pişirilebilen palamut için çeşitli saklama şekilleri, geleneksel tüketim usulleri geliştirildiğini anlatan Sarı, bu balığın Karadeniz ve Trakya’da daha çok konservesinin yapıldığını ifade etti.

PALAMUT KONSERVERSİ NASIL YAPILIR?

Sarı, şöyle konuştu:

“Palamutları yatay kesip güzelce yıkadıktan sonra az tuz az da şeker atarlar. Bir kaşık kadar da zeytinyağı döküp kapatırlar konserve şişesinin kapağını. 1,5 saat kadar kaynatırlar tencerede. Böylece kapaklar tutmuş olur, konservemiz hazırdır. Bir yıl boyunca palamudun olmadığı zamanlarda insanlar bu palamudu konserve olarak tüketebilirler. Diğer taraftan palamut kıymetli bir meze lakerda olarak da tüketilir. İstanbul Boğazı’ndan Çanakkale’ye kadar olan bölgelerde, Karadeniz kıyılarının hepsinde farklı farklı lakerda yapma şekilleri vardır. Hepsinin mantığı aynıdır, balık taze olacak, yağlı olacak… Olabildiği kadar büyük palamutlar tercih edilir. Balıklar takoz olarak kesilir, sonra ilikleri temizlenir, kanının temizlenmesi için buzdolabında soğuk suda bekletilir. Sonra tuzlanır.”

Sarı, palamudun olgunlaşma süresinin bölgelere göre değiştiğine işaret ederek, “Bazı bölgelerde iki haftada olgunlaştırılır, bazı bölgelerde ayda olgunlaşması söz konusudur. Vatandaşlarımız bugünlerde bolca çıkan palamutlardan lakerda olarak da faydalanabilirler ancak hemen altını çizelim lakerda gibi yiyecekler yüksek oranda tuz içerdiği için vatandaşlarımız sağlıklarına dikkat etmelidir. Kalp damar hastalığı olan, tansiyonu olan, damarlarıyla ilgili sorunları olan hastalarımız doktorların tavsiyelerini dikkate alarak tuzlu balığı tüketmelidir.” dedi.

NE KADAR SÜRE SAKLANMALI?

Bu tür rahatsızlıkları bulunanlara, taze palamutları ileride tüketebilmek için derin dondurucuda saklamalarını öneren Prof. Dr. Mustafa Sarı, “Taze palamutları derin donduruculara atalım. Sıfırın altında 18 derecede dondurduktan sonra, bir iki aylık sürede hiç sorun yaşamadan rahatça tüketebiliriz.” ifadesini kullandı.

AA

BalıkBandırma Onyedi Eylül ÜniversitesiÇanakkaleistanbulnasıl yapılırpalamutşekersözTürkiyezeytinyağı

Ton Balığı Konservesi

Salatalarda, makarnalarda ve bazen ka&#;&#;k ka&#;&#;k yenmelik ev yap&#;m&#; ton bal&#;&#;&#; konserve tarifi

Malzeme Listesi

gr taze bal&#;k (palamut veya torik
1 yemek ka&#;&#;&#;&#; kaya tuzu (iri taneli)
2 adet çekilmemi&#; karabiber
1 adet defne yapra&#;&#;
1 su barda&#;&#; zeytinya&#;&#;

(5 Ki&#;ilik - 60 dakika)

Haz&#;rlan&#;&#;&#;

Ad&#;m 1

Derince bir tencerede bol miktarda suyu kaynat&#;n

Ad&#;m 2

Kaynayan suya kaya tuzunu at&#;n.

Ad&#;m 3

Tane karabiberler ve 1 adet defne yapra&#;&#;n&#; kaynayan suya ekleyin.

Ad&#;m 4

K&#;lç&#;klar&#; ve derisi temizlenmi&#; fileto bal&#;klar&#; tencereye at&#;n ve sadece 5 dakika pi&#;irin.

Ad&#;m 5

Bal&#;klar bir süzgece veya kevgire al&#;n.

Ad&#;m 6

Süzgeçte bal&#;klar&#;n suyunun süzülmesi ve so&#;umas&#;n&#; bekleyin.

Ad&#;m 7

Kavanoza 1 parmak kadar zeytinya&#;&#;n&#; koyun.

Ad&#;m 8

Kavanoza 2'&#;er adet filetoyu tüm olarak bo&#;luk kalmayacak &#;ekilde yerle&#;tirin.

Ad&#;m 9

Üzerine tekrar zeytinya&#;&#; ekleyin.

Ad&#;m 10

Zeytinya&#;&#;n&#;n iyice dibe çökmesi için bir süre kapa&#;&#; aç&#;k olarak bekletin.

Ad&#;m 11

Kavanozlar&#;n kapa&#;&#; s&#;k&#;ca kapat&#;n.

Ad&#;m 12

Kavanozlar&#; üstünü örtecek yükseklikte suda 30 dakika kaynat&#;n.

Ad&#;m 13

&#;&#;lem bitince kavanozlar&#; sudan ç&#;kar&#;l&#;p bir bezin üzerine ters çevirin ve so&#;umaya b&#;rak&#;n.

Ad&#;m 14

Serin bir yerde saklay&#;n.

Püf Noktas&#;

Kavanoza yerle&#;tirdi&#;iniz bal&#;klar&#;n üzerine bir parmak ya&#;&#;n ç&#;kmas&#;na özen gösterin. Kavanoz bal&#;klar&#;n&#;z 3 ay funduszeue.infove yapaca&#;&#;n&#;z bal&#;&#;&#;n taze olmas&#; çok öfunduszeue.infozlara doldururken bal&#;&#;&#;n da&#;&#;lmamas&#; gereklidir. Konserveyi 3 aydan önce de yiyebilirsiniz, ama lezzetini tam almam&#;&#;t&#;r.

ANASAYFAYA DÖNMEK &#;Ç&#;N TIKLAYINIZ

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası