coğrafya 9 sınıf günlük ders planı / Malik ERDOĞAN..Coğrafya Öğrt. - 9.Sınıf Günlük Planlar

Coğrafya 9 Sınıf Günlük Ders Planı

coğrafya 9 sınıf günlük ders planı

Bizim Coğrafya - Hayat Coğrafya'da, Coğrafya Hayatımızda



 

Yetkileriniz

Konu Acma Yetkiniz Yok

Cevap Yazma Yetkiniz Yok

Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok

Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok


BB code is Açık

SmilelerAçık

[IMG] Kodları Açık

HTML-Kodu Kapalı


Forum Kuralları


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:21.


Bu Forumda üyeler kendi düşüncelerini yazabilir bu yüzden yazılan içeriklerden BizimCoğrafya.com Sorumlu tutulamaz. Yinede Yasalarca yasaklanmış içerikleri yada telif hakkı olabilecek içerikleri şikayet etmek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz, en kısa sürede dönüş yapılacaktır...


Baylas

 

 

DERS PLANI

 

Dersin Adı

COĞRAFYA

Sınıf

9

Ünite

ÜNİTE 5; YERYÜZÜNÜN BİÇİMLENMESİ (DIŞ KUVVETLER)

Konu

4. Akarsular,    

5. Türkiye’de Yer Altı Suları ve Kaynaklar, 

6. Türkiye’de Karstik Sular, Aşındırma ve Biriktirme Şekilleri,

7. Göller ve Oluşumları,

Süre

80dk.(2 Ders Saati)

Öğrenci Kazanımları

Hedef ve Davranışlar

- Yeryüzünün biçimlenmesiyle ilgili temel olgu ve olayları kavrayabilme.

- Akarsu, Yer altı suları ve Karstik suların ve göllerin yeryüzünün biçimlendirilmesiyle ilgili rollerini kavrayabilme.

Ünite Kavramları ve Sembolleri

Akarsu, Kaynak Suları, Karstik Sular, Aşındırma, Biriktirme, Göl, Delta, Havza, Rejim,

Öğretme-Öğrenme

Yöntem ve Teknikleri

Anlatım, Soru – Cevap, Tartışma, Test Çözme, Not Tutma, Özet ve Tekrar

Kaynak.Araç ve Gereçler

Ders Kitabı, Harita, ÖSS Kitap ve Testleri

ÖĞRETME-ÖĞRENME ETKİNLİKLERİ

Sözel-Dilsel

- Öğretmen tarafından derste öğrenilecek konuların tahtaya yazılarak, neyin niçin öğrenileceği hakkında ön bilgi verilmesi.

- Konuyla ilgili kavramların açıklanması.

- Konunun Öğretmen tarafından özetlenmesi ve açıklamalar yapılması.

- Öğrencilere konuyla ilgili sorular yöneltilmesi, verilen cevapların değerlendirilerek yanlış bilgi ve anlamaların düzeltilmesi.

- Konuyla ilgili bilgilerin tartışılması ve değerlendirilmesi.

- Anlaşılamayan noktaların tekrar açıklanması.

- Harita ve sözlük bilgisinin değerlendirilmesi.

- Konuyla ilgili örnek test ve soruların değerlendirilmesi.

Doğacı

Sosyal-Kişiler arası

Mantıksal

İçsel-Bireysel

Görsel-Uzaysal

Bedensel

ÖZET

- Yeryüzünü şekillendiren dış kuvvetler arasında en yaygın ve etkili olanı akarsulardır. Yağışlar, eriyen kar ve buz suları ile kaynaklardan çıkan suların birleşmesiyle oluşan ve belli bir yatak içinde eğime bağlı olarak akan sulara akarsu denir. Türkiye’de akarsuların oluşturduğu başlıca aşındırma şekilleri; Vadi, Seki, Menderes, Peri Bacaları, Kırgı Bayır, Dev Kazanı, Yontuk Düz, Biriktirme şekilleri ise; Birikinti Konisi, Dağ Eteği Ovası, Taban Seviyesi Ovaları, Delta, Dağ içi ovaları ve Irmak Adasıdır.

- Yağışlarla yeryüzüne düşen sular ve eriyen kar ile buzul sularının bir bölümü yer altına sızarak geçirimsiz tabakalar üzerinde ve boşluklarda birikirler. Çeşitli derinliklerde biriken bu sulara da Yer Altı Suları denir. Türkiye’deki yer altı suları oluşumlarına göre; Taban Suları, Artezyen Suları ve Karstik Sular şeklinde tanımlanır.

- Kireç Taşı, Alçı Taşı ve Kaya Tuzu gibi suların etkisiyle kolayca çözünebilen taşların yaygın olduğu yerlerde oluşan yer şekillerine Karstik Şekiller denir. Bu şekiller sıcak ve nemli iklim bölgelerinde daha yaygındır. Ülkemizde bulunan başlıca Karstik aşındırma şekilleri; Lapya, Dolin, Uvala, Polye, Düden, Kör Vadi, Obruk, Mağara, Traverten, Sarkıt, Dikit ve Sütunlardır.

- Göller, karalar üzerindeki çukur alanların sularla dolması sonucu oluşan, denizlerle doğrudan bağlantısı bulunmayan durgun su birikintileridir. Yeryüzündeki göller, Doğal Göller ve Baraj Gölleri olmak üzere ikiye ayrılır. Doğal Göller; Tektonik, Volkanik, Karstik, Buzul, Set Gölleri, olarak gruplara ayrılır.

ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME

 

 

Planın Uygulanmasına

İlişkin Açıklamalar

 

 

 

 

 

           

 

 

Malik ERDOĞAN

                 Ders Öğretmeni 


DERS PLANI

 

Dersin Adı

COĞRAFYA

Sınıf

9

Ünite

ÜNİTE 5; YERYÜZÜNÜN BİÇİMLENMESİ (DIŞ KUVVETLER)

Konu

4. Akarsular,    

5. Türkiye’de Yer Altı Suları ve Kaynaklar, 

6. Türkiye’de Karstik Sular, Aşındırma ve Biriktirme Şekilleri,

7. Göller ve Oluşumları,

Süre

80dk.(2 Ders Saati)

Öğrenci Kazanımları

Hedef ve Davranışlar

- Yeryüzünün biçimlenmesiyle ilgili temel olgu ve olayları kavrayabilme.

- Akarsu, Yer altı suları ve Karstik suların ve göllerin yeryüzünün biçimlendirilmesiyle ilgili rollerini kavrayabilme.

Ünite Kavramları ve Sembolleri

Akarsu, Kaynak Suları, Karstik Sular, Aşındırma, Biriktirme, Göl, Delta, Havza, Rejim,

Öğretme-Öğrenme

Yöntem ve Teknikleri

Anlatım, Soru – Cevap, Tartışma, Test Çözme, Not Tutma, Özet ve Tekrar

Kaynak.Araç ve Gereçler

Ders Kitabı, Harita, ÖSS Kitap ve Testleri

ÖĞRETME-ÖĞRENME ETKİNLİKLERİ

Sözel-Dilsel

- Öğretmen tarafından derste öğrenilecek konuların tahtaya yazılarak, neyin niçin öğrenileceği hakkında ön bilgi verilmesi.

- Konuyla ilgili kavramların açıklanması.

- Konunun Öğretmen tarafından özetlenmesi ve açıklamalar yapılması.

- Öğrencilere konuyla ilgili sorular yöneltilmesi, verilen cevapların değerlendirilerek yanlış bilgi ve anlamaların düzeltilmesi.

- Konuyla ilgili bilgilerin tartışılması ve değerlendirilmesi.

- Anlaşılamayan noktaların tekrar açıklanması.

- Harita ve sözlük bilgisinin değerlendirilmesi.

- Konuyla ilgili örnek test ve soruların değerlendirilmesi.

Doğacı

Sosyal-Kişiler arası

Mantıksal

İçsel-Bireysel

Görsel-Uzaysal

Bedensel

ÖZET

- Yeryüzünü şekillendiren dış kuvvetler arasında en yaygın ve etkili olanı akarsulardır. Yağışlar, eriyen kar ve buz suları ile kaynaklardan çıkan suların birleşmesiyle oluşan ve belli bir yatak içinde eğime bağlı olarak akan sulara akarsu denir. Türkiye’de akarsuların oluşturduğu başlıca aşındırma şekilleri; Vadi, Seki, Menderes, Peri Bacaları, Kırgı Bayır, Dev Kazanı, Yontuk Düz, Biriktirme şekilleri ise; Birikinti Konisi, Dağ Eteği Ovası, Taban Seviyesi Ovaları, Delta, Dağ içi ovaları ve Irmak Adasıdır.

- Yağışlarla yeryüzüne düşen sular ve eriyen kar ile buzul sularının bir bölümü yer altına sızarak geçirimsiz tabakalar üzerinde ve boşluklarda birikirler. Çeşitli derinliklerde biriken bu sulara da Yer Altı Suları denir. Türkiye’deki yer altı suları oluşumlarına göre; Taban Suları, Artezyen Suları ve Karstik Sular şeklinde tanımlanır.

- Kireç Taşı, Alçı Taşı ve Kaya Tuzu gibi suların etkisiyle kolayca çözünebilen taşların yaygın olduğu yerlerde oluşan yer şekillerine Karstik Şekiller denir. Bu şekiller sıcak ve nemli iklim bölgelerinde daha yaygındır. Ülkemizde bulunan başlıca Karstik aşındırma şekilleri; Lapya, Dolin, Uvala, Polye, Düden, Kör Vadi, Obruk, Mağara, Traverten, Sarkıt, Dikit ve Sütunlardır.

- Göller, karalar üzerindeki çukur alanların sularla dolması sonucu oluşan, denizlerle doğrudan bağlantısı bulunmayan durgun su birikintileridir. Yeryüzündeki göller, Doğal Göller ve Baraj Gölleri olmak üzere ikiye ayrılır. Doğal Göller; Tektonik, Volkanik, Karstik, Buzul, Set Gölleri, olarak gruplara ayrılır.

ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME

 

 

Planın Uygulanmasına

İlişkin Açıklamalar

 

 

 

 

 

           

 

 

Malik ERDOĞAN

                Ders Öğretmeni 

DERS PLANI

 

Dersin Adı

COĞRAFYA

Sınıf

9

Ünite

ÜNİTE 5; YERYÜZÜNÜN BİÇİMLENMESİ (DIŞ KUVVETLER)

Konu

4. Akarsular,    

5. Türkiye’de Yer Altı Suları ve Kaynaklar, 

6. Türkiye’de Karstik Sular, Aşındırma ve Biriktirme Şekilleri,

7. Göller ve Oluşumları,

Süre

80dk.(2 Ders Saati)

Öğrenci Kazanımları

Hedef ve Davranışlar

- Yeryüzünün biçimlenmesiyle ilgili temel olgu ve olayları kavrayabilme.

- Akarsu, Yer altı suları ve Karstik suların ve göllerin yeryüzünün biçimlendirilmesiyle ilgili rollerini kavrayabilme.

Ünite Kavramları ve Sembolleri

Akarsu, Kaynak Suları, Karstik Sular, Aşındırma, Biriktirme, Göl, Delta, Havza, Rejim,

Öğretme-Öğrenme

Yöntem ve Teknikleri

Anlatım, Soru – Cevap, Tartışma, Test Çözme, Not Tutma, Özet ve Tekrar

Kaynak.Araç ve Gereçler

Ders Kitabı, Harita, ÖSS Kitap ve Testleri

ÖĞRETME-ÖĞRENME ETKİNLİKLERİ

Sözel-Dilsel

- Öğretmen tarafından derste öğrenilecek konuların tahtaya yazılarak, neyin niçin öğrenileceği hakkında ön bilgi verilmesi.

- Konuyla ilgili kavramların açıklanması.

- Konunun Öğretmen tarafından özetlenmesi ve açıklamalar yapılması.

- Öğrencilere konuyla ilgili sorular yöneltilmesi, verilen cevapların değerlendirilerek yanlış bilgi ve anlamaların düzeltilmesi.

- Konuyla ilgili bilgilerin tartışılması ve değerlendirilmesi.

- Anlaşılamayan noktaların tekrar açıklanması.

- Harita ve sözlük bilgisinin değerlendirilmesi.

- Konuyla ilgili örnek test ve soruların değerlendirilmesi.

Doğacı

Sosyal-Kişiler arası

Mantıksal

İçsel-Bireysel

Görsel-Uzaysal

Bedensel

ÖZET

- Yeryüzünü şekillendiren dış kuvvetler arasında en yaygın ve etkili olanı akarsulardır. Yağışlar, eriyen kar ve buz suları ile kaynaklardan çıkan suların birleşmesiyle oluşan ve belli bir yatak içinde eğime bağlı olarak akan sulara akarsu denir. Türkiye’de akarsuların oluşturduğu başlıca aşındırma şekilleri; Vadi, Seki, Menderes, Peri Bacaları, Kırgı Bayır, Dev Kazanı, Yontuk Düz, Biriktirme şekilleri ise; Birikinti Konisi, Dağ Eteği Ovası, Taban Seviyesi Ovaları, Delta, Dağ içi ovaları ve Irmak Adasıdır.

- Yağışlarla yeryüzüne düşen sular ve eriyen kar ile buzul sularının bir bölümü yer altına sızarak geçirimsiz tabakalar üzerinde ve boşluklarda birikirler. Çeşitli derinliklerde biriken bu sulara da Yer Altı Suları denir. Türkiye’deki yer altı suları oluşumlarına göre; Taban Suları, Artezyen Suları ve Karstik Sular şeklinde tanımlanır.

- Kireç Taşı, Alçı Taşı ve Kaya Tuzu gibi suların etkisiyle kolayca çözünebilen taşların yaygın olduğu yerlerde oluşan yer şekillerine Karstik Şekiller denir. Bu şekiller sıcak ve nemli iklim bölgelerinde daha yaygındır. Ülkemizde bulunan başlıca Karstik aşındırma şekilleri; Lapya, Dolin, Uvala, Polye, Düden, Kör Vadi, Obruk, Mağara, Traverten, Sarkıt, Dikit ve Sütunlardır.

- Göller, karalar üzerindeki çukur alanların sularla dolması sonucu oluşan, denizlerle doğrudan bağlantısı bulunmayan durgun su birikintileridir. Yeryüzündeki göller, Doğal Göller ve Baraj Gölleri olmak üzere ikiye ayrılır. Doğal Göller; Tektonik, Volkanik, Karstik, Buzul, Set Gölleri, olarak gruplara ayrılır.

ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME

 

 

Planın Uygulanmasına

İlişkin Açıklamalar

 

 

 

 

 

           

 

 

Malik ERDOĞAN

            Ders Öğretmeni 

DERS PLANI

 

Dersin Adı

COĞRAFYA

Sınıf

9

Ünite

ÜNİTE 5; YERYÜZÜNÜN BİÇİMLENMESİ (DIŞ KUVVETLER)

Konu

4. Akarsular,    

5. Türkiye’de Yer Altı Suları ve Kaynaklar, 

6. Türkiye’de Karstik Sular, Aşındırma ve Biriktirme Şekilleri,

7. Göller ve Oluşumları,

Süre

80dk.(2 Ders Saati)

Öğrenci Kazanımları

Hedef ve Davranışlar

- Yeryüzünün biçimlenmesiyle ilgili temel olgu ve olayları kavrayabilme.

- Akarsu, Yer altı suları ve Karstik suların ve göllerin yeryüzünün biçimlendirilmesiyle ilgili rollerini kavrayabilme.

Ünite Kavramları ve Sembolleri

Akarsu, Kaynak Suları, Karstik Sular, Aşındırma, Biriktirme, Göl, Delta, Havza, Rejim,

Öğretme-Öğrenme

Yöntem ve Teknikleri

Anlatım, Soru – Cevap, Tartışma, Test Çözme, Not Tutma, Özet ve Tekrar

Kaynak.Araç ve Gereçler

Ders Kitabı, Harita, ÖSS Kitap ve Testleri

ÖĞRETME-ÖĞRENME ETKİNLİKLERİ

Sözel-Dilsel

- Öğretmen tarafından derste öğrenilecek konuların tahtaya yazılarak, neyin niçin öğrenileceği hakkında ön bilgi verilmesi.

- Konuyla ilgili kavramların açıklanması.

- Konunun Öğretmen tarafından özetlenmesi ve açıklamalar yapılması.

- Öğrencilere konuyla ilgili sorular yöneltilmesi, verilen cevapların değerlendirilerek yanlış bilgi ve anlamaların düzeltilmesi.

- Konuyla ilgili bilgilerin tartışılması ve değerlendirilmesi.

- Anlaşılamayan noktaların tekrar açıklanması.

- Harita ve sözlük bilgisinin değerlendirilmesi.

- Konuyla ilgili örnek test ve soruların değerlendirilmesi.

Doğacı

Sosyal-Kişiler arası

Mantıksal

İçsel-Bireysel

Görsel-Uzaysal

Bedensel

ÖZET

- Yeryüzünü şekillendiren dış kuvvetler arasında en yaygın ve etkili olanı akarsulardır. Yağışlar, eriyen kar ve buz suları ile kaynaklardan çıkan suların birleşmesiyle oluşan ve belli bir yatak içinde eğime bağlı olarak akan sulara akarsu denir. Türkiye’de akarsuların oluşturduğu başlıca aşındırma şekilleri; Vadi, Seki, Menderes, Peri Bacaları, Kırgı Bayır, Dev Kazanı, Yontuk Düz, Biriktirme şekilleri ise; Birikinti Konisi, Dağ Eteği Ovası, Taban Seviyesi Ovaları, Delta, Dağ içi ovaları ve Irmak Adasıdır.

- Yağışlarla yeryüzüne düşen sular ve eriyen kar ile buzul sularının bir bölümü yer altına sızarak geçirimsiz tabakalar üzerinde ve boşluklarda birikirler. Çeşitli derinliklerde biriken bu sulara da Yer Altı Suları denir. Türkiye’deki yer altı suları oluşumlarına göre; Taban Suları, Artezyen Suları ve Karstik Sular şeklinde tanımlanır.

- Kireç Taşı, Alçı Taşı ve Kaya Tuzu gibi suların etkisiyle kolayca çözünebilen taşların yaygın olduğu yerlerde oluşan yer şekillerine Karstik Şekiller denir. Bu şekiller sıcak ve nemli iklim bölgelerinde daha yaygındır. Ülkemizde bulunan başlıca Karstik aşındırma şekilleri; Lapya, Dolin, Uvala, Polye, Düden, Kör Vadi, Obruk, Mağara, Traverten, Sarkıt, Dikit ve Sütunlardır.

- Göller, karalar üzerindeki çukur alanların sularla dolması sonucu oluşan, denizlerle doğrudan bağlantısı bulunmayan durgun su birikintileridir. Yeryüzündeki göller, Doğal Göller ve Baraj Gölleri olmak üzere ikiye ayrılır. Doğal Göller; Tektonik, Volkanik, Karstik, Buzul, Set Gölleri, olarak gruplara ayrılır.

ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME

 

 

Planın Uygulanmasına

İlişkin Açıklamalar

 

 

 

 

 

           

 

 

Malik ERDOĞAN

               Ders Öğretmeni 


ÇOK PROGRAMLI LİSE COĞRAFYA DERS PLANI - 07

BÖLÜM I

Dersin adı

Coğrafya

Sınıf: 09

Süre: 45’+45’

Tarih:  30 - 03/11/2006

Öğrenme Alanı

A. DOĞAL SİSTEMLER

Konu

Paralel ve Meridyenler

BÖLÜM II                                                   

Öğrenci Kazanımları

/Hedef ve Davranışlar

A.9.4. Koordinat sistemi ve haritayı oluşturan unsurlardan yola çıkarak zaman ve yere ait özellikler hakkında çıkarımlarda bulunur.

Ünite Kavramları veSembolleri /Davranış Örüntüsü

Enlem, boylam, geoid, ekvator, paralel, Greenwich, meridyen,

Coğrafi Beceriler:

Harita becerisi, sorgulama becerisi

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

 Açıklama ve örneklendirmeler, soru-cevap, küre ve haritalar üzerinde enlem-boylam bulma çalışmaları                            

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça

(Öğretmen - Öğrenci)

Ders kitapları ve yardımcı ders kitapları,atlas, çeşitli harialar,yeryüzüne ait uzay görüntüleri,küre, VCD, Bilgisayar, İnteraktif CD, İnternet, Cumhur Abay( Paraleller etkinliği)

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

Sözel-Dilsel

Paralel-Meridyen özellikleri ve önemi anlatılacak

Doğacı

Bir karpuz ile model küre arasında ne gibi benzerlikler var. Karpuzdaki dikey çizgilerle küre üzerindeki hangi çizgiler benzer? Denizlerde, havacılıkta koordinatların bilinmesi yerimizin tesbitini sağlar. 

Sosyal-Kişiler Arası

Paralel ve meridyenler olmasaydı dünyamızda hangi sorunlar oluşurdu?

Mantıksal-Matematiksel

Paralel ve meridyenlerin sayısal olarak ifade edilmesi. Paralel ve meridyenlerle mesafe bulma çalışmaları. Bulunulan yerleşim merkezinin matematik konumunun belirlenmesi. Sinema tiyatro gibi mekanlarda biletlerin üzerindeki numaralandırmaya bakıp yerimizi nasıl buluruz.

İçsel-Bireysel

Dışarı çıktığımızda neden bu çizgileri göremiyoruz? Sence paralel ve meridyenler haritaları yapanlar tafından neden çizilmiş olabilir?

Görsel-Uzaysal

Küre ve haritalar üzerinde paralel-meriyen, ekvator, Greenwich’in gösterilmesi. Öğrencilerin atlasları üzerinde özel paralel ve meridyenlerin renkli kalemlerle belirgin bir şekilde belirtmesi. İlgili şekillerin tahtaya çizilmesi. Konuyla ilgili projeksiyon gösterimi.

Müziksel-Ritmik

Paralel ve meridyenler belirli aralıklarla çizilmişlerdir

Bedensel-Kinestetik

Otomobille yolculuk yaparken veya yürürken paralel ve meridyenler üzerinden geçtiğimizi görebilir miyiz? Bilgi duygu ve düsüncelerinizi mimik ve davranışlarla ifade edilebilmesi. Konuyu açıklayıcı hareket zinciri oluşturulması.

!

Cumhuriyet ve Önemi Açıklanacak

Konuyla ilgili ön bilgiler verildikten sonra, büyük bir dünya haritası çizerek içerisine özel paraleller çizilir. Bunların herbirine sınıftaki öğrencilerin adları yazılarak onlara çeşitli sorular sorulur
1. Çizgisel hız en fazla kimde?
2. Kalıcı kar sınırı en yüksek kimde?
3. Kimde gece-gündüz süreleri sürekli eşit.
4. Kimlere güneş ışınları öğle vakti yılda bir kez dik gelebiliyor?
5. Kim kutup yıldızını daha büyük açı ile görüyor?
6. Kimler orta kuşakta yer alıyor?
7. Kimlerin bulunduğu yerde yıl boyunca 4 mevsim belirgin olarak yaşanıyor?
8. Kimlerin bulunduğu yerde gölgeler her yöne de düşebiliyor?
9. Dönencelerde kimler var?

10. Yengeç dönencesinde kim var?
11. Kim yılda sadece 1 gün gündüz yaşayabilir?
12. Kimin bulunduğu yerde yerçekimi en fazladır?
13. Kar buz don olaylarını kim en uzun süreli yaşar?
14. ……….’nin bulunduğu yerde gölge yönü yıl boyunca nerelere düşebilir?
15. Kimler dünyanın dönmesine bağlı olarak oluşan dinamik yüksek basınç kuşağında ……..
gibi sorularla konular pekiştirilir.

 

Ekteki çalışma kağıtları çoğaltılarak öğrencilere dağıtılır ve üzerinde uygulamar yapılır

BÖLÜM III                                                  

Ölçme-Değerlendirme

• Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme

   Değerlendirme

• Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme

   Değerlendirme

• Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

1.        Konuyla ilgli bulmaca çözülecek

2.        Paralel ve meridyen çizgileri olmasaydı. Ülkemizin konumu kesin ve kolayca bulunabilir miydi? Neden?

3.        Meridyen yayları eşit uzunluktadır. Aralarındaki uzaklık ………….dan kutuplara doğru azalır ve tüm meridyenler …………..da birleşir.

4.        Başlangıç meridyeni olarak Londra yakınlarındaki ……………… kabul edilmiştir.

5.        Bulunduğunuz yerleşim merkezinin paralel ve meridyenlerini haritadan yararlanarak bulunuz

6.        Paralel-meridyenler gerçekte olmadığı halde neden varsayılır?

7.        Özel paralelleri bir harita üzerinde gösteriniz.

8.        Başlangıç meridyeni neden Greenwich’ten geçer?

9.        Konuyla ilgili öğrencilere çoktan seçmeli soru örnekleri dağıtılacaktır

 

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

Matematik Öğretmeni ile işbirliği

 

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Konu ……….. ders saatinde işlenmiş, gerekli değerlendirmeler yapılarak amacına ulaşmıştır.

Aksayan yönler:…………………………………………………………………………………


Mynaq

Sınav

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası