alkali fosfataz nedir / Alkalen fosfataz - Vikipedi

Alkali Fosfataz Nedir

alkali fosfataz nedir

Alkalen Fosfataz Nedir?

Doktorunuzun istediği kan tetkiklerinin arasında alkalen fosfataz ya da kısa adıyla ALP dikkatinizi çekmiştir. Hatta belki de “ALP değeri nedir?” diyerek referans değeri aralığında olmayan yüksek veya düşük alkalen fosfataz değeri sizi endişelendirmiş olabilir. Peki alkalen fosfataz nedir? Alkalen fosfataz, kanda proteinlerin parçalanmasına yardımcı olan bir enzim olarak bilinir. “ALP nedir?” deyince kısaca; enzim cevabı verilir. Buradan kuvvetle referans değeri dışında kalan alkalen fosfataz değerinin direkt bir hastalıktan kaynaklanmadığını söylemek mümkün. Ancak ALP değerinin genellikle karaciğer, kemikler ve böbreklerle ilgili olduğu da bilinmeli. Ana kaynak karaciğer olsa da kemikler, bağırsak, pankreas ve böbreklerde alkalen fosfataz bulunur. Hamilelerde ALP plasentada mevcuttur. Araştırmalar ALP’nin şu süreçlere katkı sağladığını gösteriyor:

• Besinlerin ve diğer enzimlerin karaciğerde taşınması
  • Kemik oluşumuna ve büyümesine, yapım ve yıkım arasındaki dengenin sağlanmasında yardımcı olunması
  • Bağırsaklarda yağ asitleri, fosfatlar ve kalsiyumun taşınması
  • Bağırsaklarda yağların sindirilmesi
  • Fetal gelişme sırasında hücre büyümesi, ölümü ve taşınmasını düzenleme

Doktorunuz bazen karaciğer ve safra kesesi enzimlerinizin genel durumunu görmek için, bazen de sindirim sistemi, karaciğer, kemikler ve böbreklerinizle ilgili bir hastalıktan şüphelendiği durumlarda kanda ALP tahlili isteyebilir. “ALP tahlili nedir?” sorusuna “kanınızda alkalen fosfataz değerinin ölçülmesi” cevabını vermek doğru olur. Alkalen fosfataz değeri tek başına bir hastalık teşhisi koymak için yeterli olmaz. Karaciğerle ilgili bir hastalık söz konusu ise şöyle belirtiler görülebilir:

• Mide bulantısı ve kusma
  • İştah kaybı
  • Sebebi belli olmayan kilo kaybı
  • Yorgunluk
  • Halsizlik
  • Sarılık (cilt ve gözlerde fark edilir)
  • Karında şişlik ve ağrı
  • Ayak bileklerinde ve bacaklarda şişlik
  • Koyu renkli idrar
  • Açık renkli gaita (dışkı)
  • Sık kaşınma

Kemiklerle ilgili bir hastalık durumunda ise şu belirtiler görülebilir:

• Kemiklerde ağrı
  • Eklemlerde inflamasyon ve artrit
  • Normalin dışında şekilli ve/veya çok büyük kemikler
  • Kemik kırılmaları

Alkalen Fosfatazın Normal Değer Aralığı Kaç Olmalıdır?

Alkalen fosfataz değerleri yaşa ve cinsiyete göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin; çocuklar ve ergenler büyüme ve gelişme dönemlerinde ALP değerleri yükselir. yaş arasındaki erkekler, kadınlara göre daha yüksek ALP değerlerine sahiptir. Yaşlılıkta daha ALP değerleri daha yüksektir. ALP değerinden yola çıkılarak olası hastalıklar düşünülürken bu noktada “Alkalen fosfataz kaç olmalı?” sorusu merak edilir. ALP değeri IU/l birimiyle ifade edilir. Alkalen fosfataz normal değeri laboratuvarlar arasında değişkenlik gösterse de genellikle 44– IU/l olarak belirlenmiştir. Bazı laboratuvarlarda ALP normal değeri 30– IU/l olarak kabul edilir. Pek çok kişi alkalen fosfataz düşüklüğü değil, alkalen fosfataz yüksekliği ile karşılaşır.

Alkalen Fosfataz Yüksekliği Nedenleri

Alkalen fosfataz yüksekliği nedenleri konusuna geçmeden önce “Alkalen fosfataz yüksekliği nedir?” sorusunu açıklayalım. Kan tahlilindeki ALP değerinin IU/l değerinden yüksek olmasıdır. Daha çok karaciğer ve kemiklerde bulunan ALP, buna bağlı olarak karaciğer ve kemiklerle ilgili sorunları düşündürür. Karaciğer hasarı durumunda alkalen fosfataz değeri yükselir. Yine kemik hücre aktivitesi alkalen fosfataz yüksekliğine neden olur. Yüksek ALP değeri şu sebeplerden kaynaklanabilir:

• Siroz
  • Hepatit
  • Karaciğerde şişkinlik yaratan mononükleoz
  • Safra kanalında tıkanıklık (safra taşı, safra iltihabı veya kanserden kaynaklanır) 
  • Kolesistit (safra kesesi iltihabı)

Araştırmalara göre, ALP değeri yüksek çıkan kişilerde şu sağlık sorunları da görülebilir:

• Bakteriyel enfeksiyon
  • Osteomiyelit (kemik iltihabı)
  • Safra kanalı hasarı
  • Safra akışında azalma
  • Aşırı aktif paratiroid veya tiroit bezleri
  • Osteomalazi (kemik yumuşaması)
  • Raşitizm
  • Paget hastalığı (kemiklerin alışılanın dışında çok büyük, zayıf veya çok kırılgan olmasına neden olan bir hastalık)
  • Miyeloid metaplazi 
  • Kalp yetmezliği
  • AIDS
  • Hodgkin lenfoma
  • Osteojenik sarkom
  • Bazı kanserler
  • Kemik metastazı (var olan bir kanserin kemiğe yayılması)

Yüksek ALP değerinin bir diğer nedeni de yetersiz beslenmedir. Beslenme kısıtlamalarına uymayan çölyak hastalarının da ALP değeri yüksektir. ALP yüksekliği her zaman bir sorundan kaynaklanmaz. Olağan durumlarda da alkalen fosfataz yükselebilir. Hamilelik, büyüme çağı, yaşlanma ve kemik kırıklarının iyileşmesi dönemlerinde ALP değeri yüksek olabilir. Kan grubu 0 ve B olan kişilerin yağlı yiyecekler tükettikten sonra bağırsaklarda ALP seviyeleri yükselebilir. Bazı ilaçlar da kullanıldıktan sonra ALP değerini yükseltebilir. Özellikle karaciğeri yoran ilaçlar bu yüksekliğin sebebi olabilir.

Alkalen Fosfataz Yüksekliği Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Hamilelik ve kemik gelişiminden kaynaklanmayan ALP yüksekliği durumlarında sebebin ne olduğu belirlendiğinde teşhis yapıldıktan sonra ona göre bir tedavi uygulanır. Karaciğer, kemik ve diğer nedenlerle gelişen hastalıkların tedavileri belirlenir. Ancak beslenme yetersizliği nedeniyle yükselen ALP değerlerinde sağlıklı beslenmeye ihtiyaç duyulur. Sağlıklı ve dengeli beslenme programında şu besinlere yer verin:

• Sebzeler
  • Meyveler
  • Tahıllar
  • Yağsız protein kaynakları (tavuk, balık vb.)
  • Baklagiller
  • Az yağlı süt ürünleri
  • Kuru yemişler
  • Yağlı tohumlar (kabak çekirdeği vb.)

Yüksek alkalen fosfataz düzeyinden sorumlu bir enfeksiyon varsa doktorunuz antibiyotik ve antimikrobiyal ilaçlar verebilir.

Karaciğer, safra kesesi veya safra yolları tıkanıklıkları için ameliyat gerekebilir. Girişimsel radyolojik tedaviler veya ilaç tedavileri de uygulanabilir.

Kemik sorunlarıyla ilgili röntgen çekimi, kemik taraması, vb. gerekebilir.

ALP yüksekliğine neden olabilen kanser hastalığında ise ameliyat, kemoterapi ve radyoterapi uygulanır.

Alkalen Fosfataz Düşüklüğü Nedenleri

“Alkalen fosfataz düşüklüğü nedir?” sorusu ise 44 IU/l ALP değerinin altında kalması olarak bilinir. Alkalen fosfataz düşüklüğünün ise nedenleri şöyle sıralanabilir:

• Çinko veya magnezyum eksikliği
  • Protein eksikliği
  • Beslenme yetersizliği
  • Tiroidin az çalışması veya hipotiroidizm 
  • Pernisiyöz anemi
  • Hipofosfatemi (kemik ve dişleri etkileyen genetik bir bozukluk)
  • Wilson hastalığı

Bazı ilaçlar, doğum kontrol ilaçları da düşük ALP değerinden sorumlu olabilir.

Referans değerlerin dışındaki ALP değerlerinin doktor tarafından değerlendirilmesi şarttır. Bu değerler her zaman bir sağlık sorununa işaret etmez. Doktorunuz ALP değerinin ne kadar yüksek veya düşük olduğunu göz önünde bulundurur. Bunun yanı sıra genel sağlık durumunuz, farklı semptomlar ve diğer tetkikleri de düşünerek bir değerlendirmede bulunur. ALP yüksekliğini belirlemeye yönelik farklı testler isteyebilir. Çünkü ALP vücudun farklı bölümlerinde bulunan bir enzim türüdür ve bu yüksekliğin vücudun hangi organıyla ilgili olduğunu tespit etmek önemlidir. Karaciğer ile ilgili bilirubin testi, AST ve ALT testleri ek tetkikler olarak istenebilir. ALP değeri yüksek olup istenen bu testler normal değerlerdeyse sorun kemik kaynaklı olabilir. Bu nedenle kemik ile ilgili ileri tetkikler istenebilir.

*Bu içeriğin geliştirilmesinde Tıbbi Direktörlük katkı sağlamıştır.
*Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız. İçeriklerde Acıbadem Sağlık Grubu'nun tedavi edici sağlık hizmetlerine yönelik bilgiler yer almamaktadır.

RANDEVU AL  

ALP: Alkalen Fosfataz Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir? Değerleri Kaç Olmalıdır?

Haberler

Sağlık

Hastalıklar

ALP: Alkalen Fosfataz Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir? Değerleri Kaç Olmalıdır?

Vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için kimyasal ve fizyolojik süreçler bir arada çalışır. Özel protein yapılı maddelerden oluşan enzimlerin bu süreçlerde önemli görevleri bulunmaktadır. Bu protein yapılı enzimlerden biri de alkalen fosfotazdır. Bu enzim karaciğer, kemik, bağırsak ve plasentada üretilen doğal bir proteindir. Bu üretilen enzim, safra yolu ile vücutta dışarı atılır. Karaciğer, paratiroid, kemik, böbrek ve bağırsak hastalıklarının saptanmasında ve tedavi edilmesinde ALP enzimi kullanılır. Peki, alkalen fosfotaz nedir? Yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelmektedir? Değerleri kaç olmalıdır? İşte detaylar

Karaciğer fonksiyonlarında herhangi bir sorunun teşhis edilmesinde önemli bir rolü olan ALP değerleri kan testi ile saptanır. Bulantı, kusma ve sarılık gibi belirtilerin eşlik etti karaciğer hastalıkları, eğer tedavi edilmez ise ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Özellikle siroz, hepatit, kolesistit, safra kesesinde taş ve kanser gibi durumlar görülebilir. Sadece karaciğer hastalıkları değil, kemiklerde görülen hastalıkların teşhisinde de ALP değerlerine bakılır. Kemik hastalıklarından biri olan ve D vitamini eksikliği sonucu ortaya çıkan raşitizmin tanı ve tedavisinde bu enzimin rolü büyüktür. İnsan sağlığı açısından önemli bir enzim olan alkalen fosfotaz hakkında merak edilenleri sizler için derledik

Aşağıdaki İçerikler De İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda

Alkalen Fosfataz (ALP) Testi Nedir? Alkalen Fosfataz Yüksekliği Neden olur?

b******** :

Merhaba ben Buğra 17 yasindayim gelisim icin endokrinolojiye gitmistim doktor tahlil yaptirdi sol bilek röntgeni falan cektirdi sonuclari gostermeye gittigim de kemiklerin artik gelisimini bitirmis uzayamazsin dedi.
Kan tahlillerim de alp degeri cikti her sey normal dedi gelişimimi de tamamlamışım cikmasi normal mi?

Cevap:

Bilek röntgeni büyümenin devam edip etmeyeceği hususunda önemli bir göstergedir.

ALP değerinizi yorumlayabilmemiz için ise test raporunuzdaki belirtilen referans değerlerini iletmelisiniz.

k*********** :

Kızım 4 yaşında sedimreferans değeri kızımınki 34 alkalen fosfataz refarans değeri kızımınkı

Cevap:

Ciddi bir sorun görünmüyor..

m********* :

Benim kızım 11 yaşında, alp'si yüksek çıktı. Normalde en fazla olması gereken benim kızımda bu normalmidir?

Cevap:

Çok fazla yüksek olmamakla beraber araştırılması gereklidir..

y***************** :

Mrb, 23 yaşındayım 29 haftalık ikizlerime gebeyim.3 aydır karaciğer enzimlerim yüksek çıktığı için ilaç kullanıfunduszeue.info tahlilimde Ast Alt ve Alp çıktı.Alp nin tek başına yüksek olması bebeklerime zarar verir mi? Ani bebek kaybı gibi ?

Cevap:

Raporda belirtilen referans değerleri de funduszeue.info konuda sitemizde soru sorma aşamasında sürekli uyarılarda bulunuyoruz.Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

funduszeue.info'a soru sorarken tahlillerinizin normal değerlerini de mutlaka belirtiniz

c********** :

Ben erkek arkadaşımla bir ay önce sürtünmeyle ilişkiye girdim . bir hafta önce de hamilelik testi yaptırdım. beta hcg çıktı. ve adet gördüm ama reglim kahverengiydi. test yaptırdım ama normal ilişki değildi ve üzerime boşalma da olmadı . karnım sert ve şiş. hamile olabilir miyim ?

Cevap:

Adet kanması ile üstüne görmeyi gebelik testi yaparak kolaylıkla ayırabilirsiniz. Testi tekrarlamanızı, sonuca göre durumu netleştirmenizi öneririz. 

c******* :

merhaba hocam, 14 aylık kızın var alkalen fosfataz değeri çıktı. normal değerler yazıyor. fosfor: 5,89 çıktı normal değerleri yazmıyor.

kalsiyum,kreatinin, ldh, üre azotu,glukoz gibi diğer değerler normal.

acaba sonuçlarda sıkıntı varmı? d vitamini sonucu ise halen çıkmadı .

Cevap:

Raporda belirtilen referans değerleri de funduszeue.info konuda sitemizde soru sorma aşamasında sürekli uyarılarda bulunuyoruz.Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

funduszeue.info

o************** :

SLM BEN 22 YAޞžINDA BIR ERKEОžİM TAHLİL SONUÇLARIMDA ALP DEОžERİ ALT İSE 52 ÇIKMIޞž BIRAZ YUKSEK ÇIKTI YORUMLAYABILIR MISINIZ NE TUR BIR RAHTSIZLIОžIM VARDIR

c********** :

Merhaba,

19 aylık kızım yılbaşı günü enfeksiyondan dolayı hastalanmıştı (son zamanlarda ortalıkta gezen salgın) Yapılan kan testinde alkalen fosfataz çıkmış. Doktor şeker hastalığından şüphe etmiş. Bu değer o andaki hastalıktan ötürü mü yüksek çıktı yoksa gerçekten şekerle ilgili olabilir mi?

Cevap:

Öncelikle testin tekrarlnmasını öneririz, bu test laboratuarlardaki ve kan alımındaki çeşitli nedenlerle bazen yüksek çıkabilir.Özellikle çocuklar,adolesanlar ve gençlerde hızlı kemik büyümesi nedeniyle normal erişkin bireylere göre,alkalaen fosfataz değeri kat daha fazla funduszeue.info normal değerleri:
  gün  
ay  
 Erişkinler   

Enzim etkinliğinin artması - Kemik dönüşümü, yani yapım ve yıkım süreç­leri sonucunda kemiğin sürekli değişim geçirmesi normal bir olaydır. Bazı has­talıklarda bu olay aşırı boyutlara vara­rak enzim düzeyinin de artmasına neden olur. Bu durumların başlıcaları raşitizm, hiperparatiroidizm (paratiroıt bezinin aşırı çalışması) kemik yaralanmaları ve bazı kemik tümörleridir. Enzim artışına yol açabilecek başka bir durum da kan­dan atınım azalması ya da duraklaması sonucunda enzimin kanda birikmesidir. Örneğin safra yollarının tıkanması enzi­min karaciğerden safraya geçerek atıl­masını engeller. Böyle bir durumda ger­çekte enzim üretiminde bir artış olma­masına karşın, atılımın durması nede­niyle kan düzeyi gittikçe artar.
m******** :

13 14 yaşlarındayım kolestrol ilaçları kullanıyorum alp çıktı sizce ne yapmalıyım annem ve babam sevmediğim yemekler yedirio bn yemekle alaksının olmadığını söyledim ama nafile yardımcı olursanız sevinirim

Cevap:

ALP değerlerin yaşına göre yüksek, kolesterol değerin de yüksek anlaşılan ki ilaç kullanıfunduszeue.info doğrusu bir çocuk endokrinolojisi uzmanınca kontrol funduszeue.info yüksekliğine dair aşağıda detaylı bilgi bulunmakta

funduszeue.info

******* ******* :

15 yaşındayım ve alkalen fosfataz çıktı.Referans
Dr. tıpa sevk ettineden bu kadar yüksek?????????

******* ******* :

ben 13 yaşındayım çıktı refarans 0 -

Cevap:

Büyüme çağında Alkalen fosfataz yüksek çıfunduszeue.info yok

******* ******* :

bir yıl önce safra kesem ameliyatla alındı. şimdi yaptırdığım tahlil de ALKALEN FOSFATAZ değerim u / l (referans aralığı ) , HDL KOLESTEROL 33 mg / dl (referans aralığı ) , TRİGLİSERİT mg / dl (referans aralığı ) , MCV fl (referans aralığı , MCH pg ( referans aralığı ) çıkmış. Diğer sonuçlar normal aralıkta çıkmıştır. Sonuçları değerlendirip bilgi verirseniz çok memnun olurum.

******* ******* :

meraba ben yener. Yaşım 12 hormon testlerimde ALP H çıktı. sizce bu normal mi?

Cevap:

Sevgili Yener daha 12 yaşında internette sağlık ile ilgili araştırmalara başladığına göre sağlığına oldukça düşkün olacaksın sanırıfunduszeue.infoüz büyüme çağında olduğun için ve ALP de büyüme çağında yüksek çıktığından ALP değerin yaşına göre funduszeue.info yok.

******* ******* :

merhabalar ben burak 15 yaşındayım bu gün yaptırdığım testlerde alkalen fosfataz çıkmış acaba yüksek çıkması normalmi öğrenebilirmiyim yardımcı olurmusunuz

Cevap:

Burak şu anda büyüme ve ergenlik dönemindesin yaşına göre sonucun normal için rahat olsun

******* ******* :

iyi akşamlar benim 4aylık kızım funduszeue.infoün alkalen fosfatas testi yaptırdık sonuç cıktı.bana bunla ilgili bilgi verirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler

Cevap:

Lütfen yukarıdaki yazıyı dikkatli okuyun. Sonucun normal olduğunu göreceksiniz.

******* ******* :

Özür dilerim düzeltiyorum EO% 0,3 - MCH 25,9 - MPV 7,1 - HGB 14 - ALP - TRIG yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

******* ******* :

Merhaba ben 39 yaşındayım TRIG - ALP bu değerlere bakarak anemi problemi olabilirmi

Cevap:

bu testlerin anemi ile ilgisi funduszeue.info her ikisi de yüksek çıkmış.Dahiliye bölümüne başvurun

******* ******* :

Merhaba,
12 yaşındaki oğlumun testlerinde aşağıdaki değerler çıktı. Doktorumuz karaciğer ve safra kesesi ultrasonu istedi. Yorumunuz için şimdiden çok teşekkürler.

Alkalen fosfataz (Referens U/L)
Ferritin (Referens ng/mL)
pH (Referens )
Kreatinin (Referens mg/dL)
HDL 77 (Referens mg/dL)
Total Kolesterol (Referens mg/dL)
Diğer bütün kan ve idrar tahlil değerleri limit içidir.

******* ******* :

merhaba yiğenim için tahlil yaptık alp değeri çıktı 3 yaşında ve bu değer yaşına göre çok çok fazla tahlil sonuçlarının istanbul a gideceğini ve yaklaşık 20 gün sonra geleceğini söylediler ama ben endişeleniyorum vereceğiniz cevabı sabırsızlıkla bekliyorum selametle

******* ******* :

Dün yaptırdığım teste AST 50 ALT 55 Total Bılurıbın İndirek Bılurıbın GGT 16 LDH Alkalen Fosfataz çıktı.
Ben Porfiri hastasıyıfunduszeue.infoşık 34 gün önce bir bebek sahibi funduszeue.infoğum öncesi değerlerim sınırlar içfunduszeue.infoğumu epidural anestezi funduszeue.infoğerlerin yüksekliğinin sebebi geçirdiğim ameliyat olabilir mi?Sonuçları değerlendire bilir misiniz?

Cevap:

Değerlerinizde çok da asşırı bir yükseklik funduszeue.inforse karaciğer yönünden ultrason çekilebilir.

******* ******* :

11 aylık bebeğimin alkalen fosfataz değeri , UIBC değeri ,vitamin D (hidroksivitamin D) , fosfor olarak görünmektedir.
Doktorumuz büyüme çağında olduğu için değerler yüksek olabilir funduszeue.info de görüşünüzü alabilir miyim? tşk,

Cevap:

Doktorunuza tamamıyla katılıyorum

******* ******* :

kardeşi 10 yasında diz kapagında çok hafif bir şişme olmustu .. doktora götürdük tahlil yaptılar .. alkalen fosfataz görünüyor. fakat tahlil kagıdında norrmal degerin arası olması gerektigi yazıyor romatoid artrit ten süpheleniyorlar olabilir mi ? mümkün mü? ilgilenirseniz sevinirim.. tesekkürler

Cevap:

Alkalaen fosfataz değeri normal kardeşinizin

******* ******* :

Alkalen fosfataz : U/L
Fosfor : 5,4 mg/dl
Kalsiyum : 10,3 mg/dl

Oğlum 8,5 aylık ve bu günki test sonuçları yukarıdaki değerlerde.
Bir ay önce yapılan test sonuçlarında ise

Alkalen fosfataz : U/L
Fosfor : 7,1 mg/dl
Kalsiyum : 10,4 mg/dl

Son iki aydır Fosfo Kalsiyum kullanmaktayız ve değerlerdeki farklılıklar yukarıda. Doktorumuz evre 2 raşitizm teşhisi koydu.
Bu değerlere bakarak raşitizm teşhisini ve muhtemel başka hastalık olma ihtimalini değerlendirebilir misiniz? Teşekkür ederim.

Cevap:

En son yaptırdığınız testler de çocuğunuzun yaşı da göz önüne alındığında problem görülmüfunduszeue.infoşitizim tanısı ise sadece bu değerlere bakarak funduszeue.info konuda bir çocuk hastalıkları uzmanı gerekli kararı verecektir
Raşitizmle ilgili aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz.
funduszeue.info
funduszeue.info

******* ******* :

alkalen fosfataz ile ilgili bir sorum var test yaptırdım sonuç 63 çıktı .teste normal sınır min 3; max 14 yazıyodu bu aralıkta enim sonuç çok yüfunduszeue.info teste bir yanlışlık varmıdıfunduszeue.infoıca ben raukutan sivilce ilacı kullandım bir ay sonra bu seviye arttı ilacın yan etkisi olabilirmi..

Cevap:

Tastin çalışıldığı merkezin referans değerleri farklı funduszeue.info yukarıdaki yazımızda da okuyabileceğiniz üzere belirttiğiniz ALP değeri normal sınırlarda funduszeue.info verilerine göre

******* ******* :

oglum 12 yasında 1 yıldır bacakları agrıyordu tahlıl yaptırdık alkalen fosfataz sonucu cıktı dr cocuk ortapedısıne goturmemızı soyledı sızce sonuc yuksek mı dr goturmemız gereklımı ? sımdıden tesekkurler

Cevap:

Zübeyde Hanım, Alkalen fozfatazla ilgili yukarıdaki yazıyı lütfen dikkatli okuyuz.Çucuğunuzun alkalaen fosfataz sonucunun normal olduğunu göreceksiniz.Büyüme çağındaki çocuklarda Alkalen Fosfatazın yüksek çıkması olağandır.Sırf bu yüzden ortopediye götürmenizin anlamı yok

******* ******* :

bugün test yaptırdım 30 yaşındayım sonuçları yardımcı olursanız sevinirim. alkalen fosfataz kol
esterol Ldl kolesterol

Cevap:

Kolesterol ve kötü kolesterol(ldl) değerleriniz yüfunduszeue.info değeri de yüfunduszeue.infoı safra kesesi hastalıklarında,karaciğer hastalıklarında,kemik hastalıklarında,hepatitlerde ,gebelikde yüksek çıfunduszeue.infoye bölümüne muayene olmalısınız

******* ******* :

merhaba,
Yaptırdığım testte Alkalen fosfatazım çıktı bu ne anlama geliyor açıklama yapabilirmisiniz? Teşekkürler..

Cevap:

Alkalen fosfataz yüksekliği bir çok nedene bağlı funduszeue.infoıdaki yazıda bununla ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz

******* ******* :

iyi günler ben,m kardeşim 12 yaşında ve 12 saatlik açlık sonunda verdiği kan tahlil sonucunda;
alkalen fosfataz
total bilirubin
fosfor
ASO
total kolesterol
LDl
ve kardeşim aşırı şeker tüketmektedir sizce bunun altında yatan bir hastalık var mı

Cevap:

Muhtemelen D vitamin eksikliği var, ayrıca kolesterolü çok yüksek, ailevi kolesterol yüksekliği muhtemel sebep. Şeker tüketimi dahil iyi bir metabolik değerlendirme için çocuk endokrinolojiye başvurun

******* ******* :

Alkalen Fosfotaz ile ilgili bir sorum var. Babam için bir laboratuvarda yaptırdığımız testte normal değerler U/L olarak veriliyor. Sonuç ise çıkmış. Bu aralık hem internette rastladığım hem de önceden farklı yerlerde yaptırılan testlerde verilen değerlerin çok üzerinde. Genelde U/L gibi aralıklar veriliyor. Laboratuvar kendi kitlerinin bu şekilde olduğunu söylüyor. Bu mümkün müdür?
Teşekkürler.

Cevap:

Mümkündür, sonuç son derece normal sınırlarda

******* ******* :

test sonuc
ast 73
alkalen fostataz 83
ggt olursa ne olur
hbsag negatif
anti hcv negatif kötü bir durum mu vra annemn yasıda funduszeue.infosenz teskkr edrm

Cevap:

Karaciğer-safra yollarını ilgilendiren sorunlarda bu tip sonuçlar çıkabilir, en sık neden de karaciğer yağlanması olarak bilinen hepatosteatozdur. Gastroenterolojiye başvurmanızı öneririm

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası