medipol üniversitesi mavi diploma veriyor mu / Mavi Diploma Veren Üniversiteler Bölümleri (YENİLER)

Medipol Üniversitesi Mavi Diploma Veriyor Mu

medipol üniversitesi mavi diploma veriyor mu

Öğrenci - Mavi Diploma Diploma Eki (DE)

• Diploma Eki (DE), yükseköğretim diploması ile birlikte verilen ve alınan eğitim seviyesini, içeriğini ve statüsünü standart bir şekilde tamamlayan bir belgedir. 

Diploma Eki (DE) Yükseköğretim Kurumları tarafından diplomanın yanı sıra verilen tamamlayıcı ve açıklayıcı bir belgedir 

Diploma Eki, üniversite mezunlarının aldıkları eğitimin diğer ülke ve eğitim sistemlerinde tanıtılmasına yardımcı olmakta, aynı zamanda mezunun aldığı akademik derece, düzeyi, içeriği ve mesleki yetkinlikler hakkında detaylı bilgi vermektedir. 

Diploma eki, Üniversitemizden mezun olan tüm öğrencilerimize otomatik ve ücretsiz olarak, yaygın kullanılan bir Avrupa dilinde (İngilizce) verilmektedir. 

Diploma Eki’nin Öğrenciler için Faydaları:

• Yurt dışında daha kolay anlaşılan ve kıyaslanabilen bir diplomaya sahip olunması
  • Öğrencinin akademik gelişimi ve öğrenimi boyunca kazandığı yeterliliklerin kusursuz bir tanımını içermesi
  • Öğrencinin başarı ve yeterliliklerinin tarafsız bir ifade olması
  • İş imkânlarına veya ileri seviyedeki yurt dışı eğitim olanaklarına daha kolay erişim sağlanması
  • İstihdam edilebilmeyi desteklemesidir.   

MAVİ DİPLOMA (DİPLOMA EKİ)

Üsküdar Üniversitesi Tercih ve Tanıtım Günlerinde üniversitemizi ziyaret ederek aklındaki tüm sorulara akademisyenlerimiz ve yetkili uzmanlarımızdan yanıt alan adayların en çok merak ettiği konulardan birisi de Mavi Diploma (Diploma Eki) oldu. Mavi diploma ile ilgili ayrıntıları merak eden aday öğrenciler, bu diplomanın nasıl alınacağı konusunda araştırma yaparak bilgi sahibi olmak istiyor. Üsküdar Üniversitesinin de Mavi Diploma veren üniversitelerden biri olup olmadığı adayların konuyla ilgili sorularının başında geliyor. Peki Mavi Diploma nedir, nasıl alınır? Yurt dışında eğitim için Mavi Diploma şart mıdır?  Adayların merak ettiği soruları yanıtlamak için Mavi Diploma (Diploma Eki) ile ilgili tüm detayları sizler için bir araya getirdik.

MAVİ DİPLOMA (DİPLOMA EKİ) ÜCRETLİ MİDİR?

Mavi Diploma (Diploma Eki), Üsküdar Üniversitesi’nden mezun olan tüm ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora veya sanatta yeterlik öğrencilerine diplomalarıyla birlikte, otomatik ve ücretsiz olarak verilir.

KİMLER MAVİ DİPLOMA (DİPLOMA EKİ) ALABİLİR?

Üsküdar Üniversitesi “Diploma, Diploma Eki İle Diğer Belgelerin Düzenlenmesine İlişkin Yönerge” uyarınca, Üsküdar Üniversitesi’nden mezun olan, tüm ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora veya sanatta yeterlik öğrencilerine diplomalarıyla birlikte Mavi Diploma (Diploma Eki) verilir. Mavi Diploma (Diploma Eki) yükseköğretim diplomasına ek olup, diploma yerine kullanılamaz. Diploma ekinde sol alt köşede Öğrenci İşleri Daire Başkanının adı, soyadı ve imzası, sağ alt köşede Üniversitenin hologramı yer alır. Diploma eki ve üzerindeki imza bilgisayar ortamına basılır.

MAVİ DİPLOMA’NIN (DİPLOMA EKİ) ÖĞRENCİLERE FAYDASI NEDİR?

• Mavi Diploma alan mezunlar, yurt dışında daha kolay anlaşılan ve kıyaslanabilen bir diplomaya sahip olurlar.
  • Mavi Diploma almaya hak kazananlar, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde eğitimlerine devam edebilirler.
  • Mavi Diploma, öğrencinin akademik gelişimi ve öğrenimi boyunca kazandığı yeterliliklerin kusursuz bir tanımını içerir. Böylece iş ararken karşılaşılan bazı sorunları ortadan kaldırır.
  • Mavi Diploma, öğrencinin başarı ve yeterliliklerinin tarafsız bir şekilde ifade eder.
  • Mavi Diplomanın istihdam edilmeyi kolaylaştırır.

MAVİ DİPLOMA (DİPLOMA EKİ) VEREN ÜNİVERSİTELER HANGİLERİDİR?

Üsküdar Üniversitesi, mezunlarına Mavi Diploma vermektedir.
Mavi Diploma (Diploma Eki) veren üniversitelerin, çok dilli bir eğitim sunması gerekmektedir. Üniversitelerin başarı durumları da, Mavi Diploma (Diploma Eki) vermeleri için önemli bir faktördür. Üniversitelerin Mavi Diploma (Diploma Eki) verebilmesi için, Avrupa Birliği Eğitim Komisyonu tarafından belirlenen tüm kriterlere uygun eğitim veriyor olması da gereklidir.

Avrupa Birliği Eğitim Komisyonu, bir üniversitenin Mavi Diploma (Diploma Eki) vermesine onay vermesiyle birlikte, öğrenciler Mavi Diploma (Diploma Eki) almaya hak kazanabilir.
Üsküdar Üniversitesi mezunlarına diploma ile birlikte Mavi Diploma vermektedir.

MAVİ DİPLOMA (DİPLOMA EKİ) HANGİ ÜLKELERDE GEÇERLİDİR?

Yılında Mavi Diploma’nın geçerli olduğu Avrupa Birliği Üyesi olan ülkeleri şöyle sıralanmaktadır:

• Almanya
  • Avusturya
  • Bulgaristan
  • Belçika
  • Malta
  • Polonya
  • Portekiz
  • Hollanda
  • İrlanda
  • İspanya
  • Lüksemburg
  • Finlandiya
  • İsveç
  • İtalya
  • Macaristan
  • Romanya
  • Çekya
  • Danimarka
  • GKRY
  • Hırvatistan
  • Estonya
  • Letonya
  • Litvanya
  • Fransa

MAVİ DİPLOMA AMERİKA’DA GEÇERLİ Mİ?

Mavi Diploma veren üniversiteler, almış olduğunuz lisans ya da yüksek lisans eğitiminin Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olduğunu gösteren bir belgedir. Peki, Türkiye’de bir üniversiteden mezun olduktan sonra, eğitimine Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etmek isteyenler için Mavi Diploma geçerli midir? Mavi Diploma üniversite mezunlarının aldıkları eğitimin diğer ülke ve eğitim sistemlerinde tanıtılmasına yardımcı olmak için verilir. Mezunun aldığı akademik eğitimin derece, düzeyi, içeriği ve mesleki yetkinlikler hakkında detaylı bilgi vermektedir. Mavi Diploma İngilizce hazırlandığı için AB ülkeleri gibi ABD’de de anlaşılır. Yani kısaca Amerikan Üniversitelerinde de Mavi Diploma geçerli bir belgedir.

MAVİ DİPLOMA İLE YURTDIŞINA ÇIKMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Mavi Diploma ya da resmi yazışmalarda kullanılan adıyla Diploma Eki, diploma almaya hak kazanan mezunların aldığı eğitimlerin içeriğini belirten, uluslararası bir belgedir. Bu haliyle Mavi Diploma, yurt dışına çıkmak için zorunlu değil ancak faydalıdır. Yurt dışında eğitimine devam etmek isteyenler ya da yurt dışında çalışma hayali kuranlar, Mavi Diploma veren bir üniversiteyi tercih ederek, mezun oldukları zaman diğer adaylardan birkaç adım öne geçmiş olacaklardır.

MAVİ DİPLOMA (DİPLOMA EKİ) NEDİR?

Mavi Diploma ya da resmi yazışmalarda kullanılan adıyla Diploma Eki, yükseköğretim diploması ile birlikte verilen, mezun olanların aldıkları eğitimin içeriğini, seviyesini ve statüsünü standart bir şekilde tamamlayan bir belgedir. Mavi Diploma (Diploma Eki), Yükseköğretim Kurumları tarafından diplomanın yanı sıra verilen tamamlayıcı ve açıklayıcı bir belgedir. Kısaca Mavi Diploma mezun olunan üniversitenin verdiği eğitiminin uluslararası standartlarda olduğunu gösteren bir diplomadır.

MAVİ DİPLOMA (DİPLOMA EKİ) NE İŞE YARAR?

Genellikle yaygın kullanılan bir Avrupa dilinde hazırlanan Mavi Diploma, Üsküdar Üniversitesi’nde İngilizce olarak verilmektedir. Mavi Diploma (Diploma Eki), üniversite mezunlarının aldıkları eğitimin diğer ülke ve eğitim sistemlerinde tanıtılmasına yardımcı olmakta, aynı zamanda mezunun aldığı akademik derece, düzeyi, içeriği ve mesleki yetkinlikler hakkında detaylı bilgi vermektedir.

• Yüksek Lisans
  • Doktora
  • Staj
  • Diploma Eki
  • Mezuniyet-Diploma İşlemleri
  • Akademik Takvim
  • Diş Hekimliği Fakültesi Akademik Takvimi
  • Tıp Fakültesi Akademik Takvimi
  • Başvuru ve Kayıt Koşulları
  • Kontenjanlar & Puanlar
  • Burslar ve Öğrenim Ücretleri
  • Kayıt Dondurma
  • Ek Kontenjanlar
  • Yatay Geçiş
  • Dikey Geçiş
  • Çift Anadal & Yandal
  • Bağıl Değerlendirme Sistemi
  • Pedagojik Formasyon Eğitimi
  • Yabancı Uyruklu Öğrenci
  • Son dönemde yüz binlerce genç yurtdışında okuma veya çalışma hayali kuruyor. Yurtdışına çıkmanın pek çok alternatifi bulunsa da öğrenciler genellikle mavi diploma veren üniversiteleri tercih ediyor. Mavi diploma, eğitimin uluslararası standartlarda verildiğini gösteriyor. Bu sayede öğrenciler, lisans mezunu oldukları andan itibaren Avrupa ve Amerika’da pek çok noktada çalışabiliyor veya eğitimine devam ediyor.

İçeriğimizi inceleyerek mavi diploma veren üniversiteler ve mavi diploma koşulları gibi ayrıntılara göz atabilirsiniz.

Mavi Diploma Nedir?

Üniversite eğitiminin uluslararası düzeyde verildiğini belgelemek için lisans mezunlarına mavi diploma verilmektedir. Ancak mavi diploma her üniversite tarafından verilmiyor. Üniversitenin Avrupa Birliği standartlarını karşılaması, uluslararası anlamda eğitim vermesi ve en az 1 yabancı dille ders yapması gibi koşulları bulunuyor. Dolayısıyla özellikle lise öğrencileri, yurtdışına çıkmayı düşünüyorsa mavi diploma veren üniversiteler ile hayallerine kavuşabilir. Öte yandan üniversite öğrencisiyseniz ve üniversiteniz mavi diploma vermiyorsa, DGS ile ilgili üniversitelere geçebilirsiniz.

Türkiye’de mavi diploma veren üniversiteler hem devlet üniversiteleri hem de vakıf üniversiteleridir. Ancak Türkiye’de ’ü aşkın üniversite bulunmasına rağmen yaklaşık 80 üniversitenin mavi diploma verdiğini söylemek gerekiyor. Dolayısıyla mavi diploma sahibi olmak özellikle iş hayatında bir adım öne çıkmanız için oldukça değerli.

Mavi Diploma Nasıl Alınır?

Mavi diploma şartları, Avrupa Birliği Eğitim Komisyonu tarafından belirlenir. Aynı zamanda tüm işlemler de Avrupa Birliği Eğitim Komisyonu tarafından yürütülmektedir. Mavi Diploma almak için önceliğiniz Avrupa standartlarında eğitim veren bir üniversiteden mezun olmaktır. Kısacası staj, seminer, tez vb. tüm aşamaları başarıyla geçmeniz gerekiyor.

Mavi diploma almak için en önemli diğer şart ise, YÖK tarafından belirlenen akademik yıl içinde mezun olmaktır. Örneğin, YÖK, bölümünüzden mezun olmanız için süreyi 6 yıl olarak belirlediyse mutlaka 6 yıl içinde mezun olmanız gerekiyor. Aksi takdirde mavi diploma almaya hak kazanamıyorsunuz. Bu durumda sadece üniversitenin bölüm diplomasını alabilirsiniz.

Kısacası, yapmanız gereken üniversitenizden zamanında ve başarıyla mezun olmaktır. Aynı zamanda bazı üniversiteler mavi diploma eki (DE) için öğrencinin başvuru yapmasını ister. Öğrencilerin, başvurusu sonucunda diploma eki düzenlenir. Dolayısıyla üniversitenizin öğrenci işleri birimiyle görüşerek adınıza mavi diploma ekinin düzenlenmesini talep etmeniz gerekebilir.

Mavi Diploma Eki (DE) Şartları Nedir?

Mavi diploma şartları Türkiye’deki her üniversite için aynıdır. Dolayısıyla bu şartları yerine getirmeden mavi diploma alamazsınız. Aşağıdaki şartları eksiksiz olarak yerine getirdiğiniz takdirde mavi diploma alabilirsiniz:

• Öğrenciler, tüm dersleri YÖK tarafından belirlenen akademik süre içinde geçmelidir,
    • Teorik ve pratik derslere ek olarak sınav, staj, seminer, bireysel çalışmalar, tez vb. uygulamalardan da başarılı olunması gerekir,
    • Öğrenciler, derslerine karşılık gelen krediyi kazanmaları ve diğer uygulamalardan başarılı oldukları takdirde mavi diploma alabilir.

Mavi Diploma Veren Üniversiteler Hangileridir?

Yurtdışında çalışmanızı ve eğitim almanızı kolaylaştıracak olan mavi diploma, Türkiye’de birçok üniversite tarafından verilir. Aynı zamanda bu diploma, aşağıdaki üniversitelerin tüm bölümleri için geçerlidir. Ancak ayrıntılı bilgi için okulunuzun öğrenci işleri birimiyle görüşebilirsiniz.

Mavi diploma veren üniversiteler:

• Adıyaman Üniversitesi
    • Adnan Menderes Üniversitesi (Aydın)
    • Afyon Kocatepe Üniversitesi
    • Akdeniz Üniversitesi (Antalya)
    • Anadolu Üniversitesi (Eskişehir)
    • Ankara Üniversitesi
    • Atılım Üniversitesi (Ankara)
    • Bahçeşehir Üniversitesi (İstanbul)
    • Bakırçay Üniversitesi (İzmir)
    • Balıkesir Üniversitesi
    • Başkent Üniversitesi
    • Beykent Üniversitesi (İstanbul)
    • Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
    • Bozok Üniversitesi (Yozgat)
    • Bursa Uludağ Üniversitesi
    • Bülent Ecevit Üniversitesi (Zonguldak)
    • Celal Bayar Üniversitesi (Manisa)
    • Çağ Üniversitesi (Mersin)
    • Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi
    • Çankaya Üniversitesi (Ankara)
    • Çukurova Üniversitesi (Adana)
    • Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir)
    • Dumlupınar Üniversitesi (Kütahya)
    • Düzce Üniversitesi
    • Ege Üniversitesi (İzmir)
    • Erciyes Üniversitesi (Kayseri)
    • Fatih Üniversitesi (İstanbul)
    • Fırat Üniversitesi (Elazığ)
    • Gazi Üniversitesi (Ankara)
    • Gaziantep Üniversitesi
    • Gaziosmanpaşa Üniversitesi (Tokat)
    • Gebze Teknik Üniversitesi (Kocaeli)
    • Gümüşhane Üniversitesi
    • Hacettepe Üniversitesi (Ankara)
    • Hava Harp Okulu (İstanbul)
    • İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (Ankara)
    • İnönü Üniversitesi (Malatya)
    • İstanbul Arel Üniversitesi
    • İstanbul Bilgi Üniversitesi
    • İstanbul Aydın Üniversitesi
    • İstanbul Okan Üniversitesi
    • İzmir Ekonomi Üniversitesi
    • İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
    • Kadir Has Üniversitesi (İstanbul)
    • Kafkas Üniversitesi (Kars)
    • Karabük Üniversitesi
    • Karadeniz Teknik Üniversitesi (Trabzon)
    • Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi (Karaman)
    • Kırıkkale Üniversitesi
    • Kilis 7 Aralık Üniversitesi
    • Kocaeli Üniversitesi
    • Koç Üniversitesi (İstanbul)
    • Hacı Bayram Veli Üniversitesi (Ankara)
    • Maltepe Üniversitesi (İstanbul)
    • Marmara Üniversitesi (İstanbul)
    • MEF Üniversitesi
    • Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (Burdur)
    • Mersin Üniversitesi
    • Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
    • Mustafa Kemal Üniversitesi (Hatay)
    • Muş Alparslan Üniversitesi
    • Namık Kemal Üniversitesi (Tekirdağ)
    • Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
    • Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
    • On Dokuz Mayıs Üniversitesi (Samsun)
    • Ordu Üniversitesi
    • Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara)
    • Özyeğin Üniversitesi (İstanbul)
    • Pamukkale Üniversitesi (Denizli)
    • Nişantaşı Üniversitesi (İstanbul)
    • Sabancı Üniversitesi (İstanbul)
    • Sakarya Üniversitesi
    • Selçuk Üniversitesi (Konya)
    • Süleyman Demirel Üniversitesi (Isparta)
    • TED Üniversitesi
    • Trakya Üniversitesi (Edirne)
    • Uşak Üniversitesi
    • Üsküdar Üniversitesi (İstanbul)
    • Yaşar Üniversitesi (İzmir)
    • Yeditepe Üniversitesi (İstanbul)

Kıbrıs’ta birçok üniversite de mavi diploma verilmektedir. Bu üniversitelerden aldığınız mavi diploma Türkiye’de geçerlidir. Dolayısıyla YÖK Denklik sınavlarına girmeden Türkiye’de mavi diplomanızı kullanabilirsiniz.

Mavi Diploma Eki İle Yurtdışına Çıkabilir Miyim?

Lisans, önlisans, yüksek lisans veya doktora mezunları mavi diploma eki ile yurtdışına çıkabilir. Ancak ilgili diploma eki, yurtdışına çıkmak için yeterli değildir. Bu ek birçok kişinin önüne geçmenize yardımcı olur. Üstelik kaliteli ve iyi derecede bir eğitim aldığınızın ispatıdır. Bununla birlikte mavi diploma eki, lisans diploması yerine geçmez.

Hangi Üniversite Bölümlerinde Mavi Diploma Verilir?

Mavi diploma veren üniversiteler, Avrupa Birliği standartlarında eğitim sundukları için öğrencilerine bu avantajı sağlar. Dolayısıyla mavi diploma üniversitelerin tüm bölümleri için geçerlidir. Bununla birlikte önlisans öğrencileri de mavi diploma alabilir. Ancak yurtdışında pek çok bölümde önlisans eğitimi kabul görmemektedir.

Mavi diplomanızı en etkili şekilde kullanmak için doğru bir üniversite bölümü tercih etmelisiniz. Örneğin, mühendislik, tıp, konservatuar, diş hekimliği, işletme, uluslararası ilişkiler vb. alanlarda mavi diploma birçok kapıyı açar.

Mavi Diplomanın Avantajları Nedir?

Üniversiteden mezun olduğunuz andan itibaren mavi diplomanın pek çok avantajını görebilirsiniz. Özellikle Avrupa ve ABD’de okumak ya da çalışmak istiyorsanız mavi diploma avantajlarından faydalanmanız mümkün. Mavi diploma avantajları:

• Üniversite hayatınız boyunca iyi ve kaliteli bir eğitim alırsınız,
    • Yurtdışında istihdam edilme olasılığınız yükselir,
    • Eğitim hayatınıza devam etmek istediğiniz takdirde pek çok programdan ve okuldan faydalanabilirsiniz,
    • Avrupa Birliği ülkelerinde iş bulma ve çalışma ihtimaliniz artar,
    • Uluslararası eğitim alırsınız,
    • Türkiye’de iş ararken binlerce kişinin önüne geçebilirsiniz.

Mavi Diploma Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

Aldığınız diploma eki, Avrupa ve diğer pek çok noktada geçerlidir. Mavi diploma ekinin geçerli olduğu ülkelerde yüksek lisans eğitimi alabilir veya iş bulma konusunda birçok avantaj yaşayabilirsiniz. Öte yandan yurtdışına gitme işlemlerinizi de kolaylaştırabilir.

Mavi diplomanın geçerli olduğu ülkeler:

• ABD
    • Almanya
    • Avusturya
    • Belçika
    • Bulgaristan
    • Çek Cumhuriyeti
    • Danimarka
    • Estonya
    • Finlandiya
    • Fransa
    • Güney Kıbrıs
    • Hırvatistan
    • Hollanda
    • İrlanda
    • İspanya
    • İsveç
    • İtalya
    • Letonya
    • Litvanya
    • Lüksemburg
    • Macaristan
    • Malta
    • Polonya
    • Portekiz
    • Romanya

Mavi diploma veren üniversiteler içeriğini beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz aşağıdaki paylaşım butonlarına tıklayarak daha fazla kişiye ulaşmamızı sağlayabilirsiniz!

Kategoriler GENEL

Paylaşmak Önemsemektir!

Murat Gokova

Murat Gokova

Ben Murat, Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri mezunuyum. Yurt dışında ve Türkiye&#;de farklı projelerde Veri Bilimci ve Sistem Analisti olarak görev aldım. BuldumZ üzerinde bilişim alanında incelemeler ve öneri listeleri düzenliyorum. Değerlendirmemi istediğiniz sistem ve ürünler için bana BuldumZ üzerinden ulaşabilirsiniz.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası