post empresyonizm sergi / Haber Detayı - Arkas Holding A.Ş.

Post Empresyonizm Sergi

post empresyonizm sergi

T&#;rkiye’deki en kapsamlı Post-Empresyonist sergi

Haberin Devamı

Metot ve yaklaşım anlamında birbirinden farklı rotalarda ilerleyen sanatçılar Pont-Aven Okulu, Nabiler gibi toplulukları ve Divizyonizm, Konturculuk, İntimizm, Fovizm, Kübizm gibi akımları oluşturdular. Teorileri ve pratikteki uygulamaları 20’nci yüzyıl modern sanatının şekillenmesinde etkin oldu.

Türkiye’deki en kapsamlı Post-Empresyonist sergi

Edmond Cross (solda) ve Louis Anquetin’in eserleri sergide yer alacak.

Renoir’dan Seursier’ye

Arkas Koleksiyonu’na yıllara yayılan titiz bir araştırma, büyük gayret ve yatırımlarla kazandırılan Post-Empresyonist eserler sadece Fransız ressamları değil, Paris’ten yayılan fikirlerin etkisiyle modernist yaklaşımı benimseyen ve bunu kendi kültürel öğeleriyle harmanlayan pek çok Avrupalı sanatçıyı da bünyesinde barındırıyor. Koleksiyonun bir başka önemli noktası, üretken bir ortam içinde birbirleriyle devamlı etkileşim içinde olan sanatçıların kariyerleri boyunca denedikleri farklı tarzlardan örnekler barındırıyor olması.

Pierre-Auguste Renoir, Louis Anquetin, Maxime Maufra, Theo van Rysselberghe, Paul Serusier, Suzanne Valadon, Edouard Vuillard, Leo Putz, Louis Valtat, Maurice de Vlaminck, Kees Van Dongen, André Derain, George Braque ve André Lhote ziyaretçilerin yapıtlarını görme imkânı bulacakları sanatçılardan sadece birkaç tanesi.

Koleksiyon, aralık ayında ise İzmir Arkas Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak.

Post-empresyonizm&#; Tophane-i Amire&#;de Bir Sergi

Eğitim Gezileri, Kültür ve Sanat

Yayın tarihi:

23 – 26 Ekim tarihleri arasında, dokuzuncu sınıf öğrencileri, çok özel bir sergiyi keşfetmek ve incelemek için Tophane-i Amiredeydi. Tarihi binanın loş atmosferi içerisinde sergilenen bu muhteşem post empresyonist koleksiyon, bizleri adeta eşsiz bir zaman yolculuğuna çıkarttı

Fotoğraf makinesinin icadından sonra yaşanan sosyal ve ekonomik süreç, ressamları akademik &#; realist anlayışın gölgesinden kurtararak, farklı arayışlara yöneltti. Atölyelerinin dışına çıkıp doğaya sığındılar ve gün ışığının önemini keşfettiler. Işığın değişen etkilerini, heyecanla resmettiler. Yaptıkları soyut ve sembolik ögeler içeren deneysel çalışmalar, onları post empresyonizm noktasına getirdi. Bu resim akımı yy&#;a damgasını vuracak pek çok modern sanat akımının doğmasında etkili bir rol oynadı.

Öğrencilere &#;lü yılların sonu ve &#;lü yılların başında Paris&#;in ve Avrupa&#;nın sanat ortamı ile ilgili genel bilgi verildikten sonra, rehber eşliğinde sergi gezildi. Eserleri büyük bir dikkat ve ilgi ile izleyen öğrencilerimiz bulundukları ortamdan ve inceledikleri eserlerden çok etkilendiler. Sergi sonrası inceledikleri eserler ile ilgili yorumlarını ve sergi ile ilgili genel görüşlerini bizlerle paylaştılar.

Öğrencilerimizin Gözünden Eser Yorumları

Ferdinand Loyen  du Puigaudeau - Büyük Kanal Manzarası/Venedik

&#;Bu eserin adı Büyük Kanal Manzarası, Venedik. Ressamın adı Ferdinand Loyen du Puigaudeau (). Bu resimde Venedik kanalının bir manzarasını görüyoruz. Günbatımı gibi bir saat diliminde güneşin zayıf ışığı denize yansıyor ve deniz parıldıyor. Etrafta bazı binalar var. Sivri uçlu ve kubbeli binalar olmalarından dolayı bu binaların dini yapılar olduğunu düşünüyorum. Belki sol taraftaki uzun kule bir saat kulesi de olabilir. Denizin üstünde Venedik kanallarının meşhur gondolları yüzüyor. Mavi-pembe gökyüzünde az da olsa bulutlar var.
Resim tuval üzerine yağlıboya ile yapılmış. Ağırlıklı olarak soğuk ve pastel renkler kullanılmış. Binaların üstünde kullanılan turuncu tonu resme dikkat çekici bir hava katmış.  Bu tablonun bende uyandırdığı ilk his rahatlama oldu çünkü kullanılan renkler insanın gözüne güzel bir biçimde hitap ediyor. Göz yormayan renkler uyum içinde kullanıldığından resme uzun süre bakınca bile insanın içinde olumlu duygular uyandırıyor.&#;
Elif &#; 9 A

Maximillen Luce -  Notre Dame

&#;Bu eser yılında Fransız ressam Maximilien Luce tarafından yapılan, Paris’te bulunan Notre Dame Kilisesi’nin ve etrafındakilerini görebildiğimiz bir peyzaj çalışmasıdır. Çalışma, tuval üzerine yağlı boya kullanılarak yapılmıştır. Esere ilk baktığımızda Seine Nehri ve üstünde bulunan iki adet köprü göze çarpıyor. Ön plandaki köprünün altında ise bir sandal görülüyor. Köprülerin üstünde ise insanlar ve bir at arabası bulunmakta. Kilisenin önünde ise bir meydan var, bu meydanda insanlar birbirleriyle sohbet ediyor veya burayı geziyorlar. Tam karşısında ise bir bina bulunuyor ve bunun yanında birkaç bina daha görülüyor. Resimde koyu renkler binaların yapımında çokça kullanılmıştır. Ancak açık mavi, yeşil gibi açık renkler de tuvalde yer alır. Ayrıca binaların yapımında dikdörtgen ve kare gibi biçimler çoğunluktadır. Bunun esintilerini kilisede de görebiliriz. En arka planda açık ve bulutsuz bir gökyüzü var.
Bu resim bence, şimdiki Paris yaşamı ile yüzyıldaki Paris yaşamı arasındaki farkları görebilmemiz adına etkileyici ve güzel bir eser.&#;
Barış &#; 9 E

Öğrencilerimizin Gözünden Sergi Yorumları

&#;İsmini daha bu sene resim dersinde öğrenmiş olsam da empresyonist eserler hep daha çok ilgimi çekerdi. Net bir şekilde görülen fırça darbelerinin eseri daha estetik gösterdiğini düşünüyorum (özellikle manzara resimlerinde). Sergiyi gezdikten sonra bu tip sergilere daha çok gitmek istediğimi fark ettim. Eserler kadar serginin yapıldığı tarihi binayı da çok beğendim. Binanın tarihi dokusu ve ışıklandırmaların, eserleri daha çekici gösterdiğini düşünüyorum.&#;
Melek &#; 9 I

&#;Ziyaret ettiğimiz bu post-empresyonizm sergisinden çok memnun kaldım. Sergiyi ve eser seçimlerini çok zevkli buldum. Konuların, sanatçıların ve stillerin çeşitliliği çok hoşuma gitti. Louis Anquetin, Maurice Denis, André Lothe gibi birçok yeni ressam keşfetme fırsatım oldu. Böyle güzel sergilere daha sık gezi düzenlenmesini umut ediyorum.&#;
Işıl- 9 H

&#;Sergi çok etkileyiciydi. Değişik stiller kullanılmış nature morte eserler en çok ilgimi çekti. Çok fazla isimlerini duymadığım ressamların eserlerini görmek bana çok şey kattı.&#;
Azra &#; 9 I

&#;Bence bu sergi çok güzeldi ve eserler özenle seçilmişti. Farklı tekniklerle yapılmış çalışmaları görmek ilgi çekiciydi. Özellikle bazı resimlerden çok etkilendim. Ben de iş hayatıma başladığımda sanat koleksiyonu yapmayı düşünüyorum.&#;
Ekin &#; 9 I

Öğrencilerimizin gözünden eser yorumları

Öğrencilerimizin gözünden sergi yorumları

Galeri

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası